EEN TÜRKSGHE AANSLAG TE PARIJS ZONDAG 25 JANUARI 1914 Het proces van den giftmenger Hopf Voor het assisenhof van Frankfort (Duitschland) is het proces opgeroepen van zekeren Carl Hopf, genaamd o Ka pitein Athos die van verschillige mis daden beschuldigd wordt. Hopf, geboren te Frankfort a/ Mein, den 2 Maart 1853, behoort tot eene be- goede familie. Hij deed zijn diensttijd uit bij het 81° linieregiment, werd ver volgens drogist en was werkzaam te Londen, Casablanca, Brussel en keerde in 1894 naar Duitschland terug. Van dien oogenblik af, leidde Hopf een onregelmatig leven. Na zijn vader eene som van 14.000 mark te hebben ontleend, stichtte hij .-enen pelshandel, doch deze lukte niet. Hopt' verdween gedurende eenige naanden en later verscheen hij in mu- sic halls onder den naam van o wapen meester Athos Hopf huwde driemaal; toen zijne eer ste vrouw stierf, liep het gerucht dat ;ij het slachtoffer eener misdaad was. Dagbladen die het gerucht ha'dden ver spreid, werden door Hopf vervolgd en tot schadeloosstelling verwezen. Hopf 'ïad gijne vrouw Verzekerd voor eene »om van 30.000 mark. Zijne tweede vrouw viel ziek kort na 'ïun huwelijk; deze had vermoedens en keerde bij hare ouders terug, waar zij genas en het leven schonk aan een kind. Hopf gelukte er in zijne vrouw met haar kind, onder het echtelijk dak te doen terugkeeren, waar zij wederom «ziek werd. Het was hij zelf die de geneesmidde len, door den geneesheer voorgeschre ven, bereidde. De ouders van het meisje haalden op zekeren dag dag hunne doch ter terug en het meisje vroeg en bekwam de echtscheiding. Voor de derde maal trad Hopf nu in het huwelijk en deed zijne vrouw voor eene som van 80.000 mark verzekeren. De ongelukkige werd insgelijks ziek, doch de geneesheeren deden de vrouw naar het gasthuis overbrengen, waar hij eens betrapt werd, toen hij de zieke te Irinken gaf en fruit had medegebracht, waarin arsenik zat. Alsdan werd op be vel van het parket, ten huize van den giftmenger eene huizoeking gedaan, waar genoeg vergift werd gevonden om geheel Frankfort te dooden. Vier agen ten wierpen zich op den man, toen hij het hospitaal verliet en na een verwoed gevecht, werd den ellendeling aange houden. In de laatste zitting van het proces Sopf zijn de deskundigen gehoord en ook Dr Sichel, die Hopf ten volle ver antwoordelijk verklaarde voor zijne da den. liet openbaar ministerie eischte de schuldigverklaring van den giftmenger aan viervoudigen moord namelijk aan den moord op zijn vader, zijne eerste vrouw en zijne beide kinderen, verder aan poging tot moord op zijn tweede en derde vrouw en op zijne moeder. Hoof werd ter dood en tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De veroor deelde bleef bij het uitapreke* van het vemasv eelWjac SJERIF PACHA de oude Turksche generaal op wiens leven een aanslag gepleegd werd. Turkije is niet groot genoeg meer voor den eeuwigen strijd tusschen Oud en Jong-Turken. Ouden en Jongen gaan nu reeds elkander te lijve te Parijs. Daar drong een kerel in een hotel aar Sjerif Pacha, gewezen Turksch ge neraal, afgestapt was. Sjerif Pacha bij verstek in de maand Juni laatst te Constantinopel ter dood veroordeeld, had zich te Parijs verscho len, waar hij in de rue de la Pompe, een prachtig appartement betrok. Het was 9 ure 's morgends toen een onbekende zich tan huize van den gene raal aanbood met eenen brief, die hij elf aan den bestemmeling wilde over handigen. De sekretaris, Ismaël Hakki weiger- le, waarop den onbekende eenen revol ver uit den zak trok en naar den sekre- aris schoot. Deze laatste, alhoewel ge kwetst, trok ook zijn revolver en schoot op zijnen aanvaller. Op het gerucht der losbrandingen was luitenant Sali-Bey, schoonzoon van Sje- ISMAËL HAKKI, sskretarls van Sjerif Pacha, die erg gekwetst werd, toen hij den aanvaller afweerde. rif'-Pacba toegesneld en doodde den in dringer met zijn revolver. Terwijl het parket, dat onmiddellijk werd verwittigd, ter plaats kwam, bood zich een bezoeker aan die vroeg om bij den Turkschcn generaal te worden toe gelaten. Nauwelijks bad Sjerif Pacha de naamkaart gezien of hij riep uit Houdt dien kerel aan De man onthutst over dien uitroep, maakte zich dadelijk bekend en werd dan ook vrij gelaten. De moordenaar draagt geene papieren jp zak. Hij had 235 fr. op zich en de orief aan het adres van den generaal ge- Acht, bevatte enkel wit papier. Daaren boven was de moordenaar gewapend net twee revolvers en eenen dolk. De identiteit van den aanrander is liet kunnen vastgesteld worden, doch -ngetwijfeld is het een Turk, die han- lelde op bevel van een of ander komiteit lat den dood van Sjerif Pacha gezworen had. Koning ALFONS legt den eersten steen voor het rusthuis der oude dagblad schrijvers U Carabaohel-Halto. Een zicht op het eiland Sake Aardbevingen zijn in Japan geene dzaamheid, dat is algemeen geweten, woonlijk hebben deze aardbevingen &ne erge gevolgen, daar de huizen estal in lichte bouwstoffen opgetrok- u zijn. lapan is dezer dagen weer door eene dbeving, ditmaal echter gevolgd door ie vulkaan-uitbarsting geteisterd.Hoe rig de aardbeving was, kan wel blij- uit bet feit dat de aardschokken leden Zaterdag begonnen en thans, it dagen later, nog voortduren, lioe- 1 in mindere mate. )e omvang van het onheil, door deze op aangericht, is nog niet juist kun- i bepaald worden, doch het is zeker al de huizen aan de oevers van de go-sjima-baai, ten getalle van 30.0UU chadigd zijn. lovendien is het verlies van ontelbare Qschenlevens te betreuren. Vele in- aers der streek vluchtten in het ge- gte en werden daar door de neerstor- de rotsblokken vermorzeld, apan wordt dikwijls door aardbevin- i geteisterd, doordat de Japansciie nden-arcliipel, evenals de Binljppij- i en de iNecierlandscü-lndisciie eiian- i komen dikwijls aardbevingen vuor. Tolgens de laatste opgaven zijn er bij ramp sleciits bUU menscnen oingeko- a. Alle huizen aan den over van de gosjimabaai, ten getalle van 3U.0UU, i bescüadigd. )ie plaats telt 70.000 inwoners, niet 000 zooals gemeld werd. llit t iNour- worden groot-e hoeveelheden levens- Idelen voor de talrijke viucntelingen onden. )e liettigkeid der aardschokken ver- idert. Het gevaar schijnt geweken, iarine-ofticieren, die naar Kago-Sji- zijn gegaan, hebben daar eene in- ïtingvan draadlooze telegrafie opge- Id. De gezagvoerder van een vaartuig, de kustvaart uitoefent, heeft aan Reuter-con espondent mede gedeeld, hij in de haven van Kago-Sjnna aan laden was, toen de uitbarsting ge- iedde. Onmiddellijk werden de kabels ;apten met" nog vijf andere schepen d een aanvang gemaakt met het red- gswerk Iruce Mitford, eene medewerker van len den beroemden seismoloog Milne, ehrijft iu een der Londeusciie bladen vulkaan op Sakoeia-sjima (Kerse- m-eiland), dien hij op Kerstdag 1901 bcht. j_»e ligging van Sakoera is piajktig. golf van Kagosjima vernauwt zich haar overgang in de zee tot een nauw laai. De golf zelf is een ronde kom, Melker midden het vulkaaneiland zich heft. De top wordt gevormd door een ttrtelden en gekloofden rand op om it 1.260 meter» heog. Tan den top ira-sjlma, met den vulkaan. heeft men een prachtig uitzicht over de bijna geheel door land omgeven baai Naar het Westen, op een afstand van nagenoeg 12 kilometers, ligt aan den overkant van het water en door een be trekkelijk nauw kanaal van bet eiland gescheiden de thans verwoeste stad Kago-sjima. Ten Noorden van dr baai ligt nog eene bergreeks, waarin eei werkende vulkaan, de Kirisjima. Dez- moet volgens de laatste berichten ook i; uithersting zijn. Tan Kago-sjima voert een spoorlij] noordwaarts naar Koemanoto. Over de ze lijn zijn de meeste geredden nog pei trein weggekomen. Echter schijnt do lijn thans vernield te zijn. Het verhaal van een geredde. De eerste vluchteling van Kago-sjima is te Tokio aangekomen. Hij zegt dat het onderaardsch gerucht en de uitbar stingen begonnen zijn op 10 Januari. Niemand durfde nog slapen. Iedereen maakte levensmiddelen gereed om to vluchten. Op 12 Januari, 's morgends, is de vulkaan van bet eiland Sakoera- sjima beginnen braken. De bevolking snelde dan naar den boord der zee, om zich in te schepen naar het vasteland. Uit de drie spleten, in de flanken van den vulkaan ontstaan, zag men vlammen opstijgen, die 10ÜU meters hoog sloegen, benevens een dikken rook en een regen van gloeiende rotsblokken. Het is onmogelijk het vreeselijk doch overheerlijk schouwspel der uitbarsting te beschrijven vergezeld van het gedon der, olat de Japanners herinnert aan de beschieting van Port-Arthur. De bewoners van het vasteland stuur den alle beschikbare booten om de onge- lukkigeu ter hulp te snellen, doch er waren er geen genoeg. Taliijke vluchtelingen wilden den zeearm overzwemmen, doch de meeste verdronken. Kago-sjima gelijkt aan een slagveld. Al de huizen zijn vernield door instor tingen van rotsen of der aardbeving. Bijzondere treinen vertrokken alle oogenblikken om de bewoners weg te voeren. Zij die geene plaats vonden klampten er zich van buiten aan vast. De vluchteling, die dit verhaal mede deelt, bereikte zelf op die manier Hiois- hyo. Hij besluit dat het onmogelijk is het aantal dooden te schatten en men het vermoedelijk nooit zal weten. Maandag hebben weer hevige vulka nische uitbarstingen op Sakoera-sjimu plaats gehad, die den geheelen nacht aanhielden. Een aantal inwoners van Kago-sjima, die waren teruggekeerd, moesten opnieuw, in panischen schrik, de wijk nemen. Door den wind wordt de gevallen asch opgedwarreld, hetgeen verblindende ecoi welke» vereerueekt

De Volksstem | 1914 | | pagina 1