Redevoering van den heer Romaan Moyersoen Reis naar Rome OVER GOEDKOOPE WERKMANSWONINGEN uitgesproken in zitting der Kamers van Volksvertegenwoordigers van 11 Februari 1914 Politieverordeningen STAD AALST BESLUIT s is Eti IG FEBR. 1914 HE VOLKSSTEM De heer MOYERSOEN". Het vraagstuk flat wij thane aanvangen ligt buiten allo po litiek. In alle partijen zijn er mannen die er om bekommerd zijn de woonst van den workman te verbeteren. Meer nog, de inter nationale Congressen hebben het woon vraag- «tak op het programma hunner verhandelin gen gebracht, zoodanig dat dit vraagstuk, in der waarheid, eeno belangrijkheid heeft ver- krogen die verre over onze grenzen «trekt. De huurprijs is in de steden goklommen, en do oppervlakte der gebouwen is er na tuurlijk enger door geworden. Op den buiten bouwt men weinig of niet, om reden van de ontoereikendheid der huurprijzen, en men meg voorwaar zeggen dat de woonhuizen en in de stad èn op den buit on ontbreken. Do licbamoïijko en zedelijke gezondheid der werkende klas is nauw verbonden aan hot vraagstuk. In eene gezonde en wol verluchte woonst, verblijft de huisvader graag. Hij mijdt de herberg en loeft gelukkig to midden zijner Van gezondheid bloeiende kinderen. Lang voor 1889, werden er talrijke po gingen aa»gowend om de werkmanswonin gen to verbeteren. De-hoer Dclvaux de Feuffe heeft vroeger de geschiedenis van hot vraagstuk der werk manswoningen in ons land oil namelijk in de provincie Luik, waar hij gouverneur is, in ©ene rodevooritag samengevat. Van nf liet begin dor XIX® eeuw, zijn de nijveraars en do openbaro bosturon er om bekommerd ge weest voor do werkende klas gezonde woon den te bouwen. In 1849, stond de heer Rogier hot oprich ten voor van eene nationale maatschappij voor het bouwen van goedkoops woningen. Hij beloofde toelagen van weg© do Regee ring on de ministor van justicio spoorde do weldadigheidsbureelon aan in denzelfden zin to werken. Ook dient or gewag gemaakt van itci Congres voor de volksgezondheid, ge houden in 1852, alwaar Ducpétiaux ook «.voorstelde maatschappijen opto richten voor hot bouwen van goedkoops woningen. Eonige maatschappijen kwamen tot stand. Die van Luik dagtoekent van 1857, cn onder hare eerste inschrijvers stond koning Leo pold II. Do wol van 1889 hooft vruchtbare uitsla gen opgeleverd on zij zal de grondkeure blijven van onze wetgeving op dat gebiod. In zijne redevoering van Juli 1909, bracht de lieer Delvaux, in uitmuntende bewoor dingen. hulde aan do beginselen, door die wet gehuldigd. Sedert drio-cn-twintig jaar werden 250 duizend getuigschriften afgeleverd door de besciiermingsconiïUjiten, wat neer komt, to gen twee .getuigschriften per eigenaar, op 125,000 nieuwe eigenaars; 176 maatschap pijen zijn tol stand gekomen, en hebben ter beschikking van de arbeidondo klasse eene «om van 103 millioen gestold, waarvan nog 92 verschuldigd aan do spaarkas. Anderen hebben aan bijzonderen het geld ontleend; maar die wijze van geldloening is oneindig minder voordeelig, want zij die er hun toevlucht toe nemen, beperken zich dili vvijls bij het betalen van den intrest, zonder zich om do uitdclgïng van liot kapitaal te bekommeren. Do heer V. DELPORTE. Zonder te spreken van het feit dat men hun soms bij zondere verbintenissen doet aangaan, als die hier te nemen bij een bepaalden brouwer. De heer MOYERSOEN. Enkelo wolda- diglieidsbureeleo hebben zelf goedkoops wo ningen gebouwd, bijvoorbeeld te Antwerpen, te Bergen en te Leuven. Wanneer men na gaat wat do wet van 1889 heeft uitgewerkt, dan bevindt men dat zij den werkman heeft geholpen om eigenaar van zijn huis te wor den; doch wat betreft het doen verdwynen van do ongezonde woonvortrekkon, dienaan gaande is eij onmachtig geweest. De armste onder do werklieden werden niet door do wet bevoordeeld. Uit liet onder- zoolt van sommigo beschormingseomiteilen blijkt, hoo ellendig do toestand in de groote steden is. Vooral vestig ik de aandacht dor Kamer op hot aanzienlijk getal woonvertrek ken, slechts uit énne kamer bestaande en waarin meer dan 3 personen wonen. In Brussel en voorsteden vindt men er 8496 bevattende 31232 personen, 't zij 3.68 per kamer; en in tal van die woonvertrekken wonen van vijf tot twaalf personen. Te Antwerpen, to Gent, to Luik, staan de zaken al even slecht. Is het dan te verwonderen dat priester C'uylits eon zeer verdienstelijk man, die zijuo krachter. heeft gowijd aan het oplossen van dit vraagstuk, schrijft als volgt De bewoners van onordentelijke woon vertrekken worden door vier geesels wegge maaidvooreerst do tering, omdat men slaapt, *t is te zeggen dat men gedurende een derdo van den levenstijd ademt in door de overbevolking bedorven lucht; ten tweede, door ljet alcoolisrafl*jM&ilat het woonvertrek tot de uitorsto minimum ruimte is beperkt; verder door hot malthusianisme, omdat de familie als nadeel berokkenend wordt be schouwd; eindelijk door do onzedelijkheid en het gebrek van alle schuchterheid, omdat het samenwonen en de ellende ven een schier louter dierlijk leven natuurlijkerwijs terug- vooren tot een diorlijk leven. Ziedaar de toestand, waaraan eon eind moet komen en men mag zoggen dat vele workliedeu, ambachtsliedon erv bedienden uit die wet geen voordsol trokkon. Een er varing van 23 jaren hoeft de ontoereikend heid van de bestaande oplossingen in het licht estcld. In de vergaderingen dor Lcschor- miugscomiteiton te Brussel en omtrok werd do gedachlo van eone nationale maatschappij geboren en het is onze plicht dionaangaando hulde le brengon aan tweemannen, die stoeds het goede betrachtten wijion heer Hector Denis en hoor Lagasse do Locht. (Zeer teel.) ii. VAN BRUSSEL NAAR BAZEL. 'Al de reizigers hebben plaats geno men. in bet bun aangewezen, genum merd rijtuig. Het uur van 't vertrek is daar. Het woord Partezweerklinkt onder de booge ijzeren gewelven, van bet station. Het vuurpaard ademt diep, komt zuchtend en kuchend in bewe ging de blinkende raderen rollen en bollen dommelend voortde lange trein rijdt de spoorhalle uit, langs de volk rijke voorgeborchten der hoofdstad en verdwijnt in bot donkergroen iSoniën- feoscli. Men vliegt voorbij bet schilder achtig Watermael en Groen endaal, met hunne honderden druivenbroeikassen, vooruit langs Gembloers, om ten 19 u. 43 minuten binnen te stoomen in de sta tie van NAMEN, eene- mooie stad', gelegen aan de schoo- nc oevers der rivieren Samber en Maas. Zij is de hoofdstad der provincie van denzelfden naamde Bisschoppelijke •detel der provinciën Namen en Luxem burg, en telt rond de 35.000 inwoners., Een negental kleine-en groote schansen, die de stad op eenen afstond van 52 ki- k lometers insluiten, omringen haar. De handel bestaat voornamelijk in leertou wen jen en mossenmakerijen. Onder de bijzonderste inerkweerdigheden van Namen heeft men de brug over de Maas, 144 meters lang, uit negen be- 2-* jnarteekeuende van Onderhavig ontwèrp Inperkt ztch*erbij le bepalen welk het karakter van de Nationale Maatschappij zal wezen 'en schrijft voor dat onkel de Staat, de provinciën en de plaatse lijke maatschappijen ervan aandeelhouders zullen zijn. Een koninklijk besluit zal er de standregelen van vaststellen. Het ontwerp ontzegt aan de gemeenten ©n aan de weldadigheidsbrireelen het recht aan- doelen te onderschrijven in de Nationale Maatschappij; hun medewerking moet zich beperken tot de plaatselijke maatschappijen. Da zoo gevestigde Nationale Maatschappij zal voor doel hebben het oprichten uit te lokken van plaatselijke en gewestelijke maatschappijen, en er Aan voorschotten te doen. Bovendien zal zij, om zoo te zeggen, een hoogere raad wezen, voor taak hebbende de Regoering in te lichten omtrent de werking van de wet. Van hare werkzaamheid, van den ijver harer beheerders zal de voorspoed van dat werk afhangen; daarom dienen die beheerders benoemd te worden door de be langhebbende maatschappijen, die ze zullen aanduiden zonder politieke bekommernissen. De plaatselijke maatschappijen zullen ook geen politiek karakter mogen aannemen en •uilen moeten vermijden in het politiek ge drang te komen. De plaatselijke maatschap pijen alleen eijn iii staat om het zoo ingo- wikkeld werk, dat voltooid moet worden, overal tot eon goed 'einde te brengen. De nationale maatschappij moet enkel de bron zijn, waaruit het geld moot vloeien; zij heeft ook een work van inwijding, van voorlich ting te verrichten. Door bare werking, moe ten wo menigvuldige leeningmaalschoppijen zien tot stand komen. In sommige gevallen nochtans, moet do rol van de nationale maat schappij overwegend zijn. Wij bovindon dat do spaarkas reeds 85 millioen aan de maatschappijen heeft voor geschoten, terwijl het waarborgend kapitaal der maatschappijen slechts 14 millioen be draagt. Do lieer V. DELPO&TÈ. -*■ Gy móogl niet vergeten dat de hypotheek waarborj aangroeit naarmate de delging toeneemt. De heer MOYERSOEN. Ik weet het. Enkel wilde ik doen opmerken dat deze maatschappijen geen enkelen werkolijken waarborg ten bate van fde Spatukas geven. De heer V. DELPORTE. De persoon lijke waarborg van wege de leden bestaat, alsmede het toezieht vau woge de Spaarkas over de verrichtingen. De heer MOYERSOEN. Eorlang dus zal do Nationale Maatschappij zich kunnen bezig houden mot de kredietmaatschappijen; doch deze zullen niet tegelijkertijd zich mogen wenden tot de Nationale Maatschappij on tot do Spaarkas. Ten einde aan de Spaarkas toe te laten voortaan hare voorschotten nog voort te zetten, zal de Regoering, krachtens het ont werp, do cooUigo sommen te liarer beschik king mogen stellen. de IX0 eeuw het oud Bisschoppelijk paleis, thans hot Provinciaal Gouverne men tskotel; de kathedraal, gewijd aan St-Aubinus; de St-Lupustempel, weleer do Jcsuïetenkerk, vermaard om hare ge welven; de St-Remisiusplaats, waar, in vroegere eeuwen, de befaamde stelten- gevechten plaats grepen; de St-Jaoobs- toren, weleer 12 meters verlaagd, en die heden, met zijn klein open torentje dient voor Belfort; de O.-L.-Vrouw- kerk, de voormalige begraafplaats der graven van Namen. Nieuwe medereizigers zijn hier bij gekomen en vervoegen de talrijke pel- grimschaar naar het verre Rome. De stoomsleper schuifelt en verlaat de statie. Rechts ziet men het groot-, lomp gebouw, in blauwen hards tuin, of do Waalsche school der Kweekelin- gen van het leger; daarna, aan het uit einde van den hoek, gevormd door de samenvloeiing van Samber en Maas, verschijnt het groot Hotel do la Cito- delle gebouwd op dezelfde plaats waar eens de vroegere citadel stond. Nu rijdt de trein door den fraaien Naani- schen omtrek, waar hot oog zich in heer lijke vergezichten baadt, en blijft om 20 uur 49 stil in de 6poorhalle van Indien men met afzonderlijke trein rijdt, wordt- de spijswagen hier afge haakt; in het tegenovergestelde geval rol hij mede tot Luxemburg-stad. Wat leven is dat hier 1 Het heen- en weerloo- pen der gargons, het verward geroep der reizigers, het klinken van glazen en kletteren der schotels, dit alles brengt Doch vooral op het uitbreiden van bouw maatschappijen zalde Nationale Maatschappij moeten werken. De erkende, maatschappijen zullen de onteigening d»»r ongezonde wijken mogen eischen. De gemeenten zijn thans daartoe bevoegd, doch zij maakten er weinig of geen gebruik van. Zelf zal de Nationale Maatschappij weinig ovor eigen middelen beschikken. Haar kapi taal zal slechts aangroeien naarmate hot getal orkoude maatschappijen toeneemt, in geldelijk opzicht berust gansoh het stelsel door het ontwerp ingevoerd, op den waar borg en het krediet van den Staatde ver' slaggover, de heer Tibbaut, geeft daarover omstandigon uitlog. Het stelsel vergemakkelijkt ten zeerste de geldelijke lussohon komst van wege provin ciën, gemeenten en instellingen van welda digheid. Zijn deze voorschotten uitgeput, dan kun nen de maatschappijen er nieuwe bekomen To 'dien einde stelt de Staat 100 millioenen ter beschikking van de Nationale Maat schappij. Niet enkel brengt het ontwerp eene nieuwe en tevens rijk bediende instelling tot stand, het verwekt ook meer bedrijvigheid bij de bestaande maatschappijon. Doze wor den gemachtigd niet alleen w oningen voor een enkel workmanshuishoudon op te rich ten, maar ook allo goodkoopo gebouwen tot het huisvesten van vorscheidene gezinnen; do tuinsteden, de volksslaapzalen, enz., znllen eveneens voordeel trekken uit de wot. Niotlemin kan ik niet nalaten te wijzen op de nadoelen voortspruitende uit dezo groote gehouwen die den prijs dor omliggende gronden doen stijgen. In den omtrek van de steden en op don huilen is hot dat men moet 't getal goedkoopo woningen vermeerderen Niet de werkman all ooi»ook de geringe burger en de landbouwer aal baat vinden bij doze wet. De achtbaro verslaggever zegt dat de woorden minvermogende personen- niet genoog bepaald noch rechtskundig zijn. Ik wensch dat zijn ontwerp tot wét worde, daar deze den kleinen eigendom in ieders bereik zal stellen. De heer TIBBAUT, verslaggever. Ik dank u. Do hoor MOYERSOEN. Ik wil niet sluiten zondor huido le brengon aan den steller van het ontwerp, den hoer Levie, die heden door eene lichte ongesteldheid wordt buiton de Kamer opgehouden. Tijdens zijne ministerieel© loopbaan die, naar bij ons waarschuwt, niet van langen duur zal wezen, zal hij mooilijko stonden, doch ook zege vierende toestanden doorleefd en de goed keuring van dit ontwerp zal by de beste stonden van zijn leven worden gerekend, umdat die wet verbetering zal brengen in het lot van don werkman, dat steeds het doel was van zijn edel streven, (Reehls Zeerwel u in hoogste spanning en aan 't verstand dat het eene langdurige reis geldt. Die krielende beweging geschiedt zoo veel te sneller, daar men hier slechts ©enige ©ogenblikken vertoeft. Weldra gaat het door woeste streken, langs on- hewoondo vlakten, naast bergen en val leien, naar AR LOÜ. de hoofdstad der provincie Luxemburg. Arlon, 170 kilometers van Brussel ver wijderd, heeft slechts 8.000 inwoners, maar het bezit een garnizoen met stof, en, onder topografisch oogpunt, wordt zijne ligging voor een der hoogste heu velen van België aanzien. Stilaan naderen wij de uiterste grens van 't Vaderland, en schokkend denkt do geest aan al wat ons dierbaar is al wie men bemint rijst voor de oogen, in het aanbrekend nachtelijk duister, op, en men voelt zich als in weeën gesne den, bij het- verlaten van den geboorte grondDe ruwe, zwaardrukkende na tuur brengt het hare bij om onze ver beelding in dien geestenwereld gekneld te houden. Maar 't is 22 uur 23 en men rukt ons uit de mijmering door het. ge roep KLEIN-BETTINCEN. In dit eerste klein dorpje van het Groot-Hertogdom Luxemburg heeft het tolbezoek of toezicht der douane plaats. Luxembmaakt immers deel van het Duiisck Zolverein of Tolverbond ook is het onderzoek, dat hier gedaan wordt, geldig voor guusch het Duitsch keizer rijk. De beambten zijn hoegenaamd niet barsch, niet vecleischend, maar uiterst OP DE DE GEMEENTERAAD. Gezien de wet van 16 en 21 Augusti 17W, t: XI. Art. 3 en Art. 78 van de Gemeentewei en bestaande. Art. 1. Het is toegelaten langs de straten der stad verkleed en gemaskerd ziel» te ver- toonen des Zondags, 's Maandags en 't Dins dags der Vastenavonddagen, alsook den en op volgenden Zondag, telkens tot 's midder- nachts. Art. 2. Het is verboden aan de genaas* kerden Te dragenvuurroeren, pistolen, sabels, degens, stokken, blazen, spuiten, poeder- o£ zemelzakken, ot elk ander wapen of getuig, waardoor zij iemand kunnen hinderen of bezeerenvermommingen te gebruiken die de zeden of godsdienstige overtuigingen zou den krenken, militaire of geestelijke kleede» ren aan te trekkengesprekken te houdep, liederen te zingen of druksels uit te deel en» dewelke iemands eer of goede zeden zouden kunnen kwetsen, anderen aan te randen of te tergen, yerzet in de huizen binnen te drin gen. Art. 9. Het is insgelijks verboden de ge- maslcerden te tergen, te belecdigen of te mis handelen. Art. 4. Het is streng verboden naar het aangezicht van iemand te werpen met iets dat hem kan deren of vuil makengeene donfetti mogen geworpen worden in open bare gestichten of lokalen, tenzij na do toe stemming bekomen te hebben van de hou ders of van degene aan wier waakzaamheid deze gestichten toevertrouwd zijn. De con fetti mogen langs den openbare weg niet op geraapt worden. Art. Alle gemaskerde of verkleed© personen zal, op het eerste verzoek van een policiebediende, dezen moeten vergezellen, naar het policiebureel om zich aldaar te to ten kennen en 4e inlichtingen te geven die hem zullen gevraagd worden. Art. 6. Het is uitdrukkelijk verboden aan eenieder, zedenschendendc of ontuchtige lie* deren te zingen. Art. 7. De overtreders van de huidige verordeningen zullen aangehouden en ge leid worden naar het Burgerlijk Arresthuis alwaar ten hunner opzichte zulke maatrege len zullen genomen worden als het behoorea zal, onder voorbehoud van alle rechterlijke vervolgingen, zoowel tegen hen als tegen de ouders of personen wettelijk verantwoorde lijk, krachtens de bestaande .&olic ie wetten ej» reglementen. Art. 8. De overtredingen aan het tegen woordig policiereglement zullen gestraft worden met de straffen van enkele policte door het strafwetboek. Art. 9. De aftochtsldok zal op de vasten avonddagen niet geluid worden. Art. 10. De Commissarissen en agenten van policie zijn gelast met de uitvoering en het tegenwoordig reglement dat zal afgekon digd worden op de gewone wijze der be* kendmaking. Aldus vastgesteld door den Gemeenteraad! in Zitting van 26 Januari 1900. De Burgemeester der stad Aalst verwittigt het publiek dat het verkleedcn en maskeren slechts toegelaten is op Dinsdag, 24»l«° Fe bruari aanstaande, tot middernacht. De policie is gelast met de strenge uitvoe ring op dien dag van het reglement, op het openhouden van herbergen de policiestraffen zullen kunnen treffen de personen die na één uur 's morgends van den volgenden dag ziel» bevinden in buizen waar men drank schenkt- Aalst, den 11 Februari 1914. De Burgemeester, M.-L. GHEERAERDTS. vriendelijk en gedienstig-het volstaat hen te zeggen, dat men reiziger is voor Italië, opdat men u met rust late. Bij het betreden van den Luxemburg- schen grond, is men eensklaps één uur ouder geworden.... Dit laat zich ver staan omdat het Hertogdom Luxemburg (evenals Zwitserland, Duitschland en Italië) de Oostevsche uur aannam, de- weHde met die van Greenwich of de onze één uur verschilt. Men moet dus zijn zakuurwerk eene uur vooruitzetten en dit verschil behouden tot bij den terug keer^ in het Vaderland. De trein blijft in Klein-Bettingen 20 minuten stil, en daar het station voorzien is van een wei- ingericht buffet, heeft men tijd om op 't gemak zijn dorst met eon echt, sma kelijk glas Dortmunder te lesschen. Alle geld is hier gangbaar; bij het uit wisselen van een frank, ontvangt men, in ruiling, Belgische, Luxemburgsche, Fransche, Duitsche en Zwitsersche muntstukken Hier ook verlaat ons het Belgisch treinpersooneel, hetwel ver vangen, wordt door Duitsche bedienden, die ons tot Bazel zullen vergezellen. Eensklaps weergalmt aan de twee uiteinden van den trein het gekend Duitsch c Einsteigeni> Al de reizigers schikken zich spoedig en zoo gemak kelijk mogelijk in hun compartiment en ons*e driftige looper, als scheen hij vleu gels te hebben, snelt naai' LUXEMBURG, hoofdstad van het. Hertogdom, waar we rond middernacht toekomen. De scheiding van het Vaderland, het rommelen van den trein, de om mij heea zwevende duisternis, hielden mij slapen loos; en, half wakend, half droomend, herinnerde ik mijne vroegere bezoeken aan Luxemburg: ik zag in mijn geest het onbeschrijfelijk schoon panorama der stad en haren omtrek; de bovenstad) gebouwd op steile en vooruitspringen de rotsen; de huizen c-n monumenten der benedenstad, in de enge vallei, ale 't ware gelijk eene doos kinderspeelgoed neergeworpen de samenvloeiing van de Petrusse en de AlzetuAlles schoen rond mij te levente bewegen, alles daagde terug in mijne verbeelding op: de stad, met hare 25.000 zielen, hare torons en kerken, met de liefelijkste ho vingen, de heerlijkste vallei onder do bogen der reusachtige bruggen.... Zel den ontmoet men een zoo 'n toovorach- tigen aanblik Na vijf minuten oponthoud, verlaten wij de Luxemburgerstotie, om ons te richten naar het Zuiden, door de gol vende vlakten van Elzds-Lotharingea, Men stapt om 12 uur 39 in DIEDENHOFEN, onder de Fransclie regeering Tliionvüle genaamd, eene kleine versterkte stad, op den over der Mozelrivier, waar do Fransclie troependen 24 November 1870, ha eeno beschieting van twee (la gen, voor de Duitschers moesten wij ten. Niet. veel stiilioudens wordt ver gund en eene sterke ademhaling va* ons vuurmonster, brengt ons verder, om 1 uur 5 in de prachtige nieuwgo* bouwde statie van METZ. {Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 5