an de Kribbe tot het Kruis Geschiedkundige nauwkeurigheid Begrafenis van Frederic Mistral krisis van den Home Rule ZONDAG 5 APRIL 1914 GESCHIEDKUNDIG DRAMA: LEVEN VAN CHRISTUS in Palestina zelf voorgesteld Werkelijkheid rlementslid --X. OF HET met zang en orkestbegeleiding door M. Jan Strauwen. In de samenstelling van het drama, heeft men -getracht de geschiedkundige feiten zoo getrouw mogelijk weer te geven; le dien einde, raadpleegde men voor de tooneelschikking de geloofwaardigste oorkonden, de wetenschappelijkste bronnen, de meesterstukken ons door geleerden en schilders nagela- en. De tooneelversiering en kleederdracht, zijn ontleend aan de zeden en gewoonten van het toenmalige Palestina. De beste vakmannen in het vervaardigen van de oostersche lleederdracht vergezelden de spelers. Om de werkelijke weergeving van plaats omstandigheden, dienen o. a. vermeld de Aanbidding der Wijzen, herspoeld in de grot zelve der geboorte, volgens de beroemde schilderij bij de PatersFranciskanen daèr ter plaatse bewaard; de vlucht naar Egypte werd opgevoerd in de woestijn en in de streek der pyramiden. Op de eenzame wegen naar het meer van Galilea, eertijds getuigen van aangrijpende tooneelen uit Jezus' openbaar leven, werden diezelfde tooneelen nu weer voorgesteld. De Kruisdraging naar Golgotha, heeft men doen plaats grijpen in de straten van Jerusalem zelf, volgens den wegwijzer, door de heden- daagsche pelgrims als den waren Kruisweg vereerd. Op 25 Maart 11. werd het gansclie de partement der Bouckes-du-Rköne (Pro vence), pijnlijk getroffen door het af sterven van een der edelste figuren uit deze eeuw, Frederik Mistral. Zijn vader, een oude krijger van Napoleon I8t0, was de zoon van eene zeer oude familie, her komstig uit den Dauphiné, die sedert de XVI® eeuw te St-Remy-de-Provence ge vestigd was. Toen zijn zoon nu 10 jaar oud geworden was, werd hij ter school gezonden naar Avignon om er zijne stu diën te beginnen. Twee jaar later, nadat hij menigmaal wegens zijne taal gemin acht werd door zijne medeleerlingen uit de burgerij, legde hij zich op Proven- gaalsche verzen toe. Zijne samenkomst met een leeraar-dicliter, Roumanille, besliste over zijn roep. In 1848 waren zijne studiën ten einde en hij keerde naar zijne geboorteplaats, Maillane, te rug. Gansch zijn leven zou hij aan Pro- vengaalsche letteren wijden. De groote dichter verdween in volle glorie van zij nen roem. In September laatst werd zijn stand beeld opgericht te St-Remy, in Proven ce, ter gelegenheid der 50c verjaring van Mireio's verschijning. Zooals men weet had Mistral, eenigen tijd geleden den Nobelprijs voor letter kunde weggehaald. Op 23 Maart, was hij ten gevolge van de griep moeten te bed blijven om twee dagen later het tijdelijke met 't eeuwi ge te verwisselen, 's Vijdags der zelfde week hadden de lijkplechtigheden, die zeer indrukwekkend waren, plaats. Op onze photo ziet men de lijkkist die van het sterfhuis naar de kerk wordt ge dragen. M. R. Poincaré, voorzitter der Fran- sclu republiek, Z. M. Albert, koning van België, en Z. II. de Paus hebben aan de weduwe van Frederik Mistral hunne rouwdeelneming overgemaakt- De Lijkkist wordt gedragen van het huis van den Dichter naar de kerk. vrij wat verrassing heeft teweegge bracht. Nu hij minister van oorlog is geworden zoo moet hij terug gekozen worden. M. Larkin, de gekende oproer maker, heeft deze gelegenheid weten te benuttigen om zich in het graafschap Fife, waar M. Asquith werd gekozen, voor te stellen. Door zijne handelwijze heeft M. Asquith doortastend gewerkt. .Hij heeft het ontslag der legerhoofden aanvaard, en hierdoor eene zekere op lossing gevonden. Men weet dat kolonel Seely, met de generaals French en Ewart een beruchten brief aan generaal Gough hebben geteekend. Yan het oogenblik dat zulks gekend was en dat het gou vernement een dagorde aan het leger richtte, de ware tuchtregelen herstel lend, zoo was hunne plaats niet meer aan het hoofd van het leger. Zij hadden liet. noodige aanzien verloren en gevoel den het zelf, waarna zij niet langer be sluiteloos bleven. Nu M. Asquith, mi nister van oorlog is, is er reden om te gelooven dat al de officieren stilzwij gend zijn scheidsgerecht en zijne inlich tingen zullen aanvarden. liet leger kent zijne rechtschapenheid en zijne vader landsliefde het moet hem vertrouwen inboezemen. Ongelukkiglijk, buiten het leger heeft de partijgeest een betreurenswaardige toestand doen ontstaan.- -De Unionisten beschuldigen het gouvernement, of ze kere leden van het gouvernement, be proefd te hebben in Ierland opstand on der de Ulsterianen te doen uitbreken om deze dan te temmen. De liberalen ant woorden dat de unionisten sinds twee jaren samenzweren om het leger te doen samenspannen met de Ulsterianen, ten einde den eerbied voor den wil van het parlement in Ierland onmogelijk te ma ken. Wat zeker is, is dat MM. Lloyd George en Wiston Churchill vurige re devoeringen hebben uitgesproken die in staat zijn de geesten op hol te brengen. M. REDMOND, en leider der nationalisten van Ierland. at eene verwarring Nimmer heeft in een zoo bedenkelijken k droevigen toestand ge- De krisis van den Home Rule heeft gemaakt voor eene militaire lcii- waarbij deze van den Home Rule, de oorzaak der tweede is, slechts van aanzien is. En inderdaad, reeds Sir Seely, de minister van oorlog, ontslag gegeven dat gevolgd is ge- dit a an de generaals French Uit Indië is van wege den on medegedeeld geworden dat ontslaggevingen zouden hebben in het Indische leger, in liet gouvernement den vrede niet met het leger in plaats van bet tot te dwingen. van oorlog is door M. aangenomen geworden, hetgeen Het regiment Dorset van Belfast begeeft zich naar Holaywood.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1