De krisis in Engeland. - De home rule gestemd ZONDAG Een Belgisch magistraat naar Turkye 12 AAPRIL 1914 LUCHTVEROVERING Eene Koningin zonder troon EEN NIEUW VLIEGTOESTEL DE AÉROPTÉRE Eerst had men de luchtballen, doch deze ging- slechts vooruit naar be te van den wind. Dan kwam men tot de gedachte bestuurbare luchtballen laken, doch alhoewel er voldoende en zelfs prachtige uitslagen mede ver- jen werden, was het toch nog het ideaal niet. Dan kwamen de vliegtoestellen voor den dag, Daarmede is men er reeds gekomen, tot. over de 200 kim. per uur af te leggen, doch, de zekerheid wat te wenschen, daar eene goede windvlaag zoo 'n toestel soms onderste en gooit en de vliegei dan maar al te dikwijls het leven bij inschiet. Thans heeft zekeren heer Domingo een nieuw toestel uitgevonden, dat, r de photo te oordeelen, het middenpunt houdt tusschen ballon en vlieg- ihieh. Het toestel werd naar de plannen van M. Domingo gebouwd dooi Rousseau. De drijfkracht wordt verschaft door een motor Anzani van 100 paarden, toestel is 9 meters lang, 4m,50 breed en 8 meters hoog. Reeds zijn proef- lingen gedaan te Issy-bij-Parijs, doch 't zal best zijn eerst de bijzon- ite proeven af te wachten, vooraleer er een oordeel over te vellen. Eene merkwaardige sclrilderij schilderij geeft het overlijden weer van den grooten kunstschilder tël (6 April 1520), dus 394 jaar geleden). De schilderij prijkt in het Va- De herstelling van het praalgraf van Raphaël, in het Pantheon, is <K>k eene besliste zaak. M. WESTINCHOUSE, de wereldberoemde uitvinder, die zijn naam heeft gegeven aan een rem, komt te overlijden. M. John Redmond, hoofd der Iersche nationalisten-partij opende de be spreking. Hij zegde dat hij niets in den weg zou brengen dat eene eerlijke en gewenschte regeling der Iersche kwestie kan tegenwerken. Al wat. aan de Kamer overblijft is het ontwerp van het gouvernement aan te nemen zonder er iets aan te wijzigen. Sir Carson, die in de monsterbetooging, Zondag te Londen gehouden ten gunste van Ulster, eene aanzienlijke rol speelde, verklaarde dat hij zelf aan de Ulstersche bevolking de kwestie van den home rule zou gaan blootleggen indien het gouvernement zijn voorstel, om Ulster gedurende zes jaren buiten slechts eene oplossing, namelijk Ulster buiten zake te laten zoolang het niet de toepassing van den home rule te sluiten, niet introk. Volgens hem is ei- vrijwillig voor den home rule bijtreedt. EEN DER 24 MITRAILJEUZEN IN DEN ULSTER ONTSCHEEPT. M. B.onar Law «Indien het gouvernement vastberaden de kwestie van de uitsluiting van den Ulster wil inzien, voor al den tijd dat Ulster de home ïule verwerpt, zullen wij ons best doen om de oplossing op deze basis Ie ver gemakkelijken. Het aanwenden van macht zou op eene mislukking en een bloedvergieten uitloopen. M. Birrell eindigt het debat. Hij acht dat een groote stap gedaan is. De burgeroorlog is eene mogelijkheid die de spreker niet zou kunnen aanschou wen. Een burgeroorlog overigens is niet noodwendig om het vraagstuk op te lossen. De Ulster moet voor de home rule gewonnen worden. Hen moet zijne weigering deel te nemen aan het gouvernement van Ierland te boven komen zonder het er toe te dwingen. Eindelijk wordt er gestemd de wet op de home rule wordt aangenomen door 356 stemmen tegen 276. De Ulsterianen worden dus onder het Iersch landsbestuur geplaatsiHet is nu af te wechten tot welke krisis de stemming in het Lagerhuis aanleiding- zal geven. Naar men weet komen 24 mitrailjeuzen heimelijk ontscheept te worden op de kusten van den Ulster, die naar het hoofdkwartier der vrijwilligers werden gebracht. Onze photo verbeeldt een der gevaarlijke vuurmonden. M. FROMÈS, onderzoeksrechter, die eerstdaags naar Ccnstantinopel ver trekt, om rechterlijk onderzoek te deen. Eene internationale overeenkomst laat toe, dat personen, behoorende tot katholieke landen, die voor een of an der misdrijf in Turkije met het gerecht af te rekenen hebben, niet onderworpen worden aan het Turksch gerecht, maar wel aan het gerecht van hun land. Zulks is namelijk het geval met. Bel gen en Italianen. Zoo is er thans eene zaak hangend in Turkije. Een handelaar- van Belgischen oor sprong, M. Albert Helbig, was ten ge volge van een revolverschot overleden. Twee Italianen betichten den neef van M. Helbig, M. Karei Helbig. het. moor dend schot gelost te hebben, en ander zijds werd ook gemeld, dat M. Helbig zich gezelfmoord had. Uit Turksche bron heeft men nu ech ter vernomen, dat de feiten zich niet voordeden, zooals de Italianen willen doen uitschijnen. Het zou tijdens eene vergadering dei- Conferentie van St-Vincent de Paul zijn, dat M. Albert Helbig zijn revolver wilde uitjleggen, omdat hij hem in zijn broekzak hinderde. Een schot ging af en M. Helbig werd doodelijk getroffen. Eenigen tijd later ontving M. Karei Helbig een dreigbrief van Italianen, waarin zij hem verzochten eene som gelds te storten. Anders zouden zij hem aanklagen als zijnde de moordenaar van zijnen oom. M. Helbig verwittigde het gerecht. Daar de Italiaansche konsul zich in deze zaak niet al te kiesc-h schijnt ge houden te hebben is nu ook tegen hem eene klacht neergelegdi door de familie Helbig. x. DOOD VAN EEN WERELDBER0EM0 UITVINDER Onze lezers znllen zich herinneren, in welke omstandigheden Koning Manuel van Portugaal, van den troon verjaagd werd. Sinds zwerft hij van het eene hof naar het andere, toch niet wanhopend ooit terug in 't bezit der voorvaderlijke kroon gesteld te worden, aangezien or de en welvaart nu nog veel min gekend zijn in Portugaal onder het republi- keinsch gouvernement. Zooals men weet is Koning Manuel onlangs met eene Duitsche prinses in 't huwelijk getreden. Nevenstaande photo toont ons de Koningin van Portugaal in de nationale kleedij van een Portu- geesch landmeisje.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1