TEN STRIJDE Katholieke Vlamingen! Wie bedrogen Iieeft zal nog bedriegen Kandidaten voor do Katnerkiezing 'T EEN EN 'I ANDER Dramatisch! brandramp Eene erge zaak te Brussel Be zaak van Beurae Zondag 19 en Maandag 29 April 1914 G- JB» Bestuurder J. Van Nuffel-De Oendt. Dit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- Maar rcgeïfi kei dan Viasmsciie sirijdsrs Op 4e5ï strijde Vrijheid voof de zieken in de hospitalen Vrijheid van onderwijs Vrijheid Gelijkheid Broederlijkheid Vrijheid voor allen die denken zullen, zooals de trio rood-blauw-groen. Gelijkheid voor allen die den trio niet hinderen, want daar zijn twee soorten van gelijk heden bij die mannen gelijkheid aan den vetten kaas voor de kopstukken en gelijkheid aan da magere soep voor de anderon. Broederlijkheid zoolang ge met hen meedoet, anders... vraagt het eens aan de Fransche en Poriugees'cl.o katholieken. Ten strijde CONGO te Verviers Twintigste jaargang n' 91 S CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN j Zes masndoa 4 franken Ean jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelan van Let land. Is UITGAAF. 4 3. 's avonds 0 0 T UITGAAF, T u. 's avonds 0 Pour tonte l« publicité comnierciale et financiers du Journal, e'adressor exclusive-meat l'Ageuce Uéclame Godls, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREEUEN s TE BRUSSEL I TE AALST CHjGQDTS, Betirsplaats. 2 I Kerlcatraat, Telefoon A 3*99 Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Cr. 0,60 j Sport (por regel) fr. 1.00 3® bladz. (de regol) fr. l,Oi) I Gemengd nieuws per repel fr. 2,Oft 4° bludz. (de regol) fr. 0,30 I R>tsht.herstel!. (per regel) fr. 2,00 Finunc.aankon.(perregoljfr. 2,J Gverlydeu (per rogol) Cr. ï,00 Commercials en financieel© aankondigingen zich mtaluiteüjk. te wenden t Agouco RécLuno Godts, 2, Beursplaais, Brussol. AANKONDIGINGEN Arrondissement Aalst. VAN 24 MEI 1914 Tileivoerenda Knilidaien: HAGEL WOESTE, Siaalsmitiiater. ROMAAH MOYERSOEN, Volksvertegenwoordiger LOOEY/IJK de BETHUNE B™ id. LEG GOSYNS, Burgemeester. ARTH. VAN OER LINDE», Lid der Best. Dep. Plaatsvervangende Kandidaten COSYNS VAN OER LINDEN VAN DER TAELEN ROLLIER 't Was kort na den zegepraal op Groeninghekouter. De koning va» Frankrijk gat liet nog niet op onze voorouders onder dan hiel te krijgo». Hij belegerde do moedige Vlaamsche Lelden om don Pevelburg. Docb de stormklok luidde in Vlaanderen en de klauwaerts stroomden naar het oor logsveld. Do Franscho vorst, in zijne verbij stering over zooveel moed, riep uit En nu, zes honderd jaar later zijn wij, katholieke Vlamingen, nog ver plicht ile stormklok te luiden Op Vlamingen En hemel welke strijd Niet tegen vijanden die met open vizier tot u ko men, maar met mannen, of liever met wolven in een schaperivaclij. Zij dagen in 't halve duister op zeemzoet zijn hunno woorden, die zij als vergiftigde pijlen rondscliieten. Iioort ze Bur gers, broeders, gelioldo broeders, wij komen uw stemmen vragen in de aan staande kiezing stemt voor ons libe ralen socialisten en daensisten, 'lis al goed, maar stemt toch niet voor de katholieken !n Zij zullen dan alles beloven, wat men maar verlangen kan. Zij zullen daarbij met tranen in de oogen uitba zuinen dat zij niet, volstrekt niet tegen uen godsdienst zijn, wel neen, vprru van daar,maar zij zijn tegen don Paus, tegen de Bisschoppen, tegen de pries ters, tegen de kloosters, togon de ka tholieke scholen, togen liet sakramont der biecht... enfin tegen alles, doch niet togon den godsdienst, hoort ge. Zo brengen do vrijheid aan, de nieu we moderne vrijheid Kent gij die Vrijheid van godsdienst Om te beginnen do pastoors zullen op do kribbe bijten en vrij zijn van te gaan schooien, want zij zullen bun jaarwedde afschaffen, olschoon die maareene vergoeding is voor vroeger ontstolen kerkgoederen. met recht op goeden oppas, want zij zullen er de liefdevolle, belanglooze Eusters uitjagen, (die geven immers margarine itj plaats van boter, niet waar, M. Daons) en als gij dan eens uw hart wilt openen of een priester verlangt aan uw ziekbed.... wel, ge zult wachten tot mijnheer of mamzelle hem gaat roepen. Zij zullen 'tkloosteronderwijs schor sen mot broerkens en nonnekens hui ten te zetten en do kloosters in te pal men zij zullen de vrije en aangeno men onderwijzers, die niet dansen willen zooals zij fluiten, te verhonge ren zetten. De katholieke, brave cbris- tene huisvaders hebben dan nog de officieele schooi en die moet hun vol doende zijn, al waren ai do meesters aangesloten bij de loge. Kiezers, begrijpt gij waarom wij luide den kreet aanheffen Ja, de strijd voor uw.geloof, uw vrij heid, die als enkele verdedigers nog hebben de katholieke volksvertegen woordigers van Kamer en Senaat. En 't zalnogmaals strijders regenen, strijders en propagandisten voor 't ware en 't goede en 't schoone. En onze vij anden, verbijsterd over eon zoo groot getal on een macht zullen uitroepen evenals do muntsclirooder in lü02 Maar regent het dsn tosh Katholieke Kiezers S3! Vreemds vorsten. V/ij meldden reeds dat er te Brussel, ter gelegenheid van liet bezoek van het Deensche vorstenpaar, een wapen schouw zal plaats hebben waaraan 10.000 manschappen zullen deel nemen, 't Zal eene echte merkweerdigheid zijn. De 6® legerafdee- ling, onder de bevelen van .generaal baron De Bonhome, en de 1° roiterijafdeeling onder de bevelen van generaal De Witte, zullen langsheen de Tervuerenlei geschaard staan. Bijgevolg zal men er zien het regiment gre nadiers. de twee regimenten karabiniers, het lc en 2° gidsen, het 9° linie, de twee regimen ten jagers te peerd (van Leuven en van Door nik), de artillerie der legerafdeeling begrij pende de groepen van Brussel, van Mechelen en van Lier, het 6® bataljon genie van Ant werpen. het 6® vervoerkorps van P-^ssel, twee regimenten lanciers uit Gent en meche len, de karabiniers-wielrijders en de mitrail- jeuzsn met de honden.Onnoodig te zeggen dat het schouwspel overprachtig zal wezen. Met pensioen der oude mijnwerkers. De bijzondere kommissie der Kamer belast met het onderzoek van het ontwerp der wet tot verleening. van een ouderdomspensioen aan de oude mijnwerkers, zal aanstaande week vergaderen om de door den Senaat aan de wet toegebrachte wijzigingen te onderzoeken. Denkelijk om tijd te winnen, zal worden voorgesteld het ontwerp bij hoogdringend heid op de agenda te plaatsen en te stemmen over den tekst, zooals bij door den Senaat werd goedgekeurd. De kap der gevangenen. Ten einde de ge vangenen, die ten Justiciepaleize moeten ver schijnen, zooveel mogelijk aan de nieuws gierigheid van het publiek te onttrekken, hcoft dc bevoegde minister beslist dat zij voortaan, als zij dat verlangen, de kap mo gen aantrekken als zij van het gevang naar het Justitiepaleis gevoerd worden. Zij moeten ze echter afdoen, zoodra zij het kabinet van den onderzoeksrechter of de go- hoorzaal zijn binnengetreden. Voor de brave menschen. Advokaat Ad- net, die enkele maanden geleden te Brussel overleed, heeft, bij laatste wilsbeschikking, aan de stad Brussel eene som vermaakt van 60.000 fr., waarvan de kroozen zullen omge zet worden in vier spaarboekjes van gelijk bedrag, die zullen uitgereikt worden 1. Aan twee jongelieden van het mannelijk of het vrouwelijk geslacht, minstens 21 jaar oud, die zicli onderscheiden door hunne wils kracht, hun verstand, hunne toewijding aan hunne nabestaanden 2. Aan twee personen, zonder onderscheid van kunne, meer dan 30 jaar oud, gehuwd of in weduwstaat verkeerend. die zich door eene verdienstelijke levenswijze of tóewijding on derscheiden. Naast den prijs Bastin, zal Brussel dus elk jaar nog vier prijzen Adnet kunnen uitdee- lea. Do aanstaande vertrekken. Zullen zich insgelijks inschepen op 23 April, ten 10 ure 's morgends, aan boord van de Elisabethville Voor het ministerie van koloniën (tweede lijst) MM. Thuysbaert, territoriale beheer, tweede klas (2e vertrek) Van Ingelgem, werk- toezichter (2° vertrek) Gamier, onder-luite nant bij de openb. macht (1° vertrek) Wil- met, territoriale agent 1® klas (3e vertrek) Kisler, idem, J3° vertrek), naar Tanganyika- Moëro (Katanga)Bouzm, klerk 1° klas (2° vertrek)Rouma, werktoezichter (5° vertrek); Blommaert, id., (4» vertrek); Leemans, werk huisoverste (3® vertrek); Van Hoey, id., (4® v.); Michiels, id. (4® vertrek); en Charlier, baan- legger (2® vertrek). MM. Emiel Delcommune (7° vertrek) en Re- nier Delcommune, ingenieur. Naar Katanga. Met. de stoomboot Wal mar Castle, op 18 de zer, uit Southampton naar Kaapstad MM. Dominique Van Eetvelde, machinist stoker V. Van Coninkxloo, paswerker-mon- teerderJ. Do Koker, id.; C. Van de Sompel, idem. M. Felix Boga^rt, agent van de Mercantile Anversoise, te Jjdisabethstad, vertrekt op 30 April, met de stoomboot Prinz Regent, zijne vrouw zai hem vergezellen. Voor het ministerie van koloniën, Insge lijks op 30 April, te Antwerpen, naar Katanga via Kaapstad M. Venas, eerste onder-officier bij de openb. macht (2° vertrek), met zijne vrouw, en M. Overlaet, klerk eerste klas (2® klas (2° v.). Ambtenaars. Volgens eene statistiek zijn er in Congo 3.307 Belgen, waaronder 2.589 ambtenaars, 't zij 78 De koning heeft een besluit geteekend, waarbij de uniformen der ambtenaars eenige wijzigingen ondergaan De kleedingen in laken worden afgeschaft. De witte Wijven bestaan en do borduursels zullen vereenvoudigd worden. De officieren der openbare macht zullen echter in Europa het laken dragen. De algemeene gouverneur kan echter, voor de minder warme streken zekere wijzigingen toelaten. Twee clootie». Drie andere personen erg verbrand. Wij meidden gisteren onder onze a Laatste Berichtenreeds den dramatisclien brand, welken te Verviers gewoed had en waarbij twee kinderen het leven lieten. Ziehier eenige Nattere bijzonderheden, over deze vreeselijke ramp. Rond 1 ure, Vrijdag morgend, hoorden de nachtwakers, die langs den steenweg van Heusy op ronde waren, hulpkreten. Zij snel den toe en bemerkten dat brand was uitge borsten in het huis nr 61, alwaar verschei dene gezinnen wonen. Een der agenten liep de pompiers verwitti gen, terwijl de andere in huis drong en bij middel van een stuk ijzer verscheidene deu ren openbrak om te trachten de inwoners te redden. Hij moest ten gevolge van den hevi- gen rook terugwijken. Intusschen snelden de pompiers ter plaats. De bewoners van het gelijkvloers, Mevr. Gof- finet en haren zoon konden spoedig gered worden. Langs de trappen was echter alle redding voor de andere inwoners onmogelijk. Het vuur klom zoo snel naar omhoog, dat weldra heel het huis een vuurpoel was en daar er verscheidene deuren waren, welke ook toegang geven tot het nevenstaande huis, was daar ook weldra alles rook en vlam. Bij middel der pompiersladder konden Me vrouw Herbrandt en haar kleinzoon, die op het 2° verdiep van het huis n' 61 woonden, nog gered worden, alhoewel beiden erge brandwonden bekomen hadden. Zij werden inderhaast naar het gasthuis "overgebracht. Eene akelige tijding. Daar men verscheidene personen het neven staande huis had zien ontvluchten, dacht men dat er zich daar niemand meer bevond. Ook was de ontroering algemeen, toen de bijzondersto huurder van dat huis aan poli- cie en pompiers berichtte, dat do bewoners cener kamer van het 2° verdiep, Mev. Wies- nieski en hare twee zoontjes nergens te zien waren en dezen zich ongetwijfeld nog op hunne kamer moesten zijn. Ijlings werd de ladder naar het venster der kamer gericht en twee moedige pompiers drongen de kamer binnen. Zij deden er eene IJselijke entdekking. Vrouw Wicsnieski lag midden de kamer uitgestrekt ten gronde. Een harcr zoontjes, de 8-jarige Frans, lag naast haar. In het bed lag liet andere knaapje, do 10-jarige Antoon. Allen gaven geen teeken van leven meer. De ongelukkigen werdon spoedig doch met 'de grootste zorg naar beneden gebracht en in een naburig huis gedragen waar weldra vier geneesheeren hen de beste zorgen kwamen toedienen. Alle hulp voor de twee knaapjes was echter vruchteloos. Beiden hadden opge houden te leven. Wat de moeder betreft, deze had vreeselijke brandwonden bekomen ten gevolge van het water dat door de vlammen verhit was. Zij is na verzorging in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gevoerd. Vader Wiesniesüi was op zijn werk. Men oordeele over zijne droefheid, toen hij de jobstijding vernam. Het parket is Vrijdag namiddag ter plaats geweest. Weerden van Pieter Daens in DE WERKMAN i van 3 April 1914. M. Petrus zal ongetwijfeld niet gedacht hebben, dat deze woorden, welke hij in zulke groote letters in zijn blad van 3 April Laatst leden aan 't adres van de katholieken schre-'f hem zoo gladweg terug op hem zouden bot sen. Wij zijn hier nog met een nieuw 6taal- ken van politieke eerlijkheid??? In zijn propagandanummer o DE VOLKS WIL maandblad van den Demokratischen studiekring en Arrondissementsbond van Aalst, schrijft hij onder andere Ziehier wat minister Rcnkin in 1903 schreef o Spreken wo eerst van Pi eter Daensik ken dit eerlijk man, dien waren kristen. Als zaaier van gedachten, als verspreider der kristene princiepen, heeft hij de grootste ver diensten Levende te midden van dc zoo arme bevol king van Aalst, Had hij altijd een edelmoedig hart en tie hand breed openTe breed mis schien I Wanneer het er op aankwam zijne overtui ging te verdedigen, nood en armoede te le nigen, betaalde hij met zijn persoon, uit zijne beurs. Iedereen bracht hem hulde voor zijn moed en werkzaamheid die hij ten pande stelde, ten dienste voor God en Volk, voor zijn edel pogen om, tijdens de krissisen in Aalst, de sociale vrede to behouden. DAT IS PI ETER DAENSo Wij wisten wel die woorden nog ergens gelezen te hebben en zijn aan 't snuffelen .ge gaan en ziehier wat wij gevonden hebben In het boek Le Procés de la Justice sooiale, bladz. 41, wordt gehandeld over een proces ingespannen door de leden van het gasthuis- bestuur van Aalst, tegen de gebroeders Daens. Dat proces dagteekent van 1S9G en *3 dan dat M. Renkin, ml katholieke volksver tegenwoordiger en minister, doch dan enkel advokaat der gebroeders Daens, die woorden heeft uitgesproken. Wetens en willens schrijft Pieter Daens du9 twee grove leugensM. Renkin was geen ka tholieke minister en 't was niet in 19C6 maar in 1£Ö8. Hij maakt dus propaganda door be drieglijke middelen enkel en alleen, om de goedgeloovige lieden te bedriegen. Wel bekome het hem, doch wij zullen zijne lage handelwijze die veel heeft van vrijmet- selaarsknepen in volle daglicht stellen. De woorden door advokaat Renkin uitge sproken hebben Pieter Daens niet gebaat. Hij werd met zijne broeder veroordeeld. Ook de kiezers zullen nu als rechters optre den en Pieter Daens en Cte met hunne bedrie- gerspolitiek wandelen zenden, want onthoudt het wel, kiezers WIE BEDROGEN HEEFT ZAL NOG BEDRIEGEN!!! (Woorden van Pieler Daens in «DE WERK MAN van 3 April 1914.) -Een wisselagent verduistert verscheidene miljoenen. Twee aanhoudingen. Het parket van Brussel onderzoekt thans eene zaak. welke wellicht in eene ware finan- cieele ramp zal overslaan, waarin verschei dene edellieden en wellicht ook tal van kleine renteniers de slachtoffers zijn. Slechts drie klachten werden tot hiertoe neergelegd, en des ondanks beloopt het be drag der ontvreemde waarden reeds meer dan vier miljoen. Twee aanhoudingen werden reeds gedaan: deze van een wisselagent, M. A. C..., wiens bureelen op de Gulden Vlieslaan zijn en van zijn schoonbroeder, M. De Cwonende Jourdanstraat te St-Gillis M. Cgenoot het vertrouwen zijner kliënten, waaronder vele edellieden van Bel gië en het buitenland. Deze, die waardon in Belgische bankhuizen hadden neergelegd, vertrouwden C.... de sleutels van hunne brandkasten en gelastten C..., de koepons don titels te ontvangen en hun het bedrag te sturen. Verder zagen zij naar hunne titel® niet om. Hoe de zaak uitlekte. Onder de kliënten van M. Cbevonden zich ook de graaf de Champagne, van Parijs, graaf de Liedekerkc van Brussel, en M. iin cobs, van Antwerpen. De graaf de Champagne liad te Brussel f» eene bank 900.000 fr. titels in bewaring gege ven en M. C.... moe9t daarvan ook dc intres* ten ontvangen en opzenden. Dezer dagen schreef de graaf aan M. C.* dat hij naar Brussel zou komen, om ceno lijst op ta maken der titels welke hij in de bank bezat. Men antwoordde hem, dat M. C..» op reis was. M. de Champagne schreef weder, dat de aanwezigheid van M. C... niet noodig was om de lijst der titels op te maken en dab hij zulks wel alleen zou doen, indien men hem den sleutel der brandkast gaf. Met keerende post kreeg hij wederom ant woord De sleutel der brandkast was verloren geraakt.... Graaf dc Champagne rook lont en Wijdag namiddag kwam hij te Brussel aan. Hij begaC zich rechtstreeks naar de bureelen van M. C..* Deze bevond zich in zijn bureel en bckendo onmiddellijk, dat er van de 900.000 fr. nog slechts 20.000 fr. over waren. De graaf vroeg geen verderen uitleg, doelt begaf zich bij zijn bloedverwant, graaf de Liedekerke, daar hij wist dat dezen aan C.... voor ongeveer drie miljoen frank waarde* had toevertrouwd. Het gerecht. De graven dc Liedekerke en de Champagne gingen dadelijk eene klacht neerleggen cn kort nadien waren de vvisselagent en zijn schoonbroeder, die bij hem in dienst was alfl boekhouder, aangehouden. Naar het paleis van justicie gevoerd, werd M. C.... er met de graven de Liedekerke ca de Champagne gekonfronteerd. M. C.... bekende dat ook de drie miljoea van M. de Liedekerke verdwenen waren, als mede eene som van 600.000 fr. van M. Jacobs. Hce de ontvreemdingen geschiedden. Ondervraagd door M. Van Damme, onder zoeksrechter, verklaarde M. C..., dat vijf en twintig jaar geleden, een zijner bedienden de vlucht nam met eene som van 250 tot 300.00® fr. Ten einde zijn huis van een gewissen on dergang te bevrijden, leende M. C.... uit de kas van graaf de Liedekerke het noodige geld, buiten wete van den graaf. Dan vol^ don achtereenvolgens verscheidene tegensla gen, waarbij M. C..., aanzienlijke sommet verloor. In 1900 verloor hij 400.000 fr. in een drietal weken tijds. Zoo ging hij bij iederea tegenslag in de kas zijner kliënten leenen.... Hij voegde er bij, dat vele titels niet door hem verkocht werden, doch alleenlijk in pan4 gegeven werden bij geldleeningen. MM. C.... en De C.... zijn in liet gevang vaa Vorst opgesloten. De zegels zijn in hunne wa ning gelegd. Zaterdag zouden er huiszoekingen gedaaa worden in de Brusselsche bankhuizen, om de titels terug te vinden welke er door C.... zouden in pand gegeven zijn. Men zal ook onderzoeken of er geene brandkoffers op naam van C..., of een lid zijner famific zou den zijn. Men verwacht nog talrijke klachten tea laste van C... Het omterzoek. Het slachtoffer zou herkfecd zijn na cfo misdaad Wij hebben reeds in vorige nummers het zonderlinge doen uitschijnen, van het briefje door den herbergier Duchateau geschreven, en dat in de zakken van den vermoorde te ruggevonden werd, alhoewel de herbergier beweert, dat het niet aan hem is, dat hij hel briefje overhandigde. Bij nader onderzoek der kleederen is no eene nieuwe zonderlinge vaststelling gedaan, welke zou doen aannemen, dat het slacht offer gekleed is geworden, toen hij reeds vei> moord was. Wat zulks doet veronderstellen is, dat bif een oppervlakkig onderzoek, noch in het kos tuum, noch in het ondergoed van den ver moordde, maar één kogelgaatje werd gevon den, wat al zeer zonderling is, wanneer noen weet, dat hij op het lichaam door een paar kogels werd getroffen, die zeker en vast de kleederen zouden moeten doorboord hebben. Ook worden op de kleederen wel enkele bloedsporen gevonden, maar niet die groote vlekken, die bijna onvermijdelijk zijn wan neer iemand toegetakeld werd, zooals de ge heimzinnige vermoorde. Dit alles moet doen veronderstellen dat hel lijk, andere Uleederen heeft aangekregen, vooraleer het in de vest werd geworpen. In die vreemde Uleederen, sou dan, in dc veren-

De Volksstem | 1914 | | pagina 1