Dood van Dr Van Sande Mijnheer 0. VERMEER8CH 1914 Baankoers Brussel-Luik. ZONDAG 26 AAPRIL DE NATIONALE VEEWEDSTRIJ DBTE BRUSSEL tsg De MijulDrand. te G-illy [imüjimï*; I - M. Van Sande, volksvertegenwoordi ger voor liet arrondissement Dender- monde, werd geboren te Erpe, den 22 Januari I860. Hij verliet den 20 Fe bruari 1885 de hoogescliool van Leuven, na er de schitterendste studiën volbracht te hebben. Hij was sinds meer dan 25 jaren de werkzame spil, waar gansch de katholieke partij dezer gemeente op steunde en aan zijn kranig en welspre kend woord, zijn moedig en krachtdadig optreden had deze dan ook menig eer volle zaak en overwinning te danken. Hoor zijne hooge studiën en rusteloos zoeken, verwierf hij eene rijke en be gaafde ondervinding en in alle omstan digheden was zijne meening doordra gend en zijne altijd bezadigde zienswij ze overtuigend. Wij herinneren ons nog, hoe hij in September 1912, met ons de reis naar Rome medemaakte, en hoe hij ons met zijne wijze raadgevingen, van de onge makken eener lange reis wist te vrijwa ren. Wij, en alle reisgenooten met ons, hadden dadelijk voor den dienstvaardi- gen heer Yan Sande de grootste gene genheid opgevat. Zooals M. Schollaert, voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers, het zoowel zegde, heeft hij daar niet de volle maat zijner werkzaamheid kunnen geven: de dood stelde een al te vroeg einde aan zijne loopbaan, doch, een tweetal redevoeringen welke hij er uit sprak, volstonden, om hem zoowel bij de katholieken als bij zijne tegenstrevers in aanzien te stellen, door zijne welspre kendheid, zijn helder doorzicht, zijne innige overtuiging om zijne zienswijze te verdedigen. Dat zijne ziel in vrede ruste Zijn opvolger in de Kamer is M. Ver- meerscli, van Dendermonde. DE HISTORISCHE STOET. Dezer dagen hebben in het prinsdom Monaco, dat onder het protectoraat van ank rijk staat, groote feestelijkheden plaats gehad ter gelegenheid van de 'verjaring van de regeering van prins Albrecht. Op de havenkaai werd een prachtig gedenkmaal opgericht. Een his let, waaraan de artillerie deel nam, doortrok de straten van Monaco. nieuwe Volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Dendermonde werd geboren te Ertvelde den 21 Fe bruari 1867, begon zijne studiën in het College van Dendermonde en Doornijk, bekwam het diploma van advokaat in de Hoogescliool van Leuven en het diploma van kandidaat-notaris in de Hooge scliool van Gent. Notaris benoemd te Dendermonde in 1892, maakte hij deel van den Provin cialen raad van Oost-Vlaanderen, plaats welke hij nu moet verlatenen waarin zal moeten voorzien worden. M. Vermeersch is ook Schepene van financiën der stad Dendermonde. Ongetwijfeld zal hij, evenals zijn voorganger, al doen wat in zijne macht is, ten bate van het arrondissement Den dermonde. DE OVERWINNAARS. Hierboven geven wij het portret der overwinnaars in deze prachtige koers. Links: MAUQUOY, overwinnaar der onafhankelijken. Rechts: BLEEKENMOLEN (Hollander), overwinnaar der liefhebbers. Admiraal BADGER, Bevelhebber van het Amerikaansch eskader. Nog is de Oostelijke horizont van Eu ropa niet geheel opgeklaard of reeds wordt onze aandacht gaande gemaakt door een erg geschil tusschen Mexiko en de Vereenigde-Staten. Het is eenieder bekend ten gevolge van welke omstandigheden het gouver nement van president Wilson een ulti matum zond aan generaal Huerta. De aanvoerder der federalen bevindt zich natuurlijk in geen benijdenswaar- digen toestand, daar de burgeroorlog nog woedt en de Yereenigde-Staten drei gend zijn geworden. Het eerste grens incident komt nu door een tweede ge volgd te worden, ditmaal uitgelokt door de Hexikaansclie opstandelingen die een vijftiental Amerikaansche soldaten van het 10° regiment ruiterij hebben gevan gen genomen. Alzoo hebben de federalen en de opstandelingen afzonderlijk hunne genegenheid getoond voor de Yereenig de-Staten. Zal de burgeroorlog nu voor- loopig vergeten worden en zullen de Mexikanen als één man tegen de Ameri kanen oprukken? Tegenstrijdige be richten zijn desbetreffend uitgestrooid geworden. In afwachting heerscht in do eree- nigdë-Staten eene groot.e militaire be drijvigheid. De soldaten worden tot den oorlog uitgerust en liet. volk is vol geest drift. Dinsdag laatstleden werd uit otti- cieele bron uit Washington bericht dot admiraal Badger, de aanvoerder der Amerikaansche vloot van den Atlanti- schen Oceaan bevel gekregen had naar Yera-Cruz te stevenen. De stad werd na eene kcyte beschieting door de Amen- kanen Fezet. DE WERKZAAMHEDEN DER JURY. Zaterdag morgend werd in «Ie ruime hallo van de 50e Verjaring, een wed strijd gehouden van hoornvee. Talrijke prachtige beesten werden ten toon ge steld. Wij geven hier eene mooie groep, de werkzaamheden der juryleden afbeeldende. Wij geven hierboven liet portret van een slachtoffer, M. A. Degreve, alsmede een zicht op de mijn Vivier, van Gilly, waar, door brand, anderhalf jmlhoen frfrnk sbhade werd aangericht.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1