Reis naar Rome Doel. - Aanneming. - Overgang der pupillen lol de legerkorpsen of tol de kadetlensehool. FEEST UU8JZES1 -vw SS VOLKSSTEM DOEL, AANNEMING, OVERGANG VAN EENE SCHOOL VAM DEN LAGEREN GRAAD TOT DIE VAN DEN MIDDELBAREN GRAAD, OVERGANG OER PUPILLEN TOT DE LE GERKORPSEN OF TOT OE KADETTEN- SCHOOL. 1. De pupillenscholen van het leger hebben voor doel, aan zemen van militairen, ambtenaren of beambten van een beheer der Regeering, alsmede aan zonen van huisge zinnen die ten mlnsto zes hinderen tellen, de militaire opvoeding en een voldoend onder- wijo te geven om hen in staat te stellen op genomen te worden in dc lagere kaders van het leger. 8. Voor ieder taalstelsel, Vlaamach of Fransch, bestaat er tegenwoordig eene school van don middelbaren graad en cene van den lageren grand. Het wetenschappelijk onder wijs komt overeen met den graad der school; nochtans mag do school van den lageren graad, wanneer het geval zich voordoet, een middelbaar studiejaar bevatten. In deze scholen is dc voertaal die van het taalstelsel waartoe het gesticht behoort, er» do tweede taal wordt op grondige wijze on derwezen. Eeno school van den lageren graad mag niet meer dan 250 leerlingen, en eene school van den middelbaren graad niet meer dan 400 leerlingen tellen. 3. Da candidaten voor de pupillenscho len moeten luidens art. 11 van het Koninklijk besluit van 26 Augustus 1913, Nr 1732, aan de volgende voorwaarden voldoen 1°/ Wettige of gewettigde zoon zijn van een militair (in werkelijkcn dienst, gerefor meerd, m onbepaald verlof, oud- of overleden militair), van ambtenaar of beambte (der twee geslachten) van een beheer der Regee ring (in werkelfjken dienst of overleden of van een huisgezin dat ten minste 6 kinderen telt. 2°l Op het oegenblik der aanneming volle 11 jaar oud zijn, en den ouderdom van 16 jaar niet bereiken in den loop van het jaar. De genen, die den Katholieken eeredienst belij den, moeten hunne eerste communie gedaan hebben. 3°/ De vereisclite lichamelijke hoedanighe den bezitten, om geschikt tot den militairen dienst te worden en namelijk hebben Op den ouderdom van 11 jaar, een gestalte van 1^,330. Op den ouderdom van 12 jaar, een gestalte van lm,370. Op den ouderdom van 13 jaar, een gestalte van 1®,420. Op den ouderdom, van 14 jaar, een. gestalte van lm,460,. uTmr juui UI.1I 5UU1I(B van lm,500. Nochtansmogen de kinderen wier ontoe reikendheid van gestalte 2 cèfiitm'eters niet te boven gaat, worden ingeschreven als can- didaten-puptllen. 4°/ De vereischte kennis bezitten om in een der studiejaren aangenomen tc worden, hier in bepaald bij 9 en 10. 5°/ Op het oogenhlilt der bepaalde aonne- ming hunner candidatnur, de belofte onder teekenen, op den ouderdom van 16 jaar, eene verbintenis voor eenen militietermijn' aan te gaan, zooals bepaald is in dc wet op de mili tie. (Art. 2.) 6°/ Zoo het aantal aanvragen dat der be schikbare plaatsen te boven gaat, worden de aannemingen bij middel van een vergelij kend examen vastgesteld, zooals bepaald is I bij 6 hierna. 4. De aanvragen tot inschrijving als •andidaat-pupil moeten aanduiden of de in geschrevene aan den Franschen of aan den .Vlaamschen wedstrijd wenscht deel te nemen. In geval van aanneming wordt de candi daat voor eene school van hetzelfde taalstel sel als dat van zijnen wedstrijd aangewezen. J Deze aanvragen moeten vergezeld zijn van de Volgende stukken 1) een getuigschrift töt staving van de titels welke voor do aanneming ingeroepen wor den, te weten a) voor de militairen in werkelijken dienst: het uittreksel van het stamboek b) voor de militairen in onbepaald verlof en voor dc oud-militairen de aanduiding van hun nummer van het stamboek en "van het regiment waarin zij gediend hebben daaren boven voor de oud-militairen een getuig schrift van goed gedrag c) voor de ambtenaren of beambten van een beheer van den Staateen getuigschrift uit gaande van de er toe rechthebbende over heid (1) en vaststellende dat de titularis zijne bediening vervult, of zijne bediening bepaald bekleedt voor de huisgezinnen die minstens 6 kin deren telleneene verklaring van het ge meentebestuur, waaruit blijkt dat het huis gezin 6 kinderen in leven telt. 2) cene verklaring van nationaliteit of eene verklaring, die de hoedanigheid van vreem deling vaststelt. 3) een getuigschrift van zedelijkheid en goed gedrag, model C, voorzien bij Konink lijk Besluit van 21 Oktober 1913, N* 1790 (2). 4) een uittreksel van de geboorteakte 5) een geneeskundig getuigschrift van pok- Inenting C) een getuigschrift bewijzende dat het kind zijne eerste communie gedaan heeft, indien. het den Katholieken eeredienst belijdt of eene verldaring der ouders, of van den voogd, dat het dezen eeredienst niet belijdt 7) een getuigschrift van goed gedrag uit gaande van het hoofd van het onderwijsge sticht waarvan de candidaat de lessen volg de, tevens aanduidende, volgens de tennen in voege bij het officieel lager of middelbaar onderwijs» lot 5>7filk studiejaar het kind be hoorde. Dc stukken noder Nw 2, 3 en 4 vermeld, wor den opgesteld in den vorm bepaald voor de vrijwilligers van beroep de drie laatste woe den gewettigd door do gemeentelijke over heid. Deze stukken mogen bij hunne aanbieding niet ouder zijn dan twee maanden. Nochtans behoeven ze, indien zo te oud zijn, niet ge heel hernieuwd te worden het is voldoende dat de overheid die ze afgeleverd heeft, op een naderen datum, door haar handteekefi, den inhoud cr van bevestigt. 5. Al do aanvragen tot inschrijving worden gericht aan den bevelhebber der school van den middelbaren graad van het Vlaamsch of Fransch taalstelsel (3) volgens de verklaring opgemaakt overeenkomstig 4: 1) dopr de korpsoversten, voor.de militairen in werkelijken dienst 2) rechtstreeks, voor.de andere candidaten. Deze aanvragen moeten voor den 1 Juni ter "DTOïcnii ïTing" ItfJIJlPIT. Do aanvragen na dezen datum ontvangen worden tot het volgende jaar uitgesteld. 6. Daar liet aantal leerlingen der scho len beperkt is, zal de keus vallen op de be kwaamste candidaten. Het getal der in iedere klas aan te nemen candidaten zal gelijk zijn aan het getal beschikbare plaatsen. Nochtans zal de voorkeur, in de volgende orde, verleend worden aan de candidaten, op voorwaarde dat zij tot de aanneming be kwaam zijnj 1) de kinderen wier vader onder den krijgt- j dienst gestorven is. of wier vader gepensiori- neerd is of gereformeerd om gebrekkei ij kheid in den dienst opgedaan 2) de zonen van militairen wier vader en moeder gestorven zijn 3) de zonen van militairen wier vader of moeder gestorven zijn. (11° Vervolg.) Het stoompaard verlaat 't station van THOUNE en wij genieten, van in onze rollende kamer, een prachtig panorama der stad. ÏSa weinige minuten njdens komt men toe te Schendingen. Hier stoppen al de treinen, ten einde aan de reizigers, die den overtocht van het Thounermeer wij len doen, en zoo Interlaken bereiken, den stoomboot te nemen. Wij volgen thans de oevers van dit schoon meer, het verrukkelijkste, dat men zien kan: neen, nooit hadden we ge dacht., dat de wereld zoo schoon was I Wij bewonderen op deze door de natuur boo zeer bevoorrechte plaats de diepe kom, met haar hemelschoon blauw riin- plig water, gestoffeerd door yacht- en plezierbootjes, cn wier wanden samen gesteld zijn uit bergen, met eeuwigen sneeuw bekroond. Bij zomerdag is hier alles betooverend verlicht door de schit terende stralen der glanzende lichtmoe- der, en dan, dan worden de reuzenalpen, met hunne witte kruinen, in eene blau we zee herschapen. Dit schouwspel ;s onbeschrijfelijk schoon, en waarachtig, men is geneigd het geluk te benijden dergenen die, aan den voet der bergen, in hunne villas wonen. Bijzonderlijk d*. i Zondags is hier alles licht en gloed, vreugd en leven. Het kropt van eene joe- (1) Ambtenaar wiens rang ten minste over eenkomt met dien van een bestuurder van een ministerieel departement. (2) Koninklijk besluit dat de wijze van aan neming der vrijwilligers van beroep bepaalt. (3) Voor het jaar 1914 moeten al de aanvra gen tot inschrijving gestuurd worden aan den bevelhebber der School te AALST. Deze kandidaten zullen boven aan de lijst der aanneembaren gebracht worden, indien ze bij den wedstrijd gemiddeld 12 punten op 20 behaald hebben. De lijst der candidaten door den bevelheb ber der middelbare school opgemaakt, wordt den 30 Juni, den Minister van oorlog tot goed keuring opgezonden. 7. De toelatingsexamens hebben plaats In de tweede helft der maand Juli, in de vol gende steden voor de candidaten woonachtig in Oost-Vlaanderen te Aalstvoor de candi daten in andere provinciën woonachtig, in de hoofdplaats der provincie. De candidaten zullen opgeroepen worden door den bevel hebber der middelbare school. De candidaat dio zipli op het in den oproe pingsbrief aangeduide oogenbtiK niet aan biedt, wordt beschouwd als efzlcnda van het voerdeel der aanneming. 8. De candidaten worden, in den voor middag van den voor het examen vastgestel- den dag, onderzocht door twee krijgsgenees- heeren, dio den plaatsbevelhebber aanduidt; zij verzekeren zich, of de kinderen de voor waarden van gestalte en licnamelijke ge schiktheid bezitten, vastgesteld bij alinea 3 van 3 hierboven. In voorkomend gevhl, worden zij denzelf den voormiddag onderworpen aan een tegen onderzoek door een geneeskundig comiteit, ingesteld door den bevelhebber der provincie, en waarvan de beslissing zonder beroep is. §9.-1° Dc kinderen die 11 jaar bereiken in den loop van het burgerlijk jaar, mogen zich aanbieden a) voor het eerste lagere studiejaar b) of voor het tweede lagere studiejaar; 2° de' kinderen, die 12 jaar bereiken in den loop van het burgerlijk jaar, mogen zich aan bieden a) voor het eerste lagere studiejaar b) of voor het tweede lagere studiejaar c) of voor het eerste middelbare studiejaar. 8° de kinderen, die 13 jaar bereiken in den loop van het burgerlijk jaar, mogen zich aan bieden a) voor het tweede lagere studiejaar b) of voor het eerste middelbare studiej aar; c) of voor het tweede middelbare studie jaar. 4° dc kinderen, die 14 jaar bereiken in den loop van het burgerlijk jaar, mogen zich aan bieden a) voor het eerste middelbare studiejaar; b) of voor liet tweede middelbare studie jaar c) of voor het derde middelbare studiejaar. 5° de kinderen, die 15 jaar bereiken in den loop van het burgerijjk.jagr, mogen zich aan bieden a) voor het tweede middelbare studiejaar; uf vi vuur net uercieTnuruernare stuuiejaar. 10. Het toelatingsexamen behelst de volgende punten a) Voor het eerste lagere studiejaar: Moedertaalbeginselen der spraakleer, vervoeging, spraakkundige ontleding, gebruikelijke spelling. Rekenen toepassing der vier grondbewer kingen op gelieele en tiendeelige getallen beginselen van het metriek stelsel, eenvou dige toepassingsvraagstukken. Loopend schrift. b) V oor het tweede lagere studiejaar; Het programma van den middelbaren graad der lagere gemeentescholen, voor wat betreft: Moedertaal, geschiedenis, aardrijkskunde, rekenen. c) Voor het eerste middelbare jaar: Het programma van den hoogeren graad der lagere gemeentescholen, voor wat de hier boven vermelde vakken betreft. d) Voor het tweede middelbare jaar Het programma van het eerste jaar der mid delbare scholen van den Staat. e) Voor het derde middelbare jaar Het programma van liet tweede jaar der middelbare scholen van den Staat. 11. Aan ieder vak wordt een maximum van 20 punten toegeschreven. Het getal pun- lende menigte in de stations en aan de aanlegplaatsen, eene drukke beweging heerscht in lusthoven èn hotels, waar cie tonen van puik muziek weergalmen. Al les noodigt hier den reiziger uit tot ver kwikking en rust. Het ijzeren spoor steekt thans links af en kronkelt zich in het uiterete Wes- tersch gedeelte van het meer, in de rich ting van Gwatt. Tijdens dezen door tocht, ziet ge zich link6 verheffen, boven den kleurrijken waterspiegel van het meer, de troteebe Oberlandscbe sneeuw en ijsreuzen, bij name de Funsteraar- horn, den Eiger, den Monnik, de Jung- frau, en, nevens de 6tatige en pyramide- vormige Niesen, de toppen der samen hangende bergmassa van de Blümlesalp, terwijl langs de Oosterzijde de Stock- hornspitse zich van het onmetelijke scheidt. Weldra begint het spoor, langs den linker oever van het meer, zich langzamerhand te verheffen; daarna loopt het onder1 den kasteeltoren der oude ridders van Statligen, in het mid-' den van een bosch gebouwd, en loont door de boring van het Kander. Wij klimmen steeds voort en genieten een prachtig uitzicht, bijzonderlijk lange den rechter kant van bet meer, met zijne bebloemde oevers en lieve dorpjes van Helterfingen, Oberhafer, Gunter en Si- gris wil, allen bekende klimaat- en ver blijfplaatsen, alsook Einigen,- aan bet uiterste einde van het meer gelegen en liens twee oevers verbindende. I Wij verdwijnen eensklaps achter een rotsachtigen lieuvel en voor onze ver-j baasde blikken daagt op het pittoreske SPIEZ, 't welk daar als 't ware in de vallei saamgedrongeu zit. Van hier sluit men in eeneii oogslag saam het kasteel, het meer en liet boog gebergte, terwijl aan de boorden van het meer waar heen van de statie eene elektrieke tram leidt eene nieuwe verrassing aller aandacht geboeid houdt: de Niesen, die met zijne kolossale massa de boorden van bet meer beheerscht. Het schilder achtige der streek 'wórdt nog verhoogd door de uitstekende landpunten van den Spiezberg en de Bürg. Gasthoven en kosthuizen ziet men talnjk in bonte mengeling als op de helling van het ge bergte geplakt cn vormen eene onna volgbare tonaliteit. Spiez verlatende, volgt men de spoor lijn op Interlaken; eene stad aan bet uiterste punt van het Thounermeer en aan den oever van het meer van Brienz. Weldra echter steken we rechts af en schieten ons Zuidwaarts, 't Is alsof we nu de pees gaan volgen van een grooten strafgespannen boog, gevormd door de bergen die de Aar en de Rhone omzoo men. Die boog, een balven cirkel gelijk, is ongeveer vijf en twintig uren lang^ en tusschen den boog links van ons en" de pees, die we volgen, tot we de oevers van de Rhone bereiken, liggen in die enge ruimte, aangedrongen, de reuzen van 't Berner-Hoogland, bet Oberland, waar zetelen de koningen der Alpen kruinen, de Keizerlijke toppen van het Zwitsersch hooggebergte.... 't Zijn al6 verzilverd© torens van grootsche oude ten docp eenen oandidaat beltomen, wordt vermenigvuldigd met den waarde-coefficlent van het vak, en de som der producten wordt gedeeld door 100. Opdat een leerling aan neembaar zij, moet dit quotient ten minste 10 zijn. 12. De aannemingen worden uitgespro ken door den Minister van Oorlog. De nieuwe leerlingen treden de school bin nen, bij de heropening der leergangen. Geen leerling mag aanvaard werden in den loop van het schooljaar. 13. Bij zijne aanneming, onderteekent de candidaat-pupil eene belofte, om op 16-ja- rigen ouderdom eene verbintenis aan te gaan voor eenen militietermijn bepaald bij art. 2 der wet op de militie. Terzelfdertijd onderteekent de vader of de voogd cene verklaring waarbij hij zich ver bindt in geval van aanneming van zijn zoon of pleegkind de voorschotten terug te betalen die deze gedurende zijne tegenwoordigheid op de school genoten zou hebben, inoest de pupil, om eene oorzaak afhankelijk van zij nen wil of van den wil zijns vaders of voogds, niettegenstaande de onderteekende belofte, de verbintenis voorzien bij het eerste alinea hierboven niet willen teekenen. 8 14. De overgang der school, van den lageren tot die van den middelbaren graad, zal plaats grijpen na de groote vacantie voor do leerlingen die 14 jaar bereikt hebben of dien ouderdom bereiken voor het einde van het jaar. De leerlingen, die de leergangen van eene school van den lageren graad gevolgd hebben, gaan over tot de school van den mid delbaren graad van hetzelfde taalstelsel. Bij het overgaan van de lagere school tot de middelbare worden de pupillen aan een nauwkeurig geneeskundig onderzoek onder worpen zij keeren tot het burgerlijk leven terug, indien zij onbekwaam geacht worden voor den dienst. 15. Tot op zijn 16° jaar Is de pupil aan geene verplichting jegens den Staat onder worpen. Daags nadat hij dien ouderdom bereikt heeft, gaat hij, onder toestemming der per sonen welke daartoe door de wet gemachtigd zijn, de verbintenis aan, voorzien in het l8tö alinea van 13 hierboven, en. volgens de re gels voor de vrijwilligers vastgesteld. De Minister van Oorlog bepaalt in welke gevallen de 6choolbevelhebbers aan zijne goedkeuring onderwerpen de verbintenis aangegaan buiten de voorgaande bepalingen, evenals dé verbintenis onderteekend door personen van vreemden oorsprong of iD den vreemde geboren. De in dezö gevallen te ne men beslissing zal eventueel de voorwaarden vaststellen onder welke de belanghebbenden in dienst behouden worden. Door het onderteekenen van de verbinte nis, bepaald bij hot 2* alinea van 15 hier boven, verwerft de pupil de hoedanigheid van militair. Van dan af is hij aan de wetten en regels onderworpen, die bijzonder op het le ger toepasselijk zijn. 16. In den loop van het jaar waarin zij 17 jaar bereiken, gaan de pupillen-vrijwilli gers over in het regiment dat zij verkozen hebben, met het diploma van sergeant (wachtmeester), den graad van kaporaal (bri gadier) of van soldaat volgens hunne ver dienste. De jongelingen die het diploma van ser geant (wachtmeester) bezitten, worden bin nen de 5 maanden (6 maanden voor het paar denvolk) sergeant (wachtmeester) benoemd, in zooverre zij er zich waardig toe getoond hebben. De Minister van Oorlog zal jaarlijks bepa len, hoeveel pupillen onder de verdienste lijkste, die met groote vrucht de hoogere cur sussen der klassen van den middelbaren graad gevolgd hebben, op voordracht der be velhebbers der school hunne studiën mogen voltrekken in de cadettenschool, op voor waarde dat zij de vereischte hoedanigheden van opvoeding en geleerdheid bezitten om later als candidaatrofficier in aanmerking genomen te worden. 3 EN 4 MEI 19i4 Voor tte STAD en het Arrondissement AALST AALST 3 Mei. Onze Jonge Wacht zal deelnemen aan de inhuldiging van het Vaan del der Kath. Jonge Wacht te Moorsel. 17 Mei. Festival voor Harmonie-, Fanfaar- en Zangmaatschappijen, gegeven door de Zangmaatschappij a Niets zonder Arbeid ter gelegenheid van haar 20-jarig beslaan. 25Q frank premiën. 21 Mek (O. H. Hemelvaart). De maat schappij De Geredde Werhiieden, viert haar jaarlijksch feest. Om 9 ure, Mis in de kapel van 't Hos pitaal. Na de mis feestzitting. Om 1 ure, noenmaal. In MEI zal de Maatschappij De ware Bor ders, gevestigd bij L. Schouppc, St-Job, een prijskamp geven. 7 Juni. Viering van het 40-jang bestaan der maatschappij De Apostol&ka School. Te 6 ure, Mis met Alge- meene Communie in St-Martens- kerk. Om 10 ure, Plechtige Mis met sermoen, in de kerk der EE. PP. Jezuïeten, 's Namiddags, cm 5 X u. Feestmaal in do zaal van den Ka tholieken Burgerskring. 12 Jul). Koninklijke RederijkamerDe Ca- tharinisten. Herdenking van de 25* verjaring harer lierstichting. 6 Sept. Feestzaal van St-Jozefscollege. Op voering van Merodate3, drama in vijf bedrijven cn Tooneefstudieën. (J. Van Maurik), blijspel, door de Katholieke Vlaamsche Studenten- gilde De Witte Kaproenen Aalst. 20 Sept. Ste Barbara. Feest der Vrije Brand weer. 11 October. Koninklijke RederijkkanoerDo Catharlnisten1° kunstvertooning. 6 December. Koninklijke RederijkkamerDe Catharinisten2° kunstfeest. 17 Jan. 1915. Konlnkl. RederijkkamerDc Ca tharinisten 3® vertooniiig. 7 Maart 1915. Koninklijke RederijkkamerDo Catharinisten4° vertooning. HOFSTADE 8 Mei. De maatschappij Dc Vlaamscho Zonen doen hun 25-jarig jubelbe devaart naar 't Vlaamsche Lourdes (Ooslacker). Plechtige jubelmis om 10 ure in de kerk van Oostacker. 10 Mei. Viering van het 25-jarig bestaan der maatschappij. Vergadering der le den om 9 ure in het lokaal. Plech tige jubelmis ten 9 1/2 ure (Hoog mis). Na de Mis feestzitting in de Patronage. 11 Mei. Mis om 8 ure, met offer voor de,af gestorven leden dér Maatschappij. PïOORSEL SMel. Inhuldiging van bet vaandel der Kathol. Vlaamsche Jonge Wacht. H.-B. De katholieke Maatschappijen van de Stad eu het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner fees ten, zoohaast mogelijk aan *t beheer van ons blad mede te deden. domkerken 't Zijn sprookhelden, prin- cessen uit den Cyclopentijd, wier haar lokken glinsteren van edelgesteente, diamantgruis en goudstof; 't zijn wan gedrochten, die in 'nen diepen loodzwa- ren slaap schijnen verzonken te liggen en te droomen eeuwen langDe tijd ie aangebroken dat wij die monsters van dichtbij aanschouwen, met open oog en.... open mond. Allen wel opgeletEn de brilglazen schoongeveegd Hetgeen volgen gaat, vergt de bijzondere aan dacht van alle onze medereizigers: Plotseling schieten we door eenen tunnel van 1600 meters lengte. Die log ge kegel, daar nevens ons, is de Niesen, 2.366 meters hoog, die we van in Spiez hebben bewonderd. Hij kan' langs een kabelspoor bestegen worden. Links, op den achtergrond, steken twee ver vaarlijke kerels hunne zwarte hoofden fier in de lucht, terwijl zij hunne voeten baden in het Brienzermeer: 't zijn de Faulhom en de Schwazhorn, 2.700 me ters hoog. Het landschap wordt zoo mo gelijk nog prachtiger. Maar wij klim men meer en meer, naar de maagdelijke Alpenetreken. We rijden door het dal der Kander, bijrivier van de Aar, om zoomd van berginassas, doorscheurd en duizendmaal gespleten en doorknaagd, met holten en kloven, waarin de arend en ander vleeschetend gedierte zich schuil houdt. Voor ons rijst op de Ge- spaltenhora (gekloven hoornberg), die eene hoogte van 3.437 meters bereikt. Ik heb nog nooit geen spellenagel ge zien, die zoo lang is I Het ie zeer gevaar-. SchouKfbupgen.Ct*ussel Muntschouwburg. Donderdag, Tristan ot Is .lil Vrijdag, Carmen Zo teniae, ver tooniiig met gesloten hureelen Zo..dag in dagverlooning, Parsifal 's avonds, afwNse'oinl speciale 1. Maandag,.L'Or du Uliin Dinsdag, La Wal kyrie Don derdag, 7, Siegfried Zaterdag, 9, La Crópuscule de Dieu. (Deze vior laatste verluuniiigen zijn in het Ruitsch. Alhambra. La Loi du Pardon. Molière. Le Bnssu. Zomerpaleis. Afwisselend spektakel, Oud-Brussel. Afwisselend speulakel. AALST. - Centre I-Cinema,Lange Ridderstr. Van 2 tot 7 Mei Juch De Wolf. drama in 2 deden. Op Gods Genadeuruma iu 3 dealen, enz... lijk om dien gast alleen te bestijgen en een gids kost u maar zoo 't bagatellekcn van 60 frank Wij komen in het station van FRUTGEN, een dorpje van 4.600 inwoners, gelegen op eene verhevenheid van 781 meters. Links ziet men versckiihge sneeuwtop pen der Blümlisalp (366 meters) en an dere Alpen, die met hunne smalle wan den een meer in de hoogte ophouden. Ziet nu eens hoe rap we beginnen te stijgen: we zijn bijna half-weg Kander- steg. De trein keert opeens terug langs de helling van waar hij kwam, maar nu stijgen we wat hooger dan daar straks. Wacht maar watbinnen een tiental minuten zal de stoomsleper wel opnieuw de zuiderrichting volgen, doch alsdan zal hij andermaal eenige meters zijn ge klommen... Hier moeten we straf naar omhoog en de ruimte is te gering: daar om moet de trein in het spoor door twee ellebogen. Wij bevinden ons hier op eene hoogte van 900 meters, als het u iemand zou vragen... Kijkt allen rechts: kijkt goed, want nergens meer in Zwit serland zult ge mooier kleur te zien krijgen: 't is een schilderijken, zooals geen schilder malen kan; het is in een lijst gevat, zooals geen beeldhouwer er een beitelen kan. En het onderwerp? Een mooi blauw meertje. Waren we to voet, wij hadden een frank te betalen, om er bij te komen, doch nu zien we hei van iu den trein gratis voor niet. (Wordt voortgezet».)

De Volksstem | 1914 | | pagina 6