Waar gaat dat sciiip aaartaa Dg dramas der zee Bnisselsclie Kiskskens 'T EEN EN 'T ANDER De Kommissie der XXXI Erg vliegongsiuk is Marokko ISuiïenland Twintigste jaargang n' 107 DAGBLAD Bestuurder J. Van Nuffel-De Oendt. IiET STAATSBLAD 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 8 Mel 1914 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 li, 's avonds 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour tontij la publicité commerciale et flnancière <lu journal, s'adresser exclusivemcat k ÏAgcnce Réclame Godts, 2, Place do Ia Bourse, B ruse lies. BUREELENs TE BRUSSEL TE AALST MiGOOTS, Beurspiaats, 2 I G, Keritstraat, O Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 Sport (per regel) fr. 1,00 3» bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws por regel fr. 2,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 I Uecht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Financ.aankon.(perregol)fr. 2,00 J Overlyden (per regel) fr. $,(j0 Commerciale en flnaneieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Dit is do eerste vraag die men doet. als men bij het uivaren, een schip de Laven ziet verlaten. Er moet een plar,, een vaartplan zijn. Iemand die zich op reis begeeft zonder doel en zonder plan, geraakt op een doolweg, bij loopt eenvoudig verloren. Dit ook mogen wij zeggen van de liberalen in den aanstaanden kies strijd. Zij bezitten een plan, dit is genoeg zaam bekend, en berust volgens het gekend stelsel op dwingelandij en allo menschen den duivel aandoen, die hunnen God volgens de christelijke leer willen belijden. Hun plan verraadt echter bun pro gramma, dat zij zorgvuldig op zak Louden niemand mag bet kennen en daarom komen ze liever zonder pro gramma voor de pinnen. Wat wilt gij van zulke partij ver wachten 1 Vraagt het hun en zij weten er niet op te antwoorden. Wat wilt gij van soldaten dio zonder wapen ten strijde moeten gaan, van zeelioden die op een schip zonder roer den oceaan moeten overkomen I Wat wilt gij van eene politieke gezindheid, die zich aan de kiezers moet voorstel len, en geen het minste programma Loeit om de waar, welke zij te koop "biedt, aan to bevolon. Indien, immers, het krullen van den steert het fatsoen is van den hond, zou is de degelijkheid van het programma Let ernstigste element der pulitieke overwinningen. En wat 't huidig programma der li nit,seller, is, daar weet hel land zoo min iets van als van de ooron van een vogel. Over twee jaar hadden zij ver scheidene artikels in liunxwtellistisch geloof. Nu "is hot algemeen stemrecht ligt eenige dat er min of meer van overblijft, en in welke voorwaarden dan nog De socialisten vragen het algemeen st'-mreebt op 21 jaar de-liberalen op 25! En zeggen dat in dio twee voorstel len nog harrewar bestaat. De eene wil links, de andoro rechts. De liberale partij is onmachtig ge worden to rogeeren. Niemand wil van nio oude pruik meer weten. Het kartel ligt omver waar het nog bestaat is dit slechts in schijn tot verovering van een brok, waarover zij na den uitslag zullen knarsetanden go- lijk twee honden aan een been. Noen, de liberale partij, zonder pro gramma, kan den werkman geen ge luk brengen dit ook moeten zij zelf bekennen, daarom durven zij lot hot volk niet komen en sturen voor woord voerders vreemde mannen, die van Vlaanderen zooveel kennen als eene lioei van piano spelen. In heel do wereld bestaat geen Staatsbestuur dat op maatschappelijk gebied zooveel heeft gedaan, dan onze huidige katholieke regeering zeker blijft er nog veel te doen, maar waar is de Staat, het huis of land, waar niels meer te doen valt I Alle dagen brengen nieuwe zorgen ieder menscl, rijk of arm, heeft zijne plichten door het vervullen dier plichten betalen wij den lol, die aan ieder kristene opge legd is. Laat ons dus voet bij stek houden hand aan baud moeten wij ten strijde trekken, om te bekomen wat de katho lieke partij tot heden, dank aan het obstructionism dor liberalen en socia- isten, niet heeft kunnen bekomen. In liet Vatilcaan. Z. H. de Paus ontving- in de Imitate dagen talrijke grne- pen bedevaarders, onder andere rond de 150'.'uit Beieren, 300 leden der Yereeniging van katho lieke nijveraars inDuitschland, alsook de Woen- sche bedevaart. De Paus heeft nieuwe bisdommen gesticht in Noord-Ainerika. Het bisdom Seattlensis is in twee verdoeld; het oostelyk gedeelte zal bisdom Sponkanensis heeten en het westelijk gedee te Seattlensis. Ook het bisdpm Parahvhensis is in twee verdeeld. Een ander bisdom, Elpasensis, is samengesteld met deelen der bisdommen Tueso- nensis, liallascaois en Sancti Antonu vanNoord- Amerika. Voor cïq postzegelver» zamelaars. Eerlang worden de nieuwe postzegels van het groot-hertogdom Luxemburg in het verkeer gebracht. Er staat een welgelijkend portret op van de jonge groot hertogin. De platen zijn te Weenen gemaakt, doch de postzegels werdeu gedrukt to Haarlem, in eene postzegel- en bai.knot3ndrukU.erij aldaar. ALalmoezeniers. Eerlang zal een beeluit verschijnen, regolende den toe gang tot en het. verblijf der aalmoezeniers in de kazernen. VeillKHeia «ai©** Eelsen in Mexico. In de Kamer word de volgende vraag gesteld aan den minister van buitenlandsche zaken Kan de heer minister ons zeggen of alle vei ligheidsmaatregelen lot bescherming van "t leven der Belgen in Mexico genonlen zijn Zou hij ons niet willen aanduiden waarin die maatregelen bestaan-om de familiën heeleraaal gerust te stollen Ziehier het antwoord van den minister t De regeering heeft maatregelen genomen om do veiligheid der Belgen in Mexico geves tigd, te-vrij waren. Onzo landgenooten die verbleven in deNoor- dorprovinciën, w«ar thans de omwenteling woedt, hebben de wijk genomen naar Mexico. In de hoofdstad kunnen zij eene sehuilplaals vinden in hot Belgisch gezants -hap, en desnoods in het Duitsch gezantschap, dat door soldaten verde digd wordt. Daarbij had de Duitsche regeoring welwil lend aan de bevelhebbers harev schepen, die in Mexikaansche haven op anker liggen, bevolen do Belgen te beschermen, die in. deze havens verblijven of or eene schuilplaats zochten, ONS LIEDERENBOEK. Ons liederenboek, verkocht aan den prijs van 15 centiemen, geniet overal het beste ont haal. Nauwelijks lieeft men het een weinig doorbladerd of men bemerkt dat het al lie deren zijn, waarvan men de zangwijze kent en van dewelke men gelukkig is nu de woor den te bezitten. Koopt en verspreidt ons schoon liederen boek. ï»rinselijlce Eerat© Gom- munie 't Is Z. E. kardinaal Mercier die den 14 Mei aanstaando de H. Communio zal uitreiken aan prins Karei van België in de kapel van het koninklijk kasteel te Laeken. JK '"t strand. Enkele jaren geleden klopg men dat het strand fel aan 't ver mageren was en het zand by elke tij wegspoelde. SolertSe n paar weken is oen ander verschij ning merkbaar. Bij elke vloed wordt een aan zienlijke hoeveelheid zand meegebracht, by zoo verre dat by afgaande tij de golfbrekers en het vlechtwerk er gansch door bedekt zijn. 3Krlj gsluelitvaar t Ten einde onze offlcieren-luchtvaarders en onzo toe komstige militaire luehfcvliegers te gewennen aan de opmerking in vogelvlucht, heeft do minister van Oorlog onlangs besloten hen in vryen luchtbal opstijgingen te laten doen. De Aero-Club van België gelast met de in richting van deze brijgsluchtvaartcn, dewelke drie dagen per week den Maandag, Dinsdag en Donderdag gedurende de maand Mei, Juni en Juli van dit jaar zullen plaats hebben. Maandag hadden voor de eerste maal dezo opstijgingen plaats. Luitenant generaal Jung- bluth, den Koning vertegenwoordigend, de minister van Oorlog met zijnen stafoverste kolo nel Wielemans, generaal baron do Bonhomo en nog tal van personaliteiten, woonden deze op stijging bij. De ofllcieele personen werden ontvangen door M. Jacobs, voorzitter en do leden van don Aero-Club. Vijf ballons zijn uit het park van Koekelberg opgestegen. Benevens do loodsen, gingen or twaalf officieren in de hoogte. Alles liep op de besto voorwaarden af. D© niemwe vestingwer- leen van ontwerpen. De nieuwe verstorkingswerken van Antwerpen naderen snel bun voltooiing. Wat de betonwerken aangaat,deze zullen dezen zomer gereed zyn voor do forten van Breendonek Liezele, Boruheirn, Lctlerhcide, B uers, Haesen- donck enz. De bewapening dezer plaatsen zal onmiddelijk daarop plaats hebben. Deze lijn versterkingswerken wordt met do forten van do Beneden-Scholde algemeen erkend als de belangrijkste van onzo nationale citadel. Na de eerste stemming der maatschappe lijke verzekeringen. De liberalen zijn tegen de mutualiteiten. De socialisten doen een gramstorigen stap. Men schrijft ons Brussel, 6 Mei 1914. ïh eene schoone inspanning heeft de Ka mer. hare zifting Verlengende tot 8 ure 's avonds, gisteren in eerste lezing het wets ontwerp op tie maauchappelyke verzekerin- gen gestemd. Die inspanning was ten andere uiterst noodiy, daar er besloten is die kwestie Vrij dag voor goed te eindigen. Nu, volgens het reglement moeten er inuistei s 48 uren ver- loopen, tusscheii de eerste en de tweede lezing van o«n wersoutwerp. Men is van oonleel.dat 48 uren voldoende zijn, om dezen die een misslag begingen, toe te laten dien misslag in te zien en te herstellen. Daarin zijn dege nen die het reglement opmaakten, ongetwij feld mis geweest, want alle volksvertegen woordigers zijn niet in staat op 48 uren hunne dwaling te bemerken. Uit de bespreking in eerste lezing, blijkt klaar on duidelijk, dat de liberalen verstokte vijanden zijn van do mutualiteiten. Het ontwerp Pocher had enkel voor doel de mutualiteiten te ruiueereu, onder het be- driegelyk voorwendsel hen to beschermen door do gewestelijke raden. Men verzekért mfj ook, dat de socialisten het nu betreuren, togen den vrijen keus van geneesheer gestemd ie hebben. M.Camiel Huvsmana beweert echter, dat de socialisten die stemmen niet zullen wijzigen. HAROLD. Burgerlijk Eereteeken Bij Koninklijk BeSiluit van 4 Mei 1914 is aan de nagenoemdo personen hot burgerlijk eereteeken verleend, tut belooning der dien sion die zy bewezen hebben,.gedurende Ruim vyf-en-dertig jaar. Het kruis van 1* klasse, aan Mevrouwen M.-£h,Van Langenhove,zuster- verpleegster aan do burgerlijke godshuizeu te Zela M.-A. Van Lint, id. id. Ruim vijf-eii-twintig jaar. De medaille van lc klasse, aan Mevrouwen M. De Bar, zuster-verpleegster aan het gasthuis te Wet teren L. Haereus. zuster-verpleegstor aan het gasthuis te Exuarde de heeren A. Mahiou, deurwaarder ter rolle by het vredegerecht van hot kanton AalstE. Swens, deurwaarder tor rulle by het vredegerecht van het kanton Lukereu W. Van Muylein, deurwaarder ter rolle bij de handelsrechtbank en bij het vredegerecht van liet kanton AalstE. Vergeynst, deurwaarder ter rolle by het vredegerecht vau het kanton St. Gillis-Waas. Woensdag heeft de kommissie der XXXI hare werkzaamheden hernomen. De voorzit ter, M. graaf t'Kiut de Rootlenbeke, bracht eerst hulde aan de nagedachtenis van wijlen M. Sam Winner en wenschte het welkom to- aan zyuen opvolger, M. graaf Goblet d'AI- viella. M. do Kerchovo hernam vervolgens do uit eenzetting die hij in de laatst gehouden zitting begonnen had. Hij onderzocht den invloed di« kan uitgeoefend worden d"Or de verschillende soorten van waarborgen waarvan do inrich ting voorgesteld wordt. Volgens spreker is de hoofdzaak dat er meer zorggedragen wordt in de aanwerving van het kiezerskorps. M. Verhaegen is van oordeel dat de oplos sing der verschillende vraagstukken, aan de kommissie onderworpen, afhangt van dezo die zal gegeven worden aan de kwestie vun het kiezerschup. Zijne persoonlijke omening is dat heel de arbeidersklas de afschaffing vraagt van het meervoudig stemrecht. Hy drukt het gevoelen uit dat er misschien moge lijkheid zijn zal om een democratisch stelsel aan te nemen dat al de noodige w aarborgen goeft, zonder hot grondbegin van het alge meen stemrecht te huldigen. M. Woeste betwist dat al de antisocialisti sche werklieden partijgangers zijn van hut gelijke stemrecht. De achtbare staatsminister verdedigt het meervoudig stemrecht tegen de bewering als zou het een golegenhoidsstelsel zyn dat kan vau al do stelsels gezegd wor den. Wat ook de weerde zij van hot meervou dig stemrecht, er kan slechts kwestie zijn liet te veranderen als men een stelsel gevonden heeft dat meerder weerde heeft. De algerueene beraadslaging wordt geslo ten. Nadat M. Dnjace, in naatn der onder- kommissie, de verschillende goedgekeurde voorstellen ontwikkeld heelt, wordt de zitting geheven. L'Floile Beige het liberaal Brusselsch blad, liet debat twsschou M. Verhaegen en M. Woeste besprekende, zegt, dat M. Woeste zou verklaard hebben, dat liet mem voudig stem recht hem niet geestdriftig stemt, doch. dat hü eene eerbied waardige formuul van Zuiver Algemeen stemrecht zou willen zien. M. Van der Velde zou daarop geantwoord hebben, dat M. Woeste in 1870 eene formuul van Aleemeen stemrecht verdedigde. M. Woeste wedervoer daarop, dat hy die formuul nog zou verdedigen, indien desamen- leving uiot door de suciaiisteu bedreigd werd. Esn stoomer in brand in vollen Oceaan. Verscheidene Antwerpenaren waren onder de bemanning. De slachtoffers. Wjj hebben gemeld dat de stoomboot Seyd- lilz in do nabijheid van Sable Island, Canada, zooals zjj per draadlooze telegrafie meldde, eene stoomboot had zien in brand staan, maar in den omtrek geen teeken van loven meer bespeurd had. Tot hiertoe was de naam en de nationaliteit'van do verbrande boot nog niet bekend, tot men gisteren te Sable Island een draadloos telegram ontving van de pakket boot Franconia, van rieCutiardlyn, meldende dat eene boot met 13 overlevenden van de Engelsche stoomboot Columbian, den 23 April van Antwerpen naar New-York en Baltimore vertrokken, gered is.door de Frmiconia. De Columbian was verleden Zondag in volle zee in brand geraakt. Da andere booten bevat tende de eerste 17 man, en de tweede 19 man, zyn nog niet gevonden. Een later telegram, door de agent der Cu- nardlyn te New-York ontvangen, bevestigt, dat h«t brandfrud schip wel de Columbian'is en dat de opzoekingen naar de andere booten voortduren. Nadere bijzonderheden De geredden verkeoren in ëllendigen toe stand. Zy hebben 40 uren lang in hun bootje gezeten. Zy vertellen dat de brand aan boord van de Columbian ontstond Zondag er er byna onmiddellijk daarna verscheidene hevige out- ploffingeu plaats hadden. Het toestel van draadlooze telegrafie werd vernield. Onder do geredden bevindt zich de bediende van de draadlooze telegraaf. Do Leylandmaatschappij. eigenares van de Columbianmeldt dat er geen passagiers op het schip waren en dat de bemanning bestond uit 49 koppen. Dit cijfer komt overeen, mafc de cijfers op gegeven voor do bemanning der reddingsboo- toii. Later heeft men nog vernomen dat een machinist godood werd door eene der ontplof fingen, en dat de chief-steward Matthews gedood werd, toen hy in eene reddingsboot wilde springen. Ziehier de namen der schipbreukelingen w^lke door de Franconia opgenomen worden: Alas, timmerman J. Ivorsen, bootsman- maat G. A. Prinz, A. Abelnie, J. Jenssoii, kwartiermeesters Connor, J. Lei, en A. Wriadlik. matrozen G. Sehreibor, Donckey- mansmaat A. Gonzales en B. Rutter,stokers; J. Wedelcind, messr< tomsteward J. James Drakan, maroonigrafist. De geredde Connor, een jongo matroos, had ook zijn vader aan boord. Nog ontsnapten Een draadloos telegram te New-Yorlc ont vangen,meldt dat de stoomer Manhaltan .eeue sloep opgenomen heeft van de ColumbianIn deze sloep bevonden zich de kapitein en der tien leden der bemanning. De kapitein verhaalde dat hfj eonigen tijd in gezelschap vau de derde boot heeft ger oeid, doch dat zij 's nachts by holle zee, elkander uit het oog verloren hadden. Verscheidene stoomers doorkruisen nu do streek, om de derde reddingsboot op te zoe ken. Daar het weder nu kalm is, hoopt men wel de boot te ontdekken .doch men vreest,dat do schipbreukelingen, die weinig of geen pro viand kouden medenemeu, zeer zullen uitge put zyn. De „Cofi.mbian" Dn Columbian behoorde thuis te Liverpool, doch vaarde regelmatig tusschen Autwerpen en New-York. Daardoor had het schip verscheidene gebo ren Antwerpenaren aan boord en ook scheeps lieden van andere nationaliteit, doch die met terwoon te Antwerpen gevestigd zyn. Zooals te begrijpen is, heeft de tijding der ramp flus eene groote ontroering verwekt te Antwerpen. Dn Columbian was een stalen schroofschip, in 1890 to Belfast op de werven tlurlaud en Wolff gebouwd. Het had eene lengte van 137 meters, een breedte vau 14 en een diepgang van 9 in. 50. De inhoud bedroeg 5088 ton en do machioneu ontwikkeldou 433 paarden kracht. r De stoomer had eene lading van ongeveer 200 ton allerhande koopwaren, vodden, mail den, speelgoed, scheikundige voortbrengse len, teer, naphtaline, glas, enz. enz. Tijdens eene verkenningop de linie Meknes- Ito, is een eendekker bestegen door den luite nant-vlieger Saint Lague on den sapeur Bon- nereau. tijdens een wending van eene hoogte van 400 meters neergestort op liet aanlan- dingsplein van Ito. De luitenant is dood van ouder de puinen gehaald. De sapeur heeft enkel eene bundverstuiking zonder gevaar. Volgens de verklaringen van de getuigen zou de val veroorzaaktgeweest zyu doorden hevi ge wiud die het vliegtoestel trof bij do wen ding. FRANKRIJK Echtelijk drama Uit Lorient wordt gemeld, dat de eohtga» noote Mouuier, landbouwster te Coueaui» lau-eu-Meueat, 49 jaar oud aangehoudoa geworden is daar zy eeue kom kokend water over het hoofd van haren man goot. ouder voorwendsel dat dezo niet meer werkte eo zich aan den drank bvergaf. Deerlijk over gansch het lichaam verbrand bezweek M» Mouuier eenige oogenblikkan later. Werkongeval Te Tiranges zyn drie aardewerkera diu bezig waren aan het graven van een tunnel onder de instorting begraven geworden. Een werkman werd gedood. De twee andoren zyu zwaar gekwetst geworden. Doodelijk gevecht tusschen dronken personen Woensdag kregen te Auxcrre de genaamde Bernard, aardewerker aan de spoorlijn van Sons te Nogent s/ S^ine, eu een landbouwer M. De Pugot van Vuulizon, die beiden dron ken waren met elkander twist. Zij leverden een verschrikkelijk gevecht waarby de laud- bouwer doudgestokeu werd. Een fabriekbrand te Amlene Een aanzienlijke verf- en drukfabriek wel ke het huis M. B. van Itoubaix te Amieua bezit, eu waar een 100 tal werklieden werk zaam zijn komt in den nacht van Dinsdag op Woensdag door een hevigeu brand vernield te worden. Dinsdag was een begin van brand ontstaan door het heet draaien van een electrische motor door de pompiers spoedig goblusotit geworden. Rond middernacht brak het vuur opnieuw uit, en vernielde buiten eeue werkplaats da gai»8che fabriek. Do schade wordt op 300,000 frank geschat. DUIT8CHLAND Twee bandieten veroordeeld Do gezwoornen van Keulen hebben Woens dag na debatteu die 5 dagen geduurd hebben twee k-rels. Tnzlaff en Rangett, die een post bode poogden te vermoorden om hem uit ta plunderen en vervolgenseone 73jarige vrouw doodden om haar 33 mark te ontstelen, de eerste ter dood en Rangett tot 12jaar dwang arbeid verwezen wegens medeplichtigheid. 23 miljoen Passief Woensdag had in de handelsrechtbank ta Berlijn de eerste vergadering plaats dor schuideischers van de faling van de inrichtin gen W. Wertheim. De curator der failiet heefteen weinig aanmoedigende lijst ('puu rnaakt, van den toestand.Theoriek gesproken blyft er 50 000 mark die tusschen bevoor rechte schulden te verdeel en is, deze schuid eischers hebben zich echter niet doen kennen. Het aciief bedraagt anderhalf miljoen mark vertegenwoordigi^loor goederen In magazjju. Anderzijds bediaagt het passief meer duu 23 miljoen. Vier Kanonlere gekwetst Woensdag namiddag had op het oefenings plein van Pforzheim, een ongeluk plaats tij dens da schietoefeningen van liet 27°regiiueuC artillerie in garnizoen te Wiesbaden. Eea kanon van de zesde battery kantelde om. Vier kanonniers zyu gewond gewordea waarvan twee zeer erg. Een Engelsche visschersboot in beslag genomen Do kleine kruiser Zieten henft Woens dag namiddag ten noorden van het oilaud Norderney, de Engelsche visscliorsboot G. Y. 1120 van de haven van Grimsby iu beslag ge nomen. Het Engelsch stoomschip vischte in de Duitsche waters. Woensdag avond werd do G. Y. 1120 naar Wilhelmshafeu gebracht. ENGELAND De Lords tegen de Stemrochtdamen De Lordskamer heeft door 104 stemmen tegen 60 en in tweede leziug,het wetsvoorstel van Lord Selborue verworpen strekkende tofc het vprleeüHii van het wetgevend stemrecht aan deze der vrouwen ingeschreven op de kieslijsten voorde gemeentezaken. liet is de eerste maal dat do Lords da kwestie van het vrouweuetomrecht te bespre- kou hebben. RUSLAND Eene verklaring van den minister van Financen. M. Bark. bestuurder van het ministerie van financen van Rusland, verklaart dat de be- nutiiging van de natuurlijk onuitputbare bronnen van Rusland, het hijzonderste doel is van do Russischo finanoiöele politiek. M. Bark voegt erbij dat de hervorming van de bnurs van St Petersburg noodwendig is, en dat anderzijds enue bank voor landbouwkre diet moet gesticht worden. Daar men zich met de verbetering van het spoorwegnet, de banen en do bevaarbare watereu bezighoudt, is eene leening noodzakelijk. Overigens, daar de geburen van Rusland zich maar immer wapenen, zoo zou bot niet mogen nalaten de uitgaven voor de nationale verdediging te vermeerderen. ALBANIË Servische soldaten rukken over de grens. Ten noorden van Dibra is een detachement Servische troepen over -de grens gerukt. Z$ bezetten op het Albaneesoh grondgebied eeue hoogte welko zy met ka nou non vorsterkt hebben.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1