Hel gelest der kinderen VERKLARING 'T EEN EN T ANDER Eene roerende plechtigheid Aan de Kiezers van het land van Aalst lêmfeiiland Kiezers van Aalst Zoo verklaren wij i* dat Averbode op geen manies* het Daensisme wil voor staan en verdedigen, en het ook nooit voorgestaan of ver dedigd heeften N-EEIV! Een verdediger der Werkende Klas Congo Twintigste jaargang n' 114 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 16 Mei 1914 ABONNEMENTEN s Zas maanden 4 franken Een jaar 8 franken. 'Inschrijving in alls postbureelen van liet land. K UIT6AAF. 44. 's Jfonds 2° UIT6AAF, 7 u. 's IMÏS T»our toiite la publicity coraniorciale et flnaneière du journal, f?'adre»?er exctosivoment l'Agence Réclame Gedts, 2, Plaee de ia Beurse, Bruxelics. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. rog.) fr. 0,60 Sport (per regel) Cr. 1,09 3® blad/. («Ie regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws por regel fr.2,00 ■lc blad/, (dc regel) fr. 0,30 I Recht, hers toll, (per regel) fr. 2,09 JFiuanc.aankon.(perregei)fr. 2,00 f Overlijden (per regel) fr. £.00 Coramercialo en financieeta aankondigingen zich uitsluitelijlc to wonden Ageoce Réclame Godis, 2, Beursplaats, Brussel. TE BRUSSEL TE AALST MtfGODTS, Beursplaats, 2 I Kerkstraat, O. Telefoon A 3290 Telefoon 1X4 BestuurderJ. Vgn Nuffel-De Qendt. komt heden Zaterdag 16 Mei, om 8 ure 's avonds, naar ce kies ver ga dering, in de Patro nage St. Jozef, Meuleschettestr. Da onschuldig;» en eenvoudige klei nen zijn de vriendjes van den opper- 'beei'. Da apostelan welon er van to spreken en daarbij beproef bet eens als de eene ofaiidero gunstv.'iit bekomen, doet uw kind smeekon en do Hemel zal genadig zijn. Met de laatste kamerverkiezingen noodigde men in West-Vlaanderenins gelijks de kinderen uit om hunne band jes, woorden en hertjes tot den Albe hoeder en Algever te verheden. Men vroeg gebeden en stneekingen, HH. Communiën or, HH. Missen bijwonen, bedetochten naar Maria's heiligdom men weiden ingericht. Dit alles werd door de kleinen nagekomen en het moest toch zijn dat de geuzen er schrik kelijk verbitterd om waren, want nau welijks was die vreeselijke kamp be gonnen in dc kerk en de scholen of gansch clo helletroep, opgestoken door do belhamels, zooals altijd, vielen dat godvruchtig strijden aan en men bo- lootde met do naaste stemmingen op nieuw zoo to werk te gaan. Wij chriateno menschon, wij heb ben soms te vee! menscln-lijk opzicht, ons goloof' is niet doordragend ge noeg, onze hoop, laten we te gemakke lijk verijdelen en wo rekenen te veel op de menschen en te weinig op God. Dat wil niet zeggen dat wo niet zeer TVel doen 't moet zijn van te werken en do gewone middelen ter hand te nemen om de vijanden van Kerk en Vaderland zoo te bestrijden, doch bijzonderen bijstand van hierbo ven is ons verzekerd, indien wij Hem vragen en inzonderheid indien we Hem aismeeken door onze onschuldige kleinen, Onzo gebeden, ons mishooren, onze ïlll. Communiën vermenigvuldigt en onze kinderen op schooi en 't huis aangen'akkert om insgelijks op gansch bijzondere wijze en met dat inzicht, voor alles wat goed en zalig is, te doen meebidden» meecommuniceeren In Frankrijk, in 't vooruitzicht der vorledeno kiozingen heeft men een kruistocht der kinderen ingericht, ver- schillige godvruchtige oefeningen werden aangeprezen, onder andere Het bidden van den rozenkrans alge- meene communiën der kinderen be zoeken aan liet H. Sacrament in 't bij zonder of in 't algemeen eena opof fering, eenc versterving, enz.; het beoefenen dor veelvuldige of dagu- lijksche communie. Dit alles staat in klare, duidelijke letters in de ware katkoliokeFranscke gazetten, zooals do La. Caoix en nog meer andere, te lezen tot opwek king en stichting van da lezers. En 't moet zijn dat de vijand er zeer bevreesd voor is, want hij Iaat niet na zulke voorstellen en zulke beoefenin gen aan te vallen, in 't belachelijke te trekken of mot onzin al te keuren. Er bestaat geen God, geene ziel, geene eeuwigheid, willen ze doen ge- loovon, zo schijnen tegen wil en dank hunne oigene leugens aan te nomen, en toch zijn zo verbitterd omdat wij en onzo kleine reinon onzen toevlucht ne men niet alleen tot stoffelijke wapens, maar ook lot geestelijke kampersmid dels er bijvoegen om hen te doen go- voelen dat al wie met God is, vroeg of laat overwinniug en zegen behaalt. Beproeft eens die wapen, ge zult er t» van beloven MARC. Groote prijskamp van Ram» voor bouw kunst van 1914. Voorbereidende proef. Uitslag. De zeven mededingers hierna ver meld .zijn door de jury aangeduid om aan den eindprijskamp deel te nemen 1 Antoon De Mol, leerling der Academie van Antwerpen 2. Karei Bar, id., van Gent 3. Joris Brosens, id., van Antwerpen* 4. Emiel Van Leemputten, id., id. 5. Karei Debels, id., id. 6. Paul Smekens, id. id., en van de Ecole Nationale des Beaux-Arts van Parijs 7. Paul Stordiau, id., id. M. Jozef Smolderen, leerling der Academie van Antwerpen (Hooger Gesticht) en 2« prijs in 1911, is tot den eindprijskamp toegelaten krachtens het Koninklijk Besluit van 20 Fe- bruari 1901. De werken der 7 mededingers zullen open baar ten toon gesteld worden in de Academie (ingang Venusstraat), van Vrijdag, 15, tot Zondag, 17 Mei inbegrepen, van 10 tot 17 ure. Da kareelbafckers. Het Nationaal Ver bond der kareelbakkersbazen van België w erd Woensdag in gehoor ontvangen door M. Hu- bert, minister van nijverheid en arbeid. De bezoekers werden voorgesteld door de Volks vertegenwoordigers Maenheut, Tinenpont, Mahieu, Peel en Delbeke. De voorzitter van het Verbond, M. Bastin, legde den minister het doel uit der vraag tot gehoor. De kareel bakkersbazen protesteeren tegen het laatst genomen koninklijk besluit, regelend 't aan steken der kareelovens, met het doel de boer- koozen te beschermen die in den omtrek der groote steden gevestigd zijn. M. Maenhaut vroeg dat er uitzondering zou gemaakt wor den voor de steenbakkerijen in dc Schelde- valleien en in vlakke veld. M. Hubert beloofde het reglement te zullen herzien voor den 1 Januari aanstaande. De afveerdiging der steenbakkei sbazen uitte hare tevredenheid over de ministerieele ver klaringen. liet koninklijk besluit zal binnen kort gewijzigd worden, gelijkvormig de ver langens der kareelbakkerij, doch men zal zorgen de belangen niet te schaden van de boerkoozen, gevestigd in den omtrek der groote steden. De Koningin in den Bond tegen de Tering. Woensdag had in het verpleeghuis Albert- Elisabeth, Wollestraat te Brussel, de jaarlijk- sche uitreiking plaats van prijzen en diplo ma's van huisvrouwen, die zich onderschei den door reinheid en voorzorgsmaatregelen tegen de teringbesmetting. De Koningin was op de plechtigheid aanwe zig en overhandigde aan de huismoeders de diploma's door haar onderteekend, voor elke vrouw een vleiend woord vindend. MeW. Anneman hield lezing van het jaar verslag en gravin d'Oultremont, voorzitster van den Bond, sprak over de werkzaamheid der damen-beschermsters. Eene groote menigte juiohte do Koningin toe, wanneer zij het verpleeghuis verliet. Naar Zweden. Een 50-tal senateurs en volksvertegenwoordigers zullen in Augusti aanstaande naar Zweden vertrekken, waar zij den 19, 20 en 21 dier maand zullen deelnemen aan de 19® interparlementaire conferencie, die in het Paleis van den Rijksdag, te Stock holm, gehouden wordt. Ook zullen zij talrij ke feestelijkheden bijwonen, waaronder eene ontvangst ten stadhuize van Stockholm, den 18 Augustieen Hoffeest, door koning Gus- taaf aangeboden in het koninklijk kasteel een turnfeest en sportprijslcampeneen ban» ket, door de regeering gegeven ter eere der parlementairen en hunne echtgenooten. Een nieuwe Belgischs stoomboot. De nieuw gebouwde Belgische stoomboot Ubior, waarvan we den aankoop reeds gemeld heb ben, is gisteren namiddag door de bouwers MM. Gray, van West-Hartlepool, aan de Ant- werpsche Zeevaartmaatschappij afgeleverd. Het nieuwe vaartuig, 5.000 ton metende, mag tot de schoonste eenheden geklasseerd wor den, die onze nationale vloot bezit. Dezelfde recderij heeft nog twee stoomboo- ten van 9.000 ton in aanbouw en is tevens in onderhandeling voor den aankoop van ver schillende andere schepen. Met. de Ufoier telt de vloot van de Antwerp- sche Zeevaartmaatschappij reeds 22 schepen, met eene gezamcntlijke tonnenmaat van 120 duizend ton. Om het luchtvliegeo aan te moedigen. De Belgische minister van oorlog heeft, be slist dat de officieren en onderofficieren van alle wapens, die er langs den gewonen weg de aanvraag zullen toe doen, zullen gemach tigd worden om vluchten mede te maken als passagier, maar zonder huiten de vliegpleinen te gaan en met de toestemming van den overste van het vliegcentrum of van den be velhebber der luchtvloot. Men wil aldus den lust opwekken om aan het vliegen mede te doen. in het Kasteel van Laken Een dubbel feest «n de Koninklijke Familie. Prins Karei doet zijne Eerste Communie en prins Leopold ontvangt het H. Vormsel. Eene zoo schoon»? als roerende plechtigheid vereenigde Donderdag morgend in het. kas teel van Laken de leden der Koninklijke fa milie. De graaf van Vlaanderen zou er uit de banden van Mgr Mercier, kardinaal-aartsbis schop van Mechelen het H. Sakrameat des Altaars ontvangen en terzelfder tijd zou de hertog van Brabant, zijn oudere broeder, het H. Vormsel ontvangen. Deze dubbele plechtigheid had plaats in een grootsch, Koninklijk midden, doch niettemin bleef zij eenvoudig en waarlijk familiaal. Zij die bet geluk hadden ze bij te wonen, zullen er een roerend «endenken van bewaren. Weinige personen kennen deze glazen ka pel, ingericht in den doolhof van serren, en waar, buiten de ieden der Koninklijke fami lie, alleen soms de dignitarissen van het Hot en do ministers toegelaten zijn. Het is eene groote ronde plaats, waarrond een half dozijn zijkapellen ingericht zijn. Het altaar, in Ro- maanschen stijl, is zeer eenvoudig, doch heeft een grootsch uitzicht en voor de plech tigheid van Donderdag had men het prachtig versierd. Het Heiligdom izetf was smaakvol versierd en stemde ten volle overeen, met het. karak ter der plechtigheid. De liooge palmboomen kwamen goed uit op de prachtige velums en rond het altaar, prijkten eene menigte leliën, rozen, lilas, aza leas, allen zuiver, wit als de zielkens onzer kleine prinsen. Om 8 1/2 ure begaf Mgr Mercier, in kerkge waad, omringd door Mgr Pieraerts, aalmoe zenier van 't Hof, Mgr Crooy, godsdienstlee raar van prins Karei, Mgr Evrard, pastoor deken van Brussel, de E. H. Cooreman. pas toor-deken van Lakpn, en Z. E. II. Vrancken, sekretaris van Z. Wil. zich naar den ingang der kapel om HH. MM. te ontvangen en naar liet altaar te leiden. Hier toonde ons Koninklijk Echtpaar nog maals, welken diep kristen geest hen bezielt Zij lieten de kleine prinsen voorgaan, aldus hunne Koninklijke Majesteit buigende voor de grootheid van twee kinderzielen welke het bezoek van hunnen God gaan ontvangen. Achter de twee kleine prinsen namen plaats, de Koning, de Koningin en prinses Marie- José. Alleen personen tot het paleis behoorende woonden de plechtigheid bij de groot-mees teres en de eeredamen, de diginatrissen van de burgerlijke en- militaire buizen, de be dienden, alsook de oude bedienden van het oud-paleis van Vlaanderen. Ook graaf Fran cis de Hemricourt de Grunne, oud-leermeester van koning Albert-was aanwezig. In de diepste ingetogenheid begon de cere monie. Terwijl Mgr Mercier het H. Misoffer opdroeg, vervulde M. Ysaïe, de gekende mu ziekkunstenaar voor de eerste maal zijn ambt als kapelmeester. Na de consecratie werd met eene wonder- luidende stem het Panis Angelicus gezon gen, en op het oogenblik, dat. de Kardinaal de II. Hostie op de tong van prins Karei neer legde, weerklonk plechtstatig het a Pauper, servus et humilis herinnerende dat God het voedsel wil zijn van nederigen en prinsen. Roerend was ook het oogenblik, wanneer, nadat het Veni Creator aangeheven door Mgr Mercier, gezongen was, en de prelaat den Allerhoogste gevraagd had, den H. Geest overvloedig zijne gaven over prins Leopold uit te storten, 's Konings oudsten zoon voor den Kardinaal ging neerknielen, om het II. Vormsel te ontvangen. Op zijne plaats ter uggekeerd, legde de klei ne plaats er met eene overtuigde stem, de plechtige geloofsbelijdenis af welke de H. Kerk van hare kinderen oischt. Deze plechtigheid eindigde om 9 ure 40 en met dezelfdo ceremoniën werd de Koninklijke Familie tot aan den dorpel der kapel teru; geleid. 's Middags hadden onze vorsten, al de per sonen die aan de plechtigheid van 's mor- gends hadden deel genomen, alsook dezen die zich met de opvoeding der prinsjes had den bezig gehouden, ten ontbijte genoodigd. Zoo eindigde c in familie een plechtige dag, welke in alle Belgische familiën zoo vu rig verlangd en kristelijk gefeest wordt. Wij ontvangen den volgenden brief uit de Abdij van Averbode. Aangezien het blijkt dat de heer P. Daens, hoofd van de zoo genaamde Christene Volkspartij te Aalst, en de meetingisteo van zijn partij gedurig met woorden schrift beweren, dat Averbode de strekicing en de houding van het Daensisme goedkeurt aangezien zij om die bewering te staven, schermen met een uit treksel uit Averbode's Weekblad (jaargang 1911), waarvan wij in de Denderbode (22 Maart en 12 April laatstleden) bewe zen hebben dat zij het verkeerd uitleggen, en wel uit louter kwade trouw aangezien zij het doen doorgaan, alsof wij geschreven hadden, dat de Daensisten feitelijk tot het katholieke strijdleger behooren, terwijl wij integendeel juist geschreven hadden, dat hun plaats in do katholieke partij was, als ze zich waarlijk wilden christen toonen aangezien die valsche beweringen op den duur zouden kunnen schade doen aan Averbode's Weekblad - en dit blad in op spraak brengen, 2' dat de Daensistische propagandisten, die het tegendeel bewe ren, oneerlijke tekstverdraaiers zijn en de waarheid te kort doen. 4. En als er katholieke menschen uit het land van Aalst of van elders ons moesten vragen of zij in geweten en ten volle gerust voor de christen-democraten mogen stemmen, dan zouden wij niet aarzelen te antwoorden De Kedactie van Averbode's Weekblad Abdij van Averbode14 Mei 1914. Uit Charleroi wordt aan een katholieken konfrater het volgende gezonden a Woensdag, 13 Mei, verscheen voor de Boetstraffelijke Rechtbank van Charleroi eene vrouw van Farciennes, beticht op eene stort plaats wat kolen genomen to hebben. a Ondervraagd, legde de vrouw den droe ven toestand uit, waarin zij zich bevondZij heeft negen kiuderen, waaronder zeven nog bitter jong zijn haar man is -bet. slachtoffer geworden van een werkongeval en kan geen arbeid meer verrichten... Maar, zegde de voorzitter, indien uw man gekwetst ls. dan hebt gij toch eene scha devergoeding moeten trekken. Ja, mijnheer, antwoordde de vrouw. Wij hebben 27.000 fr. getrokken,, maar van die som hebhen wij reeds 5.000 fr. moeten beta len aan onzen advokaat, M. Pastur. Deze M. Pastur, is socialistisch lid der Be stendige Deputatie van Henegouw en kandi daat voor de aanstaande Kamerkiezingen... Die verdediger der Werkende Klas, houdt er dus een hoogen tarief op na. Uit bijzondere inlichtingen, door denzelf den katholieken konfrater ontvangen, blijkt echter, dat die 5.000 fr. geenszins het eere- loon van den advokaat zijn, doch, dat er eeni- ge uitgaven gedaan werden door den advo kaat en deze in de 5.000 fr. begrepen zijn. 't Is lieel wel mogelijk, doch men zal be kennen, dat op 27.000 fr. het nog al veel is. Vertrek van de Anvorsvllle Gisteren morgend, ten 6 ure, is de Belgische stoomboot Anversville naar Congo ver- I trokken met. 111 passagiers, waaronder 67 van 1® klas en 44 van 2® klas. Verschillige missio- narissen bevonden zich tusschen de vertrel;- kenden. I Van dc orde der Redemptoristen de EE. PP. Van dor Steen en Hoyois de E. P. Capu- j cien Carnonckel on de EE. BB. Bracq, Hon- i trique, Gqcrdegon, Hartman en Neya. FRANKRIJK Zedenzaak. M. Duquesne. policiokom- missaris van Vincennes, ontving Woensdag een naamlooze brief waarin eene zeer kiesche zedenzaak verklikt werd. Het onderzoek waarmede de magistraat onmiddellijk aan ving, leidde tot de aanhouding van een werk man, Ch. Maurice, 45 jaar oud, wonende in de Uuc du Plateau, 23. te Fontenay-sous-Bois. De aangehoudene loochent nochtans ten stel ligste de hem ten laste gelegde feiten, doch uit het onderzoek schijnt klaar te biijkep dat hij zich aan een drievoudige aanslag op de zeden plichtig heeft gemaakt. Zijne slachtoffers zouden drie gezusters zijn. De hatelijke kerel zou geweld hebben gebruikt om tot zijn doel te geraken. Visschersboot vergaan. Uit Lorierit wordt bericht dat de visscliersboot o Vas du bon Coeur uit de haven van Locmiquelie in het zicht van Gaurcs vergaan is ten gevolge van 'een rukwind. Een matroos is verdronken de andere koppen der bemanning werden doof eene andere visscherssloep gered. Do zeemanosvers. Men bericht uit Tou lon de krijgsoefeningen in volle zee begon nen zijn. Onmiddellijk na het signaal heb ben de in strijd zijnde eskaders onder hel bevel van de admiralen Lucaze en Tracoo elkander beginnen op te zoeken. Ongeval op het spoor. Nabij Marans is een rijtuig waarin M. en Mevr. Gautreman gezeten waren door een trein verrast gewor den. Het voertuig werd geheel vernield. Mev. Gautreman. die op de riggels geslingerd werd had het hoofd verbrijzeldhaar man werd zwaar gewond. DUITSCHLAND Eene klacht tegon Rosa Luxemburg. Da minister van oorlog heeft eene Jda^dt ioge- diend tegen de welgekende socialistc Rosa Luxemburg, ten gevolge van smaad aan het officierenkorps en het leger. Het Duitsche le ger zou gelaakt geweest zijn in eene openbare vergadering. Wandaden. Onbekende schurken hebben in den vorigen nacht den 9teen die tot grond slag dient voor de nieuwe kerk die eerstdaags te Zolesteck zou gebouwd worden vernield. De kostbaarheden en de dokumenten welke de steen inhield zijn verdwenen. Een vliegtuig verbrand. Het vliegtoestel van den oud-luitenant Steffen, dat per spoor naar Darmstadt gezonden werd is tijdens hel vervoer door brand geheel vernield. Verondersteld wordt dat vuurgeasteis der lokomotief het vuur zullen medegedeeld heb ben aan het vliegtuig. Bot3ingen en ontriggelingen. Verschei dene slachtoffers. Donderdag morgend bad in de statie van Schoenholz eene geweldige botsing plaats tusschen twee goederentrei nen. Een machinist werd gedood. Anderzijds ontriggelden tusschen do statie van Hannover en van Linden een goederen trein. Twintig rijtuigen werden uit de riggels geslingerd. De treinleider, Goechrmann, werd op den slag gedood. De machinist. Bartnerg is in het hospitaal een heen afgezet gewor den. De stoker werd enkel licht gekwetst. Moedige ouderling. Twee inbrekers, de genaamden Wilhelm Zimmer, en Otto Berg. sedert lang door de policie opgezocht, waren in de herberg der echtgenooten Heitkamp tö Coesfeld, in Westfalen, gedrongen. De kerels poogden in de kamer der echtge nooten te dringen, door de deur met een bijl aan stukken te slaan, nadat zij eerst talrijke revolverschoten door de deur hadden gelost* zonder evenwel iemand te treffen. De vader van Heitkamp. een 78-jarige ovules ling en veteraan uit- den oorlog van 1870, dto

De Volksstem | 1914 | | pagina 1