Een belangrijke krach te Parijs En., dat gebeurt alle dagen 'T EEN EN 'T ANDER Brief uit Antwerpen Eene dramatische aanhouding Nog do brand te Willslirosk Een zonderlinge politieman Siiiileiduiid I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 T UITGAAF, 7 o. avonds Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. Een tekort van 15 miljoen Eene dramatissbe smokkelarij Twintigste jaargang n' E23 2 CEHMXÏEIVEEN HET NUMMER Zaterdag 30 IHei 1914 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. Pour lente la publicito coir.merciale ot flnancièro du Journal, s'adresser exclusivementa l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxollca. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. rcg.) fr. 0,60 8port (per regel) fr. 1,00 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Finaao. aankon, (per regel)fr. 2,00 Overly den (per regel) fr. 2,00 Comraerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. BUREEL-EN i TE BRUSSEL I TE A5LLST MdGOOTS, Beupsplaafs, 2 I 9, Kertatraat, Telefoon A 329H J Telefoon 114 Onlangs kreeg een machinist der statievan Meirelbeke bevel een goede rentrein te besturen tot Manage on daar de trein aan een anderen machi nist over te laten, en zelfs met den eersten volgenden trein naar Meirel- belte terug te lceeren. Te Manage gekomen kreeg onze machinist van den ondarstatie-overste, die geen gebenedijd woord nederlandschspreekt bevel met den trein verder dour te rijden. Dit bovel werd natuurlijk door den vlaamschonkundigen overste in het franscli gegeven. Daar de machi nist het bevel niet verstond en aange zien zijno vlaamsche vragen om ver klaring niet hielpen, kon bij ook bet bovel niet uitvoeren. Een week of twee later ontvangt de machinist tijding dat bij gestraft is,om weigering van dienst Gedegradeerd vooreen maand, van machinist wordt hij stoker en daarenboven verliest hij al zijne premiën. Zoodus aan dien vader van familie met zeven kinderen, aan dien werkman, die 31 jaar onbe- rispelijken dienst doet, een straf van 30 frank omdat hij geen frausch kent. ïs 't geen schande De machinist gaat in beroep bij zijr, overste te Metrelbeke, legt daar 't geval uit en deze stelt voor do straf niet ton te passen. Maar hij had ge rekend zonder do Walen, die niet dulden kunnen dat iemand in 't Walen land durft komen zonder frausch te kennen. Van Borgen komt tegenprotest om toch de straf te doen toepassen. Het geval is nu in handen van den minister en 't is te hopen dat deze do onver diende straf zal breken. Het was immers onmogelijk voor den machinist een bevel uit te voeren dat hij niet verstond. Dus gestraft omdat hij geen woord frausoh kende. Nochtans hoeveel Walen die het Nederlandsch onmachtig zijn zitten er niet ir. de besturen en bekleeden de 9/10 der vetsbetaalde plaatsen. Zij lijden er niet door geen Nederlandsch te kennen, integendeel. Als 't is voor to wroeten en to beta len en lasten te dragen, dan is 't voor d« Vlamingen 70 0/0 dor soldaten zijn Vlamingen terwijl de 3/4 der offi cieren Walon zijn. Vlaanderen heeft reeds op 80 jaar bij do 2 milliard be lastingen meer betaald als Wallonië. Maar de vette plaatsen bekleeden, de centen opstrijken, dat is voor de Walen. 70 0/0 der staatsbedienden Zijn Walen. Voor de toezegging der staatsgelden in 1912, ontving Vlaan deren 27 miljoen, Brabant 68 miljoen cn Walenland 98 miljoen of driemaal meer als Vlaanderen. Dat is gelijk heid Om barreolwachter te worden moet een Vlaming maar Frausch kennen. Om ministor te worden moot een Waal geen woord Nederlandsch kon- ren. En nochtans in België zijn er 4.200,000 Vlamingen tegenover 3,000,000 Walen. Vlamingen Zult gij die toestanden blijven verduren Eischt uw recht De volledigo gelijkheid tusschen Walen on Vlamingen altijd in alles overal. Doctorandus. Telegraaf. In den loop van liet jaar, waarschijnlijk in Augusti of September, zal or een prijskamp geopend worden voor de aan werving van vrouwelijke en mannelijke bedien den bij het bestuur van tolegrafen en telefonen. Vischworst. In de Umschmt deelt Dr Bitter een en ander meo, omtrent zijne onderzoekingen vao vischworst als voedings middel. Om dezo te bereiden, wordt verscho zee- viech, zooals kabeljauw, vaa de graten ontdaan en in kleine stukken verdeeld, Wen voegt hierbij vet, in de gedaante van fijn gekapt spek, en na gekruid te zijn, stopt men het mengsel op de ge wone manier in darmen. Daarna wordt de worst op de manier als sprot gerookt. Vóór hetgebruik moet men de vischworst gedurende tien minuten in kokend water houden. Volgens de analyso van Dr Bitter bevat dit voedingsmiddel 66 p. o. water, 21 p. o. eiwit, 0,33 p. c. vet en 2 p. o. asch. De kosten van de worst'liedragen per hectogram 10 cent. Het beste is echter de worst zoo versch mogelijk te gebrui ken. Als men ze een tijd lang bewaren wil, moet men do vischworst met zout bestrooien en in vochtige doeken doen. Eene ontlerllnK© ver- s tanciliou.clijriK. Het schijnt dat hot godacht, eene onderlinge overeenkomst en verstandhouding te stichten tusschen de verschei dene kleine staten van Europa Zwitserland, België, Holland, Denemarken,Zweden en Noor wegen, thans een praktisch vorm gaat aannemen. Het zijn onze Noorderburen die hot eerst deze beweging, waar alle politieke en militaire strek king is uitgesloten, hebben op touw gezet. Een inrichtingskomiteit zetelt te Groningen en schijnt over belangrijke sommen te beschik ken om de beweging te steunen. In den loop van dezen zomer zullen hoogge plaatste personen in alle landen aangesproken worden, en in de aanstaande lente zal in Holland eon kongres der kleine Staten plaats hebben. Reeds verscheidene ontwerpen, strekkende tot het nauwer toehalen der vriendschapsbanden tusschen de kleino volkeren, werden vooruitge zet. Zoo bijvoorbeeld Is er reeds sprank van het inrichten van tentoonstellingen, waaraan voor noemde zes Staten zouden deelnemen, en die zouden plaats hebben in de wederzydsche hoofd steden, uitgenomen in Holland, alwaar, voor dezo eerste maal de voorbeur aan de stad Gro ningen zou worden gegeven. CoiicxLrrenci© 4 ai öerï I>etrol3ian<2.©l isi Japan. Naar een Japansch blad mededeelt, leidde de toegenomen productie van petrol gedurende den zomer van 1913, tot eene gr >otere opsporing van petrolvelden in Japan, waarbij zich do neiging openbaarde de buitenlundsche concurrentie ge heel van de Jatansche markt te verdringen. Tusschen de Japansclie en buitenlandsche maat schappijen (Rising Sun Oil C°, Standard Oil C°) wordt dan ook sedert eenigen tijd eene scherpe concurrencie gevoerd, waarbij de prijzen van petrol voortdurend worden verlaagd. In dit verband kan worden medegedeeld.dat de Standard Oil C°, belangrijke concessies in China heeft weten to verwerven, waarbij zij het recht zou hebben verkregen naar petrol te zoeken in Noord-Cliina en Sjenei, om bij oventueele op richting van eeno Chir.eesch-Amerikaanscbe pe trolmaatschappij daarin het grootste aandeel te nemen. Gisteren werden te Parijs twee bankiers aangehoudeu, baron Henri de Neufville, 57 jaar oud, on zjj neef, Robert de N«Uifvi]l«. oen 30-tal jaren oud. Beiden behoorden tot het geen men te Parys de hoogo werold noemt. Ongotwijfeld zal dezo dubbele aanhouding den ondergang van talrijke personen zijn. Bestuurders en bijna uitsluitelijk eigenaars van het oud bankhuis de Neufville en Ci0, hadden zij hunne bureolon opgeslagen in het huis u. 6 der Halóvystraat. Zy betaalden er maar 14.000 fr. huishuur. Roods vier jaar geleden worden er zonder linge geruchten verspreid over de bank, doch baron de Neufville wist de wantrouwige» ge- rast testellen, door hen te zeugen dat een der bedienden eene erge fout begaan had, eu de bank deze fout had moeten dekken. Doch sinds Nieuw jaar laatstleden was alle hoop in de bank verloren. Te Londen, New-York on Parys hadden zij vele intresten te betalen on niet alleenlijk hunne persoonlijke fortuin, doch ook de hen toevertrouwde gelden en titels wendden zü aan, om het bankroet zoo lang mogelijk te verdagen. Op 4 Mei was hunne positie onmogelijk ge worden en zij logden hunnen bilan neer. Ver scheidene klionten vroegen hunne titels weer, doch, hooiende dat zy verpand waren, logden zij eene klacht neder. De twee bankiers werden bjj den onder zoeksrechter ontboden en danr verklaarden zy, dat zy hoopten eerstdaags in liet bezit te zijn van het noodige geld, om tiunue verplich tingen te voldoen. Het geld kwam niet en beiden werden aan gehouden. Het passief zal ongeveer 15 milllonn bedra- geu. Sommige kli*nt"ii verliezen soininen ten bedrage van verscheidene honderd duizenden frauks. De bankiers zijn In hot gevang van La Santé opgesloten. Zy worden beticht vau miabruik vau vertrouwen. Den 27 Mei 1914. Antwerpsche hleslndrukken. De wereld tentoonstelling yan 1920. De Olym pische spelen. De overblijfselen van graaf Frederik de Merode. - Een ziels- drama nevens eene moordpoging. De oud-leerlingen der Broeders. In onzen dierentuin. De klesparade fs voorbij. De kiezing van verleden Zondag is achter den rug. En waarachtig do kiezing wordt meur na als wel vóór den afloop besproken. En 't is waar, hoewel feitelijk wjj geen reden hebben tot on tevredenheid, toch had de uitslag beier mogen zijn. Niet dat de gestemde hervormingen allen precies zoo gelukkig waren, neen de militaire herinrichting en hervorming, hoewel noodzake lijk voor lande verdediging, zijn niet gunstig onthaald bij een deel van ons volk. Dit wisten we wal, maar wij hadden gehoopt dat gezien de schandalige houding der teg-n- partyen gezien hun obstructiewerk in het par lement gezien de noodlottige, vloekwaardige politieke werkstaking, de kiezers, ondanks die pijn lij k-noodzskelijke hervormingen, ons meer nog dan in 1912 trouw zouden zijn gebleven. Wij hebben 27.000 stemmen verloren tegen 1912, maar wij winnen nog 53.000 stemmen tegen 1908. We zijn nu wakker geschud. Do liberalen on socialisten en Daensisten hebben zwart op wit geschreven dat do wet op de sociale hervormin gen niet gestemd is, dat de ouderlingen geen pensioen zullen ontvangen van 120 frank. Welnu, zijn er tusschen onze lezers die zich mogelijk aan die leugens hebben laten beetnemen, vóór 1916 zullen zij zien dat die heetlijke wet wel gestemd is. En dan zal ouzo beurt ltomen, om met bewij zen aan te toonen, hoe de tegenstrevers het volk durven beliegen cn bedriegen. Het ongehoords! is wel de stemmenaanwinst der Daensisten. Dat ls voorzeker de trouwe looste partij van bo$i België. Waar trekt liet op, de menschen wijs te maken dat hun zonen naar Congo zullen gestuurd worden, alswanneer men heel goed weet dat zulks eene aartsleugen is. En 't zijn zulke menschen die van ons volk ver trouwen krijgen. Hoe toch is het Gods mogelijk I Bidden wij opdat de verdwaalden tot den goeden weg terugkeeren en spoedig inzien dat volks vleierij niet volstaat om volksgeluk te scheppen. Intusschen wenschen wij heeren Woeste, Moyersoen en de Béthune geluk om, ondanks de moeilijke omstandigheden,toch met zulk prach tig stemmengetal uit de stembus zijn gekomen. Nu de kiozing voorbij is, zal heer Minister Hubert wellicht zijne zienswijze re kennen geven over de plaats waar do wereldtentoonstelling van 1920 zal gehouden worden. 't Blijkt nog immer dut Autwerpen zal verko- zon wordeu. V ft ft Eeno afvaardiging van Antwerpen ls naar Parijs getrokken om deel te nemen aan de be spreking betreffende de kwestie waar de Olym pische spelen in 1920 zullen pilars hebben. Antwerpen zal de voorkeur opeischen. En om zijn eisch oflicieele kracht bij te zetten is een sch pene bij de afvaardiging van Antwerpen gevoegd geworden. rit Te Borchom moet het oud kerkhof overge bracht worden naar het nieuwe kerkhof. Verle den week ontgroef men onder het praalgraf van Frederik do Merode en op het onverwachts stiet men op eene kist. Dit verwekte eroote verwon dering. Het de Merodekomiteit kwam bijeen, onderzocht de zaak en weldra bleek dat het de overblijfselen waren van den grooten patriot den heldhaftigea Frederik de Merode. Maandag, met 2° Sinxendag, zal do kist met grooten luister naar het nieuwe kerkhof worden overgebracht. ft Een familie- cn ziolsdrama te meer deze weck. Te St-Antonius woont zekere H..., bediende der stad Antwerpen, op 'nschoone villa. Over 30 jaar trouwde hij en nam eene meid in huis. De man werd te vertrouwelijk met de laatste en de vrouw verliet het ouderlijke dak. De meid die eerst was weggegaan, kwam nu terug in huis. Van het huwelijk waren verscheidene kinderen, waarvan de jongste 24 jaar in de villa woont. Bij de meid was ook een kind, een mei6je dit meisje is nu 20 j;iar en Btaat op trouwen. De jongste zoon uit het huwelijk vreesde dat zijn vader gansch zyne fortuin aan dit meisje zou hebben vermaakt. Daardoor ontstond aanhoudend ruzie en de man eindigde met zijn eigen zoon het vaderlijk dak to ontzeggen. De jongen drong nu over enkelo dagen in de villa, bij afwezigheid 2yns vaders. Hij schoot op de vrouw, doch kwetste haar niet doodelijkhij vuurde ook op het meisje doch zonder haar te treffen. Dit drama betreft eene burgersfamilie. Gezien de gevolgen van de levenswijze des vaders, is dit familieleven voor eeuwig gebroken. Ah Koude men lozen in dc harten en de zielen van al die ongelukkigo Pumilicgeaootou, wat zou men ver stomd 6taan over de diepten van den afgrond. gemaakt door het verval van den kristen familie geest. Nemen wij aan die gebeurtenis eon heil zaam voorbeeld en een vruchtdragende les l ft Zaterdag, Zondag on Maandag houdt de fede ratie der oud-leerlingen van do Broeders der Kristene Scholen haar congres te Antwerpen. Grooto feestelijkheden hebben plaats voor al de leden en hunne familiën. Zaterdag een gezellig avondfeest's Zondags een prachtig banket en 's Maandags een uitstap of tocht op de Scheldo. ft*"« Onze Dierentuin is weeral rijker geworden Thans bezitten wij een exemplaar van grooto waarde, een dubbelhoorn, Neushoorndier van Afrika. Dezo dieren zijn zeer roar, on niet lang zal het duren als die dieren ook tot de geschie denis zullen bchooren. 4» e e Een Antwerpsch socialistisch blad, De Volks tribuun deelt mede dat bij de begrafenis van heer Monville, liberaal kamerlid, heer Paul Hy- mans eene aanspraak heeft gehouden en herin nerd heeft dat heer Monville in den strijd werd gevoerd ton voordeele der militaire kwestie. Welnu, Jut zijn juist diezellde liberalen, die nu eenige duizenden stommen hebben afgetrug geld, met leugenachtig op te komen tegen die- zelido militaire kwestie. Zegt nu nog dat die heeren liberalen cn roode politiekers met geen twee gezichten loopen. MAX RAM. TE KEULEN Gevecht tueschen apachen en poiioieagenten. Een doode en drie gekwetsten. Woensdag avond kregen drie policieagen- ten van Keulen last, in eene slecht befaamde herberg, eenige vrouwen te gaan aanhouden, welke door de policie opgezocht werden. Vier vrouwen bevonden zich in het kroegje, toen de policiemannen er binnen traden. Pas hadden do policiemannen do vrouwen verzocht hen naar het policiebureel te volgen, of de herbergier en drie apachen, die aan eene andere tafel aan 't kaarten waren, sprongen recht, trokken hunne messen en wierpen zich op de agenten. Een vreeselijke strijd ontstond. De agenten trokken hunne revolvers en schoten op hunne aanranders. Het viertal stortte ten gronde. Een der agenten liep hulp halen en dan be vond men, dat de herbergier een kogel door het hart had gekregen, en op den slag ge dood werd. De drie apachen zijn gevaarlijk gewond en moesten bij hoogdringendheid naar het gasthuis overgebracht worden. Tijdens de worsteling hadden de vier vrou wen de vlucht genomen en konden nog niet aangehouden worden. Nadere bijzonderheden. Zoodra het alarm gegeven was snelden de pompiers der fabriek, ten getalle van 60, toe, bijgestaan door die van Boom, van den on dernemer Dumont, welke de werken van liet zeekanaal verricht, en reeds twintig lansen spoten stroomen water op het gebouw. De hevige wiud deed de vrees voor uitbrei ding toenemen, vooral toen rond half 10 ure het dak instortte en een stroom van vonken in de hoogte steeg. Maar het reddingswerk was er door verge makkelijkt en ten 10 ure was alle gevaar ge weken. Heel het gebouw is uitgebrand met vei> scheidene duizenden kilos houtpap. De pom piers van Brussel en van Antwerpen, die on derweg waren, kregen bevel om terug te lcee ren. De schade is door verzekering gedekt. Het parket van Mechelen heeft heden na middag oen onderzoek ter plaatse gedaan. Woensdag werden de tolbeambten te Rocroi verwittigd, dat een smokkelaarsautomobiel, waarin twee gemaskerde kerels zaten, 's mor- gends uit België, over de grens gereden was. De luitenant Regniosez der douanen en oen onder-brigadier reden aanstonds, ook per auto, de smokkelaars achterna, en nabij Re- thel troffen zij hen in eene herberg aan. Ter wijl de luitenant den burgemeester ging ver wittigen, grepen de smokkelaars den tolbri- gadier vast, bonden hem aan handen en voe ten, en reden weer per auto weg. De briga dier lion zich gelukkiglijk loshelpen en in zijn automobiel de vluchtelingen achterna rij den. Hij gelukte erin een band van hun rij tuig met een revolverschot te doen springen. De smokkelaars lieten dan den auto in den steek en liepen zoo snel zij konden weg. De brigadier haalde weldra den autovoerder in en greep hem bij den kraag. In den auto hoeft men 800 kilos tabak en voor 5.600 frank kant gevonden. De chauffeur is opgesloten. Te Zurich, Zwitserland, moest dezer dagen een belangryke voetbalmatch plaats hebben, en duizenden liefhebbers waren opgekomen, om den match b(j te wonen. Een groot getal weigerden echter den inkoniprjjs op het plein te betalen en drongen op een aanpalend veld, van waar rij alles hoopten te zien, zonder een cent te verteren. De eigenaar van het veld verstond het ech ter zóo niet. Hij riep zijne knechten, gaf hou elk een goeden stok eu beval hou, de indrin gers van zyu veld te jagen. De Diet-betalensgezinde voetballiefhebbers weigerden en wierpen zich op de knechten, die in oen ommezien ontwapend waren. Ee nige vuistslagen waren dan voldoende, omd® knechten zelf van het veld te jagen. De boer hield zich echter nog niet voor ver loren. Hijging naar zyne stallen, haalde er een sterke wilde stier uit eu bracht dezen op het veld. Woedend geworden door het geroep der voetballiefhebbers, wierp de stier zich weldra tusschen de toeschouwers. Eene algemeens vlucht had nu plaats en weldra bevonden zich nog enkel eenige erg gekwetsten op het veld. Do landbouwer, eigenaar van het veld ea vau den stier, is aangehouden. FRANKRIJK IJselijke Kindermoord. Donderdag namiddag heeft men in het 20* Pary/er arrondissement eeno yselyke kinder moord ontdekt. Een kindje van vjjf maanden oud werd er vermoord govondon en ziehier in welke om standigheden Bij liet verlaten der school ble ven verscheidene kinderen op de helling van de forten op de Davoutlaan spelen. Een hunner vond in den gracht een zak dift zorgvuldig toegebondeu was. Do kleine riep zyne makkers bij dieden zak openden, waario zy het kinderlijkje ontdekten. Do vorschrikta knapen verwittigden de policie, die den zak naar hot policiokommissariaat der wyk St. Fargeaud droegen. Een geneesheer kwam het Hikje onderzoe ken waaruit bleek dat het wicht slechts vijl maanden oud was.Het kindje van het nianne- lijk geslacht, was verwurgd on droeg ook teekena vau messteken en brandwondeu. Alvorens het te vermoorden zou men dus ge tracht hebben het dood te martelen. Een streng onderzoek is ingesteld geworden. Werkstaking aan boord van «en stcomer De paketboot Equateur die Donderdag het anker moest lichten voor hare reis naar het Oosten heeft niet kunnen vertrokkoe. Een stoker werd oan wal gezet wegens eene kwestie betrekkelijk de regeling der werk uren. Do makkers van den ufgedankten vroe gen hem terug aan het werk te laten gaan w at hen echter geweigerd word. Daarop ver lieten al de machienmannen het6Cbip. De onderhandelingen tusschen de maak schappij en de stokers duren voort. Een jufvrouw aangevallen dooreen apach». Donderdag namiddag rond twee ure verliet Mejuffer Madeleine Pie, wonendo Bd.Richard Lenoir te Parijs, de St. Georges de la Villett® kerk te Parijs, toen zij door een apache aan gevallen werd die haar een geweldige vuist slag toebracht op de maag. De bandiet vluchi- te weg met het goudeu gouden handzakje van zijn slachtoffer. Ooggetuigen achtorvolgdeu den stoutmoe dige» aanvaller die eriu slaagde zich uit da voeten maken. Mejuffer Ple heoft eene klacht neergelegd. DUITSCHLAND Een lijk ontdekt In een veld. In een veld palende aan de baan van Wi le zen heeft men Donderdag het lijk ontdekt van den leerjongen Jagmanu, 17 jaar oud. Hot Hik droeg zeventien messteken. Hot slacht offer die by zijne ouders woont, werkte sedert drie jaar in eene machionfabriok der streek. Men kent de oorzaak der moord niet, maar er wordt algemeen gedacht dat hot hier een» wraak geldt daar men op het lijk iiog het uurwerk en den geldbeugel met andere voor werpen gevonden heeft. Sporen van den of de moordenaars bezit mou niet. Een streng onderzoek is geopend. Tragische jachtpartij. Een bestuurder van eene brouworij van Hanover, M. RoeJich, die deel was gaas nemen aan eene jachtpartij is Donderdag morgeud verhangen govondon aan oen yzorea schutsel, het hoofd omlaag. Uit de houding van het lyf en do ligging van het geweoc blijkt dat M. Roelich het slachtoffer van eea ongeluk werd. De ongelukkigo zou eene veiv keerde beweging gemaakt hebben waardoor het schot afging welke hem op den slag doodde. Het wedervaren van twe* wijnhandelaars Twee wijnhandelaars van Trier, die in dea Palts eene zakonronde deden, vermaakten zich te Musbach inet verschnidene jongelin gen welke ztj in de drankhuizen ontmoette* op hunnen zak to laten drinken. Toen tij gift gen vertrokken, vroegen zy of er ouder dft gasten goeue waren die gaarne ceue wande ling per auto wilden mvdemakeD.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1