De dramas der zes SINXEN Brasselsche Kiekskens 'T EEN EN 'f ANDER Brief uit Antwerpen Twintigste Jaargang n* 128 Zordag 31 Kei en Maandag I Juni 1914 0 A. BestuurderJ. Van NuffebDe OendL Dit nummer bevat 10 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- rsr vaTn 2 8cr—-v»rnt"r'n8,n ^orer^Vhuid S CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN i Zos maanden 4 (ranken Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle pöstbureelnn Van liet land. 1* UITGAAF, 4 D. 's irontfï 2* UITGAAF, 7 o. 's avonds Pour loute la publicity commeroiale et dnancièro du journal, s'adréssér "excïusivemeut l'Agence Réclame Gödts, 2, Plaöe de 1* Bourse, BruxelJoe. AANKONDIGINGEN BUREEL-EN i TE BRUSSEL I TE AALST HjGOOTS, Beursplaats, 2 I 6, Kertcatraat, 0 Telefoon A yvvy I Telefoon 114 KI. aanTr. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3® Binds, (de rego!) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Piuaoc. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) ft. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commeroiale en fln.incteole aankondigingen zich uitslaitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Het Hoogfeest van de Nederdating fles H. GecsteS over do Apostelen is aangebroken èn wij vieren bet met gecs'drift on Ware christelijke over tuiging. Onze godsvrucht Zal in niets te kort schieten om als ware kinderen der H. Kerk mee te juichen, vermits wij er ons toe bereidden sedert hst Paascli- feest, gedurende die vijftig blijvolle dagen, waarvan de geschiedschrijver Eusehius spreekt en gedurende de plechtige noveen, van Z. H. Leo XIII, zaliger gedachtenis uitgevaardigd en in navolging van hetgeen Jezus ten hemel varende verzocht en wat zijne moedor en apostelen in het werk stel den. In het Oude Testament vierde men op heden liet vorjaringsleesl der Wet Gods op den Sinaï aan Mozes, tus- scben doiidergeratel en bliksemschich ten door God zelf aan zyn volk ge schonken. In het Nieuwe Testament vieren wij niet meer met vrees en angst, maar met vreugdo en liefde der genade ons door den H. Geost aange bracht. Nu loven wij onder de wet dor lief de, als onderdanige kinderen van de Cliristi Kerk. Die Kerk ontstond op Ciilvariü uit II. Ilswwwuin.lv vy.< thans veropenbaart zjj zich met do Siiixeiipleolitighoid. Onder de gedaante van vurige ton gen daalde den II. Geest over Maria en de Apostelen neder. Hij deelde hen mede zijne zeven gaven die ons herin nerd worden door de zeven verzen reeksen van den lofzang Kom o hei lige Geest» en die als vreugdezang van dien dag en plechtigheden aangehe- v-n wordt. Keizer Karei De Groote ol wel St-Ainbrosius was er de dichter van. o Zonder U, o II. Geost, zonder uwe almogende en algevende hulp,kan uo mensch niets goed verrichten I Daarom smeekon wij op heden voor ons en voor allen wat gij eens bij de eerste volgelingen van Christus te wegn bracht. Zooals Lij de Apostelen verwijder van ons alle onwetendheid en onkunde voor wat het onverganke lijke betreftkeer af van ons die vrees en benauwdheid, die lauwheid en laf hartigheid en schenk ons die boven natuurlijke sterkte, dien nooit getem de» moed, dio sterkte der sterken nat wij door U getroost, verlicht, be stuurd en ondersteund, het dagelijk- sche lijden en strijden doorworstelen. Daarom vragen wij U, o II. Geest die bijzondere ondersteuning, dat held haftig medelijden, dien reuzenmoed om godsdienstig, zuiver, liefdevol te kunnen volherden tot het einde toe Wo smeeken U, het menschelijk Opzicht altijd en overal met de voeten te kunnen treden, ons te verheffen alleen door U en in uwen dienst. We vorderen nog van U, o onze Geleider op den weg der zaligheid, dat Gij onze II. Vader Pius X, de Zoo cvyze en sterke stadhouder cliristi, eoudet beschermen, bewaren, gelei den. Laat ons nog smeeken voor Bis schoppen en priesters en voor alle christenen, in een woord voor geheel de Roomsche Katholieke Kerk, die thans zoo vervolgd, gehoond, en door te velen verlaten wordt. Ondersteun ze, verleen zomoed en sterkte, heilig heid en edelmoedigheid. Wy beloven u, o Geest van Troost, U nooit meer te bedroeven, maar immer in, met en door U het Christus werk voort te zetten, te beschermen te bandhaven, te versterken en uit te breiden voor zooveel liet in onze macht is. Kom, o H. Geest, kom tot ons, onze herten zijn bereid en gereed om uwe vruchten, gaven en genaden te ontvangen. Marg. Geneeskundig kongres. Van 30 Septem ber tot 4 October zal te Brussel het XIV» FTansch geneeskundig kongres plaats heb ben. Verscheidene vraagstukken van aller hoogste belang zullen er door de beroemdhe den der geneeskunde in verschillende landen, besproken wórden. HH. MM. de Koning en de Koningin heb ben aan dit kongres hunne hooge bescher ming verleend. Haar Oongo. Het vertrek voor de plezier reis naar Congo door den Touring-Club inge richt, is bepaald vastgesteld op 16 Juli. Er zijn negentien deelnemers. Esperanto. Het 6® Belgisch Esperanto- kongres zal dit jaar zijne zittingen houden te Mechelen, op 31 MeL Het Consistorie. Donderdag had ïn de Wijdingszaal van het Vatikaan met den ge wonen luister het openbaar Consistorie plaats voor het opzetten van den hoed der nieuwe kardinaals. Tusschen de aanwezigen bemerk te men verscheidene kardinaals, zich voor het oogehblik te Rome bevindend, het diplo matiek korps bij den H. Zetel, de leden van het Orde van Malta, de romeinsche adel, een groot getal bisschoppen en bloedverwanten en vrienden der kardinaals en talrijke genoo- digden. -Tkö cm. lad at de niéUWe^hcrrunmaisueri eeu imuud, afgelegd In de Paulinekapel, werd de Paus zijn draagstoel gezeten en omringd van een indrukwekkende stoet de wijdingszaal binnengebracht. Hij nam plaats op den troon en zette de kardinaals den hoed op. De zan gers van het Vatikaan hieven het Tu es Petrus en verscheidene andere gezangen aan. Daarna begaven zich de nieuwe kardi naals haar de Sixtijnkapel en knielden er voor het autaar, terwijl kardinaal Vannutelli, onder-deken van het H. Cellegie de gebeden las. Eindelijk had het geheim Consistorie plaats tijdens hetwelk Z. Heiligheid de nieu we kardinaals den mond sloot en opende en hun hunnen titel deed kennen. Cacao. In 1913 werd er in heel -de wereld verbruikt 229.000 ton en de opbrengst beliep 244.000 ton. Ziehier de opbrengst der vorschillige lan den: Brazilië, 35.000 ton; St-Tliomas. 34.000 Equator, 40.000; Goudkust 40.600; La Trinité, 21,000; Dominicaansche republiek, 19,800; Ve nezuela, 17,400; Columbia. 5,900; Lagos, 4,000; Duitsche koloniën, 4,300; Haïti, 2,800; Fran sche koloniën, 1,600; Belgisch Congo, 1,000, enz., enz. De bijzonderste verbruikslanden waren Noord-Amerika, 58.000 ton Duitschland, 50,500 Frankrijk, 28.500 Engeland, 25.500 Holland, 23.500 Zwitserland, 9.800 Spanje, 6,400; Oostenrijk-Hongarië, 5.900; België, 5.500; Rusland en Italië, 2.200; Denemarken. 1.700 Zweden, 1.400; Noorwegen, 1.000, enz., enz. Op den spoorweg. Voortaan zullen al de agonten van den spoorweg, die een dagloon of wedde genieten gelijk aan 1.400 frank per jaar of minder, de voordeelen genieten der vergoeding die toegekend Wordt voor het be staan van drie kinderen onder de 14 jaar. Met dezen zullen gelijk gesteld worden de gobrekkolijke kinderen die meer zijn dan 14 jaar. Kongres van school-gezondheldsleer. Een internationaal kongres van schoolgezond- heidsleer zal plaats hebben te Brussel in 1915. Het programma omvat de volgende punten 1) Schoolgebouwen en meubelen. 2) Genees kundig schooltoezicht in do stad en op den buiten. 3) Behoedmiddelen tegen overzetten de ziekten. 4) Gezondheidsopvoeding der meesters, leerlingen en huisgezinnen. 5) De gezondheidsleer in betrek met de natuurlijke opvoeding bij het opgroeien. 6) Schoolgezond- heidsleer met betrek op do programmas, de leerwijzen, en het leermateriaal. 7) Schoolge- zondheidsleer, voornamelijk beschouwd on der oogpunt der bijzondere gevallen. Ge zondheidsleer der jonkheid. Zijne Majesteit Koning Albert heeft zijne hooge bescherming aan het Kongres ver leend. De mededeellngen en de vragen om inlich tingen mogen gericht worden aan M. Dokter Rulot, -algemeen© sekretaris, Rentenierstraat, nrd8, te Brussel. Een Antweepech gedacht ever de Aalster- eche kiezingen. Een persoonlijke meening. De boulevard Antwerpen-Brussel. Het de Meir. Two# nieuwe dokken. Men schrijft -ons Den 30 Mei 1914. De Aalstenaars zouden wel eenigszins ver wonderd opkijken als ze wisten hoe de kie- zingsuitslag van Aalst druk besproken wordt. Ieder weet er het zijne van te zeggen; ieder meent het best te weten en zij die er het verst afgebleven zijn, zetten hun redenen nog het meest klem bij. Ik heb dan, hoewel sinds lang mijn persoonlijk gedacht er over bezittend, heer Willem Vereist over zijn meening ge polst. Welnu, M. Vereist, wat zegt ge van Aalst 7 't Is kolossaal, *t is echt schandalig. En dan zijn hoofd tusschen de twee handen ne mende: Maar, beste vriend, hoe is het toch Gods mogelijk dat groote menschen hunne stem kunnen geven aan een man als den heer Daens. Daar is üiet wijs uit te worden. Be seffen die menschen dan toch niet dat het onzin is, zulke menschen, als volksvertegen woordigers. als wettenmakers naar Brussel te zenden Ik ben echter diep overtuigd dat heer Daens binnen 4 jaar het rantsoen zal betalen, als de menschen zullen hebben ondervonden wat die man hen heeft opgedraaid. niet als geschenk te brengen aan de bewo ners, die tegen den loop van 't nieuwe Schijn wonen, zoekt men naar een gansch vernieuwd rioolstelsel. Het stelsel is reeds gevonden, on gelukkiglijk het zou 125 millioen kosten en die vindt men niet. De stad zit nu al over En wilt ge nu mijne persoonlijke ziens wijze kennen Onze achteruitgang is haast uitsluitend toe te schrijven aan de trouwe- looze, aarts-leugenachtige politiek van de Daensistische kopstukken. De bijval van die mannen is gelegen, nfet in hun redeneers- kracht, niet in hun holle, bodemlooze ge dachten, maar in het feit dat zij aanhoudend op het gevoel der menschen, der goedgeloo- viga menschen berken. Da* moeicu wij ue valvarTcïe Üa^afStêtiT Ziêhier: Zij beweer den tegen hemel en aarde in, dat de vergoe ding bij den troep was afgeschaft, 't Is een eerste leugen; enkel de zonen van welstellen de ouders krijgen die niet meer, d'anderen wel. Zij verklaarden dat de pensioenwet niet gestemd was. Weeral een leugen; de Kamer heeft het kosteloos pensioen van 65 fr. ge bracht op 120 fr. 't Is heel zeker dat de Senaat dit zal bekrachtigen. Doch het ligt in den aard, eene wet als gestemd te aanzien als de Kamer hare stemming heeft uitgebracht. En dat ts hier het geval, wat door onze tegen strevers schandelijk werd geloochend. De schoolwet werd ook al tegen ons uitge speeld, hoewel het juist de tegenpartijen zijn die dien schooldwang met geweld hebben af- geëischt. En nu dat hij gestemd is door alle partijen, nu komen zij het volk tegen dien door hen meegestemden schooldwang opma ken. Is dat nog ernstig 1 En dan de Congo. Zwart op Wit, en in vette, groote letters, schreef heer Daens, niet de li beralen noch de socialisten, wij zijn gelukkig dat ten minste te hunner eere te kunnen be vestigen, maar heer Daens schreef dat als de menschen voor de katholieken stemden, dat ze dan stemden om hunne zonen naar den Congo te zien gestuurd worden. Dat men zoo iets durft en kan wijs maken bij wilde vol keren dat is nog aan te nemen, maar zoo iets uitgeven in ons beschaafd Vlaanderen, zoo het Vlaamsche volk voor den zot durven hou den; 't is kras. Welnu dat heeft heer Daens gedaan, en wonderlijk genoeg, duizenden hebben aan zulken ongekookten praat gehoor gegeven! 't Is voor mij zoo klaar als kristal dat op 24 Mei, in het arrondissement Aalst, eene politieke partij, enkel met logen en be drog, duizenden stemmen heeft bijgewonnen. 't Is werkelijk niet om te .gelooven. Wat nu gedaanDe politieke schriften van de Daensisten goed bewaren; dikwijls, zeer dikwijls aan het volk herinneren wat die hee- ren voor deze kiezing, uit hun botten hebben geslagen en aldus het volk doen voelen, doen tasten, hoe die politieker schaamteloos de goedgeloovigheid, de naïeveteit van ons in den grond brave volk, durven uitbaten. Voortaan, niet bang meer van die trouwe- looze politiekers. Onze gezónde democratie vrankweg gesteld tegen hun verlagende en land- en volkonteerende demagogie -en ge- meene volksvleierij. Ja, heeren politiekers, we verwachten u, ditr maal voor binnen 4 jaar. 4 De werken van den boulevard Antwerpen- Brussel gaan dapper vooruit. Waar er echter te onteigenon valt is dit niet meer het geval Daar ziet men den slakkengang. In alle geval, die boulevard komt «r! Het Schijn, dat de vuile waters van onze stad opslorpt, en de wijken verpest, waar het doorloopt, het stinkende Schijn wordt ver- De Meir is zeker een der voornaamste stra ten van Antwerpen. Nu wederom gaat men twee huizen van het vroegere Antwerpen af breken en er een nieuw gebouw optrekken, en echt paleis in witte steenen. V Zal dienen voor eene moderne school, waar men vooral de talen aanleert. De Regeering heeft aan de twee nieuwe dok ken over enkele dagen ingehuldigd den naam gegeven van Christiaan- en Alexandradok, ter herinnering en ter eere van de Deensche Vorsten. Een liberaal blad kan het niet krop pen omdat de Regeering daarover eerst de Stad niet heeft geraadpleegd. De liberale hee ren willen wat veel. De dokken behooren de M. Gosslin, een advokaat van Montreal, werd ook door eene reddingsboot opgenomen, toen hij aan een wrak hing. Een groot getal geredden behooren tot d» bemanning. Zulks verstaat «rich door het feit, dat een groot getal van dienst waren op het oogenblik der botsing, en dat de passagiers, die meest allen ter ruste waren, door het snel wegzinken van het schip, zelfs den tijd niet hadden naar boven te komen. De verhalen van geredden. Geen der geredden kan juiste inlichtingen geven over de omstandigheden der ramp. De weinige passagiers, die ondanks den mist op het dek waren, verklaren, dat zij Juist tea gevolge van den mist niet eens den Storstafl hadden zien aankomen. De kapitein kan ook tot hiertoe nog geou» inlichtingen geven. Twee der geredden, M. en Mevr. Bach, ver klaren, dat zij door den schok gewekt werden en ijlings op het dek vluchtten, zonder iets mede te nemen. Boven zochten zij naar eens reddingsboot, doch vonden er geene. Dan zija oordeelt in het belang zelve van onze han delsbetrekkingen met Denemarken. Onze cartelbazen zouden voorzeker fn dit geval niet gelet hebben op onze havenbelan- gen, dat enkel gehoor hebben verleend aan politieke hartstochten. MAX RAM. Regeering en 't is dan wel het minst dat zij zi^ ,in he* water gesprongen en werden er eene benaming aan geeft, welke zij best een'ff® minuten door eene sloep van fle Lady Evelyn gered. M. Davis, van Montréal, werd ook met zip. ne vrouw gered. Hij verhaalt, dat hij niets van den schok gevoeld had en slechts gewekt werd, door het water dat ln hunne kabiea drong. Zoo goed het ging, en in nachtgewaad, kroop hij met zijne vrouw naar het dek. Daar was het reeds onmogelijk eene boot te water te laten. Toen het schip voor goed in zee zou verdwijnen, sprongen zij in het water en go- lukten er in een groot stuk hout te grijpea, waaraan zij bleven hangen, tot zij door eene reddingsloep opgepikt werden. Zekere M. Lenglet.liet zich met het schip in de diepte zinken. Dan keerde hij naar de oppervlakte terug en kon zich aan eene omgekantelde reddingsboot vastgrijpen. Hij werd door de bemanning der Eureka gered. Vele geredden zijn overleden, téir^evolge der verwondingen welke zij bij de botsihd HJRBmocaranu. ra-wu les ontbloot, daar zij niets konden reddea. Een trein met geredden ontriggeld I (Jit Québec wordt gemeld, dat een trein, waarin 387 geredden van de Empress of Ir» land hadden plaats genomen, aldaar aange komen is. De trein was nabij Rimouski ont riggeld, doch gelukkiglijk werd niemand ge kwetst. Onder de geredden waren er 20 pas sagiers van eerste klas. 29 van tweede en 101 van derde. De anderen waren scheepslieden. Er zouden meer dan 1000 slaohtoffers zijn ??f Volgens een telegram utt Rimouski, zcu het getal slachtoffers meer dan 1.000 beloopen. In de Canadeesche Kamer. De tijding der ramp heeft in de Kamer der Gemeenten diepe ontroering verwekt. De eer ste minister heeft verklaard, dat het ongeluk niet te vermijden was en dat het gouverne ment zijn plicht gedaan heeft, om in mate van het mogelijke de veiligheid der scheeps vaart te verzekeren. De leider der oppositie verklaarde van zij nen kant, dat het onbegrijpelijk was, hoe zul ke ramp zich had kunnen voordoen, op pas eenige mijlen afstand van het vasteland. De vreeselijke ramp op den St. Laurens, Canada Het getal dooden zou nog veel meer dan 600 bedragen. Akelige bijzonderheden. De o Empress of Ireland De Empress of Ireland meet 14.191 ton brut eP-B-02%.tmvoAl_ Upi srfrirs is crehnmvd in 19Q6 548.9 voet lengte; 65.7 voet breedte en 367 voet' diepte. Het vaartuig, waarvan de machienen 3.168 paardenkracht ontwikkelen en twee schroe ven in beweging brengen, hoort toe aan de Canadian Pacific, van Liverpool. De a Storstad De stoomer waarmede de Empress of Ire land in aanvaring gekomen is, hoort toe aan reeders van Christiania, Noorwegen. Het schip had Venetië verlaten op 17 April en was te Québec aangekomen op 18 Mei. Volgens de laatste berichten, zou deze stoo mer niet gezonken zijn, doch integendeel met een groot deel der geredden, langzaam zijne reis naar Rimouski voortgezet hebben. De Storstad was erg beschadigd. Hoe de ramp gebeurde. Uit Rimouski wordt gemeld de schipbreuk van de Empress of Ireland, de vreeselijkste zeeramp sinds het vergaan van den Titanic, had plaats, Vrijdag morgend, om 13/4 ure. op een afstand van 20 mijlen van Father Point. Een dikke mist hing over den stroom De Empress of Ireland zonk in tien minuten tijds. Het was de Storstad welke den Empress of Ireland in den grond boorde. De Storstad trof den transatlantieker schier in het mid den en de schok was zoo hevig, dat er eed overgroot lek ontstond waardoor het water met groot geweld binnendrong. De Empress of Ireland helde onmiddellijk zijdewaarts en begon te zinken. Het was dus feitelijk onmo gelijk alle reddingsbooten te water te laten Vooraleer de passagiers wisten wat er ge beurd was, had de telegrafist reeds herhaal de malen het dringend noodsein S. O. F. ge seind. De loodsboot Eureka en do postboot Lady Evelyn, welke niet ver af waren, snelden da delijk in volle vaart ter plaats. Zij vonden nog alleen de booten welke de Empress of Ireland had kunnen uitzetten, en hier en daar een schipbreukeling welke zich aan een stuk hoüt of iets dergelijks "had vastgeklampt. De reddingswerken. Kapitein Kendall, bestuurde voor de eerste maal de Empress of Ireland. Hij werd door eene reddingsboot opgenomen, eene halve uur na de ramp. De kapitein was in 't water ge sprongen, toen zijn schip verdween. Toen hij uit het woelwater terug aan de oppervlakte verscheen, zwom hij naar een balk. waaraan hij zich vastklampte en zoo de redding af wachtte. Meest alle passagiers van eerste klas zijn omgekomen. De scheepdoktor, de twee telegrafisten, de tweede bevelhebber, de eerste en tweede ma chinisten en de kokmeester zijn gered. De "eerste officier en de scheepskommissaris moe ten verdronken zijn. Er waren 1.200 personen aan booifl van de Empress of Ireland. Daaronder waren 140 af gevaardigden van het Leger des Heils, die zich naar Londen begaven. dm el aan een legd. Die verlegging komt op 3 millioen en kongres deel te hemen. Slechts een twintig- half. Om echter hét vuil® water der riolen Itél zijn gered. Wat M. Theodor denkt van de kiezingen en van Algemeen Stemrecht Men schrijft on9 Brussel, 29 Mei. -M. Van der Velde heeft daags na de kie zingen verklaard, dat hij rekende op de me dewerking van M. Theodor. en dertien katho lieke volksvertegenwoordigers, om het alge meen stemrecht er door te krijgen. Ik heb dan eens het oordeel willen vragen van den onafhankelijken volksvertegenwoor^ diger van Brussel, en ben eens bij hem gaan bellen. Ik vroeg hem eerst, wat hij dacht over den uitslag der kiezingen van 24 Mei. Ik ben verwonderd, zegde hij mij, dat d® stemming der laatste hervormingen, niet meer stemmen verplaatst heeft. De bew^nds- kwestie niet aan de dagorde staande, konden alle misnoegden nu hunne goesting doen, door tegen het gouvernement te stemmen, zonder te moeten vreezen dat het gouverne ment zou in minderheid gebracht worden. Het publiek is niet vijandig gezind tegen den persoonlijken dienstplicht, of tegen het ver plichtend onderwijs, maar sommige -politie kers hebben deze bolde zaken derwijze weten uit te leggen, dat zij onvermijdelijk tegen tiet gouvernement moesten keeren. In der waar heid mag gezegd worden, dat de kiezers die nu hunne stem aan het gouvernement ooi- trokken hebben, behooren tot hetgeen men.go- woon weg de vlottende kiezers noemt ZIJ stemmen volgens de omstandigheden en be hooren tot geene partij. De partij welke aan hét bewind is, moét daarmede afrekenen, En wat denkt gij van het algemeen Stem recht T

De Volksstem | 1914 | | pagina 1