IN IERLAND Brusselsche Kiekskens 'T EEN EN 'T ANDES Eens zonderiinga zaak ts Brussel De slachtoffers van het vliegen Brief uit Antwerpen twIntVgsiB jaargang nr (30 J3 €3r IB ü- A. 3=> Bestuurder J. Van Nuffel-De Gendt. Zaterdag 6 Juni 1914 2 CENTIEMEN HEX NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST UjQOOTS,Beursj|ilaais, 2 I O, Kerkstraat, 0[ Telefoon A 3291» Telefoon 114 tESS ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. I* UITGAAF, 4 o. 's avonds 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour ton te la publicité comraerciale et flnancière du journal, is'adresser exclusivementè l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN KI. Rant. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 Sport (per regel) fr. 1,03 3® bladz. (de regol) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.hcrsjoll. (por regel) fr. 2,00 Finaoc. aankon, (per regel)£r. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnaneieele aankondigingen zich uitsluilclijk t9 wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Da gazetten moeten natuurlijk al tijd nieuws on vreemdsoortig nieuws schrijven. Er staan veel leugens tus- schen, zeggen da welwaters, 'tls de zuivere waarheid, brengen de mede werkers eu voorstaanders in. 't Kan somtijds wol wat overdrovon zijn, meent de ernstige man. 't Is vast en zeSter dat voor hetgeen de oproer in de Uisterprovincie van Ierland betreft, er overdrijving be staat.Maar nochtans dat het er gist en kookt tusscben protestanten en katho lieken, dat valt niet te loochenen of te ontkennen. En waarom die oproer van woge do protestanten Omdat Engeland eindelijk na eeu wen een onafhankelijk zelfbestuur aan Ierland, dat ongeveer 4 miljoen katho lieken en slechts 700 duizend protes tanten telt, zal toekennen. In andere woorden, geheel Ierland is katholiek, buiten de Ulstérstreek, die voor de he ft katholiek en voor de helft protes tant is. En de minderheid zou de wet en den toon willen geven aan geheel hot land. Die Unionisten of Iersche protes tanten bewonen de nijverheidsgouw van Belfast en zijn gewoon meester te spelen over geheol het eiland. Vindt ge niet dat onze geuzen of antikatholieken hier ook zoo te werk gaan ol toch zouden willen denzelfden valschen toon geven Gedurende langen tijd reeds, sinds eeuwen, beletten die ketters den groei en bloei van het katholieke Ierland en ze worden daar in geholpen door de machtige Engelsche landbezitters, die de arme cbristone Ieren uithuiten en uitzuigen. Doet uwe oogen eens open en zegt Blij eens, zouden onze inlandscbe vrij metselaars en overige antibestuurders dat ook nitdbegeeren in gang testeken om op die manier hunne zakken te vul len door vervolging en uitplundering van kerken en kloosters en van alles ■wat een rechtschapen hart lief heeft. Zij worden woedend, de ketters van Ulster, juist omdat hunnS dwingelan dij een einde gaat nemen en dan ook uit haat tegen de katholieken, onder •wiens bestuur zij zullen moeten slaan. Ik zeg staan, en niet buigen, want onder een katholiek bestuur is alle man gelijk voor de wet. Integendeel, waar men gestraft werd met een geu- zenbestuur, daar bestaat geen recht of rechtveerdigheid meer. Mevrouw Caillaux, of beter de moor denares van M. Calmette, heeft het plechtig verklaard voor Frankrijk en dus ook voor alle landen die zuchten gelijk Frankrijk onder ongodsdien stig juk. In alle geval en welhaast zal Ierland zijn zelfbestuur krijgen. Engeland nochtans zal de organisten of protes tanten van de Ulsterstreek niet te kort doen. Die provincie zal een eigen be stuur ontvangen, dus een staat in den staat. Waarschijnlijk komt Ulster wel eens aan Engeland zelf ol wordt daar ook een onafhankelijk bestuur in gericht. Doch dat speelt ook al niet in de kaart van die ketters. Wat ze willen, en hier komt de kat uit de mouw, is onvrede. Het zelfbestuur der katho lieken van Ierland mag niet bestaan, want de uitbuiting zou niet meer kun nen voortgezet worden. Gij ziet bg al de antikatholieken, gelijk welke voor- namon zij dragen, is 't wachtwoord Vnrvolgen we de ware chri3tene menschen, en dat wel door alle mid dels die ons hij de hand liggen Het woord van Christus, de Meester, mag niet falen Gij zult vervolgingen lij den, omdat gij rechtveerdigen zijl. Eïij c3©n Paus Graaf Bernard Blumenstihi, die het bevel voerde over het Pauselijk leger en die Dinsdag zijn 00® verjaar dag vierde, werd dien dag door Z. H. Paus Pius X ontvangen envorvolgens door kardinaal Merry dol Val. Te dier gelegenheid werd eene mis op gedragen in de Fransche kerk van den Heiligen Lode wijk. Voor de Milijtalre Stu denten Men schrijftWaarom dwingt men de militaire studenten zich in Juli voor het exaam aan te bieden t Het is hen blootstellen aan een bijna zeker mis- lukkonimmers de vereischten van den dienst stellen deze jongelingen in veel slechtere voor waarden dan hunne makkers. Niet alleen worden zij aldus gedwongen tot nuttelooze inschrijvingskosten, maar tevens door cenen bijna onvermijdelijken slechten nitslag grootelijks ontmoedigd. Het ware oneindig redelijker de militaire studenten van de verplichting, zich in Juli aan te bieden, te ontslaan eu hun vrij te laten zich naar hnnne beliefte enkel voor te stellen in October. Deeerste steenkolen in LimlDTXTg Woensdag morgend ten 10 ure, is de eerste kool uit de Limburgsche mijnen aan de oppervlakte gebracht, 't Is do put N° 1, van Winterslag, onder Genck,die dat voor recht geniet. Be put is uitgegraven tot op 454 ra. diepte, zonder den minsten tegenslag van instor ting, overstrooming of anderszins. Er werden nu verdor boringen gedaan om den ondergrond te onderzoeken on op -486 meters diepte werd de kool aangetroffen. M. Evence Coppée, van Ressaix, en do ingenieurs daalden aanstonds in de mijn af. De vreugde in de streek was onbeschrijfelijk en werd lucht gegeven door kanongebulder en door het liyschen der vlagden De tweede pur, die op 40 meters afstand van den eerste gegraven wordt, is reeds 37 meiers diep. Men hoopt daar binnen een jaar ook de steen kool te bereiken. vier eeuwen. By de afbraak der oude kerk van Beersel bij Ukkel, heeft men in het koor het graf blootgelegd van den laatsten prins van Beersel, Hendrik van Withem, die daar in zijn lo >den kist sinds vier eeuwen lag te rusten. Met dezen prins ging het doorluchtig huis van Withem te niet en de goederen en titels werden overgemaakt aan het edel geslacht van Aren- berg. De looden kist, waarin Hondrilc van Withem werd begraven, werd geopend en, alhoewel op klimmend tot 1519, werd het geraamte in be trekkelijk goeden staat aangetroffen. Op den schedel bemerkt men nog haar en het gebit is volledig. Hadden de werklieden voor zichtiger te werk gegaan, het geraamte ware nog beter bewaard gebleven. Vertrek der Alljert- ville Gisteren morgend, ten 9 ure, is uit Antwerpen do Congoboot Albcrloille naar Congo vertrokken met 118 passagiers, waarvan 64 van eerste klas. Onder de vertrekkenden be vonden zich reeds twee veteranen der kolonie M. Brognez, een meestergast der ijzerenwegen en M. Wilvels, bestuurder der visscherijen in Congo, die beiden voor de zesde maal naar Congo vertrekken. Het schoone weder had heel wat nieuwsgieri gen aangebracht, die het vertrek van de Congo- booi bijwoonden. Invoer van, koeien en vaaraien uit Frankrij K. Tc rekenen met 15 dezer is de invoer van koeien en vaarzen, herkomstig uit het departe ment der Seine-Inférieure, toegelaten, mits naleving der voorwaarden, vastgesteld in de ministerieele besluiten van 24 Februari en 20 Maart 1914. In liet Werk der Vla mingen -to Parijs. Mgr. Leroy heeft Zondag laatst in de Vlnamsche kerk der Rue do Charonnc, te Parijs, bestuurd dooi den E. H. Moyersoen, van Aalst, het II. Vormsel toegediend aan de kinderen der Belgische ko lonie. II. K. H. Mevrouw do hertogin van Vendöme, on Z. E. baron Guillaume, Belgische gezant te l'arijs, zaten de plechtigheid vóór. Verder be merkte men nog onder de genoodigden MM. Van der Eist, gezantschapsraadsheer en zijne dame major Collon, krygsatiaché en Mev. Collon graaf en gravin Van der Straeten Pon- thoz graaf de Laubcspin Mev. Bastin enz. Na de plechtigheid had eene ontvangst plaats, waar II. K. H.deheeren Menot, Fernand Mar- neffe, J. Laenen, De Witte, Mauron, Margaten Gerard, die hunne belanglooze medewerking hadden verleend aau hot feest, geluk weoscUto en dankte. De ramp van den Empress of Ireland Nog steeds de tegenstrijdige verklaringen. De vertegenwoordiger van de reedenj der Storstad to Montreal verklaart, dat verschei dene officieren en minderen van de Storstad hehben getuigd, dat het schip, op het oogen blik der aanvaring, met volle kracht achter uit stoomde. Ongeveer één minuut te voren werd de macliien achteruit g'ezet, zegt de derde machinist, die in de machienkamer dienst deed. De tweede machinist bevestigde dit. Hij zegde ook, dat de schok op de Stor stad niet erg merkbaar was. Naar zijne mee ning, zouden na de aanvaring de twee sche pen toch niet aaneen zijn gebleven, ook al was de Storstad vooruit in plaats van ach teruit gestoomd, want de boeg van de Stor stad kwam niet rechtstandig op de flank van den Empress, maar schums, zoodat de boeg er in alle geval langs gegleden zou zijn. (Men weet dat dit strijdt met de verklaringen van den kapitein). In tegenspraak met wat kapitein Kendall heeft getuigd, deelde een officier van de Stor stad aan den vertegenwoordiger van de ree- derij mede, dat een reddingsboot van de Stor stad met zestig drenkelingen aan boord te rugkwam. Volgens de verklaring van de vrouw van kapitein Andersen beeft de Storstad nauwe lijks tien minuten na de aanvaring al hare reddingsbooten neergelaten. Het gebeurde dadelijk, nadat cr hulpgeroep uit het water was gehoord. Zal de Empress opgehaald worden Volgens een telegram uit Montreal aan de Times denkt men daar dat het zeer goed mogelijk is de Empress of Ireland te lichten. Bij laag water is het dek slechts negen va demen onder den waterspiegel en de waarde van het schip is groot genoeg om pogingen te doen het te behouden. In verzekeringskringen te Londen twijfelt men echter aan 't welslagen van zulke po gingen. Tusschen de waarden, die met de Empress verloren gingen, zijn vièr karrevracliten met aanbevolen brieven, gewone brieven en post- paketten. Mogelijks zullen de duikers daar wel iets van kunnen redden, indien de boot niet terug opgehaald wordt. Eene officieels statistiek. De laatste statistiek die men over de schip breuk van den Empress of Ireland afgekon digd heeft, luidt als volgt1476 passagiers en koppen der bemanning452 geredden, 200 te ruggevonden lijken waarvan er 102 herkend zijn. Terug naar Europa. De paketboot Corsicans is uit Québec ver trokken, op weg naar Europa, met een groot getal overlevenden der schipbreuk van de Empress of Ireland aan boord. Een zinnelooze soldaat beschuldigt zich van eene ingebeelde misdaad. In den nacht van Woensdag tot Donderdag kwam een soldaat der grenadiers in het po- liciebureel der Regentschapstraat, te Brus sel, en vroeg om den officier van dienst te mogen spreken, daar hij hem eene gewich tige mededeeling had te doen. Bij den ambtenaar binnengeleid, legde de grenadier, met veel gebaren, de volgende ver klaring af: Gister avond, rond 10 ure, bevond ik mij in gezelschap mijner minnares, Evelina D.... en van een Russischen kameraad, wiens naam mij onbekend is, aan de vijvers van 't Roode Klooster, te Auderghem. Ik had dien avond eene wandeling in deze richting ge daan, met het inzicht mij te ontmaken van mijne minnares. Plots greep ik haar dan ook vast en, geholpen door mijn makker, bond ik haar armen en beenen vast en na haar een dikken steen aan den hals te hebben ge bonden. wierpen wij haar in den vijver. De officier van policie stelde proces-ver baal op van deze verklaring en verzocht den grenadier deze te onderteekenen. De soldaat schreef er den naam Apoloos onder. Doch daar de beambte den zonderlin gen bezoeker verdor ondervroeg, stelde hij vast dat hij zeer onsamenhangend op de ge stelde vragen antwoordde. Hem nog wat aan den praat houdend, ontbood de officier een geneesheer, die den grenadier kwam onder zoeken. De rnan der wetenschap was dadelijk overtuigd dat hij met een krankzinnige te doen had en deed hem opsluiten. De naam Apoloos, door den grenadier opgegeven, is de zijne niet. Hij heet Pieter Van Doud 20 Jaar en is van Vlaamsche afkomst. Hij bevindt zich thans in een krankzinnl- genafdeeling van 't St-Jansgasthuis. De gen darmerie van Audergem is evenwel belast geworden peilingen te doen in den vijver, doch Donderdag morgend had men er nog niets gevonden. Ook denkt men dat de gre nadier zich van eene ingebeelde misdaad be schuldigd heeft. Het algemeen gedacht. Ceene nieuwe be lastingen. Het defïciet der begrooting van koloniën. Een die er biets van kent. Men schrijft ons: Brussel. 4 Juni. Alhoewel het Paleis d?r Natie er voor het oogenblik eenzaam en verlaten uitziet, heb ik toch gelegenheid gehad, «n den omtrek eenige volksvertegenwoordigers te ontmoe ten, die zich naar het een of het ander mi nisterie begaven. Ik heb die gelegenheid te baat genomen, om aan sommigen hun oordeel te vragen over de kiezingen van 24 Mei. Daar aller meening schier op hetzelfde neerkomt, zou het wat al te belachelijk zijn, hier dertigmaal hetzelfde te melden. Daarom wil ik hier het algemeen gedacht weergeven In strijd met hetgeen de bladen der oppo sitie melden, waren de kiezingen geene neer laag voor de katholieke partij. Het was inte gendeel een heilzame verwittiging voor het gouvernement, dat er op uit zijnde om ieder een te voldoen, zoo ver mogelijk is gegaan in zake hervormingen, en zelfs toegevingen deed aan onze tegenstrevers. Geen enkel an der gouvernement zou aan het bewind ge bleven zijn, na in zulken korten tijd, zoovele verplichtingen te hebben doen stemmen, want, men wete het wel, de Belgen zijn voor geene verplichtingen. Het zal eené glorie blijven voor de katho lieke partij, de gevaarlijke struikelsteenen der militaire wet, der schoolwet, der nieuwe belastingen, der maatschappelijke verzeke ringen te hebben doen stemmen, en slechts twee hafer vertegenwoordigers te hebben ver loren. Het land heeft bewezen, dat het ten volle zijn plicht verstaat, hoe lastig het ook wezen moge. De kiezingen van 1916 tijd gelaten heb bende tot ondervinding en overweging, zul len de kiezers ten volle de hervormingen, welke nu eens beknibbeld werden, goed te keuren. Dit gedacht werd vooruitgezet door in aan- zienstaando mannen onzer partij, die soms ook geen verdedigers waren der voorgestelde hervormingen. De oppositie schept er genoegen in, te mel den, dat het gouvernement onvermijdelijk nieuwe lasten zal moeten heffen, en dat het gouvernement zich dus meer en meer tegen strevers zal maken. Spijtig voor de oppositie, doch ik moet u melden, dat er van dat gerucht niets waar is. Een mijner kennissen, die het goed kan we ten, heeft mij verzekerd, dat M. Van de Vy- vere, verre van de belastingschuldigen uit te persen, thans bezig is een ontwerp op te ma ken, om de uitgaven samen te persen zoodat belangrijke besparingen zullen mogelijk zijn. Iedereen die weet, hoe vernuftig onze minis ter van financen is, zal begrijpen, dat hij er zal in gelukken zulk ontwerp klaar te krij gen. Onze tegenstrevers schermen ook met het deficiet der Kolonie en in koor roepen zij uit, dat het den val moet zijn der katholieken. Helaas, daar ook slaan de tegenstrevers den bal mis. Minister Renkin is ook bezig aan 't opmaken van een ontwerp, dat het evenwicht zou herstellen in de koloniale begrooting. Men zal er binnen kort van hooren. Er wordt nu veel gebabbeld en gedisku- teerd over vrouwenmoden. Zoo hoorde ik on langs nog een eerbiedwaardige ouderling zeggen, dat de vrouwen weldra hunne bot- tienen op het hoofd en den hoed aan de voe ten zullen dragen, 't Is misschien wat over dreven, doch wie kan zeggen, waar de vrou wenmode heen gaat? Eene zaak is zekerde kleederdracht der mannen is schier steeds dezelfde, en 't zijn vooral de hooge hoeden, die meest in de mode blijven. De dagen dat de Deensche vorsten te Brussel verbleven, waren zij niet te tellen. Het dient hier echter ook gezegd te wor den, dat mannen, al dragen zij lioogen hoed en redingoot of habiet, toch ook soms bela chelijk kunnen te voorschijn komen. De senator Carpentier, van Luik, gekozen door toedoen van gezel Demblon, was per hoogen hoed, lange zwarte frak, en fijne schoentjens naar de ontvangst komen zien. De man had echter een bleekblauw fantaisie- hemd en dito col aan, hetgeen bewees, dat hij al zooveel verstand heeft van de mode als onze zwarte broeders in Congo. HAROLD. ONS LIEDERENBOEK. Ons liederenboek, verkocht aan den prijs van 15 centiemen, geniet overal het beste ont haal. Nauwelijks heeft men het een weinig doorbladerd of men bemerkt dat het al lie deren zijn, waarvan men de zangwijze kent en van dewelke men gelukkig is nu de woor den te bezitten Koopt cn verspreidt ons schoon liederen- boek. Twee Engelsche militaire vliegers gedood. Uit Cowes wordt gemeld, dat twee mili taire vliegers Donderdag namiddag den dood gevonden hebben in bijzonderlijk dramati sche omstandigheden. Bevelhebber Rice en luitenant Cresswcli waren te Portsmouth opgestegen met water* vliegtoestel. Zij vloegen boven de zee, toen men plotselings het toestel zag voorover hel* len en in zee storten. Op het oogenblik dat de motor het wateü aanraakte had eene ontploffing plaats. Verscheidene vaartuigen, in de buurt aan* wezig, snelden onmiddellijk ter plaats. Do stoomer Warden nam het overblijfsel van het vliegtoestel aan boord. Men vond bevelheb ber Rice in zijn zeteltje vastgemaakt. De man was reeds bezweken aan de talrijke wonden welke hij bekomen had. Wat luitenant Cress- well betreft, dezes lijk werd slechts eenige minuten later gevonden, op verscheidene me ters afstand van de plaats waar het toestel neerplofte. De twee lijken werden door een torpedo- boot naar Portsmouth gebracht. De oorzaak der ramp is nog niet gekend. Specialisten zijn evenwel van oordeel, da® het mogelijk is, dat een straal van de statie van draadloozen telegraaf, de ontreddering van den motor zou veroorzaakt hebben. Den 3 Juni 1914. Frederik de Merode naar zijne nieuwe ver blijfplaats. Een intervieuw van dokter Vandeperre. Het portret van een libe ralen schepene. Aanwinst onzer natio nale haven. 68 klerken broodeloos op straat. Ons antwoord op de Matin Zooals vvb hebben gemeld gaat het oude kerkhof te Bercliem weg. De graven moeten overgebracht worden naar het nieuwe kerk hof. Zoo geschiedde het met 2" Sinxendag met de overblijfselen en met het praalgraf van Frederik de Merode, den grootsten vader- landschen held uit ri*>n onafhankelijkheids oorlog van België iu 1830, De overbrenging van dit duurbaar gebeente gebeurde met den grootsten luister. Al do overlieden waren op post, de familie do Merode was zeer talryk vertegenwoordigd. De policie, het leger, de scholen de burger wacht namen in groote groepen deel aan do plechtigheden. Verscheidene roerei de aan spraken werden gedaan.De gemeen te Berchem had de lieve attentie gehad de lantaarns der gemeente to doen branden en met rouwfloers te omhangen. Enne ontzaggelijke meuigto woonde de plechtigheid bij. Heer Dr Vandeperre heeft zich laten inter viewen over de kiezing van Aalst en zijn inter vieuw is verschenen in do Ilaarlemscho Couranteen katholiek dagblad van Holland, lieer Vandeperre noemde het eerder een ge luk dat w ij in Aalst stemmen hadden verloren omdat dit aldus eene les is die onze partü later ten goede moet komen, 't Is heer Vande- perre's gedicht dat in het arrondissement Aalst vole katholieke Vlamingen voor Daens hübbön gestemd. Welnu, wij zyn absoluut niet van het ge dacht van heer Vandeperre. Onze achteruit gang is aan niets anders toe te schrijven dan aan het politiek boerenbedrog van den heer Daens, met zij» yaelijko Congoklucht, met de legervergoeding, den schooldwang en meer andero nog. In /.(ine bladen heeft het Daensis- me weinig geschermd met de Vlaamsoh® Beweging. Overigens de Vlamingen die hunne partfl 6Q hun hoogste beginselen zouden hebben verra den, zouden juist de ontwikkelde Vlamingen zyn liet gowone volk ruaukt nog zoozeer geen beslag met de nieuwe cultuurbeweging dor Vlamingen welnu wjj aanvaarden niet, w ij weigeren geloof te echten dat er in Aalst nog 5 ontwikkelde, echt-ontwikkelde Vla mingen zyn» 't 's gelijk van welke partij om te stemmen voor eene kwakzalverspolitiek als deze van het Daensisme. Enkel doodeen voudige, goedgeloovige buitenmenschen kun nen zich aan zulke beluphelyke politiek laten verhangen. Bovendien is liet oordeel van den heer Vandeperre niet zeer diplomatisch noch poli tiek wantzijne woorden kunnen niet anders dan de dappere gekozenen heerou Moyersoen en de Bethune ontstemmen. Zij hebben trouw beloofd aan de katholieke Vlamingen en aan hunne trouw geloove» wij zoo goed als aan deze van 't is gelijk wie. Welnu, het zou wat schoons zijn dat de katholieke Vlamingen die hoeren zoo laffMyk in don rug zouden schop pen. Wat heer Woeste betreft, iedereen weet dat wij het met hem juist niet eens z'tfn op alle gebied maar Woeste is 43 jaar in 't par lement is onbetwistbaar de grootste poli tieke figuur van de Kamer h(j is eene natio nale beroemdheid welnu, het is onaanneme lijk dat een man die in de Kamer r.ulk een overwegende rol speelt, die de geduchtete be- kamper is van het liberalisme eu het socialis me. de koenste kampioen van onze heiligste rechten dat zulk een man uit de baan werdo

De Volksstem | 1914 | | pagina 1