Bnissslsclie Kiekskens Een onderhoud met Staatsminister Woeste 'T EEN EN 'I ANDER Brief uit Antwerpen Ia de... patatten Twintigste jaargang n' 187 Zondag 14 en Maandag IS Juni 1914 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Dit nummer bevat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen- Congo 5 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN- Toe maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. I* UITGAAF, 48. 's avonds 0 0 2C UITGAAF, o. 's avonds 0 Pour tonte la publicité commerciale et finaneière du journal, tfadresser exeluslvemenl a l'Agence Réclame Godts, 2, Place dc la Bourse, Brucellas, AANKONDIGINGEN El. aank. (1 tot 4 lel. reg.)fr. 0,60 i Sport (per regel) >fr. 1,0® 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 I Oemengd nieuws per regel fr, 2,0ö 4e bladz, (de regel) fr. 0,30 I Rocht.herstell. (per regol>fr. 2,00 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Overlijden (per regel) Cr. £*GG Commerciale en financieel# aankondigingen zich uitsluitolijk t# wenden Agonce Réclame Godts, 2, Beurspl&ats, Brussel. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST Iflj GODTS, Beu rsplaats, 2 I Kerltatraat, Telefoon A 3290 Telefoon 114 Brussel, H Juni. Ter gelegenheid van hot 40-jarig jubileum van den Staatsminister, graaf Woeste, als Parlementslid, beeft een verslaggever zich bij den jubilaris be geven. Nog stoeds, schrijft deze. ziot de grijze leider van de katholieke partij, die do 78 iaren reeds voorbij is.ereven krachtig uit. Zijne kleine oogeff kijken u nog oven doordringend aan als vroeger bet is alsof do tijd die hare voren in het gelaat van den Staatsman heeft gegroefd, zijr. geest gelegenheid beeft gegeven zich des te krachtiger te ontwikkelen. 6e vraagt mij, zegde de heer Woeste, u cer.ige van mijne parlemen taire herinneringen te vertellen. Als ik daarmede begon, zou ik u uren lang kunnen bezig houden. Ge begrijpt dat ik gedurende eene zoo lange periode heel wat ondervonden heb. En eene keuzo uit mijne herinneringen te doen, valt mij zeer zwaar. Trouwens, zooals gij weet, schrijf ik deze geregeld in tijdschriften neer. Ik zou u dus slechts kunnen herhalen hetgeen reeds door mij word geopenbaard. Vindt ge, vroegen wij, dat, sinds gij uwe parlementaire loopbaan be- gont, voel in het politieke leven is ver anderd Veel, zeer veel, antwoordde de heer Woeste. Wij leven thans in hot toeken van de overheersching der de mocratische.denkbeelden. Zijt ge daar dan tegen, mijnbeer de minister Ik beu zeker niet tegen de invoe ring van hervormingen die bet lot van het volk trachten te verbeteren. Het feit dat ik gestemd heb voor de ver schillende sociale wetten, in het afge- loopen seizoen door de regeering voorgesteld, bewijst u dat. Doch ik ben van meening dat door wotgeving nooit een einde zal kunnen gemaakt worden aan de steeds hooger worden de eiscken van do democraten. Wij loven in een tijd dat de eenvoud van onze zeden hoe langer boe meer ver dwijnt. De behoeften worden steeds grooter.Wij kunnen dit slechts bejam- onerenDoch laten wij daar tegenover dan ook in de eerste plaats voor do geestelijke behoeften van het volk zorg dragen. Door middel van de katholieke •werken op elk gebied, economisch, stoffelijk, zoowel als geestelijk, moe ten wij het volk opheffen en, voor de verbetering van zijn toestand zorgen; wetten kunnen daarin veel doen, maar niet alles. Sinds ik rnij dan ook voor het eerst met het politiek leven heb ingelaten, dat was in 1858, dus thans 50 jaar geleden, heb ik steeds op de bres gestaan, eerst ir, de werken en door tijdschriftartikelen later in de Kamer, om te strijden tegen de dwaalbegrippen welke ingang trach ten te vinden. En wanneer men u zoo ziet spre ien, krijgt men de overtuiging dat ge het ook nog in lang niet zult opgeven. n De Voorzienigheid heeft alles op zijn wijst geregeld, antwoordde de heer Woeste. Ook mijn rol zal uitge speeld zijn als mijn tijd gekomen is. Plaats voor de jongeren is het devies. En wanneer ik eens van het politiek tooneel zal zijn, al gevoel ik mij thans nog krachtig genoeg om aan geen opgevon te denken, dan zal men mij spoedig genoeg vergetenzijn.Niemand is onmisbaar, voegde de grijze Staats man met een tikje melancholie in zijn zijn stem hieraan toe. «En wat denkt ge van de toekomst, mijnheer de minister v Niemand weet wat de toekomst ons brengen zal. Hoe zou ik u kunnen zeggen wat ik van haar verwacht Zoolang ik kracht genoeg bezit, zal ik de denkbeelden blijven verkondigen die ik reeds verkondigd heb en die gesteund zijn op de christelijke levens leer. Er is slechts ééne Waarheid en dat is DE Waarheid; niemand onzer is volmaakt, maar wij kunnen trachten haar nabij te komen. Wij kunnen fou ten begaan, doch wij moeten het goede willen. Dit moet steeds ons streven zijn. Ziedaar wat'ik van de toekomst hoop. Den minister voor zijn onderhoud dankzeggend, vroegen wij hem verlof een en ander daaruit openbaar te maken. Ik laat u daarin volkomen vrij, antwoordde do minister, doch, voeg de do beer Woeste er lachend aan toe, terwijl bij ons met den vinger vorma- nend toewenkte, bereidt u voor dat ik u zal tegenspreken, wanneer ge niet juist mijne gedachten hobt weergege ven in hetgeen gij mij beweren laat. (Handelsblad). AAN ONZEJ-EZERS. Lesst op «iet eerste blad van ons b:jvceg3el de polemiek tusschen de Katholieke vereeniging van het Arrondis sement Aalst en de bladen HET VOLK en LE XX' SIÈCLE. Zondagrust. Het Staatsblad kondigt de wet- af op de Zondagrust van de klerken en bedienden van notarissen, pleitbezorgers en deurwaarders. Hieronder de tekst Art. 1. Aan de notarissen, pleitbezorgers en deurwaarders is het verboden op Zon- en Feestdagen arbeid te doen verrichten door klerken en bedienden, met uitzondering van die welke leden hunner familie mochten zijn en bij hen inwonen. In het verbod wordt bedoeld elke arbeid veyricht in of buiten het kantoor van den mi- nisterieelen ambtenaar, onder zijn gezag of op zijn bevel. Art. 2. Het in het vorig artikel geschreven verbod is niet van toepassing op dringende werkzaamheden, vereischt door een geval van overmacht of van nooddwang, welk men on der normale omstandigheden niet kan voor zien. Art. 3.' De ministerieele ambtenaar, die de bepalingen van deze wet overtreedt, wordt ge straft met geldboete van 26 tot 100 frank. Zeldzaam priesterjubilé. Men heeft te Ot- towa (Canada), een zeldzaam pristerjubileum gevierd dat te merkwaardiger is daar het een dubbel feest gold. Mgr Routiner, vicaris-gene raal van Ottowa en zijn broeder, priester Routhier, leeraar aan het college van Sinte- Theresia te Ottowa, vierden tegelijkertijd hun 50-jarig priesterschap. Eene plechtige bijeenkomst heeft ter eere der gebroeders, in de basiliek van Ottowa, plaats gehad, en rijke geschenken in geld zijn hun overhandigd ten bate hunner goede wer ken. Hun zilveren priesterfeest was reeds in 1889 met groote plechtigheid gevierd gewor den. Een welbetaakl peerd. Er zullen heden, Zondag, aanzienlijke sommen worden aange boden voor de bekroonde dieren in den wed strijd voor fokpaarden, gehouden in het Jubel park te Brussel. Deze prijzen stijgen sedert eene halve eeuw. Zoo men in 1840 voor een prachtigen Bra- bantschen hengst niet meer dan 500 frank betaalde klom deze som reeds tot 1.200 frank in 1860 en bleef beneden de 2.000 fr. tot 1880. Dan gebeurde de groote omwenteling en werden hoogere prijzen besteed. Nochtans gaat de vermaarde hengst Jupiter in 1889, aan 6.000 frank van de hand, doch de wereld kampioen o Rêve d'Or te Parijs bekroond in 1900, vindt kooper aan 40.000 frank. Sinds be taalde men gewil^g 100.000 frank voor de schoonste dieren in de wedstrijden te Brussel bekroond. Nu wordt gemeld, dat eene groep Belgische paardenfokkers, een bod gedaan heeft van 200.000 fr. voor den hengst Indigène de Wis- becq, toebehoorende aan M. Temmerman, van Buggenhout. Deze heeft liet fortuintje echter geweigerd en houdt liever zijn paard. Niet roekers'compartimcnten. De boet straffelijke rechtbank van Luik heeft dezer dagen veroordeeld ,tot 20 fr. boet twee jonge lingen die, ondanks het verbod van den trein wachter. rookten ïii een compartiment van niet-rookers. Wij kunnen nipt anders doen dan den trein wachter geluk wenschen, die het reglement doet naleven. Vooi'al in 3« klas is dit noodig, want daar stappeu dikwijls rookers binnen om... op hun gemak te kunnen rookery! Zoo worden niet-rookerseompartimenten ten slotte réservés voor rookers. Minister Segers ten onzent. Het tweetalig reisboek. Voor het standbeeld van Jan Van Rijswïjck. IJselijke brandramp te Berchem. De wereldtotoorietelling van Antwerpen en de Vlaamsche Hoogeschool. De Olympische spelen in 1920. Het slakkewerk gaat voort. Men schrijft ons: Den 13 Juni^914. Donderdag namiddag hield het machtig Ver bond der Pensioenkassen zijn algemeene ver gadering. Deze werd voorgezeten en geleid door onzen alorngeuchten en geliefden geko zene, heer minister Paul Segers. Het Verbond van het arrondissement Antwerpen telt 146 maatschappijen met 32.629 leden. Heer minister Segers deed uitschijnen dat er in het land op einde 1913 reeds 9.138 maat schappijen van ouderlingen bijstand beston den met 'n ledental van 2 millioen. De Regee ring schonk eene totale toelage van 8 millioen. Voor 't ouderdomspensioen gaf de Regeering van 1901 tot 1912 de som van 172 millioen. En dan ziju er dwazen en politieke alver- löochenaars die beweren dat de Regeering niets heeft gedaan onder maatschappelijk ge bied I Heer Willem Vereist legde kristalhelder de wet uit op de driedubbele verplichtende ver zekering. Het princiep der verplichting is door heel de Kamer, door liberalen, daensisten, so cialisten en katholieken eenparig aangeno men. V n 4! Enkele al-vlamingen wisten het weer. Zij hadden het wellicht gedroomdOnze geliefde minister Segers ging den tweetaligen reisgids afschaffen. Een onzer voortreffelijke confra ters intervieuwde daarover heer Segers als hij Donderdag in Antwerpen kwam. Heel nadrukkelijk verklaarde de heer minis ter Ik heb beslist dat de tweetalige reisgids voor heel Belgié officieel in voege blijft. Daar mede is die kwakkel weeral neergeschoten. De liberalen hebben besloten 'n standbeeld op te richten voor Jan Van Rijswïjck, wijlen burgemeester van Antwerpen. Dat heer Van Rijs wij ck een lieve mensch was, dat hij mooi kon spreken, dat geven we geerne toe, maar dat hij verdiende gestandbeeld te worden, daar is geen noot muziek van. Bij de liberalen is de iever ook heel flauw. In een liberaal dag blad lezen wij allerlei flauwe praat van men- schen die voor dat standbeeld ook lb of 20 cen tiemen over hebben, 't Gelijkt eerder eene klucht dan een ernstige onderneming. Woensdag morgen, zeer vroeg, 't was maar 3 ure, ontstond er brand in het magazijn Pee- ters in de Van Vaerenberghstraat te Berchem. Dit magazijn stond gedeeltelijk achter de wo ning van zekeren Alfons Smits, steenkapper. Deze wilde zijne woning vrijwaren en ging samen met zijn vriend Meysman water halen. Doch, oh wee 1 de muur en het dak sloegen om en begroeven beide personen onder het puip". Smits werd de schedel ingeslagen, hij werd bewusteloos van onder de steenen ge haald en stierf één uur later in 't gasthuis. Smits is 32 jaar oud, heeft 6 kinderen waar van 't. oudste 6 1/2 jaar en 't jongste 5 maand. Mehsman werd met bebloed been,, met be bloed hoofd en gekwetste handen naar huis en vandaar naar 't gasthuis gebracht. Na en kele weken zal hij genezen zijn. Die ramp wordt algemeen besproken. Nu weten we waarom de Luikenaars de we reldtentoonstelling in 1920 hebben willen. De Gentsche tentoonstelling was deze der Vlamin gen (of hoort ge niet goeden nu moet het de beurt zijn aan de Walen. En wij die dach ten dat gezien Antwerpen er eerst nog eene heeft gehad in 1894 en dat daarna Luik, Brus sel en Gent zijn gekomen, het nu wederom aan ons was, we weten waaraan ons te hou den. Alles moet volgens de Luikenaars, op toer gaan, dan bij de Vlamingen en dan bij de Walen. Mogen wij aan de Luikenaars eens 'n ander vraag stellen In België zijn twee staatshoogêscholen, ééne in Luik en ééne in Gentdie van Luik is Fransch moet die van Gent, om hooger aangehaalde reden, dan ook niet voor de Vlamingen en dus ook, Vlaamsch zijn? 1 Heer schepen Van Cuyck is door de stad of ficieel afgevaardigd om bij het Internationaal Comiteit der Olympische spelen fel aan te dringen om de voorkeur aan Antwerpen te ge ven. In Antwerpen is 't noodige comiteit reeds gesticht en het noodige terrein is gevonden. De Olympische spelen zijn eene oprechte merk- en zienswaardigheid. Deze week is men, voor den vorm, nogmaals de huizen en den straatweg van den St-Ber- nardschen steenweg komen meten. Dat spelle ken duurt nu al jaren. De menschen die er wonen of kleine huizen hebben mogen er niet bouwen of prachtige veranderingen brengen zoo worden die menschen sinds lang erg bena deeld in hun belangen. We noemen dat een voudig een aanslag op de rechtvaardigheid. Waarom mogen die menschen hun eigendom niet verbeteren, waarom mogen die geen voor deel trekken uit een gunstigen toestand Had- de het tegengeslagen met die eigendommen, de openbare besturen zouden het verlies ook niet hebben bijgelegd. MAX RAM. vX'* Vertrekken naar Congo. Zullen op 25 dezer, aan boord van de Elisa- bethville, naar Congo vertrekken Voor het ministerie van koloniën MM. Cor- nesse, luitenant bij de openbare macht, twee de vertrek; Stoecker, territoriale agent, eerste klas, derde vertrek; Finet, beheeragent van derde klas, vierde vertrek; kolonel Marcliant, Staatsmspecteur, bevelhebber bij de openbare macht, tweede vertrek; met zijne vrouw; Da- mar, eerste onder-officier, tweede vertrek, met zijne vrouw; Mourue, beheerhgent van tweede klas, tweede vertrek, met zijne vrouw; Lenoir, territoriale beheerder van tweede klas, eerste vertrek; Beckers, id., id.; Marin, id., id.; Kor ten, krijgsagent, derde vertrek; Cruyt, terri toriale beheerder van tweede klas, eerste ver trek; Mengeot, id., id.; Coari, luitenant bij de openbare macht, vierde vertrek; Van Hoeck, territoriale beheerder van tweede klas, eerste vertrek; en Grosse, id., id. Vertrekken naar Katanga. De volgende agenten van den spoorweg van den Beneden-Congo naar Katanga, zullen te Southampton, op 13 dezer, inschepen naar Kaapstad: MM. Hector Bailleux, sectieoverste, derde vertrek; E. Lefebvre, adjunkt landme- ter-teeRenaar; E. Piérard, hulp-conducteur. Op 13 Juni te Boulogne-aan-Zee, aan boord van Tabora, van de Deutsche Ost-Afrika-lijn Voor de Union Minière du Haut-Katanga MM. Poncin, magazijnier met zijne vrouw Nicolas Andrianne, dienstknecht. Voor het ministerie van koloniënM. Licot, agent van het kadaster. Voor eigen rekeningMad. Dulière, huis houdster, met haar zoon, welke haren man gaat vervoegen Mej. Colbert, dienstmeid. Op 30 Juni, te Antwerpen, aan boord van de Amira', van de Deutsche Ost-Afrika-lijn Voor de Union minière du Haut-Katanga: MM. Gérald Dercon, machinistL. Fraikin, ketelmakerK. Lonnay, paswerker L. Geor ges, elektriekbewerker; Jos. Malcorps, mijn werker, en C. Bullens, paswerker. Voor het ministerie van koloniën: MM. Van- derstichel, klerk van tweede klas van nijver heid en handelLeys en Vanesch, bijgevoegde postontvangers, tweede klasR. Claeys, rech terlijke agent en Gillet, onder-officier bij de gendarmerie. Voor eigen rekening: Mad. NoëlMad. Sart en bare 2 dochterkens, Josephine (18 maan den) en Marguerite (2 maanden) die zich naar Kambove begeven. Het nieuw Fransch ministerie geeft zijn ontslag twee dagen na gevormd te zijn. 't Is er reeds mede gebeld1Het ministe rie Ribot, dat slechts Dinsdag avond met veel moeite te been kon gebracht worden, ligt al reeds in de patatten. Vrijdag namiddag heeft de heer Ribot, voor zitter van den nieuwen ministerraad, lezing gegeven van de ministerieele verklaring. Spreker begon met te zeggen dat het nieuwe kabinet, samengesteld uit echte republikeinen, niet leefbaar is dan met het vertrouwen eener republikeinsche meerderheid in de beide Ka mers. De ministerieele verklaring dringt aan op de noodzakelijkheid, zoohaast mogelijk en op krachtdadige wijze, orde te brengen in de fi nancies van het land. Daarom wordt het ontwerp van leening vooruit gezet en wordt er bij den Senaat aan gedrongen het ontwerp bij hoogdringendheid in te lasschen in de financiewet der algemee ne belasting op het inkomen. Om het even wicht in het geldelijk beheer te brengen, zul len er groote besparingen moeten gedaan wor den, bij middel van meerweerden en bijvoe- gelijke inkomsten, te trekken uit nieuwe en onontbeerlijke belastingen. Na deze verklaring namen opvolgentlijk MM. Augagneur en Dalminier het woord, om maar dadelijk een aanval in regel te doen te gen het ministerie. Beide sprekers haalden al les te voorschijn wat vroeger door M. Ribot gedaan of gezegd was, om hem nu tc bestfijJ den. M. Ribot antwoordde, dat hij het als eene eer aanzag, zijne politieke loopbaan gerichll te hebben naar de vereischten van den toe» stand. Dan viel ook M. Marcel Sembat het minister rie aan en eindigde zijne redevoering als volgtM. Ribot al onzen eerbied is u toege» zegd, doch. onze stemmen krijgt gij niet. Na deze verklaringen werden twee dagorden voorgesteld. De eerste van MM. Dalminier en Thiete, lui dende De Ivamcr, vast besloten enkel haren steun te geven aan een uitsluitend ministerie der republikeinsche linkerzijde, alle bijvoe-i ging verwerpende, gaat over tot de dagorde. De tweede van MM. Combrousse en Berger: De Kamer, vast besloten de legervvet van 3 jaar te behouden, en financieele hervormin gen door te drijven, gaat over tot de dagorde De stellers van de eerste dagorde vragen de voorkeur hunner dagorde. Daarover wer® gestemd en de voorkeur aangenomen met 306 stemmen tegen 262. M. Ribot en de andere minister begeven zicfc naar het bureel der Kamer. De socialisten jou wen M. Ribot uit, terwijl deze lien met de lian® den afscheidsgroet toezwaait. Dan wordt de dagorde Dalminier ter stem ming gelegd en aangenomen met 374 stemmen tegen 187. Onmiddellijk na deze stemming had een mi nisterraad plaats. Allen waren 't akkoord dat het ministerie zijn ontslag moest geven. Zij trokken dan samen naar het Eiyseum, alwaar zij door M. Poincaré ontvangen werden. De president aanvaardde het ontslag, dankte M* Ribot en verzocht de ministers de dringendste zaken te willen afhandelen. Betoogingen. Te Parijs werd Vrijdag avond eene betoo ging gehouden ep er werd geroepenA bas la CalotteDien kreet werd spoedig over stemd door a Leve RibotA bas Caillaux Eene korte worsteling ontstond welke dooa de polieie werd uiteengedreven. Veranderingen in ons ministerie Da algemeene vergadering van den Touring Ciufe te Aarlen. Men schrijft ons t Brussel, 12 Mei. De gewone praatjes doen weer de ronde, dat er wijzigingen op handen zijn in het Bel-» gisch ministerie. IK weet natuurlijk niet in hoeverre die ge ruchten gegrond zijn, doch 't is mijn pliclit, als dagbladschrijver, ze u te berichten. Het is nu op M. Hubert niet meer dat men? het geladen heeft. Eenigen Jijd geleden waa deze ziekelijk, doch nu is hij hersteld en....< men laat hem niet rust. Nu wordt echter onderduims beweerd, dab M. de Broqueville weldra het ministerie van ooriog zal verlaten en dat luitenant-generaal! de Ryckel hem zal opvolgen. Deze-Bou juisü geen stafoverste van het leger benoemd zijn, omdat men hem minister van oorlog wilds maken. Altijd volgens diezelfde geruchten, zou Mi de Broqueville naar het ministerie van Bui» tenlandsche Zaken overgaan, daar M. Davi- gnon sinds lang geneigd is, zijn ontslag te geven. Hier is echter eene schaduw de portefeuille van minister van Buitenlandsche Zaken, kost jaarlijks aan den titelvoerder vijf-en-zeventig tot tachtig duizend franks. M. de Broqueville is wel geen arme duivel, doch hij heeft eea heelen hoop kinderen, en 't is dus te denken dat hij zich wel tweemaal zal beraden, voor» aleer zich die uitgaven te getroosten. Dan zou nog de combine blijven, welks vroeger reeds door Koning Albert vooruitge zet werd M. de Broqueville zou kabinetsover ste blijven, doch geen portefeuille hebben. Het eenig bezwaar is, dat er van zulken toestan® geen voorgaande is. De Touring Club van België houdt van daag, 1-4 Juni, zijne algemeene vergadering, te Aarlen. Vroeger werden al die vergaderingen te Brussel gehouden, doch het bestuur heeft beslist, dat al de provinciehoofdplaatsea oofe de beurt moeten bezocht worden. Ongelukkiglijk valt zulks niet al te zeer in den smaak. Zoo waren er verleden jaar te Brugge slechts eenige leden van liet bestuurs 't Is dat er op die vergaderingen weinig te doen isde voorzitter leest een verslag, de kassier zegt dat de kas goed voorzien is, de uittredgnde bestuurleden worden herkozen en 't is geloopen. De geschiedenis van den Touring Club weer» geven zou ons hier al te ver leiden. Zeggen wij nu alleen, dat binnen weinige dagen4 tie Touring Club zijn honderd duizendste ïtti zal mogeu inschrijven. Dat het dan feest zal zij® is begrijpelijk. In de maand Juli aanstaande zullen ee* twaalftal leden van 4en Tburing Clab, waar»

De Volksstem | 1914 | | pagina 1