ie vrouwen i ^rifi in 'T Eli EN F ANDER )e dramas der losMvaart Eea vroessüjk cnweder over den Oorinaye Os Instortingen te Parijs Veresnigdo Staten en Mexico TT~ü CS" X-.^Z3 Botsing tiissshen een vliegtoestel en eea bestuurbaren luchtbal. 13 Men Os belangrijke Jsmentendieflfl Da Allmoasclia kwssüa Ywii&tigsto jsapgsjsig nr S4*» CENTIEMEN HET NUSVSIVSEER Ï4* ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken Een jaar Inschrijving in alle postburealen van 2! UITGAAF, 7 u. EiüsssSag SS Jasasï 1314 £?i AÜ rr-- r 8 franken. het land. ikai Pour toute la publicité coramercinle et financière du journal, s'adresser cxclusivement a l'Agcnce Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELENi TE EUSIL55SEL I TE fl?sL5T MiS3BTS,BeurepSaat», 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nüffel-De Gendt AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.)fr. 0,60 3® blad/., (de regel} fr. 1,00 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 fr. !,0d Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.horsteil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en financiecle aankondigingen zich uitsluitelyk ta wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Volgend bericht, voortkomondo van Z. II. Mgr Waffelaert, bisschop van Brugge, is in al de kerken van zijn bisdom uitgehangen - De Kerk hot huis Gods zijnde, moeten de damen en jufvrouwen er onkel in behoorlijke kleedij komen, voor welke plechtigheid het ook zij. Daar de II. Sacramenten boven mate eene heilige zaak daarstellen, is het vereisebt dat dezen die er too na deren, eon nog dieperen eerbied heb ben. Diensvolgens mogen de damen en jufvrouwen ze niet ontvangen, in de onvolledige'als ergerniswekkende kleedijen, als de kedondaagscbo mode het tracht te vorderen. Zij mogen er zich onkel toe aanbieden in gesloten kleedij en in eerbiedige houding. O die mode, die domme mode,dach ten wij in ons zeiven toen we dit bis schoppelijk bericht lazen, die mode die duizende slaven maakt. Slaven ja mon volgt de modo, niet omdat ze nu eens waarlijk schoon is, of gezond,maar omdat het mode is», uit slaafsche,na&perij. Vele damen on jonge dochters vol gen slaafs die mode, ook als de ltlee- rendracht lichtzinnig, onfatsoenlijk, soms kwetsend is. Aan die damen en jonge dochters geven wij ook ter overweging wat de Aartsbisschop van Vonetiü, vóór kor teh tijd in een van zijn preeken over de kleeding der vrouwen zei u Toon de IIPetrus aan de nionw- bekeerden in de verschillende provin ciën van het Romeinsche Piijk schreef, merkte hij op met betrekking tot de vrouwen, dat zij zich kuisch moeten gedragen en bedenken, dat haar schoonste sieraad niet haar hleeren, da haartooi, goud of edelgesteenten zijn, maar haar deugd en haar ver diensten, die alleen haar aangenaam maken voor God. Heeft de kerkelijke overheid, door God zeiven aangesteld om de goede zoden onder de christenen te bewaren niet ten volle haren plicht volbracht mot zulk eene waarschuwing aan de vrouwen te richten Ziet rondom u Men behoeft maar eens uit zijne oogen te zien, hoe do vrouwen zich kleeden om te erkennen dat bij velen van haar niels is overgebleven van de liuisch- heid waarmede de eerste christenen zich sierden. Er is niets wal meer doet twijfelen aan den ernst en de deugd eener vrouw, dan eene wufte kleederpracbt. Die twijfel schijnt niet altijd gerecht vaardigd, want ook brave vrouwen en jonge dochters kunnen wel verblind worden en slavinnen zijn der mode, doch wij vreezen dat eene onzedelijke mode MOET brengen tot slechte ze den. Tegenwoordig is by niet weinig vrouwen de schaamteloosheid zoo ver gevorderd, dat zelfs mannen, die niet eens christenen zijn, maar slechts na tuurlijk schaamtegevoel bezitten, e> van walgen. Zouden vrouwen, die zich op deze wijze kleeden, nooit zondige gedach ten hebben, zou dat slechls altijd ver geeflijke ijdelbeid zijn De ware oor zaak der onkuisclie kleeding ligt in de zinnelijkheid,diede harten beheerscht. Daarom kunnen goede christenen anders niet dan het wijs bericht van Z. H. Mgr Waffelaert, bisscLop van Brugge goedkeuren en er voortaan hun gedrag, hunne mode naar schikken. X3e z:-«7ir£a.a,3ri;e der liteHi t Wanneer een schip gebouwd wordt, dan wordt uiterst nauwkeurig het gewicht bepaald van al dc gebruikte materialen tot het minste boutje ten einde door eene zeer juiste berekening de vlotlijn te bepalen. Evenwel, stelden de ingenieurs, gedurende langen tijd, bij het tc water laten der vaartui gen, de onjuistheid hunner berekeningen vast. Kotschip zonk altijd dieper dan men had voor zien. Dat kon wel verholpen worden, doch er bestond daar eene dwaling die onuitlegbaar scheen. De berekeningen mochten met de meeste juist heid gedaan worden, alles tot op eene milligram nagewogen, nooit kwam de theorie overeen met do werkelijkheid. Zekeren dag kwam een ingenieur, en na alles overwogen te hebben, vroeg hij plots Hebt gij wel alles voorzien Zonder twijfej.., En zoo gij iels vergeten Wat dan De zwaarte der lucht die zich in het ruim bevindt Het was waar I Daaraan had niemand gedacht 1 Sindsdien wordt de vlotlijn van alle groote en kleine vaartuigen zonder de minste onjuist heid berekend. Congo —De «Compagnie Beige Maritime» bericht ons, dat de stoomboot EHsabelJwillc uit hoofde van herstellingswerken, haar vertrek van Donderdag 25 dezer, tot Vrijdag 26, om 13 ure moet verschuiven De boot zal op deze reis La Pall ice niet aandoen. Voor het Leeïaold II clsnliinaal Nu het toch beslist is dat een gedenkteeken zal verrijzen ter huldiging van de nagedachtenis des overleden Konings, moet naar een passende plaats uitgezien worden. Wanneer in 18S9, ter gelegenheid der 25° ver jaring zijner regeering, eene som van 2 miljoen werd ter beschikking gesteld van Leopold II en deze de hulpbas oprichtte voor do slachtoffers van arbeidsongevallen, werd reeds gesproken over een denkmaal. Leopold II, die toen ter tijde dagelijks te paard steeg on op den buitensingel draafde, sprak aan zijne vertrouwelingen over zijne begeerte eens zijn ruitersbeeld te zien verrijzen op de plaats der Oude Sterrenwacht, boven den Kruidtuin, vanwaar men zulk heerlijk gezicht op de Zenne- vallei en de hoogvlakte van Kookelberg geniet. Wat tijdens het leven van Leopold II niet ge schiedde, kan nu verwezenlijkt worden.Voorzien wordt, dat de openbare inschrijving voor het denkmaal ruim 1 miljoen zal opbrengen. In. de u Times beweert de Engelsche admiraal Percy Scott, dat de bouw van dreadnoughts onnuttig werk is, daar deze groote schepen bij een zeeslag, op genade of on- ;enade aan de ondérzeebooten overgeleverd zijn. Hij beschouwt dan ook het geld, dat men voor den bouw van de reusachtige dreadnoughts uit geven moet, zoo goed als weggegooid en dat het veel beter gebruikt kan worden voor den bouw van onderzeebooten. Geheel hiermede in strijd is hetgeen de Duitseho schout-by-nacht Siege uiteenzet in het tijdschrift Ueberall van Juni 11. in een studie getiteld Strategische Grondstellungen deze vlagofficier acht de dreadnoughts beslist noodig en noemt het oordeel van den zin zooals hierbo ven aangegeven van den Engolschen admiraal, eenvoudig matelooze overdrijving. Een nieuw middel om bloemtuilen twee, drie weken goed te houden, is suiker in het water doen, maar een goede dosis, niet te weinig. Voor rozen van 7 tot lOpercent, Voor chrysenthemums minstens löpercent. Maar vlier en lelies mogen geen suiker hebben, alleen gewoon water. 3Paarclei3.3ia-3ita.el. Een En- gelschman schrijft aan het Journal deBruxelles De overvoer van onze afgewerktopaarden naar Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Gent, is eene echte wreedheid, waartegen alle hulpmaat regelen tot hiertoe niets vermochten en die no; voortdurend uitbreiding neemt. Van 1904 tot 1912 leverden wij 362,830 zulke paarden aan het vasteland. Voor de 2 jaren, 1906 en 1907 alleen, waren er 92,307. Welnu, op eene enkele aankomst van 2SC paarden te Antwerpen waren er 31 onderweg bezweken en 17 moesten dadelyk op de kaai afgemaakt worden. De schuld ligt niet aan de Belgische, maar wel aan de Engelsche overheid, die zulke afgewerkte beesten niet levend zou mogen laten inschepen, op gevaar af, dat die ongelukkige dieren op vasteland nog voor een paar of meer jaren wor den te werk gesteld en aldus langzaam doodge- beuld worden, terwijl ze in Engeland niet meer mogen werken. Dertig leden van het lagerhuis gaan weldra een ontwerp voorstellen om de inscheping van zulke paarden levend te verbieden. De Holland- scheen Belgische voedingsnijverheid zal alleen Zaterdag morgond is in den omtrek van Weenen een bestuurbaren luchtbal ontploft, tengevolge eener botsing met een militair vliegtuig. Do botsing gebeurde op ocne hoogte van 400 meters. Al do passagiers van den bestuurbaren luchtbal, een kapitein, drie luitenanten, een marineofficier, twee militaire mecaniciens en een burgerlijk ingenieur werden gedood. Ook tweo officieren die het vliegtoestel bemanden, werden gedood. De bestuurbare luchtbal was uit Fischa- mend vertrokken, om eene proefvlucht te doen. In het schuitje bevonden zich kapitein Hauswirt, de eerste luitenanten Hofstaotter on Brewer, de tweede luitenant Haidinger, tweo soldaton en de ingenieur Kammerer. Do luchtbal beschreef eenige kringen en richtte zich daarna naar Koenigsberg. Eene halve uur later kreeg kapitein Flatz bevel, in een vliegtoestel den bestuurbaren luchtbal te achtervolgen. De marineofficier Bucht» vergezelde hem. Het vliegtoestel had'weldra den bestuur baren luchtbal ingehaald, vloog er verschei dene malen rond en wilde er ten slotte boven vliegen. Alsdan veroorzaakte het vliegtoestel eene scheur in het omhulsel van den luchtbal. Eeno vreeselijke ontploffing volgde en ballou en vliegtuig ploften ten gronde. Alleen kapitein Flatz gaf nog ocuig toeken van loven, toen de ooggetuigen tor plaats kwamen. Weldra echter gaf hij ook den geest. Al do de anderen waren op den slag gedood gewor den. De lijken dor slachtoffers werden naar hei gasthuis overgebracht. Roerende toonèelen hadden aldaar plaats, toon de naasthesytaandeu dor verongelukten kwamen herkennen. Luitenant Hofstaetter was pas eene maand in het huwelijk getreden Toen zijne jonge vrouw het lijk van haren echtgenoot zag, wierp zich op het lijk on slechts met de grootste moeite kon men haar verwijderen. Men vreest dat de arme vrouw het verstand zal verliezen. Kapitein Flatz zou toekomende week in 't huwelyk treden. Op bevel vau Keizer Franz-Jozef is een opperofficier ter plaats geweest om eea onder zoek te doen. TE BRUSSEL De diamanthandelaar die Vrijdag te Brussel bestolen werd, is do heer Edw. Do Jongh, wonende de Keizorloi, to Antwerpen. Omtrent de omstandighedeu waarin de dief stal heeft plaats gehad, vernemen wij nog het volgende Do hoer Do Jongh was aan do Noordstatie uitgestapt en ontmoette aan ilen hoek van de Kruidtuinlaan on de Nieuwstraat zskeren De Widts, dien hij kende, doordat deze voor anderhalf jaar gepoogd had hem op te lichten voor 36,000 fr. De Widts die door tweo vrouwspersonen vergezeld was, sprak hem aan om inlichtingen te vragen. Gedurende dien tijd schijnt hy (le jas van M. De Jongh te hebben opengesneden en zich te hebben mees tor gemaakt van eene enveloppe, die niet voor 100,000, maar voor 200,000 fr. diamanten bevatte. De Widts wordt wegens eon grooten dia mantdiefstal, dien hij in Holland zou gopleegd hebben, door de Nederlandsche policie opge zocht. Zijn signalement is iu alle richtingen verzonden. vV1 Belangrijke schade Zaterdag avond heeft opnieuw een vreese- lijk ouweder over den Borinage gewoed. Het onweder duurde ruim 3 uren en onop houdend viel de regen waarlijk bij stroomen neder. Ia weinige oogenblikken tijds waren stra ten, openbare plaatsen, hovingen, velden, in rivieren en meren herschapeu en natuurlylc doelden de kelders en sommige laag gelegen huizen ruimschoots mede. Al de rivieren, de Trouelle, de Honelie, da Hene, zwollen op vervaarlijke wijze. Te Bergen viel de bliksem verscheidene malen op den toren van het Belfort. Op den steenweg van Cuesmes stortte een dijk in. Het water dat dan door niets meer tegengehouden werd, overstroomde heel de buurt. In verscheidene huizen stond het wa ter 70 centimet. hoog op het gelijkvloers. De meubelen vielen om en alios wat er zich iu of op bevond werd vernield of verwoest. De bewoners moesten zich op da verdiepen gaau verschuilen. Te Cuesmes-Chaussée drong het water met zulk geweld in eene schrijnwerkery, dut üe motor omvergeworpen werd. Do bliksem viel op het huis vau een treiuoverste on rukte de schouw af. In den omtrek van Jomappos zijn al de veld vruchten uitgeregend en weggespoeld. Te Hyon-Gisly is de dijk langsheen de spoorbaan op eene groote lengte afgezakt op do baan. Dientengevolge is het treinverkeer er onderbroken. Meest allo treinen in den Borinage zijn ten andere door het water tegenhouden gewor den. Te Erbisceul sloeg de bliksem op de hoeve van den landbouwer Louis Mascart. Ondanks alle hulp werd de hoeve met hooi den inboedel vernield. De schade bedraagt 7500 fr. Te Jemappes is het water in de hoogoven, Demerbe gedrongen. Do vuren werden uitge doofd, zoodat het werk verscheidene dagen zal moeten stilgelegd worden. Te Lens viel de bliksem op den kerktoren nog het geslacht, in vrieskassen bewaard vleesck e'i richtte or belangt'ijko schade aan. kunnen krijgen. Het Engelsch volk twijfelt niet I Ook te Boussu, Ilornu, Quaregnon, Rivag© of dat ontwerp zal nog vóór het einde van dozen i Wasnes werd groot© schado aaugoricht, zittijd gestemd zijn, I Er zijn geouo porsoonsonge lukken. Na de dood van kolonel Thomson. Ter gelegenheid der dood van den luitenant- kolonel Thomson, had de kontrool-kommissie aan de koningin van Holland eu aan hetHol- landsch gouvernement, alsmede aan de we duwe van luitenant Thomson telegrammen van deelneming in den rouw gezonden. De voorzitter der kommissie heeft Zondag volgend telegram in antwoord ontvangen, van koningin Wiihelmina Diep getroffen door de gevoelens van rouwdeelneming, welke mij de internationale onderzoeks-kommissie in Albanië heeft uitge drukt. zou ik u willen verzoeken, M. de voor zitter, do verzekering te willen aanvaarden mijner zeer oprechte bedankingen. (got.) WlLHELMINA, Da Prins onderhandelt met de oproerlingen. Vrijdag namiddag, om 4 ure, werden vier onderhandelaars naar do rebellen gezonden. Twee hunner keerden rond zes ure naar het paleis terug, waar zij een onderhoud hadden met den prins, waarna zij rond 8 ure terug vertrokken. Het doel hunner zending wordt geheim gehouden. De houding der opstandelingen. Het gerucht loopt dat de opstandelingen bereid zijn vredo te sluiten, maarzij eisclien liet behoud hunner wapeus en vragen daarbij volledige kwijtschelding van alle straf. De algemeene toestand is zeer onvast. Rond Durazzo. Prins Bib Doda bevindt zich met zyne troe pen op omtrent vier mijlen van Durazzo. Hij schijnt te aarzelen op te rukken tegen de re bellen, die te Schijak liggen. Men kent do juiste houding niet van Ackmed bey Matis, die langs Tirana de kring moest toesluiten rondde rebellen. Men heeft insgelijks geene gunstige inlichtingen bekomen betrekkelijk Aziz pacha Vrioni, die met hetzelfde doel zich naar het zuiden moest richten. Blijven er slachtoffers in de Kuilen Zondag morgend liep het gerucht dat mon een nieuw lijk ontdekt had, in de barst op den Boulevard Haussman. Do vrouwenhand welke een aardewerker 's nachts had rneeuen te zien was niets anders dan een stuk lomp. Dezo gissing wil echter niet zeggen dat er geene slachtoffers meor zouden zijn onder de ingestorte gronden. Er worden nog steeds eene vrouw en een leerjongen-verwer ver mist. De opzoekingen duren voort. De vertegenwoordigers van liet prefekto- raal bestuur doen een onderzoek der gronden in de nabijheid van het hol gelegen. Het komt erop aan te weten of de werkon die uitgevoerd worden, mogen worden voort gezet zonder gevaar.Die voorzorg heeft overi gens het bestaan doen ontdekken van andere zaken, namelijk voor de woniugeu 80 en 82 van den boulevard Hnusman. Het is Georges Berry, afgevaardigde der Seine, die het gouvernement zal ondervra gen over de instortingen van den grond te Parys. Dc Bemiddelaars van Niagarra-Falls Het schijnt dat de bemiddelaars alle hoop verloren hebben. Een bezoek van M. Naon aan M. Bryan schijnt de eenige toevlucht te zijn. Men verwacht zich aan het afbreken der onderhandelingen. De inzichten van den minister van Binnenlandsche zaken. De minister van Binnenlandsche zaken is voornemens aan de Kamer de verdaging te vragen van do presideutieele kiezingen, die I moesten plaats hebben op 4 Juli, totdat de I confereucie van Niagarra-Falls geöiudigd zij FRANKRIJK Nieuw onweder boven Parijs. Een nieuw onweder woedde Zaterdag morgend boven Parys en de omstreken. Men vreesde dat zich Dieuwe rampen aan den regen toe te schrijven zouden voorgedaan hebben er was echter hieromtrent niets mode te deelon. De bliksem is daarontegon op verscheidene plaatsen gevallen. In het byzondor hotel van baron de Bellet, 54. op de Avenue du Bois do Bologne, richtte hij groote schade aan en stak het vuur aan een depot van petrool te Pompadour gemeen te van Charenton. Da wanhoop van den weduwnaar. Eon pijnlijk drama ontrolde zich Zondag morgend in de Parijzer Bcllevillewyk. Eea handelaar der rue des Maronites, M. Moliien verhing zich in zijne kamer. De ongelukkige die onlangs zijne vrouw verloren had iaat drie minderjarige meisjos achter. Dit drama heeft in do volkrijko wijk groote opschudding verwekt. Zelfmoord in do statie. Zondag morgend te 11 ure toen de treia van Nogent de ooststatie te Parijs binnenliep' heeft zich eon rijziger schijnende zestig jaar oud een kogel door het hoofd geschoten. De zelfmoordenaar droeg op zich papieren op den naam van Louis Quinat, bandelsexpert, wonende 37, Avenue de Brie, te le Perreux. Soldaton door den Bliksem getroffen. De bliksem is in het kamp van Cercottes op eene schuilplaats waaronder 80 kanonniers schuilden gevallen. Een soldaat werd zwaar gewond. Een tweede bleef bewusteloos ten grond© liegen en werd over gansch het lichaam gokneusd. 18 andere soldaten be kwamen miu of meer erge brandwonden. DUITSCHLAND Legioensoldaten Deserteurs. Vier legioensoldaten deserteurs zijn Zater dag in de haven van Stettin aangekomen,aau boord van de Duitsche stoomer Silesia Zij droegen nog het uniform van het legioen. De deserteurs verklaren dat, er in gelukt zijnde te ontvluchten zjj door den stoomer te Mosta- gavem en Arzew opgenomen zijn. De schrik der ellende. Een afschuwelijk drama komt zich te Gransee te ontrollen. Een schoenmaker Schmidt, slechte zaken gemaakt hebbende en vreezende in het onderhoud der zynen niet te kennen voorzien, had besloten zijne twee jongste kinderen, twee meisjes van zes on zeven jaar oud te doodeu en zich daarna te zelfmoorden. De ongelukkige maakte vau de afwezig heid zyner vrouw en oudsten zoon gebruik, om zijn droevig ontwerp ten uitvoer te breu- gen. Toen de vrouw een kwartier later in hot huis terugkeerde vond zy de lijken van haar echtgenoot en hare twee dochterkens. Door Kampernoellën vergiftigd. Twee hoeveknechten 23 en 25 jaar oud,van Seppenrade, zyn door kampernoeliën die zy zolf gezocht en bereid haddon vergiftigd ge worden. Men heeft ze beiden in eon hope- loozen toestand naar het hospitaal moeten voeren. Vijf werklieden begraven. Een schrikkelijk werkongeval komt plaats te hebben te Aplerbeckerhutte in YVestfalen. Een ondernemer had opdracht gekregen een metualschuimgracht to ledigen. Vijf werk lieden die er aan werkten werden door eene instorting verrast. Hunne makkers spanden zich in om de ongelukkige vrij te maken, maar gelukten er slechts na twintig minuton in, toen vier reeds opgehouden hadden te leven.Het vijfde slacht offer is in hopeloozen toestand naar het hospitaal overgebracht. ENGELAND Nieuwo stemrechtdamen-aanslag. De statie vaD Coedpoeth op de lijn van den Great Eastern Railwy is Zaterdag morgend in brand gestoken, door stemrechtdameu. De schade is zeer aanzienlijk. Onderscheidingen. Lord Kitchener is graaf geslagen. De ont dekkingsreiziger van den Zuidpool, M. Maw- aon, is ridder benoemd. Onweder boven Londen. Een nieuw onweder is opnieuw over het zuiden van Londen losgebroken. Groote schade werd veroorzaakt door den hagel. Talrijke personen zijn door den bliksem getroffen ge worden. RUSLAND Nieuwo handelshaven. De parlementaire kommissie der begroo tingen heeft de kredieten aangenomen, voor gesteld met het oog op liet graven van eene haven bestemd voor den houthandel. Die ha ven zal op de Vistuul gelegen zijn, op weini- gon afstand van de Duitsche grens. Groote brand te Riga. Een groote brand is in het kwartier der douanen te Riga uitgebroken. Een grootö hoeveelheid koopwaren, wol en macliienem werden door het vuur vornield. De schade wordt geschat op 500,00Q roebels.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1