Huichelaars Brief uit Rome m 'T EEN eT'T ANDER Buitenland Twintigste jaargang nr 145 Woensdag 24 Juni 1915 S ZO A. CS- 33 X- A XD Bestuurder J. Van Nufiel-Dc Qendt. Be slachtoffers der lusfifyerovering Hos 08 ram» nabij Wassen Tv/ee Russische vliegers gedood. Een erg ongeluk ln Bultschland 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM abonnementen; Zsb maanden A franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 it, 's avonds T UITGAAF, 7 u. 's avonds djf Pour toute la publioité eommerciale et financière du journal, s'adresser exclusivementa i'Agcace Réclame Godts, 2, Place da !a Bourse, Bruxolles. BUREELENi TE BSWS3EL I TE flSLST MéGODTSgBeurspsaals, 2 I 0, Kerizstraaï, Telefoon A 3200 Telefoon 114 3° bladz. (de regel) 4® bladz. (de regel) Finane. aankon, (perregel)fr. 2,00 AANKONDIGINGEN Sport (per regel) KI. aank. (1 tot Ikl. reg.) fr. 0,60 fr. 1,00 fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Recht.horstoll, (per regel) fr. 9,0# fr. 2,(4 Gemengd nieuws per regel fr. 2,0® ïtecht.horstoll. (per rog Overlijden (per regel) Commorclale en flnancieele aankondigingen ziel» uitsluilclijk -t» wenden Agenee Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Te Aalst verkregen de Daensis- ten eeno in het oog springende zege praal, al is zij le danken aan midde len, die de goedkeuring van eerlijke en deftige lieden niet zouden kunnen wegdragenZoo lezen \vo in "Noord en Zuid hot blad dor Brugsche liberalen. Maar niet alleen de Daensisten heb ben eenon kiesstrijd van laster en leu gen gevoerd, ook do liberalen en de socialisten hebben dienaangaande blij ken gegeven van oneerlijkheid. Onder de verschillende strekkingen dio onze rood-blauwe tegenstrevers op schandalig oneerlijke wijze hebben uitgebuit, komen in eersten rang de leerplicht en de militaire wet. Hoe rechtzinnig ze daarbij zijn te werk gegaan, komt thans voor de legerplicht aan het licht. Miliionair Vandervelde, de opper hoofdman der Belgische socialisten, te Parijs sprekende voor het Groot- Oosten der Fransche Vrijmetselarij, zegde in de gesloten vergadering, vol gens de Acacia overzicht van niaconnieke studies van September- October 1913 Nauwelijks waren de kiezingan van 1912 gedaan, als de klerikalen in legeropzichlvar. houding veranderden. De regeering deed ineens ommekeer, En zonder twijfel is zij zedelijk verplicht geweest aldus te handelen. Ik wil niet betwisten dat het na de kiezing van Juni 1912 is, dat onzo regcering van wege vreemde mogendheden,het voor werp van min of meer sterke drukkin gen is geweest. Hoe dezen plotselingen ommekeer uit te leggen 1 Er zijn verscheidene redens daartoe't aandringen van MM. Edward Grey (Engelands minis ter van buiteulandsche zaken) en R. Poincaré (alsdan minister van buiten- Jaudsche zaken in Frankrijk) namens hunne wederzijdsche regeeringen en de vriendelijke en diplomatische waar- soliuwing van den Koning van Roe menië aan zijn bloedverwant Albert van België Hohenzollerr. zooals hij en aangesloten bij het Drieverboud) zich op zijne hoede te moeten houden. Onze regeoring word dus verwit tigd cloor Sir Grey en M. Poincaré. Do Engelschen verklaarden zelfs dat zij, in geval van konflikt tusschen Frankrijk en Duilschland, zelf den voorrang zouden nemen en ter verde diging zouden optreden van het be dreigde België, dat onbetwistbaar het oor logsveld zou zijn. De regeering zag zich gedwongen hei wetsontwerp voor alge- meenen dienstplicht aan to bieden, dat is gestemd geworden. Anderzijds geeft het Internationaal Bureel der Maconnioke betrekkingen, gevestigd te Neuchatel, in Zwitserland, Schoone Kunstenstraat, 26, eeno bro- ckuur uit, bestaande uit redevoerin gen welke, in Augustus 1913, te s Gravonhage werden uitgesproken op eene vergadering van gezegd in ternationaal bureel. De vrijmetselaar II. Lafontaine, Belgisch socialist, zeg de aldaar Sinds twintig jaar bestaat het groot oorlogsgevaar in het gevoel van verwijdering, ik ging zeggen van haat, dat Frankrijk en Duilschland van elkander scheidt. Voor ons kleine volkeren, Belgen, Luxemburgers, Zwitsers, Nederlanders, Scandinavers, die tot de twee rassen behooren, wij koesteren het diep verlangen de Fransch-Duitsche toenadering te zien; eene raadpleging onzer volkeren no pens die kwestie, zou omtrent de een parigheid aan de voorstaanders van den vrede geven want wij ook, de onzijdigon, wij lijden van dien gowa- penden vrede. Ter oorzake daarvan, zijn wij gedwongen jaarlijks een half milliard uit te gever, om, hij geval van konflikt, den eerbied voor or,ze onzijdigheid le verzekéren. Dit half milliard dat wij, Belgische socialisten, ondanks alles weigeren te stemmen, wij voelen niettemin dat het onmisbaar is, en het volk betaalt het al morrende.» In hunne goslotene vergaderingen verklaren zij ongevraagd, dat de ver sterking van België's leger dringend noodig, ja onmisbaar was, en in hun ne meetingen en in hunne bladen, be weren ze het tegenovergestelde. Zoo wordt het volk door die oneer lijke politiekers voor den aap gehou den. Maar het volk zal hun den rug koe ren en zijn vertrouwen blijven schen ken aan do katholieke partij alleen De Pauselijke legaat, laij li®t Consres van Dourclefs Mgr. Heyten, do hoog eerwaarde bisschop van Namen, voorzitter van het bestendig kom ito it der internationale II. Sakramentkongressen, werd vanwege Zijne Heiligheid Pius X officieel bericht, dat Zijne Eminentie Mgr. de kardinaal Granito di Bel- monte, als Pauzelijbe legaat bij het Kongres van Lourdes werd aangeduid. Pontifical?) ovden Ter gelegenheid der reis naar Rome, van de af vaardiging der katholieke dagbladschrijvers ge last de opbrengst der Pauzelijke Nieuwjaarsgift naar Rome te brengen, hoeft de H. Vader don titel van ridder der orde van den H. Gregorius den Groote aan MM. Gustaaf Somville en Leon Ransy. MM. Winkeler en Paul Goris werden vereerd met het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Aan allen onze hartelijkste gelukwenschen. HCet IcoieuvortoruiH: in ei© "V.-SS. Er wordt ieder jaar ongeveer 285 miljoen ton steenkolen verbruikt in de Voreenigde-Staten. Daarin zijn begrepen 60 miljoen ton welke benuttigd worden tot het voortbrengen van stoom, 34 miljoen ton voor het huiselijk gebruik, 20 miljoen ton voor do mijnen, 15 miljoen ton voorde gasfabrieken en 13 miljoen ton voor de ijzerenwegen.Het overige wordt verbruikt door de nijverheid. Dure grond Te New-York werd een bouwgrond, gelegen in de Wall-Street gekocht tegen 9.900 frank den vierkanten meter Eene Joui^zauio steen soort ln Braziliö-en ook in da Oostelijke uitloopen der Aravallibcrgen naby Delhi (Voor- Indië) wordt eeno buigzame steensoort gevon den, het itakolumiet, dat, in dunne platen ge sneden,minstens even buigzaam is als notenhout. Het behoort tot eene zandsteensoort en komt voor in verschillende kleuren van vuil ach tig wit tot donker lichtrood. De kwartskorrcls, die het bevat, kan men er zeer goed in zien zitten, en kunnen er met de vingers uitgehaald worden. De buigzaamheid van den steenis zoo groot, dat een stuk ervan. 25 cm. lang en 5 cm. dik. dat slechts aan de beide uiteinden ondersteund is, in het midden wel 10 tot 12 mil. inzakt. Daarbij is het elastisch genoeg, om, wanneer het op een plat vlak rust, terstond weer zijn vroegeren vorm aan te nomen. Opsepast voor de 33£t,u%- uofeu. Het heerschap dat er zijn ver» maak in vindt de bankbrieven van 20 frank na to maken, heeft zijne werkwijze veel verbeterd, te oordeelen naar de jongsto specimon van zijne vaardigheid, dezer dagen onder 't gemeen ge bracht. De valsche banknoten zijn zoo wonderbaar goed nagemaakt, zelfs wat den waterdruk be treft, dat men een man van 't vak moet zijn, voor onderscheid te kunnen maken. Onder die voorwaarden is het te vreczon, dat er heel wat kwaad papier in omloop wordt gebracht. De toisselioppeTi. op Xxet; H. SacramentsKongres te Lourdes. De Journal de la Grotte van Lourdes, meldt dat reeds 170 aarts bisschoppen en bisschoppen, waaronder 10 kar-1 dinalen beantwoord hebben aan den oproep van Mgr Schoepfer, bisschop van Tarbes, en beloofd hebben het Internationaal Eucharistisch Kon gres, dat van 22 tot 26 Juli eerstkomende, in de stad dor verschijningen zal plaats hebben, bij te wonen. Onder deze 170 kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen tellen wij er 1 uit Duitschland, 1 uit Engeland, 4 uitOostenrijk, 1 uit België, 1 uit Bulgarië, 2 uit Schotland, 7 uitSpanjo, 63 uit Frankrijk en Algerië, 1 uit Griekenland, 3 uit Hongarië, 2 uit Ierland, 16 uit Italië, 1 uit het Groot-Hertogdom Luxemburg, 4 uit Portugal, 1 uit Rusland, 1 uit Zwitserland, 9 uit Aziatisch Turkije, 3 uit China, 3 uit de verschillende ge westen van Afrika, 2 van de Antillen, 8 uit Bra zilië, 7 uit Kanada, 1 uit Chili, 6 uit Columbia, 7 uit dc Vereenigde Staten, 1 uit Moxiko, 1 uit de Panama-republiek, 1 uft Paraguay, 1 uit Peru, 1 uit Argentina, 1 uit Venezuela, en eindelijk 3 uit Australië. Het zal dus, zegt dc Journal de Ia Grotte een waar internationaal oecumenisch kongres zijn, niet alleen ter ooïzake van do geloovigen die er zullen aan doelnemen, maar dank aan de bisschoppen uit alle streken, en van alle taalge westen der wereld, dieeenen schitterenden kring om den kardinaal-legaat van den Paus zullen vormen. Soldataximarfsclien. Klachten worden vernomen, nopens de overdre- vene marschen die de soldaten worden opgelegd. In een Brusselsch blad lezen wij hierover het volgende s Detroopon der vyfde legerafdceling hebben in de onweorsdagen dezer maand, op weg naar het kamp van Beverloo, marschen gedaan van 50 tot 55 kilometers per dag. De gevolgen waren ellendig. De soldaten wa ren doodafgemat of ongesteld, eenige zelfs zeer ernstig ziek. Mon meldt twe> sterfgevallen oen onderoffi cier en een officier-vaandrig, die zouden bezwe ken zijn aan de ovordrevene vermoeienissen. Het wordt hoog tijd dat men aan deze door niets te rechtvaardigen misbruiken een einde stelle, en men eens het oordeel overdenke van eenon officier van groote verdienste, bij de laat ste legeroefeningen. Een kolonel had zijn regiment, door eene ge forceerde marsoh op eene uitmuntende stand plaats gebracht. De mannen evenwel waren dood-af. De generaal-bestnurder der oefeningen, na den korps-overste geluk gewenscht te hebben, stelde liet regiment buiten zaak, zeggendeKolonel, uwo mannen kunnen enkel gaan slapen. Tot vechten zijn zij heel ea ganscli onbekwaam In oorlogstijd zou de aanwezigheid der bin nengeroepen klassen djze nutto'iooze en gevaar- lijko marschen totaal ojimogelijk maken. Waartoe dienen zij dan Indien bovenstaande waar is, mag het terecht als schandelijk bestempeld worden. Madera bijzonderheden. Zoodra liet ongeluk gekend was. snelden onmiddellijk allo officiereu der luchtvaartaf- deeling uit Fischaniend mot automobielen naar de plaats dos onhoils, om do lijken te borgen. Het plaatsje was wegens een bloe- meudag, die er morgen pluats zou hebben, met bloemen en vlaggen versierd. Onmiddel lijk na het bekend worden van de ramp wer den de vlaggen ingehaald. Aan het vernielde vliegtuig heeft men een lap van het omhulsel van liet luchtschip gevonden, waaruit men de oorzaak vau hot ongeluk opmaakt. Een jager, die op het oogenblik van de ramp in do onmiddellijke nabijheid van de plaats des ouheils was, hoorde uit het schuitje gekerm om hulp. Nog da oorzaak dar ramp. Over de oorzaak van do ramp hoort men ook andere lezingen. Er wordt beweerd, dat het Farmanvliegtuig op het luchtschip geval len is, door een gebrek aan den motor of dat het door den wind naar beneden godrukt is. De schroef zou in het omhulsel van de Kor ting geslagen hebben en door een vonk van den motor zou het in brand geraakt zijn. Wat een ooggetuige verhaalt. Een officior, die in de nabijheid van de plaats waar 'tluchtschip Korting ontploft is, dienst deed, heeft aan do Reichspost 't volgende meegedeeld Ongeveer een half uur nadat ik het lucht schip had zion aankomen, bemerkte ik een militair vliegtuig, dat er een aanval op onder-, nam. Het schoen mij toe, dat dit volkomen geschiedde zooals 't in een oorlog zou gebeu ren. In groote spiralen steeg het vliegtuig omhoog on kwam zoodoende boven het lucht schip, dat zich op eene hoogte van 350 meters bevond, zoodat ik niet meer kou zien wat er precies voorviel. Plotseling sloeg een vlam uit het lucht schip, die verscheidene seconden zoowel het luchtschip als het vliegtuig omgaf. i» Een kwartier later stond ik by do ver koolde lyken van mijn kameraden. Uit St-Petersburg wordt gemeld, dat een tweevlakker, geloodsd door den luitenant' Borislawsky, van eene hoogte van 60 meters gevallen is. De luitenant en een passagier werden op den slag gedood. Men denkt dat het ongeluk toe te schrijvon is, aan het bre ken van een der vleugels. Prins Friedrich von Bentheim-Steinfurt die in gezelschap van den vlieger Keller, van het vliegploiu vanHangelar was opgestegen,is van eene hoogte van 30 meters ten gronde geploft. De prins werd de beide boenen gebroken, terw ijl Keller or met onbeduidende verwon dingen van af kwam. liet toestel werd geheel verbrijzeld. Collcgio Sant' Anselmo, .Mon te Aventino. Rome, 18 Juni 1915. Beminde Volksstem Gij hebt. mij inlichtingen gevraagd voor eenige Uwer lezers, die waasehen dit jaar eenige weken in de Eeuwige Stad te komen doorbrengen. Graag voldoe ik aan uw wenscli, en wellicht zijn mijn gegevens ook van nut voor andere abonnenten. Het Hotel del Paradiso Corso Vittorio Emanuele, is zeer aanbevelingswaardig. Ge zijt daar bij braaf volk, vvayt onder ons ge zegd en verder gezwegen, zeggen de komee- ren, men mag den Italiaan nooit ver betrou wen eene ondervinding van zeven jaren heeft mij zulks geleerd. Overigens Kardinaal Sarto, als hij nog Patriark van Venetië was, stapte in het hotel del Paradiso af, en de goede hospes is er fier op I Dus daarin moogt ge gerust zijn. Verders, men spreekt er goed F ranse li, gelijk meestal in de andere gastho ven het geval is. Het kostgeld bedraagt 8 fr. per dag en per man, doch men kan altijd on derhandelen wanneer men hier toekomt, zoo verklaarde mij den baas, hetgeen wil zeggen dat, zoo ge vast in uw boiten staat, men het ook wel voor 6 7 frank veroveren kan. Wat het voedsel betreft, dat hangt gansch van den kliënt afhet wordt bereid, zooals men het wil. Om te Rome te verblijven is een paspoort, of papieren volstrekt onnoodig. Een ka tholiek reiziger zal nochtans goed doen een certificaat van zijnen Pastoor of Deken op zich te dragen. Men kan natuurlijk nooit we ten wat er voorvalt. Maar ik herhaal het, het bijzonderste te Rome is dat gij veel soldi op zak hebt, want met een stuk van 5 centie men komt men overal in en uitdat gaat het beste paspoort te boven l In de maand Augusti naar Rome komen, is altijd af te raden. Het best ware te wachten tot September 1) omdat het in de maand Augusti te Rome gewoonlijk zeer heet is, dat het hier van half Juli tot half September brandt 2) dat. zoo Uwe vrienden rond half September komen, ik met hen een groot deel der reis zal kunnen medemaken. Ik keer namelijk rond half Juli naar België weer en zal rond half September terugkeeren naar de Eeuwige Stad. Dit ware dus eene goede gele genheid om in aangenaam gezelschap te rei zen. Nog een woord voor de schilders, die Uwe vrienden zouden vergezellen. Verleden win ter heeft Pater Lucas, van Maredsous, hier verscheidene maanden doorgebracht. Van hem ben ik te wete gekomen dat men in het Ministerie van Kunsten of Buitenlandsche Za ken kaarten aan de kunstenaars aflevert, die overal vrijen toegang geven aan museums en galeries. Zoo het schijnt worden zulke kaar ten afgeleverd voor één jaar, en zoo ze langer moeten dienen, kan men ze laten hernieuwen door de Consuls in het buitenland. Bevraag u eens goed nopens dit punt, dat zou de reizi gers menig franksken doen sparen. Wij hebben hier verleden Zondag kiezing gehad voor Gemeente en Provincie. De socia listen, anarchisten en andere tisten heb ben overal klop gekregen, uitgenomen te Mi- lanen, een uiterst slecht kot. 't Was hier te Rome over een paar weken bijna volop revo lutie, en dat heeft niet weinig bijgedragen om die mannen hunne buis te verzekeren. En nu tot welhaast. Binnen drie weken denk ik bij U te zijn, en dan zullen wij nog beter mondelings onze plannen maken. Uwen gansch dienstvaardigen, X...W CR.-HERTOGDOM LUXEMBURG Inhuldiging eener nieuwe stad. Zondag toekomende zullen groote feeste lijkheden plaats grypen, ter gelegenheid van de inhuldiging dor nieuwe Luxemburgsche stad Hollerieh-Bonnevoie. Een historische stoet zal door de straten trekken. Eene cantate van J. A. Muller zal door do schoolkinderen worden uitgevoerd. Op do openbare plaatsen, zullen publieke volksbals, turnfeesten, vuurwerk en volks spelen plaats hebben. FRANKRIJK Aanhouding van een bedrieger M. Duru, lcommissaris bij de rechterlijke afvaardigingen heeft M. Marcel Ilurefc, be stuurder van twee maatschappijen van ver zekering togen ongevallen aangehouden. Men legt hem ten laste vooreen miljoen obligatiën uitgegeven en inbreuk op de wet der maat schappijen gepleegd te hebben. Ily zou ins gelijks ten uadeele van een der maatschap pijen 00,000 fr. verduisterd hebben. Negen messteken Zondag avond rond 10 ure ontstond tus schen do echtgeuooten Dormoy, wonende ii^ de rue du Moulinet te Parys, een hevige twist tijdens deuwelke de man zijne vrouw by d® haren greep on haar negen messteken toe bracht aan den hals en in do borst. De onge lukkige vrouw is stervend naar het hospitaal gevoerd. De moordenaar is aangehouden. Moordenaar aangehouden. De onder-brigadier Juliien van het 7° Pary- zer dislrikt heeft Maandag morgend zekeren Esposito aangehouden die Zondag dogenaam- de Alice Blanchard in hare woning der rp» Flaury, vermoordde. De policie was sindé middernacht op hot spoor van den dader,maar achtte het geraadzaam de Italiaan niet aan te houden alvorens deze inzyn bed kon verrast worden. DUITSCHLAND Aanhouding van een bespieder. Op verklikking van een pliotograaf van Kiel heeft de policie te Hamburg een bespie der aangehouden. Deze kerel bad beproefd den photograaf om te koopen, hopende van hem belangrijke dokumenteu te bekomen die de nationale verdediging aanbelangen.Tijdens eene huiszoeking gedaan in de»woning van den bespieder ontdekte men zeer gewichtig» papieren. Men verwacht zich aan nieuw» aanhoudingen. Een bootje in den grond geboord door een stoomer> liet stoombootje Martha is Maandag nabij St. Goar, op den Rijn in den grond ge boord door den stoomer Duo ».Op het bootj» hadden 4 personen plaats genomen die in het water stortten. Drie hunner konden worden gered, maar de vierde, een jonge Russisch» dame, Mevr. Kraus, kwam in het water ona» De strijd tegen 't alcoolisme in het leger. De hoofdgeneraal von Deimling, van het 1$ legerkorps, komt eene niouwe dagorde af t® vaardigen waardoor hy op strenge wijze het gebruik van alcool in de kantienen verbiedt. De generaal verzet zich onder meer tegen da gewoonte volgens dewelke, er feesten ia dezelfde kantienen worden gegeven en waarop dan het bier bij strooraen loopt. De generaal stolt voor en raadt zijne officie ren aan deze ongezonde vermaken te vervan gen door uitstapjes naar den buiten. De offi cieren zouden gedurende de wandelingen conferences geven. Melk, koffie en the» zouden de soldaten worden aangeboden. Op die manier,besluit den generaal zou men er toekomen den soldaat te ontwennen aan de alkoolische dranken. ENGELAND De lersche weerstand. John Redmond heeft aau de lerlandeete Liguut derVereenigde Staten om geld geseind, ten einde de inrichting te versterken van d» nationalisten-partij. Echtelijk drama. Eon schrikkelijk drama der woede komt zich te Pemlico te ontrollen. Tengevolge van een hevigen twist met zyne vrouw, wierp de metser John Wilmorezich met een scheers roes op zyno vrouw en bracht deze eenogevaarlijko snede aan den hals toe. Daarna bracht hjj zichzelven talrijke sneden toe. Naar het hos pitaal gevoerd, bezweek Wilmore er eenig® ©ogenblikken na zijne aankomst. Zyn slacht offer verkeert in liopeloozen toestand. RUSLAND Aankomst van het Engelsch eskader. Het Engelsch eskader is te Crousfcadt aan gekomen. Douanenrechtsn op de granen. De keizerrijksraad heeft het wetsontwerp aangenomen, waardoor er een douanenrecht geheven wordt op de granen uit den vreemd» in Finland ingevoerd. Deze maatregel schyut tegen Duitschland gericht te ziju. Do koning van Saksen verlaat Rusland. Keizer Nikolaas II heeft den koning van Saksen, in de statie voor zijne afreis naar Duitschland, vergezeld. TURKIJE Naar Klein-Azië. Do minister van oorlog, vergezeld van ver scheidene sectie-oversten, is Maandag uit Constantinopel vertrokken, om over te gaan tot bet militair toozicht over het vilajot vaa Brousse. Te Smyrna. Luidens eene depeche uit Constantinopel, wordt bericht dat de vuurtorens van Smyrni van Maandag terug aangestoken zijn. GRIEKENLAND 3 klassen derGrieksche Marine opgeroepen De avondbladen van Athenon, deelen medö dat de minister van Marine, 3 klassen reser visten onder de wapens zal roepen, die zich Zaterdag aanstaande zullen moeten aanbin den. ZWITSERLAND Tempeest op het meer van Constanz. Maandag woedde op het Zuidelijk gedeelt» van bet meer van Constanz een tempoest.Van 60 visscliersloepen zijn er verscheidene ge zonken. Mon weet tot hiertoe dat vier vis- schers verdronken, maar men vreest dat nog meer slachtoffers zullen te betreuren zijn. PORTUGAAL Treinbotsing Een trein komende uit Beira-Alta is in bofr* sing gekomen met den Zuid-express vatt Lissabon, tusschen de statiëu van Selride-düm Beira en Fornos de Algodros.Talrijko reiziger* zijn gewond. Een stoker werd gedood. De stoffelijke schade is zeer belangrijk»

De Volksstem | 1914 | | pagina 1