[esters en Sociale Werken Bureel der KatholiekeV«Terken 'T EEN EN '1 Congo Eros incidenten bij de briefdragers Brief uit Antwerpen Eer.e kerk investor! ts CruybDka üuilenland 8< -élk. C3- jE5 JLj 'CU OPROEP DeBelgissIie Bedevaart naar Lourdes Twssïïïgsïe Jaargang nr 143 2 CENTSEMEN HET NUMMER Donderdag 25 Juni IS 14 1—r ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1' UITGAAF, 4 u. 's avonds Hf. 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour loiiie la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivenient l'Agencé Réclame Godls, 2, Place de ia Bourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL I TE fiSLST ftL GQEH'S, Beurspiaals, 2 I 9, Kerïcstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 BestuurderJ. Van NufieUDe Gendt. KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 Se bladz. (de regol) fr. 1,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon.(porregel)fr. 2,00 fr. 1.01 Sport (per regel> Gemengd nieuws per regel fr. $,00 Itecht.liersloll.(per regel) fr. 2,0f> Overlijden (ner regel) fr. ?/>Q Commercia'e en finaneicde aankondigingen zich uitsluilelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Katholieke en Grondwettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst GROOTE IS1ARKT, 24, AftLST Met de kiezingen van 24 Mei 11. zijn er nog eens met honderden reklamatiën toegekomen van politieke vrienden, die met stommen te weinig op de kiezerslijsten voorkwamen. Niets was er dan aan to doen 't Is nu, dat alios kan in regel gesteld wor den, 'tis nu dat de kiezerslijsten opgesteld worden. Wij doen dus een warmen oproep aan al onze Katholieke Vrienden, en in 'tbozonder aa:i dezen die twijfolon. of zo hun volle kies recht hebben en onraiddelijk naar uit zien, en alle inlichtingen zonder uitstel te laten ge worden aan M. Zknon De Vos, Bureel der Katholieke Werken, Grooto Markt, Aalst. Het bareel is open den Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van iedere week, van 9 1/2 tot 12 ure voormiddag en by uitzondering "sZondags van 10 tot 12 ure voormiddag. En nu doorbladere men de geschie denis. Wie waren het, die dh lagere volksklassen hebben opgeheven uit de slavernij, en machtig hebben aange drongen op de sociale vorheffing van. do vrouw Wie waren het, die aan Europa gegeven hebben do cultuur, waardoor ons werelddeel eeuwen lang groot is geweest boven de andoren Wie anders dan de Kerk en hare die naren Als apostels van liefdadigheid en naastenlieldo opvolgers van don II, Step!,anus en den H. Laurentius,moe ten de priesters niet alleen zorgen voor het uitdeelen van aalmoezen en het lenigen van nijpenden nood, maar hunne taak van liefde bestaat ook in hel voorkomen van armoede, door den arbeider te helpen hij zijn streven naar verbetering. Hoe nu die sociale plicht der pries ters bewezen 1 Die plicht zegt Leo XIII, volgt uit de zending die Christus aan zijne Kerk gaf, om zorg te dragen voor het heil der zielen. «Welnu, zeide Mgr von Ketteler te Fulda in 1859, het door Christus liaar toevertrouwde ambt om voor het zielenheil to zorgen, kon der Kerk op millioenen zielen niet uitoefenen als zij de sociale kwes tie niet kendo en zich beperken wilde bij de gewone priesterlijke bedienin gen.» Christus zeide Gaat en "onder wijst alle volkeren,hun leerando ondor- houden wat Ik u geboden heb Dit herinnerd zijnde, zeggen wij a) Het sociaal vraagstuk is in den grond een godsdienstig vraagstuk.Dik wijls, zal de leeraar van godsdienst, do priester niet aanhoord worden, dan wanneer hij als helper in den socialen nood gekeild is. Do priester moet die genen kunnen te woord staan, die zeg gen dat hij zich enkel bezig houdt met catechismus en rozenkrans bidden en die met hun belachelijk spreek woord godsdienst is privaatzaak allo godsdienstigheid uit het openbaar leven wegnemen. li) De priester moet den socialen nood tegenwerken, omdat deze veelal een zondig leven, en zedelijken onder gang voor gevolg hoeft, en omdat men bijgevolg het eerst de mensehon moet mogelijk maken, zedelijk te kunnen leven, eer men ze tot kooger zedelijk heid winnen zal. Hadde zelfs het sociale vraagstuk dezen godsdienstig zedelijken kant niet, dan nog moesten de priesters aan de oplossing ervan medehelpen, ten eerste uit liefde, naar het voorbeeld van Christus die zeide Ik heb mede lijden met dat volk. En ook ter, tweede naar het verlangen der H. Kerk die door haren paus Leo XIII zaliger ge dachtenis in Rerum Novarum onder ander zeide Zonder ltulpe van wege godsdienst en kerk kan er geen einde komen aan den warboel.., en verder Dat alle leden der geeste lijkheid zich met volle kracht en allen ijver op het groote vraagstuk toeleg gen Maandag avond is te St-Niklaas do tijding toegekomen dat Livina Verstraeten, wonende Voddenstraat, to Lourdes (Frankrijk) op «ene wonderbare wijze is gonezen geworden. Het meisje leed aan een zware niorkwaal die haar bijna geheel verlamd had. Het briefje dat zij naar hare ouders ge schreven heeft luidt als volgtIk kom u te schrijven dat ik, Livina Verstraeten, ganseh genezen ben onder den zegen van het H. Sa crament. Ik gevoelde hevige pijn in de beeuen, in de armen en In den rug.... en ik was genezen Woensdag zou de wonderbare genezeno waarschijnlijk terug to St-Niklaas zyn. Als tweede feit wordt gemeld dat Jozef Baurit, van Hoei, sinds 15 jaren blind, Don derdag eensklaps ziende werd. Eindelijk was de juffer Helena Wattelet, wonende Statielaau, to Bressoux, verleden jaar plotseling genezen van eene gevaarlijke wondziekte. Dit jaar nu was ze teruggekeerd naar Lourdes en do dokters hebben nu bcsta- tigddat de genezing behouden is gebleveu. Al deze verscliilligo feiten zijn door duizen den persónen bestatigd geworden en zullen het voorwerp uitmaken van een grondig onderzoek. Dinsda; morgend werd er in het ministerie van oorloj een ministerraad gehouden, voor het onderzoek van den politieken toestand. De vergadering duurde van 10 tot 121/2 ure. Al de ministers wa ren aanwezig, behalve M. Hubert, minister van nijverheid en arbeid. Loomsvermindlerisis. De mijnnijverlieidsbcnden van het centrum ver gaderdon Zondag te La Louvière, om de opge drongen loonsvermindering te bespreken. De redenaars hebbenden hachelijkentoestand, waarin sommige kolenmaitscliappijen zich be vinden, moeten erkennen. Ook werd besloten een afvaardiging bij de brzen te sturen, om te vr: gen de besnoeiing der loonen opeen minimum te brongen en geen oude werklieden door te zenden. Feitelijk berusten dus de mijnwerkers in de loonsvermindering. Tentoonstelling van E^a-axam a. Op 1 Januari zal eene ten toonstelling tePanama worden geopend, in welke de vreemde produktcn, welker fabrikanten zou den vertegenwoordigd zijn door een huis van Panama, zullen aanvaard worden. Het paviljoen van handelsinvoer zal open staan voor de voortbrengers en nijveraars der geheelo wereld. Voor inlichtingen wende men zich tot do kon- sulaten te Antwerpen, Luik, Namen, Leuven, Oostende, Charleroi en Brussel. vertood. der walvisclr vangst. In de IJslandsehe Ailing zal binnen kort eene wet tot stand worden gebracht, waardoor een einde aan de walvischvangst op dit eiland zal worden gemaakt. Die wet verbiedt den aanleg van walvisclista- tions en het aan land brengen van onverwerkte voortbrengselen der walvischvangst, uitgezon derd van visschen. die van doode op den grond gevonden of door ijs afgesneden buitenlanders afstammen. De vangst van kleine tandwalvisch- soorten (bijvoorbeeld dolfijnen) blijft hiervan vrij. Overtredingen worden met 1GC0 tot 4000 kronen gestraft en worden alle vanggereedschap- pen afgenomen. Het verbod zal met 1 October 1915 in werking treden en voorloopig tot en met 1 Januari 1925 gelden. IVieuwe Jcolenlagen Dat de Henegouwsche ondergrond nog aanzien lijke hoeveelheden steenkolen bevat, blijkt uit de boringen die gedaan zijn in de omstreken van Bergen. Men heeft er uitgestrekte lagen kolen ontdekt, verspreid over het grondgebied der meenten St Ghislain, Baudour, Hautrages en voortloopend naar het noorden van Frankrijk, Men gaat nu nieuwe putten boren te Gougnies- Chaussée, te Quévy, te Roisin en te Feignios. De mijnwerkers uit de Borinage, die nu Terplicht zijn uit te wijken naar het noorden van Frank rijk, zullen binnen betrekkelijk korten tijd werk genoeg kunnen vinden in hunne streek. dilneesclie gezanten te Brussel Er verblijven op het oogenblik te Brussel drie Chineesche gezanten Z. Eic. Lou Tseng Tsiang, die zijne zending te Parijs geëindigd heeft, ia Zaterdag in onze hoofdstad aangekomen. Hij was vergezeld van MM. Hou-Houc-Té, gezant van China to Parys, en Shia, gezantscliapsraadsheer. Doktor Yen- Houé-Teheng, gezant van China te Berlijn, eerste afgeveerdigde van zijn land bij de opium- conferencie in Den Haag, heeft van de tijdelijke opschorsing dor werkzaamheden gebruik ge- maak om eon bezoek aan Brussel te brengen en er eenigo dagen te verblijven. Zondag avond werden de vreemdelingen door don C-hineeschen gezant te Brussel, M. Ouaug-Y'ang Po, op ^en diner genoodigd in het gezantschapshotel. M. Ouang-Yang-Po was zelf eerst teruggekeerd uit Parijs, waar hij eenige dagen verbleven had. IEJöul© af vaardisins van oen twintigtal veeartsen uitdeVereenigde-Staten van Noord-Amcrika bezoekt thans onder leiding van den heer bestuurder der Staatsveeartsenijschool de voornaamste centers der kweekerij van de Belgische trekpaarden. Aan hot hoofd der groep staat dokter C. I. Marschall, rektor der veeartsenijschool, bij de Hoogeschool van Philadelfia en voorzitter van de Federatie der veeartsen in de Vereenigde- Staten. Radiotelefoon Marconi heeft van afde« ReginnElena hot vlaggeschip van den hertog der Abruzen, radiotclephonische ge meenschap onderhouden met schepen op afstan- standen varieerende van 18 tot 43 mijlen. Tele- graphische seinen werden opgenemen van Clif- den op 20C0 mijlen van Canada op 4000 mijlen afstand. 3^"ïeTLTve posttoooten De regeering is naar het schijnt voornemens,binnen kort twee nieuwe pabetbooten met schrocfrade- ren tc doen bouwen, wat het getal vaartuigen der lijn Oostende-Dovcr, op zeven zal brengen. De twee postbooten Prinses Josephine, en Prinses Henriette. zullen buiten dienst wor den gosteld. ONS LIEDERENBGEK. Ons liederenboek, verkocht aan den prijs van 15 centiemen, geniet overal het beste ont haal. Nauwelijks heeft men het een weinig doorbladerd oï men bemerkt dat het al lie deren zijn, waarvan men de zangwijze kent en van dewelke men gelukkig is nu de woor den te bezitten. Koopt en verspreidt ons schoon liederen boek. Vertrekken naar Congo. Vertrekken ook nog met do Elisabeth- ville, morgen Vrijdag MM. Valhousen, van de'Comp. du Kasaï Patou, van Comfina; R. Goldschmidt, Henri- cot, Delsaux. Arbon on Verdhurt, der draad- looze telegrafieSury, van do Banque du Congo Beige Hill en Van Emmerik, van de Produits Vegétaux du Haut-Kasaï Do Jong, van de Beigika Lemaire en de Valeriola, van de Comp. du Congo Beige Lohmann, bijzon dere rev. Jennings met zijne vrouw rev. Jones met zyue vrouw, der Eiigelsche missies; Mej. Nilsson, dor Zweedsche missies rev. Jankstone, derEngelscke missios Mad. Van de Nutte en Mad. Denie, byzondere Bruch, Bourcart en zijne vrouw, van de Forestióre Sai gha OubanghiPeschon, van de Comp. du Kasaï Closset, van de Comfina Vrancken, Duplan, Czogalia, Damseaux en Arighi, van de Draadlooze Telegrafie Pauwels, van de Amórican Congo Comp,, Catteeuw, van de Beigika van Solinge, van de Equatoriale Renardy, Dimancho, Billiot, Rousseau, Frans- quet, Monke, Eggolt, Mackinnen, Smith, He witt, Massey, Traynor, Easterbrook, Taxhet, Droesbeke on Selis, van de Huileries du Congo Goffin, van de Comfina Loye, bijzon dere Borsenberg, van de Kameruner Schif- fahrt Gesellscbaft. to horstellen, le vergrooten en in haren oor* spronkelyken stijl van 't jaar 1250 herop te bouwen. 't Is de schoonste gothieke kerk van 't Land van Waes, een echte perel. De kosten belie pen eerst 106,000 fr. Toen men aan 't afbre ken was van do linker zijbeuk, zagen do werklieden dat de pijlers of pilaren in zeer slechten staat waren, en toen kw am het uit dat de kerk in 1775 door do Spanjaarden in brand was gestoken en do witto steen zooi goed als verpulverd. Toen het dak was weggenomen van do linkerbeuk, boden do pijlers den noodigen weerstand niet en het gewelf stortto in. Two® werklieden, A. Roelandt van Sint-Lievens- Essche en Cyriel Do Smet van Cl oreken by Diksmuiden bleven er onder. Gelukkig waren ze niet doodelijk gewond. Nauwelijks waren ze uit do puinen weggehaald of heel do mid» denbeuk viel in. Van het prachtige gothieke gebouw blyft schier niets meer over. 't Is waarlijk eon grooto ramp. MAX RAM. TT32 PA-RIJS In de laatste dagen was eene beweging ontstaan onder het personeel van posterijen en telegrafen te Parijs, hetwelk zekere ver beteringen in zijn toestand eischt. Het Senaat een der bijzonderste eischen van de poslboden verworpen hebbende, zoo hebben de^e laatste in het postliotel der Lou- vrestraat hevige betoogingeu gehouden. Rond 6 1/2 ure vormde zich een groep postboden, in do hal waar do brieven gesor teerd worden, om zich te verzetten tegen de stemming van het Senaat. De overige brief dragers, die hunnen dienst kwamen herne men, voegden zich bij hunne makkers. Rond 7 uro wilden zij de deuren versper ren, met er postwagentjes tegen te plaatsen. Een veertigtal agenten kwamen tusschen, doch werden gedwongen zicli terug te trek ken. Een bijzonder policie-inspecteur werd omsingeld en duchtig toegetakeld. De agen ten konden hem verlossen, na hevige bot singen. Twee briefdragers werdun aange houden. Om 10 1/2 ure 's avonds bevinden zich alle postrijtuig automobielen in de Louvre en Jean-Jacques-Rousseaustraat. De post- agenten bevinden zich op den bijzouderen koer. Alle deuren zijn gesloten. De brief dragers roepen Weg mot 't Senaat M. Thomson, minister van Handel en Posterijen komt in de Louvrestraat onmiddelijk ge volgd door M. Reunion, policieprefekt. Hij begeeft zich naar den binnenkoer waar do postboden ziel» bevinden. Do minister spreekt eenige woorden tot de betoogers die antwoorden door Geen woorden, maar geschrift Do minister benuttigde de weinige kalmte onder de manifestanten om hen bloot te leg gen dat zij geen redenen hadden om den postdienst te dwarsboomen, daar het parle ment reeds grootondeels hunne eischen heeft aangenomen. M. Thomson beloofde insgelijks te werken opdat de andere ook niet verworpen zouden worden. De minister trok zich daarna terug daar men opnieuw begon te schreeuwen en te roepen. Te middernacht verlieten de postboden het pos i hotel. Tengevolge der opstootjes in hel postbu- reel, beeft de syndikale raad der onder-agen ten der P. T. T. besloten, Woensdag avond eene vergadering te houden, ten einde den toestand te onderzoeken en te besluiten over de te ondernemen wei king. Den 23 Juni 1914. Politiek leven te Antwerpen. Geen Olym pische Speien In 1920 in de Schelde- stad. Een strijdend weekblad. De belasting op de meerwaarde afgestemd. Eene kerk ingestort te Cruybeke. 't Is ongelooflijk wat al kracht er vertoond wordt in de katholieke beweging in on rond Antwerpen. Zondag voormiddag huldigde de christene metaalbewerkers hun vlagge in. Een lange stoet trok door de stad en na don optocht had eene feestzitting plaats, waarop onder meer, Pater Rutten het woord voerde. 's Namiddags was bet wapenschouw voor de christen trammannen. Ook daar had er eene welgelukte algemeeue vergadering plaats. De schoonste feestelijkheden werden echter op touw gezet door den Socialen Studiekring van Merxem.Deze kring telt nu in de 60 zeer strijdlustige leden. 's Morgens werd de prachtige nieuwe vlag gewijd en een sermoen gepredikt door den weisprekenden Pater Bartholomeus van Ber gen. Om 11 ure was het optocht door de nij verheidsgemeente. Om 2 1/2 ure ging er een stoet uit met verre boven de 100 leden. Om 4 1/2 ure was het feestzitting. Heer C. De Clorck, voorzitter, zat voor eu sprak het wel kom uit. Heer Snackon bracht den groet van Antwerpen heer A.Vau Tichel den groet aan het vaandel ön heer advokaat Marck hield de feestrede, waarna de voorzitter allen geest driftig bedankte. Deze prachtvolle dag sloot met een gezelli- gen feestavond. Zondag is bet vlaggefeest te Viersel; Zondag en 8 dagen to Deurne, den 12 Juli is het feest te Contich, enz. Er wordt door de Antwerpsche katholieken jaar-in, jaar-uit gewerkt. De teerling is geworpen. Budapest krijgt de Olympische Speien in 1920 Antwerpen en Amsterdam vallen er te buiten, 't Is spy tig voor onze stad. Als nu de wereldtentoonstelling van 1920 maar doorgaat. De Stad en de Regeering z(ju het wel eens.maar hier ook valt af te rekenen met het Internationaal Comiteit. Heeren Van Cauwolaert, Van do Perre, Ju lius Delbelce, Borgium en met hen vele ande ren gaan binnen enkele maanden ook een Vlaamsch dagblad uitgeven. Al die menscben kunnen de beste plannen hebben maar ze mogen niet vergeten dat weinige bedrijven zoo vele en zoo lange bedrijvigheid en erva ring vorderen als het journalisme. Doch die heeren beseffen wat al verwinnende wapen de pers is en daarom maken zy er gebruik van. Nu meldt men ook dat een groep leden van den Nederduitschen Bond, op hun beurt, een weekblad gaan uitgeven, waartegen de ontwerpers van 't eerste blad niet al te zeer zullen lachen. Ondertusschen zien wij op Vlaamsch gebied, liberalen en socialisten haast niets teweegbrengen. Z(j vinden het gemakkelijker dat Vlamingen zich doodwroe- ten of olkander onderling verscheuren. En als het op punt van zaken komt dan stoken de antielericalen nog de grootste pluimen op hun hoed. Als bewys heeren Franck eu Auseele. Voor de tweede maal heeft onze Bestendige Deputatie de belasting op de meerwaarde, ingevoerd door onzen Antwerpschen gemeen teraad, afgekeurd. Dientengevolge is er in de begrooting van do stad Antwerpen een tekort van 800,000 frank, die gezel en schepeue Cools elders zal moeten uitzoeken. ik Maandag avond, om 6 1/2 ure, is, In drie keeren, do prachtige kerk van Cruybeke ingestort. De kerkraad had besloten de kerk Twse gekwetsten. Sinds eenigen tijd is men bezig met vergroo» ting-en herstellingswerken aan de O.L. Vrouw- kerk te Cruybeke. De kerk, dagteekenende van 1250, is eene der schoonste van het Land van Waas, en nu was be sloten ze in haren oorspronkelijken staat te her etellen. Het werk was ondernomen door de gebroeders Brusselmans, van Ledebcrg, voor eene som van 106,000 fr. Maandag avond waren twee werkliedeu bozig het gewelf uit to kappen van den linkerzij beuk, toen eensklaps de beuk instortte, beide werklie den medeslepende. Het waren de genaamden Cyriel De Smet, 21 jaar, van CJercken (bij Dixmuide), en Alfons Roelandt, 2ó jaar, van St Lievens-Essche. De Smet kon zich zelf van onder de puinen helpen. De overige werklieden kwamen toege sneld en haalden Roelandt van ponder de puinen. Hij was erg gesteld. Nauwelijks waren de werk lieden een halve minuut van de plaats der ramp weg, of een veel ergere instorting had plaats. Drie vierde van den middenbeuk en ganseh de linkerbeuk vielen in met groot gedruisch. Heel den omtrek voelde men den schok, en honderden personen kwamen van alle kanten toegesneld. Enkel nog een vierde deel der berk stond recht. Men zag ook dit deel allengskens wegschuiven en een 7tal minuten later stortte het ook in. In den val werd het klokzeel medegesleurd, waar* door de klok als van zelf aan 't luiden ging. De twee gekwetsten werden, na door dokter Verschraegen, schepen van Cruybeke, ter plaats verzorgd te zijn, naar het gasthuis der Zuster» gedragen. De Smet was gewond aan neus, mond en kin» Roelandt had eene erge wonde aan het hoofd en klaagt van hevige pijnen in den rug. Het parket van Dendermonde en den heer Brusselmans werden onmiddellijk verwittigd. Om 11 ure 's avonds waren zij reeds ter plaats. Bevel werd gegeven alles te laten liggen. Maatregelen zijn genomen om de goddelijke diensten te regelen. Deze zullen voorloopig plaats hebben in de benedenzaal der patronagie. FRANKRIJK Het onderzoek over de instortingen te Parijs. "De minister van Openbare werken heeft den ministerraad onderhouden over de onge lukken die te Parijs ontstaan zijn tengevolge van het onweder van 15 Juni 11. Hij l*-gde den toestand van het onderzoek bloot, welke hij bevolen had en dat door de kommissie die gaat benoemd worden,zal worden voortgezot. Deze kommissie zal bestaan uit leden van het parlement, gemeenteraadsleden, ingenieurs, en vertegenwoordigers der werkerssyudica- ten. Een lijk op het spoor. Te Contréville heeft men op de spoorlijn,die leidt van Amiens naar Frévent, een lijk ge vonden met wonden overgansch het lichaam. Het slachtoffer is zekeren Barthélemy Douil- let, landbouwer te Agenville. Men denkt dat het bier eene moord betreft gevolgd van diefstal, daar het parket, dat ter» plaats is afgestapt, op het lijk geen geld heeft gevonden. Zaterdag was het slachtoffer echter naap Contréville gogaan om or aanzienlijke som- raen te ontvangen. De hond van Douillet werd gewond ontdekt op eenigen afstand van het lijk van zyn meester. Een wetsdokter zal het lijk schouwen. Door een Luipaard gewond. Uit Chatillon wordt gemeld dat de dieren» temster Anna Pezon, tijdens eene vertooning is gekwetst geworden aan het hoofd en de handen door een luipaard. De gewonde iR, naar het hospitaal gevoerd-

De Volksstem | 1914 | | pagina 1