Verdrukking Een Anlwerpsclie Brasselsclis Kiekskeiis AD 'T EEN EN 'T ANDER Hst JsMiesst van Mgr. Stillemans stoomer verloren Twintigste jaargang nF 147 Vrijdag SS Juni IS 14 BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. Bisschop van Gent Nadere bijzonderheden Do Gothland 2 CENTIEMEN HET NUMMER 17^" ABONNEMENTENi Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelon van het land. I* UITGAAF, 4 's avontrs .Jjf 0 7' UITGAAF, 7 u, 's avonds Pour toute la püblicité commercrale et financièredn journal, s'adresser exelusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN RL aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 j Sport (per regel) fr. 1,00 8° bladz. (de regel) fr. 1,00 l Gemengd nieuws per regel Cc. 2,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstell. (per regel) fr. 9,CO Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 J Overlijden (peï regel) fr. 2,60 Commcrciale en fmancieele aankondigingen zich uitsluitelyk 4e wenden Agence Réclame Godts, 2, Bcursplaats, Brosse!. TF. BRUSSEL Iflj GCOTS, Bcursplaats, 2 Telefoon A 3299 TE &&LST 9, Kerkstraat, *3» Telefoon 114 Eeuwen lang reeds wordt de Vla ming in zijn eigen land miskend en verstooten eeuwen lang werd zijn taal veracht en verbannen uit al wat maar officieel rook. God dank Veel is er in do laatste jaren veran derd, veel meer jiog- dient verbeterd. Donderdag, 16 dezer, boden zich te Gent verscheidene hoeren aan voor het examen van ziekenverpleger. Meestal, misschien al de kandidaten waren Vlaming meest al, misschien allen hadden Vlaamsche leergangen van hot roode kruis gevolgd hot examen had plaats te Gen!,in 't hartje van 'tVlaam sche land. Wie was de voorzitter der jury? Wie moest de ondervragingen leiden Dr Phiiippart, een Waal, die geen gebenedijd woord Vlaamsc'n kan.Meer nog, die fijne Waal, wilde de Vlaam sche leden der jury niet toelaten de Vlaamsche kandidaten te ondervra gen liet examen werd voor onbe paalde» tijd uitgesteld. Brave, brave Vlamingen, wat zijt ge toch goedige lamzakken Waar is uwe koppige edele fierheid, noch door graven, noch door koningen te bre ken Waar is uw manhaftigheid, uw leeuwenmoed, do wereld doorgekend en gevreesd Gaat go u meer en meer laten verknechten, het volk dieperen dieper laten zinkon in den poel van vernedering en miskenning Iloogere standen, burgerij, zal de verbastering blijven duren t Zult ge nog langer de volkstaal, uw heerlijke schoone,rijke,harmonische Vlaamsche taal minachten om mot verwrongen mond Fransche prullen te verkoo- pen De taal is de ziel van eon volk een volk dat zijne taal verloochent, wordt een ander volk, een nieuw volk. De geest van liet vreemde volk, wiens taal hot heeft aangenomen, doordringt zijn roeren, spreken, handelen, zijn geheel wezen. Verandering- van taal brengt veran dering var, zedor.. Verre van mij te bewreen, als de socialisten, dat bij het grootste deel der leidende standen de goede zeden verloren zijn'gegaan maar waar is 't, wat Priester Drijvers onlangs schreef dat het schandelijke neo-mallkusia- riisrne ook in onze katholieke burgerij is binnengedrongen. Do minderen nu apen de hoogoren na, niet alleen in weelde on kleeder dracht, ook in handel en wandel. Jonkheden beider hunne, ge hebt de toekomst in handen. Groot is de mensch, wanneer hij den bliksem uit het donkere zwerk rukt en machteloos aan zijn voeten doet nedorploffen wanneer hij den stoom ineenduwt en gebiedt hem over land en water, over vlakten, door en op bergen te voeren, groot, wanneer hij zijne gedachten bliksemsnel de wereld rond zendt, maar veel grootor, wanneer hij, zich zeiven gebiedend, de driften overwint, de ziel, naar Gods beeld en gelijkenis geschapen, over het dierlijke vleesCh doet zegevieren veel grooter wan neer hij zijn volk ontwikkelt, be schaaft, veredelt, en opvoert tot Hem, die de Weg is, de Waarheid en het Licht, de Verrijzenis en hot Leven. Jonkbeden, leert do taal van uw volk, want om het hart van 't volk te winnen, moet men de taal van 't volk spreken. "Voor de gemeenteon- derwijzers. Zekere bepalingen der wet op het lager onderwijs voorzien nieuwe grondslagen voor de vaststelling der minima- jaarwedden van het onderwijzend personeel der lagere gemeentescholen. Daar deze bepalingen terugwerkende kracht hebben tot 1 Januari 1914, zal het niet mogdtijk zijn, van nu af do aandeelen vost te stellen der leden van gezegd personeel, in de kas der wedu wen en weczen der gcmecnteleeraars en onder wijzers, In deze omstandigheden werd er door het departement van wetenschappon en kunsten besloten, uitzonderlijk voor dit jaar, het afzon- don der naamstaten, waarvan sprake in de stand- regelen der weduwenkas te verdagen, tot dat de jaarwedden voor 1914 zullen vast bepaald zijn. Deze maatregel evonwel zal de regelmatige afhoudingen niet beletten. De minister van Wetenschappen en Kunsten heeft aan de gemeentebesturen oenen omzend brief gericht hun herinnerende dat de stortingen ten prolïjte der kas van weduwen en weezen moeten gedaan worden naarmate de uitbetalin gen der jaarwedden voor dewelke zij zijn ver schuldigd, on dat zij aanstonds aan het aktief van gezegde instelling moeten worden ingeschreven. In afwachtiug van de ontvangst der naamsta ten, luidt de omzendbrief, zullen de gemeentebe sturen van ambtswege en voorloopig de ver plichte stortingen door hun onderwijzend perso neel bepalen. Bij de ontvangst der nominaticve staten zullen de gemeenteontvangers de afrekening van eiken aangeslotene opmaken, en zoo noodig de bijko mende stortingen doen anderzijds, indien er te veel werd afgehouden, zal dit geld teruggekeerd worden. In 5iet "V ca,-43.3c si, ei. xx Dinsdag morgend he ft Z. H. Paus Pius X. zijne wande lingen in de hovingen van het Vatikaan herno men. De heilige Vader verliet ten 7 1/2 ure in gezelschap van Mgr. Bressau, zijne bijzondere vertrekken en daalde af op den St. Damaskoer. Daar klom hij in zijn landau en deed eene wande ling vaneen uur in de hoevingen.Zijn Heiligheid die er allerbest te pas uitzag, zal voortaan iedere dag eene wandeling doen, 3Z>a rESxxiargpe.-E-'wffii.oSx-fc wcrclt berinffseficlxt 'Het staat tliaus vast dat er aan hooger hand aan eene her inrichting der burgerwacht niet wordt gedacht, om de goede reden dat eenieder overtuigd is dat zij van lieverlede zal verdwijnen. Daar hare op richting en in stano houding is voorzien door de Grondwet, kan de burgerwacht niet afgeschaft worden zonder de Grondwet te herzien, doch daar zij elk jaar in sterkte gaat afnemen, zal zij weldra niet mcer_bestaan dan op het papier. De groote lesez-oefenin- igen,'De groote leger oefeningen van 1914 zullen plaats hebben van den 31 Augustus tot den 4 September, in de provincies Luxemburg en Namen, ten westen der spoorlijn Aorlcn-Je- melle en len ooster van de Maas, stroomopwaarts Namen. De Noorderpartij zal bestaan uit eene legerafdeeling en uit eene juiterijafdeeling de Zuiderlijkon zullen twee legerafdeelingen tellen. De legeróefeningcn zullen op Maandag 31 Augus tus aanvangen met de samentrekking dor twee partijen: de Noordorlijken, inde omstreken van Ciney, de Zuiderlijken, in' den omtrek van Flo- renville. Men voorziet dat de groote slag zal ge leverd worden ter hoogte van Wellin. Er zullen 30.000 manschappen aan de legeroefcningen deelnemen. Indien deze zouden eindigen met een wapenschouw, zal hij plaats hebben op Vrijdag 4 September. Testament en phono- Rra^af. Wanneer de phonograaf op het wereldtooneel verscheen, dachten vele lieden dat gezegd maehien de wereld ging omkeeren. De fonograaf'lieeft ons reeds veel genoegen verschaft, doch do bewondering van velen is reeds aanmerkelijk gezakt. Tal van personen vinden zijne neusstem onverdragëlyk. Een advokaat van Aix wil ten allen prijze den fonograaf nuttig maken. Hij stelt voor, door eenige wijzigingen aan het Burgerlijk wetboek, liet fonografisch testament wettelijk te verklaren. Personen die noch lezen noch schrijven kunnen zouden in bijwezen van twee getuigen hunnen laatsten wil kunnen dikteeren aan de fonograaf- roT of plaat. Deze laatste zou dan in eenen verze gelden omslag worden bewaard. Het testament bij publieke ak te, zou dus meer dan uit geldigheid hebben. De erfgenamen zullen door het toestol hun goed recht kunnen bewijzen, on de geliefde stem van den afgestorvene nogmaals hooren. Koning Altoert naar Zwitserland. Dc koning die het inzicht heeft eenige dagen incognito in Zwit serland te gaan doorbrengen, heeft het inzicht te kennen gegeven een officieel bezoek te brengen aan don Bondsraad, tcBerne. Dat bezoek zal den 7 Juli plaats hebben met den grootsten eenvoud, volgens hetwerlangen door Z. M, uitgedrukt. De koning zal insgelijks de nationale tentoonstel ling gaan bezichtigen. Bortieleeeclie pap. Na de lange droogte van April-Mei, schijnt het dat wij nu een nat of vochtig seizoen zullen krijgen. Landbouwers, besproeit uwe aardappels met Bordcleesche pap, ge zult er wel bij varen. Het kan nooit kwaad en hoogst waarschijn lijk zal het dit jaar uitmuntende uitslagen ge ven. Donderdag vingen de plechtige jubelfeesten aan, ingericht ter eore van Z. D. If. Mgr. Stillemans, sinds 25 jaren bisschop van Gent. Wij doelden reeds bet omstandig program ma dozer feestolijklieöen mede. Reeds Woonsdag worden aan don lioog- waardigen jubilaris du hartelijke gelukweu- schon aangeboden door liet lcapitel van St- Baafs en de geestelijkheid van de stad en het omliggende, bij monde van Z. E. II. groot- vicaris Do Bock de kloosterorden en congregatiën do katholieke parlementsleden MM. se nators Libbreëht, 't Kint do Roodenbeke, do Korchovo d'Ousselghem, della Faille d'Huysse. Vercruyssellraoq, ClaeysBoüüaert, Ligy en deGhellitick d'Elsoghem volksverte genwoordigers Van Cleèmputte, Raomdonck, Maenhaut, Tibbaat, Verhaegon. Hayskaawer, Siffer, Begeretn on Moyersoen den Katholieken Kring, wonrdvoerdor M. AHf. de Kerciiovo (VExaerde-Borluut Burgerkring en harmonie Ste Cecilia M. Edg. Van Koeeke de Conferentiën van Sfc Vincenlius a Paulo: M. Alfr. de Kcréhove d'Exaorde-Borluut, do afwezigheid verontschuldigend van den heer staatsminister Van den Heuvel; de congregatiën van St Aloysius van Go»- zaga E. P. Langondries, S. J.; Landbouwersbond van Oost-Vlaanderen. 22 jaargoleden doorben hoogwaardige» Jubila risgesticht heer senator della Failled'Huysso; maatschappelijke werlcen van het arron dissement Audenaardo ridder de Ghelliuck d'Elseghem Anti-socialistische werkliedenhond van 't arrondissement G iat, namens hondorden ka tholieke workmansmaatschappije» van 't bis dom een zilvorend kruisbeeld met album aan biedend M. A. V^rhaegen; 't Work van St j'ronciscjjs Rêgis.ter bevor dering van regelmatige echtverbintenissen M. Lemnyeur; 't Werk van St Joannes-Baptista, ten steun van arme ouderlingen M. Mommens 't Werk voor arme zieken, arme kerken en congregatiën Mad. baronnes de Kerchove d'Exaerde, gade van den heer Gouverneur der provincie Beroepsonderwijs voor meisjes Mad. de Kerciiove d'Ousselghem Bewaarscholen: Mej. S. De Bondt; Schoolkoloniën twee meisjes, een sierlijk bloemkorfje aanbiedend de aanwezige katholieke dagbladschrijvers. Alhoewel lijdend aan eene ontstekiug van het rechteroor, wist Mgr Stillemans voor ieder ecu blijmoedig en sterkend dankwoord te vindon. Ook gaf hij allen eenigen nuttigen on wijzen raad, en'verzocht allen, in volstrekte hartelijke samenwerking, te ijveren voor het goede. Donderdag morgend, om 10 1/2 ure, werd in de St Baafskerk door Z. II. Mgr Van Re- chem, wijbisschop van Mgr Stillemans, eene plechtig mis van dankzegging opgedragen. De eerbiedwaardige Jubilaris woonde den dienst Pontificaal bij. In de lcork bemerkten wy al wat naam heeft in de katholieke wereld, niet alleenlijk van Gent, maar ook van geheel do proviucie. Allo katholieke vereenigingen en kringen der stad en voorgeborchte», luidden afvaardi gingen gezonden en de overgroote kerk was propvol. De godsdienstige plechtigheid was zeer in drukwekkend, en uit alle harten steeg eene vurige bede ton hemel, niet enkel van dank, doch tevens vol verzoeken, om onzen bemin den prelaat nog lange jaren aan het hoofd van het Bisdom Gent te mogen behouden. Ziehier nu ter herinnering de Schikking der Jubelfeesten. Zondag 28 Juni, te 11 ure, zal in de Hoofd kerk van St Baafs door Zij no Hoogwaardig heid eon plechtig Te Deum gezongen worden, tot hetwelk al de katholieke maatschappijen der stad nitgonoodigd worden. De plechtig heid zal aangekondigd worden door een alge meen gelui der klokken to 10 1/2 ure. Na het Te Deum zullen de maatschappijen zich stoetsgewijze naar het bisschoppelijk pa leis begeven. Zelfden Zondag zal eene plechtige Mis go- zongen worden in al de parochiale kerken en openbare bidplaatsen van hot Bisdom. Deze Mis zal aangekondigd worden 's avonds te voren, te 7 ure, door het gelui der klokken. Buiten de stad zal na die plechtige Mis het Tc Deum gezoDgen worden. Van af 28 Juni tot het einde dor maand zullen al de priesters van hot bisdom liet tegenwoordig voorgeschreven gebed in de II. Mis vervangen door het gebed van den ver jaardag dor bisschoppelijke wijding. Alle geloovigen van het bisdom zijn uitge- noodigd om, binst de maand Juni, eens te communiceeren ter intentie van Zyne Hoog waardigheid. De kloostergemeentea worden verzocht driemaal do Heilige Communie te outvaugen en driemaal den parteruoster te iozen voor dezelfde inzichten. Wij meldden gisteren dat de Belgische stoo mer Gothard op do rotsen van Bishop ge strand was. Het is niet de Gothardmaar de Gothland, van de Rod Star Line, thuis hoorende to Ant werpen, die gestrand is. Zooals wij meldden, konden al de opvaren den gered worden. Een Lloyds telegram uit SciUy, Woensdag morgend, meldt dat de stoomboot Lioness te Saint Mary's is aangekomen met al de passa giers en met hot grootste deel van do be manning. Het schip ligt zeer govaarlyk. De officieren vorklaren dat zij gedurende vijf dagen onafgebroken mist gehad liobben en dat er geen slachtoffers zijn. Volgens de laatste berichten, zou de stoo mer niet verloren zijn. Er wordt namelijk uit Scilly gescid Do laatste berichten luiden gunstiger. De kapitein der Gothland heeft do gansche bemanning terug aaiw boord geroepen om mede te werken aan het lossen der lading en het lichten van het schip. IIy hoopt nog zijn vaartuig te kunnen vlot krijgen en to redden. Twee groote sleepboo- ten hovindon zicli naast de Gothland. Do Gothland had ditmaal geeno passagiers van eerste of tweedeklas aan boord. Al do geredden zijn derdeklas passagiers, die de reis naar Rotterdam en niet naar Antwerpen zullen voortzotten. Do bemanning bedroeg in 't geheel honderd twintig Jtoppeii oü is nu volledig terug aan boord. De Bolciscbe stoomboot Gothland heette vroeger Gotkic en werd verleden jaar onder Belgische vlag geplaatst, na aankoop door do Société anonyme dc Navigation Belge-Amé- ricaino dezelfde roederij als de Red Star Line wier LaplandVaderland en Goth land onder Bolgische- en wier andere schepen onder Amerikaansche vlag vareu. Hot is een stalen dubbelschroefstoomschip, dat gebouwd werd bij Harlund Wolff, te Belfast, in 1893, on wiens machieuen 700 paardenkracht ontwikkelen. De Gothland heeft eene bruto tonnemaat van 7650 ton netto 5488 ton afmetingen 490 voet lang, 53.2 breed en 33.5 diep. Zij was op 20 Mei uit Antwerpen vertrokken en was afgehuurd, door do IIolland-Amorilca- lijn voor de reis Quebec-Montreal en Rotter dam. Nestor geklopt cn.... tevreden. VrucSitelooze rekiaam. Men schrijft ons Brussel, 24 Juni 1914. De zaak Wilmart wordt zoo eentonig mo gelijk voortgezet, 't Zijn nog altijd de ex- perten die aan 't woord zijn. 't Is gemakke lijk- te begrijpen, dat liet jongleeren met cijfers, duizenden of miljoenen, niet geschikt is om de nieuwsgierigheid van het publiek op te wekken. Dezen morgend hadden wij nochtans een luimig incident. Wilmarl was aan 't rede twisten met den expert Beckers en zegde tot dezen Ik ken van het boekhouden niet zoo veel ab gij, doch, ik heb gezond verstand. De heer Voorzitter deed heel fijntjes aan Wilmart opmerken, dat hij integendeel heel veel kennis had van boekhouden, en de Rechtbank hem Wilmart hooger schatte dan hij wol dacht. En Nestor, wiens eigenliefde gevleid was dankte... Sommige toehoorders dié het fijne niet 'gevat hadden, vonden dat den voorzitter te beminnelijk was voos Nestoor Na het verhoor was ik nabij het Gerechts hof om een «bitterken» gegaan, en Rasquin kwam er ook om een aperitief ken Eene dame vergezelde hem, en zogde tot eene kennis, dat Rasquin, zoor vermoeid was ten gevolge der drie achtereenvolgende verhoo- ren, en nu wat naar den buiten zou gaan,om zich op te frisschen. Och ermme r 1 Sinds eenige dagen rijdt er te Brussel een gespan rond, verbeeldende eene groote ton en daarrond eenige kleinere tonnen. In groote letters staat daarop Drinkt onze Nationale bieren BruinenFaroLambic De wandelaars werpen een verstrooiden blik op het gespan, halen eens do schouders op entrekken eer. Duitsch of Zwitsersch bierhuis binnen om n'on Munich,n'en Pilsner of n'en Bavière..... Wat wil men er aan doen De Belgen zijn nu eenmaal zóó, hetgeen niet tot hunne eef strekt. Zij willen vreemde raarchandisd hebben.... Dat de brouwers eens probeerden bunne bieren vreemde titels te geven, 't zoi| misschien beteren, en daarbij niet slecht klinken Porijzer Bruinen Iloomsche I'aro 1 Beierschen Lambic Wie weet Op onze dagen moet men van alles proheeren.... Ten andere, in andere artikelen gaat liet ook zoo. De scheer- brood- en tafelmessen van Sheffield, komen grootendeels uit de messenmakerij van Gembloers, terwijl de Engelsché geweefsels van Manchesier, veelal te Verviers gefabrikeerd zijn. Men plakt er een Engelsch etiket op en... 't is geloopon.». IIarold. FRANKRiJK Door het venster gevallen. Mej. Ant. Burton, 18 jaar oud, wonende II, in de rue des Etuves de St. Martin to Parijs, leunde Woensdag door het vonster van het vijfde verdiep om oen infanterieregiment te zien voorbijtrekken. Zij hing zich ongelukkig te ver voorover, verloor het evenwicht en viel op het voetpad. Wanneer men haar tor hulp snelde had zij reeds opgehouden televen. Zelfmoord van een zieke Een werkman inpakker Leon Coudrais, 40 jaar, wonende 3 Marokkoplaats to P»rijs# was sinds eenigon tijd ter verpleging in hot hospitaal Andral. Do ongelukkigo, die leed aan tuberculosis, was ongeneesbaar Woens dag morgend rond 5 1/2 ure heeft hij een einde gesteld aan zijn ellendig leven met zich door het venster to werpen van het derde verdiep. Men heeft slechts een lijk opgenomen. De reis van president Poincaré M. R. Poincaré, voorzitter der Franschö Republiek zal waarschijnlijk insc^ipaii in den "avond van 15 Juli voor Rusland. Op 20 Juli zal hij te Cronstadt zijn, waar hij zal ont vangen worden door den czaar en te Petorhof zal afstappen. Do voorzitter zal den dag van don 21" te St-Petersburg overbrengen den 22" brengt hij een bezoek aan het kamp van Krasnoie Selo en woont op 23 oone revue by. 's Avonds scheept hij in voor Zweden, waar hij op 26 Juli te Tullgar», een bezoek zal bren gen bij den koning. Ily zal den 27nen 28" to Copenhagen zijn eu den 29a te Christiauia. Denzelfden avond zal liij naar Frankrijk terugkeeren, waar hij deii 31n to Parijs zai aankomen. DU3TÊCHLAND Poging tot bespieding Op 7 Mei laatstleden veroordeelde de krijgs raad van Metz den soldaat-deserteur Stoffels van het 145* regiment infanterie, tot 5 jaar gevang, wegens poging tot verduistering van stukken van de Duitsclie mftrailjeuze. De hoogere overheid ging in beroep tegen het vonnis van den krijgsraad. Woensdag verscheen do beschuldigde voor den hoogero» krijgsraad on veroordeelde hou* tot 37 maand opsluiting. De zwarte pokken Een kind van twee jaar, onlangs met zijne moedor te Maagdenburg aangekomen, is door de zwarte pokken aangetast geworden. De overheden hebben onmiddolijk de noodige maatregolen genomen om de verspreiding der schrikkelijke kwaal te voorkomen on een be smetting te vermijden. Een tandarts veroordeeld De gezwoornen van Meserits,hebben Woens dag den tandarts Stomalski, tot vijf jaar dwangarbeid vorwezen,wegens aanslag tegen do goede zeden, gepleegd op een 17-jarig meisje, dat by hem ter verpleging was geko» mon. Militaire zeden. Dit Straatsburg De uhlanen-oflicier die eenige dagen geloden een voerman van Sint Avoid, die hem met zijn gespan de baan ver sperde in het aangezicht sloeg met zij no kar wats, is door zyn kolonel uitgenoodigd gewor den zijne verontschuldigingen aan te bieden eu werd veroordeeld tot kamerarrest. ENGELAND Zelfmoord van een Lord. Lord Forbos, eerste baron van Schotland on de twintigste van zijn geslacht komt zich to Dundee te zelfmoorden. De lord was 85 jaar oud. De financen en de fransche krisis. De Times schrijvende over de fransch^ financen en de Stock-Exliange zegt dat de markt gedurende de zes laatste maanden door de fransche krisis overheerscht werd. Do fransche politiek en financen waren de hoofd oorzaak van do lamheid in het Stoclc-Exhango gedurende do negen of tien verstreken maan den. Het achterblijven van de franscho leening was eene belangrijke zwarigheid. De nota dio gisteren meldde dat de uitgavQ van de loeuing op 7 Juli besloten was, zal met voldoening door liet Stock-Exhange veruomea zijn.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1