over de gesds lozing en Bni*eel der KatholiekeWerken 'T EEN EN 'T ANDER Vreeselijk drama der zinneloosheid Igi de stranding m de (Gothland) Brief uit Antwerpen De AlbaneesGhe kwestie Buitenland OPROEP Eens Oostendscfie Vlsclislsop aangeslagen. !.V Twintigste jaargang nc 143 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 27 J&sni 1914 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle posthureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u, 's avonds ->j( T UITGAAF, 7 li. 's avonds ||f' Pour toute Ia publicité commeroiaïe et financière du journal, s'adresser exclusivement k l'Agcnca Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Hi GODTS, Beuraplaats, Z I Kerkstraat, Telefoon A 3899 Telefoon 11* BestuurderJ. Van Nuffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank.(l tot 4kl. reg.)fr. 0,60 Sport (per regel) fir. 1,00 3» bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstelt, (per regel) fr. 2,00 Finano. aankon.(perregel)fr. 2,00 Overladen (per regel) fr. 2,00 Commercial* en financieels aanfccradiglngair zich uftstutteRJfc te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Katholiek* en Grondwettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst GROOTE MARKT, 24, AALST* Met de kiezingen van 24 Mei 11. zijn er nog ©ens met honderden reklamatiën toegekomen ran politieke vrienden, die met stemmen te weinig op do kiezerslijsten voorkwamen. Kiotfv was er dan aan te doen 5 't Is nu, dat alles kan in regel gesteld wor den, 't is nu dat de kiezerslijsten opgesteld worden. Wij doen dus een warmen oproep aan al onze Katholieke Vrienden, en in 't bezonder aan dezen die twyfelen, of ze hun volle kies recht hebben en onmiddelijlc naar uit zien, en alle inlichtingen zonder uitstel te laten ge worden aan M. Zenon De Vos, Bureel der Katholieke WerkenGroote Markt, Aalst. liet bureel is open den Donderdag, Vrijdag en Zater,dag van iedere week, van 9 l/2iot 12 ure voormiddag en bij uitzondering 's Zondags van 10 tot 12 ure voormiddag. Lezen is hedendaags eene behoefte voor 't menschdom allen, kleinen en grooten willen lezen, veel lezen 't is immers zoo'n aangename, tovens nut tigde bezigheid, ten minste als pten zijn tijd niet verspilt aan onbeduidende romannetjes. Al zijn ze onschadelijk, zooals ge beweert, toch zullen ze u weinig ernstige gedachten schenken, maar u veeleer afkeer gever, van het alledaagsche leven. Doch het is mijn doel niet te spre ken over de schadelijke of onbedui dende lezingen, alhoewel et' een ont zaggelijk misbruik van gemaakt wordt. Men heelt om zoo te zeggon minach ting voor een goed hoek, dat ons wat beters zou loeren dan die prulromans En toch vinden het velen een oneer dergelijk goed hoek in hunne biblio theek eene plaats te gunnen. 'i Al het andere is me te ernstig zegt thans het jonge meisje, wier op voeding maar al te zeer op den nieu wen leest geschoeid is. Spreekt men van een degelijk boek, dan trekt ze afkeerend het fijne neusje op, draait met een O, die medelijdend op dc hooge, moderne hakjes in 't rond en slaakt een zucht, alsof men haar een preek voorhield over hel en vage vuur. Uw afkeer voor gezonde lectuur is enkel een gevolg van uwe vrijwillige onwetendheid ge kent de mooie boe ken niet of nauwelijks en vooral weet ge niet wat een boek is. Ik heb ergens gelezen dat een boek hot hart is van den schrijver zijne gevoelens, zijne indrukken van het le ven, de omgeving waar hij leeft, zijn eigen, nieuwe denkbeelden, soms zoo vreemd en verschillend bij de onze ze worden er blootgelegd als keitjes op den bodem van het heldere heekje en dat alles in een bloeienden stijl, in een verheven vorm en met eene natuur lijkheid die ons aantrekt en ons be dwelmt. Zijn die gedaichten, die gevoelens edel gelukkig de lezer, die van zulk hoek geniet, want dat is een ware, een goede lezing. Denk na over uwe lezing en vraag u dan af of ze wel die hoedanigheden heeft, of ze u vertrouwen inboezemt voor de toekomst en u 't bestaan doet kennen, niet als een weg, enkel met rozen beplant, maar ook met doornen; ol ze u geestdrift geeft om moediL 't leven door te gaar, zonder terug deinzen, zonder zwakheid Misschien durf ik later, als ik hoor dat ge mij begrepen hebt, nog wol wat verder spreken over de goede lezing. Pietje Wijsneus, Onze visscïiere in Gon* so. De oostendsche visschers.debemanning uitmakend van de stoomsloep O. I. 30 Jacque line v, te Banana, verkeeren in de boste gezond heid. De visehvangst langsheen de kusten van Banana, heeft geen© al te schitterende uitslagen opgeleverd; men gaat nu de netten werpen in de omstreken van Ambrizette, waar hot water zeer vischrijkis. Aan boord van de Jacqueline zijn cr thans een 30tal negers, die opgeleid Jworden in de behandeling der vischtuigen en in het zou ten der vangst, zoodat men zo kan bewaren tot bij de aankomst in de haven van Banana, waar er bijzondere inrichtingen zijn. Am erUra-ansclie werlt- regeling. Er wordt door den band te veel gewerkt, vooral in de zomermaandon; de menscheiijke r.atuur heeft behoefte aan meer rust en uitspanning. Dat komen de eigenaars der groote magazijnen Wannamaker te New-York te begrijpen en hebben aan hunne 12,000 beambten elk© week vrijaf toegestaan van den Vrijdagavond 6 uur tot den Maandagmorgend, dus twee volle dagen en drie nachten. Dit voorbeeld is dadelijk door de andere groote magazijnen nagevolgd, zoodat de New-Yorksche beambten liun aandeel van de zomervermaken krijgen. Honö.en. De Wederlandsche Ten toonstelling van honden, welke Zondag zal plaats hebben in het Jubeljaarspaleis, (ingang Avenue de la Renaissance) te Brussel, heeft bij de liefhebbers aller landen het beste onthaal ontvangen, zooals do twee vorige jaren. Meer dan duizend honden (juist 1044) zijn ingeschre ven en, een groot aantal in meerdere klassen mededingend, zal het werk der keurmeesters zeer merkwaardig zijn. De tentoonstelling zal open zijn, Zondag 28 en Maandag 29 Juni, van 9 ure voor- tot 6 ure na middag. Strvvisvoselplis-imen. De struisvogels worden meest gekweekt in Zuid- Afrika. Op het einde van 1913 telde men in Afrika 746,636 struisvogels, die voor den handel in dat jaar voor bij de drie miliioen ponden sterling pluimon leverden. In de Vereenigde-Staten zijn er ongeveer 10 duizend struisvogels, zij leveren jaarlijks voor omstreeks 42,000 pond sterling pluimen. De struisvogelkweek heeft in Argentina groote uitbreiding genomen. Men tolt thans aldaar 4ü: duizend struisvogels. Zij brachten in 1913 aan pluimen op, 50,000 pond sterling. In Egypte is de struisvogelkweek geheel te niet. Soudan telt ongeveer 4000 struisvogels. Siuds twee jaren is men aan de struisvogel kweek begonnen in Australië, en men vindt er reeds 1,900 stuks. Het sta,n.d.löeelci F'errer In dc Spaansche pers is er eene hevige bewe ging op touw gezet, om het standbeeld Ferrer, te Brussel, te doen verdwijnen. De vuile gast wordt in de spaansche gazetten in zijn waar dag licht gesteld, en men noemt het eene grove be- leediging aan Spanje, dien kerel te Brussel in het brons te vereeuwigen. Om de verdwijning van het standbeeld te bekomen, dreigen de Span jaards dat zij, desnoods, de handelsbetrekkingen met ons land zullen afbreken en ook dat de Spaansche reizigers België niet meer zullen be zoeken. Men ziet dat de Spanjaards het ernstig meenen. We zijn benieuwd te weten wat de stad Brussel doen zal. Als men op die plaats, waar Ferrer prijkt, kost wat kost een standbeeld wil, welnu dat men er dan een opriclite aan Fumémont. Hij en Ferrer zijn toch van 't zelfde kaliber. -VNTVNA De Oostendsche vischsloep Jean Marcella werd eenige dagen geleden door een Engel- sclren kustwachter goklampt, omdat er in Engelscli water gevischt werd. De sloep werd naar Lowestoff gebracht; alwaar de rechtbank haar thans veroordeeld heelt tot eene boet van 7 pond 10 shillings. Hot vischtuig en de vi8ch aan boord werd aangeslagen. Zulks had ook nog eene waarde van 800 tot 900 fr. Het kustwater wordt gewoonlijk berekend op een afstand van drie myle», te rekenen van de lijn der lage tij.In dezen tijd gaan vele Belgische vischsloepen in de nabijheid der Engelsche kust visschen, omdat er daar over vloed van tongjes ia.~ Valt dan echter voor, •dat ten gevolge van de strooming of deu mist, de vaartuigen te dicht naderen en dan door de kustwachters aangeslagen wordon. Naar het schijnt is er nu kwestie, de grens van het kustwater op zes mijlen te bepalen, in plaats van op drie mijlen. Deze maatregel zou groote schade berokkenen aan onzo vis sellers, daar zij dikwijls ver vau onze kust moeten hunne netten uitwerpen, terwijl de vreemde visschers er geeu voordeel bij heb ben, op onze kust te komoQ visschen. Een krankzinnige snijdt een doktor de keel over. Een gendarm ge kwetst. Do zinnelooze wordt doodgeschoten. Te Sfc Maxime, departement Var, (Frank rijk), had Donderdag morgend een vreeselijk drama der zinneloosheid plaats. Een jong, doch zeer bekwaam geneesheer, 'ernand Porre, was by een Italiaansche land bouwer geroepen, die herhaaldelijk teekens van krankzinnigheid gaf. De man, Stefanio Ghio, scheen nu weer lij dend. Zijne vrouw liet hem eenige oogenblik- ken met den geneesheer alleen en toen zij terugkeerde, vertpojide zich een vreeselijk schouwspel voor hare oogen. Haar man was verdwenen, doch midden in de kamer, lag hot Hik van den geneesheer in een grooten bloedplas. De ongelukkige was de koel doorgesneden. Ghio had de vlucht genomen, een bebloed scheermes zwaaiend. Hij ontmoette den vader van doktor Porre en riep hom onsamenhan gende woorden toe. De dorpsbewoners ziende dat Ghio zinneloos geworden was, wilden hem aanhouden, doch liij bedreigde hen met zyn vreeselijk wapen en vluchtte verder. Zes gendarmen werden hem achterna ge zonden. Zij wierpon zich op hem, doch een hunner, Marius Bonnard, kreeg eene erge snede in de hand en do zes mannen konden er niet in gelukken hem te overmeesteren. Een dor gendarmen trok alsdan zijn revol ver en joeg den zinnelooze een kogel door het hoofd. De man bleef op den slag dood. Het treurspel heeft in de streek eene groote opschudding verwekt. Het parket is ter plaats geweest. Doktoor Porre, gevallen als slachtoffer van zijn plicht, was evouals de arme Ghio, 35 jaar oud. De redding der passagiers. Met de bemanning er bijgerokend bedroeg het aantal opvarenden van den Gothland 217 en hot strekt zoowel do officieren als de bemanning tot eer dat geen enkel leven ver loren is gegaan, alhoewel een dor Mddings- booten van liet schip, vol vrouwen ea^kiude- ren in zee viel. De redding ging met talrijke incidenten ge- lard. Een der matrozen sprong in zee en 'rodde drie vrouwen een andere redde eene vrouw en twee kinderen die te midden van wrakhout dreigden te verdrinken. Do stewardess van de Gothland werd gered door den scheepskwartiermeester die van het dek inde zeaduikelde en de vrouw van onder de gebroken boot uithaalde. Zij werd terug opgehaald en de kunstmatige ademhaling bracht haar terug in 't leven. Een der matrozen geeft het volgende ver haal Hot touw, waaraan de boot?hing brak door zoodat do boot van eene hoogte van 30 voet in de zee stortte, waar de bodem van de slag doorbrak. Met do hulp eener bijliggende motorboot redden wij de inzittende, vrouwen en kinderen die huilend in zee spartelden. De passagiors brachten den r.aeht door in de huizen van vriendelijke eilandbewoners; de matrozen vernachten in het gemeentehuis. Den dag van Woensdag brachten zij door met het eiland Saint Mary te bezoeken of in de zonneschijn te luierikken. De meeste passagiers van de Gothland waren Russen, die naar men zegt door de Canadeesche regeering waren teruggezonden wegens armoede, ziekte of onbekwaamheid tot werkon. Antwerpenaars aan boord Tusschen de opvarenden bevonden zich Dr. Van Hombeeck en zijn assistent, die na eene studiereis in Amerika met de Gothland terug keerden. Dr.Van Hombeeck seinde aan zijne moeder: Gered allen wol Do toestand van het schip. Daar het schip rond hooge tij op de rotsen is geloopen, zijn de kansen van redding daar door verminderd. UitScilly word later nog geseind Do Gothland ligt nog altijd op de rotsen, met luiken 1 en 2 onder water geloopen. Noch in do machienkamer, noch in de ach tercompartimenten is tot nu toe eenig water doorgedrongen. Bestendig blijven er stoombooten en togers in de buurt. Men is nu bezig de lading van de vóórrui- men in zee orer te storten, en zoo zal het mis schien mogelijk zijn, als de zee kalm blijft, het schip vlot te krijgen, hoe gevaarlijk het ook ligt. In 't,geheel zijn 181 opvarenden te Saint Mary's aan land gebracht. De gewonden stellen het wel; dooden zyn er niet te betreuren. Deze laatste melding klinkt wat zonderling daar er bij de vorige telegrammen en berich ten, van geen gewonden spraak was. Nadere inlichtingen dienen dus daarover ingewacht te worden. Uit Dartmouth is do reddings-stoomboot Em. Z. Zvitser, uit Southampton de Liver pool Salvage Association stoomboot on uit Falmouth een toger naar de plaats der ramp gestuurd. Den 25 Juni 1914. Geen honderd maar duizenden strijders. Heimelijke bekamping van Antwerpen. Eene nieuwe stadsboekerij. Plezante mannen uit eene plezante stad. Gezel Terwagne tegen Manchesteriaan Strauss. —Heer Kamerlid Franck gesommeerd. In mijn laatste briefwisseling is er eene missing gebeurd welke ik meen te moeten herstellen. Is die missing toe te schrijven doordien de letterzetter een regel heeft over geslagen of is die zin in mijn pen blijven steken, ik ben er niet al te zeker van. Doch er stond te lezen dat er in don stoet van den Socialen Studiekring van Merxem ver boven de 100 leden ging. Nu er gingen in den stoet 37 maatschappijen, waarvan verscheidene met ver boven de 100 leden die vau Deurue waren met meer dan 150 man F De Pruisische Staatsspoorwegen bevoor- deeligen al te zeer de havens die op de Elbe en de Wesor en dezer bijrivieren gelegen zi.jn. De vervoertarieven naar die havens zijn veel lager dan deze naar hetRijnland .Dit is zeer nadeelig voor Antwerpen, Rotterdam en Am sterdam, doch ook voor de steden vau het Rijnsche Duitschland. Onze Antwerpsche handolskamer heeft ge protesteerd tegen die onrechtvaardige behan deling, en vele steden zyn het verzet der Han- delslcanler van Antwerpen bijgetreden. Er was spraak het Grand Hótel op den Mechelschen steenweg aan te koopen om er de stadsboekerij in op te richten. In de gehei me zitting van den gemeenteraad is die ver koop afgestemd. Men zal er naar uitzien om het St-Elisabetbgasthuis daartoe in te richten en een gausch nieuw en modern gasthuis op te richten meer deu buiten ia. Onder de prijsboeken in onze Antwerpsche stadsscholen had het schepencollege ook het boek gebracht getiteld: «Plezante mannen uit eene plezante stad Dit boek is archipoli- tiek en liberaal van het puurste water. Antwerpsche gemeenteonderwijzers en schoolbestuurders kwamen er zelf tegen op. Hot katholiek gemeenteraadslid, lieer Bou- gers interpelleerde daarvoor en heerschepoue Derguin wist voor alle antwoord te zeggen dat de kinderen mochten weten wie er goed had gedaan voor de stad... De socialisten heb ben de liberalen ook in 't ongelijk gesteld. Nu hebben wij wederom een flink staal te meer hoe de liberalen de onzijdigheid ver staan. rei Schepen© Strauss is leolijk uitgevaren te gen het staatssocialisme en heeft de regiën in 't algemeen veroordeeld. Gezel Terwague nam den slechten toestand der Antwerpsche tram wegen te baat om to beweren dat zoo iets niet zou waar zijn moesten de trams iu regie uit gebaat worden. Daarop vroeg heer Strauss de kwestie der regies later eens breedvoerig en diep te be spreken. De socialisten lachten eens, maar hebben toch het voorstel van den liberalen schepeno Strauss niet durven aannemen. Lachen en gekscheren gaat natuurlijk go- makkelijker. F 7 Heer kamerlid Franck houdt veèl van pleï- zierreizen. Nu is hij weer op weg. Doch zoo kan hij de gemeonteraadzittingen niet bijwonen. Heer Franck vroeg noch min noch meer met de belangrijke vraagstukken te wachten totdat hij terug was. Dit hebben de 31 andere leden als een affront genomen en da Matin schrijft koudweg Heer Franck heeft te veel werk hy moet absoluut kiezen tusschen zijne verschillende mandatenDit wil natuurlijk in andere woorden zeggon lieer Franck, ge moogt er van onder trekken we kunnen u bost mis sen. Of hij daar nu precies naar luisteren zal, dat gelooven wij niet. MAX RAM. Onderhandelingen Uit Durazzo Donderdag avond Alle maga zijnen en handelshuizen in de stad zyn geslo ten. De versterkingswerken zullen gewis Vrijdag geëindigd zijn. De vijaud richt ook aanzienlijke vertfterkingen op. Het is op de geschrevene aanvraag der oproerlingen dat eene afvaardiging naar Chiak werd gestuurd, ten einde de baan voor onderhandelingen te openen, maarzij heeft enkel voorwaardelijke beloften ontvangen onder voorwendsel dat de vertegenwoordigers van Matia Albaasen nog niet aangekomen zijn. De afvaardiging keerde dan naar Durazzo terug en zal zich Vrijdag anndermaal naar Chiak begeven. Te dier gelegenheid werd de wapenstilstand tot Vrydag morgend verlengd. Men vreest dat de opstandelingen zich die tijd ruimte ton nutte zullen maken. De berichten komeude uit het Zuiden blij l?en ongunstig. FRANKRIJK Moord of zelfmoord, -y- Men heeft td Parijs aan de Seinekaai uit do Seine het lijk opgevischt van een man schijnende zestig jaar oud. Rond d6n hals was eene koord geecht waaraan een steon hing. Op het hoofd ontdekte men overigens eene wonde. In de zakken van den doode vond men papieren op den naam van Riendel, metser, wonende te Belleville. Het lijk is naar het doodonhuis overgebracht. Gelukkige jury. Men bericht uit Moa- lins, dat de derdo zitting van de assisen van het Allior die op 10 Juli moest geopend wor den, niet zal plaats grijpen daar geene enkele zaak ter rol is iugeschroven. Verle den jaar gebeurde hetzelfde feit. Brandramp ta Parijs. Donderdag mor* gend is een allergeweldigste brand uitgebro ken in het hotel van M. Tourreil, 64, Ave nue Kléber. Het vuur ontstond, rond 11 ure, eeno kamer van het 6ersle verdiep van het hotel en breidde zich weldra uit tot de andere vertrekken: De pompiers snelden spoedig ter plaats en gelukten er slechts in rond den middag het vuur te omschrijven* De eigenaar die sinds eenigen tijd op den buiten verblijft is verwittigd geworden. Do schade is zeer groot. DUITSCHLAND Da verrader Pohl legt bekentenis af. De adjudant Pohl, aangehouden onder be schuldiging van bespieding, in de omstandig heden welke wij mededeelden, heeft Don derdag bekentenis afgelegd. Men heeft in zijn bezit het adres gevonden van den zoogezegden dokter Blumenthal. Deze heet in werkelijkheid Paul Kurt. Hjj had zich te St-Pelersburg een reispas doen afleveren op den naam van Blumenthal en was zich te Dresden komen vestigen. Volgen» de nieuwe wet op de bespieding zijn deze die schuldig bevonden worden aan hoog verraad strafbaar met levonslangcn dwangarbeid. Een Engelsch officier te Metz aangehou den. Een Engelsch officier is Donderdag nabij Metz, waar hij in de nabijheid van het fort Kaiserïn wandelde, aangehouden. Men weet niet of het hier eeno nieuwe be- spiediDgszaak of enkel een incident betreft. De officier is in alle geval naar Metz over» gebracht. Door he6p vergiftigd. Acht-en-dertig personen wonende in de Staglizscherstrasse te Berlijn zijn Donderdag ziek gevallen met de kenteekens van vergiftiging, teweegge bracht door hesp van slechto hoedanigheid. Kapitein aangehouden. De kapitein Braun van het 18® regiment infanterie, gar nizoen houdend te Chemnitz, is Donderdag aangehouden, wegens inbreuk op het be rucht paragraaf 175 van het krimineel straf wetboek. Mijnongeluk. Drie mijnwerkers zijn Donderdag onder eene instorting die in de mijn Pluto nabij Gelsenkirchen onlstaan waa begraven geworden. De reddingswerken werden onmiddellijk begonnen, maar mea heeft weinig hoop de ongelukkigen te red den. Een valschmuntorswerkhuls in eene mijn. In Hoog-Sileziën werden reeds geruimen tijd valsche stukken van 5 mark in omloop gebracht zonder dat het evenwel mogelijk was hun oorsprong te ontdekken. Ten gevol ge eener naamlooze verklikking begaf„do policie van Kattowitz zich in de koolmijn «Eminenz» en op 850 meters diepte betrapte zij drie valschmunters op heeterdaad in eene gaanderij, die sinds langen tijd verlaten was*. De kwaaddoeners daalden in de mijn met de nachtploeg en vonden elkander in de gaan derij waar al hunne gereedschappen stonden. De drama's der luchtvaart. Tijdens vliegoefeningen te Kiel gedaan in de tegen woordigheid van den keizer, door een vlieg- tuigeskadrilje is de kapitein-vlieger Schoerer van eene hoogte van veertig meters in de zee gevallen. Hij werd onmiddellijk gered, maar slierf ten gevolge der hekomon won» den. ENGELAND,, De gebeurtenissen In Albanië voor het Lagerhuis. Een volksvertegenwoordiger vraagt aan sir Edward Grey, of Engeland, om reden van de verantwoordelijkheid door Engeland en de andere grootmachten geno men voor het oprichten van een koninkrijk Albani(L het gouvernement 't akkoord met de ancrere mogendheden, geen eindemagj stellen aan de uitmoording van het volk id Zuid-Albanië. Sir Edward Grey antwoordde dat Albanïd steeds bezorgdheid leverde aan de grootf staten en dat het in dit oogenblik het ont werp is van eene nieuwe consultatie. Spreker voegt erbij er niet kunnen voor in te staan in naam van het Engelsch g'oa» vernoment troepen naar Albanië te sturoa^

De Volksstem | 1914 | | pagina 1