Moordaanslag op den Oostenrijkschen troonopvolger Aartshertog Franz-Ferdinand en zijne echtgenoote gedood Algemeens ontroering en verontwaardiging. - Arme keizer Franz-Jozef IO €3r 33 3Li iO Twintigste jaargang n' 159 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken, Een jaar 8 franken. Inschrijving in allo postbureelen van Het land. I» BITSMf, 4 u. 's avonds 0 T ÜITBWF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute ia publicité commerciale et flnaqcière du journal, s'adresser exclusivement a TAg-ance Réclame Godts, 2, Place de l«t Bourse, BrimeH'es. BUREELENs TE BRUSSEL Md GODTS, Bfciii'spUlat», Z Telefoon A 3801» TE AALST O K©rK»tr»at, Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nufiel-De Oendt. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. O.GO 3e blad*. (de Tegel) fr1,00 4» bla<k. (de regel) fr, 0.-30 Ffcnanc. aankon. (perregol)fr. 0,00 Sport (per regel) ft. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 8,00 Recht.horstoll.(per pegel) tv. 2,00 Overlijden (per regel) ft. 2,00 Cöitimerciale en financieele aankoudiglii^en zieü uil wenden Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplfegt-s, Brussi Eene vreeselijke more wordt uit Oostenrijk geseind'Aartshertog Franz Ferdinand is Zondag morgend met zijne echtgenoote te Sarajevo vermoord geworden. Ziehier in eenige regelen hoe de laïïe Qfi'is- 'flaad gepleégd werd. DE AANSLAGEN. -7 Eene bom. Aartshertog Franz Ferdinand, Opperbevel hebber van hel Oostenrijksch leger zijnde, .was met zijne vrouw te Sarajevo, hoofdstad ivan Bosnië, aangekomen, daar aldaar binnen eenige dagen de jaarlijfcsche legeroefenin- gen moesten plaats hebben. Zondag deed hij in auto, in gezelschap zij ner vrouw, een toertje in den omtrek van ^Sarajevo. Daarna reed hij naar liet stadhuis van Sarajevo, alwaar eene ontvangst voor bereid was. Aan den hoek eener straat, werd plotse lings eene bom, eene soort flesch, opgevuld met poeder, nagelen en gekapt lood, in de richting van den prinselijken auto geslin gerd. Aartshertog Franz Ferdinand had liet ge zien cn weenie de flesch met de hand af, «oodat zij 'voor den tweeden auto viel. De ontploffing was zeer geweldig en tal rijke vensters in den omtrek werden verbrij zeld. Verscheidene personen werden gekwetst, waaronder ook de inzittenden van den twee den auto. welke de auto van den Aartshertog volgde. Graaf Boos-Waldeck en luitenant-ko lonel Merizzi werden slechts licht getroffen. De dader aangehouden. De dader, een letterzetter van Trebinje, 'Cabrinovïc genaamd, poogde te vluchten, doch werd onmiddellijk vastgegrepen er half dood geslagen. Slechts met de grootste moeite kon hij naar de wacht gebracht wor den. Op het stadhuis. De aartshertog zette met zijne vrouw den tocht voort naar het stadhuis. Onderwege werd hem eene schitterende ovatie gebracht, welke zooveel te grooter was, daar men reeds iets gehoord had van den mislukten aanslag. Vooraleer de burgemeester het woord nam, zegde aartshertog Franz Ferdinand Zoo even naar liier komende, is een aanslag op ons gepleegd. Dat is eene laffe daad. Spreek nu maar, heer burgemeester. De burgemeester drukte zijn leedwezen uit over den aanslag en tevens zijn genoegen, dat deze mislukt was. Daarna heette hij het .prinselijk echtpaar welkom. Aartshertog Franz Ferdinand antwoordde dan Het is met een bijzonder genoegen, dat ik de ver zekering aanvaard ,van uwe onwrikbare ge trouwheid en genegenheid, jegens Zijne Ma jesteit. otizen Keizer en Koning, en ik dank u, Mijnheer de Burgemeester, voor de geest driftige ovatiën welke uwe bevolking ons toerichtte. Wal meer is, ik zie daarin een be wijs van genoegen, -omdat de aanslag mis lukt is. Het doet mij rechtzinnig genoegen, te zien, ho% gelukkig liet land zich ontwik kelt, daar ik mij steeds om den voorspoed .uwer streek veel .bekommerde. Dan, voortgaande in de Servisch-Croat- sche taal, zegde hij nog Ik bid u, aan de bevolking mijne hartelijke groeten en de ver zekering mijner verkleefdheid over te ma ken. Een bezoek buiten het programma der feestelijkheden. 'Aartshertog Franz-Jozef vernomen hebben de, dgt twee officieren van zijnen staf ge kwetst naar het gasthuis gevoerd waren, gaf het verlangen te kennen, onmiddellijk na de qntvangst ten stadbuize naar het gasthuis .gevoerd te worden, om er de gekwetsten te gaan bezoeken. Zulks was spoedig door de bevolking gekend, welke zich in de straten begnf, langs waar de hooge bezoekers naar tiet gasthuis zouden rijden. EEN TWEEDE AANSLAG. Revolverschoten. De aartshertog en zijne vrouw doodelijk getroffen. De aartshertog en zijne gemalin waren per auto over de Groote Plaats van Sarajevo ge komen en daar sloegen zij de Franz-Jozef- straat in. Aan den hoek dor Rudolfstrasse, waar de straat veel versmalt, en den auto dus moest vertragen, sprong eensklaps een kerel uit het volk vooruit en loste twee re volverschoten op den auto. De eerste kogel doorboorde den wand van den auto en drong in den buik der aartsher togin. De tweede kogel trof den aartshertog in de keel. De aartshertogin viel bewusteloos op de knieën van den aartshertog en deze, wiens strotslagader door den kogel afgesneden was stortte op zijne beurt bewusteloos neder. De auto reed nu in vollen spoed naai' den konak, nadat ook de bevelhebber van liet le gerkorps, de overste van het militair kabinet van den aartshertog en een bevelhebber er in hadden plaats geno -en. In den konak bevonden zich reeds verschei dene geneesheeren die dadelijk de beide ge kwetsten wilden verzorgen, doch alles was vruchteloos. Aartshertog Franz-Ferdinand en zijne gé- malin bezweken bijna gelijktijdig, «enige se- konden na hunne aankomst in den konak. De moordenaar. De moordenaar werd hier ook door de oog getuigen vastgegrepen, ontwapend en half gelvncheerd. Hij ook kon slechts met de grootste moeite naai' de wacht overgebracht worden. De berichten over de nationaliteit van den moordenaar zijn verdeeld. Volgens de eeneiig zou het een leerling zijn van een lyceum, Princip genaamd, oorspronkelijk van Gra- hovo. Volgens de anderen, is bet een Serviër, Grevillo Priuzip, genaamd. De ontroering te Sarajevo. Pas was de tijding van den aanslag te Sa rajevo gekend, of dadelijk werden de vlag gen, welke ter gelegenheid van het bezoek van den aartshertog vroolijk wapperden, half top gehangen. Het is een nlgemeene rouw in de stad. Da voorzitter van den Landtag heeft onmiddel lijk aan Keizer Franz-Jozef een telegram ge zonden, waarin hij de smart der bevolking meldt, en tevens betoog maakt van de on wrikbare getrouwheid en verkleefdheid aan het Keizerlijk Huis. De orde is niet gestoord geworden. Keizer Franz-Jozef verneemt den aanslag. Keizer Franz-Jozef bevond zich sinds eeni ge dagen op zijn geliefkoosd zomerverblijf van Ischl. Toen een ordonnansofficier hem met de noodige voorbereiding kennis gaf van de vreeselijke tijding, barst de grijze vorst in tranen los, viel in een zetel neder, en zegde snikkend Afgrijselijk afgrijselijk Op deze aarde zal mij niets gespaard gebleven zijn Keizer Frans-Jozef trok Éich dan in zijne kamer terug, cn gaf eenige oogenblikken la ter bevel, de noodige maatregelen te nemen, om dadelijk naar Sclioenbrunn terug te kee- ren. Maandag morgend, om ure, zou de af reis plaats hebben. De ontroering te Weenen. De aanslag van Sarajevo is te Weenen ge kend geworden ia de eerste urën van den na middag. Om 3 ure werden de jobstijdingen bevestigd. Onmiddellijk drukten de bladen bijzondere uitgaven. Alle feestelijkheden werden afgezegd en geschorst. De tijding der dood van den Aartshertog- troonopvolger en zijne vrouw, heeft in heel de stad Weenen, diepen indruk verwekt. Overal heersclite de grootste ontsteltenis en terneergeslagenheid. Aan talrijke huizen werd onmiddellijk de vlag halftop gehangen. Op het vliegplein werd juist eene vliegmee- ting gegeven. Om 3 me 15, werd daar het ge rucht van den aanslag verspreid. Eerst wei gerde men er geloof aan te geven. Aartsher tog Karei-Albert, bevond zich op het vlieg plein in de Keizerlijke loge. Zoodra 't nieuws officieel bevestigd werd, werd de vliegwed strijd gestaakt en de aartshertog verliet het vliegplein. De verontwaardiging 's avonds was over groot. Rond de dagbladdrukkerijen verdringt zich eene overtalrijke menigte, die de bijzondere uitgaven welke elkander opvolgen letterlijk verslinden, ftlrijke mannen weenen bij het lezen der omstandigheden van den aanslag. Ook te Buda-Pesth, te Ischl, te Praag, heerscht de grootste verslagenheid. Te Ischl vooral was de droefheid algemeen. In strijd met. hetgeen eerst gemeld was, is het niet een ordonnansofficier welke de vreeselijke tijding aan keizer Frans-Jozef had medegedeeld. De officier had„het telegram, dat voor den keizer bestemd was, overhandigd aan de dochter van den keizer, aartshertogin Maria- Valeria, en t is deze, die de pijnlijke bood schap moest verrichten. Dc smart van den vorst was onbeschrijflijk. Nog de indruk te Weenen. Zooals meest altijd 's Zondags in den zo mer, waren talrijke inwoners van Weenen reeds van 's morgends vroeg naar den bui ten getrokken. Daar vernamen zij slechts tegen avond de tijding van den aanslag, door buitenlieden, die uit de stad terugkeerden en de bijzon dere uitgaven der dagbladen medebrachten Overal werden dan de treinen welke naar Weenen terugkeerden, stormenderhand in genomen. Betoogingen. Zondag avond stond eene talrijke menigte voor de bureelen der Freie Presse te Wee nen, om er de berichten over den aanslag af te wachten. De verontwaardiging der me nigte was zoo groot, dat de policie moest tus- sclienkomen, om eene talrijke groep vrou wen, die kost wat kost naar Sarajevo wilde vertrekken, om er den moordenaar te lyn cheeren, tot orde te brengen. Alle koffiehuizen en schouwburgen waren Zondag avond te Weenen gesloten. Aartshertogen Franz-Ferdinand en zijne vrouw. Toen op 20 Januari 1889, in het geheimzin- ïig drama van Mejrerling, aartshertog Ro- dolf, eenige zoon van Keizer Frans-Jozef, echtgenoot van prinses Siefanie van België, gedood werd, werd aartshertog Fvans-Karl, broeder van Keizer Frans-Jozef, vermoedelij ke troonopvolger en bij diens overlijden werd Franz-Ferdinand .vermoedelijke troon opvolger. Deze trad in 1900 in 't huwelijk met gravin Sofia Chotek von Chotkowa en Woguin, wel ke destijds gezelschapsjuffer .was van Kei zerin Isabella. Daar volgens de standregelen der Habs- burg-familie eene prinses welke niet tot een regeerend huis behoort, geene keizerin van Oostenrijk kan worden, had Keizer Frans- Jozef zich geruimen tijd tegen dat huwelijk verzet. Hij stemde eindelijk toe, doch deed den troonopvolger zweren, dat hij nooit voor zijne kinderen den titel van aartshertog of het reclit van troonopvolging zou eisclien. Het huwelijk .werd gesloten op 1 Juli 1900 en eene maand later kreeg gravin Chotek, den titel van vorstin van Hohenberg. Weldra echter leerde Keizer Franz-Jozef de vrouw van zijn neef beter kennen en waardeeren. In 1905 kreeg zij den titel van Doorluchtige Hoogheid voor haai' en hare kinderen, en in 1909 werd zij hertogin von Hohenberg benoemd, met den titel van Hoog heid, welke tot dan alleen aan de leden van regeerende huizen gegeven was geworden. Het was intusschen voor niemand een ge heim, dat de aartshertog Franz-Ferdinand, dagelijks al meer en meer de leiding der staatszaken in handen nam en zich door a' len deed aanzien als een persoon, waarin liet land mag vertrouwen hebben. Aartshertog Franz-Ferdinand was eerelid van verscheidene wetenschappelijke Akade- miën, en een hoogst ontwikkeld man. Alhoe wel hij zich steeds teruggetrokken hield en zich nooit op het voorplan drong, werd hij toch door allen hooggeacht en hooggeschat, omdat men wist dat al wat 's lands belangen betrof, hem ook aanbelangde. Zijne vrouw, de hertogin von Hohenberg, had bijzonderlijk in Bohemen. de algemeen» toegenegenheid, om haar minzaam karak* ter, hare liefdadigheid en alle deugden wel ke eene vorstin kenmerken. Drie kinderen zijn uit het huwelijk gesprot ten: prinses Sofia, geboren in lDfti, prins Ma- ximiliaan-Karl, geboren in 1902 en prins Er nest, geboren in 1904. De kleine prinsen bevinden zich tlians of» het kasteel van Konopischt. De vermoedelijke troonopvolger. Zooals wij hooger meldden, zijn do jonge prins Maxi mil iaan-Carl en zijn broertje uit gesloten van den troon der Habsburgers. Hij kan dus zijn vader niet opvolgen. De ge boorte zijner moeder verzet er zich niet te gen, dat hij Koning van Hongarië zou wor den, daar zij van Hongaarseheu adeldom is. Volgens de familiestambeomen, zou de op volger van aartshertog Franz-Ferdinand nu aartshertog Karcl-Franz-Jozef zijn, zoon van een anderen broeder van keizer Franz-Jozef, thans 27 jaar oud, gehuwd met prinses Zita van Parma. De jonge aartshertog, luitenant-kolonel bij; het Oostenrijksch voetvolk, wordt ook alge meen geacht, zoowel bij dc burgerij, als in de militaire wereld. Hij deed zijne studiën te Praag en spreekt vloeiend verscheiden® talen. De aanslag zou het gevolg zijn van csn komplof. Er wordt uit Weenen geseind, dat een aan slag gevreesd werd, daar men het bestaan vermoedde van een Servisch komnlot tegen den vermoelijken troonopvolger. Zelfs zou het Servisch gouvernement onlangs door tua- sclienkomst van den Servischen gezant te Weenen het Oostenrijksch gouvernement in gelicht hebben, dat het leven van den aarts hertog in gevaar was in Bosnia. De aartshertog bekommerde er zich echter niet om. De policie nam evenveel voorzor gen, doch was totaal onmachtig, om de aan slag van Zondag to voorkomen of te beletten- DE ONDERVRAGING DER PLEGERS VAN DEN AAMSLAG. De letterzetter Nedeljko Grabinovic, 21 jaap oud, wiens aanslag met de bom mislukte, verklaarde geene medeplichtigen te hebben. Tijdens zijne ondervraging vertoonde hij een hatelijk cynism. Hij bekende evenwel dat hij het op het leven van den aartshertog gemunt had en dat de bom hem gezonden was door een anarchist, wonende te Belgrado. Hij be weert hem niet te kennen. De andere plichtige, Gavrillo Priuzip, oud 19 jaar, is geboren te Grahovo, in het distrikt Livino. Tijdens zijne ondervraging bekende hij sinds lang voornemens te zijn eene hooge personaliteit te docden, om reden van inter nationaal order. Hij verklaarde opzettelijk den hoek der Franz-Jozef- en Rodolfstraton gekozen te hebben voor het plegen van den aanslag, omdat hij wist, dat. de auto daar zou moeten vertragen. Toen hij bemerkte dat de gemalin van den aartshertog zich ook in den auto bevond, aarzelde hij, doch dan heeft hij zeer snel twee schoten gelost. Hij ook loochent medeplichtigen gehad te hebben. Eene tweede bom. Op eenige passen van de plaats waar dc tweede aan3lag plaats had, werd nadien eene bom gevonden, welke niet ontploft was. Men veronderstelt dus, dat de kerels nog mede plichtigen moeten gehad hebben, en dat den- gene die gelast was de tweede bom te, wer pen, er ijlings van door getrokken is, toen hij hoorde, dat de aanslag van Prinzip ge lukt. was. Hatelijke betoogingen. Telegrammen uit Bosnia melden, dat in verscheidene belangrijke plaatsen der streek, de vlaggen te voorschijn gehaald werden, toen men vernam, dat- de troonopvolger ge dood was t!!M! Telegrammen van rouwbeklag. Keizer Franz-Jozef heeft talrijke telegram men van rouwbeklag eh deelneming omvan gen. het eerste van Keizer Willem, liet twee de van Koning Albert van België. Dan kwa men er nog van M. Poinearé, van den H. Va* der, enz enz. De iijkplechtighedcn. Er zijn nog geene schikkingen genomen voor de lijkpleehtigheden. Men weet even wel, dat Keizer Franz-Jozef deze zeer pruslï- tig zal willen en de vraag wordt gesteld, of de keizer aan de vrouw van den aartshertog dc eer der Keizerlijke grafstede zal toestaand

De Volksstem | 1914 | | pagina 1