'T EEN EN 'T ANDER O rsum slï Buitenland Hef Meifeest van Z. 0. H. Mgr. Sfiligmans De Drama's der Lucht DE MAAGD DER WOESTIJN De gebeurtenissen in de Balkanen Rechterlijke Kronijk Assisenhof van Oost-Vlaanderen Eea meisje doodgereden Nieu xvsberichten 2 To Wcencn is men van oordeel, dat aange-|van Beieren, werd te Geneve vermoord door aten de hertog.n den dood vond aan de zijde den anarchist Luelieni. Thans dit vraeselijh van h;'ren gemaal, tijdens dc uitoefening van drama I I een staatsplieht, zij recht lieeft op de begra fenisplechtigheden van eene aartshertogin- tyoenopvolgeres. Oe indruk in den vreemde. In Duitschland. Ie Herlijn werd de aanslag bekend ge maakt, dooi de bijzondere uitgaven der dag bladen. Eene diepe ontroering heerschte wel dra. De verontwaardiging steeg ten hoogste bij bet vernemen dat ook de vrouw van den .- aartshertog gedood werd. Keizer Willem Lëvond zich op zijn yacht, ter hoogte van Kiel, alwaar een torpedoboot hem dc tijding bracht. Onmiddellijk gaf hij bevel naar dé haven terug te sturen, om da delijk te kunnen naar Berlijn terugkeeren In Frankrijk. Te Parijs werd de aanslag nogal vroeg in den namiddag vernomen. De Parijzer bladen loven liet karakter van den aartshertog en zijne gehechtheid aan den Oostenrijkschen staat. Zij prijzen ook zijne werkzaamheid. Dc aanslag heeft eene algemeene veront waardiging verwekt. In Italië. De Haliaansohe bladen hebben het alge meen over de Slavische kwestie en zien den toestand als zeer dreigend voor 'de Oosten- rijksche eenheid in. De n Osservatore Romano schrijft dat der gelijke aanslag eene beleediging en eene schande is voor het menschdom, dé eer en de beschaving. In België. Een telegram der ageneie Havas bracht Zondag het eerste bericht te Brussel. De Oos- tenrijksche gezant,, graaf de Clan' en Aldrin- gen bevond zich in Beieren, in verlof. Toen rond 9 ure *s avonds de officieele be vestiging kwam, heerschte de grootste ont roering in het gezantschap. Denzelfden avond nog kwamen het diplo matisch korps en al de Belgische ministers welke zich te Brussel bevonden, hun bezoek van rouwbeklag maken. De minister van Buitenlandsche Zaken, in gelicht door den Belgischen gezant te Wee- nen, heeft onmiddellijk de noodige bevelen gezonden, om de deelneming van het Bel gisch gouvernement aan het Oostenrijkscli gouvernement te betuigen. De gemalin van aartshertog Franz-Ferdi nanrt was te Brussel in de diplomatische kringen goed gekend. Haar vader, graaf von Chotc-k van Chothowa was geruimen tijd Oostenrijksch gezant in onze hoofdstad De aartshertog en zijne vrouw, kwamen dikwijls incognito in België. Verleden jaar woonden zij te Blankenberghe gedurende eene maand. Pas 2 maanden geleden, kwamen zij nog naar Brussel, om eene zuster der vrouw van d§n aartshertog, eene kloosterlinge, te bezoe ken. Deze kloosterlinge bevindt zich thans in één klooster te- Praag. Een feest in het Vatikaan afgezegd. Dinsdag moest de H. Vader op den koer v^n St-Damascus 10.000 geloovigen uit alle werelddeelen ontvangen. Ten gevólge van den aanslag op Aartshertog Franz-Ferdinand die een overtuigd katholiek was, is de ont vangst afgezegd. Een vraagteeken. Het drama van Sarajevo zou wel interna tionale gevolgen kunnen hebben, daar het de verbrokkeling van Oostenrijk-Hongarië kan na zich slepen. In alle geval moet er gewacht worden, naar eene beslissing van Keizer Franz-Jozef, daar het hij alleen is, die den prins kan aan duiden welke hem moet opvolgen. Doch hier dringt het vraagteeken zich op Zal den wil van den ouden vorst geëerbie digd worden in dat keizerrijk, waar er steeds twist en strijd is tusschen de verschillende nationaliteiten en er een groot gevaar zijn voor de eenheid der natie Arme Keizer Frans-Jozef. Men mag het gerust zeggen Arme Keizer Frans-Jozef. Zijn broeder, Keizer Maximi- liaan, echtgenoot van pnnses Charlotta van België, werd vermoord in Mexiko. Zijn eeni- ge zoon, aartshertog Rodolf, werd gedood in bet geheimzinnig drama te Meyerling. Zijne vrouw, Keizerin Elisabeth, geboren prinses •ama I 1 Zulks mocht den ouden wel gespaard blijven.... ;rijzën vorst toch Valsche geruchten. Het verspreide ge rucht als zonde de hertog van Arenberg in onderhandeling zijn, om zijn kasteel en zijne goederen van lieverlee te verkoopen aan de HH Solvay en Warocqué en het inzicht heb ben bepaald België te veriaten, ten einde_zich in Duitschland te gaan vestigen, wordt be slist tegengesproken. De familie van Arenberg verklaart nooit het inzicht gehad te hebben het historisch slot van Heverlee, waar de meeste hertogen van Arenberg zijn geboren, te vervreemden. -1-,e ^oniniciij Ise vorze» Ireriusen, De czaar is op het leven verzekerd hij eene Engelsche maatschappij voor eene som van 25 miljoen frank, mits eene jaar- lijksehe premie van 400.000 frank, welke sederfc zijne kinderjaren betaald wordt. Wijlen koning Humbert van Italië was insge lijks verzekerd voor 25 miljoen frank, terwijl koning Victor Emmanuel zich zelf slechts op 12.500.000 fr. schatte. Koning Alexander van Servië en koningin Draga, waarvan men zich nog de moord herin nert, iiadden geene maatschappij gevonden die hen wilde verzekeren. Het eenige lid der keizerlijke familie van Oostenrijk, die ooit verzekerd is geweest, was de Aartshertog Salvator-Jan-Orth de maat schappij komt het beloop der verzekering met de intresten uit to betalen, tengevolge eene ambtelijke verklaring des overlijdens welke on langs werd gedaan. Deze in tri sten loopen sedert 1890,tijdstip der verdwijning vaudeb aartshertog Edward VII verzekerde zich twee jaren voor zyne dood, voor eene som van 22.500,000 frank, die na zijn overlijden werd uitbetaald. Men weet niet of Georges V en Willem II ver zekerd zijn. Suifcernyverheia in Er was tot nu toe nog- geene enkele rietsüikerplantagie in Congo. Die leemte gaat v/orden aangevuld. Er wordt eene belangrijk© Baamloose fnnat- schappij gesticht in welke groote Hollandse he kapitalen zouden betrokken worden om den kweek van het suikerriet op grooten voet te be ginncn. De behouwde oppervlakte zou ongeveer 5000 hectaren beslaan. Veel seld voor een ]be- scliilclerd tioelc, Jn eene open bare veiling to Londen werd 841.250fr. betaald voor den Titiaan, voorslellcnd een man ,'met rood hoofddeksel. Het was oen buitenkansje voor den vorkooper, want het doek werd inge steld voor den prijs van 50.000 fr. Een heele hoop oude schilderijen kwamen op deze veiling onder dc-n hamer en brachten $e»e som van 21/2 millioen frank op. DE VOLKSSTEM Een Belgisch© Vlieger gedood. Een bericht Zaterdag avond uit Aarlen ont vangen, maakte ons bekend dat het Belgisch leger op zijn beurt is,gctrofléiï door eene zware beproeving. Luitenant Liedel die Zaterdag in den voormid dag met zijn tweedekker was opgestegen vloog in de richting van Maftelange, waar hij hoopte te dalen om daar met eenige vrienden het mid dagmaal te nemen. Bij het neerstrijken werd de tweedekker door een windvlaag opgelicht en onderste boven ge worpen. De vlieger viel onder zijn toestel en werd doodelijk geplctterd. Luitenant Demanet, die in auto zijn makker volgde, snelde dat alijk naar de plaats der ramp en vond luitenant Liedel levenloos onder den tweedekker uitgestrekt. De schedel werd ge kliefd, een bil gebroken en kneuzingen waren over gansch het lichaam zichtbaar. Na ter plaats door arisen verpleegd te zijn, werd luitenant Liedel naar het hospitaal van Aarlen overge bracht. Zijn iües.Lti.d: werd zeer bedenkelijk ge oordeeld. Het is de tweede m^al dat de jonge officier, hij is slechts 20 jaar' ouu het slachtoffer van een ongeval wordt. Enkele weken geleden werd te Gonek in Limburg zijn vliegtoestel ver nield, doch hij.kwam,©r alsdan ongedeerd af. Luitenant Liedel werd le Brussel geboren 1888 en was ingedeeld bij het 10? linio, wanneer hij in 1913, overging baar de viiegschaai-. Later. De ongelukkige luitenant is, zooals verwacht werd, inden nacht vaiiZaterdag op Zondag, in 30 JJJNï M4 jasthuis overleden. 10® VERVOLG. Nu kunt gij u ter rust begeven, jonge lui Do dag breekt aan, want ginds schittert reeds de morgenstor in liet ruime uitspansel, en weldra zal in huis alles op de been w ezen.... Een oogeiiblik voegde hjj op bij, zich zach tjes tot William keerende, die opstond om in hui6 te gaan heeft zij u iets gezegd Wat gezegd 1 Wat Maar Mijnheer William, ik begrijp n niet meer. Heeft zij u niet gezegcf waarom zij dezen bacht is uitgegaan Hebt gij hot haar niet gevraagd Loopt uw hoofd op hoi?» William aarzelde. Eindelyk stamelde hy Zij heeft mij niets gezegd, John, maar ik f)0D verzekerd dat... Dat zij hoegenaamd niet in staat is om kwaad te doen. O Mijnheer William, dat kan voldoende zijn voor u. maar het stelt mij niet gerust. De zinnebeelden, die geheimzinnige wandelingen, alles verkondigt een groot ge vaar. Arme jongeling gij wjjt u niet verlaten op mijne ondervinding. Men heeft altijd on geluk wanneer men grijs begint te worden, «eide de trouwe John ©enigszins gemoiyk. William had John zijne eigene gerustheid willen inprenten, maar hü zag dufzyne po gingen voortaan vruchteloos zouden zijn. Daar hü echter niots to antwoorden bad, ging hij weg en begaf zich naar zyne kamer. Oramaika had hare slaapkamer reeds opge zocht. Zij wierp zich op haar bed, m:.ar vond daar do noodige rust niet. Haru ziel werd ge schokt door (luizende angsten, hoiligo plichten bestrede» elkander, hetwelk vuor dit edei en^ He! Turksch-Grieksch konflikt. Het Oskumeensch Aarlsvaderscitap niet voldaan. De raadslieden van het oekumeensch aartsva derschap hebben in hunne vergadering van Zondag namiddag hot antwoord der Porto, op hunne eiscbe», onvoldoende geoordeeld. Zij hebben besloten nieuw e feiten van uitwijking tor kennis van het gouvernement te brem ge»- Rummeensche vrijwilligers willen den troon van Albanië verdedigen De Rumoensche minister van oorlog heeft drie reserve-officicron van het Rumoensche leger ontvangen, die zich komen in te schrij ven als vrijwilligers voor Albanië. De afgevaardigde Micliesco, heeft in de kamer den minister van buitenlandsche zaken ondervraagd nopens de niededeeliug volgens dewelke in Rumenië vrijwilligerskorpsen, zouden ingericht worden bestemd om den troon ran Albanië te verdedigen. Ilij vroeg of Rumenië geene andere bezorgdheden had.dan de «dwaze» eisehen to steunen van een kleine prins. Deze ondervraging heeft eene groote betooging uitgelokt tereoro van Rumenië en zijn vorstenhuis. De kamer heeft koning Karei gedurende verscheidene minuten toegejuicht. FRANKHI-JK De Oriweders Hit Grenoble wordt bericht dat op verschil lende pun ton der streek hevige onwedors g woed hebben. Te Corps werden een landbouwer en een negociaut dood gebliksemd. Te Saint-Martory w erden de echtgenóoten Mare getroffen door bet hemelvuur, de man verkeert in een hope- loozen toestond. De streek rond Toulouse is ook door het on weder geteisterd. Schrikkelijk automobiel ongeluk. Zondag morgénd- gebeurde er to Donzenac oon schrikkelijk autoongoluk. Hot rijtuig van M. Saii-iy, notaris to Limoges, kantelde om ten gevolge het sprii/gen van een hand, tpen hot met eene snelheid van llOkilm.in het uur reed. M. SaiJly en zjjir. chauffeur wordon op den slag gedood. Dë notaris was 05 jaar oud en voorzitter van ..ile Noturiskamer van Limoges. De Voorzitter en Mevr. Poincaré op den Grooten Prijs De voorzitter der republiek en Mevrouw Poincaré waren Zondag namiddag tegenwoor dig op den Grooten Prys.Zy werden n^etde ge bruikelijke plechtigheid ontvangen en zeer toegejuicht. Do voorzitters der Kamer en hot Senaat, de ministers, hut diplomatisch korj, talrijke hooggeplaatste#, waren insgelijks aanwezig, Het weder was zoor schoon. Senator'j^ele Kiezing Uit Agen DóktééGalüp, radikaal-socialist is senator gekozen in vervanging van M, Giresse radikaal overleden. ENGELAND Een Paketboot gestrand Do Pakotboot California» komende ui New-York, is op de rotsen naby Tory Island gestrand en seint per radiotelegrafie om hulp, Nadere bijzonderheden, over de stranding ont breken editor nog. Men weet enkel dat het ten gevolge van de mist is dat het schip strandde. Twee kjjnonneerbooten ziju de California» ter hulp gezonden. Eene latere depeche zog t dat de «California» aan den voorsteven <erg beschadigd is en dat het water, lungs twtjo lekken binnendringt. ITALIË De Kiezingen. Te Turyn is M. Boniane, nationalist door 11,050 stemmen tegén M. Bonnetti socialist, die 10,080 stemmen bekwam, gekozen. De socialisten verliezen alzoo een zetel. PORTEGAAL Een Anardhistencongres. De Potugeesche anarchisten bereiden een Nationaal congres. Dit congres zal geopend worden door conferënoiën. COLUMBIË De verkiezing van den Voorzitter De groote raad heèft" Dr. Concha, als voor zitter der republiek"' gekozen voor do aan staande periode. BISSCHOP VAN CENT. Eene grootscbe betooging sloot Zonda; feestelijkheden ingericht ter gelegenheid van het jubileum van Z. D. H. Mgr Stillemahs, bisschop van Gent. Reeds lang voor 11 ure, was de ruime Sint- Baafskerk, te Gent, proppensvol. Men be merkte daar senators, volksvertegenwoordi gers, gouverneur, leeraars, magistraten, enz enz. Om 11 ure, deed Mgr StiJlemans^ vooraf gegaan door het kapittel en door Mgr van Reekern, zijne intrede in de hoofdkerk en na de menigte gezegend te hebben, begaf hij zich naar een bidstoel, rechtover het altaar. Na het Ecce Sacerdus hief Mgr Stille- mans het Te Deum aan, dat de koor ver der voortzong in gregoriaanschen zang, ge harmoniseerd door wijlen kanunnik Van Damme, in leven een studiemakker van den jubilaris. Aan den voet van het altaar waren meer dan honderd vlaggen der katholieke maatschappij eh vereenigd Het schouwspel was grootseh en feestelijk. Na het - Te Deum gaf de bisschop do: apostolische» zegen. Do katholieke maatschappijen vormden zich in stoet, ten getalie van verscheidene duizenden en langs de bijzonderste straten van de middenstad trok men naar de Bis domplaats. Al de maatschappijen konden daar op verre na geen plaats nemen. Toen dc hoogwaar dige jubilaris, vergezeld door Mgr Van Re ckem op het balkon verscheen, werd hem eene onvergetelijke ovatie gebracht. Hoeden en zakdoeken wuifden in de lucht. De muzieken speelden afwisselend- De Vlaamsche Leeuw en de Braban^onne Toen Mgr Stillemans den afscheidsgroet toe zwaaide, had wederom eene eindelooze ge- ncgenheidsbetooging plaats. Ongetwijfeld zal deze plechtigheid een ,on- uitwischbaren indruk nalaten, 't Was eene ware betooging der verkleefdheid van het Vlaamsche volk aan de Kerkelijke Overheid op Ziellier de naamlijst der heeren gezwoor- nen welke geroepen zijn om le zelelen, voor de eerste reeks van den derden zitlijd van het Assisenhof van Oost-Vlaanderen waarvan de opening vastgesteld is Woensdag 15 Juli Titelvoerende Gezworenen Maurits Sudan, handelaar, Gent Pieler Verhaegen, advokaat, Gent Ronatus De Cooman, handelaar, Ninovo Leo Van Eecklinuto. fabrikant, Gent Jacobus Feye- rick, fabrikant, Gent Albert Do Meule- meester, fabrikant,Gent Gustaaf De Clerq, gemeenteraadslid, D^stelbergen Isidoor De Vriei.dt, handelaar, Gent Theofiel De Bus, schepene, Exaarde Hendrik Clement, ge meenteraadslid, Malle Joris Manens.kleer- makor, Gei:tLeo Van den Hove, grond eigenaar, Gentbrngge Polydoor Astaes, gepensionneerde, Gent Robert Ramlol, in genieur, Gent Jacobus Van de Weglie, fa brikant, Olsene Francis Geerinck, wink, lier, GentGustaaf Van der Meersch, beeld houwer, GentPaul Troch,handelaar, Gent; Jozef De Vos, grondeigenaar, Evergem Eduard Kcrvyn d'Oudt Mooreghem, grond eigenaar,Mariakerko Alfred Soetaert, han delaar, Gent Ferdinand Hanus, fabrikant, Gent Michel Schiks,-notaris, Zelo Arthur Hëndrickx, bestuurder, Gent Edmond De Saegör, advokaat, GentArthur Descamps. bijzondere, Wetter«n Renatus Vander Grujssö, fabrikant,Deynze Ferdinand de la Ketliulle de Ryhove, eigenaar. Gent Alfr. Soeteii8, advokaat, Gent Theofiel Bouche, handelaar, Gent. Bijgevoegde gezworenen Lodewijk Bogaert, fabrikant, Gent Fer dinand Regniers, ingenieur, Gent Gustaaf Duez, ingenieur, 'Geut Francics Boone, koopman, Gent. ie Gent Zondag avond is op de ïvasteeilaan een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen, toe to schrijven aan het te snel rijden va« een auto» mobiel. Het v/as iets over zeven ure toen de patro nage der meisjes, op gemelde laan gevestigd, was geëindigd. Vier kinderen, de laan willende overste ken, zagen een automobiel, in volle snelheid afkomen en liepen 'de straat overeen dezer viel en den auto liep het meisje óver het li chaam. Men snelde van alle kanten ter hulp, maar helaas, geene hulp mocht baten twee mi nuten later was het arme schaapje een lijk* Het zustertje van het kleine slachtoffer was getuige van het schrikkelijk ongeluk. Met het ambulancierijtuig werd het lijkje naar de ouderlijke woning overgevoerd. Men begrijpt de droefheid der ouders I Men verzekert ons dat de auto, die het on geluk bewerkte, toehoort aan den heer Dier- nan, uit den Ham. WETENSCHAPPELIJK GEDOSEERD en strikt bederfwerend, dank aan hun grond slag van plantaardige zelfstandigheden, zijn de eerste bereidingen voor de tandon van Doctor Pierre, der faculteit van geneeskunde van Parijs, door heel de wereld beroemd ge worden en zonder mededinging gebleven voor hunne gezondheidskundige en geurige hoedanigheden. Zij bevatten geen atoom zuurstof, versprei den geenen onaangenarnen geneeskundigen geur, en nochtans weren zij alle bederf voor de vliezen van den mond en den achtermond, door eene dagelijksche gorgeling. BRUSSEL. Diefstal bij een tcisselagent. Zaterdag namiddag kwam een persoon, twee groote pakken dragend, uit het huis, u. 22, Kolo»iën8traat, waar op de 4e verdieping de slaapkamer is gelegen van den heer Ochai», wisselagent. Mevr. B.., modehunrster, zag den kerel en vatte kwade vermoedens op. Zij stolde vast dat de deur der slaapkamer van M. Ochai» opengebroken was en dat al de meubelen doorzocht waren. De inhoud der laden lag verspreid op den grond. Daar de wisselagent en zijne familie afwe zig waren, waarschuwde Mevr. B...de policle. M. Baekelandt.policiebfllcier snélde ter plaats •evoelig hart een leed was, dat door niets ge lenigd kon worden. Caraïna had haar den vorigon dag de zaak medegedeeld, welke zy aan Mevrouw Harley had te verstaan gegeven, namelijk dat Co- rambo, ongetwijfeld in gezelschap van eenige vrienden zich in het naburige woud ophield, en op eene gunstige genegenheid loerde om eene» aanval op Rama te wagen. De oude Indiaansclie vrouw wist overigens niet welke zijne bedoelingen waren, of hü al leen zyne kinderen terug verlangde, of dat hij het gansche gezin der plan landje wilde ver delgen. Dit laatste scheen wel het waarschijn lijkst, want men heeft nimmer Indianen, die bezield waren met vyandelijke oogmerken, zien vertrekken zonder dat zy bloed hadden vergoten. Op de dringendo vragen van Oramaïka, hnd Car.mia hem geantwoord, dat zij Corumbo herhaaldelijk verzekerd had, dat zijne kinde ren door mevrouw Harley met de grootste goedheid bohandeld werden, maar dat hij nauwelijks scheen te luisteren naar hetgeen zy zoide, en dat hij haar had verlaten, zonder hierop te antwoorden, en met do verzekering dat zij hem niet zou wederzien voordat de zaak a fgeloopo» zou zijn- Het was Oramaiku's eerste voornemen ge weest om alles aan mevrouw Harley te open baren, maar zij w ist dat zij langs dien weg liet ieveu van haren vader in gevaar bracht. Hare natuurlijke neiging, hare levendigste belangstelling, haar trots, alles pleitte by haar ter gunste van haar volk maar als zij zich de weldaden herinnerde, die zij voortdu ren t va-; hare meesteres en van William ge nood. dan sidderde zij. als ware haar eigen leven, bedreigd geworden duor den slag die dat bravo gezin kon troffen. Zy zou alles gedaan, alles geleden hebben om denzelven af te wenden, en intusschen kon zij niet besluite» om haren vader te ver raden. De hoop van Corambo te ontmoeten ver klaart dat de geheimzinnigheid welke John in haar gedrag opmerkte. Zy ging tot aan do hut van Caraïna, maör alles was daar stil. Bij het naar huis gaan, vond zü eene arendsve der op het pad, en yjj twijfelde er niet aan of tiaar vader had deze veer verloren,De/.e omstandigheid haalde haar over om het ver dere gedeelte van dén nacht te waken, opdat zij, wanneer Corambd'Zich mocht vertoonen, zyno wraak zou kunnpn ontwapenen. Ib't bleef voor haul* emie uitgemaakte zaak dat John hem wcrkoljjk gehoord en gezien had, en verzekerd Mat haar vader zich niet zou hebben laten afschrikken door het daar zyn van een gewapend man, vleide zij zich nog, dat hij geen ander verlangen koesterde dan zijne kinderen te bevrijden. Doch daar dit doel door do tusfechenkomst van Caraïna gemakkelijk kon bereikt worden, vond Ora maïka het vreemd, dat hij zyne bedoeling voor do oude verborgen hield. Zij verloor zich in "allerlei gissingen, meer malen was zy opgestaan om alles aan har meesteres to openbaren, en telkens hield do vrees van in hare kiud-rlijke liefde te kort te schieten, haar terug, e» dan verviel zü weder in hare sombere denkbeelden. Oramaïka had William verzekerd.dat het karakter van haren vader niet meer hetzelfde was. en dat hot veranderd was door het on geluk en door de onrechtvaardigheden wolke hij ondervonden had. Zoolang de Pequods voorspoedig waren geweest, had hy zich irie.-r onderscheiden door zijne monschelijke deug den dan door zijnen krijgshaftige» goest. Daar hü de overmacht van zijnen stam boven al de andere kende, scheen hij de sterkere dieren na lo volgen, die, uit hunnen aard, de zwakke beschermen én verdedigen, in plaats van hei; aan te vallen en te onderdrukken. Terwijl het opperhoofd van den stam alles in het werk stelde om de inboorlingen te vereenigen tot hot doel om het ras der buitenlanders uit roeien, verzette Corambo zich integendeel togen elke vijandelijke vertoonifig, waarin hy niets dan gevaar ?ag steeds pleitte hy ter gunsto der gastvrijheid maar hoe meer po gingen liü in het wérk gesteld had om daartoe te geraken, hoe hardor do slagen van het noodlot hem troffen. Op het gezicht der ram pen van zijn volk. verweet hü zich in de bit terheid zijns harten, zü»e voormalige goed heid jegens de Eugelschen en hij dacht nu op niets dan op eene verschrikkelijke wraakne ming. Zijne landgenoten waren vermoord of ver van hunne woningen in eeno schandelijke ballingschap verdreven zijne vrouw was in gevangenschap gestorven, en de twee oimige kinderen die hom overbleven, waren slaven van zyne vijanden. Dit was meer dan genoeg om zijn gemoed to verbitteren, en om hem tot het uiterste aan te zetten. Als eenig overgebleven hoofd van zyn volk al dit leed moetende dragen, nnm hij het besluit om zyne kinderen te bevrijden, en om tevens zijne wraak te kenmerken door een schitterend feit, dat moet dienon om den moed dor inboorlingen weder op te beureD, en om hem aan liet hoofd van zijnen geknak te» en verstrooiden stam te plaatsen. Somtijds zelfs stegen zijne verwachtingen zoo hoog, dat zij hem in de toekomst, reeds eene algeineene vereeniging van do verschil lende volkstam van geheel Amerika deed on deed een onderzoek. De belangrijkheid van den diefstal zal slechts gekend zyn bü de terugkomst van den wisselagent, die verwittigd werd. Diefstal in 't midden der stadZater dag nacht zyn kwaaddoeners in het sigaren- mag.izyn gedrongen van M. S.., Oudo-Klee- renkoopeisstraat. Zij stalen eene som van ongeveer 400 fr. en vele koopwaren. Do heer Lefovre stolde een onderzoek in ter plaats. -- Diefstal langs de daken. Zaterdag ivond 'stelden de dienstmeiden van M. J... advokaat, Zavelstraat vast, dat hunne koffers op de zolderkamers opengebroken en hunne spaargelden, alsook eenige voorwerpen, ge stolen waren. Uit het onderzoek blijkt, dat de dieven langs het dak zijn bijmengt komen. Grondinzakking To midden van de Brugmannlaan, op de grensscheiding der ge meente Ukkel, Vorst. Elsene en St. Gillis.bad Zaterdag morgend eene grondinzakking plaats op eene uitgestrektheid van 2 vierkante meters. De gemeente Elsene zond een policie- agent ter plaats om den put te bewaken en het verkeer af te leiden. Het ongeval veroor zaakte eene groote opschudding. Verstikking door het gas Zaterdag namiddag, stapte eene 30 jarige dame af in een hotel, Brahantstraat. Zy zegde van Luik te komen, 's Avonds had zy een kort doch levendig gesprok met een jongen beer. De hotelhouder, een sterken gnsreuk gewaar wordend, deed de kamer der dame openbre ken. Mon vond haar bewusteloos op haar bed liggen en deed "naar vwrsorgon door een dokter, die haar, na een half uur, terug tot bet leven bracht. Men vervoerde de vronw naar het hospitaal. SCHAARBEEK Kind, gedood Hef 3 jarig zoontje, Leon Hanssens. word Zaterdag imiddag, in de Groote Boschslraat, waar het kind woont, door een automobiel cmge- orpen. De anne kleine werd opgenomen et gebroken schedel en kneuzingen op gansch het lichaam. Men bracht het knaapje ovor naar het gasthuis der gemeente, waar het jeugdig slachtoffer weldra stierf. droomen, waardoor men gemakkelijk in staat zoude geraken om de vreemdelingen voor al tijd te verjagen. Alhoewel Oramaika nog geen verzekering had van de vyandelyke oogmerken van haren vader, kende zij toch genoegzaam zyn karak ter om hem tot eene misdaad in staat te ach ten, wanneer die misdaad hem nader kou brengen tot het duel dat hij zich had voorge steld, de bevrijding van zy«» land. Daarom was zy ook des morgens, toen zy zich bij hot gezin van M«vf. Harley vervoegde, zoo onge rust, dat hare wezenstrekken, als de ware spiegel van hare ziel. geheel ontsteld waren. Mevrouw Harley sloog haar met opmerk zaamheid gade. en daar haro vermoedens ne- vestigd werden door de ongerustheid va.i liet meisje, en nog meer door hot bericht van John wegens haar gedrag gedurende den nacht, be sloot zy dien trouwen knecht naar het fort to zenden, om er bystand te vragen of om de toestemming te verkrijgen van zich met haar huisgezin in het zelve te mogen bogevep.- John, die in het eerst zyne vrees verborgoo had, juichtte dit besluit toe, en hy stond op het punt om zich op weg te Vgeve». toon een bode het bericht bracht dat mijnheor Harley slechts weioigo mylen van Rama ver wijderd was. en dat hy Helena medegebracht had. Om deze rede werd bnsloten dat rnen tot zyno terugkomst zou wachten; alvorens tot buitengewone hulpmiddelen toevlucht te ne men. en in plaats van zich naar het fort te begeven, kreeg John bevel om zfinen heer to gemoot f,o gaan mot da boide oudere knech ten, die üe bagom'jes moesten dragen. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 2