Hedendaagsche beschaving en vreugde De moordaanslag op den Aartshertog Franz-Ferdinand en zijne echtgenoote X3A ia JU A ID Bureel der KatholiekeWerken T EEN EN 'T ANDER uv Woensdag I Juli I3S4 Bestuurder J. Van NufieUDe Qendt. OPROEP Twiitügste jaargsng n* I 5 I 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENi Eos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 Tfc 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute la publicité commeroiale et financière-du jouriml, 6'adresser exclusivement l'Ageuce Reclame Godts, 2, Place de, la Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TE affiLST (DL GODTS, Beurspiaats, 2 I Kerkstraat, Teleïoon A 3299 Telefoon 114 KI. aank. (I tot 4 kl. reg.) fr. 0,G0 I Sport (per regel) Ifr. 1,00 3C bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd uiouwaperregel fr. 2,00 4* bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.Uerstoll.(por regel) fr. 2,O0l Financ.aankon.(perfegel)t"c. 2,00 Ovcrlyden (per rogeft' fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zicli uitsluitelyk te wenden; Agence liéclameÜodts, 2, Beurdplaats, Brussel, Katholieke en Grondwettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst GROOTE HARKT, 24, AALST Met do kiezingen vau 24 Mei U. zijn er nog gens met honderden reklamatiën toegekomen van politieke vrienden, dio met stommen te weinig op de kiezerslijsten voorkwamen. Niets was er dan aan to doen J 't Is nu, dat alios kan in regel gestold wor- flen, 't is4ra wordeu. dat de kiezerslijsten opgesteld Wij doen dus een warmen oproep aan al ouzo Katholieke Vrienden, en in 'tbezonder aan dezen die twijfelen, of ze huu volle kies recht hebben en pnmiddelyk naar uit zien, en alle inlichtingen zonder uitstel te laten ge worden aan M. Zenon De Vos, Bi'teel der Katholieke Werken, Groote Markt, Aalst. Het bureel is open den Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van iedere week, van 9 1/2 tot 12 ure voormiddag en bij uitzondering 's Zondags van 10 tot 12 ure voormiddag. Het mangelt onzen tijd aan vreugde. Geen vreugde En "de eono inrichting V4u vermaak rijst op 11a de andere ...Geen vreugde J3n de opgeprop te concertzalen, schouwburgen en cinéma's, de badplaatsen, bet sport- wezen, enz. enz., schijnen de vraag stellig te logenstraffen En toch beeft onzen tijd een tekort aan ware vreugde, aan reine zielen- vreugde die verdwenen is uit deze maatschappij. De diepere zielebeschaving der middeleeuwen konnen we niet meer, zegt do bekende Duitscha schrijver Fr. Foerstor. De hedendaagsche be schaving richt 's menschen denken en voelen op bijzakenfceroolt lion van de inwendige rust en maakt hen in vele zaken innerlijk armer, hij uiterlijker vermeerdering van rijkdom, Geen beschaving is mogelijk, zoo niet de zorg van het zieleleoen in hel middenpunt der gedachten staat. De menschheid, hoewel ze nooit grooter hooveelheid kennis ophoopte beeft toch nimmer minder kennis ge bad van hetgeen zij het dringendst noodig heeft. De beschaving van het hart en van de ziel ontbreekt. Dat onze tijd aan ware vreugde te kort komt, heeft Mgr. von Ivopplen bewezen in zijn schoon werk Meer Vreugde*. Daar kunnen wij onder andere in lezen, hoe het jachtende leven het gevolg is van den vooruit gang der techniek, stoom en elektricH ■teit, die den mensch geen rust meer gunnen, en neurasthenie of zenuw- zwakheid veroorzaakt, die de samen leving vreugdeloos en onbehaaglijk maakt. De moderne nijverheid heeft den aard van den arbeid veranderd, be roofd van ziel en geest. Wel is waar zijn de machienen niet alleen de schul digen. Een groot deel der schuld hebben ook zij, die den werkman stelselmatig ontevreden willen houden, die belang hebben hjj zijne ontevredenheid, die nooit te vervullen verwachtingen op wekken. Die ontevredenheid van dit grootste deel des volks werkt drukkend op al onze vreugden. De klachten van het volk gillen tot 011s door, we zien baat- dragende gezichten, en worden ge stoord in het diepste der ziel door hetgene we aphter die gezichten voe len en denken. De vreugde ie heen... en (och heeft de mensch recht op vreugde zij is on ontbeerlijk voor het stoffelijk, geeste lijk en godsdienstig leven. 't Is een grove dwaling te meenen dat het christendom met zijne ernstige zedenleer, zijne opvatting van nood zakelijkheid van het lijden,de vreugde dooden zou. De grootste moordenaar is wel de onchristelijke tijdgeest die de zielen uithongert, hel hart wil overweldigen door hot smachtend menschdom een genot te voorspiegelen dat niets dan ellenden teweeg brengt. En Mgr von Kepplen dringt aan houdend aan op de toepassing van liet eenig redmiddelterug naar het chris telijk geloof .terug tot een gezond chris telijk leven, in een woord, tot Christies. Geldkwestie In zijn artikel der Revue Sociale Catholique zegt de heer Verhaegen Op de banken der rechterzij en op de banken van het Gouvernement, moet eene der voornaam ste bekommernissen zijn, onzen uitmuntende fiinancieelen toestand te behouden, met desnoods te weigeren nieuwe uitgaven te doen welke de ontvangsten niet zouden vergoeden. Ongetwijfeld zal zulke politiek eenige aanval len uitlokken van wege de tegenpartij. Maar daarnaar moet men niet omzien. De rol der tegenpartij is de katholieken er toe te brengen do uitgaven te verhoogen. in de hoop dat zij alzoo zullen verplicht zijn nieuwe lasten te leggen die de kiezers zullen misnoegon. Onze vrienden zullen dio taktiok verijdelen. Opperbest 1 't Is maar spijtig dat men alles niet nauwkeurig liceft over wogen voor het stem men der legefwet, en dat men zich heeft laten vangen in het net der oppositie. De koning; zal den 14 Juli eene revue houden over de oud soldaten van 1870-71 tijdstip van den Fransch-Duitschen oorlog. Een optocht en groote feestelijkheden zullen te dier gelegenheid door den bond der oud soldaten worden ingericht. Eene gedenkenis der betooging zal den koning aangeboden worden. Staking der SaTdinen- visschera Het conflict te Concarneau tussclien sardinuenvisschers en conservenfabri kanten dreigt ernstiger te worden. De fabrikanten zooals men weet, weigeren bij den tel te koopou, doch hun voorraden uitslui tend bij het het gewicht willen inslaan, hebben besloten tot uitsluiting over tc gaan. Den bij de patroonsverceniging aangesloten fabrikanten is mededoeling gedaan van dit besluit, zoodat verwacht mag worden dat een ernstige strijd voor de deur staat. De minister van Oorlog te BrasscliaatM.de Brocqueville zal waarschijnlijk Donderdag de vlieginstellin- gen te Brasschaat gaan bezoeken. Men weet dat er behalve de bestaande vlieg- school, bijzondere inrichtingen voor do remonte- en de artillerieschool zijn. Zoodra die inrichtingen gereed zijn «uilen onze officieren niet meer naar de rijschool Yan Ioperen worden gezonden. "Vooi* tie mijnwerkers. Een Eugelsch geleerde, M. Alfred Williams, hoeft een toestel uitgevonden waarmede men in de koolmijnen het grauwvuur kan ontdekken De proeven met de uitvinding gedaan, hebben de beste uilslagen opgeleverd. Het toestel is zoo eenvoudig mogelijk bij de minsto verschijning van grauwvuur in de luchtgesteltenis der mijn hoort men eene bel rinkelen eu wordt op een plaatje de hoeveelheid doodende gaz opgetee- keud. De werklieden hebben al den tijd zich in veiligheid te stellen en weten altijd de gevaarlij kc plaatsen te vermijden. Eens dat de uitvinding in al de mijnen zal toegepast zijn, zullen er vele menschenlevens gespaard worden. De texxtooustelling van nitvinciinmen en nieu< wiglieden, die door de stad Brussel, van 21 tot 28 Juli, Magdalenamarkt, zal inge richt worden, is van nu af van den bosten bijval verzekerd. Meer dan 200 inschrijvingen zijn haar toegezonden. De inschrijvers zullen weldra de verordening en een blad voor inlichtingen ontvangen, dat zooals de aanvragen van mededeeling, vóór den X5n Juli moet gestuurd worden aan het bestuur van Beroepsonderwijs en Schooue Kunsten, Mussehea straat 15, Brussel. Om den opzoekingsgeest san te moedigen en iederen Belgischen uitvinder de mogelijkheid te geven den uitslag zyner werkzaamheden vóór het publiek te brengen, heeft de stad Brussel besloten kosteloos de tentoongestelde voorwer pen te plaatsenzoodat de kosten vaa vervoer en ontruiming alleen ten laste vaa dee tentoon si oi ler bly'ven. Sarajevo De plaats waar de aanslag geschiedde Wat er denküiijk achter de samenzwering zit Sarajevo, de plaats waar do aanslag ge schiedde, is de hoofdstad van liet vroegere Turkscho vilayet, thans OoslenrijkachtHon- gaarsch Kroonland Bosnië en Herzegowina. Volgens de laatste volkstelling, in 4910, had Bosnië erütlerzegowinaeene burgerlijke bevolking van 1.898.044 inwoners eu eene militaire bezetting van 33.753 man, Sarajevo had toen eene bevolking van 51.919 zielen. Zooals wij hooger zegden vormden Bosnië en Herzegowina vroeger een Turksoh vilayet. t Was na de verschrikkelijke demping der opstanden van 1875 en 1876, waarbij do be volking op groote schaal werd uitgemoord, dat Rusland partij trok voor de verdrukten tegen den verdrukker en dat de oorlog tus- schen Rusland en Ttirkye losbrak. Be nederlaag van Turkye bracht de eerste groote verandering aan de kaart van het Balkan-sohiereiland en Bosnië en Herzego wina, die aan de Oostenrijksch Hongaarsche monarchie grenzen, werden zoo al niet be paald aan Turkye ontnomen, voor onbopaal- den tijd bezet en beheerd door Oostenrijk. Van toen af was echter feitelijk Bosnië- Herzegowina ingelijfd en over eenige jaren Stond Europa onverwachts voor een voltrok ken feit by keizerlijk decreet werd het pro tectoraat vèiaudet'd in bezitneming Bosnië en Herzegowina werden doodeenvoudig ge- annexeord. De bevolking van beide landen behoort bijna geheel tot den Zuid-Slavischen atam. Zooals men weet hebben er in den laat- sten tijd herhaaldelijk uitberstingen van fanaiism in de Slavische streken plaats ge had, die vooral zijn aangewakkerd gewor den door de overwinningen van de Serviërs in den laatsten tijd en de oorlogsmaatrege len tot tweemaal toe door Oostenrijk tegen Servië en Rusland genomen. Tot hiertoe «ijn gouverneurs of voorname ambtenaren als slachtoffers gevallen van dit fanatisme. Ditmaal heeft men hooger gemikt en is eene misdaad gepleegd, die in heel Europa een kreet van afschuw zal doen opstijgen. De toestand der gekwetsten. Luitenant kolonel Merezzi, die aan de hals was gekwetst geworden, is buiten gevaar. Graaf Boor Waldeck heeft slechts onbedui dende kwetsuren bekomen, maar zijn auto werd door de ontploffende bom erg bescha digd, evenals deze van graaf Harrosch waar- iivzioh de aartshertog en zijne vrouw bevon den. De gekwetste toeschouwers verkeeren in geen stervensgevaar. Niettemin zijn de vrouw van een raadsheer en een monnik door de stukken der bom zwaar verwond geworden. Verhalen van getuigen. Een ooggetuige, de coiffeur Marosi die een der eersten was om den bomwerper vast te grijpen, verhaalt het volgende Ik bevond mij op het gaanpad en wacht te de komst af van don officieelen stoet.Eerst zag ik den automobiel waarin de policiepre- fekt plaats genomen had, vervolgens den auto van den burgemeester. Eenige minuten later volgde de auto met den aartshertog en zijne gemalin. Opeens zag ik een jongeling, die zich nabij de brug bevond, een voorwerp tegen den muur leggen, en vervolgens in de richting van den keizerlijken automobiel ge- loopen komen. Tezelfder tijd wierp hij een voorwerp, dat ik eerst niet onderscheiden kon het liet eene streep van rook achter Het voorwerp trof den automobiel doch ket ste terug en botste tegen den grond. Eene ontzettende ontploffing volgde. Ik liep naar den bomwerper, die vluchtte. Hij sprong over den kaaimuur in de Militza. Een poli- cieagent, met den revolver in de vuist ach tervolgde met mij den arnachist. Wij vrees den dat hij gewapend was en op ons zou schieten. Eindelijk werd de kerel in 't water aangehouden hij bood geen weerstand en liet zioh gedwee opleiden. Een ooggetuige van den tweeden aanslag verhaaltIk bevond mij met eene kennis op den hoek der Frans-Jozef- en Rudolfstra- ten, waarlange de stoet komen moest. Niet ver van ons stonden drie jongelingen waar van een hijzoodar coze aandacht gaande maakte, omdat hij gedurig de handen in de zakken hield. Twee jonge werkmeisjes na derden de jongelingen, wisselden eenige woorden met hen on kwamen dan naar ous toe, en spraken ons aan alhoewel wij hen niet kenden. Keert naar huis, zegden zij, wij blijven hier ook niet «Nochtans wij bleven. Een oogenblik later kwam Prinzip voorbij een agent en vatte post op denboordsteen van het gaanpad. Op 't zelfde oogenblik kwam de eerste auto mobiel, met den kommissaris der regeering-, dan volgde de auto met den aartshertog en de hertogin eu generaal Pobriek. Wij hoor den dan tweo vuursehoten knalion en zagen den kroonprins neerzijgen. Eenige seconden later viel do hertogin op hare beurt, terwijl de auto in volle vaart naar het gouverne- mentspaleis reed De staat van beleg. De straten van Sarajavo zijn ganse!» ver laten alleenlijk doorkruisen eene afdoeling soldaten de stad. De Servische clubs zijn gesloten en oen groot aantal aanhoudingen zijn gedaan. Sterke soldatenwachten hebben voor den Konak plaats genomen, alwaar de lijken van den aartshertog en zijne gemalin geplaatst zijn. 's Avonds hadden betoogingen plaats. Dnitsoho en Croatsche studenten hebben het hotel de l'Europe, door een Serviër open gehouden, aangevallen en hebben er groote schade aangericht. Een groep Croatsche studenten vergader den op eene openbare plaats, knielden neder en baden tot zielerust van den aartshertog en zijne gemalin. Eenige Serviërs die langs daar voorbij kwamen, werden door de Croaten mishan deld. Het getal aanhoudingen wordt qp 100 geschat. De troepen welke op hot oefeningsplein gebleven waren, zijn in allerhaast terug naar Sarajevo geroepen. De staat van beleg is uitgeroepen. Huiszoekingen te Sarajevo, Na den aanslag zijn talrijke huizoekingen gedaan bij verdachte personen. Verscheide ne dezer hebben getracht te vluchten, doch konden aangehouden worden. Nog de bekentenissen der daders Uit Sarajevo wordt gemeld dat de moor denaar Prinzip de aanslag pleegde, om Servië te wreken tegenover zijne verdruk kers. Prinzip was den raorgend van den aan slag uitgegaan met twee andere studenten, welke hij zeker wist, geene verklikkers te zijn. Hij wist niets van den aanslag met de bom en juist daarom was hij niet gereed om den aanslag te plegen, toen de aarthertog de eerste maal voorbij hem reed. Da aartshertog in België Het was op den dag van den moord juist een jaar goleden dat da aartshertog Fraaa Ferdinand met heel zijne familie en zijn ge volg te Blankenberghe aankwam, om er verscheidene weken te verblijven. In korten tijd hadden de aarlshertog en de hertogin de algemeene sympathie der bevolking ge wonnen, om hun vriendelijken en gansch niet trotschen omgang met do menschen. Na den aanslag. Uit Wéenen seint men dat aartshertog Ferdinand, toen hij zich doodelijk getroffen voelde, tot zijn vrouw deze woorden sprak Sophia, ge moet leven voor de kinderen.» Sarajevo, 29 JuniDe lichamen van den aartshertog en der hertogin werden tijdens den nacht gebalsemd en een plaasteren af druksel werd van hun gelaat genomen. Nog aanslagen waren voorbereid. Men heeft in de kamer van den moorde naar Prinzip eene aanzienlijke hoeveelheid geld gevonden. De aarlshertog moest langs de statie van Biatrik vertrekken. Deze ligt aohter het gouvernementspaleis van Biatrik. Hij moest langsdaar per spoorweg naar de statie van Sarajevo rijden, ongeveer 2 kilometers van daar. Op dezen weg van Bistrik naar Sarajevo heeft men verscheide ne bommen gevondon. Deze ontdekking is bijzonder belangrijk daar zij bewijst dat, indien de vorige aansla gen zouden mislukt zijn tijdens het verblijf der vorsten te 8arajevo, er maatregelen waren genomen om de aartshertog te treffen gedurende zijne reis per spoor* De Lijkplechtigheden Men denkt dat de lijkplechtigheden rond den 10 Juli zullen plaats hebben. Hot is zeer waarschijnlijk dat de keizer van Duitschland de lijkplechtigheden,die zeer indrukwekkend zullen zijn, zal bijwonen. De levensbeschrijving van Aartshertog Franz Ferdinand Aartshertog Franz-Ferdinand van Oosten- rijk-Este werd geboren ten jare 1863 als zoon van keizer Franz Jozef s oudsten broo der, aartshertog Karei Lodewijk en dezes gemalin, Maria Annunziata, dochter van Ferdinand II, koning van beide Sicilian. Zijn vader was partijganger eener zeer strenge opvoeding voor zijne kinderen en eenezeer vroolijke jeugd hadden zij dus niet. In 1876 zien wij den 13jarigen aartshertog als luitenant ingedeeld worden hij het 32* Hongaarsche linie-regimentin 1882 was hij eerste luitenant bij de dragonders en ia 1885 ritmeester in 1889, majoor in 1890 kolonel bevelhebber van een huzaren-regi ment* Zoo verwierf de toekomstige troonopvol ger geleidelijk al de hoogere graden in het leger, tot dat hij, in 1913, tot generaal-in- spectcur dor gansche monarchie benoemd werd feitelijk opperbevelhebber van het leger. Een tijd lang ia men om zijne gezondheid erg bezorgd geweest, doch do natuur kor; alle aanvallen op zijn gestelte boven komen, en een lang verblijf in Egypte, als ook eena reis rond de wereld herstelden zijne gezond heid volkomenzoo dat hij werd een beeld van mannelijkheid en gezondheid. De aartshertog geraakte weldra verliefd op gravin Chotek,die hij bij de aartshertogin ontmoet had en tusschen heiden ontstonden, buiten ieders weet, onderhandelingen. Al les kwam echter aan den dag,toen de kroon prins eens zijn zakuurwerk vergat bij aarts hertogin Isabella, die hot opende, er oen portretje in vond van gravin Chotek,en deze onmiddelijk van haar hof wegzond. Na lang aandringen van den aartshertog bij keizer Franz-Jozef, stemde deze nochtans, in 1900, in het huwelk toe, en, zooals wij reeds zegden, benoemde hij gravin Cliotek, na haar huwelijk, tot hertogin von Hohenberg. Gravin Chotek werd den 1 Meert 1868 te Stuttgart geboren zij was dus 46 jaar oud. Het huwelijk van den aartshertog-troon opvolger stootte in den beginne op veel ver zet van wege keizer. Franz-Jozef en van de leden der keizerlijke familie. Doch geleidelijk wist gravin Chotek zoo zeer de waardeering van den ouden keizer af to dwingen, dut hij haar eerst den titel van hertogin van Hohenberg schonk, later voor haar en hare kinderen het praedicaat van Hoogheid. De positie der hertogin van Hohenberg is aan het Oostenrijksche hof altijd een voor werp van de grootste bezorgdheid geweest. De trotsche aartshertoginnen hebben voort» durend de vrouw van den troonopvolger op de achterste rij geschoven, terwijl keizer Wilhelm de gemalin van zijnen boezemvriend Franz-Ferdinand bij ieder bezoek aan het Duitscha hof onmiddellijk na de keizerin en vóór al de andere prinsessen rangschikte. Wist Franz-Ferdinand zijne familie steeds met liefde en voorkomendheid te omringen en heeft hij, ondanks aijno zoogenaamde mé salliance aan het volk het voorbeeld van den goeden, waarlijk christelijkën huiskring gegeven, ook heeft hij getoond een warm hart te bezitten voor de belangen van al de volkeren der monarchie, «onder onderscheid van taal en nationaliteit. Hoofdkenmerken van «ijn karakter waren godsdienstzin, energie en opgeruimdheid. Juist omdat hij oprecht katholiek was in handel en wandel heeft men tegen over hem* door zekere onbeschaamde pers, den meest onnoemlijken en schandelijken laster zien verspreiden. Hij was anti-vrijmetselaar en anti-revoln» tionair. Zijn afkeer voor do vrijmetselaars was zoo groot, dat hij herhaaldelijk weiger» de verscheidene hongaarsche personagies to ontvangen, diebjj de Loge aangesloten waren, In een gesprek verklaarde hij eens dat seker# vreemde diplomaat, die vrijmetselaar was, nooit zijn vertrouwen zon genieten. Zijne gemalin was ook zeer godsdienstig en had eene bijzondere godsvrucht tot hel H. Kind Jesus van Praag,

De Volksstem | 1914 | | pagina 1