Oramaïka Congo liuiienlantt Vsreenigds Staten en Mexico Een drama tnsscben Belgen DE MAAGD DER WOESTIJN De Aüsaneesc&s kwestie De Zomer in België Nieuwsberichten Juist ook wol'ons dit katholiek zijn Tan den troonopvolger werd sedert lange jaren door diezelfde pers do logende verspreid dat, l)ij de dood van Keizer Franz-Jozcf, de monarchie als een kaartenhuis zou ineenstor ten dit word onkel voorgehouden om te doen deuken dat Franz-Fcrdinaud in den Jiaut der bevolking stond. Als ontwikkeld man en letlerkundigo heeft de nieuw o keizer zich doen kennen door zijn Tagebuch meiner Reise urn die Erde 4892-1893 waarin hij zich als lijn op merker en grondig kenner der buitenlandsche toestanden deed kennen. Hij deed deze reis aan boord van den ram- kruiser - Kaiserin Elisabeth» en bezocht go- heel Engelsch Indie, Java, Japan en geheel Moord-Amerika. Zijn jagershart beeft hij toen op groot wild kunnen ophalen, doch nu was hij, evenals voorhoeu, een groot jager voor den Heer gebleven. Zijne voorliefde voor de zee deed steeds den toenmaligen troonopvolger warme be langstelling voor de vloot aan den dag leg gen en sedert verscheidene jaren was hij de hooge beschermer van het Oostenrijksohe Floltenverein dat zijne afdeelingen aller- wege verspreidt en waarvan er cok in Ant werpen eene afdceling bestaat. Aan al deze gaven paarde hij grooten kunstzin, die niet slechts theoretisch, doch ook practisch tQt uiting kwam in de bescher ming van kunsten kunstgebouwen. Als verzamelaar van-'onde en moderne kunstvoorwerpen, vormdo hij van zijne kas- leelen ware museums, waarvan het pronk juweel was het slot Konopiscbt, waar hij zich het liefst ophield. Het was daar dat keizer Wilhelm hem alle jaren bezocht en daar ook, dat over een paar weken de Duilsche keizer nogmaals kwam, ditmaal vergezeld van admiraal von Tirpitz, wat aan het bezoek eene groote politieke beteekenis gaf. Ook de Oostenrijksche minister van marine was toen te Konopiscbt enzeer waar schijnlijk werden daar voor de vloot en het evenwicht in do Middelandsche Zee zeer be langrijke bespreking, gevoerd. Op 18 December 1913 werd in de ganscho monarchie de 50® verjaring der geboorte van den vermoedelijken troonsopvolger plechtig herdacht. En thans is de gansche monarchie in rouw gedompeld over het afsterven van den be gaafden man op wie de hoop van het rijk gevestigd was. Mogelijke Internationale Verwikkelingen. Zooals wij reeds gisteren melddeD, heeft de moordaanslag, gepleegd op den aartsher tog Franz-Ferdïnand, niet alleen eene ont roering, maar ook een internationale beroering te weeg gebracht. Ook dienen er met reden erge verwikke lingen gevreesd te worden. Oosienrijk- Uongarië, vereenigd onder eenen schepter. aangesloten hij Dnitschland en Italië, was een schoone troef in de handen der vrede lievende» Om den vrede te houden, in dat land waar alle rassen, alle godsdiensten, alle zeden, enz., zooveel verscholen, was er een vorst noodig, die macht en verstand had,en levens over den noodigen eerbied beschikte. Franz-Jozof, de keizer, de vredelievende ouderling genoot dat alles. Zou de aartsher tog daarover ook beschikken Mogelijks Doch 'l was te vreezen, dat aijne jeugd en mogelijks ook zijn gebrek aan ondervindingen diensvolgens den invloed van zekere hoflieden, een heel anderen loop zou hebben. Nooit zou de inpalming van Bosnia-Herze- gowina dooi* de Slavistep vergeten worden. Allen wisten zij, dat daar, en daar alleen, do oorzaak was van al do verwikkelingen wel ke in de laatste tijdon in de Balkanen plaats hadden. Die inpalming is' eene misgreep geweest en aartshertog Frans-Ferdinand heeft er voor geboet. Oostenrijk heeft wellicht van zijne macht misbruik gemaakt, om de kleine mogendhe den, zijne naburen, te verdrukken en hunne ontwikkeling te beletten. 11® VERVOLG. ACHTSTE HOOFDSTUK. Aanval van de Indianen. De vreugde vervulde het verblyf op Rama. Lieve moeder, zeido William, hot be gint nu tijd te worden om te vertrekken, en i»U»en vader en nicht Helena te gaan ontvan gen. Ik heb na het middagmaal den zandloo- per driemaal omgekeerd, en ik geloof, dat voor het zand ophoudt met loopen, ons geluk het toppunt zal bereikt hebben. Plaatsen wij ©i:s onder het afdak van hot voorhuis, van waar wij de rei/.igers onderscheiden kunnen, zoodra zij naderen. Kom Manoko, zeido hij lot Oramaïka's broeder help mij den leu ningstoel van mijne zuster dragen. Lievo jongen, voegdo hij er bij, terwijl bij zijn jongste broertje op zfjnen arm nam, gij gaat •ok mede, al zoudt gy mij ook den eerston kus van vader afsnoepen. De/.e woorden sprokende plaatste hij bet blyde kind naast zijne moeder vervolgens hielp hy zijne zusjes do kleine geschenkjes in orde brengen, welke zij voor Helena hadden gereed gemaakt. De avond was een der schoonste van do maund Mei. De trago lerito vertoonde zich eindelijk in hare vollo kracht bosschen, ak kers on weiden prijkten uiet Jriscli groen; De Connecticut stroomde mot haro nog door l-ogens gezwollen wateren ontzagwekkend voort, als was zij er trotsch op dat zij do booiou dr»3 winters had afgeschud. Hier en daar zag men eenigo akkers, waarop de En- Do groote natie had evenwel genoeg te doen binnen haro grenzen. Zonder de misdaad te versohoonen verre zij van daar vali het evenwel Ie zeggen, dat de haat der slavisten den aartshertog achtervolgde, omdat de slavisten meenden, dat do troonbeklimming van Frans-Ferdinand onvermijdelijk hunne algeheele onderdruk king zou ten gevolge hebben. Hel slavisme en ook Serbio, zullen onge twijfeld de snoodo misdaad afkeuren, alhoe wel déze ten haren prof ij te gepleegd werd. Wat do moordenaar betreft, ongetwijfeld hoeft, hij gedacht, dat het voldoende was, één persoon te doen verdwijnen, om heel de kwestie op te lossen. Zijne snoode daad heeft ongelukkiglijk al de gevaren voor internationale verwikkelin gen nog veel doen aangroeien. Terugkeer der Anversville De stoomboot Anversville heeft verleden Vrijdag, om uren 's nnórgends, Dakar ver laten en mag Maandag aanslaande te Antwer pen verwacht worden. Aan boord bevinden zich nametijk Van do Spoorwegmaatschappij MM. Cerc- kol, Mouillard, Francois, Van Goitsmihove, Right, Vilain, Peltzer, Nagel en Devroey. Van deS. A. B. M. Walden. Van deComp. des Produits M. Hankenne. Der Sud-Kamerun M. Richter, Van de N. A. H. V.: M. Crone. Van de Kassaï M. Joiret. Dor Urselia M. M. Mignaux. Der Comliiia M. Luja. Van de firma Jean Van de Kerchove M. Coppons. Van de T. S. F.: M. Vansoesft. Van de Belgika M. Ravyst. Van de Naamlooxe Maatschappij voor mijn- opsporingen in Beneden-Katanga M. Lam- biotto. FRANKWIJK Doodelijk automobielongeluk. Men bericht uit Niort, dat een suikerkoop- man van Mauzé, JVL Pineau, bot slachtoffer geworden is van een schrikkelijk auto-onge val. Tengevolge van eene ta sterke remming kantelde zijn rijtuig om. M. Pineau werd onder bet voertuig verpletterd en stierf wei nige oogenblikken later. De instortingen van Parijs. Maandag morgend hoeft de kommissie, ingesteld om de oorzaken op te zoeken der ongelukken van 15 Juni, eene vergadering gehouden iu bet ministerie van Openbare Werken.. De kommissie heeft aangenomen dat er gebrokkige uitvoering in de werken kan be staan, on benoemde vier leden die gelast wér den de aanzienlijkheid van het bedrog op te sporen. Do aanstaande zitting zal plaats grijpen op 5 Juli. Anderzijds hooft M. Boucard, onderzoeks rechter, drie rechterlijke deskundigen aange steld. Hij was niet dood. Een postbediende, M. Fr. Piocb, 25"jaaroud van. Marseille, nam Vrijdag 11. een bad in de zee, toen hij eensklaps verdween. Na vruchte- looze opzoekingen, zou de beproefde familie den rouw gaan dragen, wanneer Maandag do ouders van den vermiste uit Alger (Algwrie) een snelbericht ontvingen meldende dat hun zoon door een schip naar Alger stovend, was gered geworden. DUITSCHLAND Het proces van Rosa Luxemburg. Maandag is het proces opgeroepen gewor den voor do rechtbank van Berlijn, ingespan nen tegen Rosa Luxemburg, wegens smaad aan de officieren. In eene redevoering had zij namelijk verklaard, nopens de feiten van slechte behandelingen van soldaten te Met/., dut deze gevallen zich dagelijks hernieuwden in de Duilsche kazernen. ENGELAND Nog de stranding van den Californian De stranding van don Stoomer Californian had plaats Zondag avond om 9,20 ure. De gelsche planters,'tot eene proeve, tarwe had den gezaaid, hetg-en heerlijk afstak togen d«m somberen tint dor onbebouwde moeras sen. De grond die het verblijf van mijnheer Har- loy omgaf, was smaakvol en niet de meeste eiigflsclie nolheid ingericht. Een rijk klaver tapijt bedekte het terras voor de deur. welke tot hoofdingang diende. Daar speelde het pluimgedierte, het edelste in tfüne soort ter wijl andere vogels, de ruimte doorklievende, de lucht vervulden met liefelijke toonen. Eene moeder omringd van vrbolijko kinde ren, levert ste-'ds een opmerkenswaardig schouwspel op voor gevooligo zielen. Mevr. llarley li ad zich met buitengewone zorg ge kiend, en zij had do poort met bloemen laten versieren, om de terugkomst van haren man met luistor to vieren. Moeder, zeide William, terwijl hü do kant lor zijde streek, welke een gedeelte van het gezicht van zijn jongste zusje bedekte, w at is kleine Mary lief, gelijken bare wangen en haar gezichtje uiet juist op eene versch ge plukte perzik Ik w ist niet dat gij zoo kon' vloien, Wil liam. O, noem dat geen vleien, moeder En zich tot Oramaïka koerende zeido hij Wehm waarom zijt gij zoo droevig wees toch iu s' Hemels naam wat opgeruim der. "Helaas!... antwoordde Oramaïka, ter wijl zij oenen blik op mevrouw Harley wierp, en baar gelaat afwendo. alsof een onverhoeds denkbeeld haar getroffen had do stralen der ondergaande zon verlichten de wolk niet lang. Waarom t.ocli zoo neerslachtig, Oramaïka, eou droefgeestigheid die gij to vergeefs voor DE VOLKSSTEM stoomer Cassandre en drie torpodoweorders, «lie de radiografische huTpseinen hadden ont vangen, vaarden do boot ter hulp.Ter'oorza- ko van den mist ltondpy deze schepen den gestranden stoomer moeilijk'ontdekken. Do passagiers ten getallovan 1016, begaven zich Maandag morgend !Vróog aan boord van den Cassandre. De stranding heeft geeue slachtoffers gemaakt, j i Do pakelboot zal waarschijnlijk vlot kunnen gebracht worden als hftt schoon weder vol houdt. Do bemanning bjj.j£t aan boord. TURKIJE Eene uitnoodiglng. Djemal pacha. minister van marine in Tur- kye, i3 door h-t Fransqlb gouvernement uit- gonoodigd geworden op de aanstaande groote vlootmanoouvors. De minister zal op 4 Juli te Puiijs afstappen. SPANJE Onlusten ti> Madrid. Als gevolg op de vernjeerdering van don prijs van hot brood niet «tien cfliitiomen den kilogram, werden te'Madrid betoogingen ge houden. Hondorden knapen doorliepen «Ie straten der hoofdstad .oir stampten do deuren in der bakkerijen, waarvan het grpotsto ge- doelto geplunderd worden.. Verscheidene bo- toogors zijn gewond l"door voorwerpen door do bakkers ouder^hei» geslingerd. De bakkers dio zich verdédigden met wapens zijn erg toegetakeld geworden. MAROKKO Spaansch® trein (aangevallen. Eene officinale depeche uit Marokko bericht dat de. vijand een bevoorradingstrein aange vallen hoeft. De verliezen dor Spaanjaards, bedragen een luitonant-jvolouel en een luite nant gedood, twee luitongnten en zes soldaten gewond. De inboorlingenfrp.opeu telden twee doodén en negen gekwotstpn. Nieuw gevecht. Men ontvangt volgende nieuwstijdingen uit de streek van Taza <fe kolom Gouraud beeft een zegevierende sldg gelovord tegen de afvalligen, die dagelijks dén' post van Koudiat- El-Bab smaadden. De Senegaleescho schatters begonnon het eerst het gevecht niet eene bewonderenswaardige hed^liaftigbeid. Zij voer den verscheidene aanyylie» uit mot «Ie bajon- net. De vijand werd op de'vlucht gedreven en liet geweren en kardoo/én in de handen van den overwinnaar achter, alsmede een stan daard. De verliezen dw Fraiischen zijn 8 doo- den en twintig gewondeüfeiDezo overwinning zal een gewichtige naklank hebben op de afvallige bergbewoners,,e» zal gewis de op lossing verhaasten van de kwestie van Inac- uoen. Viila en Carranza Generaal Villa is naar Torreon terugge keerd om het bevelhebberschap te nemen over het gansche leger. Deze terugkeer zou too te schrijven zijn aan den mangel aan munitie. Men beweert dat. het verkoelen der betrekkingen tusschen de goneralen Villa en Carranza zal leiden tot lietslaken van den veldtocht. Carranza weigert namelijk aan Villa, den schietvoorraad.te doen ontvangen, langs Tampico, de eenig^'ö'jjen haven. Te Durazzo. Eerfdorp in brand Er is geen verandering gekomen in den toestand te Durazzo. In do ömstreke» van het bdorp Zuba, ten noord-öÖSton van Durazzo, vzietmen dikke w olkenden horizont bedekken. .Veronderstelt wordt dat hot dorp in brand {Staat. Ems reis van Turkhan Pacha Turklian Pacha is uit Durazzo vertrokken voor een bn/.oek uan WHenen en Rome, waar hij zal trachten krachtige hulp te bekomen tegen de rebellen. Zondag avond bemerkte' men - ten noord oosten der stad eon brand. Men veronder stelt dat de oproerlingen „Dore-Douscuu bob ben in brand gestoken. De rebbelen trekken ,ziflh in groot getal samen op den Rsaburt en voeren Jajdaugrjyke bewegingen uit. De Epiroten komen, tussohen. Bonden Epiroten, hebbep, Zaterdag na eene lange beschieting de Ajbaneesclie dorpen Labova, Kontkucci en k'uiiioritzaef en de kashah vaii Peliiïi bezet, 8ii trappen alzoo de overeenkomst van zich nfè't" to bedienen van artillerie bij den aanval van de oproerlingen, onder de voeten. De Machias heeft liet bom bardement doen ophouden. ons zoekt te verbergen Uwe stem kan toch niet die van eenen ongeluksvogel zijn. Ik zou bijna met Nancie beginnen te gelooven dat de oude Carnina u betooverd heeft. Men noemt mij een ongeluksvogel, her nam Oramaïka, op eënén half fleren, half droevige» toon, bij u is ook de naohtuil een ongeluksvogelmaar in ons' oog is hij gehei ligd. Hij is onze w achter, en hy wekt ons bij het naderen van het gevaar. Waarlijk, Oramaïka, nobornam William, dat is niet goed van uwen kant. Klaagliede ren komen bij ons even zpo weinig te pas op eenen feestdag, als uwé woorden iu hot te genwoordig oogenblik. De H<>mel zelf schijnt in de vreugde to dee- len, die de ophanden zijndb terugkomst van mijnen vader ons schenkt;.. Meent gij dat, indien uw vader hier in dè nabijheid was, ik net zoo deelen in uwe blijdschap. Overvloedige tranen stroomden uit de oogen van het jong Indiaansch meisje, hetwelk niet antwoordde, en mevrouw H-udey, aangedaan door haro ontsteltenis, \y.elko zij alleen toe schreef aan het hemelsbreed verschil van ha ren toestand met de haar omringende perso nen, riep haar by zich. deed haar naast haren schoot plaats nemen en zeide Oramaïka, gij zijt onder ons noch eene vreemdeling, noch eene,slavin. Waarom zijt gij dan zoo neerslachtig .te midden der blijd schap welke ons be/.:elt Bemint..gij ons niet? Of ik u bemin «riep bet iudiaansch moisje uit, de hat.don vouwende of ik u bemin Ach, gaarne zoude ik alles voor u geven, ik zou zolfs mijïi fbVen Voor u opoffe ren o Wij verlangen hot offer van uw leven niet, kind lief hervatte mevrouw Harley, terwijl zjj haar minzaam toelachte wij be- IN FRANSCH-NOORDEN Een bloedig drama heeft de gemeente Was- quehal, in Fi ansch-Vlaanderen, in opschud ding gebracht. Drie werklieden, allen van Belgische afkomst, Re mi Vansnick, géboren te Voorde, den 14 Juni 1892, Frans Dofoero, geboron te Jsegbem, don 22 October 1880 en Jan Lantsoght, geboren te Brugge don 14 Augustus 1886, bevonden zich in de herberg A la Belle Vue in de rue du Croix, toen er opeens twist ontstond tusschen hen. Do her bergier die vroesdedat zij zoudon lieginnen te vt-clden en een deel vaii zij» huisraad zouden verbrijzelen,zette hen buiten onder voorwend sel dat liet tijd was-ora de herberg te sluiton. De twisters giugeivdocb nauwelijks bevon den zü zich op straat of zij violen aan liet vechten. Op zeker oogenblik slaakte Van snick een kreet en stortte ten grónde. De lier- bèrgier snelde toe en bestatigde dat Vansnick een messteek bad bekomen en overvloedig bloedde, llij nam hem op en droeg hem zjjne woning binnen. Een dokter werd ontboden en oordeelde do toestand van den gekwetsten hopelooos. Deze overleed een paar uren later. Do policio werd verwittigd en stelde een onderzoek in. Men ging op zoek naar de twee manen, die Vansnick vórgozëiden en hield hen weldra-ago,' Lantsoght in zijne wojiing. rue do la Chausséo, to Ropbaais .en Defoero te Wattrelos. Iu de zakken van deze laatste vónd men oen bebloed mes. Lantsoght beschuldigde Defoere van de moord, doch deze loocbendo.Na lang aarzolen en na bestatigd te hebben, dat al de feiten tegen hem getuigden, eindigde Defoere met volledigo bekentenissen te doen. Den 1 Juli is de openingsdag van het groot zomerseizoen in België Oostende, Spa en Blankenberge ziende bezoekers toekomen naar hunne bekoorlijke landschappen en feestzalen. Te Oostende, namelijk, is de reeks der Ivunst- en sportfeesten ten prach tigste begonnen. De Kursaal, dit wonder, heeft men iederen dag volle zalen, en tus schen de overprachtige hotels van den dijk, houdt het Royal Palace heel hoog zijne faam van het eerste tusschen de eesten te zijn. Van den anderen kant heeft het Casino van Blankenberge zijne talrijke getrouwe bezoe kers ontvangen en van het begin zijn de avondfeesten het uitverkoren vereenigings- punt geweest der familien welke in deze lieve badstad verblijven. Spa, de pfaal der Ar dennen, heeft aan de kust niets te benijden. Het zomerseizoen belooft ook ten beste te zul len lukken. De bijval lacht, getrouw? de po gingen toe van dezen die zich voorgesteld hadden aan Spa zijne vroegere aantrekke lijkheden terug te geven. Men mag zeggen dat nooit een zomerseizoen in België zoo op merkenswaardig begonnen is. Brussel. Omvergeworpen., -rr- Het knaapje Eggeriokx, wonende Londengang, werd aan de Zuidlaan door een motorrijwiel uit Maestricht aangereden en zoo erg gewond dat hij in bedonkelijken toestand naar het St-Pietersgasthüis is moeten overgebracht worden, Belangrijke diefstal. Tijdens hunne afwezigheid, kwamen dieven- op de kamers der echtgenooten A. M.., wonend Jo;ef Claesstraat. Al de meubelen werden openge broken en doorzocht. Acht aandeden der stad Brussel, eene som van 300 frank, ju- weelen van waarde, drie gouden zakuur werken en andere juweelen werden gestolen. Kinkhoest, bronchiet en valling. Vroeger stierven jaarlijks duizende kinders van deze ziekten welk huisgezin heeft op het kerkhof geen kind liggen, van deze ziekte gestorven Met Kinkhoest remedie Halewyck, apotheker, Gröenselmarkt, Oostende, ontsnappen zij al len. Verkrijgbaar Aalst, apotheek De Valke- neer Antwerpen, De Beul Uendermonde, Roman; Geeraardsbergen, Van Damme; Aal ter, Tavernier. Honderde certificaten bij elke remedie. Elke apotheker zal welhaast de Klnkhoestremedie Halewyck moeten bezitten. Prijs 3,50 fr. geeren slechts een blijmoedig hart, een vroo- Hjken blik. Eeii bedroefd 'gezicht stemt niet goed overeen met ons geluk. Ga eens bij Ma- nóko gij ziet boe hij buiten adem is van bet zeepbellen blazen voorde kinderen, men zou zeggen, dat hij er even veel vermaak in heeft als zij. Manoko grimlachte, schudde met het hoofd on ging voort met die zeepbollen den een na den anderen, uitte blazen, terwijl hetwéstèr- windje dezelve verre weg droeg, getooid met al de kleuren van dan regenboog.' Do meisjes klapten in hunne handjes, en het jongste stak do hare uit om het fraaie speelgoed te vatten. Ach zeido Oramaïka, haro oogen be dekkende ik zie niet gaarne zoo iets schoons zoo spoedig te niet gaan. Dat is juist het af beeldsel van 's menschen vreugde. Zij blinkt een oogenblik, en weldra is z|j niets meer, of veeleer... Hier hield z\j op. Deze woorden troffen mevrouw Harley op eene smartelijke wijze, en nauwelijks waren deze uitgesproken, of er schoten, als waren zij uit de grond opgekomen, drie Indiaansclie strijders het boscli uit, en deden de lucht woergalmen van hunne ontzettende kreten. Vader vader riepen Oramaïka en Ma-" noko op hetzelfde oogenblik uit. Dadelijk schuardnn de kinderen zich om hunne moeder. Hot kleinste nam zij in hare armen en drukte liet met kracht aan haren boezem, als hadden hare zwakke handen hot kunnen beschermen. Oramaïka slaakte een kreet van smart, zij vloog op met gestrekte armen, en viel voor de voeten baars vaders, dien zy in zynéh loop tegenhield. Red haar red haar riep zij lievig ont steld. Vader, spaar hun 'leven Moedor... de kinderen.., ach! zy zyn allen zoogoed 1 JULI 1914 Autovoerder vreesdijh verbrand. De auto voerder, Hippoliet Michiels, Pastorij' straat, te Elsone, goot Zondag avond, op de Zuidlaan, karbuür in de lantaars van zijn voertuig. Eene groote Vlam sloeg op en ver brandde hem vreeselijk in den hals, het ge laat en aan den schedel. 'r Het slachtoffer werd naar het St-Pieters- gasthüis overgebracht. De dokters vreezen, dat de ongelukkige zal blind blijven. Rijwielongeval.Een inpakker,Frans Braiik, wonende JollystVaat, 27, te Schaar beek, is Zondag morgend, rond 5 urè, in do Wetstraat, ter hoogte der Juste Lipsstraat van zijn rijwiel gevallen. Hij werd nogal erg gewond aan het hoofd opgenomen en naar het gasthuis overgebracht. Aanhouding van een Fransch aftrug- gelaar. Do policie heeft gisteren in een logementhuis der Zuidlaan, zekeren Willem M... aangehouden, geboortig van Parijs cn dio door do rechtbank der Seine werd ver oordeeld wegens ontvreemdingen. De Fran- sche regoering bad zijne uitlevering gevraagd Zelfmoord. Zondag namiddag, rond 3 uur, werd bet personeel van een hotel der Montoyerstraat, een sterken gasreuk gewaar ontsnappend uit de kamer welke een jong© reiziger, daags te voren, voor den nacht gebuurd had. Een ongeluk vermoedend, liet de eigenaar de policie waarschuwen, die ter plaats kwam met een slotmaker. De kamer word geopend. Op het bed lag do jonge heer bewusteloos uitgestrekt. De gaskraan was opengedraaid. Een dokter, in allerhaast ontboden, stolde vast dat de ongelukkige gepoogd had zich te vergiftigen met zekere prstiljen. Daar de dood niet spoedig genoeg volgde, besloot hij té sterven door gasverstikking. De wanhopige werd in bedenkelijken toe stand naar liet gasthuis van Elsene overge brachte Ondanks de verkleefdste verzorging der dokters, stierf hij er to middernacht. Op den doode, vond men papieren op naam van Arthur V..., oud 23 jaar, wonende bij zijne ouders. Steenweg van Vorst te St-Gillis De familie werd gewaarschuwd. Wat vraagt het Volk? De Cliicorei der Trappisten, Avelke het mark Vincart Fils op lrct pak draagt. Het Volk weet dat liet de goede is. Een handelaar der Zaterdagplaats, M. G..., kreeg onlangs een telegram uit Parijs, waarbij zijn b-'ste vriend, M. D..., wonende Koninginneloi, te Schaarbéek, vroeg, hem onmiddellijk-500 frs. op te sturen, daar hij te Parijs bestolen geweégt was. Onmiddel lijk volgde een. telegram dat 200 frs. vol doende waren. M. G..., wist niet dat zijn vriend naar Parijs vertrokken was en ver waarloosde het eens te gaan vragen te Schaarbeek, hij do vrouw van zijn vriend. Hij stuurde onmiddellijk de 200 frs. op. Zondag avond kreeg hij het bezoek van zijn vriend en vroeg hem hoe bij zijn geld kwijt geraakt wag. Groot was de verbazing van M. D..., die Brussel niet verlaten had. M. G-.^begreep dan dat een behendige aftrug- gelaar hem had beet genomen. De diefstallen op de trams. M. Amouton, gisteren avond uit den tram slap pend op de Rogierplaats,nabij de.Kruisvaar tenstraat, stelde vast, dat men hem zijne brieventesch had ontstolen, een bankbriefje van honderd frank inhoudend. M. Deutgeniers, van Breda, werd hot slaclitofler van dezelfde gauwdieverij. Zijne brieventesch bevatte^ ongeveer 350 frank in Belgische, Fransche en Nederlandsche bank briefjes. M. Georges O.., nijveraar, wonende te Parijs en voor zaken to Brussel, stelde gis teren avond op de Rogierlaan vast, dat hij op den tram ontlast werd van eene soin van 10.400 frank in bankbriefjes en stekend in eene brieventesch van bruin leder met zil veren sloten. Schaarbeek. Brand. Tijdens de af wezigheid der huurders, is een brand uitge broken, Zondag avond, op het gelijkvloers van het huis nr 84, Hendrik Bergestraat, te Schaarbeek. Het noodsein werd gegeven door een voorbijganger. Dank aan de spoe dige tusschenkomst van de pompiers d6r ge meente, werden de vlammen op korten tijd beperkt. De schade is nog al belangrijk. voor uwe dochter... Wreek u op uwo vijan den... maar vergiet niét het bloed van onze vrienden... van onze weldoeners... Ik zal be zwijken onder do slagen die gy hun toebrengt. Ach vader, uwe gezellen zyn doof voor myue stem... zég hun toch dat zij ophouden Inderdaad, in weerwil van Oramaïka's smeeken, gingen de twee Indianen die Co- rambo vergezelden, voort met loopen, dor stende om liet. bloedbad te beginnen. Corambo bleef zwijgend en onbewegelijk staan. Zijn verwilderd oog vestigdo zich beur telings op Oramaïka en Manoko, en do eerste autwoordde op dien verpletterenden blik Ja, zij hobbon ons eene schuilplaats gege ven, zij hebben de vleugelen «Ier vriendschap over ons uitgestrekt. Red hen, doé hun geen leed... O jammer liet zal to laat zyn En zy knielde nogmaals voor haren vader, wiens standvastig zwygen te kennen gaf, dat niettegenstaande zijne ziel een afkeer had van de wraak, nochthans niets zyn besluit kon doen wankelen, vervolgens opspringende en naar den Indiaan loopende, dio met opge heven byl naar mevrouw Harley snelde, wierp zij zicli als een schild voor bare wel doenster en zeide Houd op eer gij haar raakt, zult' gy mij in stukkon mouten houwen. Het versteende hart van den Indiaan, dat door het gezicht der rampzalige mooder, om ringd van hare kinderen, niet getroffen werd, sidderde bij het aanschouwen van den moed van het meisje. Hij hield op, en wierp oen af grijselijke» grimlach op haar, toen zyn mak ker hom toeriep Haasten wy ons, of de Engelschen zullen ons overvallen, gelijk de tijger uit de woes- tyu do prooi wellie hij verslinden wil. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 2