en Moordaanslag op Aartshertog Franz-Ferdinand van Oostenrijk zijne echtgenoote ^WM [ZONDAG 5 JULI 1914 'O) Jfd^j Een edel mensch. Katholiek Hertogin VON HOHENBERC. hij bij de aartshertog-in ontmoet had, en tusschen beiden ontstonden, buiten ieders weet, onderhandelingen. Alles kwam echter aan den dag, toen de kroonprins eens zijn zakuurwerk vergat bij aartshertogin Isabella, die het open de, er een portretje van gravin Chotek in vond, en deze onmiddellijk van haar hof wegzond. Na lang aandringen van den kroonprins bij keizer Franz-Jozef, stemde deze nochtans, in 1900, in het huwelijk toe, en, zooals wij reeds zeg den, benoemde hij gravin Chotek, daags na haar huwelijk, tot hertogin von Ho- henberg. Gravin Chotek werd den 1 Maart 1868 te Stuttgart geboren zij was dus 46 jaar oud. Indien Franz-Ferdinand keizer ware geworden, dan zou zijne gemalin eerst alleen den titel van koningin van Hon- garië gedragen hebben. Nochtans zou zij, ondanks al de moeilijkheden, ook wel eens keizerin van Oostenrijk gewor den zijn. Bijgevolg zou haar oudste zoon keizer-koning hebben kunnen worden. Uit dat huwelijk zijn nog 3 kinderen in leven prinses Sofia en de prinsen Maximiliaan en Ernest. Deze zijn thans 12, 11 en 9 jaar oud. Evenals haren gemaal, was de herto gin zeer godsdienstig en ook hare kin deren werden in den zelfden zin opge voed. Over de nieuwe troonopvolgers worden de volgende inlichtingen verstrekt. Door het overlijden van Franz-Ferdinand wordt diens neef Karei l'ranz-Jo- zef, de oudste zoon van den in het jaar 1906 gestorven hertog Otto, erfgenaam van den troon. De jonge aartshertog is een achter-neef des Keizers en door zijne moeder prinses Maria-Jozefa, een neef van den koning van Saksen. Hij werd gehore den 17 Augustus 1887, en is dus weldra 27 jaar oud. Sedert 3 jaar is hij gehuwd met Zita, prinses van Bourbon Parma, en uit dezen echt werd tot heden één kind geboren, Franz-Jozef Otto, die thans 1 1/Z jaar oud it. Onze lezers weten reeds in welke om standigheden aartshertog Franz-Ferdi nand en zijne echtgenoote, te Sarajevo, in Bosnia, vermoord werden. Wij laten hier nog enkele bijzonder heden volgen, over de vermoorden, over den ongelukkigen keizer Franz-Jozef en over de nieuwe troonopvolgers, aarts hertog Karei Franz-Jozef en zijne echt genoote Prinses Zita van Bourbon- Parma. Hertogin von Hohenberg, vroeger gravin Chotek, was de zesde dochter van eene gravènfamilie uit Bohemen, en eere-dame bij aartshertogin Isabella. De wijze waarop zij in kennis geraak te met den Oostenrijkschen kroonprins is nogal eigenaardig en vermeldings- waard. Vroeger reeds had aartshertog Franz-Ferdinand te Praag de familie Chotek leeren kennen, doch zonder ver dere gevolgen. In 1898 echter, toen de prins uit eene langdurige ziekte opstond en eene bruid zocht, werd hij te Pres burg uitgenoodigd bij aartshertogin Isabella die verscheidene dochters van adellijke families in den echt wilde doen treden. De kroonprins geraakte weldra verliefd' op gravin Chotek, die in merg en been. De Weener correspondent van De Maasbode schrijft nog over den ver moorden aartshertog Hij was een man in den volsten zin des woords, een man, wiens geheele le ven werd geregeld door de vervulling der vele en zware plichten, welke de Voorzienigheid hem op de schouders ge legd had. Van dien weg van den plicht week hij geen duim breed af, noch ter rechter- noch ter linkerzijde. Overal en altijd strekte hij anderen tot voorbeeld, hetzij als soldaat in het leger, waar hij zich vooral in zijn element vond, hetzij als rechterhand des keizers, als medehel per in 't bestuur van het groot en mach tig Donaurijk. Elk uur van den dag had zijne vaste bestemming, geen oogenblik ging ver loren, de eenige verpoozing, die hij zich gunde, was in den kring der zijnen. Zoo heeft hij zich meer dan een half men- schenleven met ijver en taaie volharding in stage plichtsvervulling voorbereid tot de groote taak, waartoe de Hemel hem scheen te hebben geroepen. Eilaas, het mocht niet zijn. Oosten- rijk's hoop is ten tweeden male den bo dem ingeslagen. Voor ons, katholieken, is het een groote troost te weten, waar hij de noo- dige kracht vond tot een prachtige, nauwgezette plichtsvervulling. Met fier heid mag het worden neergeschreven Franz-Ferdinand was katholiek in merg en been, katholiek in woord en daad. Of is het geen echte Roomsche daad, eiken Zondag aan te zitten aan 's Hee- ren Tafel en omgeven door heel zijn fa milie uit 's priesters hand het Lichaam des Heeren te ontvangen, zoodat men met reden mag vermoeden, dat hij ook gisteren, op zijn sterfdag, zich nog met het Brood der Engelen voedde? Wie hem zag, zooals ik eens, neergeknield aan dc voeten van de Moeder der Smar ten, vereerd in Neder-Oostenrijk's hei ligdom Maria Taferl, dat hij dikwijls bezocht, wie hem daar zag bidden met zijne vrouw en kinderen, hij verwondere zich niet meer over de nauwgezette plichtsvervulling, waardoor de troonop volger zich voorbereidde tot het bestij gen van den troon. Wie hem daar zag staan vóór den biechtstoel van Maria Taferi's herder, tusschen eenvoudige dorpsbewoners en vrome bedevaarders, hij wist, dat deze man zich niet door hoogmoed zou laten beheerschen, wanneer hij eens*Oosten- rijk's troon bestijgen zou, daar hij hier geleerd had nederig en ootmoedig te zijn. DE LIJDENSWEC VAN KEIZER FRANZ-JOZEF. De levensbeker van Keizer Franz-Jozef mag; zonder vrees van tegenspraak, wel als zeer bitter getiteld worden; een echte lijdensweg was het. Franz-Jozef was leboren den 18 Oogst 1830. Zrjn vader was keizer Franz- Karei en zijne moeder prinses Sofia van Beieren. Op 2 December 1848 werd hij reeds keizer van Oostenrijk gekroond, zij vader overleden zijnde, 't Was enkel op 8 Juni 1867, dat hij koning van Hon- gTn i854d'huwde hij prinses Elisabeth van Beieren, welke hem drie kinderen schonk; prinses Gisela, welke in den echt tradmet.hertog Leopold vanBeie ren; aartshertog Bedolf, gehuwd met prinses Stefanie van Belgie dochter van Leopold II, en Maria-Valeria, gehuwd met Franz-Salvadoi. Aaitshertog K dolf was dus troonopvolger. ,vnn.Q Was het leven van den keizer tot dan toe bevrijd van rampen bet zou onge lukkiglijk niet blijven duren. De broeder van Keizer Franz-Jozef, Maximi- liaan gehuwd met prinses Charlotta van België, dochter van Leopold I, werd Keizer van Mesiko. tt;; De nieuwe vorst had het daar erg te verduren, met de opstandelingen. Hij werd door de opstandelingen gevangen genomen en op 1 Juni 18bI te yuare- t "in'Ïs8ff zou nog eene grootere ramp het Keizerlijk huis treffen. Aartsher tog Rodolf werd te Meyerling, tijdens eene feestpartij gedood, m omstandig heden, welke tot hiertoe niet al te duidelijk gebleken zijn. Dien slag trof den Keizer zeer, docb het noodlot vervolgde hem en op 10 September 1898, werd zijne gemalin, keizerin Elisabeth, te Geneve door den anarchist Lucchem ver- m°sTnds dan had Keizer Franz-Jozef nog enkel hoop op zijn neef, aartshertog Franz-Ferdinand. Toen meu de laatste jobstijding aan den ouden keizer bracht, was zijne droefheid onbeschrijflijk en zijn eenige woorden: Hoe vreeseiijkZal mij dar, niets gespaard blijven op dees' aasde», was wel een kreet des harten. DE NIEUWE TROONOPVOLGERS. Aartshertog FRANZ-FERDINAND.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1