HET BLOEDIG DRAMA Voor die in groote steden willen gaan dienen De slachtoffers van 't vliegen Mluitenlaml 'T EEN EN 'T ANDER ■ni 11 1 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Dinsdag 7 en Woensdag Juli ISt4i Twintigste jaargang n' 158 ABONNEMENTEN! Zes msandea 4 franken. Een jaar 8 franken. InsehrijTing in allo postbureelen van bet land. I* ÖITSAAF, 4 's avonds 0 0 2UITGAAF, 7 u. 's avonds ijl Pour loute la publicitó commercialc et financière du journal, s'adresser exclusiTement k l'Agence Réclame Godts, Place de la Bourse, Bruxelies. 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREEL-EN i TE BRUSSEL I TE AALST EL GOOTS, Beureplaats 2 I Kerlcstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aftnfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 8* bladz. (de regel) fr. 1,00 I 4* blad/, (de regel) fr. Q,3Q Pinanc. aankon, (perregcl)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. l.Qg Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 O verlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zich uitsl ui lelijk to wenden Agence Réclame Godts, 2, lieurspicats, Brussel. Meisjes on der. buiten en gij, va ders en moeders, vooraleer uwe doch ter naar do stad laten gaan dienen, leest de volgende treurige, waar ge beurde geschiedenis Liza, een dochter van 'nen werk man, is dus naar de stad gekomen, zoo wat op goed geluk af, en vindt, op aanwijzing van de een of ander dienst meid of dagblad eenen post Zij mag 's Zondags naar de Mis gaan, ofschoon Mevrouw zelve daar toe niet altijd gereed is met haren op schik en de jonge jufvrouwen ook wel eens wat onpasselijk zijn of niet bij tijds klaar geraken. Liza vir.dt dat alles wel zonderling, maar... hare meesiers zijn toch zoo braaf en des Vrijdags wordt er toch altijd viscb gegeten Voor en na het eten of zelfs maar een kruisteeken maken, dat zag ze niet gebeuren in haren dienst, als zij de tafel dienon moest. Dit ook vond Liza zonderling, maar... hare meesters waren took zoo braaf ten haren opzichte. Zekeren Zondag was er meer werk dan naar gewoonte. Mevrouw komt bij Liza. Liza, vandaag zult ge naar de Mis niet kunnen gaan we ver wachten veel volk dezen middag en ge zult uwen tijd noodig hebben n. Liza vond bet zonderling, maar... bare meesters waren toch zoo braaf, en zij zelveu gingen niet ter kerk. Bah, het kan op ééiien keer toch niet aan komen Liza was op het einde van den zomer in dienst getreden. Het niet-naar-de- kerk gaan had bij Liza reeds meer malen plaats gehad en met de witer- dagen was het des Zondags koud en vuil weder. Liza kijkt door het ven ster en brr... het Was buiten niet aan genaam en in een verwarmde plaats zoo lekker. Liza bleef thuis. Soms met ue winteravonden, kreeg Liza al eens oen boek te lezen van Mevrouw, of een dagblad. Liza las. Ze vond don inhoud aardig. Mocht zo dat boek wel lezer. 3 maar mevrouw en de dochters hadden bet ook gelezen, en die waren toch zoo braaf en geleerd. Eindelijk ging Liza niet meer ter kerke en in plaats van des Zondag nu en dan eens bare ouders te gaan be zoeken gelijk vroeger, deed ze dat ook al niet meer of zelden Wat met Liza gebeurde, gebeurt met honderden buitenmeisjes. Er, wij spreken hier enkel van 't Mis-verzui- men Helaas wat al schetsen zouden wij daarnevens nog kunnen geven van meisjes, die nog veel ellendiger ein digen, nog veel dieper afzakken, niet onkel de Mis verzuimen, maar na ze keren tijd geteekend worden met liet teeken der zedeloosheid en ontacht.en verloren zijn naar ziel en lichaam. Wordt bet niet hoog tijd, dat er iets gebeure tegen de verderfenis en zede lijke verwildering van zoovele door brave buitenmeisjes in onze groote Steden Doch liet zij nu reeds gezegd nooit Zullen de ouders genoegzame voor zichtigheid aan den dag leggen in het plaatsen hunner dochters. Laten ze toch gebruik maken van het schoone Werk tot bescherming van Jonge Meisjes Of dat zij maar eens inlich tingen vragen hij hunnen Eerw. Heer Pastoor. Gezondlieid. Zij waren inder daad hoogst belangwekkend, de proeven met den Vaporisateur Hygiènique Radium, reeds aange nomen in de landen van Engelseh-Saxisehe kui tuur, Engeland en Australië. Eenezuivere plant aardige samenstelling verspreidend, welke nietjs beschadigt en alles *uivert;die zoowel do stalling als het salon reinigt, dat als insektendooder en pluimborstel dienst doet. Zijne waarde is «00 groot dat de uitvinder, de beroemde dokter Morre, bijgestaan door MM. Gould, Abraham, Francois on Allen.de loopbaan van geneesheer verliet, om eich geheel te wijden aan de uitbating van zijne uitvinding, welke reeds door een vijftigtal injbloei verkeorende maatschappijen verzekerd is. En de uitvinding is slechts een dertiental jaren geleden gedaan. Doch het wellukken ervan is verzekerd, door het algemeen en overal gebrui ken van den Vaporisateur. Aiotorwielrij d.er-01 toij lx©* leger. Het inzicht bestaat bij het oorlogsdepartement de soldaten van het voetvolk die een motorrijwiel bezitten, in te deelen bij do verschillende korpsen waar zy diensten kunnen bewijzen. Deze manschappen zouden, in geval van legermobilizeering, hunne motorrijwielen aan eene bijzondere kommissie onderwerpen, die dan over den aankoop zou uitspraak doen. Beslist werd dan ook aan een aantal soldaten der voetvolkregimenten te vragen of zjj boreid zijn doze voorstellen te aanvaarden. In ïietVatllcaan. Z. H. Paus Pius X heeft in bijzonder en buitengewoon ge hoor ontvangen do leerlingen der Zeevaartaka- demie van de Vereenigda Staten te Annapqlis, vergezeld van hunne officiers en van hunne lee raars, alsook van den aalmoezenier, E. H. Brod- man. De amerikaansche bisschoppen, die thans te Rome verblijven, de onder-rector van het noord-amerikaansch kollegie van Rome en ver scheidene hooggeplaatste amcrikanen woonden de ontvangst bij. Na het gehoor, brachten de amerikaansche prelaten en officiqrs een bezoek aan Z. Em. kardinaal Merry del Val»„gtaatsse- kretaris van Z. H. Een nieuwe aseeremg. Het grootste 6chip, varende onder Belgische vlag, en dat terzclfdertijd een ware zeereus zal zijn, is voor 't oogenblik op werf, voor rekening van de Red S/ar Line, welke reeds een groot ge tal schepen bezit, varende onder Belgische vlag. We kennen reeds de Lapland, welke met zijne 18,694 brutto register-ton 30,000 ton water ver plaatst. Hetsehip, 189 ra. lang, kan buiten zijne lading, 340 passagiers, van eerste klas, 350 van tweede klas en 1800 van derde klas vervoeren, met de bemanning erbij komt mon tot een totaal van 3000 personen. De Bollenland, zoo is de-naam van het nieuwe schip, zal nog grooter afmetingen hebben, en een groot weeldestoomer zyn, met 3 schouwen; lengte: 204 m. 21; breedte 23 m. 77. Inhoud: 25,000 bruto ton. Deze nieuwe zeereus zal 880 c^bienpassagiers kunnen meenemen en 2000 landverhuizers, zoo dat, met de bemanuing, do bevolking de 4000 zielen zal nabijkomen. Nieuwe Vis-solieraïia. ven Het beheer van Bruggen en Wegen kreeg last de plannen op te maken voor het aan leggen van twee nieuwe visschershaven, te Zee- br agge en in De Fanne. Blijkens deze plannen zou de visschershaven van Zeebrugge uitmonden ton Westen van de Vaargeul, op omstreeks 500 meters van de zee sluis. Het groote vischersdok, toegankelijk op elk uur van den dag voor de grootste stroomtraw- lers, zal 300 meters lengte op 80 breedte en 5 meters diepgang hebben. Twee andere dokken zullen gebouwd worden en geen taks zal de visschers treffen. De schuilhaven van De Panne reeds in 1912 vastgesteld, zal bestaan uit eene vaargeul tus- schen de twee dammen, eene voorhaven 83 m. en een vlotdok van 575 meters lengte op 150 m, breedte. In September zal de aanbesteding der werken van Zeebrugge. geraamd op 2,500,000 fr. plaats vinden. De werken in De Panne, geraamd op 12 millioen franken zullen eerst in 1915 kunnen aanbesteed worden, daar de onteigeniogen niet al te glad van stapel loopen. Aankom st van. den CongobootMaandag morgend. ten 10 ure, is de Belgische stoomboot Anversville van Congo hier aangekomen met 90 passagiers, waarvan 54 van eerste klas. Tusschen de terug- keerende bevonden zich de Eerw, Zusters van Liefde, Prudentienne en Honorata, beiden van het gasthuis van den spoorweg en de Eerw.4 Pater Van Leuven. Te La Pallice waren reeds 64 passagiers ontscheept. Opgemerkt werd het groot aantal vrouwen, die van de kolonie kwamen met een kindje op den arm. De stam der Bakulas, in Kasai, is weer oproe- rig geworden, in dezelfde streek, waar bij den, laatJten opstand, pater Pollet werd vermoord. Eene expeditie is ter plants gezonden, om het •proeri^e vqlktot kalmte te brengen. De gekende Fransche vlieger Legagneux gedood. Een telegram, uit Saumur meldt, dat de ge kende I'ransQhe vlieger Legagneux, een der geliefkoosdste en der eerste vliegkampioenen Maandag uamiddag aldaar gedood ia ia de volgende dramatische omstandigheden. Le gagneux was van het vhegpiein der Hunau- dières opgestegen om eenige vliegtoeren te doof^ Zoo kwam hij juist tweemaal den looping the loop te doen, toen zijn toestel schielijk kaarsrecht in de Loire stortte. Men zag den vlieger vruchtelooae pogingen doen, om zijn toestel recht te brengen. Toen het voorste van het vliogmacliien hot water raakte, sloeg het geheel om. zoodat de vlieger er onder be klemd zat. Drie personen die met een autobootje een tochtje op de Loire deden, vaarden in allerijl ter hulp. doebczij konden er niet in gelukken, het toestel te keeren. 't Is slechts eenige mi nuien later, dat door tusschenkomst van ver scheidene andere personen, men er kon in gelukken het toestel geheel om te keeren en Legagneux te verlossen. Dadelijk werd hij in eene naburige woning gebracht, waar verscheidene geneesheeren hem kwamen verzorgen. De ongelukkige gaf nog teekens van leven, doch de geneesheeren stelden weldra vast, dat Legagneux den sche del en een der beenen gebroken had en ver der de borst ingedrukt was. Alle hoop op red ding was dus verloren en de ongelukkige vlieger bezweek, eenige oogenblikken later. Het lijk is naar het cloodenhuis overge bracht. Legagneux was geboren te Puteaux. den 24 December 1882. Hij had zijn brevet beko men in 1910, Verscheidene malen was hij rekordman der hoogte en zijn laatste rokord, in December 1913 vastgesteld op 6.120 meters is nog niet geklopt geworden. Hij was mekan|ekwerker In eene fabriek van vliegtoestellen, toen hij zich voorstelde ook te vliegen. Onmiddellijk verhief hij zich tot de eerste rangen en weldra nam hij aan alle vliegmeetingen deel. Legagneux was ridder van het eerelegioen. FRANKRIJK Echtelijk drama. M. J. Silvain, handelsbediende 24 jaar oud, wonende Suresnesstraat, te Parijs, ontmoette3 eenigeu tijd geleden een oude vriend M. André Langlon, 22 jaar oud, die spoedig de vriend des huizes werd. Over een achttal dagen begaf M. Silvain zich naar Rouen om er eene militaire onder- richtsperiode van 23 dagendoor te brengen. Wanneer de reservist Zaterdag 1.1. in verlof te zijnent terugkeerde, verraste hij zijne vrouw in ontrouw. M. Silvain trok een mes en bedreigde er don huisvriend Langlon mede. Deze haalde echter oen revolver te voorschijn en lostte een schot dat de ongelukkige Silvain in volle borst trof. Deze stortte dood neder. De moordeuaar werd in het gevang opge sloten. Kolonel Von Winterfeld verlaat Grisolles. Men bericht uit Grisolles dat kolonel von Winterfeld, die verleden jaar in Fraukryk het slachtoffer werd van een autoongelulc,tijdens de groote krügsraanoeuvers, Zaterdag mot zijne vrouw de stad verlaten heeft om zich naar Aucamville nabij Toülouso te begeven, ten eindeer zjjue herstelling te verhaasten. Alvorens te vertrekken Is Mevr. yon Wiuterfeld een bezoek gaan brengen asilden meier en aan verschillende Personen van aanzien. Zij drukte hare geheefo erkentelijk heid uit voor het gulhartig onthaal der bevol king en verklaarde dat zij er (Steeds de beste gedenkenis zou van bewaren. Dubbele aanhouding. De veiligheidsdienst hoeft te Beaumont a Oise, de genaamden Kiritcheck en Trojaua- roski, russische onderdanen, aangehouden en in het gevang vanPoutoise opgesloten. De kerels droegen twee bommen en ver scheidene revolvers. Doodelijke botsing op de Seine. Zondag avond, rond 6 ure. is een motor bootje te Koven op de Seine in botsing geko- rneu meteen ander bootje, waarin drij jonge lingen zaten. Twee hunuer zyn verdronken. DUITSCHLAND Een revolverheid gelyncheerd. Alhoewel de aanslagen met revolver niet buitengewoon menigvuldig zijn te Berlijn, is liet publiek eohtor zeer verbitterd op degenen die gebruik maken van dit wapen, hetwelk onlangs nog door eeu gouverneur aia eene pest werd aangewezen. De haarsnijder Stephau Rominski, 22 jaar oud, loste in den nacht vau Zondag op Maandag eenige revolverschoten op een persoon, zouder hem te treffen. De kerel werd door ooggetuigen onder haudea genomen en form gelyncheerd. Eene vrouw vermorzeld. Maandag morgend greep in de statie van Eu)>en eon vreeselijk ongeluk plaats. Eene groenten verkoopstor. Mevr. Keutgens, werd er, terwijl zij hare korven verhandelde, door eene manoeuvreerendeiokomotief verrast; de ongelukkige werd het hoofd en de beide boe- neu afgereden. Hare overblijfselen werden naar huis vervoerd. Vijf werklieden gedood. Uit Spandau bericht men dat eene Doodlot- tige onvoorzichtigheid begaan door eenige landwerklieden het leven heeft gekost aan vyf hunner. Een kabel voor hooge electrische spanning doorgebroken en op den grond gevallen zijn de, besloten zij zich te laten eleotriseerenZij vormden de keten en een hunner greep het uiteinde van den kabel vast. Do schok was zoo geweldig dat de vijf eersten dood neer ploften. Vijf anderen werden erg verbrand. ENGELAND De Stemrechtdamen, De Hoi ng en de koningin van Engeland, een bezoek brengende aan Edinburg, verlieten de statie van Princess Rutland, toen eene suf fragette hun rijtuig naderde en er een stuk vernepen papier inwierp. De suffragette werd aangehouden. De staking in het arsenaal van Woolwich. Het arsenaal van Woolwioh is geheel geslo ten. Al de ingangen worden bewaakt door piketten stakors. Eene vsroordeeilng. M. Van den Eynde, 30 jaar oud, verscheen Maandag namiddag voor het North London Police Court, te Londen. Van den Eyndo, die lid was van den Clapton Orien Football Club, werd van onzedelijke feiten beschuldigd. De advokaat van den betichte verklaarde dat zijn kliënt bouwkundige was en naar Enf, geland overgekomen om er -zijne kennissen in de Engelsche taal uit te breiden. Slechts over geringe inkomsten beschikkend,bood hij zjjue diensten aan in den Clapton Club eu werd er aangeworven als internationaal speler. Van den Eynde was sinds achttien maanden in het huwelijk getreden. Kapitein Wells Halland is komen getuigen dat de beschuldigde een man van uitmuntend karakter was; niettemin werd hij tot drie maand gevang verwezen en zal ua uitboeting uit Engeland gedreven worden. RUSLAND De staking van Bakou. Uit Rostoff-op den Don, meldt men dat de vertegenwoordigers der groote napthahuizen hunne klienten hebben bericht dat men om reden van mangel aan naplite veroorzaakt door de staking van Bakou, zij tot nader be vel deu verkoop van naphte staken met uit zondering van dien van petrool. TURKIJE Da kroonprins zal de Duitsche Manoeuvers bijwonen. De Tauine bevestigt dat de erfprins Youa-Souff Ezzedine de uitnoodiging van keizer Willem, om de groote Duitsche krygs- mauoeuvers bij te wonen, aanvaard heeft. MONTENEGRO Geene Servische-Montenegrijnsche Vereeniging. Te Cettinje wordt het nieuws over eone zoogezegde vereeniging van Montenegro en Servië volstrekt gelogenstraft. ITALIË Spoorwegongeluk. DeRoomsche dagbladen deelen eene depeohe uit Trani mede, meldende dut twee rytuigen van een rijzigerstrein tusschen Trani en Bari van de riggels zjjn geloopen. Zeven personen zijn gewond geworden en verscheidene andere enkel gekneusd. Een Officieus® Nota. Eene halfambtelijke nota verklaart dat de mededeeling van zekere dagbladen en volgens dewelke in het 68* regiment infanterie te Milaneu, eene muiterij zoude losgebroken zjjn, van allen grond ontbloot is. Geheimzinnige Aanslag. De Messagero geeft een snelbericht uit Palermo weer, meldendo dat men te Ribera een landbouwer en zijne 2 zonen vermoord-io huonne woning heeft aangetroffen. De drie mannen zyn gedood geworden door geweerschoten, maar in het huis heeft men geen vuurwapen ontdekt, noch sporen van gevecht kunnen waarnemen. SPANJE Onlusten te Valladolid. De staking der werklieden der yzergiete- rijen van Valladolid die vreedzaam was, hoeft Maandag avond opeens een ernstig barakter aangenomen ten gevolge van de dwarsboome- ry van de vryheid van arbeid. De polioie eu de gendarmerie hebben moeten chargeeren na door eou regen van steauen onthaald geweest te ayu. Talryke agenten en stakers zijn licht gewond geworden. Eenige aanhoudingen werden gedaan. Patroaljen gendarmen doorkruisen het center dor stad. MAROKKO Zes visschers ln«de handen der Marokkanen gevallen. De dagbladen1 van Madrid deelen mede dat zes visschers van Linea in do banden der Marokkanen zouden gevallen zijn on opgeslo ten. VAN SARAJEVO Nog de begrafenisplechtigheid Wanueor de twen zoontjes en het dochter ken van deu aartshertog Franz-Ferdinaud en de aartshertogin van Hohenburgin de kapel van het ouderlijk kasteel van ArtsWtten ver schonen, hielden zij elkaar by de baud.Hunne oogjes waren rood en opgezwollen van het weouen, en wanneer zy op hunne bidbankjes gezeten wareu, werden de ongelukkige kinde ren door geween en gesnik als geschud.Wan neer de laatste gebeden gezongen waren zette de lijkstoet, voorafgegaan door de geestelijk heid, zich op weg naar deo grafkelder. Offi cieren van het 7° uhlanen droegen de lijkkist ven den aartshertog, terwijl de/.e van de aartshertogin door pachters van Rouopischt gedragen werd. Wanneer de bijzetting in den grafkelder gedaan was, vertrok de nieuwe aartshertog. De kinderen wilden hem volgen. Max, de kleinste, naderde opeens de lijkkisten. Meu had gezien dat hij een zeer klein pakje onder den arm droeg, waarvoor hy veel zorg scheen te dragen. Hij opende het pakjo en haalde er drie portrettea uit, die hij op de lijkkist zyng vaders legde. Het waren de portrettoo van zijn broeder, van zjjue zuster en hot zijne. Vervolgens gaven do drie kinderen opnieuw elkander de hand en vertrokken. Al de aauwezigen weenden. Dagorde van keizer Frans-Jozef De keizer heeft aan de vloot en het leger eene dagorde gericht waarin hij, in bewoor dingen die tot het hart doordringen, hulde brengt aan de nagedachtenis van aartshertog Franz-Ferdinaud, generaal der ruiterij, admi raal en hoofdopzieuor van du Oosten rij ksehe land- en zoemacht. Deze dagorde eindigt met het vertrouwen uit te drukken in eene voorspoedige toekomst eu met de herinnering aan het feit dat, in alle moeilijke oogenblikken, Oosteni'ijk-Hongariö voor zijne verdediging, op zijn leger en op zyne vloot mag rekenen, die onwrikbaar ge trouw aan hunne plicht blijven. Bij Keizer Frans-Jozef Zaterdag namiddag waren de drie kinderen van wj,jlen aartshertog Franz-Ferdinaud uit- genoodigd bij keizer Franz-Jozef. Het bezoek, dat zonder getuigen plaats had duurde ongeveer 20 minuten. Naar het Neues Wiener Journal meedeelt loopt het gerucht dut prins Ernest von Hohen- berg, oudste zoon van aartshertog Frans-For- dinaud, binnen kort deu titel van hertog vaa Lorreinen zal krijgen, met do wapens van het huis van Lorreinen. Men weet dat dezpn titel aan den keizer be hoort. Scherpe kritieken De schikkingen genomen door den groot meester van het hof voor de plechtigheden van de begrafenis, worden scherp beknibbeld. Do kleingeestige uitsluiting, die aan den dag werd gelegd bij bet opmaken van de lijst der uitnoodigingen, heeft aanleiding gogeven tot eene veel besproken belooging. Vrijdag avoud zijn 120 personen, behooren- de tot do hoogste families van deu Oostenryk- schen en Hongaarschen adel, in hun militair uniform, of geheime raadsheeren eu Kamer- heeren die niet op de plechtigheid ziju uitga- noodigd, bijeengekomen in een hotel te Wee- nen, hebben den stoot afgewacht toen deze hot keizerlijk paleis verliet en hebben hem in groep gevolgd. Al deze dignitarissen, die zelfs niet toege laten werden tot de binnenplaats vóór de kapel, hebben gedreigd hunne hófamhteu neer te leggen, indien men hen belette deu stoet te volgen. Onder hen bevond zich zelfs graaf Chotek, jongste broeder van de hertogin vau Holienberg, die geen uitnoodiging had ont vangen. Het Neues Wiener Journal vraagt dat de grootmeester van 't hof, prins de Montenuovo die op gespannen voet stoud met den overle den aartshertog, gepensioneerd worde. Men merkt op d&l het voorgeschreven ceremonieel zelfs de aanwezigheid aan de statie niet voor zag van aartshertog Karel-Frauz-Jozef, bij da aankomst van het lyk. Ten slotte was men verontwaardig^ omdat de kronen, gezonden door de vprsten, den adel en de bevolking zoo maar op de groote goederenwagens van het hol naar de statie werden vervoerd. De pers is het eens om die incidenten diep betreurenswaardig te vindon. Servië en Rusland De OostenrjJksche pers blijft m^ar. steeds de hand van Servië en Rusland in den af slag zien. Zoo meldt de Reichspost, dat de Russische gezant te Belgrado, den avond der misdaad een groot feest gaf in zijn hotel, en dat daar muziek gemaakt werd tot 's morgens vroeg, alhoewel alle andere feesten, bij het verne men van den aanslag verboden werden. Ook schryft de Servische drukpers nu open lijk, dat Servië niet alleen zou ataan, ingeval oen kouflikt moest uitbreken tussehen Oosten rijk en Servië,' ten gevolge van den aanslag Verders wordt ook nog gemeld, dat de be- ruchto Servisohe vereeniging Qfarodna Obrct- na, welke 5 miljoen toelage krijgt van den Staat om Servische pxopagauda te makeiLQolt zeer ondersteund wordt dpor Rusland*

De Volksstem | 1914 | | pagina 1