DIEVEN m 'T EEN EN ANDER Ha! drama van Sarajevo Brandrampen in Rusland Büf uit Antwerpen w Ds Fransche vlootmanmers nAGBLiLO r.v r.V w De gebeurtenissen in de Balkanên TwiintEys'e jaargang n' 157 2 CENTIEMEN HET NUMMËft Danderdag 9 Juli 1314 ABONNEMENTEN s Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hot land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds «J| V UITGAAF, T o. 's avonds gfg Pour toute la publicité commerciale et flnanciére du journal, 6'adresser oxelusivcmentik l'AgenceRéclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST lgl<GüDTS, Beurspiaats, 2 j O, Klertcstraat, Telefoon A 3291» Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuftel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aanïr. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regol) fr. 1,00 4e bladz. (de regol) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 tr. 1,60 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.Uerstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden; Agenco Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. I 1 lieer do Broqueville heeft zonneklaar da noodzakelijkheid doen uitschijnen van da laatst gestemde wethij heeft gewezen op het groote belang van de nieuwe schoolwet, die vooral onschatbare voordeelen gal ver» schaffen aan onze beminde landelijke be vol» king. De gewichtigste verklaring is echter ge» weest deze die betrek heeft op de Gpntscha Hoogeschool. Vanaf October van dit jaar gaat er te Gent een volledig hooger Vlaamsch on derwijs ingericht worden. 't Valt nu to bezien lioe onze geliefde kabf* notsovorste de Broqueville dit opvatdoch de Vlamingen zullen zich niet laten pramon met 'n doode musch. r Eenige weken geleden sloten zich de socia listen aan by ons verzet togon het uitdeelen ia de stadsscholen vau het liberale boek Plei- zanto mannen in eene ploizante stad Nu ko men de socialisten een nionw verzet uit ta drukken en ditmaal met meer gewéld. Da gemeentescholen bereiden zich voor om op 21 Juli den nationalen feestdag to vieren. EP worden in de school vaderlandscho liederen gezongen. Daar komen do socialisteo tegen op en zij vragen - hunne zonen en dochters totaal te zien vrij waren van alles wat betrek heeft op 21 Juli Ziet liberalen dat komt van uwe onzijdigheid* Nu moogt ge van de socialisten de kinderen al niet spreken of laten zingen van vaderlands liefde. De socialisten hebben hier besloten den 1 Juli op hun eigen te vieren. Zy zien in 1302 geen rassonstryd maar een klassenstrijd, een gevecht der ambachtslieden tegen de nobolea en de ridders. Al de oud-leerlingenbonden van Antwerpen hebben eveneens besloten niet meer mee te doen met de onzydigeguldenspq- renfecsten. Nu dat is het grootste kwaad niet. De Vlaamsche strijd was immers en altijd een katholieke strijd. Daarom moeten wij er eene bijzondero eer in stellen die levensbe- langrijke kwestie tot volle voldoening van het Vlaamsche volk op te lossen. Z. H. Kanunnik Van Langendonck heeft de Ahtwerpsche socialisten bij de tong gevatv Zy hadden weer een vage, laffe, r.aamloozo beschuldiging tegen een goestelijko uitge kraamd. Heor Van Langendonck kreeg het goed ge dacht die mannen op staandoo voet uit te da gen namen en plaatsen te noemen. De socia listen geven een ellendig antwoord We zou den wel namen noemen,maar wij durven niet omdat gij ons door uw klasse-gerecht zoudt doen veroordeelen Als er ooit een jammerlijk antwoord werd gegeven, dan is het wol dit.Het moet ons aan zetten om voortaaan meer dan ooit, juiste plaatsen en namen van die schaamtelooze be schuldigers te eischen. MAX RAM. Dat is veol gezegd Dat is wat grofZijt ge niet beschaamd ons dat verwijt toe te sturen Verdienen we dat W-at denkt ge van ons Altijd hebben we treffelijk geweest en willen we treffelijk blijven. Trekt dat woord in of wij vervolgen u voor scheldnaam en laster. Zoo spreken sommigen die nochtans maar al te wel weten dat zij het nie eens zijn mot do rechtveerdigheid. Inderdaad men mag niet alleen den naam van dief toezwaaien aan dezen welke met ter daad stelen, er op uit zijn en er voor uitgaan, gewapend van kop tot teen en alle gerief tot zulk slecht werk op zak dragende, maar insgelijks al diegenen welke daartoe jneehelpen als de verhelers, de koo- pêrs, do verwisselaars van gestolen goed. Zouden de bedriegers in den handel en wandel insgelijks dien naam niet verdienen 1 Zij die altijd hot zoo weten te pas sen dat hunne weegschaal, balans of bascule wat scheef staat of scheef ■weegtdat hun meel, suiker, zaad, koek, olie, petrool, bloem, bier, wijn, likeuren, enz. enz. valsclfe en ongron- dolijke stoffen bevatten dat hunne maat te klein is of van dubbelen bo dem voorzien dat hunnen meter in gekort werd of hij het al te ras moten onder 't oog nochtans van den kooper eene inkorting ondergaatdat het to verkoopen dier of beest onbekende en gedekte fouten lieeft die niet verklaard of geopenbaard wordendat in veiling gestelde zaak door haar zelve of door de medewerking van den verkooper iets of wat aangebrand riekt en wat verdraaid wordt uitgelegd, geprezen en opgepoetst. En wat zeggen, van de zonen en dochters die hunne ouders bedriegen met geld achter te houden van hun dag- ol weekloon En wat aanvangen met degenen die schulden maken, schulden op schulden, immer en altijd schulden, zonder dat ze denken hoe er uil te geraken en alles eens op zijn effen te brengen Men plakt alhier, men leent al daar en men gaat gerust zijnen weg voort en verder zonder omzien. Men slaapt op zijno twee ooreu en laat do wind maar loeien en de honden maar blaffen 1 Wat kan het mij wel bekom meren of verschillen, alles .wat ik eet sta ik schuldigalles wat ik als kleed sel en schoeisel aantrek, moet ik nog betalen alles wat ik van valsch haar en nieuwerwctsche hoeden op 't hoofd zet, staat in 't krijt bij den winkelier of magazijnier. Hoort men de handelaars klagen 1 Veel verleer, veel nering maar weinig betalers. Veel schapen maar weinig wol. Veel lawijd maar weinig afkor ting. Veel aan 't lijf maar weinig in den zak tenzij schuldbriefjes. O, ik weet het wel, men komt anders niet meer tegen dan heeren, juffers en me vrouwen, zelfs op den huiten, maar 't zijn wolven in schapenvel, zo pron ken met een anders wol, zijde en plui men. Bij te velen is 't niet betaald maar gekocht, ja, zonder geld en te dikwijls zonder 't gedacht van te be talen als men er zal toe in staat zijn. Schulden maken als men ze niet kan of niet van zin is te betalen is dieverij en die zoo te werk gaat noemt men kortweg dieven. Zielenroovers zijn ook dieven Die oprechte duivels in menschenvleesch zijn niet te staan. Wat wordt er heden daags niet gedaan, gewrocht, in het werk gesteld, beraamd, en uitgevoerd om de onschuldige kinderzieltjes en do jeugdige zielen te rooven. Men ont rooft ze aan de zuiverheid, zedigheid, rechtveerdigheid, reinheid, godsdien stigheid om ze ovor te leveren aan al wat vuig en vuil is, om ze te bederven en er zich zoo tot voordeel van te kun nen bedienen, zou men ze van jongs af willen opbrengen, als ware duivels kinderen. Dieven zijn het die slechte ouders, die bedorvene meesters, die verleiders van allen aard en stand. Mbcht er op dat alles niet eens ge wezen worden om aan te toonen dat men meer dioven ontmoet in j't leven dan men wel denkt en meent. Indien er iets to verbeteren is in onzen handel en wandel, 't is hoog tijd, stellen wij niet uit maar ter zake opdat wij nooit meer dien naam naar 't hoofd zouden verdienen geslingerd te worden. MARC. IDtLiven weastrij den. In zake van duivonmelkerij is het altyd het be stuur van spoorweg-en dat den eersten prtfs wint. Er zijn vele Zondagen in den zomer dat men op Fransch grondgebied 250,000 duiven lost, die 250 waggons noodig gehad hebben om vervoerd te worden. Het vervoer van elk® duif kost ongeveer 0,75 per stuk; opbrengst 170duizend franks. Dat is de hoogste prijs die onvermijdelijk door den Staat gewonnen wordt. Men schat dat er in België ongeveer 150 dui zend duivenmelkers zijn; indien zij elk gemid deld 80 duiven houaen, maakt dat 4,500,000 dui ven. Elke duif eet gemiddeld 30 grammen graan of zaad per dag en van de beste soort wat aan 30 fr. per 100 kilos verkocht wordt. Om al de duiven te voeden heeft men voor 14 piiljoenfr. zaad en graan noodig per jaar. Voor de prijskampen zijn er ongeveer 50,000 konstaleurs in Bejgiè aan 100 fr. het stuk, maakt dat een kapitaal van 5 miljoen. Dan heeft men nog to voorzien in duivonmanden, loopzakjes, duivcnijoten, ringskens, loodjes er zijn dagbla den voor liet duivenspel, enz. Men schat dat de ringskens 200,000 i'r. per jaar kosten. Zonder dat men er de pinten bijrekent zijn er een 100 tal miljoen gemoeid met het duiven sport meest beoefend door geringe lieden. Oxt.ae lieden. pinden laatsten tijd hebben enkele honderdjarigen het hoofd neergelegd in 't Vlaamsche land, doch anderen hebben hunne plaats ingenomen. De h. De Vo- ghoi, van Belcele bij St Niklaas slaat aan de spits. Hij zag inderdaad het levenslicht den 23 Juni 1812; na hem komt weduwe Paridaens van Heldergem,die geboren werd inSeptember 1813. To Meulebeke hebben wij Mevr. De Deurwaar der, die op de wereld kwam den 26 April 1814 en te Vlierzele maakt men zich gereod om in October aanstaande weduwe Van Gijseghem te vieren, die alsdan twee nullen in haar jaartal zal zien prijken. Te Calcken is vrouw De Vylder, die op haar 101 jaar gaat, nog kras en gezond. De streek rond Ronsse is rijk aan eeuwelingen. Te Ronsse zelf vierde men dezer dagen vrouw Hanse; te Floesberg leeft de eeuwelinge weduwe Marbaix; te Anvaing is het weduwe Marselle, geboren in April 1813; te Frasnes gaat weduwe Gerard haar 104° jaar te gemoet. De ouderdomsdeken van 'tland van Ouden aarde, Vincentius De Decker, van Grootenberge, overleed dezer dagen in den gezegenden leeftijd van 104 jaar. Belceeringen in Glxina. Het apostolisch vikariaat van Peking heeft in 1913 35000 geloofsleerlingen ingeschreven, 't is te zeggen 10,000 meer dan in 1912. Onder de bekeerden is er eene prinses van keizerlijken bloede, klein-dochter van keizer Kia-Tsing, nicht van keizer Tao-Kwang en 'zus ter van prins King, den laatsten groot-minister van den stam der Mandchous. Bewogen door de goede woorden der Zusters van Liefde in het St Micliaêls-gasthuis, heeft zij het Doopsel op haar sterfbed willen ontvangen. Gode zij geloofd I Eene rensaelitige In lolt is in den maak te Anecy (Frankrijk). Zij wordt gegeven door Z. H. PiusX, aan de hoofdkerk van Rouanen en zal den naam ontvangen van Jeanne d'Arc. Pius Xzal peter zijn cn eene dame van Rouanen meter, 't Zal de grootste klok zijn van Frankrijk, nog zwaarder dan do beroemde Savoyarde van het H. Hart van Parys. Zij zal 20 duizend kilos wegen. Ee Goedenmannen. raad. Het getal betwistingen, onder worpen aan do Kamers voor de werklieden der 48 Goedemannenraden van het land bedroeg, ge durende het jaar 1913, 14,656. Aan de verzoe ningsraden werden 14,586 zaken onderworpen, waarvan er 7.886 bijgelegd werden, *t zij 54,06 p. h. Op 31 December 1913 waren er nog 101 ?aken hangend. Wat de andore zaken aangaat, ofwel werden zij voorde raden gebracht (2,461), ofwel bleven zij zonder gevolg door de schuld der partijen zelf (4,138). Van-de 2,161 zaken aan deraden onderworpen werden er 1.518 gesloten met een vonnis; 802 werden door de raden geregeld; 146 waren nog, hangend op 91 December 1913. De meeste zaken werden verhandeld door de werkliedenkamers der volgende raden: van Luik, 1,930; van' La Louvière 1,687van Charleroi, 1,465van Antwerpen 1.451, en van Elsene, 1,387. Het getal betwistingen, onderworpen aan de Kamers voor bedienden beliep op 2,910.Voor de verzoeningsraden werden 2,862 zaken gebracht waarvan er 1,271 bygelegd werden, 't zij 14,4p.h. 41 zaken waren nog hangend op 31 December 1913. De andere 1,550 zaken werden ofwel voor de raden gebracht (1,177) ofwel bleven zij zonder gevolg door de schuld der betrokken partijen (373). Op de 1.177 zaken aan don raad onderworpen, eindigden er 858 met een vonnis, 196 werden door don raad geregeld en 123 bleven hangend. Een, paard, wint ©50 duizend fr, aan prijzen Zondag werd te Maisons Laflltte bij Parijs de prijs van don president der Republiek geloopen die 100,000 fr. bedraagt. Sardanapale- het paard van baron Ed. de Rothschild won met groot gemak. Sardanapale heeft nu een record geslagen dat men hol zoo spoedig niet zal afnemen: in vier weken tijd hoeft dit paard den prijs Hédou- ville, dcil Derby, den Grooten Prijs van Parijs, en den prijs van den president der Republiek ge wonnen, wat aan den eigenaar, baron Ed. de Rotschild, de kleinigheid van 949,525 fr. aan prijzen opgebracht. James d'Ockhuyzen was gangmaker van.Sar danapale. rvieuwe aloonnementen voor de Spoorwe.ajen Naar wij vernemen zou het bestuur van Spoor wegen er aan donken nieuwe soort spoorweg- abonnementen in te voeren. Dit zou zijn een abonnement van 15 dagen, doch slechts geldig voor series van drie dagen, van Zaterdag tot Maandag. Deze abonnementen zouden slechts afgegeven worden gedurende de zomermaanden, en zouden voornamelijk ten dienste van kantoor bedienden, enz. gesteld worden. Eene misplaatste betooging te Amsterdam. Maandag naoht hebben onbekenden, te Amsterdam, de plaat van het Servisch consu laat afgerukt, en een stuk linnen met bloed besmeurd in de plaats gehangen. De Ser vische consul heeft onmiddelijk het feit ter kennis gebracht van den Servisc'nen gezant te Londen, die bij den minister van Buiten landsche zaken, in Den Haag, per telegram officieel zijn beklag gemaakt heeft.De hoofd commissaris van policie heeft den consul zijne verontwaardiging uitgedrukt. Een streng onderzoek is geopend. In de lia^ van Amsterdam ligt een Oostenrijksche yaclit. Daar men vermoedt dat de daders tusschen de bemanning dezer yaclit zouden te zoeken zijn, worden de opsporingen voor namelijk in deze richting gedaan. De krijgsraad vergadert te Weenen. Te Weenen hebben sedert de moord op den kroonprins reeds verscheidene militaire conferences plaats gehad, in 't bijzijn van den eersten minister, graaf Berchtold. Zij hebben voor doel een krijgsplan te bespre ken voor den oorlog die noodzakelijker wijze zou losbarsten, indien het onderzoek over den aanslag bewijst'dat staatslieden uit een naburig land in de moord betrokken zijn. Voor 'toogenblik echter is uit het onder zoek dat met den grootsten iever te Sarajevo voortgezet wordt, nog niets dergelijks ge bleken. Dinsdag morgend zijn al de Oostenrijk sche en Hongaarsche ministers te Weenen bijeengekomen om de maatregelen te be spreken, die in Bosnië tegen de Servische propaganda dienen genomen te worden. Verscheidene brandrampen hebben in Rus land gewoed. In het Noord-Oosten stond de streek op eene uitgestrektheid .van vele hek- tareu in laaie vlam. Nabij St Petersburg, langs den spoorweg naar Warschau staan ovorgroote turfvelden in brand. Nabij Vitebsk branden de bosschen. In de streek van Duanburg en Dioutanie breidt de brand zich langs om meer uit. Daar is alles wat zich binnen een kring van vijf kilometers doorsnede bevindt, door hel vuur vernield. Oogst, huizen, enz. zyn mede in de vlammen opgegaan. Te Staraïa-Roussa wierp een workman, in onachtzaamheid, eene nog brandeude sigaret in een inopbouwzyn'de huis. De sigaret kwam terecht op oen hoop strooi, welke weldra in brand schoot. Het vuur deelde zich mede aan de keringen van den kelder en spoedig stond het huis in brand. Aangewakkerd door den hevigon wind liep het vuur tot de aanpalende huizen cn in min dan twee uren lagen 15 huizen in asch Nabij Opotchka ontstond op verscheidene plaatsen brand in de bosschen. Het vuur richtte er overgroote schade aan. In den omtrek van Tichvinsk werden reus achtige houtstapels, welke gereedlagen om verkocht-te worden, door brand vernield. Het vuur woedt ook oog op verscheidene andere plaatsen. Daar telefoon- en telegraaf palen mede door het vuur vernield worden is het nog onmogelijk meer nieuws te krygeu. Don 7 Juli 1914. Katholiek opbrulschend leven. Een nieuw Vlaamsch dagblad te Brussel. Dr Fr. Van Cauwelaert naar Holland en naar Duitschland. De prachtredevoerlng van heer de Broqueville. De socialis ten tegen de liberalen. De socialisten en de Guldensporenslag. Een raak schrift van een kanunnik. De katholieke strijdlust krijgt men. God dank, niet gedoofd. Zondag en 8 dagen was het groote fee9t in den Socialen Studiekring te Merxem, nuZondagnvashettedoen in Deurue. De Boerengilde en de Katholieke Wacht haal den hunne vlag in; 74 katholieke maatschap- pyen hielpen meefeesten. Na het lof en de wyding ging die grootsche stoet door de ge meente, waarna in.twee lokalen eene feest zitting plaats had. Er waren daar wel 1500 toehoorders. Als sprekers traden op, heeren Ed. Neeckx, Gust Snaeken, Burgemeester Van den Bosch. Stan De Clerck en Frans Van Cau welaert. Klaar werd betooud dat de nieuwe militaire wet er moest komen, wilde mon do veiligheid, de zelfstandigheid en de ofiafhan- kelykhoid van België waarborgen, maar met dezelfde kracht werd bevestigd dat geen ver meerdering van diensttyd door de katholieken zal gestomd worden en dat ze de liberalen, die hierover weer beginnen te schreeuwen en te lamenteeren, dat men ze zal laten schreeu wen. Absoluut geen vermeerdering vaukrygs- lasten als het niet ten allerhoogste noodzake- lyk is. Bovendien verklaarde heer Van Cau welaert dat hy volstrekt overtuigd is, dat oer er nog één jaar vorloopen is, de stryd om de Vlaamsche Hoogeschool zalzyn uitgevochten. Er heersclite onder de duizenden katholieke struders den gausclien namiddag eeno ouge- meene geestdrift. Enkele weken geleden sprak ik over het nieuwe katholiek Vlaamsch dagblad De Standaarddat binnen weinige maanden voor d'eerste maal gaat verschynen. Ik had hier in De Volksstem myne meening ge zegd over het blad, erby voegende dat alles niet op wieltjes zal rollen. Ik heb nu met den invloedryksten mede-ontwerper van dit blad een lang onderhoud gehad. Deze hoogst acht bare persoon heeft me uitdrukkelyk verklaard dat het nieuwe blad tegen geen enkel katho liek dagblad is gericht, dat 't do dood wenscht noch zoekt van geen enkol katholiek confra ter; doch dat het enkel dient om eene leemte aan te vullen in Brussel. Wat de moeilykho- den der ouderneming betreft, die zyn de stich ters ten volle bewust, maar alle voorzorgen zyn genomen om elke hinderpaal uit den weg te ruimen of te overkomen. Zoo opgevat kan ooniodor er vreê mede hebben, doch ware het er om te doen sommi gen de brooddood te doen sterven, dan zouden de bedreigden gelijk hebben hun bestaan met de meeste beslistheid te verdedigen. r *- De katholieke party van Antwerpen is thans flink vertegenwoordigd. In den Raad der Kroon bezitten wy onzen geliefden Paul So gers, die eenieder verwondert door zyne ver bazende werkkracht. Als gekozenen mogen wy mot fierheid wyzen op de werkdadigheid van heeren de Kerchove en Vandeperre, on als talentvol kamerlid vinden weinige arron dissementen de weerga van den begaafden en geleerden Dr Frans Vau Cauwelaert. Onze Antwerpsche afgevaardigde moet een dezer dageu in 't openbaar optreden aan de Hoogeschool van Amsterdam. Daar zal hy eene tegensprekelyke aanspraak houden over Het solidarisme als grondslag van het maat schappelijk leven Binnenkort ook moet hy spreken to Munster in Westphaleu. Daar zal hy handelen in het Duitschover den taalstrijd in België. Door zulke werking helpt men niet enkel de zaak waaraan men zyne levenskrachten heeft gewijd, maar tevens draagt men er het machtig toe by de faam van België uitheemsch te verbreiden on het aanzien van het Vader land te vermeerderen. Het is een titel te meer die heer Dr Van Cauwelaert verwerft op ouze dankbaarheid. Zondag heeft de alom gewaardeerde heer hoofdminister do Broqueville eene prachtrede gehouden in zyn stad Turnhout. Heeft heer Woeste meer dan iemand ertoe bijgedragen de stad Aalst in heel het land mode op deu voorgrond te brengen juist omdat heer Woeste hare gekozene was, zoo maakt ook heer de Broqueville, zyne verkiezingsstad mondsge- meen. Gelukkige Btedeu die zulke vertegen woordigers bezitten* De Albaneesche opstand. Kroja ontruimd. Abdi bey heeft Kroja ontruimd en heeft zich in Mali teruggetrokken. Men heeft geantwoord aan eene afvaardi ging uit Argyrocastro dat men geene hulp voor de stad kon leveren. Zeven-en-dertig vrijwilligers komende uit Scutari zijn te Durazzo toegekomen. De Epiroten zegepralen. De - Politika van Belgrado schrijft vol gens een bericht uit Ochrida dat de Epiroten- opstandelingen Podgarata ingenomen heb ben. Eene onderzeesche boot gezonken. Tijdens de oefeningen van het zeeleger in de afslechtiDg van Hyères, is de onderzeëer Calypso door den torpedoweorden Mousque- ton die hem begeleidde, aangevaren gewor den. Do Calypso is gezonken. De gausche bemanning van de onderzeesche boot is gered door de Mousqueton en twee andere onder* zeëers. Luidens nadere bijzonderheden greep da aanvaring plaats ten Oosten van de Hyères- eilanden om 4 1/2 ure. De schok was zeer geweldig. De Monique» ton boorde een groot gat in de romp van da Calypso. De zee was zeer woelig en de onder zeëer langzaam door bet water ingenomen, verdween na eenige minuten in de zee. Gelukkiglyk waren bijna al de koppen der bemanning op het dek daar de Calypso niet onder water vaarde. De andere "zeelieden kwamen spoedig boven op het dek. De hou ding der bemanning was bewonderenswaardig Eenige mannen wierpen zich in zee en bereik ten den torpedoweerder, die onmiddellijk sloepen in zee liet. De onderzeëers Bernouilli en Circé kwamen ter hulp gevareu en redden het overige der bemanning en de officieren van den Calypso. Do wind looide. De geweldige baren maak ten de reddingswerken zeer moeilijk, dia nochtans ten volle slaagden. Verscheidene schepen der lichte verdediging kwamen ter plaats doch hunue medehulp werd on noodig daar do Calypso op 320 meten gezonken was.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1