Belangrijke Ministerieels Verklaringen Vsreenigde Staten en Mexico Buitenland C5 x*£t,xxi.a,ïlzsL DE MAAGD DER WOESTIJN Eene vreeseüjke slachting te Kortrijk Nieu wsberichien AMER JACQUES 2 DE VOLKSSTEM Zondag laatst heeft M. de Broqueville, Onze hoofdminister, te Turnhout, op do ver gadering der Katholieke Vereeniging van hot arrondissement, eene belangrijke rede voering gehouden. Daar raakte hij tal van bijzondere punten aan, en wij geven bier den beknopten inhoud dier redevoering Weder In 1911, toen ik mijn vriend M. Scbol- laert opvolgde hadden wij in de Kamer, zes stemmen meerderheid. Thans hebben wij er nog hot dubbel, alhoewel wij inde laat ste kieziDg 2 zetels verloren. In don Senaat is onze meerderheid van 18 Op 20 geklommen. Alhoewel do bijzonderste liberalen do nieuwe krijgswet gestemd heb ben, en alhoewel het Verplichtend Onder wijs steeds op hun programma stond,hebben zij nu het kiezerskorps togen die twee punten opgeruid. Zoo was do laatste kiesstrijd de vernederendste welke de liberalen sinds 1884 te voeren hadden. De niéuwe krijgswet was er noodig ten gevolge van verwikkelingen," welke zich in deu vreemde voordedon, en onze onafhanke lijkheid konden in gevaar brengen. Het gouvernement heeft zijne plicht gedaan en do katholieken hebben zulks begrepen. Nieuwe lasten waren noodig. Dat was on vermijdelijk. Zijn de kosten overdreven Onder het liberaal gouvernement kostte hel leger het derde deel dor totale Opbrengst van rechtstreeksohe en onrechtstreekscho be lastingen. Nu is het nog slechts het 4e deel juist ten gevolge der dienstvermindering. Deze is van 48 op 24 en van 30 op 15 en zelfs 12 maanden en half gebracht. Wij hebben onzeSchoolwet doen stemmen welke aan den huisvador den vrije keus der school laat. Zoo wij de verplichting en den ■4° graad ingevoerd hebben, dan was zulks, omdat onze vrienden, do buitenlieden, niet ten achteren zouden geweest zijn, onder oogpunt van onderwijs en beroepsonderwijs, bij de bevolking der steden en nijverheids centrums. Dien uitslag zal verkregen worden, zonder misnoegden te maken. Wij hebben onze tegenstrevers niet willon volgen, waar zij vroegen do overtreders te vervolgen met gevang en verlies van stemrecht. Persoonlijk was ik maar voor de ver plichting tol den ouderdom van twaalf jaar maar de overste der regeering is dikwijls door do omstandigheden gedwongen water in zijn wijn te doen en zoo ben ik do verlan gens mijner vrienden bijgetreden. Spreker toont aan dat men aan de gestem de leerplicht eene strengheid heeft toege schreven, die er volslagen vreemd aan is. D© wet laat, trouwens, aan do kinderen toe op 13 jaar hun lagere studiën teeindigen vóór 1919 mag niemand boven de 13 jaar tot schoolgaan verplicht worden. Wat meer is, de 4° graad kan zoodanig geregeld worden, dat de kinderen met een halven dag school gaan. of rnet het schoolgaan in horfst- on wintertijd alleen, of mits oene vereeniging van beide stelsels, aan den schoolplicht kun nen voldoen de gemeenten mogen daarbij kiezen. Wij hebben van de gelegonheid gebruik gemaakt, om den stoffelijk en toestand van b«t onderwijzend personeel aanzienlijk te verbeteren. Op maatschappelijk gebied is de Regee ving met reuzenschreden vqoruitgestapt, de drievoudige maatschappelijke verzekering werd door do Kamer gestemd. Op den raad van hijzonder bevoegde vrienden, had de Regeering liet wenschelijk geacht, de ver lichting te doen opnemen in het ontwerp - van wet dat door de Kamér met de alge- meeno stemmen der rechterzijde min drie aangenomen werd. Ton einde niet te voort- varond te werk te gaan, had de Regeering voorgesteld de toepassing der verplichting voor de invaliditeit en de ziekte tot 1919 te 17° VERVOLG. Zoo scheen hij hem een zijner bestem ming waardig zoenoffer. Hoe meer hij zich verheugde zulk eenen gevangene in zijn bezit te hebben, zoo veel te grooter werd ook zijn angst, dat zijn gevangene hem ontsnappen zoude. Twee jnalen gedurende de reis had William, met behulp van Oramaïka, zijne vrijheid bijna- teruggekregen. De ontdekte samenzweringen maakten den Indiaan ongeduldig om zijne wraak te volvoeien, en bij besloot eindelijk dezelve niet langer uit te stellen dan tot den volgenden ochtend. Toen de wilden de laatste engte verlieten, vertoonde zich een nieuw schouwspel voor hunne oogen. Hot was eene afwisseling van heuvels en valleien, van beekjes en beem den het schoone landschap was omringd door hooge bergen, die de vlakte tegen den noordowind beschermden. Er was een lichte regen gevallen, on wolkjes met duizenden kleuren trokken aan den gezichteinder op raar het zuiden, en verhoogden nog do schoonheid van het landschap. Onder in het dal kronkelde zich de Hou satonielc, nu eens in eenen nauwen doorgang besloten, en dan weder zich uitbreidende in eeno breede vlakte, welke de wortels der boomon, die hare oevers bedekten, bevoch tigde. In dit verwijderd tijdstip stonden de geraasmakende molens en de honderdarmige fabrieken nog niet aan haren stroom, geene brug beknelde hare wateren; men zager nog geen ander bewijs van liet bestaan van versohuiven. Het schijnt dat zelfs onder dien vorm vele onzer vrienden hot verplichtend karakter van de verzekering met vrees tege moet zien en sommigen beweren dat de ver plichting het toepassen van de wet onmoge lijk zal maken. Daar de questie hangende is voor den Se naat, is de Regeering voornemens dit bij zonder punt te onderzoekon met den vasten wil tot eene gunstige oplossing te geraken. De nieuwe wet op de goedkoope wonin- gen,die de Senaat onlangs aangenomen heeft is een der volledigste die er in Europa be slaan. Na vervolgons de verbeteringen opge somd te hebben, welke hot gouvernement in 't oog heeft voor de Kempen, komt de acht bare lieer kabinetsoverste aan de taalkwes tie en zegt, dat de wet op het gebruik der taal in logor en school, slechts beginselen zijn, daar er met de heropening der Kamers een ontwerp zal aangeboden worden om te rekenen van October 1915 in Gent een liooger onderwijs in te voeren en deze bran dende kwestie, dus ook voor goed op te lossen. Ook voor de kleine burgerij zal gezorgd worden, want verscheidene ontwerpen, hen aanbelangend© zijn neergelegd. De redevoering van den kabinetsoverste werd dikwijls door geestdriftige toejuichin gen onderbroken. Wij juichen mede, om die verklaringen, wier verwezenlijking enkel de katholieke partij en hot gouvernemont, sterker en sterker maken kan. Huerta tot voorzitter herkozen. Men seint uit Washington aan do Ti mes De herkiezing van generaal Huerta tot vorzitter der republiek is een zware slag tegen i.et bestuur. Men had tot heden toe gedacht dat Huerta Ier gelegonheid van de kiozingen zich zoude teruggetrokken li ebben. Men vreest nu dat hij aan het bewind zal blijven. Eene muiterij te Vera-Cruz. Onder de Mexikaansche federalen nabij de Amerikaansche voorposten te Vera-Cruz is eene muiterij losgebroken. Generaal Fun- ston bericht dat er oen gevecht plaats gehad heeft tueschen de federalen en de muiters, die dreigen de Amerikaansche troepen aan te vallen De oproerlingen zijn weinig talrijk sleolit ingericht en boezemon geen de minste schrik in. FRANKRIJK Een Belg gedood te Anzin. Em. Vanhove. 38 jaar, aardewerker van Manbray (België) werkte Dinsdag morgend rond 10 uro in de Weststraat te Anzin wan neer er zich eene instorting voordeed, waaron der de werkman bedolven werd. Do ontrui- mingswerkeu werden niet voorzichtig geleid, toen men don ongelukkige kou verlossen was hij vroeselijk gesteld. Do ingestorte massa had hem do borst ingedrukt en verscheidene ribben gebroken. Vanhove is naar het hospi taal van Valenciennes gevoerd, in «en toe stand dio weinig.hoop'op redding laat. Tusschen bandieten en policieagenten. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd de aandacht van twee policieagenten van hot 10° Parijzer arrondissement gaande gemaakt op de Villettelaan door hulpkreten, zij richt ten zich naar de plaats van waar het geroep scheen te komen en bemerkten er een voor bijganger die handgemeen geworden was met drie kerels dio hem poogden uit te plunderen. Bij het zien der agenten lieten de kwaad doeners hun slachtoffer los en losten op de agenten tweo schoten die echter hun doel misten. Een der agenten antwoordde door drie revolverschoten, Op het gerucht der los branding snelden verscheidene agenten cycli- sten toe en vervolgden de bandieten welke aangehouden en naar het policiebureel Wer den opgeleid. Do drie apachen werden na Ondervraging Dinsdag morgend opgesloten. monschen, dan het kleine vaartuig, dat den stroom doorkliefde of vast lag aan den oover. Onze reizigers waren, dekrorarningen der Housatoniek volgende, de vallei ingetreden, rondom eenen kegelvormige» berg, dio ge makkelijk te bestijgen was. uitgezonderd van den kant der rivier. Van die zijde en ter halver hoogte verhief zicli een loodrechte rots geheel het overige gedeelte van den berg was toen bodekt met lauriorboomen in vollen bloei. Om dit indrukwekkend schouwspHl te be wonderen, vertoefden Corambo en zijne me degezellen in eene kleine begraasde holte. William wierp eenen blik op den rook, die zich verspreidde-boven de bulten van het dorp, dat hij aan zijne voeten zag liggen. I)e vrede woonde in die verblijven toen dacht bij aan de door een bloedbad bezoedelde ouderlijke woning, en zijne oogen werden gevuld met tranen. Corambo wierp eenen droefgeestigen blik op eenen eenzamen pijnboom, die door den bliksem getroffen en door de stormen ont worteld was, en die van den grond, waar hij woleer zoo weelderig bloeide, zijne laat ste takken verhief tot aan de rots, als om hare bescherming in te roepen tegen de woede der elementen, welke hem van zijnen groenen tooi hadden beroofd. Deze van zijne bladeren beroofde boom was voor hem een vrij nauwkeurig afbeeldsel van liet hoofd van eenen vernielden en verstrooiden stam. Zié, mijn kind, zeide hij ot Oramaïka, zie dio wortelen die buiten den grond zit ten. Deze boom moet vallen .Hoor den lijk- zanL', die treurig in zijne verdroogde lakken ruischt. n Ach vader, antwoordde het meisje, waarom leent gij* het oor aan die droevige DUITSCHLAND Een agent door een bandiet gedood. Din^ag morgend is te Steglitz, Berlijn er voorstad, een policieagent, Waid genaamd, door een schurk gedootf geworden. De bandiet was door een agent aangehou den geworden en poogde do vlucht te nemen. Do kerel kon er niet in gelukken, en loste een revolverschot op den agent,die dood nocr- stortte. Voorbijgangers grepen den moorde naar vast die niet beproefde weerstand te bieden. Moordenaar aangehouden. Men bericht uit Ludwigsheim dat de moordenaar van den werkman Billing, die zich in de omstreken waar de moord gepleegd word schuil hield, aangehouden is. De kerel poogde zich den polsslagader te openen, doch veroorzaakte zich enkel eene lichte wonde. Een hatelijke schurk op de vlucht gedreven. Te Wilmersdorf, nat)» Berlijn, had eon kerel een meisje van 4 jiïair in een veld gelokt. Op het hulpgeroep van het kind waren inwo ners ter plaats geloopen en dreven den ellen deling op de vlucht. Hot kind was eene prop in den mond gestoken. De hatelijke kerel werd achterna gezet, dochjcon niet ingehaald worden. Hij wordt nu door de policie opge zocht. ENGELAND De werkstakingen. Zestig werktuigkundigen uit het arsenaal van Portsmouth, hebben uit solidariteit met de stakers van Woolwich Dinsdag hot werk stil gelegd. Men vreest voor uitbreiding der staking. SERVIË Bedreigingen tegen prins Alexander. Naamlooze brieven, geschreven in 't Hon- gaarsch en in 't Duitsch, on bedreigingen bevattende tegen den erfprins Alexander, zijn in 't hof en in het ministerie van buitenland- sclie zaken toegekomeu. MAROKKO De Fransche troepen te Ouezzan. Het Journal de Marcfê van Tanger, be richt dat de Fransche troepen op aanvraag van den cherif van Ouezzan rond den 26 Juli aanstaande Ouezzan zullen bezetten. Twee duizend soldaten zullen te dien einde samen getrokken worden onder do bevelen van generaal Bloedlat'. Men gelooft dak de troepen geon weerstand zullen ontmoeten. Messteken en revolverschoten. Zes gekwetsten. Twee aanhoudingen, In de Bruggestraat, te Kortrijk, woont do 56-jarige herbergier en koordenkoopman Masure. Vier zijner kinderen wonen nog bij hem in, waaronder de 30 jarige arbeider Henri Masure, getrouwden vader van familie. Een andere gehuwde zoon, de 28-jarige Constant Masure, woont,met zijn vrouw Marie Vi&ene nevens het huis zijns vaders en oefent daar hetzelfde beroep uit als deze. Sedert jaren bestond' groote oneenigheid 'tusschen beide gezinnen. De zoon Constant was Maandag, ter gele genheid van eene begankenis naar Bavichove gegaan, en in eene herberg speelde lig op een een liarmonika. Zijne vrouw wan thuisgeble ven en zat in den vooravond rustig aan hare deur, toen haar schoonbroeder met nog andere personen toekwam. Hij was ten uiterste opge wonden. Aan het huis zijns vaders gekomen en zijne schoonzuster ziende, brak lig in beleedigingén en verwenschingen uit en riep Er moeten vandaag moorden gebeuren. Daarop sprong hij op zijne schoonzuster toe doch deze vluchtte naar hoven. Henri Masure sloeg dan den huisraad aan stukken. In tusschen was een voorbijganger per rij wiel naar Bavichove gesuold, om Constant Masure te verwittigen. Deze kwam aanstorfds per rijwiel huis waarts en ging aan zijne deur post vatten. Henri Masure sprong toen op Constant en beidon rolden ton gronde een algemeen gevecht volgde nu. Vader Masure en zijn zoon Achille, die bei den thuis waren, kwamen nu op hunne beurt tusschen en kozen partg tegen Constant. Do vader wapendo zich mot een groot been houwersmes kerfde er mee als een bezetene in het ronde en trof twee zijner zoons, alsme de twee toeschouwers. Een huurman, die een einde aan de slach ting wilde stellen, trad daarop met een revol ver vooruit en, ziende dat de woestaards klanken Open het lieyer voor het zacht ge murmel van deze rivier, bot afbeeldsel dei- deugdzame ziele. Zij voedt de oude boomen, zoowel als de teederó bloemen, en haar stroom houdt niet op met geluk te versprei- dep, voor dat zij de groote zee bereikt, als zinuebeeld van de onsterfelijkheid onzer zie len. - Spreek mij niet van geluk, Oramaïka voor mrj is dit vervlogen met den rook van mijne haardstede, Ik zeg het u de geesten van onzen stam zijn rondom dazen storven- d"n boom vergaderd. Uw broeder, die door het zwaard der Engelschen geslacht werd, wijst mij met den vinger op deze rots. Hel is de rots van het offer.- De doordringende blik van den wilden richtte zich van de rots op William. Oramaïka begreep dèiï afgrijselijken zin der woorden van haren vader zij vouwde de bandon te samen, hare tronen vlooiden maar hare smart veroorloofde haar slechts stomme beden Corambo zag haar aan met eenen woesten blik. en antwoordde Uwe beden en uwe tranen zijn vrachte loos mijn besluit is onherroepelijk en hier moet het ten uitvoer worden gebracht On voorzichtig kind waarom smeekt gij mij voor dien Engelschman Nedergeknield op de asch van onzo hut, heb ik gezworen, dat ik nooit eenen zoon van het ras onzer vijan den zou sparen. De lichten des hemels zijn getuigen geweest van mij'nen eed, en nu deze jongeling in mijne handen gevallen is, opdat ik uwe broeder zou kunnen wreken, nu denkt gij misschien, dat. ik hem het leven zal schenken, omdat gij het vraagt Neen, al zaagt gij mij aan, met het oog van uwe moe der. jij spraaüt cij mij too met hare slem, ik zal mijne gelofte volbrengon. hunne vechtpartij niet wilden staken, loste hij verscheidene schoten. De zoon.Henri Masure viel bewusteloos ten gronde, door oen schot in den hals getroffen. De vader ontving twee schoten in liet hoofd hij rolde ten gronde, geen teelten van leven meer gevend. Wat de zoon Achille Masure betreft, deze bekwam een diepen messteek in den buik, zoodat de ingewanden er uitpuil den. Hij verkeert evenals zijn vader in ster vensnood. Dit ijselijk drama, dat de gansclie stad in opschudding bracht, heeft zes slachtoffers go- maakt, waarvan verscheidene in stervensge vaar verkeeren. De aangevallene, Constant Masure, bekwam een steek in de hartstreek. De wonde is doo- delijlt. Ook zgne vrouw, die op het gerucht van het gevecht toegeloopen is, bekwam twee erge messtekou in den rug en in don buik haar toestand wordt eveneens bedenkelijk geacht. Tweo toeschouwers, Gerard Verhaeghe en Julien Ghys, die do wóestaards wildon ontwa penen, bekwamen eveneens messteken. Al deze personen, alsmede de vader Masure en zijn zoon Achille, zyn in het gasthuis opge nomen. De policie, toon zij ter plaatse verscheen, heeft dadelijk twee personen aangehouden en ter beschikking van liet parket opgesloten. Onder deze bevindt zich de persoon die revol verschoten heeft gelost. Het parket is Dinsdag morgend ter plaats afgestapt. De toestand van verscheidene der gewonden is zoo erg, dat zij tot heden niet konden ondervrragd worden. Brussel. Door een auto aangereden. De 22-jarige tramontvanger Peelers reed per rijwiel door do Fabriekstraat, wanneer hij werd omgeworpen door de auto van M. Uylterhoeven. De jonge man werd zwaar gewond opge nomen en naar hel St Jansgasthuis gebracht. Drama op eene hamer. Zekere D.., Haardgang, werkte niet en gaf zicli over aan don drank en loefde op de kosten van zijne vrouw en acht kinderen. Men beweerde dat in dit vertrek eene moord werd gepleegd en de policie begaf er zich naartoe. Vrouw D... lag uitgestrekt op baar bed en gaf geen tee kons van leven meer. De zes jongste kinde ren stonden vóór haar te weenen. De man had zijne vrouw met een strijkijzer geslagen en was gevlucht. De agent deed het slachtoffer naar het St- Pietersgasthuis vervoeren. Zij was vreese- lijk gewond aan den rechterslaap. De dok ters konden haar terug tol hel leven brengen en stelden vast, dat hare wonden niet doode- lijk zijn. De policie zocht oumiddelijk den plichtig© op in do drankhuizen der wijk, doch de kerel werd tot hiertoe nog niet ontdekt. De liefhebbers eener fijne tas ge bruiken altijd de Chieorei der Trappis ten Yincart. *StJans-Molenbeek. Grijsaard door een tram gcplctterd. De 70jarige Jozef Donil, wonende Harmoniestraat, werd Dijns- du;.' morgend opdo Baudewrjnlaan, door den buurttram Brussel-Scheut omgeworpen. Do arme grijsaard werd zwaar gewond aan het hoofd en over gansch het lichaam. Hij werd in zeer bedenkelijken toestand naar St Jans- gauthuis vervoerd. St Joost-ten-Noode. Aanhouding. De policie der Kruisvaartenslraat heelt in een drankhuis der St Lazarusstraat een lier- bergbediende van zwilsersche afkomst aan gehouden, die in de woning van M. Gregoire, Linnoeusstraat, was godrongen en voor on geveer 800 fr. pelsen, juweelen en kleedo ren had gestolen. De aangehoudene deed volledige bekentenissen en werd opgesloten. Anderlecht Hevige brand. In een wagenschuur van den steen weg van Itlerbeek is Dinsdag morgend rond 2 1/2 ure een hevige brand uilgebroken. Hot gebouw hoorde toe aan M. Voussure, aannemer wo nendo St. Guidostraat. Een moeshovenier die zich naar de vroege markt van Brussel begaf, gaf bet noodsein en de pompiers verschenen weldra tor plaats. Na twee uren krachtdadige werking waren Corambo had inderdaad een noodlottig besluit genomen, en zoo hij meende, door bovennatuurlijke werken aangespoord, en misschien ook de inspraak van zijn hart vreezende, wilde hij volvoering niet langer uitstellen. Hij maakte zijn besluit aan de andere wil den bekend terwijl zij raadpleegden zwaai den zij herhaaldelijk hunne tomahawks en wierpen woeste en dreigende blikken op William, die de beleekenis liarer gebaren zonder moeite begreep. Hij wierp een blik op Oramaïka. Zij zeide niets. Zal ik thans moeten sterven vraagde liij. Sidderend wendde zij hare oogen af. William had altijd gedacht, dat zijne woeste overwinnaars hem tot de doodstraf bestemden maar zoolang de dood nog ver wijderd was, meende hij denzelven met ge latenheid te zullen ondergaan. Anders was het, toen deze onvermijdelijk en nabij scheen te zijn de natuur deinsde er voor terug, het hart van den ongelukkige begon angstig te worden. William werd uit dien droevigen toestand gewekt, door een bevel van de wilden om vooruit te gaan. Is de straf thans uitgesteld zeide Ora maïka bij zich zelve en eenen diepon zucht slakende, alsof haar ter neder gedrukt hart voor een oogenblik verlost was van den last, die hetzelve bezwaarde, zag zij baren vader aan, om te trachten in zijne oogen te lozen, wat er omging in zijne ziel. Corambo sprak niet en vervolgde in stilte zijnen marsch naar het dorp. 'Dit dorp werd door vreedzame menschén bewoond zij dachten in het geheel niet aan -zij meester van den brand. De drie vierden -van liet gebouw en al hot materieel welke bet bevatte, werd de prooi dor vlammen. Eoiio ploeg pompiers bleef ter plaats om het puin te besproeien De schade is aanzienlijk. De oorzaak dor ramp is onbekend. Een onderzoek is ingesteld door do policie. Iiind doodgepletterd Maandag had in de Brogniezstraat een droevig ongeluk plaats. Een meisje Adrienne Monseu, 3 jaar oud, wonende bij hare ouders te Antwerpen, was met hare moeder naar Brussel gekomen. Teen beidon rond 8 ure 's avonds langs Cde Brogniezstraat kwamen, verliet opeens lies meisje do band barer moeder en wilde de straat ovorloopen. Juist op dit oogenblik naderde in volle vaart een tram. Hot kind word er door gevat en verdween onder liet zware motorrijtuig. Hot werd don schedel gekloven on op don slag gedood. Het lijk werd naar het doodeuhuis overgebracht. Laken. Slecht beloonde liefdadigheid. Een genaarndo Louis T.., wonende Mel- Jeryslraal, ontmoette Maandag avond een gewezen schoolkamoraad, die in de diepste ellende vervallen was. M. T.., had medelij don met hem en nam-hem mee huiswaarts. Hij gaf lieni eten en slapen. Doch 's nachts stond kerel op en om zijnen weldoener te be- loonen, roofde bij dezer spaarpenningen, ju weelen en beste kleederen en vluchtte weg. Hij wordt opgezocht. Twee meisjes mishandeld en geplun derd. Twee meisjes, Marie A.., 16 jaar on Marie II.., 17 1/2 jaar, gingen gisteren avond dansen op do \Villemsplaais,to Laken. Zij vertrokken rond 10 ure. Twee jonge kerels van 18 jaar achtervolgden de meisjes en sleepten hen naar eene afgezonderde plaats. Daar werden de meisjos mishandeld en beroofd van hunne juweelen. Op hun noodgeroep, snelde een persoon toe en de daders namen de vlucht. Eon hunner werd ingehaald -, de tweede ontsnapte, ondanks de vuurschoten welke een agent loste in de lucht» De aangehoudene, J. B. S..., van Laken, werd naar liet kommissariaat geleid en deed 'zijn medeplichtige kennen. Deze werd den zelfden avond aangehouden in de Gravin van Vlaanderenstraat. Hot is Henri M..., oud 18 jaar, insgelijks van Laken. Men vond op hen de voorwerpen aan de meisjes ontstolen. De eerlooze kerels werden ter beschikking van het gerecht gehouden. Leuven. Onbekende zelfmoordenaar. Maandag avond, rond 8 ure, kwam een onbekende van rond de 50 jaar oud, in de herberg der echtelingen Verreth, Tienschen steenweg, en bestelde een glas bier. Daarna ging hij naar de koer. Nauwelijks bevond luj er zicli of de andore verbruikers hoorden een schot knallen. Zij snelden toe en vonden don onbekenden levenloos oo badend in zijn bloed ten gronde liggen. Ken bijgeroepen geneesheer kon alleen de dood vaststellen. De zelfmoordenaar had geen enkel papier waarbij zijne eenzelvigheid kon vastgesteld worden. Het lijk werd naar het doodénhuis overgebracht. Erg ongeluk. Een werkman, Felix Van Moensel, 50 jaar oud, wonende te Haes- rode-Bierbeek, was aan een in opbouwzijnde huis der Thieusclie Vest, aan don arbeid, toen hij opeens hot evenwicht verloor en door het binlwerk der verdiepen lot in de kolderingen viel. Hij werd erg gewond aan den buik. Men bracht hem naar 't gasthuis over, waar zijn toestand hopeloos geoor deeld word. Rummen. Droevig ongeval. Te Hummen verongelukte in pijnlijke omstan digheden, de knaap Hendrik W.... Deze .hield de wacht bij de paarden van een zwaar geladon wagen vóór de afspanning zijns va ders, terwijl de voorman om water en voe der was voor zijne paarden. De ongelukkige geraakte onder .de wielen. Gansch do zware vracht rolde over zijn lichaanwNa enkele seconden w as de jongeling eon lijk. de Engelschen, die zij te zeer verwijderd achtten, om hun kwaad te kunnen doen maar sedert de komst van Corambo met het overschot van zijn volk, waren zij uit hunne ongevoeligheid opgestaan. In eene zandvlakte van omtrent een uur in doorsnede gelegen, -eindigde het dorp van den eenen kant met oen uitgestrekt grasperk, hetwelk tot de bijeenkomsten der inwoners diende. De hutten stonden onregelmatig ver spreid, sommigen op bebouwden grond, an dere onder groepen van pijnboomen. Allen waren samengesteld uit buigzame pijnboo men, die in den grond gestoken en van boven omgebogen en vereenigd waren. Kleine tuintjes omringden deze woningen. Men zag daar boomen en gras. De zaden van deze plapten waren, volgens eene oude Iadiaan- sche overlevering, waarin men, zoo als meestal, een mengsel van waarheid en ver dichtsel vindt, hun uit liet Zuid-Westen aan gebracht, door den Grooten Geest, in den bek van eenen vogel. Tegen het vallen van den avond trok Co rambo met zijn volk de vlakte over, «langs eon van de talrijke voetpaden die hetzelve doorsneden. Onderscheidene vrouwen waren nog aan het werk in hunne tuinen eenige mannen benevens eenige kinderen vermaakten zich op liet grasperk. Een Indiaan kwam van de rivier terug met schoone forellen aan eenen wilgenslok geregen andoren kwamen uit. het bpsch, beladen met wilde kalkoenen, pa trijzen en ander wild. Corambo richtto zijne schreden naar den wigwam, het hoofd van den stam, die aan het einde van het dorp stond. Dit hoofd ver liet zijne hul en trad vooruit om hem te ont vangen. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 2