Ax^tevelde-Cantat© Pater Riitten De öurggmeeEler m Rome Muite ti land STAB AALST. - KONINKLIJKE REBE1UEIAMER BE GATIIAHINISTEM C3]p ^013lcH-SMH* ±12 «7*3.11 ±©±«4i UITVOERING VAN DE ea ^sa-ra. op de Groote Markt, te 5 1/2 uur's avonds» Groot gemengd koor. Volledig symphonisch orkest. 450 Uitvoerders. v Voor de handelaars. Ds christene muttiaüsf n en tie sociale verzekering. De gebeurtenissen in de Balkanen EH VOLKSSTEM KUNSTLEIDER: GUSTAAF PAPE Iedereen kent hem. Lofredenen hoeven wij Van hem niettemakon, want waar hij zich vertoont, wordt hy ontvangen, gehuldigd, go- eeril en mot eyenveel vreugde drukt hij de hand van den groven dokwerker als van den rijken nijveraar of bankier» hij iwien hij soms hulp voor den dokwerker, mü^slaaf of wever gaat vrageu. Maar zijn werk kont niet iedereon. Hior is hot in eenigo regels Pater Rutten werd geboren op 10 Augustus 1875, te Dondermonde. Nauwelijks 10 jaar oud. trad hij in de Orde van Sint-Dominfcus, beter gekond ouder den naam vau Orde der Predikanten. Don 20 September 1891 werd hij geprofest en naar het klooster van Leuven gezonden Daar legde hij zich ieverig too op do studie der godgeleerdheid en der staatbuiskundo, dit laatste onder de leiding van den bekwamen en wer<*ldberoemden hoogleeraar Brants. In Maart 1900 bekwam pater Rutten zijn diploma van doctor in sociale en politieke wetenschappen en in Juni van hetzelfdo jaar dit van doctor in godgeleerdheid. In 1900 werd pater Rutten door zün over sten naar Gent gezondeo, waar hij zou ver blijven in liot klooster van genoemde Orde aldaar. Korten tijd te voren had de Eerwaarde Pater een studiereis ondernomen in Hene gouw on het Luikorlaud, met het oog op do nijverheidstoestanden aldaar. Te dier gelegenheid had hij zelfs zi.in domi nicaner-kleed verwisseld mot hot mtinwer- korspak, om, gedurende ottelykon tijd, dage Jijles honderde meters onder den grond te dalen, en net als do eenvoudigste mijnwerker te wroeten, slag om slinger; in éen woord om zich op proefondervindelijke wijze te ver gewissen vau den levensgevaarlijken arbeid onzer Waalsclie werkbroeders uit de kool- mijnbekkens. Als. gevolg aan dit onderzoek verscheen kort nadien reeds van zijne hand, het ophefmakend boek Nos- Grêves Houil- lières et 1'Action Socialiste Dit werk genoot zoozeer de algemeene in stemming, dat do socialistenleider Vander- vc.lde zelf, in 1897, ter Kamer van volksver tegenwoordigers verklaarde, nooit toelagen te zullen weigeren om de verspreiding van -ernstig wetenschappelijke werken, als dit, te iovorderen. Pater Rutten schreef verder nog Le Mi neur beige du Bassin Houillier du Couchant do Mons De Lessen van de Geschiedenis der Arbei dersbeweging in België Heb Internationaal Verbond der Christene Textielbewerkers A propos d'une Interpellation de M. An- sele sur la Grève cotonnière Gantoise De Maatschappelijke Zending der Katho lieke Jeugd De Maatschappelijke Orde L'Organisation iirofessionuelle des Ou- vrior3 catholiques Les Secrétariats ouvriers Do Wetenschap des Levens Programma van werking op Sociaal Ge bied n i Programma der Christene Vakbeweging- Ontwikkeling van het Katholiek Sociaal Programma Voortbrengstvormen en Verdeeling van Goederen De VakvereenigiQgen Doel, Reden van Bestaan Do Gedragslijn der Christene Syndicaten tegenover de Patroonsvereenigingen Pourqjioi nous voulons dos Syndicats Chrétiens Petit Manuel d'Etudes Sociales Eindelijk Le Travail dans les Couvents een boek van minstens 300 bladzijden druks en dat bestand is voor antwoord op de kwaad aardige aantijgingeu van een zekeren heer Bossart, van wie onlangs verscheen oen over hetzelfde onderwerp handelend boek. dat, om zyn nooit volprezen onpartijdigheid en om zijne strikt strenge objectiviteit, door al wat met een «paap» op den top van zijn neus loopt, met open armen ontvangen wordt. We meenen te mogen voorspellen, dat het nieuwe werk van pater Rutten een zoo. strie mende als verdiende afzweeplng zal zyn voor de belagers onzer kloosterlingen. Vermelden wij hier ook nog zijn in de twee landstalen gestelde, opeenvolgende jaarver slagen over den gang der christensyndicale beweging in België. Bovendien werden veel van zijne redevoeringen gedrukt en verspreid, zoo in den vreemde als in eigen land. Want, als redenaar vooral, is pater Rutten wytl en zijd bekend. Als bostuurder van de Waalsche en Vlaam- sche Sociale Weken, van welk werk liy tevens de stichter is, heeft hij stellig zijns ge lijken niet. En nog vorseh in elks geheugen ligt, hoe geestdriftig zyn optreilou op de Sociale Week van Versailles, in Frankrijk (1913), door de groote Parysche dagbladpers beoordeeld werd. In 1910 was pater Ruttea secretaris van het internationaal congres voor huisarbeid dat te Brussel gehouden word tijdens de wereldten toonstelling aldaar. Als gevolg daarvan kwam op zijn aandringen, een natiouaal comitoit tot stand, om de Bolgische kantnijverheid herop to beuren. Naast dit alles is pater Rutten nog een tijd lang voorzitter geweest van do Sociótó d'Economie Sociale te Brussel, on is nu nog lid van de provinciale commissie voor werke- looslioid der provincie Oost-Vlaanderen. De koning heeft hem insgelijks geroepen om deel uit te maken van de bestendige commissie der baroepsvereenigingen workloozenfondsea on werkbeurzen, welker stichting reeds jaren lang op hot program stond vau den Belgischen Volksbond en wier verwezenlyking groeten- deels te dankeu is aan het gedurig aandringen van pater Rutten. En al dat werk verrichtte hij op eenen ouderdom-van nog geen 39 jaar, een leeftijd waarop anderen er soms aan donken, met werken te beginnen In het Maaseyker Weekblad ïezon wij het volgende, dat vele handelaars kan nuttig z(]n« De heer M..., sigarenfabrikant te Hasselt, had door tusschenkomst" van een reiziger oene party sigaren verkocht en geleverd aan B..., herbergier te Scheule. Doze had do sigaren aan den reiziger betaald. Later daagde heer M... zijnen kalant voor do rechtbank en vroeg hem opnieuw betaling van de levering, zich hierop steunende dat zijne facturen de ge drukte melding dragen dat geene betalingen geldig zijn, dan tegen zijn handteeken. Do rechtbank heeft dezen eisch afgewezen en den aanlegger veroordeeld tot te kosten» Het vonnis zegt dat uit de omstandigheden dor zaak voortspruit dat B... in de meening verkeerde dat by aan den reiziger van M... de sigaren mocht betalen, die hij bij hem had gekochtdat de verweerder noch de reiziger do Fransche taal machtig zyn en dus do mel ding iu die taal op de facturen gezet, door hen niet kon verstaan worden dat het de fout vau den aanlegger is, zoo de verweerder de verkoopvoorwaarden niet heeft gevolgd, dat hij deze in de gebruikelijke taal van de streek hadde moeten aanduiden. Hieruit blykt dan dat al de handelaars van hot Vlaamsclie land verplicht zyn, hunne fac turen en handelspapieren in 't Vlaamsch op te stellen op gevaar van nietig verklaring. 't Is maar recht. -VVV In de plaats van don godsdiensthater Nathan is nu als burgemeester van Rome gekozen, de senator vorst Prospero Colonna. Van de 79 stemmen verkreeg hij er 60; de anti-clericalo bloc-minderheid leverde witte briefjes iu. Tot wethouders werden o. a. gekozen de twee katholieken Bouucci^en Giovenale. Op het Kapifcool-plein had een grootsc-he botooging plaats» om de verkiezing van Co lonna en de overwinning der katholieken en gematigden te vieren. Nathan, de anticlericale ex-burgemeester, heeft nu gelukkig afgedaan. Slechts enkele oogenblikkon heeft deze vrijmetselaar gehoopt dat hij weer op het kapitool zou terugkeeren. 't Was op de terugreis van San Francisco, dat N&than een draadloos telegram ontving, hem meldiugmakeudevau eeue groote anticlericale overwinning in Rome en de heuglijke tijding van zyn eigen verkiezing. Nathan had uitge roepen n Nu wordt ik weer burgemeester kellner, champagne Alle eersteklas-passa giers had hij op bruisenden wyn getracteerd, maar plotselings kwam toen een heel ander bericht. Thans is Nathan op zoek naar den grappen maker, die hem het valsche beriobt zond, ten einde van deze een schadevergoeding voor den verschonken champagne te kunnen ei- schen. Eono belangrijke vergadering der afgevaar digdon der christene onderlinge verbonden gra^p plaats to Brussel, in Patria, op 7 Jul* 1914, om opnieuw de vraag te bespreken der sociale verzekeringen, nu aan den Senaat onderworpen, en togensprekeüjk den toe stand te ouderzoeken spruitendo uit do wet gevende kiezingen tegenover het ontwerp door do Kamer gestemd. Op de vergadering opvolgenlyk voorgezeten door de Iloeron Edward de Pierpont en Victor Hanotiau, waren aanwezig do heer Ridder de Ghellinck d'Elseghem, ontwerper van hoi «♦eraie voorstel en verslaggever van den Senaat, de Hoeren Baron Ch. Gilles de Pólichy, Ernest Roynaort on Moyersoeu, volksver ie genwoordigers, Possoz, provinciaal raadslid, Kannunilc Douterlingue, van don Corput, bijgevoegd volksvertegenwoordiger, en tal rijke afgovaardigdeu vrijelijk door de aange slotene vereenigingen aangeduid en tot al de provinciën behoorende. De bespreking, *s morgens aangevangen, werd 's namiddags voortgezet, ten eiudeth.et uiten en het onderzoeken in volle vryheid van al do meeningen toe te laten. De opwerpingen van UH. de Strooper en Staessecs (Roeselare) en Duprez (Geut) tegen do verplichting werden weerlegd door de HH. Moyersoeu, Do Becker (Aalst), Emiel Attout (Narneu), Vereist (Antwerpen), Geens (Mechelon), enz., terwijl de HIl. Haliaer (Yper) en E. H. Van Eeeko (Veldegöom), per soonlijk aanhangers van 't ontwerp, zokere voorbefymdingen deden. De bespreking was levendig, doch steeds vriendelijk. Zij eindigde rond 5 ure, mot do aanneming vau da volgende dagorde, bij al gemeenheid gestemd, üïtrgenomou voor de twee eerste paragrafen, waarop de afgevaar digden van een kléin, getal arrondissementen ofwel zich onthielden, ofwel tegenstemden: De afgevaardigden van den Landsbond der Christene Vereenigingen voor onderlin- gen bystand in België, in algemeene verga- dering den 7 Juli 1914 bijeengekomen, keu- ren het wetsootwerp op do sociale verzeke- ringen goed, dan 8C Mei laatstleden door de Kamer van Volksvertegenwoordigers ge- stemd. Kennis genomen hebbende van de verkla- ringen op 6 Juli laatstleden gedaan te Turu- hout door den Heer Minister de Broqueville, en de opwerpingen gehoord hebbende tegen do onmiddellijke toepassing van de verplich- ting, drukt de vergadering den wensch uit, het princiep dor verplichting te zien behou- den voor de driedubbele verzekering tegen ziekte, gebrekkelijkheid en ouderdom. De toepassing van dat princiep moet ge- paard gnan met demutualistische opvoeding van de arbeiders om die opvoeding te vor- haasten, drukt do vergadering, bij alge- meeuo stemmen, eenen dringenden wensch uit ten voordeelo van de onmiddellijke toe- kenning aan de onderlinge maatschappijen en aan hunne verbonden van de toelagen door voormeld wetontwerp voorzien. Bij eenparigheid uit zy den wensch dat de verplichting voor de ouderdomsverzekeriug zou uitgesteld worden tot wanneor de ver- plicliting zal toegepast worden aan de ver- zekering tegen ziekte en vroegtydige ge- brekkelijkheid, die de voornaamste en de dringendste is. «De vergadering is eenparig van gevoelen dat liet onmogelijk is eene splitsing der ver- zekeringen aan to nemen, en verklaart dat niets noodlottigor zou zijn, tegenover het opbieden der ko3teloozo pensioenen, dan de verplichting aan te nemen voor ouderdoms- verzekering alleen. c FRANKRIJK Schrikkelijk automobiel-ongeluk. Vrijdagnamiddag greep op den Boulevard Serrurior, te Parijs, een schrikkelijk auto- mobielongeluk plaats. Rond 2 1/2 ure werd een 18jarig meisje, die de laan wilde over stappen, door oen auto kamion met bomv- steonen geladen, verrast en omgeworpen. Niettegenstaande de krachtinspanningen van den chauffeur, rolde do zware massa over hot lichaam der ongelukkige. Weldra waren op de plaats van het ongeluk talrijke nieuws gierigen verzameld. Het slachtoffer was vToeselijk vermorzeld geworden; haar lijk werd naar een policiepost overgebracht. Do identiteit van het meisje is nog niet kunnen vastgestold worden. Do chauffeur van den autocamion is, na onderhoord te zijn, opgesloten. Het proces van mevr. Cailteaux. Daar mevr. Caillaux haar beroep niet ge- toekend heeft, aoo is haar proces bepaalde lijk ingeschreven voor de tweode veertien dagen van Juli. Een politieinspecteur moordenaar vrijgesproken. Het assisenhof van de Seine heeft de po litieinspecteur Delacroix die op 7 April 11. in het politieprefekteur zijn collega, die hij verdacht de minnaar zijner vrouw te zijn doode, vrijgesproken. Mijnwerkstaking-geëindigd. De mijnwerkers Vrijdag morgend in de werkbeurs te Sl-Etienne vereonigd heeft de verklaringen van het federaal komiteit goed gekeurd. Er werd besloten onmiddellijk het werk le hernemen of tenminste heden Zater dag morgend. Vervolgingen tegen theaterbestuurders. De heer rechter Bouchardon heeft Vrijdag M. FaLert, bestuurder van den - Moulin Rougebijgestaan door zijne advocaten onderhoord. De rechter heeft insgelijks M. Hartmaan afgevaardigde bestuurder der Olympia bijgestaad door zijn advokaat, alsmede Mej. dTierly» ondervraagd. Deze drio p&rson^p worden vaa zeden feiten beticht. DUITSCHLAND De Denen in Shleswig. De policie van Flensburg, in Noord-Sbles- wig, onderscheidt zich reeds geruimen tijd door een iever die zonderling voorkomt. Verleden Donderdag werden dertig mei don van Deensche nationaliteit, in dienst bij personen die gekend zijn voor hunne Deens gezindheid, uitgenoodigd binnen de 8 dagen van post te veranderen, willen zij niet uit gedreven worden. Anderzijds werden 4 damen van Copen hagen, afgestapt in een Deensch hotel der plaats, verzocht onder dezelfde bedreiging, voor 7 ure 's avonds van hotel le verando ren. Een lock-out In Saksen. Een reusachtige lock-out is dreigend in de textielnijverheid in de streek van de Lausitz in Saksen, waar sinds eonige weken eene groote werkstaking is uitgebroken. Het syndikaat der patroons niet overeen kunnende komen met dit der werklieden zoo hebben do bazen besloten al hun werkvolk door te zendon den 18 Juli a. 8. Door dien maatregel zouden een dertig duizend textiel- werlcliedon getroffen worden. Al de fabrie ken zouden gesloten worden vanaf den voor noemden datum, tenzij de werklieden onder- tusschen besloten bet werk te hernemen aan de voorwaarden door de bazen gesteld. De vertegenwoordigers der verschillende palronale bonden die op de vergadering van Vrijdag waarop het lock-oul besloten werd, tegenwoordig waren, hebben beloofd de fabrikanten de hulp hunner organismen toe te dragen. De Engelscha Week De Rijksdag hc6ft van het syndikaat der werklieden eene petitie ontvangen, de En- gelsche week voor alle werklieden aan vragende. DENEMARKEN Een auto door een trein verrast. Men bericht uit Copenhagen dat de trein Vrijdag morgend om 10 ure uit de hoofdstad vertrokken, aan de barreel van Helsingoer een automobiel verrast heeft. Twee der inge zetenen, de bostuurder der Bank van Hal- siDgoer, M. Bekrens, en een kind werden op den slag gedood.Twee andere personen zijn zwaar gewond geworden. ENCELAND Sir Edvv. Carson te Belfast. Do aankomst van sir Edward Carson te Belfast is beschouwd geworden voor een verlofdag en Vrijdag morgend vroeg ver vulde eene ontzagelijke menigte de straten. Sir Edw. Carson is met grooten geestdrift onthaald geworden. Te midden dor vrijwilligers, met bajonet op het geweer, cyclisten en ruiters begaf bij zich naar de plaats waar do conferencie moet plaats hebben tusschen de bijzonderste unionisten-hoofden van den Ulster. Vergadering van hat voorloopigGouver nement van den Ulster. De eerste vergadering van het voorloopig gouvernement van den Ulster, belegd door sir Edw. Carson, had plaats Vrijdag 11.. De zaal waar de vergadering gehouden werd, was bewaakt door gewapende vrijwilligers. Graaf van Abercorn, de markies van Lon donderry en unionisten-afgevaardigden wa ren er tegenwoordig. Sir Edw. Carson sprak op de vergadering ernstige woorden uit. Hij zegde dat de hou ding van het Staatsbestuur niet het minst verzekerend is, on dat het uur aangebroken is, waarop de Ulster van woorden tot daden overgaat De Ulster wonscht den vrede, maar hij zal dezen niet aanvaarden ten prijze van eene capitulatie. Voor de rechten van Ulster. Uit Belfast: Het voorloopig gouvernement van den Ulster heeft besloten alle voorstel te boskideeren strekkende tot het behoud der rechten van den Ulster, geplaats onder de onmiddellijke autoriteit van het keizerlijk parlement. Maar zijn mangel aan vertrou wen in het gouvernement, verplicht het do weerstands toebereidselen tegen alle poging tot onderwerping aan een Iersch parlement, met vlugheid door te drijven. Het voorloo pig gouvernement van den Ulster heeft ia dien zin zijne bevelen gegeven. RUSLAND Doodelijk vliegongeluk. Tweo vliegmachienen geloodsd door do luitenanten Nagroronof en Chenskine zijn op het vliogplein van Gatchina in botsing gekomen. De luitenant Chenskine is dood on. luitenant Nagroronof werd gewond. De droogte. De voortdurende droogte veroorzaakt eenef ware landbouwramp. De Retch vraagt de vergadering der lokale vereenigingen ten einde onmiddellijk do middelen te bestudeeran om de landbou wers ter hulp te ltbmon. Volgons de Courrier de la Bourse zijn meer dan 360.000 hektaren granen in het zuiden van Rusland door de insecten ver nield. Men betrouwt zich nog enkel op dea oogst in Westelijk Siberië. ITALIË De beweging onder de zeelleden. In strijd met de medegedeeldeinlichtingen is er geene overeenkomst getroffen, tasschen de federatie der zeelieden en de vrije reeders. Deze die over drie maanden do lock-out uit geroepen hebben, zijn nu tot het besluit ge komen, aan eiken reeder de vrijheid le lajen de schepen opnieuw uit te ruiten. Da vereenigiog der zeelieden, volgens eene dagorde afgekondigd door 't «Lavaro socialistisch orgaan, de door de reeders toegestane verbeteringen onvoldoende ach tende heeft een komiteit aangewezen dat laat heeft gekregen de beweging op het gunstige oogenblik heraan te vangen. PERZIË De Engelsche Russische overeenkomst zoo herzien worden. De «c Daily Mail schrijft: Het is zeer waarschijnlijk dat dë nieuwe politiek van Engeland in Perzië, ingehuldigd door het plaatsen van 2 miljoen pond sterling inde petrolgronden van Perzië, door het Engelsch admiraalschap, de gelegenheid zal wezen tot eene nieuwe herziening van de Engelsche Russische overeenkomst, Een der meest voornaamste punten der Engelsch-Russische onderhandeling zal het ontwerp zijn van een transperzischen spoor weg, als uitbreiding van de ontworpeu lijn der Caspische zee door de lijn van Tabriz tot Thóréan. De inneming van Koritza. Juiste inlichtingen te Durazzo aangeko men per radiotelegram, bevestigen do inue- ming van Koritza door de opstandelingen. Een gedeelte van hot garnizoen heeft zich overgegeven. Het andere gedeelte, met do Hollandsehe officieren en twee infanterie- mitrailjeuzen, heeft zich op Skrap terugge trokken. Wanneer de Epiroten tegen Koritza op rukten, verlieten de rebellen de stad; waar van de Epiroten bezit namen. Deze rukken op de geheele lijn Koritza-Telopein vooruit. Deze laatste lokaliteit bevindt zich in de macht der Epiroten. Er zullen binnen 't kort vijf honderd Rumeinscho vrijwilligers te Durazzo aankomen. De Griesch-Rumeinsche betrekkingen Sinds eenigen tijd voert de Rumeinsche pers tegen Griekeland een hevigen tocht. De Buccarester-dagbladen stellen den toestand der Kutzo-Valaquon voor in Mace donië onder moest zwarte kleuren. Volgens deze bladen zou de Koutzo-Vala- quen' bevolking dooi* de Grieken uitgemoord worden, en do voortdurende gruwelen on derhouden aldus onder de openbare opinia den haat tegen Griekenland. Het schijnt insgelijks dat de Rumeenscha politieke middens, sinds het bezoek van Ta- laat bey aan Bucharest, dezelfde vriend schap jegens Griekenland niet meer gevoe len. In alle geval zouden in een Grieksch Turksch navaal konflikt de wenschen vau Rumenië langs den kant van Turkije gaan. Rumenië betreurt maar enkel dat het geene gemeenzame grens heeft met Grieken land, het zou alsdan met geweld geeisoht hebben, wat het nu enkel met zachtheid heeft kunnen bekomen. Om zich een gedacht te vormen van het misprijzen waaraan de Grieken in Rumonift bloot staan is het voldoende te weten, dat da grofste beleedigiug welke men een Itume- niër kan toedragen bestaat met hem te beti*f telen met den naam van Griek.

De Volksstem | 1914 | | pagina 5