EEN REUZENWERK IN AMERIKA Feestelijkheden te Groningen De moordaanslag van Sarajevo IN ALBANIË Dood van een Engelsch staatsman De aankomst der lijken van aartshertog FRANZ-FERDINAND en zijne echtgenoote te Triest. De lijkplechtigheden van den aartshertog Franz-Ferdinand en zijne ge malin te Sarajevo vermoord, hebben plaats gehad. 't W$s een bijzonder roerende reis, daar de lijken van Sarajevo naar eene haven en van daar per oorlogschip naar de haven van Triest gezonden werden. Van daar werd de reis dan per trein voortgezet. Overal waar de lijken moesten overgeplaatst worden, werden zij door de geestelijkheid gezegend, terwijl de troepen de krijgseer bewezen. Te Weenen, toen de lijken van den Hof burg naar de statie gebracht wer den, namen 120 leden van den hoogeren Oostenrijkschen en Hongaarschen adel, plaats in den stoet en vergezelden de lijken van den aartshertog en zijne gemalin, aldus willende verzet aanteekenen tegen het genomen besluit dat de plechtigheden dezelfde niet mochten zijn voor den aartshertog en voor zijne echtgenoote. Vooral roerend was het oogenblik toen de drie kinderen van het vermoorde echtpaar in de kapel gebracht werden, waar de lijken hunner ouders een nacht gelaten werden, vooraleer naar de laatste rustplaats overgebracht te worden. De arme kleinen weenden om een steenen hart te vermurwen en geen van do aanwezigen kon zijne tranen weerhouden. Het afscheid was waarlijk hartverscheurend, toen de kleinste der kinde ren, op de kist zijns vaders, zijn portret en deze van zijn broer en zuster ging neerleggen. Het onderzoek over de dubbele moord wordt nog voortgezet, daar men het bestaan van een groot komplot vermoedt. NESTOR geeft uitleg. De zaak Wilmart, welke thans te Brussel voor de rechtbank afgehaspeld wordt is reeds zoover gevorderd, dat het openbaar ministerie zijne strafvor dering geëindigd heeft en de advokaten aan 't pleiten zijn. Het orgaan van het openbaar ministerie, M. Pholiën, substituut van den prokureur des Eonings, heeft in zijne strafvordering klaar doen uitschijnen welk deel ieder der betichten had in de plichtigheid en diensvolgens, welke verantwoordelijkheid er op hen weegt. Het openbaar ministerie toonde zich volkomen op de hoogte zijner taak en bewees, dat hij, evenals den voorzitter der rechtbank schier geheel het dossier der zaak van buiten kende. De advokaten der betichten willen alhier en aldaar eenige duizenden fran ken der cijfers van het openbaar ministerie af'pitsen, doch M. Pholiën gaf hen ineens het stuk in de hand 't kwam bij hem op geene honderd duizend frank aan; maar bedriegerij en schriftvervalsching is er geweest, zegde hij. En dat zullen de advokaten hem maar moeilijk kunnen afdoen ook. D PRINS, van Brussel. M. JOE CHAMBERLAIN. Een der grootste Engelsche staatslie den, M. Joe Chamberlain, is overleden, in den ouderdom van ongeveer 86 jaar. Alhoewel hij zich sinds eenigen tijd uit het politiek leven teruggetrokken had, zullen onze lezers zich toch nog wel zijn naam herinneren, alsook de belang rijke rol welke hij heeft gespeeld in den Transvaalschen oorlog. 't Is immers hij, die om zijne eigen liefde en hoogmoed te voldoen, den oor log met de Zuid-Afri-kaansche Republie ken, Transvaal en Oranje-Vrij staat, uit lokte, hetgeen voor gevolg moest heb ben, de inpalming dezer beide landen door Engeland. De Engelsche natie weet ten andere, wat dien oorlog hem aan dooden en ge kwetsten gekost heeft. Thans heeft Engeland aan deze Sta ten, een zelfbestuur toegestaan, waar van de gewezen Boerengeneraal, Louis Botha, de eerste voorzitter was. Enge land is wel de meester, doch de Boeren draaien hun pot zooals ze willen. In het Engelsen Parlement, had hij onder zijn eigene partij, onverzoenbare vijanden, en 't is misschien wel daar de oorzaak dat hij zich uit de politiek te rugtrok. 't Hadde overigens veel beter geweest voor velen, hadde hij er zich nooit mede bemoeid. Wanneer en hoe de opstand in Alba- uië eindigen zal, blijft nog steeds een geheim. De oproerlingen houden den strijd immer vol en spannen zich in door nieuwe overwinningen op prins von Wied 0111 hun aanzien in het trouw ge bleven gedeelte van Albanië te sterken. Zij ontmoeten echter in Prenk Bid Doda een geduchten vijand. Deze prins heeft in werkelijkheid het bestaan van Albanië in handen. Ook worden zijne raadgevingen met belangstelling door koning Willem I aanhoord. Indien ech ter geene internationale hulp opdaagt, zoo zal prins Willem ten slotte toch zijne matten moeten oprollen; de Staatskas is volstrekt ledig ofschoon er reeds een voorschot van anderhalf millioen werd gedaan. Het hoofd der Myrdieten vroeg onlangs nog eene som van 100 duizend frank om den strijd tegen de rebellen te kunnen voortzetten. Anderzijds is in Oostenrijk en Rume- nië eene beweging ontstaan om een vrij willigersleger te been te brengen ten einde den troon van prins von Wied te Durazzo staande te houden. Volgens de mededeelingen der dag bladen zouden Rumeensche reserveoffi cieren reeds de wapens opgenomen heb ben tegen de opstandelingen. Het eerste schip dat door het kanaal is gevaren, vaart de sluizen van Miraflores voorbij. De landengte van Panama heeft dus opgehouden te bestaan en miek plaats voor het Panamakanaal dat een echt reuzenwerk mag genoemd worden, door de Amerikanen tot stand gebracht. Het kanaal van Panama, voorzien van machtige sluizen, zal van allergewichtigst belang zijn voor de sckeep- -vaartr.- Evenals het kanaal van Suez de Middelandsche zee met den Indischen Oceaan verbindt, zoo verbindt het Panamakanaal op zijne beurt den Stillen met den Atlantischen Oceaan. Het sluisgeld betalen zal dus in menige gevallen veel voordeeliger zijn dan eenen grooten omweg langs de kaap Hoorn te maken, daar onze huidige stoo- mers schatten aan kolen alleen verbranden. PRENK BID DODA, hoofd der Myrdieten. Ter. gelegenheid van de dertigste ver- ja. ing van de stichting der Universiteit van Groningen (Holland), hadden er groote feestelijkheden in de stad plaats. Onze cliché verbeeldt de heer dokter Prins, van Brussel, die het doctoraat honoris-causa der hogeschool van Gro ningen heeft ontvangen.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1