De lijkplechtigheden van Luitenant Hubert de veroordeeling van den teekenasr Hansi Koning Albert te Antwerpen Een bestrijder van het De vliegkoers Londen-Parijs-Londen katholiek onderwijs. In tegenwoordigheid van eene dichte menigte werd Zaterdag avond het lijk van den verongelukten vlieger luitenant Hubert, van 't gasthuis naar het stad huis te Hasselt gebracht. Achter het lijk gingen de twee broeders van den over ledene, alsook al de officieren van Kei- wit's vliegschool en de officieren in gar nizoen te Hasselt. De raadskamer was in rouwkapel ker kkapen. Maandag werd het lijk naar Bergen overgevoerd. Om 10 u. 5 kwam het er aan.'Nadat de militaire eer bewe zen was door de troepen werden lijkre- den uitgesproken door commandant Ma- tliieu, bevelhebber van het korps mili taire vliegers, de kolonel-bevelhebber van het 14e linieregiment, waartoe Hu- bert behoorde luitenant-generaal Le- man in naam der 3e divisie en M. Dela- hault in naam der Aëro-Club. Daarna zette de stoet zich in beweging: eerst de militaire muziek, dan de dragers van ontelbare kransen en de geestelijk heid. Koning Albert en de minister van oorlog, hadden vertegenwoordigers gezonden om de lijkplechtigheden bij te [wonen. Voor de tweede en derde crimineele kamers van het Tribunaal van het kei zerrijk, te Leipzig, begonnen op 9 Juli de debatten van het proces ingespannen tegen den teekenaar Hansi wegens ver krachting der artikelen 86 en 81, para graaf 3, van liet strafwetboek. De keizerlijke prokureur-generaal, M. von Zweigert, hield de beschuldiging staande. Hansi werd verdedigd door de advokaten Helmer, van Colmar, en Dru- ker, van Leipzig. De voorzitter herinnerde den beschul digde die zich zelf Duitschhatend noem de, dat hij reeds tot driemaal toe ver schenen is voor het gerechtshof van Col- mar. Voor het vonnis van het laatste ge ding is hij in beroep gegaan. De be schuldigde is plichtig bevonden aan smaad jegens de Duitsche officieren, omdat hij in een hotel te Colmar een stoel, waarop een Duitsch officier had gezeten, met alcool ontsmette. Hansi had onlangs een boek Mon Village te Parijs uitgegeven. Tijdens de rechterlijke vervolgingen verklaarde het tribunaal van Colmar zich onbe voegd wat advokaat Druker deed beslui ten dat de beschuldigde verdacht werd eene onderneming te hebben bereid heb bende een karakter van hoog-verraad. (Elzas-Lorreinen van het keizerrijk te scheuren.) Tijdens de debatten werden de platen van het werk Mon Village aan de rechters uitgelegd. De Prokureur-generaal trok zijne klacht bereiding tot hoogverraad in en beschouwde het vergrijp als zijnde een hoon gericht tot al de Duitschers in 't algemeen, daar hij bevonden had dat de teekeningen van den betichte voor doel hadden al wat Duitsch is belache lijk te maken. Ten slotte veroordeelde het tribunaal Hansi tot een jaar gevang. Tegen dit vonnis kan niet in beroep gegaan worden. De onmiddellijke aanhouding van Hansi werd niet bevolen, doch de ver oordeelde moest zich binnen de twee da gen aanbieden om zijne straf te boeten. Deze wachtte er echter niet lang op een besluit te nemen, en den Vrijdag daaropvolgend kwam hij te Epinal, in Frankrijk, aan. De Fransche dagbladen mieken groot gerucht rond de veroordeeling van den Elzasser spotprentmaker Hansi. In Frankrijk beschouwt men Hansi als een martelaar der goede zaak in El zas-Lorreinen In Duitschland heeft men nog de za ken van Saverne niet vergeten en men herinnert er zich te dezer gelegenheid al de opruiingen door print en pers der Elzassers-Lorreiners tegen Duitschland en het Duitsch regiem. De Duitsche bladen achten het vonnis uitgesproken tegen Hansi niet te streng en geheel verreohtvaardigd. Zondag laatst was Koning Albert te Antwerpen de gast van den Royal Yacht Club van België, ter gelegen heid der zeilwedstrijden ingericht door den Club, om zijn 25-jarig bestaan te vieren. De koninklijke trein kwam om 8 u. 25 stipt de Zuidstatie uitgereden, om spoe dig tot aan de d'Herbouvillekaai te rij den, waar, aan de aanlegplaats van de Harwichbooten, de Stad Antwerpen gemeerd lag. Van de statie tot aan de kaai werd een bijzondere waakdienst ge houden door een piket van het 7° linie- regiment en policie. De koninklijke trein bestaande uit drie groote rijtuigen en twee fourgons, allen splinternieuw, werd geleid (Uloor den ingenieur-overste Closson en den treinoverste Bruneel. Z. M. in kleine tenue van generaal en met het eereteeken van groot-officier der Leopoldsorde, was vergezeld van gene raal Jungblutk, generaal Deruette, aide- de-camp, en commandant Doutrepont, ordonnancie-officier. Op de kaai werd Z. Maj. verwelkomd door MM. Robert Os- terrieth, voorzitter, en Albert Grisar, al- gemeene schrijver der Royal Yacht Club de Belgique wiens gast de koning was. Oogenblikkelijk werd de koning aan boord van de Stad Antwerpen geleid, die dadelijk de koninklijke vlag in top voer. Aan boord bevond zich eene kleine Maandag avond is te Brussel overle den, M. Karei Buis, oud-burgemeester van Brussel. Twee voorname feiten hebben vooral zijne loopbaan gekenmerkt: de geheime bescherming door hem verleend aan de schoeliënbenden, die de hinderlaag van 7 September 1884, hadden ingericht, al hoewel hij zijn eerewoord had verpand dat de katholieke betooging ongehinderd zou kunnen plaats hebben; En ten tweede, de aanslag tegen hem gepleegd op de Louisalaan, in 1893, mid den van de revisionnistisclie woelingen, wanneer de socialisten volop in gisting waren ten gevolge eener redevoering van Edmond Picard, die naar aanleiding daarvan in de gevangenis werd gezet. Bijna heel zijne bekommering gold het bestrijden van al wat katholiek was, bijzonderlijk het onderwijs, 't Was hij die eerst van 't zwart ongediert ge waagd had. Dat zegt genoeg. Vrijdag, 10 Juli werd de vliegkoers Londen-Parijs-Londen betwist. De vertrekken te Londen, in het Hen- donpark, hadden plaats van af 6 ure 30 en met 10 minuten tusschenpoos na el- ken vlieger. Vrijdag morgend waren Hurtk en Garros uit Parijs naar Londen vertrokken. Eene overtalrijke menigte woonde de vertrekvluchten bij in het Hendonpark. Ten 7 ure 30 vloog Renaux op, doch na eenigen tijd boven het plein te heb ben gezweefd, daalde hij ten 7 ure 45 terug neder. Louis Noël vertrok ten 7 ure 41W al ter Broek ten 7 ure 46; Can, ten 7 u. 51; Garros, ten 8 ure 5; Carbery, ten 8 u. 12; Renaux steeg eene tweede maal op ten 8 ure 43. Al deze vliegers zweefden eenige ston den boven het plein van Hendon, sloegen dan de richting in naar Dover. Noël moest te Rye, op de kust der Noordzee, neerdalen uit hoofde van een motorhapering. Het scheelde weinig of Noël viel in zee. De andere vliegers zweefden regelma tig boven Dover heen en staken het Ka naal over. Broek, Carbery en Garros kwamen de eersten van over zee op Fran- schen bodem aan en vlogen verder naar den aërodroom van Buc (Parijs). Ziehier den uitslag te Buc 1. Broek, ten 11 ure 18 min., dus op 3 uren 33 min. 2. Lord Carbery, ten 12 ure 4 mm., 't zij op 3 uren 52 min. 3. Roland Garros, ten 12 ure 3 min., of op 4 uren 5 min. Deze vliegers werden te Buc door eene talrijke menigte toegejuicht. Vol gens het reglement moesten zij twee uren te Bus vertoeven. Renaux is te Bologne voorbijgevlo gen ten 11 ure 12. Hij vloog naar Buc, waar hij in den namiddag behouden aan kwam. Hij neemt dus de vierde plaats in- 4. Renaux, ten 2 ure 49 min., 't zij op 6 uren 6 min. Brock is te Buc terug opgestegen ten De overwinnaar: BROCK. 1 ure 18 min.lord Carbery ten 2 u. 4 m. Garros ten 2 ure 10 min. De uitslagen De Amerikaan Broek, Zaterdag ten 4 u. 48 m. toegekomen in den aërodroom van Hendon, werd dus tot. overwinnaar uitgeroepen. Hij legde den afstand in 7 u. 3 m. 6 s. af, gemiddeld 114 kilom. 239 m. in het uur. Garros bekomt de tweede plaats. Renaux moest op den terugkeer te Boulogne dalen en besloot gister morgen om 4 ure, met zijn passagierster weder te vertrekken. Lord Carbery viel in zee te midden van het Kanaal, maar werd door een stoomboot opgenomen. groep van genoodigden, waaronder we bemerkten MM. Segers, minister van zeewezen. Toen de Stad Antwerpen geloosdt door M. Dievoort-, voorbij de stad vaar de, werden van op de garage de yacht- club, salvoschoten gelost en vuurpijlen afgeschoten, die bij de ontploffing in de lucht nationale vlaggetjes deden neer komen. Ook waren al de schepen aan de kaai gekeel bevlagd, wat een heel fees telijk aanzien gaf. Z. Maj. heeft gansch de reis, tot Val- kenisse, de grootste belangstelling ge toond en heeft geen oogenblik het dek verlaten, zich voortdurend onderhouden de met een der bovengemelde personen, maar voornamelijk met minister Segers. Te Bath lagen zoo wat 150 versierde yachten, toebelioorende aan de leden van den Club. Daar werd de vorst op de gewone wijze der scheepslieden begroet: scheepshoorns, springbommen, enz. 't Is te midden van eene onbeschrijfe lijke ovatie dat Z. M. terug naai' Ant werpen vertrok. Stipt ten 12 u. 25 legde de koninklijke maalboot weer aan de d'Herbouvillekaai aan en na een hartelijk afscheid van de twee leiders der R. Y. C. B., MM. Oster- rieth en Grisar, steeg Z. M. met zijn ge volg weer in, den trein om naar Oostende terug te keeren. M. KAREL BUL8.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1