DUIVEN 'T EEN EN 'T ANDER Nog do vresselijke ramp van Hemixem Vereenigde Staten en Mexico buitenland Twintigste jaargang n' 167 Esnssïag SI Juli 1314 üj De noodlottige Ballon abonnementen! Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. UITGAAF, 4 s. 's avonds 0 r UITGAAF, 7 8. 's avonds ->£ Pour torite la publicité commerciale et ünancièredu journal, s'adresser exclusivemont i l'Ageuce Réclame Go dis, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. 2 CENTIEMEN HET NUMMER BUREELEN TE BRUSSEL I TE HULST' KiGOOTS,Beursplaats, 2 j Kortstraat, Telelooo A 3299 Telefooo J14 BestuurderJ. Van Kuffel-De üendt. AANKONDIGINGEN r El. aanfc. '1 tol 4 kl. reg.) fr 0,60 Sport (per'•egel) - fr. 3» Diadt. (da '.egel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4e bl adz fde regel) fr.0.39 I Recüt.herstell, (per regel) fr. 2,00 Financ.aankoa.(perregel)lr 2,00 f Overlydeo (per regel) fr. 2,00 Coir.mereiale en financieele aankondigingen ztch uiUloitolljk te wenden Agence Reclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel. Wij hebben over eonige dagen eene kleine statistiek medegedeeld over de duivenprijskampon, over bet aantal duiven en over den kost van hot graan dat die lieve diertjes noodig hebben. Dat waren allemaal groote cijfers. Er werd ook gezegd dat het de Staat is die eiken Zondag den eersten prijs wint, daar hij voor het vervoer der duiven 170.000 Ir. ontvangt. Dat statistiekje heeft eer. onzer le zers ontstemd; hij meent dat het statis tiekje is opgemaakt door eenen vijand van de duivenliefkebberjj en hij ver denkt dat het den eenen of anderen advokaat is die zich aan dat statistiekjo heeft vergrepen. 't Kan zijn, we weten het niet het heeft in bijna al de gazetten gestaan, on of het gemaakt is van eenen advo kaat-vitter of van eenen liefhebber van statistieken dat kunnen we niet uitgaan. We zien niet in dat het statistiekje in kwestie gemaakt is om de'duiven- liefhebbers ongenoegen te doen. Dat het spoorwegbesluur eiken Zondag den eersten prijs wint, dat' weet elkeen en dat hebben we heel ons leven lang booren zeggen. Dat de constateurs een kapitaal ver beelden van 5 miljoen dat spreekt geenszins tegen de duivenliefhebberij. Integendeel dat bewijst op zeer tast bare manier dat het duivenspel eene zeer belangrijke nijverheid heeft in liet leven geroepen het maken van konstateurs, en deze laat toe aan talrijke lieden het dagelijks brood te verdienen. Hetzelfde dient gezegd te worden van de ringskens in caoutchouc hoe wel deze nijvorheid niet zoo belangrijk is. Dan voor hetgeen hot graan en an der voedsel betreft dat de duiven verobberen het geeft aanleiding tot eenen zeer belangrijken handel aange zien er 14 millioenen mede gemoeid zijn. r 7 'sf*. ft! Onze lezer heeft het, meenen wij, verkeerd voor, al hij meent dat die statistiek daar opgemaakt werd met het inzicht de duivenliefhebberij te schaden. Het is met de duivenliefhebberij ge lijk met allo sporten. Er zijn vele menschen die hun ge noegen vindon in de duivenmelkerij daar is niols op te zeggen, het is een zeer onschuldig plezier en om hot te zeggen gelijk het is, uit duiven- melkerij komt minder ruzie en twist dan uit andere sporten, vermaken en liefhebberijen. We verkiezen verre de duivenmel- kerij hoven den voetbal, waar het ge beurt dat men gebrekkelijk of dood geschopt wordt hoven de velokoer- sen, die de oorzaak of de gelegenheid eijn van den dood van menigen jonge ling. 't Is waar, de duivendrift kan te verre gedreven worden, er zijn overdrijvingen op alle gebied. We vinden hel te betreuren dat een jongeling al zijne spaarcenten aan het duivenspel opoffert dat een huis vader er het geld aan besteedt dat moet dienen tot onderhoud van zijn huizgezin. Dat zijn misbruiken maar van alles kan misbruik gemaakt worden. Wie te veel in de herberg zit, 't zij des Zondags, 't zij in de week, daar het geld verzuipt dat voor het huis houden zou moeten dienen, maakt ook misbruik en groot. Idem degenen die volgens hunnen stand, te veol naar feesten en kermis sen loopen, te veel geld uitgeven voor opsohik en praalvertoon, enz. Maar 't is iedereen voor zijne eigene rekeningelk moet weten hoe ver hy mag gaan in de uitspanningen en ver maken die 'hij zich verschaft. We zijn geene duivenliefkobbers, maar we zien die lieve beestjes toch gaarne in de lucht zweven en rond hunnen kijker of piero fladderen. We misjonnen de duivenlielhobbers hun onschuldig vermaak niet, maar be klagen degenen die zich door hunne drift te vorre laten medesleepen, gelijk wij de slachtoffers beklagen van alle andere driften. In liet ministerie van arlaeicl. M. Dejardin, algemeene be stuurder der mijnen, heelt Zoterdag morgend in het ministerie van nijverheid en arbeid eene af vaardiging ontvangen der syndikaten van de verschillende kolenbekkens. Die afvaardiging kwam eenigen uitleg vragen over verschillende punten van toepassing der wet op de mijnwer kerspensioenen. De mijnwerkers vragen o. a. dat de wet terugwerkende kracht zou hebben, en dat de geneesheeren, die de werklieden moeten on derzoeken en beslissen of zij al of niet onbe kwaam zijn tot werken, door de regeeringzouden benoemd worden en niet door de voorzienings- kassen. 3De Jiaveiifeapitein van. BTu.ssel. De raad van beheer der Brusselsche Zeevaart en der haven, heeft in zijne vergadering van Zaterdag den nieuwen haven- kapitein benoemd. De keus is gevallen op den heer Wennemaeckers, een der officieren van het Belgisch schoolschip. Men zal zich herinneren dat luitenant Wenne maeckers een der overlevenden is van [de schip breuk van de Graaf de Smet de Naeyer De Joewapeninf, Van 1875 tot 1895 hebben Frankrijk en Duitschland ieder ongeveer dezelfde som verbwazzeld aan de be wapening hunner troepen: 14 1/2 milliard. Van 1895 tot 1912 gaf Duitschland voor hetzelfde doel uit16 milliard, terwijl Frankrijk er slechts 11 milliard voor besteedde. Wat al nuttig en noodig werk hadde men kunnen verrichten met het geld aan hot oorlogspook ten offer gebracht JDoor wie Ferrer verde* cligd wordt. De gemeenteraad van Barcelona heeft een besluit genomen over het voorstel, om te Barcelona een standbeeld op te richten aan Ferrer. De meier heeft verklaard dat de gemeentewet de stemming over dergeljjk voorstel niet toeliet. Socialisten en anarchisten hebben na de zitting protestation laten hooren en kabaal gemaakt. De policie heeft verscheidene dezer lawijdmakers aangehouden; ze waren allen gewapend. De fratsen van den lolï^sem Een zonderling geval wordt aangehaald, tydens het onweder van verleden week in de streek van Doornik, viel de bliksem op een boom in de weide van den heer Durieux te Jollain-Merlin. Onder den boom stond een paard, waarvan het rechter achlerhoefijzer werd afgerukt eu op honderd meters van daar geslin gerd. Bij het oprapen van het hoefijzer stelde men vast, dat het gansch blauw was uitgeslagen. Het paard had verders niet het minste letsel be komen. ]Vaar Buenoe>A.yres voor* 3 E5 fi'au lc Een buiten- kanske voor allen die, 't zij in werkelijkheid of in verbeelding een uitstapje naar Argentinië wil len doen. De boot Bahia-Blanca van de Hamburg- Sudamerikanische D. G. (agenten Eiffe O), ligt gereed aan de Cockerillkaai n. 15 A, om beide categoriën te ontvangen. Die in verbeelding willen reizen zijn van 1 tot 5 uren kosteloos op den boot toegelaten. Die de reis in werkelijkheid willen doen betalen daar voor het kindergeld van 375 fr. of 675 fr. heen en weer Antwerpen, met toegang tot al de dokken der boot. De H. S. A. lieett deze boot met drie anderen, de Bahia-CastHlo, Bahia Laura en Buenos-Ayres tot een bijdienst ingericht voor eene passagiersvaart van afzonderlijke klas, het midden houdende tusschen 2° en 3ö klas.Zy heeft zich hier over verstaan met de Hamburg- AmerikaLinie. De Groententeelt te TMeclielen Wij hebben reeds gespro ken van de ontzagelyke hoeveelheid eerste groen ten, die van uit de teeltcentra van Mechelen en Leuven naar Duitschland en Engeland verzon den wordt. Men kan zich hiervan een gedacht vormen, wanneer men weet dat tot den 15 dezer maand de uitvoer voor Mechelen alleen 9,000,000 frank bedraagt. Dit totaal is het dubbele van dal in 't vorige jaar over'hetzelfde tijdsverloop bereikt. De vissclxers van. Heyst toij den minister Een afvaar diging der visschers van Heyst heeft een onder houd gehad met minister Holleputte, om te vragen dat het visscheTsdok der haven van Zee- brugge zou uitgebaggerd worden. De minister heeft fie vraag ingewilligd. Twee luchtschippers doen een ernstige val te Parijs. Een schrikkelijk ongeluk l.oeft Zondag het vertrek onderbroken der luchtballen, voor den Grooten Prijs van den Aero Club de France. Een der beste loodsen, M. Blanchet, nog heel jong, steeg don tiende op. Hij was verge zeld door M.-Duval, van -Rouen. De ballon, in het droogdok der Tuileriën losgelaten, kon moeioljjk de lucht ingeraken en dreef boven de boomen van de Place de la Concorde, waar het schuitje in de takken ge raakte. Do luchtbal door den wind voortgezweept, streek zich eerst neer, terwijl hy eene hevige trekkracht uitoefende op hot net, waarvan de mazen het eene na het andere, barstten. Het schuitje viel een weinig later beneden. Het omhulsel dat door niets meer weerhou den werd, schoot de lucht in, tot op een hon derdtal meters, waar het ontplofte. De gescheurde massa [viel beneden naby de Obelisk, waar zy e$n meisje van 7 jaar licht kneusde. M. Duval werd tydens den val van het schuitje gewond aan het hoofd. Men vreest voor eeno schedelbreuk. M. Blanchet werd opgenomen met kneuzingen over gansch het lichaam. Hy klaagt daarenboven over inwen dige pynen. De noodlottige ballon had toebehoord aan zekeren Leprince, die op 8 Juni 11. te Sezanne (Marno) gedood werd, tijdens de ontploffing van het gas, die toe te schryven was aan de onvoorzichtigheid van een rooker. Een rechterlijk ouderzoek is geopend, om do oorzaken van hef ongeluk na te gaan. Tot hiertoe kan hef. enkel toegesohreveu worden aan eene verkeerde wending van den loods. f 1 De toestand der gekwetsten. De toestand der gewonden is voor het oo genblik zoo geruststellend mogelijk. Blanchet die het minst getroffen is, heeft eene verstui king en misschien ook eene knoeselbreuk. Duval die in het hospitaal verpleegd wordt, zou geene schedel breuk hebben; men vreest echter voor inwendige kneuzingen. De toestahd der twee nog in het gasthuis iu leven zyude ongelukkigen, is zeer bedenke lijk, zoodanig dat het ergste mag gevreesd worden, niettegenstaande de boste genees kundige en onverpoosde zorgen van vier geneesbaren onder de leiding van den dienst- o vers te, M. Conrad. De toestand van Pauwels is nog altoos hopeloos, terwyl De Keersmaecker, die giste ren dol was van de pyn, terwijl de anderen huilden en kermden. Het zevende slaohtoffer, Petrus Wegge, is alleen te Hemixem gebleven, daar hij het minst van al geiroffeu scheen. De bestuurder der fabriek heeft gisteren avond nog een bezoek gebracht aan de ver schillende slachtoffers. Verhaal van een der ontsnapten De werkman VerbrusrgeD, van Hemixem, die het toezicht had over de ketels, stond on der een van de 5 ketels, waaraan de ajustenrs werkten. Uc hoorde, zegde hij ons, als eene ontsnapping van stoom. Op een oogwenk stond het gansohe gebouw in damp en ik was nog gelukkig genoog de poort te kunnen uitvluchten. Ik sloeg een zak om myn hoofd, liep terug binnen en kon een der gekwetsten, die in den kokende pap lag, wegtrekken en buiten brengen. Mijne twee makkers, Hermans en Schu- maclcer, van Boom, die aan de audere zijde van het gebouw stonden, wisten ook onge deerd weg te komen. Zy waren het die de twee slachtoffers Gor- rebeelc en Pauwels, door het venster dat zy verbrijzeld hadden, sleurden, waarbij ze nog wonden aan de handen opliepen. Nieuwe omwentetaarsbeweging Men bericht uit New-Xork dat volgens eene depecho uit Mexico, M. Cabajal al de perso nen gedurende don oorlog gevangen genomen, in vrijheid heeft doeu stollen, en bevolen heeft dat tot geen enkele ter dood brenging zoude worden overgegaan. Hij verklaart dat hij den uitslag afwacht der onderhandelingen xyner afgevaardigden met den generaal Carrauza om te weten welke gedragslijn hij voortaan te volgen hoeft. Eene nieuwe omwenteling is -uitgebroken in de staten Aguas-Calientes en Michoacan. De beweging is geleid door den generaal Oroz- co, oud-federaal soldaat, en door den gene raal Cardenas. Men zegt dat zij vier duizend man onder hunne bevelen hebben en dat zij dorpen, niet ver van Moxiko verwijderd lig gend, hebben aangevallen. Een Noorweegsche stoomer aangehouden De Noorweegsche stoomboot City of Tam- pico is door de constitutionnalisten te Tam- pico aangehouden geworden op het oogenblik dat hy het anker lichtte voor eene overvaart naat Galverston, en dit omdat de kapitein van den stoomer de aanhouding aan boord niet veroorloofde, van den op pensioen gestelden federalen-generaal Juan Vasquez en dezes twee vrienden, door de grondwettelijken van een aanzienlijke gelddiefstal beschuldigd. De generaal Vasquez verzet zich tegen deze be schuldiging er. verklaarde dat men hem enkel aan land wilde brengen omhem door het hoofd te schieten. De scheepskapitein beriep zich op den Amerikaanschen admiraal Mayo, ten einde hem te beschermen deze antwoordde even wel dat de overheden van Tampico in hun volle recht gehandeld hebben. Het schip blijft te Tampico geconsigneerd. Diplomaten teruggeroepen Er wordt medegedeeld dat al de leden van het diplomatisch korps, bij generaal Huerta gemachtigd, .zullen teruggeroepen worden wanneer het voorloopig bestuur zal ingerioht zijn. De Russische en Duitsche ministers verklaren dat zy zullen aanvragen om in ver lof te mogen vertrekken. FR ANKRIJK Ontsnapte Gal leiboef aangehouden Parijzer veiligheidspolicieagenten hebben Zaterdag op de Place Pigalle oen genaamde Henri Cottet 25 jaar oud, die iu 1912 door het Assisenhof van Tours tot 10 jaren dwangar beid was veroordeeld geworden, aangehou den. Op 13 Juli 1913 vluchtte Cottet uit Guyane weg met 6 lotsgenooten, en slaagde er volkomen in Venezuela te bereiken. Twee der vluchtelingen waren echter tijdens den tocht bezweken. In Venezuela scheidden de overige kerels van elkander, en Cottet gelukte erin, als baklcersgast werk te vinden, waarna hij naar Marseille terugkeerde en vandaar naar Parijs voortreisde. Op den galleiboef heeft men eene kiezers- kaart gevonden, op den naam van Jean Mas- succi en Belgische identiteitspapieren op den naam van Timmerman. Bij het verlaten van het gevang. Felix Georget, 28 jaar oud, leurder, werd in Januari 11. wegens diefstal tot 6 maand ge vang verwezen, en naar Fresnes gestuurd. Zondag morgend keerde Georget, die in vryheid was gesteld geworden naar Parijs terug en dacht er zijne minares J. Legris, oud 18 jaar terug te vinden. Deze echter was met een andere kerel gaan wonen iu een hotel der rue des Maronites. Wanneer Georget zulks vernam zette hij zich op zoek naar de ontrouwe en ontdekte haar in eene herberg van den Boulevard de Belle Ville. Bij het terugzien van Georget wilde het meisje vluchten, maar do kerel liep haar achterna en bracht haar een messteek in den rug toe. De schurk ontsnapte vervolgeus langs den Dechampssteeg. Aanhouding van een behendige dief. Over eenige dagen werd een handelaar van Frankfort M. Uhlmann, te Parijs, het slacht offer vaneen behendige dief, die zich deed doorgaan als boodschapper en met de reis zakken van den vreemdeling verdwenen was. Eergisteren werd een andere Duitscher het slachtoffer van denzelfden kerel, die nochtans aangehouden werd,bij het verlaten der statie. Hy meende met de valiezen van den reiziger er van onder te trekken. De schurk eeu oud-veroordeelde, Alb. Chevillard, 28 jaar oud, wonende rue Goutte d'Or, is opgesloten in het gevang. DUITSCHLAND De Desertie in Beiëren. Men heeft te Munohen, talrijke uitwijkin gen van jongelingen, die binnen kortonder de wapens zouden geroepen worden, opgemerkt. Dezer dagen boekte men 68 uitwijkingen, waarvan de drievierden naar Noord-Amerika. JEen Look-out in Saksen. 30,000 werklieden der Textielnijverheid van Lausitz in Saksen, zijn door een lock-out getroffen geworden, daar de onderhandelin gen tusschen patroons en werklieden tot geene overeenkomst geleid hebben. Nieuwe Bespiedingszaak. Eene nieuwe bespiedingszaak houdt voor het oogenblik de overheid vau Thorn, in Oostelyk-Pruisen, bezig, waar meu den onder officier Steglisch, der eerste telefoonkompag- nie aangehouden hoeft. Hy wordt boschuldigd aan Rusland inlfcW tingen verschaft te hebben over de nieuwa statie van draadiooze telegrafie. De onder-officier woe van Goblenz naar Tnorn verplaatst geworden en om hem te be proeven stuurde men hem fictieve berichten, Steglisch werd onbemerkt bewaakt, en men veruam dat hij de berichten naar Rusland overseinde. Een boek den kroonprins aangenaam Men verneemt slechts Zaterdag dat in eend depeche van 13 Juli 1.1. de Kronprioz» zijne algeheele voldoouing heeft uitgedrukt aan de leeraar Bucholz, over zyo boek Bismarck en wij n waarvan or een exemplaar door den schrijver aan den toekomstigen keizer was gezonden geworden. De brochuur bevat onder taeer, talrijke en strenge kretieken.betrokkelyk lü.BeMunaone- Hollweg en beklaagt zich over de algemeene zwakheid der gouvernementen, die elkander opvolgden na den ijzeren kanselier. Het boek laakt ook de woerden onlangs uitgesproken door den voorzitter van den Beierschen raad, die verklaarde dat Duitsch land zyne bewapeningen moest staken. De erfprins keurde de geest en de verklarin gen der brochuur van professor Bucholz goed. Deze houding van den prins verwekt heel wat opschudding. ENGELAND Mre Pankhurst terug in vrijheid. Mrs. Hankhurst is Zaterdag namiddag nog* maals in vrijheid gesteld. De suffragetteö- leidster zal zich evenwel binnen de twaalf dagen in het gevang van Holloway moeten aanbieden, zoouiet werd zy door de agenten opnieuw aangehouden. De Koning en de Ulster-incidenten. De koning is in gezelschap van M. Asquitü naar Portsmouth vertrokken.Koning Joris V, die tot Dinsdag in de stad moest blijven, zal heden avond te Londen terugkeeren. Het is om reden van de beweging in den Ulster, dat het vertrek naar Portsmouth, vastgesteld voor Zaterdag morgend. vorsoho- ven werd tot in den namiddag. De vorst hal Vr'ydag M. Asquith in verhoor ontvangen. De Vlootmobilisatie. Een overtalrijkemenigte isnaarPortsmontïl gekomen, om er de sterkste vloot |te zien die ooit vereenigd werd. Deze vlootmobilisatie werd voor de eerste maal vergezeld van eene mobielmaking der watervliegtuigen, vlieg? machieDen en bestuurbare luchtballons. Voor den Uister. De Iersche bond derVereenigdeStaten heeft aan M. Redmond eene som van 10 duizend dollars gezonden, als bijdrage voor de som van 100,000 dollars, welke de Bond van Ulster moet inschrijven voor de .nationalislen-zaak, RUSLAND Het bezoek van M. Poincaré. De r, Votcherna Vremia» besluit uitde tegen» woordigheid van MM. Viviani en Margerie bij voorzitter Poincaré, dat tydens het verblijf van den voorzitter der republiel^ diplomati sche kwesties van groot gewicht zullen ia bespreking komen. Het valt te herinneren, voegt het blad erbij, dat men tydens de laatste ernstige oogenblik- ken de volledige eensgezindheid heeft kunnen opmerken tusschen de Russische eu Fransche diplomaten. De incidenten van St Petersburg. Men bericht officieel dat de Staking-inciden ten van Vrijdag 11. hunne oorzaak gevonden hebben in eene valsche nieuwstijding, in een dagblad op 16 Juli verschenen, eu volgens dewelke werklieden der fabrieken Poutiloff door de policie gekwetst werden. Ruim 60,000 werklieden staakten Vrijdag. In een gedeelte dor stad namen de stakers eene zeer uitdagende houding aan. Negen'ageDten zijn zwaar gewond gewor den. Twee policieofficiers door eene talryke menigte ingesloten, werden genoodzaakt ge bruik te maken van hunne wapens. Vier werklieden werden door revolverschten ge kwetst. DENEMARKEN Zeelieden werkstaking Uit Copenhagen wordt bericht dat Dinsdag aanstaande al de bemanningen der kolen schepen, die het eigendom zijn der kolenin- voerders, gansch Denemarken door het werk zullen staken. De matrozen welke die beman- ningeu samenstellen, vormen een bijzonder syndikaatzy eischen dat de werkvoorwaar- den dezelfde wezen voor hun als voor de an dere Deensche schepen. SERVIË Koning Pieter te Karlsbad De dagbla'den van Praag doelen mode dat do koning van Servië, in de eerste dogen van Augustus eene kuur moet gaan volgen naar Karlsbad. ITALIË Uit Castellamare di Stabia Tydens een hevig onweder dat Zaterdag over destreek woedde, is de bliksem op eene fabriek waar vuurwerk artikelen gemaakt worden, gevallen. Hot .gebouw stortte ouder, eeno groote ontploffing in ou al de peraouenj die er zich in bevonden worden onder de pui» non begraven. Zes lijken zyn reeds gevonden.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1