Welsprekende cijfers 'T EEN EN 'I ANQER De Nationals Feesten te Brussel Mad. Caillaux voor hot Assisenhof Tisiniigste jaargang a' £E3 2 CENTIEMEN HET NUMMER UoEidcrdsg 23 Juli 13(4 ABONNEMENTEN? Zes «taanden franken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds 00 2C UITSAAf, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publieité coaaiiaeroiale et flnancièaedu journal, s'adresser exclusiveoieat -& l'Ageace Réclama Gotiis, 2, Place do la Bourse, Bruxelles. BUREELEN: TE BRUSSEL I TE AALST 07 GCüTS,Beurajiiaalc, 2 I Kerlcstraal. Teletooo A 3299 Tetelooo J14 Bestuurder J. Van Buffel-De Oendt. AANKONDIGINGEN EI aai)*. t'J tol 4 kt. reg.) ft. 0,60 3e oiad», (de regel) fr. 1,00 4® htadz ide regal) fr.0 39 Finale aankon, {per regel)tr 2.00 Sport {per regel) fp. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recbi.kerstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (pev regel) fr. 2,60 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich urtsluitélijk ta wenden Agence Reclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Als gevolg op onze artikels De verwoesting van het huisgezin ge ven wij hier eenigo welsprekende cij fers nopens den invloed der godsdien stige overtuigingin betrek met de liracht van een volk. In Duitsehland (dat voor wat den godsdienst aangaat, een gemengd land is, 2/3 protestant, 1/3 katholiek) telt jnen gemiddeld v Voor 1000 katholieke vrouwen 240 gehoorton. Voor 1000 protestanlscke vrouwen 200 geboorten. Voor 1000 Joodsche vrouwen 120 geboorten. Voor 1000 vrouwen vrijdenksters 88 geboorten. Het geboortecijfer is 40 per duizend te Berlijn, 17 per duizend te Luik (provincie waar de liberalen en de socialisten meester zijn) terwijl het in liet katholieke Vlaanderen 30 per dui zend bereikt. Indien men de geboorte cijfers vergelijkt in de verscliillige provinciën van Duitsehland, Zwitser land en Frankrijk, vindt men immer het hoogste cij/er in de gewesten waai de katholieken in meerderheid zijn, namelijk in de Rhijnlanden, het kan ton Fribvrg en Bretanje. Hieruit drij gevolgtrekkingen 1° Voor Frankrijk. 'Indien dat land, ■waar er tegenwoordig dagelijks meer grrven dan wiegen geteld worden, meer overlijdens dan geboorten, nog als eene groote natie aanzien wordt, 't is dank aan het overwegend getal geboorten bij de katholieken. Indien Frankrijk nog te redden is, het zal zijn dank aan do vruchtbare huwelij ken der katholieke provinciën. Bewijs dat de katholieke leer eene zedelijke macht is van eersten rang (niet eene ondergeschikte macht van tweeden rang, zooals M. Plancquaert, vriend .van M. Daor.s het schreef). Frankrijk zal dus katholiek zijn of verdwijnen. 2° Voor Duitsehland. Indien er zich niets anders voordoet, in dit en een zeker getal ja-ren (30 tot 40 jaren), zal Duitsehland, dank aan het grooter getal geboorten bij de katholieke huis gezinnen (in evenredigheid met hunne bevolking hebben de katholieken jaar lijks over de 400.000 geboorten meer dan de anders denkende) in meerder heid katholiek worden. 3° Voor België. De Vlamingen ma ken nu reeds do meeaiBrheid uit in het 'land. Er beslaan dus dagelijks meer en meer redenen om hunne rechten te erkennen er, door de wet te bekrach tigen. De katholieken hebben voor de toe komst niets te vreezen. Blijven ze wijs ei, verstandig bestieren, verwekken ze geen redens van misnoegdheid, blij ven ze steeds in voeling met het volk, dan zal hot volk hun getrouw blijven. Jaarlijks zullen ze hun leger zien ver meerderen met een grooter getal jon gere kiezers dan hunne tegenstovors en dit, als natuurlijk gevolg hunner getrouwheid aan de katholieke zedeleer aan de grootste en zwaarste verplich ting van het huwelijk, te weten, de vermenigvuldiging van hetmensehelijk geslacht. VERAX. Ouderaomspenaioenen Er is kwestie dat het onderzoeken der aanvra gen tot het ouderdomspensioen voortaan niet meer zal gedaan worden door het Bes'.dior- mingekomiteit der werkmanswoningen. In liet ministerie van Nijverheid en Arbeid bestudeert men de stichting eener nieuwe inricliiiug, welke met dat werk zou gelast worden. Spelen. De slachtoffers van liet spel zijn talrijk. Men weet welk spel we bedoelen, liet spel voor groot geld dat inde badsteden gespeeld' wordt nog altyd in België ondanks wetten en vounissen. In Zwitserland is de kwestie van zulk spel ook te berde gekomen. Niet min dan 102,026 Zwitsersclie kiezers heb ben bij verzoekschrift gevraagd, dat de speelhui zen zouden afgeschaft worden; die kwestie zal nu aan eene volksstemming onderworpen wor- don. In België heeft men wolten gemaakt in 1902, welke de kansspelen verbieden; alle spel in bet- welk de kansen voor den spelhoyder of bankier en den speler niet gelijk zijn, zijn strafbaar en verboden. Aan de steden Oostende en Spa, de steden waar men voornamelijk speelde, werden miljoenen geschonken om ze te vergoeden voor het verlies dat ze ondergingen door liet afschaffen van het spel; niettemin werd er, vooral te Oostende, toch nog voortgespeeld en het heeft verscheidene ja ren geduurd, oer het gerecht doortastend tegen de speelhuizen dierf optreden. Eindelijk is er toch eene veroordeeling uitge sproken tegen de speelhuishouders, zoodat deze aan hun winstgevend stieltje hebben moeten verzaken. Maar nu klagen de steden Oostende en Spa, dat zij door het afschaffen der spelen verliezeu, en na de millioenen opgestreken te hebben, welke men haar als vergoeding heeft betaald, doen ze nu pogingen om eene wet te bekomen welke toe laat te spelen, te Oostende en te Spa en elders niet. Het kan zijn dat er rijke lieden zijn welke een onweerstaanbare drift naar het spel gevoelen; moet men hun hier de gelegenheid geven die drift të voldoen of hun aanzetten elders te gaan spelen. Het laatste ware het eenige deftige en eerlijke; zooals het hier gegaan is seaert het stemmen der wet van 1902, geeft het geeneu hoogen dunk van de openbare zedelijkheid. Men vervolgt ankers en zonnen en den pa raplu met drie kaarten, en men doet wel, zeer wel. Maar de wet moet voor iedereen gelijk zijn en men moet ook de groote tuischers op de hie len zitten, zooveel te meer daar zij door een wei nig benijdbaar gevolg vergezeld zijn. Dan zullen we deftig volk in onze badsteden krijgen. De nieuwe Biascliop va-sx IBx-etrlïï, Mgr. Hofmans, vicaris- generaal, is benoemd tot Bisschop van Breda, in vervanging van Mgr. Leyten, overleden. De nieuwe bisschop verwierf in 1893 aan de katho lieke Hoogesckool van Leuven den graad van baccalaureaat in godgeleerdheid. "Wedstrij d voor Har- monilkaspelers Een talrijke menigte heeft op de Kathelijnemarkt te Brussel den grooten wedstrijd bijgewoond uitgeschreven tusschen kringen van Harmonikaspeleas. Achtervolgens namen op den kiosk plaats de Harmonie Accordéoniste van Brussel, de Harmo.nikaspelers van Anderlecht, de Kring der X en de Phalange van Luik. De wedstrijd tusschen afzonderlijke spelers had Dinsdag plaats, Woensdag te 3 ure wordt d6 Eereprijskamp gehouden in het Zomerpaleis. Deze prijskamp belooft schitterend te zijn. Er zijn meesters in 'tvak van Keulen, Napels, Londen en Madrid, die aau dezen wereldprijs kamp deelnemen. Het Franschc Gouvernement heeft, ingevolge de wet over een jaar of 12 gestemd", - nu weer 142 kloosters gesloten. Het Recht het blad van Plancquaert keurt dien maatregel goed. De Franschc regeering sluit die kloosters, zegt Het Recht omdat zij ondervonden heeft dat die kloosters zich opentlijk met politiek be moeien. Welnu, indien dat waar ware 1 Hebben de {Tansclxou, die kloosterling wor den, niet evenveel recht zich met politiek te be moeien als degenen die in de wereld blijven of zich laten inlijven bij de Franc-Macons Öns dunkt dat Het Rechthet blad der daensisten, de rechten der kloosterlingen zou moeten verdedigen. We zijn deerlijk mis, doch de kloosterlingen zijn gelukkig dat ze andere verdedigers hebben. Het Recht ziet ze zoo gaarne dat het ze met huid en haar zou opvreten gelijk de kat eene muis. Dinsdag morgend had in liet paleis van het Half-Eeeuwfeest, de plechtigheid der uitrei king der eereteekens van Arbeid, Mutualiteit en Landbouw plaats. Ministers Hubert en Hel- leputte waren aanwezig. Toen de Koning, vergezeld van de prinsen Leopold en Karei, en zijn gevolg binnentrad werd hij geestdriftig toegejuicht. M. Hubert sprak de gebruikelijke redevoe ring uit en eindigde met den kreetLeve de KoningDeze kreet werd door de aan zienlijke menigte herhaald. Daarna nam M. HglLeputte het woord, om op zijne beurt den lof te maken van den landbouwersstand, eene der oorzaken van on zen nationalen voorspoed. Onmiddellijk daarna begon het defileeren der 8702 nieuwe gedekorccrden. 's Namiddags, om 2 ure, had in de St-Goe- delekerk een plechtig Te Deum plaats. Tal van notabiliteiten, al de ministers, diplo matisch korps, enz., woonden deze plechtig heid bij. Koningin Elisabeth en prinses Ma- rie-José vergezelden ditmaal de Koning en de prinsjes. Op den doortocht naar de kerk, werd de Koninklijke familie geestdriftig toege juicht. Verhoar van Dinsdag 21 Juli (Vervolg) M. PONCETTON geneesheer, opsteller, aan Le Figaroheeft de eerste zorgen toegediend aan M. Calmette. M. Latzarus kwam hem in zijn bureel mededeelen wat er gebeurd was. In het bureel waar het drama was voorge vallen, zag hy eene vrouw, welke door twee bedienden vastgehouden werd. M. Calmetto lag tegen do schouw en was zeer bleek. Men zette hem in eon zetel om zijne kleederen los te maken en 'dan zag ik dat hij door een kogel iu de zijde getroffen was. Onmiddellijk werd een heelmeester, M. Raymond verwittigd. M. Calmette zegde aan M. Raymond dat er moest zorg gedragen worden voor zijne pa pieren. Deze werden dan uit den binnenzak van M. Calmette gehaald en in een omslag geplaatst. Alles werd in den brandkoffer gesloten. M. DE VOORZITTER. Hebt gy niet be merkt, dat de papieren door een kogél getrof fen waren GETUIGE.* Ik geloof wel, ja Mr CHENU. Kan getuige zich niet herin neren wat M. Calmette zegde GETUIGE. Ik vraag u vergiffenis voor de moeite welke ik u aandoe, zegde hy. Ik ge voel mij zeer ton onpasse. Ik ga sterven Mr CIIENU. «r Hoe zag Mev. Caillaux er uit GETUIGE. Deze scheen volstrekt onver schillig aan alles wat er rond haar omging. Mr LABORI. Kon getuige voorzien dat er eene bloedstorting sou plaats hebben GETUIGE. Ik moest den gekwetste niet onderzooken, daar Ik geen praktizijn ben, maar ik had een voorgevoelen, dat M. Cal mette ging bezwijken. M. Robert DREYFUS, letterkundige, ont moette M. Calmette {.n gezelschap van M. Paul Bourget. M. Calmetto trad zyn bureel binnen en schier onmiddellijk weerklonken verschei dene revolverschoten. Ik hoorde gekerm en liep naar het kabluett waar ik Adrion Sirac reeds vond. Mev. Caillaux stond daar heel onverschil lig. Zij zegde iets waarvan ik enkel liet woord rechtvaardigheid verstond. Op eene vraag van M. Chenu antwoordt ge tuige, dat het slechts na het drama was dat de naam van Mev. Caillaux genoemd werd. M. LATZARUS, opsteller van Lc Figaro verklaart dat hij zich don dag der moord nabij hot bureel van M. Calmette bevond. Hij zag er Mev. Caillaux binnengaan on schier onmid- dolijk weerklonken de revolverschoten. Ge tuige sprong binnen en met andere bedienden hield hij do moordenares aan. Deze zegde; Laat mij los, ik ben Mev. Caillaux Mev. Caillaux was zeer kalm. In myne loopbaan van dagbladschrijver heb ik vele moordenaars gezien, doch nooit ont moette ik er eene welke zoo kalm was als Mev. Caillaux, onmiddelijk na de misdaad. Op eene vraag van M. Chenu, antwoordt getuige, dat buiten de dokumenten van Aga- dir on van Fabre, M. Calmetto geen enkele private brief bezat. M. Calmette had mij van het dokument Fabre gesproken, alsook van den brief geteekend Ton Jo en gezegd, dat na deze twee stukken hy niets meer bezat. Mev. CAILLAUX verklaart, dat zy niet vreesde het dokumeut Fabre te zien afkondi gen, daar er zoo vele lieden waren, die hot bestaan van dit dokumeut kenden. Zij wist dat haren man eene belangryke rol gespeeld had in de zaak Rochette, doch de onderzoekskommissie gaf hem ten volle gelijk. (- In de maand November zegde M. Briand tot myn man. dat hy in de zaak Rochette oen on berispelijke houding had aangenomen. M. Dumesnil, bestuurder van Le Rappelhad aau myn echtgenoot gezegd, dat L'lntransi- geant het dokumeut Fabre ging afkondigen. Wij waren er gerust in en 't waren enkel de private brieven welke ons verontrustten. Mev. Caillaux verklaart ook nog, dat zij haar auto heeft aangeboden, om M. Calmette naar eene kliniek te voeren. M. MORNET, substituut, leest de verkla ring van M. Glaser, opsteller van Le, Figaro die ziek zyn de, niet kan verschijnen. Deze verklaring brengt niets nieuws aan. M. QUITTARD, opsteller van Le Figaro bevond zich naast M.Poncetton.toen de doku menten uit den zak van M. Calmette genomen werden. Er werd overeengekomen dat het dokument Fabre zou weggelegd worden, daar het van groot belang was.Dit dokumeut werd dan ook iu den brandkoffer gesloten. M. HENRI BERR, opsteller van Lc Figa-ro wist, dat M. Calmetto nooit het dokument Fabre en den brief geteekend TonJo uit den zak legde. M. Calmette had geene andere be zwarende papieren dan deze. 4 M. LABORI. Er zyn twee stukken uit den brieventesch van M. Calmette genomen en aan den president der Republiek overhan digd. De andere werden aan M. Prestal, voor zitter van don beheerraad van Le Figaro, vader van Mev. Calmette, afgegeven. M. PRESTAT. De papieren welke ik ont vangen bob, zijn het dokument Fabre en de brief Ton Jo. Deze beide stukken waren van de hand van M. Calmetto. Daar deze stukken het levon gekost hadden aan myn schoon zoon, hob ik gedacht het recht te kobben, ze te doen vordwijnen. De zitting wordt om 2 u. 45 m. geschorst en en oin 3 ure 15 hernomen. Do hitte in de verhoorzaal is zeer groot. M. CHENU leest het dokument Fabre, dat wij reeds vroeger mededeelden. M. MORNET,substituut,leest de verklaring, door M. Foriqhon, eerste voorzitter der recht bank, op 4 April gedaan. Deze verklaring is ook gekend. M. DE VOORZITTER doet lezing geven van de artikelen, betrek hebbende op het beteuge len der betoogingon tijdens het verhoor. M. CAILLAUX wordt nu opgeroepen. M. DE VOORZITTER. Mr Chenu heeft het dokument Fabre en de brief geteekend Ton Jo gelezen. M. CAILLAUX verhaalt zijn levenHij trad eerst in 't huwelijk met Mev. Gueydan, doch de echtgonooten verstonden elkander niet goed. Caillaux kreeg kennis met Mev. Rainouard en in Oogst 1909 schreef hij haar een langen brief (zestien bladzijden) waariu hij beknopt zijn leven beschreef, 's Andereu- daags schreef hij haar een tweeden brief, wat korter. Daar hij vreesde, dat deze brieven zouden verloren geraken, vroeg hij ze aan Mevr. Rainouard terug, orn ze te verbranden. Hij hield ze eerst een paar dagen in een schof verborgen, doch toen hij ze wilde verbranden, waren ze verdwenen. M. Caillaux vroeg dan onmiddellijk dé echt scheiding aan. Nadien werd or nog eene kqrte overeenkomst gesloten, daar myne vrouw beloofde de brieven te zullen verbranden. Zulks werd gedaan in tegenwoordigheid van M. Privat-Deschanel. Mijne vrouw zwoer er geene kopij vau genomen te hebben. Weldra echter was het leven niet meer mogelijk en de echtscheiding werd uitgesproken. In de maand November 1911, toen ik reeds met Mev. Rainouard gehuwd was, kwam M. Vervoort mij zeggen, dat de brieven welke ik aan Mev. Rainouard geschrevon had, te koop geboden werden. M. Caillaux zegt, dat hij zeer gelukkig was in zyn tweede huwelyk. (De betichte begint te weenen). M. Caillaux gaat voort, en zegt dat zijne vrouw hem soms te hevig vond in den politieleen strijd en dat zij er zich op toelegde hem wat te kalmeeren. Ik wist, dat ik my als politieker blootstelde aan aauvallen van wegede drukpers, doch ik was vast besloten er over heen te stappen. Ik kon Diet gelooven, dat men zoover zou gaan, private brieven af te kondigen. Eenige dagen voor het afkondigen van den brief TonJo, had men mij verwittigd, dat de brief ging vorschijnen, en inderdaad, den 13 Maart las ik liem in Lc Figaro. Men zal mis schien komen zeggen, dat men enkel de poli tieke deeleu heeft afgekondigd. E11 het hand- teekon Dat alleen toont reeds genoeg, dat het een private brief was. Ten andere, M. Calmette zelf heeft zulks bekend en gezegd dat het de eerste maal was, dat hy tot zulke middelen zyn toevlucht nam. Denzelfden dag telefoneerde mijne eerste vrouw mij, om te zeggen dat zy voor niets in de afkondiging van den brief betrokken was. Ik antwoordde, dat het mogelijks haar zoon geweest was, doch Mev. Gueydan zegde, dat zulks onmogelijk was. Na de afkondiging van den eersten brief, meldde men mij, dat nog anderen zouden volgen. Zulks verontrustte mijne vrouw ten hoogste, daar zij voorzag dat men hare eer zou schaden, 't Is dan dat zij besloot M.Monior te gaan vinden, om hem te vragen, of er geen middel was den veldtocht van Le Figaro te doen ophouden. Ik aanvaardde en vertrok naar deu kabinets raad welke moest plaats hebben. Na den raad legde ik den toestand uit aan M. Poin- caré en zegde hem, dat indien M. Calmette private brieven (liorf afkondigen, ik hem zou gedood hebben. M. Poincaré gaf mij den raad mijn advokaat te gaan raadplegen en Mr. Maurice Bernard gelastte zich met een bezoek aan M. Calmette. Reeds hadden MM. Etienne en Jean Dupuy voetstappen aangewend, doch vruchteloos. Denzalfdeu dag kwam mijne vrouw mij be- zoeken in het ministerie en wij spraken sa men over de zaak. Toen mijne vrouw mij zegde, dat M. Monier verklaard had niets te kunnen doen, zegde ik «Indien M. Calmette tot het einde durft gaan, sla ik hem het... aangezicht aan stuk ken. Myne vrouw vroeg wanneer ik zulks zou gedaan hebben en ik zegde Op tijd en stond. y> Ik verliet dan mijne vrouw, om naar den Senaat te gaan en gelastte M. Ceccaldi, haar wat te gaan kalmeeren, daar zy zoo opge wonden was. M. Ceccaldi vond haar niet en eenigen tijd later vernam ik het ongeluk. Ik begaf mij naar het policiobureel en zegde tot myne vrouw: Wat hebt gij gedaan? Ik hoop dat gij hom niet gedood hebtNeen, antwoordde zij, hij is enkel gekwetst. Ik had het hoofd verloren M. Caillaux verklaart nu, dat het zijne schuld «is, dat zijue vrouw zoo ver ging, door haar niet te verbieuon, zich met die zaak bezig to houden en door de hevige woorden welke hij had uitgesproken, toen zijne vrouw hem kwam zeggen wat er by M. Monier gebeurd was. M. Caillaux vraagt om wat te mogen rus ten. Tien minuten later wordt de zitting hero pend. Nu spreekt M. Caillaux over den veldtocht van Lc Figaro tegen hem gericht. Dien veldtocht is begonnen mot de zaak Prieu, waar men mij betichtte gold getrokkey te hebben, om de zaak te vereffenen. Alle mid* delen waren goed. om mU te treffen en dan werd ik beschuldigd van omkoopery in de zaak Rochette en van verraad in het Congo- leesch Fransch-Duitsch verdrag. 't Is al die modder welke naar mij en myne vrouw geworpen werd, welke haar het hoofd ophol bracht (Mev. Caillaux knikt weeuend). M. Caillaux verklaart, dat indien het noo- dig was, hij nog de zaak Rochette ^ou doen verdagen, omdat zulks noodig was. Voor wat het Fransch-Duitsch verdrag betreft, daar heeft hy aan Duitsehland voordeelen gelaten in Congo, opdat Frankrijk meester zou ziju iu Marokko. Men heeft iu Le Figaro ook diplomatische stukkeu willen afkondigen. Indien men my er toe verplicht, zal ik de noodige uitleggin gen geven, doch dat dezen die zulks noodig achten, wel de gevolgen iu acht nemen welke zulks na zich kan slepen. Wat er ook van zij. 0" hoeveel hij mij ook bezwadderde, iudien ik het loven kon terug geven aan M. Calmette, zou ik het uit gau- scher harte doen. Sprekende over de flnancieele politiek van Le Figaro, zegt M. Caillaux dat Le Figaro met Duitsch geld leefde en dat het blad ook eeno toelage kreeg van liet Hongaarsch gou vernement (30.000 fr.J voor bewezen diensten. M. Caillaux vraagt, om de Hougaarsche Kamerleden, die op de hoogte zijn dezer zaak, daarover te ondervragen. De veldtocht van Le Figaro.was pynlijkst voor mijne vrouw. Ileereu gozwoornen, ik heb gesproken als man en als burgor. (Ge mompel in de zaal.M. Caillaux keertzich naar hot publiek. De eenen juichen hem toe, ter wijl de andereu liem uitjouwen). M. Caillaux geeft nu uitleg over den oor sprong zijner fortuin. Buiten hetgeen hij ge- erfd heeft, heeft hij geld gewonnen als lid vau fiuancioele maatschappijen, doch dan was liy geen minister. Verder wil hy zijne fortuin aau de kontrool der gezwoornen onderwerpen. M. Caillaux komt nogmaals op, tegen den veldtocht tegen zijne vrouw ondernomen. De politieke strijd heeft voor zinspreuk geno men Oog voor oog, tand voor tand Dat het dan ten minste ook man tegen man weze, 'doch niet tegen eene vrouw. Een hevig incident Mr -LABORI vraagt dat M. Latzarus uitlog zou komen geven over de diplomatische stuk ken welke M. Calmette in zyn bezit zou gehad hebben. M. LATZARUS komt ook midden in de zaal, op eenige passen afstand van M. Caillaux. M. Latzarus verklaart dat ingezien de open baarmaking der dokumenten een groot ge vaar zou zyn voor Frankrijk, hij er niet zal over uitwijden, daar deze dokumenten zich iu handen van don president dor Republik be vinden. Het is echter mijn plicht,mijn patroon dien ik zeer beminde,te verdedigen, tegen M. Caillaux die hem deed vermoorden. (Hevig ru moer in de zaal. M. Caillaux treedt op M. Lat zarus toe, die hem zeer kalm doch vastbera den iu do oogeu blikt. M.Caillaux blyf t op een stap van M. Latzarus staan). M. CAILLAUX. Ik zal op die beleediging antwoorden, door u mijne getuigen te zouden. Mr CHENU. Ondanks do uitdaging van M. Caillaux, zullen wij ons van de dokumen ten Diot bedienen. Zij zyn aau den president der Republiek overhandigd. (Bravogeroep iu de zaal). Mr LABORY. Dat is dubbelzinnigheid Geen geheime dokumentey Geene nieuwe zaak Dreyfus (Rumoer. De voorzitter Uoot stilte niaken). M. CAILLAUX. Brehg uwe bewijzen, dat ik togen Frankrijk handelde M. Labori wsigert te pleiten. Mr LABORI. De goheimzinnige docu menten moeten gns medegedeeld worden, of ik pleit niet meer. Ik pleit ditmaal voor geen verrader M. de PROCUREUR GENERAAL. M. Poincaré heeft over de kwestio der dokumen ten geantwoord, toen hij minister van buiten- landsche zaken was. Mr LABORI. Dat is niet voldoende. Zoo lang ik de geheime documenten niet voor oogen heb, weiger ik te pleiten. Ny wordt het rumoer langs om heviger. Do oenen juichen toe, terwijl de anderen aan't schuifelen gaan. M. de PROCUREUR GENERAAL. 'Het ia onmogelijk voldoening te gevon aan de ver dediging. M. de VOORZITTER. De zaak zal mor gen voortgezet worden. Het verhoor wordt in do grootste opschud ding geheven om 6 ure 10 m. Eeno ovatie wordt gebracht aan Mr Labori. Betoogingen. Toen M. Caillaux langs de Harley galerij het paleis van Justicie verliet, werd hij door zijne vrienden toegejuicht. Onmiddellijk volgde eene togenbetooging 011 er werd geroe pen Weg mot Caillaux Moordenaar Op db Dauphineplaats werd Caillaux door een vijftigtal personen opgenomen en onder gejuich in een auto geplaatst welke snel weg reed. Men beweert dat deze personen betaald! werden, om Caillaux tegen inoideuten te be-- schermen. liet is te vreozeu, dat. indien Caillaux uog naar het gerechtshof k4mt, niouwo en hovi.^ gor incidenten uog trillen volgen.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1