1Buitenland Vreesolijk ongeluk op M plein van SlockeJ Oramaïka DE MAAGD DER WOESTIJN Hel bezoek van den Franschen Voor zitter der Republiek aan Rusland Inleniation. Eucharistisch kengrss Nieu wsberichten Te Oostende AMER JACQUES de Koning FRANKRIJK Erge treinbotsing. Maandag avond roud 9 ure, had nabij de brug van Empalot, op 5 kilom. van Toulouse een erg spoorwegongeluk plaats. Een trein komende uit Auch werd er door een andere komende uit Bayorme aangereden. Drie wa gons werden vernield. Zos reizigers waaron der twee soldaten zijn gedood geworden. De identiteit der slachtoffers is nog niet vastge steld. Talrijke personen worden org gewond. De trein van Aucli, stopte daar het signaal gesloten was. en werd doordien van Bayonne aangereden die vijf minuten later volgde. Een hulptrein werd uit Toulouse op de plaats van liet ongeluk gestuurd. Wanneer deze naar de stad terugkeerde grepen er hart- roeronde tooneelen plaats. Het ongeluk schijnt toe te schrijven te zijn aan de onachtzaamheid van de maatschappij ▼ijf jaar geleden greep op dezelfde plaats een dergelijk ongeval plaats, en de reizigers door een bediende verwittigd hadden slechts den tyd de vlucht te nomen. Een driemaster verdwenen. Men verontrust zich over het lot van den Franschen driemaster Biessard waarvan men sinds zijn vertrok uit Lo Havre, op 3 Fe bruari, zonder nieuws is. Het schip had het anker gelicht voor Tehio (Nit-uw Caledonië). Do Biessard die t<T*Le Ilavre uitgerust werd, heeft eene bemanning van 30 koppen aan boord. De boot doed het vervoer van het nikkolei ts en heeft eene brutto tonuemaat van 2720 ton. DUI73CHLAND Twee ijseiijke kindermoorden. To Neuköln, voorstad van Berlijn, heeft «en genaamde Bestaomlig, eon meisje van 4 jaar oud, mishandeld en vervolgens vermoord. Dit het onderzoek blijkt dat het monster een wichtje van 3 jaar reeds te zijuent had willen binnen lokken. Nabij Ronnnburg, in Saksen, heefteen ©nbokendo schurk, een meisje van 7 jaar ver moord. na het kind op do afschuwelijkste wijze mishandeld tc hei-ben. Niettegenstaande al do opsporingen, is de dader niet kunnen ontdekt worden. Auto-ongeluk. Uit Wiegbaden wordt gemeld dat niet ver van deze stad een automobiel van eene helling is gestort. Een hotelhouder van Kiew met naam Lan- zia, werd tegen een boom geslingerd en brak Rich den schedel een handelaar van Kiew, Gordon genaamd, die hem vergezelde werd erg gewond en klaagt over inwendige pijnen. De toestand van beide slachtoffers is zoo bedenkelijk dat men wanhoopt hen te zullen redden. DoodelSjk ongeluk. Te Bruehl, in do omstreken van Keulen, heeft men op do baan twéé handelaars van Keuion die vreesolijk gewond waren ontdekt. De eene was dood en de andere lag buiten konnis. Men hoeft weinig hoop den overlevenden te redden. Men denkt dat beiden door een auto verrast en overreden gewordon ziju. RUSLAND Eene werkstaking te Bakou De bedienden der statiën die aan de stad Bakou de electrische kracht leveren on hot municipaal personeel hebben het werk ge stuukt. De genietroepen zijn ten dienste der stad, die zonder drinkbaar water dreigt te komen,' gesteld, om in den toestand te verhelpen. OOSTENRIJK-HONCARIE Graaf Berchtold bij den keizer De minister van buiteniandscho zaken, graaf Berchthold, is Dinsdag te Iachl aange komen en werd er dpor keizer Franz-Joseph Sn verhoor ontvangonjdat eene uur geduurd heeft. ITALIË Het gouvernement en de spoorwegstaking Als gevolg op de spoorwegwerkstaking van Juni 11. heeft de algémeene bestuurder der DE VOLKSSTEM vrijwillig met de werkstaking medededen, '/.uilen geene vermeerdering van loon beko men gedurende eene tijdruimte die verschilt van zes maanden tot twee jaar, ofwel worden ■zij gestraft met zes of twaalf dagen werkop- schorsing. Belooningen zullen echter toegekend wor den aan de agenten dio hun post niet verlie ten. PQRTUGAAL Politieke botsing. Eene depeche uit Lissabon bericht dat op 20 Juli.eene botsing ontstaan is tusschon de partijgangers van M. Alfonso Costa en poli tieke tegenstrevers. Eenige vuurschoten werde» gelost. Er zou den verscheidene gekwetsten zijn. De rust werd spoedig hersteld door de policie. Eene vrouw, die in valscherm var. een vliegtoestel moest neerdalen, gedood Zondag, Maandag en Dinsdag werd op het koersplein van Stockeleene vliegmeeting gehouden waaraan de vliegers Martinet, Olieslagers, Chemet, Champol en Mestdagh deel namen. Als Clou der meeting liet eene vrouw van Franschen oorsprong, Mev. Cayat de Castella, zich onder aan een vliegtoestel vastbinden, en daalde dan meteen valscherm toestel door haar man uitgevonden naar beneden, terwijl de vlieger nog een tijdje bleef vliegen. Zondag en Maandag was deze oefening, welke wat van waaghalzerij weg had, daar de valscherm op aulomatieke wijze moest geopend worden, toch goed at'geloopen, en Mev. Cayat de Castella kwam gaaf en gezond naar beneden. Dinsdag zou het ongelukkiglijk met een vreeselijk ongeluk eindigen. De vliegoefo- ningen waren rond 2 1/2 ure begonnen en reeds hadden al de vliegers eene heele reeks prachtigo oefeningen gedaan, toen rond5 3/4 ure de lucht betrok en een onweder dreigend naderde. Om het publiek niet te leur te stellen en haar het angstwekkend schouwspelder neer daling met den valscherm te laten bijwonen, werd er besloten, dat de vlieger Champol, aan wiens toestel Mev. Cayat do Castella zou bevestigd worden onmiddelijk zou opstijgen. Zeer ontroerd, alsof zij oen voorgevoelen had van wat haar te wachten stoed, naderde Mev. Cayat haren echtgenoot om hem te omhelzen. Daarna werd zij aan het vliegtuig vast gemaakt. Rond 5 ure-50 steeg Champel op en in weinige minuten tijds had hij eene hoogte bereikt van ongeveer 400 meters. Daar zag men den vlieger eenigszins zijn toestel doen voorover hellen, om do ontvouwing van don valscherm te vergemakkelijken, en weldra zag men een pak van het vliegtoestel schei den en ne'ervalleh. Iedereen verwachtte dat de valscherm onmiddellijk zou opengaan, doch.*., de val scherm opende zich niet; integendeel ver snelde de val gedurig en weldra plofte'de ongelukkige vrouw met den opgevouwen valscherm ineen kóornvold, palende aart het koersplein. Een algemeone kreet van schfik en afschuw steeg uit de menigte op. Onmiddellijk snelde men do ongelukkige ter hulp. Een landwerker, Hubert Germain, die in de nabijheid aan 't werk was, was nog met open armen naar de vrouw geloopen, in de hoop haar te kunnen opvangen en den scHok te verzachten, doch hij kwam eenige stappen te kort. het ongelukkig slachtoffer naar de ambulan- cie te brengen. Spoedig waren daar verscheidene genoes- heeren, doch er was niets meer aan te doen. Mev. Cayat de Castella had reeds opgehou den te leven. De ongelukkige was den sche del gebroken en het linkerbeen was tot aan den knie verpletterd. Het lijk werd naar het doodenhuis over gebracht. De menigte, diep ontroerd, verhaastte zich om naar huis terug te keeren, daar juist het onweder losbrak. Slechts met de grqotsto moeite, kon men den ongelukkigen uil vinder, M. Cayat de Castella, in bedwang houden. Do arme man was schier zinneloos van smart. Weldra viel hij in een staat van schier volledige geest verzwakking en scheen levenloos. De eerste proefneming van Mev, Cayat de Castella. M. Cayat de Castella heeft zijn brevet van vlieger, 't Is aldus, dat hij er zich op toe legde een toestel uit té vinden, dat zou toe laten in geval van govlaar, het vliegtoestel te verlaten on veilig beneden te komen. I)e val scherm kwam hem best geschikt vóór en hij maakte er een, welke op automatische wijze 23 JULI 1914 waar de werkersbevolking der wylt hem eene geestdriftige ovatie brengt. M. Poincaé heeft eene som van 50.000 fr. doen storten voor de armen der stad. kon ontplooid worden. Toen hij gereed was, k wilde hij zelf de proefneming doen,doch eon geneesheer verbood hem zulks, daar bij aan eene hartziekte leed. Alsdan bood Mev. Cayat zich aan. Eerst weigerde de man doch de vrouw wist haren man te bepraten, zeggende dat er volstrekt geen gevaar was en ten slotte stemde de man too. Op 17 Mei laatst, werd te Novers de eerste proefneming gedaan, welke ten volle lukte. Eenige dagen later schreef Mad. Cayat aan eene vriendin een brief, waarin zij hare groote tevredenheid liitdrukte over liet wel- lukken der proefneming, welke wellicht zou toelaten, het leven te bewaren aan menij luchtschippers De arme vrouw vermoedde toen niet, dat op 21 Juli, hij hare zevende opstijging, zij er het leven zou bij laten,..'... Toen hij den valscherm oplichtte, bood zich een schrikwekkend schouwspel voor zijne oogon. Mev. Cayat lag voorover ton gronde, armen en beenen samengetrokken, en veel bloed verliezend nit mond, neus en ittaiitsUzerenwogen do volgende ra3ah-eSeïo7i Iraaak'ü bij d! b:,n<le" los n 48 bedienden van verschillende slopkousen welke de vroaw droeg, vi i hflTA hAAnAn nAL-iinlnnn wil/Io li» .1. eenornt'! Katrgorifin, worden aanschouwd als ontslag gevers, 2 statieoversten, 16 ondergeschikte bedienden, 362 machinisten en stokers zijn van graad verminderd. Do andere agenten die 29® VERVOLG. TWEE-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De bijeenkomst. De onverwachte komst van jufvrouw Har- ley verwekte een grooto vreugde op Raraa. John haastte zich dit aangename nieuws aan al de dienaren van het huis mode te doe len, en allen, van den eersten tot- den laat- ston kwamen aangeloopon om hunne jonge meesteres do bewijzen hunner oorbiedige verknochtheid op te dragen. De zachte deug den van Helena hadden aller hart gewon nen. Goedig jegens allen, deed zij haar gezag zich slechts door weldaden gelden, en do bevalligheid, waarmede zij die uitdeelde, verhoogde derzei ver waarde. Eenige uren na Helena's komst, begaf John zich naar hare kamer en zeide haar •lil, dat hij haar alleen wenschte te spreken. Zij zond Nancie weg, en toen melde de trouwe knecht, dat de dochter van het hoofd der wilden onderscheidene malen op Raraa gekomen was om te vernemen waar heen hij zich begeven had. Maar, zeide hij, heb ik het haar niet willen zeggen. Zij hoeft wol is waar, mijnheer William gered, maar ik vertrouw dat volkjo Diet, en ik heb het zorgvuldig voor haar geheim gehouden dut gij hel fort bowoonde. Helena bedacht zich eenige oogenblikken; zij Wist niet wat zij doen moest; maar John's grooto gehechlht id kennende, besloot zij hom balfin hot geheim in to wijden. Ik héb Oramaïka reeds ontmoet, zeide hare beenen beknelden, wilde hij deze ook losmaken. Dadelijk spatto het bloed uit de kousen en Germain moest ertoe besluiten, samon met eenige andere toegesnelde perso' zij hem Ik sprak haar dien avond, toen mijn goede oom 's nachts gestorven is. Zou het waar 2ijn Jufvrouw, vroeg John op een bijna verschrikten toon Ja, antwoordde Helena, glimlachende, en gij ziet dat het mij niets gehinderd heeft. Ik verlang haar zelfs nogmaals tè spreken, want zij moest mij iets zeggen van iemand, die mijne moeder gekend heeft. Het spijt mij zeer, dat gij haar niet naar het fort hebt gezonden. Verheugd u daarover, jufvrouw, want dan zou men haar aanstonds in hechtenis hebben genomen. Weet gij dan niet, dat de Indianen op straffe des doods, den zoom van liet bosch niet mogen overschrijden Ik ken déze wet niet. antwoordde He lena. Arme Oramaïka God wake over haar leven Intusschen, jufvrouw indien gij sterk op gesteld zijt j om dat Indiaansch meisje te sproken, dan weet ik waar zij y,ick schuil houdtik zou haar kunnen waarschu wen. Neen, neen, indien de bijeenkomst haar leven in gevaar moet brengen, dan zie ik daarvan af. Zij kon 's nachts komen gelijk zij reeds meermalen gekomen is. Zeg, jufvrou- 'te len awilt gij het n Helena antwoordde niet, John* nam haar zwijgen voor eene toestemming op, en ver liet gelijktijdig het vertrek. Eenige oogen blikken lator liet Helena naar Jièm vragen mon zocht hem het geheele huis door maar vond hem niet on des avonds word Ora maïka, op eene onkenbare wijze vorkleed, do.»r den trouwen dienstknecht in jufvrouw Harley's kamer gebracht... Dierbare Oramaïka, sprak TIelona, Politieke gesprekken. Dinsdag morgend, heqft M. Viviani, M. Sa- sonof, minister van buitenlandsche zaken van Rusland, Isvolski, gezant van Rusland te Pa rijs de baron Schilling, bestuurder der kan selarij, ontvangen. De twee ministers -onderzochten de buiten landsche kwostiën Ftafntrijk en Rusland aan- belangende. Keizer NieolaasII, is om 10 1/2 ure een be zoek komen brengen aan M. Poincaró met wien by zich lang onderhield. Om 1,15 ure komVde. Alexandria» heb bende aan boord M'.-,, Poincaró, nevens hot keizerlijk vlot aan de Engelsche kaai liggen! De aankomst van do yacht geschiedde op liet oogenblik van het vertrek van het sehip dat den openbaren dienst doet van Cromstaüt. Dit schip staat proppensvol nieuwsgierigen die het eskader gaartbezoeken. Van op de bont wordt geroepen a Leve Frankrijk Leve Poincaré Deze kreten vermengden zich met het geestdriftig geroep der menigte die op de kaai heelt plaats genojnen. De heer voorzitter wordt ontvangen door graaf Tolstoï, burgemeester, en eene afvaar diging der municipalitoit, den minister van zeewezen, den gozant van Frankrijk, on het personeel van het gezantschap. Graaf Tolstoï wonscht M. Poincaré welkom. Voorzitter Poincaró. begeeft zich naar de forteres Pieter en Paülrts, waar het stoffelijk overschot rust van 53'czaren of loden dei- keizerlijke familie. Na eenige oogenblikken bezoekt de presi dent de andere deelen van het fort, waarna hij het Fransch gezantschap bereikt waar de Franscho kolonie ontvangen wordt. Om 4 ur deed M. Poincaró per koels eene waudelin, door de bijzonderste straten der hoofdstad midden van herhaalde.tpejuichingon. Na in het Winterpaleis eene afvaardiging van den adol ontvang»)} te hebben, begeeft de president zich naar het Fransch hospitaal, TE LOURDES. Met koortsige bedrijvigheid, met blijde haast, worden te Lourdes de laatste toebe reidselen gemaakt voor de grootsche plech tigheid, het H. Sakramentskongres, dat heden Woensdag, geopend wordt. Dinsdag is Mgr Heylen, bisschop van Na men,1 bestendige voorzitter der H. Sakra- mentskongressen te Lourdes aangekomen. Zijne Hoogwaardigheid werd aan de kaai ontvangen door drie en vijftig bisschoppen, den meier van Lourdes en graven Beauchamp en Janville. Bij het buitentreden der statie werd Mgr Heylen door de ontelbare menigte geestdrif tig toegejuicht. De bisschop van Namen stap te in een rijtuig met vier paarden bespan nen, en reed, gevolgd door 15 andere rijtui gen, waarin de aanwezige kerkvoogden en het gevolg yan Mgr Heylen hadden plaats genomen, door de bevlagde en versierde stra ten der stad. Onder de Belgen in den stoet aanwezig, be merkte men graaf de Renesse, volksvertegen woordigers Brifaut en Poncelet, de EE.. HH Kanunnikken Van der Gheyn en Tharcisius, baron Snoy, de E. P. Langendries, graaf Van der Stegen. De Kardinaal-legaat van Zijne Heiligheid Zijne Eminentie Mgr Granito di Belmonte is ook Dinsdag te Lourdes aangekomen. Zijne Hoogwaardigheid Mgr Heylen was den Kar dinaal-legaat tot Tarbes te gemoet gegaan. De ontvangst in het hotel Terminus was allerprachtigst en het was door eenen schit terenden indrukwekkenden stoet voorafge gaan dat Zijne Eminentie de Kardinaal-le gaat, zich naar het bisschoppelijk paleis be- af. De Belgische afdeeling zal hare zittingen houden in de zaal Ste- Germaine, nieuw toevluchtsoord voor bede vaarders. hoêzeer bob ik verlangd haar omhol/.ende, i u weder te zien Ik was even verlangend om dit geluk te helffien, sprak Corkmbo's dochter maar ilt hoopte dit niét mefer, en ik stond op het punt om den weg nafir onze bergen weder in te siaan, zoo bedroefd, als een vogel, die door een wreedaardige hand van zijne jongen werd beroofd. O niejufvrouw indien gij wist hoe zeer ik u liefheb Helena omhelsde andermaal de Oramaïka, en verzocht baar te verhalen lioo zij vader O'leary had l'eeren kennen De herinnering* aan de gebeurtenissen die de geschiedenis, waaraan ik het geluk mijns levens te danken hob, voorafgingen is smartvol voor mijn hart, gelijk de herin' nering van eenen sfo'rm voor hem, wiens oogst daardoor verhield werd. Door eene rechtvaardige straf «fes Hemels werden wij van de schuilplaats, die een bevriende stam ons verleend bad, korten tijd na den dag waarop ik het geluk had uwen neef to red den, woder beroofd. Hij werd op zijne beurt aangevallen, cn genoodzaakt te vluchten, om eenen gewisser, dood te ontgaan wij! gingen allen uit elkander, en terwijl velen van de ongelukkigen, die de vermoording van den stam overleefd hadden zich noord waart?begaven, sloegen mijn vader, Mo- o en ik den weghafar het zuiden in. Het was alsof de aarde don moordenaar van Rama met leedwezen droeg. Nooit wel licht hadden wij ruwer wogen begaan. Onze voelen, die aan het loopen gewoon waren, worden door de rotspunten verscheurd en door do doornen bebloed, en wij konden nau welijks m er voortgaan. Telkens kwamen nieuwe hinderpalen onzen tocht belomme ren, en om dezelve te boven te komen, DE WEDERLANDSC-HE TENTOONSTELLING VAN ALLE SPORTS. In tegenwoordigheid der stedelijke over heid en van talrijke personen uit de sport en politieke wereld, heeft de officieele ope ning plaats gegrepen van de tentoonstelling van alle sports, ingericht onder de bescher ming van het stedelijk bestuur van Oostende, den AutomobielClub en de Aéroclub van Oost ende en der Kust. Deze tentoonstelling be sloot eenen .grond van 25.000 vierkante meters oppervlakte, hovingen en overdekte gedeel ten. Zij bevat onder meer een hof in Egyp- tischen stijl. ,De tentoonstelling behelst verscheidene groepen, en 'onder anderei het automobilism, die auto, rijwielen, cycles-cars, zeilwagens, enz. bevat; in de luchtvaart bemerkt men vliegtuigen, hélicoptères, valschermen, mo tors en drijftuigen de vischvangst met ver scheidene netten en toestellen, modellen van schepen, aquariums de jacht bevat eene ver zameling jachttrópheën, waaronder deie van den hertog van Orleans, en van Prins Hen drik van Holland, vuurwapens, jachtbuit, enz., andere groepen vdor yachting, roeiwed- strijden lichaamsoefeningen, paardenwed- strijden, padvinders, enz. Voor deze opening waren verscheidene feestelijkheden ingericht, allen, ten voordeele voor de liefdadige instellingen der stad en met medewerking der verscheidene sport- maatscbappijen en muzieken, namelijk de Turners van den Volksbond en der Katholie ke Hhrmonie. Een vuurwerk heeft de feeste lijkheden gesloten. Verscheidene sportfeesten worden aange kondigd voor de maanden Juli en Augustus, waaronder verscheidene kampioenaten voor balspelers; een wedstrijd voor handboog schutters een wedstrijd voor vlaggen, stand aarden en kartels; kampioenaten van afge richte honden, kampèering van Belgische en vreemde padvinders, enz. Brussel. Aankomst van den LorcL Mayor. Dinsdag namiddag to &-uur is de lord-mayor van Londen, Sir T. Van Sittart- Bowater. met een talrijk gevolg aldermen (schepenen), sheriffs en raadsleden in de Noordstatie aangekomen. De hoöge bezoeker werd ontvangen en verwelkoihd door burgemeester Max, de schepenen der stad Brussel, den burgemees ter van St-Jooet en de leden van liet Engolsch gezantschap te Brussel. Een stoot werd gevormd met de bereden policie van de hoofdstad, voorop, die de hooge bezoekers in drie galakoetsen der City vam Londen naar het Hotel Métropole brachten. Botsing.Dinsdag avond had op den hoek der Locquenghienstraat en Entrepöt- laan, eene botsing plaats tusscben een tram en den kamion eener melkerij. Vrouw Van- wilde, wonende steenweg vanElsene, die op den hok van den wagen zat, werd te midden van den weg geworpen en opgenomen met gebroken voorhoofds- en neusbeen. Zij werd naar St Jansgasthuis overgebracht. Etterbeek. Erg ongeluk. Dinsdag ra or gen d, rond 11 ure, gingen twee poerden op hol, langs de Nemerslaan. De dieren waren verschrikt bij de nadering van eenen tram. De voerman, Joseph Meeus/V42 jaar, wonende Guillaume Kennisstraat, te Schaar beek, wilde de dieren bedwingen; de kamion reed het gaanpad op en Meeus werd gevat tgsschen den muur eener woning en den dis sel van 't gerij. De ongelukkige, die ten gronde gestuikt was, werd door de peerden vertrappeld. Mon droeg hem aanstonds naar het gasthuis, waar men hem de noodige zor gen toediende. De toestand van het slacht offer is zeer erg. Pamel. Bloedig gevecht. Op het ge hucht Gathem is eon bloedig gevecht ontstaan tusscben verscheidene personen. Zekere Al- fons Linthout, van de wijk De Keer, werd zoo erg geslagen, gestampt on gestoken, dat hij naar de woning van oen geneesheer moest gedragen worden. Zijn toestand was zeer be denkelijk en de man moest berecht worden. Het parket van Brussel is Ier plaats geweest en na verscheidene personen ondervraagd te hebben, werd do aanhouding bevolen van zekeren E. S.., Men verwacht nog andere aanhoudingen. Brand. Dinsdag morgend is brand uit- eborsten hij Frans Callobaut op den Lede- berg. Dank aan de moedige hulp der geburen# kon een deel der meubelen nog gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. der bitters Watteren. Messteek. Maandag na middag ter gelegenheid der Wijkkormis van Overheke, ontstonden er moeilijkheden tus- schen eenige jongelingen, die weldra tot een algemeen gevecht oversloegen, vooraleer do policie ter plaats van hol gevecht was ge sneld, had een kerel van Welleven, Dries, bij middel van een mes aan de genaamde D. M'.yan Overbekq, een steek aan den lin ker kant van het hoofd, bovon het oog toe gebracht, zoodat het slachtoffer erg bloedend ten huize van den geneesheer werd geleid, die de noodige zorgen toediende. Zonder de krachtdadige tusschenkomst der policie zou dit voorval aanleiding gegeven hebben tot een verwoed gevecht, want ruim 50 jonge bij drank zijnde kerels stonden op gehitst tegenover malkander. De openbare macht kon niet zonder moeite de vechters uiteendrijven. Uitbergen. —Erge zaak. Dijnsdag na middag is het parket van Den derm on de al hier afgestapt, ten einde oen onderzoek te doen nopens eene zeer erge zaak. Onder de schoolkinderen wérd verteld dat er oen meisje, de genaamde Hortensia G.., in het veld was aangerand. De gendarmen van Overmeire, biervan verwittigd, stelden een onderzoek in dat gis teren door het parket werd voortgezet. Ze kere P.., is aangehouden en naar Dender- luoiide overgebracht. moesten wij nieuwe vermoeienissen onder aan. Op zekeren dag waren wij wanhopend op don grond gaan liggen, mot het besluit om den dood af le wachten. Dn smart en de machteloosheid schonken ons eene soort van loodelijken slaap.. Weldra deden de kwel lingen van den honger ons weder ontwaken, en onze verrassing evenaarde onze blijd schap, toen wij een man lüj ons zagen, die ons met een deelnemend medelijden be schouwde. Hij sprak ons aan in eene taal, welke niet veel verschilde van do onze, en mijn broeder, die hem antwoord gaf. schilderde hem de overmaat onzer ellende. Toen haalde hij een paar gerslenkoeken uil den zak, adat hij ons uit eene platte flesch met'rood vocht gevuld, iets te drinken had gegeven maakte hij. een teeken, dat wij toen niet ken den, terwijl hij zijne oogen ten Hemel richtte. Woorden van troost vloeiden over zijne lip pen... En die man, viel Helena haar in de rede, was Vader O'leary Hij zelf, antwoordde Oramaïka, op een edelen toon van geestdrift de pries ter, in al die groot béid, welke do liefde hem schenkt, omgeven van die onwederstaanbafe aantrekkelijkheid welke God over hem uit stort, wanneer hij zijne hulp bewijst aan den- genon, die door de geheelo wereld verlaten schijnt, het beeld der Voorzienigheid is. Een oogen blik bewaarden beide vriendin non epn godsdienstig zwijgen vervolgens nam Oramaïka met deze woordeinden draad van baar verhaal weder op. Nadat wij een weinig bekomen waren, noodigdo de vader ons uit om hem te volgen, en hij beloofde ons eene veilige verblijfplaats. »Even bemoé^gd als wij weinige oogen blikken te voren" hopeloos waren, volgden wij onzen liefderijken leidsman, en weinige dagen later kwamen wij op eene aangename plaats, in de nabijheid van oen meer, waar alles vrede en geluk ademde. Eenigë mannen, die op schildwacht stonden, maakten alarm door een kreet, die van den een tot den anderen ging. Aanstonds verliet eene menigte monschen de woningen en begaf zich geregeld naar den zoom van een bosch, aan welks einde wij naderden. Daar, o jufvrouw Helena was het een aan doenlijk gezicht 1 zoodra de vrome zende ling tot ben gekomen was, knielden al die heldhaftige strijders, al die vrouwen met hunne zuigelingen op den arm on omringd van hunne overige kinderen, al die kindoren zegen neder en zongen driemaal dat woord, dat ik nimmer vergeten zal alleluja Aan gedaan sloeg de vader de oogen naar den hemel, strekte zijne banden uit en zegende zijne Velbeminde kinderen in den naam des Vaders, des Zoons en des heiligen Geestos. Wij kenden zijn geloof niet, en echter waren wij ook 11edergeknielden zijn zegen daalde ook op ons neder. En liet was alsof Helena op dit oogenblik bij 't plechtig schouwspel, waarvan Oramaïka het verhaal deed, was tegenwoordig geweest, want zij was op hare knieën gevallen, en tranen van vreugde en liefde vloeiden langs hare wangen. Wij werden door die vrome christenen als dierbare broeders ontvangen. H unne douw den, do onderrichtingen van den heiligen zendoling en de genade des Heeren spraken gelijktijdig lot on zo ziel, en wij wilden zulle een schoone godsdienst omhelzen, die allo menschen in eene zelfde liefde vereenigd. .(Wordt voortgezet.^

De Volksstem | 1914 | | pagina 2