Vlaamsche strijd 'T EEN EN 'T ANDER Buitenland DAOBLA Wreeile moord te Gent Mev. Caillaux voor ho! Assissnho TwMröfgsta jaafgawg t»r 170 2 CENTIEMEN HEX NUMMER VrijJag 24 Ic355 I5J4 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. r UIT6AAF, 4 's nmhIs i* 2' UITGAJtF. 7 '5 avomfs SU Pour toute la publicity commerciale et Cnancière du journal, 6'adrc6ser exclusivement 4 l'Agence Réclame Gcdts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELENs TE BRUSSEL I TE RULST BiEOOTS, Beureplaate, 2 I 0, Kerkstraat, 9 Telefoon a 2299 Telefooe M« BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN KI. aanlr. 'I tof 4 kl. reg.) fr 0.60 i Sport (per regel) fr. 1,00 3* Oiadi, (de 'egel) fr. 1.00 j Gemengd nieuws por regel fr. 2,00 4® bladz tde regel) fr. 0 39 I Recht.herstoli. (per regel) ftr. 2,00 Fmane. aankon.(perregel)fr 2,00 Overlijden iper regel) fr. 2,00 Commerciale ea financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Reclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Slag van Kortrijk, gulden bladzijde in de roemrijke geschiedenis van 't lieve Vlaanderen heldonkamp van gansch een volk tegen een trotschen vreemden dwingeland om eigen taal, eigen wezen, eigen bestaan. De strijd, helaas, is niet uitgestre den heviger dan ooit woedt hij. Nu hoeft er niet meer gekampt te worden tegen een machtig leger bij 't klette ren der wapenen, het kermen der ge kwetsten, het reutelen der stervenden, maar met woord en pen en voorbeeld tegen een onzichtbaren en des te ge vaarlijker vijand.Uit het Zuiden waait een doodenwind die op zijn adem ver- rolling naar ziel en lichaam voert. Do christelijke overtuiging gaat aan 't verflauwen, bij velen aan 't uit sterven. Ontucht en drankszucht vroe- ten en vreten in het eens zoo stoere lijf van ons ras en maken het dor en on vruchtbaar. Een of geen kinderen is de kreet van onzen tijd. Arme dwazen 1 Ze vreezen de lasten en ze loopende aller grootste te gemoet. Hun lichaam, dat ze maar gebruiken om do laagste drif ten te voldoen, maken ze slap en ziek en allerellendigst. Ze verliezen den eerbied voor elkaar en zoo de onder linge genegenheidhet leven wordt hun eene hel. Eén kind willen ze, één alleen en wat al angst brengt dat één kind meê Het wordt vertroeteld, bedorven de minst zijner wenschen blindelings volbracht de kleine groeit zijn ouders over 't hoofd, wordt een onmeedoogen- de dwingeland. Meer nog de ouders beminnen,aanbidden om zoo te zeggen hun kind; bij de minste ongesteldheid zijn zo 't hert in ze hebben maar één kind, en moest het sterven dan ware ce oenige band, die man en vrouw in hunne oogen nog verbindt, verbroken. O schandelijk, geest- ziel- en volkver- moordend neo-malthusianisme. Wat zeggen van de lagere standen, van de volksklas. Gaatin de fabrieken, op de treinen hoort, ziet en oordeelt. Arm Vlaamsch volk, wat zijt ge laag gezonken Waar zijn uwe stam- dougden, die u als een heerlijk, groot, machtig, gezond, edel, christen volk de wereld door deden kennen en be minnen Waar is uw fierheid, het bewustzijn uwer grootheid, uw Vlaamsch zijn Mijn leven voor Vlaanderen en Vlaandoren voor God zong dichter Rodenbach. Deze weze de leus van elk reohtgeaard Vlaming. Zijn leven weze een onafgebroken hardnekkig strijden om ons volk edeler te doen denken, reiner to doen handelen, ontwikkel der, beschaafder, grooter te maken. Gij vooral, rijken, moet krachtig medewerken, want ons strijden kost geld, vraagt geleerdheid. Ge wilt hoven het volk staan met uwe taal Laat dan de Franscke woordkramerij varen,ce Francais Beige gelijk men in Frankrijk spottend zegt spreekt de taal van uw volk, maar spreekt ze gelouterd van alle wanklan ken, rein, schoon, harmonieus, melo dieus. Gaat dan tot het volk dat u zal ver staan. Spreekt het van zijn taal, van zijn rechten, van zijne voorvaderen, hun macht, hun grootheid, hun chris ten zijn, en het volk zal luisteren, u volgen, u beminnen. Vlaanderen zal herboren worden tot het Vlaanderen van woleer, het christen Vlaanderen. Bij 't les©*"—De minister van Oorlog is een bezoek gaan brengen aan Aarlen, om er ter plaats een besluit te nemen nopens de bezétting der stad. In overleg met den burgemeester, li. Ensck- Tesch, werd besloten dat destaf en twee batal jons van het lu° linie terug te Aarlen zouden gaan bezetting houden. De regimentsschool van het lGe linie wordt verplaatst. TeNeufchateau komt eene Pupillenschool, die 250 leerlingen zal tellen en te Marche zal eene kompagnie van het geniekorps, afdeeling Spoor wegen; worden ingekwarlierd. Aan liet oprichten van een regiment Ardeen- sche jagers is bepaald a/gezien geworden. Hoeaen in Aluminium De hoeden in aluminium zullen weldra volko men in de mode zijn. Ongelukkiglijk is dit uiterst lichte hoofddek. sel niet voor ons, mannen, maar uitsluitelijk tot het schoone geslacht bestemd. Deze hoed, ondoordringbaar en waaraan men alle vormen kan geven, wordt in Amerika reeds veel gedragen. Automobiel-ongevallen Een magistraat maakt de volgende belang wekkende opmerkingen nopens de automobiel ongevallen Onder burgerlijk oogpunt beschouwd, komt het zeer zelden voor, dat deze die het ongeval veroorzaakte, persoonlijk aansprakelijk gesteld worde. Het is de verzekeringsmaatschappij die, met eene betrekkelijk geringe premie, al de verantwoordelijkheid op zich neemt, en de fami lie van het slachtoffer schadeloos stelt, wanneer het in rechte wordt bewezen dat de automobilist eene fout bedreef. Hieruit volgt, dat de autorij der, eens dat hij verzekerd is, zich niet meer heeft te bekommeren órn de burgerlijke gevolgen zij ner onvoorzichtigheid. De schade weze aanzienlijk of gering, dat blijft voor hem gelijk. Wees gerust, zegt hij; indien ik in gebreke ben, zal mijne verzekeringsmaatschappij beta len. Anders is het gesteld met de strafbare verant woordelijkheid; de beginselen dieonze wetgeving beheerschen, zouden ten minste, in geval van strafbare fout, ten strengste moeten toegepast worden. Volgens de Belgische wetgeving wordt er be slag gelegd op de voorwerpen die dienden om het misdrijf te plegen. Wanneer een automobilist klaarblijkelijk eene fout heeft bedreven, en bij gebrek aan voor zorgen of voorzichtigheid, eenen doodslag heeft begaan of vrijwillig erge kwetsuren heeft toege bracht, schijnt het dat hij niet zou mogen ont snappen aan dc verbeuring van den auto die het ongeval veroorzaakte. Een enkel voorbeeld door onze rechtbanken daargesteld, zou er veel toe bijdragen om wat voorzichtigheid in tè prenten aan tal van auto rijders, die zich genoegzaam beschermd en ge dekt achten door hunne verzekeringspolis. Indien dit middel al te radikaal voorkomt, kunnen wij een ander vinden. Op jachtgebied, heeft de bestuurlijke overheid het recht, de toelating te weigeren tot het dra gen van jachtwapens, onder meer, aan alwie sedert twaalf maanden, wegens overtreding der jachtwetten werd veroordeeld. Waarom zou dergelijke maatregel niet kunnen genomen worden tegenover de autogeleiders, aan wien, in geval van veroordeeling, gedurende eenen bepaalden tijd de voorgcschrevene num merplaat zou worden geweigerd. N Het ware voldoende daartoe een eindje wet te stemmen. X3© zeevisseherlj. Het Arbeidsblad meldt dat de zeevisscherij, zoo wel het zeilschipbedrjjf als het stoomschipbe- drijf, in februari, maart en april te Oostende merkelijk meer opgebracht heeft dan in hetzelfde kwartaal van 1913. Zulks nog niettegenstaande het kalm weder de zeilschepen in april dikwijls belemmerd heeft en alhoewel de prijzen in die maand aanzienlijk gedaald zijn. De meerwaarde voor de vier eerste maanden van dees jaar be draagt 117,116 fr., on is bijna uitsluitend te dan ken aan debelgische visschersvloot. Met Paschen geschiedde het opnieuw aanmonsteren van het oostendsche personeel zonder moeilijkheden; de zeilschepen konden de noodige manschappen vinden. Rostand is dood Terloops hebben we gisteren gemeld dat onze schoone klokke «Roeland», de roem van ons Belfort, de zware grondtoon in de galmen van onzen beiaard, gebarsten is. We zijn op inlichtingen uitgegaan en, he laas 't is nog erger Rooland is dood, vermoord door de laatdunkendheid van hee- ren die naar geen vakmansraad hebben willen luisteren. Beschouwd in de as van haren zwaai, was do klok scheef gehangen, de eene kant 15 centimeter hooger dan de andere. Daardoor kwam de klopel, 200 kilo zwaar, altijd en gedurig op eene en dezelfde plaats bonzen, terwijl hij, een diameter van 2 m. 11 doorslin gerend, langs den anderen kant slechts wat op den wand ginggrinzeleu. Ook was de klok gansch onuoodig met oen tegengewicht van 2000 kilo belast geworden, wat reeds aan haren klank alle malschheid ontnam. 'tls alsof men een schuins geladen metalen wand, bij middel van olectrisclie drijfkracht, met een hamer van 200 kilo voortdurend op een en 't zelfde punt zou treffen, 't Moest wel kapot Ook, bij eiken slag vlogen er schilfers brons van Roeland 's zijde, en Zondag was 't er mede gedaan een doffe slag, krak, zijne stem was gansch gebroken. Eerst Dinsdag heeft men de onhelstelbaar- heid vastgesteld. Zienlijk is er eene barst van 70 centimeter lang; onzienlijk moet zij ten minste nog even ver in het metaal voortloo- pen. De klok is reddeloos verloren, enkel nog goed om gesmolten en hergoten te worden. hergoten ja, maar ze zal nooit meer zijn wat ze vroeger was onze wijdvermaarde, machtige Roeland En de heeren wier laatdunkendheid, on danks alle waarschuwing,die moord gepleegd heeft, hebben ook in ander opzicht een staaltje van hunne slimheid gegeven. Om den dooden Roeland te smelten, moet hü naar beneden kunnen komen. Langs waar Langs het klokgat dat in alle torens zorgvuldig behouden wordt. Hewel, het klokgat van 't Belfort is ver stopt. Hoe dat Die vroede heeren heb ben er den beiaard overheen gebouwd, zoodat deze nu moet uitgebroken worden om Roe land te kunnen begraven Arme Rooland R. I. P. Het Volk. Verhoor van Woensdag 22 Juli (Vervolg) Os-getuigen M. Georges FROMENTIN, bediende bij den wapenhandelaar Gastinne-Renette, heeft aan Mevr. Caillaux den browning verkocht, welke moest dienen om M. Calmette te dooden. Mr CHENU vraagt om het wapen aan de ge- zwoornen te toonen. M. FROMENTIN gaat bij de gezwoornen en laat hen het wapen bezichtigen. Mr CHENU. Het is Mev. Caillaux zelf die het wapeu geladen heeft. Ik zou willen do vraag doen stellen, wanneer zy zulks gedaan heeft. Mev. CAILLAUX. Onmiddellijk nadat ik het magazijn verlaten had, om niet te verge ten, hoe ik den revolver moest laden. M. DE VOORZITTER. Wanneer hebt gij het veiligheidsstaafje uitgetrokken Mev. CAILLAUX. Toen ik in het bureel van M. Calmette binnentrad. Ik verzoek de heeren gezwoornen te willen iu aanmerking nemen, dat ik gewoon was vuurwapens te behandelen, daar ik vroeger veel ging jagen. EEN DER GEZWOORNEN. Is het moge lijk dat bij eene eenvoudige drukking, de kogels automatiek uitvliegen M. FROMENTIN. Voorzeker niet Men moet wel trekken. Mr CHENU. Scheen Mev. Caillaux niet ontroerd M. FROMENTIN. In 't geheel niet. M. BERVILLER, bediende by den wapen handelaar, heeft Mev. Caillaux vergezeld naar de schietzaal. Daar heeft Mev. Caillaux zes kogels naar eene schim geschoten. Drie er van troffen doel. Mr LABORI. Hei is wel verstaan, dat het een der bedienden is, die Mev. Caillaux aan raadde, een browning te koopen. Mev. CAILLAUX. Het zijn ook de bedien den die my aangeraden hebben naar de schim men te schieten. M. LABEYRIE, raadsheer bij hot rekenhof, is de medewerker geweest van M. Caillaux' toen deze minister van finaucen was, en heeft aldus dezes geestestoestand leeren kennen. Toon den veldtocht van don Figaro begon, heeft hij M. Caillaux aangeraden rechterlijke vervolgingen iu te spannen, ofwel een twee gevecht aan te gaan. Wij spraken ook van een eeregorecht, doch zulks werd van kant gelaten. Mev. Caillaux leed veel door de aanvallen tegen haren man gericht. Toon de brief Ton Jo verscheen, was zij schier zinneloos. Getuige heeft Mev. Caillaux vergezeld naar het policiebureol. Daar zegde zy nog Ik hoop dat ik M. Calmette niet te erg getroffen heb M. DELBOS, hoofdopsteller van Le Radical heeft met Mev.Caillaux over de aanvallen van Le Figaro gesproken, de laatste maal toen deze terugkeerde van het bezoek aan M. Monier. Zy scheen dan zeer gejaagd. M. CARLIER, chauffeur van Mov. Caillaux, geeft uitleg over het tijdsverbruik zijner meesteres, den dag der misdaad. Mev. Cail laux had hem zflne driekleurige kokarde doen afleggen toon zy hom beval naar Le Figaro te rijden. M. DUME8NIL, bestuurder van Le Rappel spreekt over het dokument Fabre en ver klaart, dat verscheidene bladen zinnens wa ren liet af te kondigen. Mev. Caillaux heeft hem dikwyls hare vrees uitgedrukt private brieven te zien ver schijnen. Mev. ESTRADÈRE, gewezen medewerk ster aan Le Figaro heeft Mev. Caillaux ge waarschuwd, dat private brieven gingen af gekondigd worden. Tydens een feeetmaal kloeg Mev. Caillaux over de onkiesche handelwijze van Mev. Gueydan, eerste vrouw van Caillaux. Mev. Estradère heeft dan gezegd.dat Mev. Gueydan niet in staat was tot eene lage daad en dat zy alle aanbod van M. Calmette, voor het ver- koopen van private brieven, van de hand ge- wozen had. De zitting wordt om 2 ure 35 geschorst en om 3 ure hernomen. Mev. CIIARTERON, vriendin van Mev.Cail laux, sprelct over de vrees van Mev. Caillaux, private brieven te zien versohynen. Indien Mev. Caillaux haar zulks gevraagd had, zou zij zich bij M. Calmette begeven hebben, om dezen te verzoeken geene brieven af te kon digen. M. Isidoor de LARA, toondichter, was een zeer goede vriend van M.Calmette en betreurt dezes overlijden. Evenwel moot hij zeggen dat er wel omstandigheden zyn, welke de noodlottige daad van Mev. Caillaux veront schuldigen. Deze was zeer opgewonden ten gevolge der aanvallen van Le Figaro. M. MORAU, letterkundige, is op 13 en 15 Maart in gezelschap geweest van Mevrouwen Caillaux en Estradère. Beide malen werd er van de Figaro gesproken. Mev. Estradère zegde, dat Calmette haar verzocht had, zich de brieven van Mev. Gueydan aan te schaffeu. M. Pierre MORTIER, bestuurder van de Gil Biasverklaart dat einde 1911, een zijner opstellers, M. Ar.dró Vervoort hem zegde, dat men hem dokumenten had te koop geboden, welke konden dienen om Caillaux te bestrij den. Den dag der afkondiging van den brief Ton Jo, ontmoette ik in de Kamer, M. Avril, opsteller van Le Figaro en zegde hem, dat zulke middelen af te keuren waren. M. Avril antwoordde 't Is nog niet gedaan. Wij heb ben nog iets in reserve. Ik telefoneerde dan aan M. Caillaux en deze zegde, dat men hem brieven ontstolen had. Hjj voegde er by Welke ellendelingen Getuige heeft Mev. Caillaux gezien na het drama, in het policiebureel. Zy zegde, dat zij in de bureelen van Le Figaro haar man had hooren beleedigen, en dat zy zoo het hoofd verloor. Mr CHENU. Hoe zijt gij daar by Mev. Caillaux geraakt fn liet policiebureel 1 M. MORTIER.Iedereen kon daar binnen. Mr LABORI. Wat dacht men onder de dagbladschrijvers over den veldtocht van Le Figaro. M. MORTIER. Dat het verachtelijk is, private brieven af te kondigen en feiten te bevestigen, welke men weet valsch te wezen. M. DUBARRY, bestuurder van La Journée Républicaineheeft ook M. Caillaux verwit tigd, dat de Figaro brieven en dokumenten ging afkondigen. M. LIVET, opsteller van de Courrier du Parlementzegt dat iedereen in de Kamer wist, dat de Figaro talrijke dokumenten bezat. M. DE VOORZITTER. Hoe hebt gy zulks vernomen M. LIVET. Het beroepsgeheim verbiedt mij zulks to zeggen. M. Robert LE COURET, bestuurder van de Courrier du Parlement legt eene soortgelijke verklaring af. Hij ook weigert te zeggen, waar hy zulks vernomen heeft. M. Gaston VIDAL, dagbladschrijver, wist van een vriend van M. Calmette, dat de Figaro brieven van Caillaux ging afkondigen. Hij zegde zulks aan M. Sauvinau, die Caillaux verwittigde. M. Vidal weigert den vriend van M. Cal mette te noemen. M. PAINLEVÉ, volksvertegenwoordiger, heeft met M. Gaston Dreyfus gesproken over de beroering welke de aankondiging der be lasting op het inkomen, ter beurs veroorzaakt had. M. Dreyfus zegde dan, dat er. een brief van M. Caillaux was, waarin dezo juist het tegenovergestelde schreef van hetgeen ge beurde. Den dag dat het schrijven Ton Jo afgekondigd werd, telefoneerde M. Drevfus aan getuige, om hem te vragen, wat h\j er over dacht, erbij voegende dat nog andere onthullingen zouden volgen. M. Painlevé zou Donderdag met M. Gaston Dreyfus gekonfronteerd worden. M. AVRIL, opsteller aan Le Figaro, teekent verzet aan, tegen de woorden welke hem door verscheidene getuigeu iu den mond gelogd zijn, namelijk voor wat betreft de aanstaande afkondiging van private brieven door Le Figaro. M. Avril verklaart ook, dat Caillaux hem zekeren dag in de Kamer zegde, dat hij zich alle dagen oefende in het schieten. Waarom Caillaux zulks zegde, weet ik niet. M. CAILLAUX. Ik herinner mij niet, zulks gezegd te hebben. M. AVRIL. Deuzelfdon avond nog, heb ik die woorden aan mijn sekrotaris overge legd. M. BAILLEY, bestuurder van de Inlransi geantloochent brieven gezien to hebben* door M. Caillaux aan Mev. Raiuouard ge schreven. Hij weet evenwel, dat twee minis*' ters by M. Calmette geweest zijn, om te vra gen dat geene diplomatieke dokumenten zou den afgekondigd worden. M. ABEL BONNARE is een vriend van M. Calmette en van Mev. Gueydan. Toen de brief Ton Jo verschenen was, heeft hij aan M. Cal mette gezegd, dat hij de afkondiging betreur-, de. M. Calmette antwoordde dat hij zijn pliohü gedaan had. M. Bonnard verklaart verdor, dat M. Cal-i mette geene andere intieme brieven bezat. M. PRIVAT-DESCHANEL, oud-medewerker van M. Caillaux, wist alles wat in dezes huis houden voorviel. Zoo is het in zijne tegen woordigheid dat de brieven welke ten nadeele van M. Caillaux ontvreemd werden, verbrand zjjn. Getuige zegt ook, dat de veldtocht van Lc Figaro op Mev. Caillaux een pijnlijken indruk maakte. Het verhoor wordt om 5 ure 30 gelieven. Eene betooging Toen M. Caillaux het gerechtshof verlief, had de dageljjksche betooging plaats. De eenen juichen toe, terwijl anderen riepen Moordenaar enz. Eene botsing had plaats welke spoedig doop de poiicie kon uiteengejaagd worden. Na het verhoor Caillaux is er dus nogmaals in gelukt, hefr Fransch gouvernement voor hem te doen bui gen. Die man hooft waarlijk veel «toupet en moot veel te zeggen hebben. Het gouvernement heeft hem Woensdag een certifikaat van nationale eerlijkheid ge geven. Mr Chenu, de advokaat der burgerlijke par ty, zulks hoorende, zegde tot M. Caillaux Wel bekome het u onder do daverendo toejuiohiugen van een groot deol der aanwe zigen. Caillaux heeft ook geloochend, wat hij in aanwezigheid van getuigen zegde en 't was noodig dat M. Chenu hem het geheugen wat opfrisclite. Het woord van Voltaire is het zijne gewor den Liegen, liegen inaar Er zal toch iets van overblijven 1» Het geheime dokument De prokureur-generaal heeft Woensdag verklaard dat er geen geheim dokument be staat. Het geheim dokument bestaat zekerlijk en ziehier de geschiedenis, zooals M. Gustaaf Ehéry ze verhaalt In 1911 was M. de Selves minister van bai- tenlandsche Zaken en M. Caillaux kabinets overste. M. von Lanaken was Duitscho gezant te Parijs en M. Cambon Fransche gezant to Berlijn. De onderhandelingen over Marokko, tug- schen Frankrijk en Duitschlaud waren zeer moeilyk. M. de Selves wilde van Fransch Congo niet scheiden en ook Marokko niet laten. Caillaux besloot echter persoonlijk te handelen en liet zulks hooren aan M. von Lanaken. Onmiddellijk zond deze een telegram aan het Duitsch gouvernement Handelt noch met de Selves, noch met Cambron. Caillaux zal u meer geven. Cambon en de Selves wi^en spoedig hoe laat het was en gingen hun beklag doen bij M. Fallières. Caillaux werd ontboden, loo chende en trok er vandoor, recht bij M. vou Lanaken. Hij vroeg hem, hoe het mogelijk geweest was,zulk telegram te zenden, waarop de Duitsche gezant heel verrast vroeg, hoe men teweet gekomen was, wat hjj in cijfer schrift getelegrafeerd had. 'sAuderendaags was het cijferschrift van het Duitsch gezantschap geëindigd en twee maand later, gaf M. de Solves zijn ontslag. Het geheime dokument is nu uiets anders, dan het beruchte telegram van von Lanaken... en Calmette had hot in zyn bezit, doch hij had beloofd het niet af te kondigen en zou het niet gedaau hebben ook. f„v Woensdag avond werd er te Parijs van niets anders gesproken dan van de incidonten in den loop van het proces. Algemeen wordt gezegd, dat de moord op M. Calmette slechts eene bijzaak schijnt te zijn, en de politieke winkel van Caillaux heel en al op het voorplan komt. Ook beknibbelt men fel den voorzitter van het assisenhof die Dinsdag Caillaux eene ware meeting liet geven FRANKRIJK Het spoorwegongeluk van Toulouse Een dor gewonden van de treinbotsing van Woensdag is overleden, wat het getal doodea op 7 brengt. De stortregens richten groote schade aan Woensdag hadden over gansch Zuid-Frank rijk geweldige stortregens plaats, die ver- schoideno waterloopen waarouder do Rhóna uit hunne oevers deden treden. In Ardèclie* ziju verscheidene gemeenten, Moutdragon*

De Volksstem | 1914 | | pagina 1