De groote prijs van de «Aero-clubvan Frankrijk DE NATIONALE FEESTEN TE BRUSSEL ZONDAG 26 JULI 1914 DE POLITIEKE MOORD VAN FRANKRIJK Koning ALBERT, vergezeld van d( gaan den optocht der oud-sok Zondag- trokken de oud-wapenbroe ders van 1870-71 in stoet naai- de Brus- selsclie Warande. Aangevoerd door den voorzitter, den heer Schoutteten, stel den zij zich in de middendreef op rang, om door den oning geschouwd te wor den. In zijn toespraak tot den vorst, her innerde voorzitter Sclioutteten er aan dat Leopold II, vijftien jaar geleden, aan het Verbond een vaandel schonk en hij sprak zijn dank uit aan Koning Al- bert, die de Eerinneringsmedalie van prinsen LEOPOLD en KAREL, aten van 1870-71 bijwonen. 1807 schiep. Dan herinnerde de voorzit ter aan de glorierijke taak die de Belgi sche soldaten in 1870 aan de grens heb ben vervuld en bood ten motte het Staatshoofd namens de oud-gedienden, Oen bronzen plaket aan. Koning Albert antwoordde bondig. Hij dankte voor die goede woorden van den voorzitter en voor het aandenken, dat men hem aanbood en zegde gelukkig te zijn de oud-gedienden hier zoo talrijk te zien om blijk te geven van hun va- derlandsche gevoelens. Mevrouw CAILLAUX op het banksken Maandag is men dus aan het proces >zer politieke moord begonnen. Mevr. aillaux zit op 't banksken, onder he chting van vrij willigen doodslag met )orbedachten raad gepleegd. De eerste dag van het proces was niet te schitterend voor de betichte, daar j veel van haren hoogmoed verloor, en &t als eene tooneelspeelster, nu eens eende en dan weer op dramatische wij- i hare rol vervulde. De tweede dag ging it haar wat beter, en toen kwam kaar an haar helpen. Hevige incidenten hebben plaats ge ld. Zoo dreigde Caillaux zijne getui- bu te zenden aan een der opstellers van Le Figaro M. Latzarus, die gezegd bd, dat Caillaux M. Calmette had doen u-moorden, en M. Labori, verdediger in Mev. Caillaux, dreigde niet te zul- n pleiten, indien men hem niet alle ukken in handen gaf, welke hij noo- tg oordeelde voor het debat. Aan het Justiciepaleis staan verschei- ene groepjes nieuwsgierigen óver de zaak te klappen. De gedachten zijn zeer verdeeld. De eenen vinden dat Mevrouw Caillaux te hoogmoedig is en de moord met voorbedachtheid bedreef, terwijl de anderen zulks betwisten. Men zegt onder de groepjes, dat de politiek eene zeer belangrijke rol speelt in gansch deze zaak. Ook het geld eener geheimzinnige kas speelt eene overwe gende rol, zelfs in een groot getal dag bladen. Vele dagbladen roepen uit dat de betichte zal en moet vrijgesproken worden, doch bijna al deze bladen wor den onderhouden met het geld der partij Caillaux. Met het geld dier geheimzin nige kas werden brochuren verspreid en andere gezonden aan alwie maar eenigen invloed kan uitoefenen op den gang der zaak. Aldus is de partij Caillaux verzekerd vele gedachten gewonnen te hebben. 't Valt nu echter te zien, of de ge- zwoornen zich met die knoeierijen ge legen laten. De gezwoornen zijn zoo wat overal genomen,. Zoo treft men onder hen aan Een pelsenmaker, een graveerder-' drukker, een hoedenmaker, een ma- chienbouwer, een rentenier, een onder nemer, een eigenaar, een piano-akkor- deerder, een bouwkundige, een ontvan ger, een bediende en een reiziger in wij nen. Een feit, dat bijzonderlijk de aan dacht trekt, en niet heel ernstig is, van wege het Fransch gerecht, is, dat Mev. Caillaux nog voortdurend allerlei voor- deelen geniet, welke de andere gevan genen, 't zij betichten of veroordeelden, niet kennen. Twee maal daags, 's mor- gends en 's avonds, krijgt zij bezoek van haren man, om samen met hem den gang der zaak te bespreken, en de antwoor den te bestudeeren welke moeten gege ven worden. Ook ontvangt zij geregeld, na de verhooren een paar bloemengar ven. Na hetgeen zij gedaan heeft zou men haar wel op een ander manier mogen be handelen... 't Zou haar in 't geheel niet schaden en haar komediespelen zou er wel bij vergeten worden. M. DU VAL, die met M. BLANCHET Zondag laatstleden werd voor de tien-j de maal de groote prijs der ballons van de Aéro-Club de France betwist. Om 4 ure namiddag werd het vertreksein ge geven aan 24 ballons, in den Hof der Tuilerieën, te Parijs. Het vertrek werd echter onderbroken door een pijnlijk ongeval, waarbij een der beste loodsen, de Franscliman M. Blanchet, met zijn passagier M. Duval, van Rouen, het slachtoffer werd. De ballon geraakte aan een boom buiten den hof der Tuile rieën vast het net scheurde met het on gelukkig gevolg dat het schuitje met de inzittenden ten gronde plofte en de ballon wegvloog; deze geraakte echter niet hooger dan een honderdtal meters waar hij ontplofte. Op onze photo ziet men M. Duval die zwaar gekwetst werd, weggedragen worden. Zijn toestand echter was niet verontrustend; M. Blanchet kwam er gekwetst werd, wordt weggedragen. :elukkiger van af. Na in het hospitaal verbonden te zijn, kon hij naar huis ge leid worden. Onder de 23 medekampers die vertrokv ken waren, telde men 17 Franschen waaronder twee vrouwen, Mevr. Goldsmith en Mej. Marvingt 3 Duit- schers, twee Belgen en één Italiaan. De Belgen waren MM. Ernest Dt Muyter vergezeld door Alb. Yleminck, en Léon Gérard, vergezeld door M. Van Nuffel. Het meerendeel der luchtballons sloeg de richting van Engeland in en ver scheidene vlogen over het Kanaal. De Reine Elisabeth geloodst door M. Gérard, landde Maandag morgend te Towyn, Cardvgan-Bay (Engeland); terwijl de Belgicader heeren De Muyter en Vleminck insgelijks in goe de voorwaardn neerdaalde te Foryd na bij Rhyl. De moordenares Mevr. CAILLAUX. Het slachtoffer M. CALMETTE. De verdediger der betichte, M' LABORI.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1