Het Oostenrijksch-Servisch geschil D €3- :0 L, A. 13 België en Nederland De eerste oorleosfeiten. Wat zal Ruslani mi floaa Twintigste Jaargang n' 17S 2 CENTIEMEN H£f NUMMER Donderdag 33 Ju8i 13S4 DE abonnementen? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 frawken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. I' UITSAAf, 4 u. '8 avonds 0 0 V UIT6AAF, 7 B. 's avonds Pour toirte la publicité commercial® ei Cnancière du journal, s'adresser exclusivoment l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, BruxeUes. BUREELEN: TE BRUSSEL I TE RRLST BGQDTS, tSeus'splaai», 2 Kerltstraal, Teielooc A 3299 Telefoon JU BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN El aan*.tot 4 ïl. re*.) Jr. 0,60 j 3« tuada. tde 'egel) fr. 1,00 I 4» btadz ide .*egel) fr. 0 30 I Fioanc.aankou.iperregel)lr. 2,00 Sport (per regel) tr. 1,00 Gemengd nieuwsper regel fr. 2,00 Recüt.herstoll.(per regel) fr. 2,00 Overlijden iper regel) fr. 2,00 Commercials en financieela aankondigingen zich uitsluitelijk t« wenden Agence Reclame Godts, 2, Bearsplaats, Brussel. Wij lezen in liot liberaal dagblad Het Laat ste Nieuws, van 29 dezer In Nederland en België worden do maatre gelen getroffen, welke do onrustwokkendo toestanden oplegt. Opmerkelijk is het dat iedereen zoowel in Noilerland als hier tenvolle het gevaar beseft dat beide landen bedreigt. Komen do grooto mogendheden in België vechten, beschouwen zij nogmaals ons land als hot slagveld van Europa, dan bestaat er groot gevaar dat wij onze onafhankelijkheid verliezen. ScSfjië heeft feSjgewolg 4ot EsficJii: geen en-Le'o posjSny oityes-Sefc Se ü&Sen om zijn cas- zïjdêgaaeïdl is dosn esyL/iesüa- Gsr». Stellig zou hot voor ons land oen lastigo taak zjjn do legers van do grooto mogondh don over do grenzen te houden, maar onbe twistbaar is het ook dat da neiging om het Belgisch grondgebied to overrompelen bij do grooto inogendhedou des te sterker zou wor den naarmate hot hun duidelijk word dat België aan do verdediging vau zijn grenzen zou verzaken. Op hen, dio do lotsbestemming van ons land fli l'ni.dén bcliBen,. eou svcaxs varant woordelijkheid. Iedereen zal bekennen dat die verantwoor delijkheid bijzonder zwaar is, maarzij, dio haar dragen, weten ook dat zij een edolo taak vcrvullon. Wanneer kleine lander, als Nederland en België zich weerbaar stollen, dan gebeurt zulks uiot om andere volkeren to onderdruk ken of veroveringsplan non uit to voeren. Hot geldt uitsluitend do verdediging van Do officieels oorlogsverklaring. Uit Weenen werd Dinsdag avond rond' 5 1/2 ure, volgend bericht gezonden De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering heeft officieel den oorlog verklaard aan Servië. Be tekst der oorlogsverklaring: Het Oostenrjjksch staatsblad, kondigde Dinsdag in den namiddag, in eone bijzondere uitgave, de volgende verklaring af De koninklijke regeering van Servië' niet op bevredigende wijze geantwoord hebbende op de nota, die haar door den minister van Oostenrijk-Hongarië te Belgrado was ov<t- handigd geworden in dato 23 Jtdi 1914zoo bevindt de keizerlijke en koninklijke regee ring zich in de noodzakelijkheid zelf te voor zien in het behoud harer rechten cn belangen en te dien einde de macht der wapens te gebruiken. b Oostenrijk aanziet zich dus van af dit oogenblik als in staat van oorloog met Servië. Alea Jacta est De teerling is geworpen Oostenrijk heeft den oorlog verklaard aan Servië. Or het nu nog mogelijk zal zijn den oorlog plaatselijk te houden, 't is te zeggen te be perken tusscben Oostenrijk eu Servië, zal oene naaste toekomst loeren. Wij hopou nog dat do wijsheid der vorsten .en dor regeeringen, Europa mogen behoeden voor een algemeen uitslaan van den oorlogs brand, doch er is veel to vroezon, dat die wisheid zal moeten bukken, voor de oorlogs zucht van sommigen. Alios zal afhangou van watmorgoh tiaslaivu zal beslissen en of het Tsarenrijk werkelijk, ten bolidvovan Servië den algeineeneu oorlog ovor Europa wil ontketenen. Verklaart Rusland op zijne beurt don oorlog aan Oostenrijkaio het daartoe in staat is dan moge God Europa ouder zijiio bescherming uemou Want dan is over Europa de grootste ramp onketend, dio do lovende geslachten ooit zul- Ion beleefd hebben. Wol kunnen de diplomaten nog de zaak tot een goed eitule bron gen, maar zij raken niet don vaderlar.dschon grond, do vervulling vau 't akkoord. Duitschland zou willen,dat Frank- M» .ianoD»lu. pUeM. pi" 'ten Rus "M.nwe, Mal {Frankrijk eischon dat Duitschland den België heeft sinds lange jaren geon gebeur- Oostenrijker tot do rede bronge tonissen beleefd, waardoor de onafhankelijk- Tot hiertoe hebben allo onderhandelingen lieid van hot land kou in hot gedrang komen.nog niets uitgebracht, en daar Oosteiiaijk de Dat gaf aan allen oen gevoel van veiligheid, vijandelijkheden begonnen heeft, mag en dat een al to gemakkelijk vertrouwen opwek te. en don zin voor een gezond nationale po litiek hielp verflauwen. Mogen deze dagen or toe bijdragon om ons een beter besef van den toestand to govon. Gaat hot ou weder over, dan zal het betamen dat eens te meer uit dozo gebeurtenissen de ii nodige lessen gehaald wordeu in het belang vun ons voortbestaan als onafhankelijk ou vaderlandslievend volk. Ziedaar, Lezers, wat wij hedon in een liberaal blad lezen. God dank ons katholiek Staatsbestuur hoeft wel gedaan, met Bodort drie jaar onze veiligheid to verzekeren, en thans blijkt hot zonneklaar aan eenieder, dat het met eon wijs vooruitzicht heeft gehandeld. De katholieke partij steldo de belangen van bot land boven zijne partijbelangen. Zij had den moed handelend op to tredon, of schoon zij wist dat zulks haar eenigo stom men zou kosten. Zij hoeft haren plicht ge- kwelen I Hoe laakbaar, hoe verraderlijk jegens het Vaderland, komt thans de handelwijze van M. Daens niet voor. Zijn groot gotal stemmen hoeft hij te dan ken aan zijne oppositie aan de militaire wet. Zijn propaganda steunde enkel op de mis noegdheid door die wet verwekt. Geone hooge gedachten, geene vadorlandsliefdo, enkel eene ongeoorloofde uitbating van eenigo persoonlijke grieven. Had de Katholieko partij M. Daens moe ten volgen, ons land zou thans onmachtig staan en morgen misschien dienen tot slag veld van Europa. Wanneer toch zullen de bravo mensc'nen, die zich door eonon Petrus Daons laten ver leiden, de oogeu voor de waarheid openen moet men zich op het ergste voorbereiden. De houding van Servië Alle Servische bladen zijn 't akkoord om to verklaren, dat bet Servisch gouvernement in do vereischto termen op do Oostonrjjksche nota geantwoord hooft. Dinsdag werden te Belgrado zeer gerust stellende geruchten verspreid, hetgeen de be volking zoer goed stemde. Men hoopt toch nog, dat op hot laatste oogonblik de oorlog zou kunnen vermeden worden. Ondanks dio geruststellende berichten, wordt toch met koortsige haast gewerkt, om heol hot leger op oorlogsvcet te brongen. Do samentrekking der troepen wordt in do beste orde voortgezet. Het konsulaat van Duitschland zorgt er voor, dal de Oostenrijkei's, die in Servië ver bleven veilig naar huu vaderland kunnen terugkeeron. Engeland en zijne vloot 29 panlserschepeu, 4 gepantserde kruisers en 9 andere kruisers der eerste vloot, bevin den zich thans to Portland,waar zij hun voor raad kolen opdoen.Ook do gewone schutvoor- raad wordt geladen on al do schepen hebben bovel ontvangen zich van levensmiddelen to voorzien voor verscheidene woken.Er wordeu geon verlofdagen moer toegestaan. Do Eugelsche rogoering hooft aan do dag bladschrijvers gevraagd geene inlichtingen mode te doelen over do vlootbewegiug. Men denkt dan ook dat de eerste vloot dezer dagon naar oen bopaald punt der Noordzee zal vertrekken. De terugkeer van M. Poincaré. Evenals keizer Willem, dio zich te Bergen bovond, in allerijl naar Duitschland is terug gekeerd, hoeft ook president Poincaré, dio zich te Stockholm bevond en zinnens was naar Kopenhagen te reizon, het besluit genomen naar Frankrijk terug to keeron... President Poincaré had torecht gedacht dat zijne tegenwoordigheid, alsook die van M. Vi- viani, kabinetsoverste en minister buitenland- soho zakon, meer noodig was in Frankrijk, om naar de openbare denkwijze der Fransche bovolking te kunnen handeleu. Italië houdt zich stil. Italië hoopt nog steeds op eene ovoroon- komst. Daarom heeft men nog goone maatre gelen genomen, zoo vau mobilisatie of andere. Evenwel beleent men, dat juist ten gevolge dor oorlogsverklaring door Oostenrijk gedaan de kansen tot hot bohoud van den vrede zoer klein geworden zijn. In Italië toont men niet den minsten geest drift, voor eone Italiaansche inmenging in het konfiikt. De bekendmaking der oorlogsverklaring. Graaf Berchtold, do Oosten rij kscho minister vau Buitenlandsche zaken, hooit mondelings do verschillige gezanten te Weenen ingelicht over de oorlogsverklaring. Hij voegde er bij, dat indien Servië óo zoifdo verbintenis wil gaan, do overeenkomsten van den Ilaag, van 18 Oktober 1907 en van Londen. 26 December 1909, niet zullen overschreden worden. De verschilligq ge.-.anten werden verzocht, onmiddellijk hun gouvernemout te willen iulichteu over de besluiten van het Oosteu- rijksch gouvernement. De Servische stoonier Doligrad is te Oro- lcava gekaapt geworden door do Oostenrijkers De bemanning en de passagiers werden door de Oostenrijkers gevangen gehouden. De Oostenrijkers hebben de Servische kleu ren. op do schouw van den stoomer uitge- Icrabt en vervangen door de Oostenrijksche. Het schip is dan door oon Oostenrijkschon stoomer verder in het binnenland gesleept. De Duitsche gezant te Belgrado zou vermoord zijn. Een Borlijnsch blad deelt mede dat te Weenen hot gerucht in omloop is dat de Duitsche gezant to Bolgrado, vermoord geworden. Het is onmogeWfc daarovor bevestiging te Jou. u3 Lolofoiiiaolit Üscho betrekkingen mot Servië afgebroken zijn. De Koning van Servie të Nisch Koning Poter van Servie, die eeuige dagen in eone badplaats was gaan doorbrengen. Dinsdag te Belgrado aangekomen. Na eon kort ondorhoud mot zijne ministers is hij naar Nisch, 150 myleu ton Zuiden gelegen vertrokken, om van daar het bestuur vau s' landszaken te regelen. Alle grooto staats- diensteu zjjn daar reeds overgebracht. Een oproep tot hot Servisch volk Koning Peter hoeft oumiddelijk oenen op roep gedaan tot het volk, om alle weerbare jongelingen en mannen, in staat eon geweer to kantoeren, onderdo wapens te roepen. Belgrado til te zoor bedreigd zjjudo, daar do stad enkel door den Donau van Oosteurjjk gescheiden is, is schier geheel ontruimd. Do vreemdelingen die er vorblevon zijn op oen stoomer, varende onder Rouuieenscke vlag, naar Oostenrijk vertrokken. Géneraal Poutnich is naar Servië var trokken. De opperbevelhebber van het Servisch logor dio to Buda Pesth geblovon was, zoolang or geen forineeleoorlogsverklaring gedaan was, is Dinsdag per bijzonderen trein, langs Bucha rest naar Nisch vortrokken. Eou Hongaarseh opperofficier vorgozoldehoin tot aan de grens, To St Petersburg is bericht ontvangen, dat Duitschland volstrekt weigert aan de confo- rende der gezanten deel to nomen.Duitschland beweren, dut aangezien liet geschil enkel tusschen Servië en Oostenrijk is opgerezen, de audoro mogendhodeu daar niets ia te zien hebben. Te St Petersburg i3 men echter van oordeel dat de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Sorvië, geon alleenstaand foit is. Zelfs indien Oostenrijk alleen zjjn troepen over den Donau zendt, om Bolgrado to bezetten, zal Rusland onmiddellijk handelend optreden. Rusland heeft ton andere zijne voorzorgen genomen, om hooi zijne westergreus af te zottom Czalr Nikolaas had Dinsdag nog bijeenkom sten mot do ministers van buitenlandscho zaken en van oorlog. In Rusland is men ook van gedacht, dat in geval van internationale verwikkeling, Enge land werkdadig aan de zijde van Rusland en Frankrjjk zal zijn. Duitschland wacht slechts op Rusland. Anderzijds wordt ook verzekerd.dat zoodra Rusland zijne sob:..: n op Oostenrjjksch grond gebied zou brongmi. Unitsclilaud onmiddellijk zijn bondgenoot zal tor hulp snullen. Do andore verbondenen zullen dan wel moeten volgen. De gemoederen In Rusland. Een officieel manifest is door het Russisch gouvernement aan het volk gezonden gewor- don. In dat manifest wordt gezegd, dat aange zien do Russische natie, de krachtdadige en vredelioveude politiek van het gouvernement goedkeurt, het gouvernoment oolc vast boslo- ten is, zich onwrikbaar te toonen voor hot doen eerbiedigen vau Rusland's waardigheid en belangen, Een algeheele ommekeer te Londen. Tot Dinsdag middag hoepte men vrede. Nu wanhoopt men Tot Dinsdag middag hoopte men, dat de onderhandelingen door sir Edward Grey op touw gezet, een goeden uitslag zouden boko* mon hebben. Echter toonde Duitschland zich onwrik baar in zijn weigering om to Weenen eene wreedzame poging te doen. Van dan af reeds vooldo men klaar en dui delijk, dat Duitschland eerder den oorlog scheen to wouschen. Toen men Dinsdag avond te Londen tijding ontving, dat Oosterijk den oorlog verklaard had aan Servié. vielen de vredesplannen als een kaartenhuis ineen. To Londen is men algemeen van oordoel.dat Oostenrijk en Duitschland er enkel op uit zijn Rusland in 't harnas te jagen, om dit land dat sinds eenigen tjjdmerkwaardigen vooruitgaug doot op allo gebieden te beletten, zich verder to ontwikkelen. De oorlogsverklaring door Oostenrijk ge daan op aanraden van Duitschland, heeft geen audere oorzaak. Duitschland speelt valsch spel Al meer en moer wordt hot duidelijk, dat alhoewel Duitschland nog niet mobiliseert, dit land toch den oorlog zoekt. Het steunt zich op het feit, dat eenerzijds Frankrijk niet heol en al geroed is om Rusland doelmatig bij to springen, ou anderzijds dat het hoopt Rusland schrik zal hebben en bevreesd zal zjjn. 't Is juist daarom, dat Duitschland beslist weigert oouigszius bg liet Oosteurijksch gou vernement aan le dringen, alhoewel het Duitsch gouvernement voortdurend praalt met zijn zoogezegden wensen Tot eene lijko schikking. Dinsdag avond werd M.van Schoen,Duitsche gezant te Parijs, bij don minister van Buiten landscho Zakon ontboden, die hem vroeg welke de juiste zienswijze was van het Duitsch gou vernement. De Duitsche gezant kon alleen antwoorden, dat Duitschland geene persoon lij ko pogingen kon aanwendou by zyu bond genoot 'tls dus klaar, dat Duitschland wenscht eerst oorlogsloitou te ziou, vooraleer op t tredon. Maar dan zal hot ongetwijfeld to laat zijn! In het Groot-hertogdom Luxemburg. Dinsdag avond rond 10 ure, werd de tijding dor oorlogsverklaring te Luxemburg spreid. In een koffiehuis, waar juist een concert gegeven werd, begon het orkest dadelijk de Marseillaise to spelen. Do ontroering is groot, daar mon vreest, dat iugoval Frankrijk en Duitschland ook don strijd zouden aangaan Duitschland zou trachten door Luxemburg iu Frankrijk te geraken, aangezien België goed ingericht is om allo overrompeling van ziju grondgebied af te weren. In geheel Luxemburg is het niet meer mo gelijk een Duitsch bankbriefje gewisseld te krijgen. Een bericht en eene logenstraffing. De Temps van Parijs meldt, dat Keizer Willem aan Czaar Nikolaas eon telegram zou gestuurd hebban, hem verwittigende, dat indien Rusland tusschenkwam, Duitschland ook zou optreden. De Gazette de Cologne logenstraft die tijding en zegt dat do betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland thaus op goeden voet zgn. DoTchecken verlaten Oostenrijk. Uit Breslau wordt gemold, dat do Tcheeken dio binnengeroepen werden om dienst te ne men in het Oosteurijksch leger, iu groot aan tal over do grens van Silezio en Sukson ge trokken zijn. Do grons wordt thans door do troopen bewaakt, om dio ontvluchting te be letten. De troepenbeweging op de Russisch-Duitsche grens. Verscheidene afdeolingenRussische troepen bevinden zich in do nabjjlioid van Wirballen, nabü de Duitsche grens. Hooi de spoorbaan is bezet. Do Pruissische Uhlauen bezetten do grensstatie van Eydtkucbuen. Een zonderling antwoord Zooals men weet, had sir Edward 'Gray, het ontwerp opgevat, to London eeno conferentie van diplomaten te houden, om daar do midde len to beramen, don vrede te behouden. Hij vroeg de toestemming van Oostenrijk, en het Oostenrijksche gouvornenieut antwoordde op dio vredolievende uitnoodiging, met.... eeno oorlogsverklaring te zenden aan Servië Ook Duitschland had teu andere die bemid deling verworpen. De geestdrift in Oostenrijk To Weenen was mon Dinsdag avond schier uitzinnig van blijdschap omdat de oorlog ver- iklaard was. Eou© overgroote betooging plaats. Men schijnt zich waarschijnlijk geon gedacht te maken, hoe kleingeestig en hate lijk den strijd moot zijji van eene groote mo gendheid als Oostenrijk, tegen, een staat als Servie. Ook in andere stedon hadden dozelfde bo« toogingen plaats en telegrammen van goluk- wenscheti werden gezonden aan keizer Frans- Jozef en aan graaf Berchtold. De aartshertog troonopvolger bezoekt den Keizer. Do aartshertog ICarel-Franz-Jozef is Dinsdag morgond te Isclil aangekomen. Hij werd door den keizer ontvangen en had met hem eeu langdurig onderhoud. Een oproep van het Hongaarseh gouvernement tot de natie Het Hongaarseh gouvernement heeft een oproep gedaan tot de bevolking, om allen uit te noodigen hunne plicht-te doen. Wij zijn op het punt in oorlog te gaan.Wij zullen toonen, dat dezen die in hunne ver- maandheid nieenen ons straffeloos te mogen beleedigen. zich bedreigen. Wg moeten onze vaderlandsliefde tooneu en zegevierend uit den strijd komen. In de Hongaarsche Kamer. De Hongaarsche Kamer is Dinsdag namid dag vergaderd. Graaf Tisza, voorzitter van den raad, legde uit, dat de tgd van onderhan delen nu voorbij is en dat de wapens nu moeten spreken. Wg moeten ouzo eer verde digen en eene vreedzame toekomst verzeke ren. Graaf Apponyi, leider der oppositie drukte do hoop uit, dat de natie zegevierend zoude uit don strijd komen, en indien de strijd niet I-I. ...,l Klonf. —v *- ar-"""0 wen bobben in ouzo kracht ou in de getrouw heid onzer verbondenen, om op eene zegepraal te hopen. Italiaansche oorlogschepen uit Engeland teruggeroepen. Drio Italiaansche oorlogschepen die zich ta Glasgow bevonden, hebben bevel ontvangen, onmiddellijk naar Italië terug te keereu. In de Balkanen. Koning Nikolaas van Montenegro heeft met hot gouvernement Cetteny verlaten eu is naar Podgoritza vertrokken. Van den anderen kant hebben Griekenland en Roumanie opnieuw te Sofia aangedrongen, opdat goen verandering zou gebracht worden aan het verdrag van Bucharest. Turkije zal onzijdig blijven, zoolang er geen wijziging komt in de Balkanstaten, doch indien zulks moest gebeuren, zou Turkije ook eene andere gedragslijn aannemen. Da onrust in Duitschland Eeno hevige ontroering heerscht in Duitsch land daar men niet weet wat Rusland zal doen. De banken weigeren de betalingen in gou» don gold te doen. Overal worden troepenverplaatsingen aan gekondigd. Men verzekert dat alles gereed is om hot Duitsche leger in weinigo uren tg«ls te mobi- liseeron, indien Rusland iots togen Oostenrijk onderneemt. De toestand wordt als zeer kritiek aanzien. Duitschland zou he! voorstel van sir Edward Grey, onder voorbehoud aannemen. To Rome is een telegram uit London ont vangen, meldende, dat Duitschland het voor stel van sir Edward Grey aanvaard had, doch zich het recht voorbehield,in geval vau oorlog zijn plicht te vervullen jegens zgn boudge- uooton. Een brief van Keizer Franz-Jozef aan de Oostenrijksche bevolking. Keizer Frans Jozef heeft Dinsdag oon oigen- handigen brief geschreven aan den kabinets overste, hom do oorlogsverklaring bekend makendo. llij gelaste h»in tevens tot het volk eon manifest uit te vaardigen dat bg don briuf gevoegd was. Ziebier den tekst van dit manifest Aan mijno volkoren. Hot was mgn vurigste wensch de jaren dia ij door do gratie Gods nog overblijven, ta gden aan do werken van vrede, en mijne volkeren te bewaren van de gewicbUge opof feringen en do lasten die oen oorlog veroor zaakt. De Voorzienigheid hooft er anders over beschikt. Do handelingen van eenen liaatdra- gendeu tegenstrever dwingen mü, na langa jaren van vrede, het zwaard op te nemen om de oer mijner monarchie te vrijwaren, voor het behoud harer grootheid, van haren wo- reldstaud, vau hare macht, ou voor de veilig heid harer bozittingou. Ondankbaar, on «rg vergeetachtig, hoeft het koninkrijk Servië, dat van de eerste tijden zijner onafhankelijkheid, door mijue voorva deren en door mij gestound ou beschermd werd, sindseonlge jaren eenoopeulgke vijan dige houding jegeus Oostourgk-llougaric aau- genoraen.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1