Het Oostenrijksch-Servisch geschil iacs-bla: Belgis bp België lEasmlng van Belgrato P.oml fie Battsche MsMiisatie Be Engelsclie vtaot is weg Voips és Itaiwanssiie Sisian wsrtt overal gemiirfltsserd gollisésc&s vsorzargen Wat men ia Amerika denkt Twintigste jaargang n' 177' 2 ®EMTIE?J1EN HET NUMMER Zaterdag I Aagsesisss IS 14 ■!Maa«F<a«j»MaaBaMaa»aBwaBaajaa»aMjawaTrryriaaoc!caa:ga| ABONNEMENTEN i Z©9 maanden 4 foankan. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land, I' Ü1T6AAF, 4 o. 's awirfs 0 T UITGAAF, 7 tl. 's avonds Pour toute la publieité cooimerciale et finanoière du journal, e'adressar exclusivemoat l'Ageirce Réclame Goduj, 2, Place de la Bourse, Bruxolles, AANKONDIGINGEN BUREELENs TE BRÜSSEL I T€ AALST X. Bit 60&TS, Beurcpiaaio, 2 1 *3 K erUatraatt Telefoon A 3399 Tolefooo 111 i BestuurderJ. Van Nuffel-De Geadt. BI. aaok. tol 4 M. rag.) rr. 0,60 3" Oiada. (do regel) ff. 1.00 4® bladz. rile .'egel) fr.-0.39 Finaoc. aankon, (per regeijlr 2.00 Sport (por'egel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regelfr. 2,00 Recbt.herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden vper regel) fr. 2,00 Commercials en Anancieele aankondigingen zich uilstultelijfc wenden Aganee Héetame Godts, 2, Bearsplaats, Brussel. Sinds eenige dagen, van bij den oorsprong der geruchten over de Internationale verwikkelingen, ver- «chenen in talrijke Duitsche bladen artikelen, waarin min of meer opper vlakkig of bedekt gezegd werd, dat in jgeval Duitsch!and tegen Frankrijk ai to velde trekken, de Belgen zich vijandig jegens do Buitschers zouden toonon. De Duitscko bladen meenden zulks fjemerkt te hebben aan de artikelen der groote Brusselsche bladen. Zulks is geheel nevens do waarheid. België is noch Duitsch-, noch •Franschgezind. De Belgen blijven 'Belgen. Wij onderhouden met onze ■naburen vriendschappelijke betrekkin- .gon en vuriglijk wenschen wij, dat zulks moge blijven duren. Indien een oorlog tnsscben Duifsch- land en Frankrijk losbarstte, zou Bel gië zoowel zijn plicht doen jegens de eene als jegens de andere natie. Dien dag, zouden wij vooral voor gedrags lijn nomen, de verdediging onzer on zijdigheid on onzer onafhankelijkheid. Wij willen ons zeiven blijven. Wij hebben ons met niemand te verbinden, doch hij die ons eerbiedigt, is natuurlijk onzen bondgenoot, om den oneerbiedige to verdrijven. Zijn er Belgen, die wetens en wil lens voor ééno of andere natie over hellen, dan bewijzen zij ons een slech- -ten dienst, die vroeg of laat ons duur zou kunnen te staan komen. Ce IiesGhietiBB en Daar do telegrammen door de Oostonryk- sche regeering nagezien worden, is het niet to verwonderen, dat de tijdingen veel vertra ging ondergaan. Ziellier nu nadere bij"zonderheden over de Beschieting en inneming van Belgrado, door de Oostwrojksehe trooyen. De Daily Telcgrccph heeft volgend telegram ontvangen, dat langs het Servisch gezant- itehap van Atliènen was rond gezonden. Eeu Oostenryksche patroeljeboot, op do Save, naderde den Servischen oever om, bij raiddel van zoeklichten, de Servische troepen Xe ontdekken. Dezo boot word door do Ser viërs beschoten Lot gevolg was dat de Oostenrijkers, dio op een eilandje van don Donau post gevat hadden, het kanonvuur openden. Na by de groote spoorwegbrug naar •Belgrado werd een gevecht geleverd, waaraan vie kanqfeneerbooton van den Douau deelna men. Kort na oen uur 's nachts werden de inwoners van Semlin,op Oostenrijksch grond gebied, door 't gekuotter van liet geweervuur uit den slaap geruktwat later hoorde men het kanon donderen. Men vernam dat een «toomboot, die den Donau afvaarde en die drie schuiten op sleeptouw liad, aan dan in kom van de Save, op Servisch grondgebied door do mitrailjeuzen beschoten werd. De Oosfanryksclie troepen en het Oostenrijksch oorlogschip antwoordden. Dit gevecht duurde slechts korten tijd. Het was tijdens dit ge vecht dat men,langs Servische zijde, de spoor wegbrug deed springen. Van Semlin, den Oostonrijlcschen oever, zag men dat het ijze ren gestel der brag voor twee derden ver nield was het schuilt nochtans dat de pijlers ongeschondeu gebleven zijn. Ton 3 1/2 ure 's morgends begonnen de monitors of kanonneerbooten van den Donau, Ttiemèa Bedrag en Zsamos Bel grado te beschieten. Te Semlin liep iedereen naar den oever, van waar men Belgrado in den morgendmist ontwaarde. In 't westen hoorde men een gewoldig geweervuur, terwijl de drie monitors, in slaglijn, den servischen oever van den Don au naderden. De »Themès» had de eerste het vuur geopeud. Men zag een houwitzar op de vesting, die op eene hoogte gelegen is, ontploffen. Van het dakderves- ungkazerne steeg eene rookwolk op; het gebouw brandde ten gronde af. Eene andere plaats dercitadel,nabijde electricitoitfabriek, stond oveneens in brand. Het vuur werd ge- blusclit, maar de kazerne, herhaaldelijk door houwitsers geraakt, vatte opnieu.w vuur. Van op don oostonrykschan oever werden ook grenaten op de sorvisohe hoofdstad ge schoten. Langs sorvisehe zijde werd er slechts door geweervuur geantwoord. De gebouwen van de ougelscb-servische Bank en van de Bank Androvitz zyn door de ostenrykschehouwitsersfietroffeii geworden. J.De bestuurder dezer laatste bank is door de J scherven van eenen houwitser gekwetst ge- I worden.De vertegenwoordigers dezer banken I hebben by ,het öurtscli gezantschap te Bel- I grado tegen de-beschieting geprotesteerd. De beschieting zou de oude citadel en het Iconinklyk palois .van Belgrado beschadigd hebben. Op verscheidene plaatsen der hoofd stad zöu er brand ontstaan zyn. Belgrade ingenomen. De inneming van Belgrado door de Oosten- rylcsch-Hongaarsche troepen wordt bevestigd uit Buda-Festh. Blijkens eene bekendmaking, die hier in de straten aangeplakt is, zijn bij de inneming der Servische hoofdstad twee kapiteins van het 68® Szolüoker-iiifanterieriigiüioiit gewond. De eerste Oostenr'yksch-Hongaarsche regi menten, die den Servischen bodem betraden, zijn het 68® en het 44®ïnfantene-regiment. Meer dan de helft der bevolking van Bel grado is naar het binnenland gevluchtvan de 90,000 inwoners zijn er maar 30 tot 40,000 in de stad achtergebleven. Van de ambtspersonen was alleen nog de burgemeester aanwezig, die den bevelhebbers dor inrukkende troepen vroeg 't leven en ver mogen der in de stad gebleven bevolking to vrijwaren. De Oostenryksch-Hongaarsche be velhebber antwoordde dat geen enkel vreed zaam burger een haar zou gekrenkt wordeu. 's Namiddags hadden de troepen al de be langrijke punten der stad bezet. De bepalingen der Hongaarsche krijgswet ten werden op Belgrado toepasselijk gemaakt. Neg schermutselingen. Zooals te verwachten was, hebben tot nu toe onkel eenige kleine schermutselingen plaats gehad, tusschen Oostenryksche en Ser vische voorposten. Reeds verscheidene malen hebben Oosten rijkers en Serviërs, de eenen langs den eenen kant en de anderen langs den anderen kant Van den Döiiau staande, elkander beschoten, doch zonder veel gevolg. De Serviërs hebben nog verscheidene po gingen aangewend, om do brug van Semlin geheel te vernielen, doch zij konden er tot hiertoe niet in gelukken, daar do Oostenrij kers waken. Te Progoa poogde eene bende van eeD zes tigtal Serviërs over de Save te trekken, doch zij werden daarin door de Oostonrijksche voorposten verhinderd. Te Vollco Gradisto poogden de Serviërs twee booten te bewapenon, doch de Oostenrijkers bemerkten het en boorden de beide schepen in den grond. Eon artillerie-gevecht. Uit Nisch wordt naar St Petersburg geseind, dat tusschen Kesnisy en Smedernero ,eeu ar- tilleriegevecht aan gang is. Duitschland en de Russische mobilisatie. Toen men Donderdag te Berlijn vernam dat Rusland mobiliseerde, werd onmiddellijk door het Duitsch gouvernement om inlicMin- •en gevraagd. Duitschland wilde namelijk weten 1° Welk het doel was der mobilisatie; 2° Indien deze mobilisatie tegen Oostenrijk gericht was 3® Indien Rusland geneigd was bevel te ge ven de mobilisatie te staken. Men verzekert dat Duitschland een spoedig antwoord eischte en dat intusschen ook alles in gereedheid gebracht werd voor de Duit- sche mobilisatie. Tusschen Gzaar Nikolaas en Keizer Willem. In den nacht van Woensdag tot Donderdag, zijn telegrammen gewisseld geworden, tus- schen Keizer Willem en Czaar Nikolaas. De telegrammen hebben echter elkander ge kruist, zoodat niet kan aangenomen worden, dat de eene een antwoord was op den an dere. De toestand dreigender dan ooit. Alle Duitsche bladen zien nu den toesfand als uiterst dreigend in. Zelfs de bladen, die in de telegrafische on derhandelingen tusschen Czaar en Keizer een goed teelten zagen, zijn van oordeel, dat het de uiterste redplank is. Een officieus Oostenrijksch blad tracht te bewijzen, dat Duitschland voor den interna tionalen vrede ts. Een groot deel der Europeesche drukpers heeft deze laatste dagen het oordeel geuit, dat Duitschland Oostenrijk in den oorlog dreef, daar Duitschland zelf den reeds zoo lang drei genden oorlog wilde. Het Oostenrijker Fremdenblatt doet opmer ken, dat de oorzaken van het Oostenrijksch- Servisch geschil reeds zeer oud zijn, en dat Duitschland steeds getracht heeft een gewa pend konflikt tegen te houden. Ten gevolge van den aanslag van Sara jevo, welke totaal onvoorzien was, is het nu tot een treffen gekomen. Duitschland tracht nu te doen, wat Engeland deed bij het laatste geschil In de Balkanen, om eene internatio nale verwikkeling te vermijden. Men zou nu overal moeten begrijpen, dat de inmenging eener derde mogendheid in het Oostenrijksch-Servisch geschil, eene misdaad is, waartegen Duitschland zich verzetten moet. De houding van Duitschland is het volg eener politiek gevestigd op de vredes- liefde. a Oostenrijk moet ten andere van Duitsch land noch bevelen, noch raad krijgen. En nog, de talrijke bewijzen van vredelievend heid, door Oostenrijk gegeven, geven aan Oostenrijk het recht, te denken, dat allen die waarlijk vrede willen, ten volle de houding van Oostenrijk zullen goedkeuren, i. Nog Russisch-Duitsc»i8 onderhandelingen, Donderdag morgend heeft de Russische mi- nisier van oorlog den Duitschen gezant ont vangen, en had een langdurig onderhoud met hem. Men weet niet wat er tusschen hen besproken is geworden. Engelsche voetstappen te Berlijn. Het Engelsche gouvernement heeft aan h'et Duitsch gouvernement gevraagd, in welken zin de bemiddeling best zou aanvaard den. Het Duitsch gouvernement heeft tot hiertoe nog niet geantwoord. Eene verklaring van ean Oostenrijksch reserveofficier Een Oostenrijksch reserveoflicier, Maloba- bitch genaamd, te Belgraio aangehouden, heeft verklaard, dat hij ook revolvers had om deel te nemen aan den aanslag van Sarajevo en dat hij lid was van den spioenendienst in Servië. Keizer Frans-jozef te Weenen. Donderdag morgend is Keizer Frans-Jozef uit Ischl naar Weenen vertrokken. Hij werd geestdriftig toegejuicht. Aartshertog Karel- Frans-Jozef vergezelde hem. Ook te Weenen werd eene geêstdriftige ge- negenheidsbetooging gehouden. Tot eene groep offreren welke met aarts- nertog j'özer-i'erdmand ïn"de statie den Kei zer afwachtte, zegde de vorst 111 ben zeer gelukkig, heeren, u hier te zien. Afscheid van u nemende, op dit gewich tig uur, zal ik u enkel deze woorden zeggen Ilc koester de beste wenschen, voor den goe den geest, de standvastigheid en den moed van mijn leger I Het duur leven te Weenen. Zooals wij reeds meldden, heeft de gemeen- teovepheid te Weenen maatregelen genomen, om de overdreven duurte der levensmidde len te lceer te gaan. Sommige mondbehoeften waren reeds 30 tot 50 p. h. opgeslagen. Op verscheidene markten hebben erge woelingen plaats gehad, daar de huishoudsters de koop lieden die overdreven prijzen vroegen voor hunne waren, aanvielen en de waren mede namen, zonder betalen.... Eene aanspraak van den Czaar. Czaar Nikolaas beeft tot de nieuw benoem de officieren eene toespraak gehouden, waar in hij onder meer zegde o Gezien de ernstige gebeurtenissen van het ©ogenblik, heb ik u doen bijeenroepen. Tijdens uwe loopbaan van officier, vergeet vooral niet het volgendeGelooft ïn God, hebt vertrouwen in de glorie en de grootheid van ons machtig vaderland I e Oostenrijksche en Duitsche gezantschap pen werden nog steeds beschermd. De Oostenrijksche en Duitsche gezantschap pen te St-Petersburg worden langs alle kan ten bewaakt, door pslicieagenten te paard. Het is streng verboden op het voetpad tegen over de gezantschappen te blijven staan. In Rusland is men van oordeel dat de toe stand gedurig verslecht. De St-Petersburger bladen deelen de tijding der algemeene mobilisatie mede als een voor ziene en noodlottige maatregel. Evenwel ne men zij de mobilisatie zeer sympathiek aan en verzekeren, dat al de Russen, als één man er zullen op antwoorden. Allen zijn het eens om te verklaren, dat de toestand meer ge spannen is dan ooit. Zij verklaren verder dat de vredekansen schier geheel versmolten zijn en dat alleen Keizer Willem nog den toestand redden kan, door te Weenen aan te dringen. De Retch na gezegd te hebben dat het uitzinnig zou zijn, dat Frankrijk, Duitsch- Jland en Engeland zich ook in den afgrond van den oorlog zouden storten, emdat Oosten rijk het Servisch antwoord niet ernstig vindt, zegt, dat Oostenrijk zijn geval veel verslecht heeft, door op oneerlijke wijze de vijande lijkheden te beginnen. De Retch beschuldigt namelijk Oosten rijk, alle oorlogswetten vertrapt te hebben, door Belgrado, eene open stad, te beschieten. Logenstraffingen. Een blad had gemeld, dat hot nu klaar en duidelijk was. dat er een Buitsch-Oesten- rijksch plan bestaat, waarvan de grondslagen waarschijnlijk op de samenkomst van Kcno- ipitch gelegd werden. Daar was namelijk over de wereldpolitiek gesproken geworden. Men verklaart thans te Berlijn, dat zulks beweren uitzinnig is, daar de aanslag van Sarajevo alleen, oorzaak ïs van den oorlog. Een ander biad had gemeld, dat keizer Wil lem, na lezing genomen te hebben, van het Servisch antwoord op de Oostenrijksche no ta, zou geseind hebben aan Keizer Frans-Jo zef o Dat is voldoende Deze tijding wordt nu ook gelogenstraft. Donderdag avond werd ons bericht, dat te genbevel gegeven was voor de Duitsche mo bilisatie, doch dat alles moest gereed gehou- -Jaien worden, opdat bij het eerste bericht alle dienstplichtigen onmiddellijk hunne garni zoenen zouden kunnen vervoegen. Alle hoop op eene minnelijke schikking wordt te Berlijn opgegeven. Volgens den Lokal Anzeiger is het den plicht van Duitschland ook te mobiliseeren, om op den voortdurenden sabelsleep yan Rusland te antwoorden.. Tusschen dit en 24 uren, dus ten laatste Vrijdag mag men zich aan beslissingen van het hoogste belang verwachten. De Duitsche bladen zijn het eens, dat het onmogelijk is aan een konflikt te ontsnap pen. Daarom raden zij de bevolking aan, kalm en vastberaden te zijn. Te Berlijn verdringt zich eene dichte me nigte in den omtrek der kanselarij. Alles is kalm, doch men voelt wel, dat een onweer dreigt. Donderdag avond werd te Berlijn het ge rucht verspreid, dat de mobilisatie defenitief begonnen was. Een blad logenstrafte zulks, doch men ïs algemeen van gevoelen, dat de bevelen wel degelijk gegeven zijn, doch dat de overheid verkiest ze geheim te houden. Zulks geheim houden is echter totaal on mogelijk en 't zal niet lang duren, vooraleer aen er het fijne van weet. De eerste vloot heeft Woensdag nacht Port land verlaten voor eene onbekende bestem ming. Men weet alleen dat zij in de richting van het Oosten vaarde. De bevelen worden geheim gehouden. Men vreest het ergste in Engeland. In de Engelsche diplomatieke kringen, wordt men langs om meer pessimist. Men vreest dat alle hoop moet opgegeven worden, het geschil anders dan door de wapenen te kunnen beslechten, daar Duitschland niet wil tusschenkomon bij Oostenrijk. Op het eiland Malta. De toebereidselen der Engelsche vloot wor den onophoudend voortgezet. Alle in verlof zijnde officieren zijn teruggeroepen. In het arsenaal wordt dag en nacht gewerkt. Heel de vloot der Middellandsche Zee is gemobili seerd. Alle scbepen nemen volle lading kolen en allerhande proviand in. Eene onheilspellende verklaring van den Russischen gezant te Rome. De Russische gezant te Rome heeft Donder dag morgend een onderhoud gehad met den Italiaanschen minister van Bultenlandsche Zaken. Toen de gezant het ministerie verliet, zegde hij enkelWie weet Wij zullen mis schien wel verplicht zijn te volgen, doch, het zal slechts gedwongen zijn. s In Italië osk geen hoop meer. Het vertrouwen in een vredelievende schik king is hier ook verdwenen. In de diplomati sche kringen zegt men ook, dat Duitschland nu moet tooneh, indien het ja of neen den oorlog wil. Duitschland alleen kan nu beslis send spreken. Volgens de Corrière d'Italia en andere Italiaansche bladen, zijn al de Europeesche gouvernementen thans bezig voorzorgen te nemen en te mobiliseeren Indien Frankrijk, Duitschland, Engeland en zelfs Italië, niet openbaarlijk bevel gegeven hebben tot de mobilisatie, dan wil zulks toch niet zeggen, dat men al de noodige toebereidselen niet ge maakt heeft. 1-Iet ware kinderachtig, het te genovergestelde te gelooven, want, een gou vernement, dat nu nog zijne voorzorgen niet nam, zou eene groote verantwoordelijkheid te dragen hebben.... De o Messagerio schrijftTen tijde van den Turksch-Italiaanschen oorlog, toen den hertog van Abruzzen met zijne vloot Prevaza naderde, hield Oostenrijk ons tegen. Wij zou den nu hetzelfde moeten floen, indien Oos-^, tenrijk iets tegen Servië en Montenegro on dernam.... In den Fransohen ministerraad. Algemeen wordt opgemerkt, dat sinds den terugkeer van MM. Poincaré en Viviani, de Franschen op een hoogeren teen zingen, 't Is hot klaar bewijs, dat zij uit Rusland de noo dige wahrborgen medebrachten, eener een- drachtiger, levendiger werking. De republikeinen der linkerzijden hebben Donderdag eene dagorde, van vertrouwen in het gouvernement gestemd en hopen, dat het gouvernement in alle omstandigheden zijn plicht zal weten te kwijten. Donderdag avond, werd onder voorzitter schap van president Poincaré, een nieuwe .ministerraad gehouden. De stafoversten van het leger woonden den ministerraad bij. Nog Fra«i6che voorzorgen. Daar men hier ook niets gelooft, van de tij ding dat Duitschland niet mobiliseert, neemt Frankrijk maar steeds verder en verder voor zorgen. Zoo zijn alle troepen welke rond Pa rijs gekazerneerd lagen, reeds in de richting van de Dpitsche grens gezonden en treinen worden onder stoom gehouden, om de leger korpsen van Bourges en Rouaan naar Cha lons en Toul te zenden. Het kan niet blijven duren. Donderdag avond was men te Parijs alge meen van oordeel, dat de toestand, zooals hij nu is, onhoudbaar is en onmogelijk kan blij ven duren. Er moet noodzakelijker wijze IETS uitbreken. In verband met het dreigend oorlogsgevaar hebben te Scheveningen tal van vreemdelin gen de verschillende hotels verlaten, om de terugreis naar hun land te aanvaarden. Al leen uit de voornaamste hotels vertrokken er Woensdag een honderdtal. Ook uit Katwijk-aan-Zee en uit Noordwijk zijn verscheidene badgasten, voornamelijk Duitschers en Oostenrijkers, vertrokken. Naar men uit vertrouwde bron mededeelt, is liet fort IJmuiden gemobiliseerd. Aan de daar liggende militairen zal geen verlof wor den verleend. Woensdag nacht is de geheele brigade der Koninklijke gendarmerie te Veenendaa! in volle uilrusting met onbekende bestemming opgeroepen en vertrokken. Aan de burgerij van Gennep en iftook, waar detachementen der koloniale reserve uit Nij megen aangekomen zijn om de spoorbruggen over de Maas te bewaken, werden aankondi gingen gericht, dat zij inkwartiering mogen verwachten. Uit Roermond meldt men dat de militairen in dc kazerne geconsigneerd zijn. Maandag tegen den avond zijn de bruggen te Roermond en Buggenum bezet. Eveneens wordt de Maastrichtsche spoor wegbrug bewaakt. De Maasbrug te Venlo wordt boven, bene den en in het midden bewaakt door eenige infanteristen in volle wapenrusting. Meer dere infanteristen zijn overgebracht aan de andere zijde der brug in een lokaal van de statie. Uit Utrecht wordt gemeld, dat van uit de geniekazerne aldaar eenige afdcelingen mili tairen gezonden zijn naar strategische pun ten in het land. Kustwachten vertrokken naar Scheveningen, Hoek van Holland, enz.; tele grafisten, zooals te Pannerden, Westervoort, Hoek van Holland en IJmuiden, terwijl pio niers, voorzien van springstoffen naar plaat sen zijn vertrokken, waar groote spoorweg bruggen gelegen zijn. De pioniers bestenid voor Roermond vertrokken in autos. Alle geniesoldaten kregen bevel de kazerne niet te verlaten. De troepen, welke in de legerplaats van Harskamp schietoefeningen houden, zijn plotseling naar de garnizoenen teruggekeerd. De met verlof zijnde leerlingen van de Ma- rine-macliinistenschool zijn per telegram naar Hellevoetsluis opgeroepen. Ook de kust- en grenswachters zijn terug onder dienst geroepen, terwijl het kustwater aan de vreemde oorlogschepen verboden is. Nog een Russische ministerraad. Volgens een telegram uit St-Petersburg zou Donderdag avond laat nog een ministerraad hebben plaats gehad, onder voorzitterschap van den Czaar, te Peterhof. De Oostenrijksch-Russische beirekkingen zou den afgebroken zijn. De Lokal Anzeiger meldt dat de diplo matische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland afgebroken zijn. Engelsche zeelichten uitgedoofd. De Board of Trade meldt, dat de licht boeien en vuren der golf van Portland uitge doofd zijn. De scheepvaart is er 's nachts ver boden. a HET IS DE OORLOGSWAANZIN l n Uit New-York aan de Times De Ameri- kaansclie bemerkingen, nopens de krisis door het optreden van Oostenrijk-Hongarië uitge lokt, kunnen samengevat worden in den titel van een artikel der Evening Post Oor logswaanzin. Het blad zegt dat een algemeene oorlog; jampvolle gevolgen zou hebben voor de ovet^

De Volksstem | 1914 | | pagina 1