EnyefiÉ zal onze oozi ei ftêpa en ze ter anÉrea doen eerlleipa. Au de Mtssii- Franscfee grens mmm mobiliseert Er wordt -verzekerd, dat Koning Albert een te Jegram ontvangen heeft van Koning Joris, waarin gaan onzen Vorst en liet Belgisch Gouvernement, 'den steun verzekerd wordt van Engeland, evenals de waarborg, dat noch de onafhankelijkheid, noch rde onzijdigheid vanBelgië zon gesehonden worden. EeizarWiUsm II en Koning flftert wisselen Een ministerraad lasmtsg Woorden van M. Helleputte M. Van der Velde staatsminister Benoemd Be Icadetten van het Schoolschlp OiT'sa.xKï.Ea.ï.lsEa, BE MAAGB BER WOESTIJN Het antwoord van het Beiglssh Gouvemement aan Eet ultimatum zon slechts eene vreesaanjagende maatregel zijn Bultscliland legt zijne handelwijze nlt. Twee nieuwe klassen binnengeroepen Bnze verasfllBiDffSBiagtregelen. In het Enplscli Parlement Eene BelgtecHgezintte beteoging Be Eeplscte vlast der Mifellaüdsciie zee Nieuwe eariog te verwachten Buüschen stosmsr gekaapt. §e Ouïtsehers tollen een Russisch Eiland. i, DE VOLKSSTEM Het Bait-sob ultimatum aan-België 'Leeft eene wisseling van èefegramaaen tusschen Koning Al hert en Keizer Willem- voor gevolg gdml. Naar het' schijnt zou Keizer Willem geseind heh'ben, dn* de-toekomst van Duitstfh- j Jand hem niet toeliet anders te hande len en dat het nog tijd was indieni "België verder op de" vriendschap •van den Duitschen keizer wilde reke nen. -vV- 43e godsdienstige gevoelens onzer soldaten I Sinds het binnenroepen der eerste klassen en sedert- het oogenblik dat (1e oorlog dreigde- 'uit te breken, zjjn de kerken van Brussel ge- ivuld mot eene menigte soldaten en officieren s&io zich biechten en de H, Communie ontvan gen- In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb- foen de pators van het H. Sacrament.steenweg rvan Waver, slechts enkele oogenblikken aan fden slaap kunnen wijden. Zondag morgend was het onmogelijk het (getal soldaten dio ter heilige tafel naderden, rie schatten in zekere kerken deelde men het H, Sacrament reeds uit van 4 ure 's morgends in de St-Nilclaaskerk waar eon oud beeld van O. L. V. van den Vrede vereerd wordt, wei den Zondag de goddelijke diensten door eene aanzienlijke meiHgte bijgewoond, en er wierd gebeden om den geesel van den oorlog uit ons Vaderland af te keeren. Maandagavond om 10 1/2 ure werd het paleis van Brussel onder voorzitterschap van den Koning een ministerraad gehouden. Eemonzer eonfcgLers treeft,otf-VerTrflbl van den achtbaron minister hot volgende Hot uur dat komt le slaan is het ergste dat Belgie heeft gokend sinds zijne onafhanke lijkheid. Wij hebben den ganschen nacht on- derhaiiderhamleld. De besluitselen die wij gaan nemen kunr.on zeer ernstig zijn. Wij rekenen op de vaderlandsliefde aller Belgen. Dat elk zijn plicht doe M. Emiel Van der Velde, de socialislische volksvertegenwoordiger van Brussel, leider der Belgische socialisten, is Dinsdag mor gend. Blaalsminister benoemd De kommandant Cornellie zal met de iadetlen van het Schoolscbip den dienst der signalen waarnemen Nederschelde. aan de forten dor 40 0 VERVOLG. Met behulp van eon bij de wilden zeer be kend middel, werd dit gedeelte van bet fort in brand gestoken. De Indiaan, aan wien wij reeds gesproken hebben, luk op wraak, stak ook de andere deelen van hot fort in brand, en te midden der ontsteltenis en der verwar ring. die dit onheil te weeg bracht, haddon de Indianen mpvr. Thompson en hare beide dochters opgelicht, om hen mede te voeren naar hunnen stam. Slechts een man was bij de ramp omge komen het was do ongelukkige wacht, die Zamilda's woorden verb; aid bad. Deze laat ste had hare stam-enooten aanbevolen om het leven der Engelschen te sparon zij had den zulks beloofd en eerlijk woord gehou den Op deze wijze waren mevrouw Thompson en bare dochters als gevangen in het ge bergte van Abrow Kor gebracht. Zamilda vond er een wreed vermaalt in. om Delia to kwellen, door haar nu i aan Rama te herinneren, on alles daarbij te voegen, wat die herinnering maar eenigzins kon verbitteren. Tegenover zoo veol boosaardigheid on haat stolde Delia niets dan het zachtmoedig ste geduld. Movrnuw Thompson riep-met betraande oogen Zamilda's medelijden voor hare dochter in, en Penny, haro opgeruimd heid vergelendo, vermengde hare tranen van haro diep bedroefde moedor. Zoodra de Indianen de luitenant in do kraal België-heeft aan Duitschland geant woord, dat Frankrijk niets tegen Bel gië ondernam en dat het Belgische gouvernement dus vast besloten was, le weigeren do DuilsGhe legerbewe- gingen te vergemakkelijken. Verder protesteert België tegen alle verkrachting' van zijn grondgebied, en -verklaart zich vast besloten krachtda dig zijne onafhankelijkheid en onzij- ■cHgbeid, welke formeel gewaarborgd zijn door de verdragen en getcekend door don keizer van Duitschland, te verdedigen. In het ministorie van oorlog ver klaart men dat het ultimatum van Duitschland aan België, enkel een vreesaanjagenden maatregel zou zijn, grenzen kwam. Ook hebben nog geeno schermutselingen plaats gehad. Do Duilsche gezant te Brussel heeft verklaard, dat Duitschland aan België het ultimatum zond,omdat de Duitsche staf zekerheid bekomen had, dat Fransche troepen te Givet lagen en zinnens waren langs Dinant en Namen naar Luik op te rukken om de Duit- schors aan te vallen. De Duitsche gezant voegde er nog bij, datDuitschland het zou betreuren, indien de omstandigheden het ver plichtten, door België te trekken. Het .zou onze schuld niet zijn zegde hij om te eindigen. Van Fransche zijde wordthet echter gelogenstraft, dat Fransche troepen te Givet liggen. Zonder de onderhandelingen tusschen de beide landen te eerbiedigen hebben de Fran sche en Duitsche troepen reeds ontmoetingen "-gehad. Het was in den omtrek van het Fransch fort van M-anonvillers, dicht Lunéyille, dat de Duitsche troepen tot op Franse-hen grond kwamen te Cire-y-les-Forges. Afzonderlijke troepen, van Duitschland' komende, door het Groot-Hertogdom Lu xemburg, trokken tot aan Herserange en Leng-la-Ville, waar zij door dp Fransche legers werden tegengehouden. De twee laat- .■ste gemeenten zijn dicht Longwy, Belgische grens. Duitsche troepen, ook van MuUious© ko mende, staken te Belle-Petit-Groix over de grens en de Fransche douaniers beschoten Oflfde hoogvlakte van-Ans heeft do samen- Irelfking -plaats .gehad van het3° legerkorps. Hot vliegplein is in een hippodroom her- -schapen de hangaars zijn ingericht voor staffing en. Op de hoogvlakte staan alleen <fle wagens dienende voor den telegraafdienst -de ambulancie en de veldbakkerij. Met hon- der-de wagens met kabels, rijtuigen van het roodbruis en der bevoorradingsdienst staan daar ook. Het Gouvernement heelt Dinsdag morgend besloten, bij hoogdringend heid de klassen van 1899 en 1900, t is le zeggen de veertiende en vijftiende reserve binnen te roepen. Twee Duitsche artillerie-officieren zouden volgens Fransch-bericht, door de Fransche troepen gedood zijn, omdat zij op verkenning kwamen over de Fransche grens. - Talrijke Frans die- officieren zouden te •Schlucht, nabij Munster, per auto over den Duitsche gröns willen kpmen zijn. Zij scho len op eenen Duitschen post, maar werden teruggedreven. Voorzorgmaatregelen zijn genomen om te beletten dat Zeppelins (bestuurbare ballons) boven de grenzen zweven. Men zal de snelvurendste kanonnen op de hoogten brengen. Zes Duitsche spioenen die beproefden de telefoon- on telegraafdraden af te kappen werden aangehouden. Zij zullen voor den krijgsraad verschijnen. Tusschen de forten van Pontine en Liers zijn verschansingen opgoworpen en worden loopgrachten gemaakt. Het werk wordt door koolmijners uitge voerd, bestuurd door verscheidene inge nieurs. De verschansingen zijn gemaakt daar waar het terrein door een deel van. het fort -wordt gedekt. De loopgrachten zijn gemaakt in vorm van trappen en in liet diepste van den gracht zijn de soldaten verscholen, beschermd door een aarden dijk achter hen, is 06n gracht in vorm van eenen boog waar de resorvetroe- pen zijn opgesteld. In een cirkel van ongeveer 30 meters ron dom liet fort, is ruitswijz© gevlochten pik draad gespannen. Dezo barreel in geheel den omtrok der forten geplaatst en op zulke uitgestrektheid is voorzeker een verdedingsmiddel. Al deze werken worden met spoed gedaan en buiten de 25,000 man, daar reeds aan don erbeid, worden nog gedurig werklieden aan vaard, vooral mijnwerkers. gebracht hadden, haastte Zamilda zich, om de gevangenen daarvan te onderrichten. Het meisje van het fort zal het geluk hebben, om met haren verloofde te sterven, zeide zij tot Lelia, met eenen glimlach vol duivelsche boosaardigheid. Do kinderen van Abrew Kor zijn overwinnaars en, binnen einige dagen zullen de bleeke gezichten der vreemde stammen hunnen lijkzang hooren weergalmen. Mevrouw Thompson en hare beide doch ters verbleekten door dit bericht en mevrouw oeg aan Zamilda, of de majoor ook gevan gen was. Neen, antwoordde deze maar onze ja gers hebbon hunne slrikken gespannon de leeuwen liggen op den loer en do wolven zullen hen niet ontsnappen zij zullen hen tusschen hunne heilige tanden vermorselen Tot bewijs hunner overwinning, hebben zij de medegezellen van den dapperen, gedood ij en de man met de vlugge, tong zijn hierheen gebracht, om tot maal te dienen or onze opperhoofden. I)e ongelukkige gevangenen gevoelden eene doodelijke rilling door hunne aderen lcopen. Ach moeder riep Penny uit-, hoe zullen wij dit schouwspel kunnen ver dragon God is nabij hen, die ongelukkig zijn mijn kind. En onzo zwakheid kan in hem slerk wor den, zeide Lelia zuchtend. De govangenen begonnen stil te bidden en Z .mihla verliet do hut. VIER-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. Onverwacht nieuws. Dc dapperen majoor Thompson verwachtte in het kamp de terugkomst zijner voorloo- Maandag namiddag heeft Sir Ed ward Grey in de Gemeentenkamer, medegedoeld dat Duitschland aan Bel gie een ultimatum gezonden had. Hij deelde ook mede, welk het ant woord geweest was van België, op dat ultimatum. 1-Iet manhaftig Belgisch antwoord werd op geostdriftig gejuich onthaald. Onmiddellijknadieverklaring werd oen ministerraad gehouden en tot de .a-lgemeene mobilisatie besloten. Dinsdag morgend om 4 ure was de geheele Engelsche vloot op oorlogs voet. Uit Malta wordt geseind dat de Engelsche vloot welke zich daar be vond, bevel ontvangen heeft in volle vaart te vertrekken. Men weet niet waarheen de vloot getrokken is, doch men denkt, dat zij last heelt, zich hij de Fransche vloot pers, zo«»als Liongel on zijne manschappen noemde. Hij werd ongerust toen hij hen niet zag terugkeeren, en zond twintig man uit, om hen op te sporen, on toen dezo lot de noodlottige rots genaderd waren, werdén zij omsingeld en onbarmhartig vermoord. Slechts een hunner, die wat achter gebleven was, ontsnapte den dood en kwam zijne over sten berichten, wal hij gezien had. Geheel ter neder goslageh door deze treu rige tijding, begrepen de majoor en zijne officieren, dat zij verraden waren, ön beslo ten den terugtocht aan le nemen; om zic.h langs eenen beter bokenden weg^ naar de Bergen van Abrow Kor te geven. Het leger was sedert twee dagen op de gang, toen men in eene kromming van den weg twee indianen zag naderen. Zij' droegen een wil vaandel, en op liet gezicht der En- gelschen stonden zij stil en bogen zich met het aangezicht tot de aarde vervolgens hie ven zij hun vaandel op en zwaaiden er mede ten toeken van vredelievendheid. Verbaasd over dezo ontmoeting, liet de ajoorhalt houden, en aanstonds werden de afgezanten tot hem gebracht. «Wij belmoren lot den stam van StMarïa, zeide do oudste der indianen, terwijl hij zich boog voor don majoor. «Wij worden tot u gezonden door uwe vrienden, en wij komen u onzen bijstand en vriendschap aanbieden.» «Weest welkom,» zeide de majoor, «doch li welke vrienden spreekt gij «Lees dit papier, hernam de Indiaan, hét zal u meer zeggen dan ik, want den naam w er vrienden ken ik niet. Mijnheer Thompson nam den brief en nek naar de ondertuekening zij was van William llarlej. 6 AUGUSTUS 1914 .i De Mobilisatie in Rusland Luidens eene depeclie aan de «Daily Chro nicle» verlieten alle buitenlieden hunne dor pen om zich ter beschikking van de militair© overheid te stellen. De mobilisatie neemt bui tengewone verhoudingen aan. St-Petsersburg, Moscou en de andere steden van het keizer rijk gelijken aan kampen waar eene onwaar schijnlijke menigte krielt. Er-Zijn weinig fa milies die geen een of meer soldaten geleverd hebben. Duizenden jongelingen overigens ne men vrijwillig dienst. Niettegenstaande dit blfjft Rusland kalm. De troepen van Azië gemobiliseerd St-Petersburg. 17 legerkorpsen van Sibe- rié zijn op weg naar Europeosch Rusland. De Grieksch-Bulgaarsclie kommissie die bezig was met den twist te regelen die over de grensafbaleening ontstaan is, heeft hare werkzaamheden opgeschorst, daar zij in de onmogelijkheid is tot 't akkoord te geraken. Eone nieuwe oorlog tusschen Griekenland en Bulgarië is te vreezen. Nochtans duren de on derhandelingen tusschen de Grieksche rogee- ing en Rumenië voort, opdat dit land zou tusschen kernen om Bulgarië te dwingen het traktaat van Buearest na te komen. De Grieksche regeering heeft evenwel de algomeene mobilisatie bevolen, zoo gezegd als proefneming. Al de staatsarchieven zijn naar Salonika overgebracht. Uit Novorossisk wordt gemeld dat de Duitsche stoomei1 Athas door de Russische overheden gekaapt is. Het eiland Alam is door de Duit- schers bezet geworden, De visschers verhalen, dat een Russisch pantserschip nabij het eiland gestrand is en hopeloos verdwenen is. Fransche officieren beproeven eene verkenning. Koblenz, 2. Acht Fransche officieren in Ruitsch uniform hebben getracht, in een auto de grens te Walbeek, nabfj Geldern, over te steken. Deze poging is echter mislukt. «Waarde majoor,» schreef hij, gij kunt geen denkbeeld maken van liet zalige ge voel, dat mijne ziel vervulde, toen de gou- ieur mij genade voor mijne vrienden schonk. Ik vloog naar hunnen kerker, hun bet gelukkig bericht van hunne bevrij ding te brengen. Zij vielen aan mijne voeten en bevochtigden dezelve met hunne tranen, Hunne erkentelijkheid maakte mij verleg want ik vergold Oramaïka slechts den dienst die zij mij bewezen had. Ik nam dit geluk kig gezin mede. on voor mijn zelvon mis schien nog gelukkiger, dan zijn leden, dankte ik met hen dien God die mij het werktuig zijner goedheid had doen zijn.». Toen vernam ik van mijne vrienden alles wat He lena betrof, en hunne ongerustheid evenaar de mijne, toen ik hun z'-ide. dat niemand mij eenig bericht wegens haai- had kun geven. Ik besloot daarom met hen naar de S1® Maria te gaan. Roods des anderen daags brachten wij dit plan ton uitvoer, en bij on ze aankomst aldaar hadden wij het geluk onze nicht te vinden, wier blijdschap niet minder was dan de onze. Ik verhaalde haar uwe ongelukkon gij kunt u voorstellen welk doel zij daarin nam op hare beurt sprak zij daarover mot eenen vromen zendeling, die hier een bijna onbe paald gezag voort Op do stam van dezen vader, bood het hoofd van den stam aan stonds zijne dapperste strijders aan, om u do Abrow Kor's te helpen overwinnen. Wan neer gij u langs den weg, dien de buide In dianen u wijzen zullen, naar Ste Maria be geeft, zult gij andorhalven dag later op de plaats aankomen, en gij zult daarvertrouwde wegwijzers, onversaagd© soldaten en op rechte vrienden vinden Een getrouw gebruiker van het bekende ondwater O DOL heeft Pegasus bestegen, en het volgende vors gedicht, op eene niet- meer onbekendo melodie Wijze Pui'PCHEN. Ilc ken een aardig popje Met oogjes als fluweel Zij hoeft een aardig kopje. Maar haar tandjes die zijn geel Laat nu) je nu eens raden Hoe dat verdwijnen kan, Het gaat niet weg door baden Ik raad je Odol aan. Het staat er op te lezen Op flocschen groot en klein Men behoeft niet bang te wezen Dat het bedrog kan zijn. Ja Odol moet er wezon Ja Odol moet er zijn Men behoeft niet bang te wezen Dat hot bedrog kan zijn. Ja Odol is zoo fijn In flossohen groot en klein - Odol, ja Odol moet er zij». Odol maakt mond en tanden rein Odol, Ja het is Odol, dat moet er zijn Ja moet er zijn Odol, Ja Odol moet er zijn Odol maakt mond en tanden rein Odol, Ja het is Odol, dat moet er zijn Ja moet er zijn. Lingner-Werke, Dresden. Aktiengosellscliaft, EENE HERINNERING Het eerste wapenfeit. Het was gisteren dag op dag 44 jaar ge leden dat de Duitschers en de Fransche het eerste gevecht te Saarbrukken leverden. Napoleon III, die met zijnen zoon het ge vecht bijwoonde, telegrafeerde naar keizerin Eugenie Louis heeft don vuurdoop ontvangen. Hij is bewonderensweerdig kalm geweest. Een gelegenheidsdichter maakte toen een dichtstuk, eindigende met de woorden Een brandende stad was uw doopvont n En 't water was tranen en bloed I... a a Na Saarbrukken, dat de Franschen als eene overwinning signaleerden, volgden Weisemburg, Weert en andere beroemde- Islagen, welke elkaar met zulke verba- zendo snelheid opvolgden, dat Europa er verbaasd van stond. Toen de majoor dozen brief gelezen had, vroeg hij uit gewoonte naar Cesar en deu dapperen Ralk daarop wijdde hij een. zucht aan hun ongelukkig lot on deed zijne officieren bijeenkomen, welke hij den brief' van William 11 arley mededeelde. De gevoelens waren eerst uiteenloopend maar omdat men, bij het aannemen van dit voorstel duidelijk scheen le winnen, besloot- -men eenparig zich naar Ste Maria to hege ven. "Wij geven ons over aan de goede trouw van uwe hoofden zoide de majoor tot de Indianen. «Wij zullen u volgen geleid onze schre den naar uwe stamgenooten, en dat de he mel met u li»den zij. »De dauw des hemels valt roods met den. dageraad op de nederzetting van S4® Maria, zeide de ouJato der indianen. «En de zon verguld haren oogst en kleurt hare druiven zeide de jongste. In de nederzetting van St Maria, zijn altijd' harten geneigd om do ongelukkigon to ont vangen. en de armen van haro strijders zIjd- steeds bereid, om de wapenen op to vatton- ter verdediging der onschuld. Na dezen lof groetten do Indianen den majoor met eene diepe buiging, ener werd bevel gegeven, om lo vertrekken. Nadat men eene kleine vlakte was over gegaan, wende men linkscli, om een dicht woud in le trekken. Do soldaten lieten zieh reeds afschrikken door de vermoeienissen van den tocht on do hindernissen op hunnen weg. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 2