De Franschen komen af Laatstebsilebten Be uitbetaling Brie Fransche legerafdeelmgen op ons oorlogsveld. Europa tegen Huitschlaed Duitschland wordt stapelgek Mös sp&nsft aaageftoyden ALLERLEI BERICHTEN Bcterclilearel SouSry Oisze "vrijwilligers De Franschen komen ons in verhaaste marschen ter hulp. Wij geven geene aanduidingen over hunne be wegingen en wij zetten alle patriotten tot de groot ste geheimhouding aan. Vijf of zes Fransche infanterie soldaten zijn per automobiel in Luik aangekomen. Zij werden toegejuicht. Een Fransch vlieger vloog voorop en kondigde de komst der Fransche troepen aan. ODstearijkssiie neerlagen aan da Servische grens Nieu wsbsrichten HT ST08PKE ven JACQUES KEEPS Kerft vaa Sint-Martinus, AALST. OPENBARE GEBEDEN Een siGïit'iioeigs poging dei' Duitschers verijdeld Het 76 Duitsche leger korps vernield. De Belgen houden Hink stand Een kasteel door Duit schers bezet, wordt dooi de Belgen in de lucht gejaagd De Duitschers trekken zich achteruit in Rusland Een gevecht met de bajonet De Ouitsche lieyeüteMter zou krijgsgevangen genomen zijn Ieger- half Generaal French in het Ministerie van Oorlog Het 1 Oe Duitsch korps zou ook vernield zijn Eene nieuwe Belgische overwinning Koning Alliert oppgröevellieljlisr van M Fransclt-Bügisch leger Ce Engelsclre staf le Brussel Holland maakt zich bereid om bt voorbeeld van Bslyië ie voip MÜGUSYUS1944 Nabij Zeebruggo beeft de gendarmerie 3 Duitsche spioenen aangehouden die bezig •traren de elektrieke draden af te snijden.P Een Duitscher, in een hotel te Oostende afgestapt liet er eens valies staan en zegde te zullen teruglcêeren. De hotelhouder verwittigde depolicio.Men fcwam de valies.eens nazien en vonder zeven, bommen in. Al de aanwezige Duitschers werden door de Oostendsche Burgerwacht, naar het poli- Ciebureel gebracht. Van zes had mon weldra de zekerheid dat ïij spioenen waren. Zij werden tor beschikking der lirijgsover- heid gesteld. Een hunner is een Duitsch offi cier. Duitsoh plan voorbereid De Duitsche ministor, te Brussel verblij vende, heeft, vóór zijn vertrek, verklaard (fat de Duitsche legerstaf hot oorlogsplan ver schillende koeren hermaakt heeft en dat het telkens op Belgié's grondgebied neerkwam. Jlij kon in Frankrijk meeie.li.ilc langs. Nancy en omtrek binnenvallen, wilde zachtjes over ónze forten beschikken, maakte ons hang omdat wij ons niet levorden aan Duitschland en verklaarde ons ten slotte den oorlog Plannen van onze streken zijn dus in 't bezit der Duitschers. maar zooals de eerste ontmoe tingen aantoonen hebben de onzen hunne eeuwenoude dapperheid getoond. Do sterkste en geoefondste soldaten dor wereld, de Ulila- iwn. zijn door onze lanciers onder handen genomen. Over de Fransohe en Engelsche troepen Velo lozers zullen het zonderling vinden, dal wij niets schrijven over de beweging der Engelsche en dor Fransche troepen. Wij gehoorzamen hier aan onzen plicht. Do Duitschers mogen door de Belgische drukpers niet ingolicht worden, over de be- woging onzer hoiiclgenooten. Daarom is het. ordewoord gegeven, dat iodereen zwijge. DB OORLOG MET RUSLAND 5 milliard voor den oorlog. Berlijn 4 Oogst. De Reichstag, na een oorlogskrediet gestemd te hebben van 5 milliard, heeft zijn zittingen tot 24 Novem. verdaagd. Duitschers nem8n Kibarty in Koerfïngsberg, 4 Oogst. Duitscho troepen hebben Kibarty, met weinig verlies. ÏDgenomen. De Russen trekken terug naar het Oosten, gevangenen achterlatend. Beslag op de Duitsche banken. Rerlijn, 4 Oogst Rusland heeft, op zijn grondgebied, als oorlogsbuit beslag gelegd Dp de golden dor Duitsche banken. DE VOLKSSTEM niet toelieten, zijne plannen te wijzi gen. M. von Bulow deed eene verlila- ■ring in denzelfden zin en voegde er bij, dat Duilschland nog veel belangrijker vraagstukken op te losser, beeft, dan dat van 1870. "Vandaar zijne overdreven legeruit- breiding, Europa is echter niet ingenomen met de lotsbestemming welke Duitsch land droomt, Heel Europa staat op tegen dat monster, tegen bet laatste der beschaafde volkeren, dat een •oorlog wil om zich uit te breiden Duitschland stikte, bad do vreemde havens noodig, moest alles nemen wat bet noodig had. Niets kunnende stelen, wordt Duitschland woedend. Italië scheurde zich reeds van bom af. Oostenrijk helpt den Duitscher niet, en hij zit nu met Rusland, Frankrijk, Engeland, België, en morgen misschien wel Holland, Zwitserland en Denemarken op den nek. De toestand der Duitschers is ha- cholijk, doch zij hebben hem gewild. Biddon wij God, dat bij niet toelate dat Europa moot geregeerd en be- heerscht worden door zulk volk. Bidden wij God voor do verbrok keling van bet Duitsch grondgobied, dan zal de oorlog voor altijd uit zijn Kinkhoest, bronchiet en valling. Vroeger stierven jaarlijks (luizende hinders van deze •ziekten welk huisgezin heeft op het kerkhof geen kind liggen, van deze ziekte gestorven Met Kinkhoest remedie Halewyck, apotheker, •Groenselmarkt,Oostende, ontsnappen zij al len. Verkrijgbaar Aalst, apotheek De Valke- neer j Antwerpen, De Beul Dendermonde, Roman; Geeraardsbergen, Van Damme; Aal ter, Tavern ier. Honderde certificaten bi] elke remedie. Elke apotheker zal welhaast de Kinkhoestremedie Halewyck moeten bezitten. Prijs 3,50 fr. Jemeppe. Vreeselijh koolmijn ongeluk. Zes werklieden verdronken. Op bet oogenblik dat men niets andors meer hoort dan van oorlog, komt onze-cBelgische nijver heid getroffen te worden door eene vreese- lijke ramp. In den koolput van Jemeppe-Auvelais- waren zes werklieden bezig eene scheur too te maken die ontstaan was op den bodem der mijn. Eensklaps drong het water naar bin nen. De zes werklieden werden spoedig door liet water achterhaald, dat in reusachtige hoeveelheid toestroomde. De zes ongelukkigen konden niet meer weg en kwamen jammerlijk om hun einde op den bodom van de mijn. Die ramp hooft in hooi de streek eene groote verslagenheid verwekt. 't beste merk ^vV- Overal hebben de plaatsbevelhebbers de handen vol, om do vrijwilligers aan te nemen, die zich komen aanbieden, om het Belgisch leger te gaan versterken. En uit allo stan den der samenleving trekt men binnen. Zoo noemt men onder degenen die zich te Aalsi ingavon, MM. Henry Moens-De Clippele, Fernand Calewaert, Willy Breckpot, ènz.... lieden Vrijdag trekt ook onzeboekhouder, M. Alfons Meert op naar Mechelen, om dienst te nemen in het 1° karabiniers. Ook van rond Aalst zijn er vele vrijwilli-, gers binnen. M. C. Blancquaert, van Lede, I*|at ons weten, dat zijne twee zonen, Jules, handelsreiziger en Eilmond, student te Leu ven, ook binneiigegaan zijn. Ouzo beste gelukwenschen aan al die moe dige Vaderlandslievende jongens... van do militiovergelding voor de eerste week aan de buisgezinnen van militairen onder de wapenen, zal hier te Aalst kunnen geschieden, naar alle waarschijnlijkheid Zaterdag toeko mende in den namiddag. Alles laat voorzien dat het hiertoe noodige werk, met veel iever aange-: vat door dé lëeraars van de Staatsmid delbare scho.ol, dan zal gedaan zijn. Bericht van den bepaalden dag en uur zal morgen Vrijdag uitgeplakt worden. Be Burgemeester, Sfl.-L. GKEERAERDTS. De onzijdigheid der Vereenigde Staten. Washington, 4 Oogst. De Voorzitter ier Vereenigde Staten heeft aangekondigd lat de Vereenigde Staton zulleu onzijdig vlij ven. De Nederlandsche kust bewaakt door Engeland. Rotterdam, Dinsdvg. Twee-en-twïnti;. Engelsche oorlogsschepen kruison voor hel «iland Texel, aan den ingang der Zuiderzee. Zij pogen te vergeefs de Save over te steken TJit Nisj, 3 Oogst Dezen morgend heb ben drie Ooslenrijksche regimenten, door grof geschut ondersteund, de Serviërs bij ïmederevo, op 40 kilometers van Belgrado, aangevallen. Zij werden roet zware verliezen ternggeslagen. Van een andoren kant poeren deOostenrij kers, door een vloot van ;L- h--pen onder steund, zonder welgelukte :i gedurende zes dagen, over deSave te geraken. Een Hongaarsch regiment door eene mijn vernield. Msn meldt dat een Hongaarsch regiment in Servië door de ontploffing eener mijn werd vornield. Evenals Napoleon eone eeuw gele den, is Duitschland erin gelukt, na- gonoeg heel Europa tegen zich te krij gen. Hoe afgrijselijk deze ramp ook moge wezen, moet men toch begrijpen, dat zij onvermijdelijk was. De oorlog was gewild. Duitschland wilde - Ueber alles boven alles zijn. Al zijno inzichten en werkingen Strekken enkel daarheen en Keizer Willem verklaarde onlangs nog, dat tb- Vslemrning van Duitschland hem Do alkooi is de groote vijand van het volk de Chicorei der Trappisten Vincart is zijn gi'oote vriend. Moorsel. Doodelijk rjtuijonkeluk. Woensdag had do genaamde Clement Van den Broeck, brouwersknecht hij de kinderen Partenlier, bior gebracht bij Frans Vermoe- son, Poevorstraat. Wat er juist gobeurd is weet men nog niet doch de paarden zijn op bol gegaan én Van den Broeck, na vorscheine moters ver 'mede- esleept te zijn geworden, werd overreden. De ongelukkige was inwendig zwaar ver wond. Hij werd in eene naburige herberg binnengebracht, waar een gonceshoer wel dra vastsLelde dat de toestand van het slachtoffer hopeloos was. Hij deod hem de laatste II. Rechten toedienen. De ongelukkige Van don Broeck bezweek kort nadien. Hij was pas 19 oud en een doorbraaf jongeling die zijne ouders flink terzijde stond. Eene aanvraag per postkaart is voldoende, gestuurd 8, place de l'Opera, te-Parijs, om franlio en van alle kosten vrij een staal te ontvangen der vermaarde tandenpoeders van Dr Pierre. Ze gebruiken is ze aannemen en eene proef kost niets. Wetteren. Ontploffing. Gisteren nacht rond 12 ure grepen boven de gemeen te eensklaps verschilligo hevige ontploffingen plaats die de inwoners ten zeerste verontru- stón. Do praatjes gingen hunnen gang doch eensklaps word bericht dat de Ethorfabriek der Naamlooze Maatschappij Cooppal en C10 ter wijk Boirstoppol alhier in brand aloud. Gelukkiglijk was de ramp zoo erg niet. -In voornoemde fabriek was eenon appareil dienende tot i'e bewerking van den Ether mot geweld ontploft, tevens do ontploffing ver oorzakende van verschilligo opgevulde krui ken. Dit waren dan ook do verschillige he vige slagen die men in de gemeente gehoord had. De ontploffing had een begin van brand veroorzaakt dio door de toegesnelde personen bij middel van het bluschmateraal der fa briek kon gebluacht worden. Oneindig veel volk', policie, pompiers enz. waren ter plaats des ongevals geloopen, zoo dal een ordedienst moest ingericht worden Antwerpen. Overreden. Zekere Al fons Hendricks, in de veertig jaar oud, werkman te Hemixem, is gisteren aldaar overreden door de automobiel van Dr Do Backer. Do man liep juist over den sl een weg, toen no automobiel aankwam; hij werd hooi erg gekwetst en bodiend van de H. Sacra menten. Een zijner heenen is gebroken. cm te bekomen den Zegen vartGod over het Belgisch Leger. MR BJOIJÜB et aas sSaass de 7 Awg, te 7 ure Mis met Algemeene Communie. Na de Mis Toewijding van Belgenlcind aan 't Heilig Hert van Jezus. Te 8 ure 's avonds Plechtig Lof waaronder Roozenkrans. Na 't Lof'Boetprocessie binnen de kerk onder het zingen der Litanie van Allo Heiligen Abdij Affiigeni Dijns(lag,bü liet officieel bericht der oorlogs verklaring van Duitschland aan België wer den de volgende schikkingen genomen in de Abdij der Kruisvaders 1° Hot Mirakulous Beeld van Onze Lieve Vrouw van Vrede werd plechtig uitgesteld in het midden dér kerk. Woensdag zou de mis van 8 ure plechtig worden gezongen ter eore van O. L. Vrouw in Vrede en Sint Benedictus om Gods l.e- •herming over onze soldaten en ons Vador- land af te smeeken. 3" Gedurende al de tijd dat de oorlog zal duren zal er allo avonden, om 7 1/2 ure den H. Rozenkrans gebeden worden, de Litanie -van Alle Heiligen, met do geboden door de H. Kerk voorgeschreven gedurende don oorlogsèrijd, gebeden en plechtig Lof gedaan worden. Reeds van Djjusdag avond werd deze in drukwekkende Oefening door veel volk bijge woond. Woensdag woonde eene ingetogeno menigte al do missen by en talrijke personen naderden tor II. Tafel. Doch uittermato aandoenond was hot, toen onder het zingen der Versper om drjj ure. de kerk vol volk stroomdo. allen lieden van Aalst,om er O.L.Vrouw van Vrede om hulp en bijstand te smeeken in deze be- trde tijden. Na de Rozenkrans gebeden en den zegen met liet Allerheiligste ontvangen te hebben zijn de Maria/s kinderen van Aalst,ingetogen, vertroost.en versterkt naar hunne huardstode weergekeerd. Laat ons hopen.dat O. L. Vrouw van Vrede de smeekingen barer dienaren goedwillig zal aanhooron en liét onweer der vervolgingen en den goosel fles oorlogs spoedig van onzen bodem zal afweren. De Duitschers met hunnen keizer aan het hoofd, moeten allen zot gewordon zijn. Naar het schijnt hebben zij nu eene nota •aan Italië gezonden, waarin zij Italië met den oorlog bedreigen, indien Italië, Oosten rijk en Duilschland niet helpt. Donderdag morgend is eene patroelje Duitschers, welke tusschen do forten door gedrongen was. Luik binnengedrongen en het huis genaderd waar do staf zetelde. Zij poogden den bevelhebber der plaats, de heldhaftige generaal Leman te dooden, doch hun aanval mislukte. Zij zelf werden ge dood. Hot gevecht in den omtrek van Luik buiten de forten wel te verstaan beeft geheel den nacht geduurd. Twee Belgische regimenten hebben ten noorden van Barclion, wat nog overbleef van hot 7® Duitsch legerkorps, geheel uit geroeid. Eb* zijn duizenden Buitschere gedcoiB en gewend. De laatste beriohten welke wij oin 41/2 u. uit Brussel onlvangon, melden dat Luik en tl do forten uit den omtrok nog onaange roerd zijn. De Duitschers die vruchteloos pogon de forien te overmeesteren worden ovoral met zware verliezon achleruitgeslagen. De Duitsche troepen trekken zich achter uit in Rusland, alles op hun doortocht in brand stekende. De Russen achtervolgen hen. Tusschen de forten van Fleron en Evog- née hoeft een linieregiment -de Duitschers met de bajonet aangevallen. De Duitschers •moesten op de vlucht. Generaal 'von Emmich, zou Donderdag morgend door eene Belgische legorafdeeling krijgsgevangen genomen zijn. De kanonniers van het fort van Embourg, bemerkt hebbendo dat de Duitschers het kasteel van Longres bezet hadden en er zich zochten le versterken, hebben liet kasteel in puin geschoten. Al die er zich bevond bloef dood onder de jiuinen. Generaal French verbloof Donderdag morgend geruinien tijd in het ministerie van oorlog, te Brussel. Het 10® Duitsche legerkorps dat verledo'ï nacht tegen Luik optrad, is tusschen de for ten over ondermijnde plaatsen gegaan. Deze vlogen in de lucht en gansche batal jons Duitschers kwamen om. Donderdag morgend lagen moer dan 1200 Duitsche dooden en gekwetsten tusschen de forten. Een niet officieel bericht meldt, dat nabij liet fort van Boncelies de Duitschers na vrao- selijke verliezen moesten wijken. Zij zoudeu 4000 man buiten gevecht hebben De Belgen maakton zich meester van 20 kanotis en van 1600 krijgsgevangenen. Naar het schijnt zou het wederom het 12® liuio zijn dal zich hier onderscheidde. Tusschen België en Frankrijk is e«n ver drag geteekei.d, Koning Albert opperbevel hebber benoemend van hot Fransch-Bulgiseh leger. De Engelscho si af is Donderdag morgend te Brussel aangekomen. De officieren slapten af in de statie der Leopoldswijk. WEERKUNDIGE WAARNEMING vau M- Caiiiiel Praet, opticien-speciaiiste Aalst. Lange Zoutstraut, (i 6 oogst. ló ures KERK DER EE. PP. CAPUCIENEN. O. L. VROUW HEMELVAART, 15 August!. Om 9 ure, plechtige Hoogmis Missa in honorem S. Sölvatoris van Nekes, 4 stemm. Avonds, plechtig Lof om 5 i ure, Duo Seraphim.», 4 ist, van VittonaAssumpta Thans begrijpt men in Holland den st. vaniikaim; Tantum ergo 4 st. Duitsche werking. Ook maakt Holland van Diebold. 1 zich bereid, de Duitschers op dezelfde wijze Onder het Lof, sermoen door den Z. E. P.jle ontvangen als de Belgen deden. De Hollandsche troepen worden in Hol- jlandsch Limburg samengetrokken. BERTIIOr.D. Marialied, van Hamers. Barometer Thor r.n W ind west ooruil* schoon

De Volksstem | 1914 | | pagina 3