Brief uit Antwerpen Zal Luik ingenomen worden? Eeae proklamafie van Keizer Wilhem r,*. ^v Oramaïka, Eervolle Hitldebewijzen De Duitsehers zijn hang van tiet gevecht man tegen man Een nieuwe gfoote veldslag zon Wat het woord van don Mof lis. Onze gekwetsten Duitsche manieren... AANGESLAGEN De Duitsehers naderen Dinant en Namen Wat Holland doet. Esn gevangene van naam Vaderlandsliefde Den T Augustl t914. ta'stpat van beleg, te Antwerpen. Verra- lars voor den kop geschoten. Een niet pngenaam bezoek aan Duitsche en'Duitsch- tztede herbergen. De poorten der stad treng bewaakt. Onbeschrijfelijke geest» t«t bij het vo-tk. Voor de dagbladen. Het A»twerpsclie volkis-ahgewoan geraakt fen don staat van beleg. Overal liggen bar-. »v wachten en soldaten. Generaal Dtrfoar, (rygsgouvernenr, beeft na het opperbestuur jnaer stad. Aan de haven is a-Hes doodsch en pod; 't is zeker dat de Duitsehers die hier bo goed onthaald wierden, nu voor eeuwig, k> dry dagen gedaan hebben bij 't Antwerp- pbe volk, zeoals ten andere by heel het felgische volk. Heel goed zouden in de toe- «ómst deze woorden, vandaag a-itgespFoken por een groothandelaar onzer stad, kunnen ©waarheid worden Vroeger waren wij {Foot Antwerpen, maar dit groote Antwerpen tas eigenlijk het Duitsch Antwerpen nu lórden wij misschien terug het kleine Ant werpen maar dan zal het toch ons Antwerpem feu- I Hier op de plaats is het in ieders spraak dat De-Keizer van Duitschland heelt de vol gende proklainatie uitgevaardigde Aan het Durtseh-leger S «.-Aan de Duitsche vloot «.-Na drie-en veertig jareö.wrede, moetik aVle weerbare Duitsehers onder de wapens poepen. Het geldt hier de verdediging van onze heïligstereehtea, van ons vaderland, van on zen haard tegen een schurkachtige aanval. Wij zijn-omringd door vijanden. Dat is de-tee- stand Wij moeten ons aaneen langen, moei lijken strijd en groote opofferingen verwaoh- n. Ik heb vertrouwen dat de oude oorlogs geest nog onder het Duitsche -volk leeft, dien maehbigen krijgsgeest, die overal en ten allen koste, den vyaad aanvalt, en die altijd den schrik en de vrees was van onze vijanden. Ik heb vertrouwen in dion krijgsgeest, Duitsche soldaten In ieder var. u blaakt den ontembareu wil tot de zegepraal. Ieder van u weet als zulks noodig is, als een held te sterven. Herinnert u groot en glorierijk yer- ±uer op oe piaais is nei. ili louoio oviaan u«u -«fA».» i Je grootste Duitsche handelaars, die hier te- deden; Herinnert u, dat gy Duitsehers z#t ^etwerpen jaar en dag verbleven en er hun Itapels goud verzamolden eenieders achting in genegenheid bezaten, alom welkom en trienden van den huize waren, dat die heer en jis de onnoemlijkste lafaards, hun trouwste irienóen verraderlijk hebben willen overle- teren in de handen der Duitsehers. En men toemt de groote verraders met naam en loe- »am by de. meesten was er een «von» bij poals von Bary, die als consul vrij geleid had [aar Duitschland. Andere personeu uit de ümzienlijkste Duitsche familiën zijn aange- jóuden en naar my ten stelligste werd ver keerd, meer dan een van die grooten hebben !un verraad met den dood betaald. Het zijn èrschrikkeryke maatregelen, maar wat wilt fe Te Visé en omstreken werd ons brave folk uitgemoord Kunnen wij ons dan laten terraden om op onze beurt die gruwelijke food te beleven. Neen, we sneuvelen liever Ct liet geweer in do hand en vinden liet 1 glorievoller om te komen door de vijan- jjalyke kogels dan dooreen snood ven'aad. /En nu een enkel woord over een feit dat lekei' te betreuren is. Eenige personen hebben ioor een paar dagen verscheidene herbergen freeger door Duitsehers bewoond, kort en [jein geslagen. Hoewel zulke feiten in deze tnislandigheden wel te verklaren zijn, is de feak niet goed te keuren. Wat nut beeft hot beh, kassen, tafels, stoelen en pianos stuk te faan. En daarby, in Duitschland verblijven |Ok Belgen en men zou togen ben heel wat, jerschrikkelyker verdrukking kunnen uit- »fenen. De krijgsgouverneur. heeft, al de in- en uit- rangen der stad streng doen bewaken. Aide Jtadspoorten zijn bewaakt door talrijke bur •ervvachten. Niemand feae door. zoo bibniet paar niemand mag met eetwaren nog uit (Ie rtad; alles moet erin blijven voor het geval ^at Antwerpen zou belegerd worden. - Vandaag kwamen de bevestigingen van de lebitterende wapenfeiten onzer soldaten te juik 25,000 Duitsehers werden buiten g< jecht gesteld. Die wondervolle zegepraal ferwekte een onzeggelyke geestdrift. Ant- perpon hiodtbovendion een feestelijk uitzicht. Aan al de huizen wappert de nationale vlag; fp ieders horst prykt oen nationaal striksken; je menschen zyn alle dagen op hun zondags, in de kerken wordt er aanhoudend gebeden. Jlveral is het een grenzelooze bewondering Joor onze onsterfelijke jongens uit den strijd >an Luilc. De helden, gesneuveld onder het ^Boordend vuur en in den kogelregen van de jluitsehe kanonnen te Luik, belmoren tot de HiRterfelijkheid. Hun roem is gevestigd over jieel de wereld. Ton einde ^eeiie al te groote gejaagdheid jnrler het volk te verspreiden, heeft generaal pufour bevolen, dat voortaan geen onkel intwerpsch diigblad meer dan 2 uitgaven mag Jiebben, welke op vastgesteld uur moeten trilkomen. Die maatregel verwekt algemeene goedkeuring. MAX RAM. Dat God met ons weze Gedaan in het paleis te Berlijn 6 Oogst. (Het.) WILLEM. 'ut* Wy gelooven dat het onnoodig is, daar iets by te voegen. De keizer betitelt de heldhaftige verdedi ging onzer vrijheid mot de lieflijke bena ming van schurkachtige aanval. Meer en meer blykt het dat die man niet wel bij de zijnen is DE MAAGD DER WOESTIJN 44 0 VERVOLG. Ook de vrouwen kwamen bij hunne ge- rangenen eenen lijkzang zingen. Zij' bezon gen den roem der belden van Abrow Kor. de vernedering van deze vijanden, en het geluk der dochters van dien stam, wanneer zij de strijders zagen wederkeeren, welke hunne vaders hadden bestemd om hunne echtge noten le worden. In dien tusschentijd paf Ralk zijn hart lucht door duizende verwenscliingen legen de wilden le uiten, en Liongel trachtte, of schoon te vergeefs hem denkbeelden in te boezemen, die voegden aan een christen, die •op het punt staat van testerven. Eindelijk hadden de lijkzangen opgehou den. Er was een gerommel gehoord hot weergalmde in de verle. Doch boven alles uit hoorde men eone stem keroë, keroë roepen. Oogenblikkelijk word hot feest geschorst. De slachtoffers werden in hunne hutten ge bracht en daar nog zwaarder geboeid, ter wijl de wilden den vijand te gemoet trokken want keroë was liet toeken dat de vijand den stam van Abrow Kor kwam aanvallen. KEGEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. De berijding. De strijd was langdurig, de gevangenen boorden hot vuur der troepen zij waren overtuigd dat liet de Engelsolien waren, die bun liulp kwamen brengen. Wij moeten ken dus alleen laten strij- De Franschen zouden eene schitterende zegepraal behaald hebben te Librament. I5.GG0 Duitsehers zouden gesneuveld zijn Verscheidene bladen melden, dat de Fran sehen, Vrijdag, te Libramont, in Belgisch Luxemburg, eene Duitsche afdeeling. welke uit het kamp van Elsenborn vertrokken was, om rechtstreeks door Luxemburg in Frank rijk te vallen, verrast hebben. Na een verwoeden strijd zouden de Duit sehers achteruit gedreven zyn, meer dan 15.000 gesneuvelden op het slachtveld laten de. Hot was Zaterdag morgend echter onmoge lijk, zekere inlichtingen te krijgen over dit wapenfeit. Een tetepam-van M. Poincaré. De stad Luik ridder van het eerelegioen. M. Poincaré, president der Fransehe "Republiek, heelt aan Koning Albert volgdnd .telegram gezonden Ik hen gelukkig Uwe Majesteit te kun nen aankondigen, dat het gouvernement der Republiek de moedige stad Luik met het Eerelegioen komt te vereeren. Het gouver nement houdt er aan, de moedige verdedi gers der plaats on geheel het Belgisch leger waarmede het Fransehe leger sinds dezen morgend zijn bloed op liet slagveld laat, eer te bewijzen. (Get-.)~-R.- POINGARE. Keizer Willem kan toelj sy ne-soldaten den noodigen moed niet inpompen. Zy gaan naar liet slagveld omdat zy moeten, 't Is dan ook niet te verwonderen, dut -zy hunne wapens overgeven of wegwerpen en zich laten gevan gen nemen, zoodra zy hunne officieren neer geveld zien. Zij zijn ook hoegst verschrikt van sabels en bajonnetten. Niet zoodra doen onze jongens een aanval met het blanke wapen, of men ziet de Dtüfschers uiteenstui ven als hazen. Die niet zeer genoeg kan loo- pen geeft zich over... De zoen van een Duitsehe generaal gesneuveld. De zoon van graaf von Arnim, een der be velhebbers over het Duitsch leger, is te Maastricht overleden aan de wonden die h"y tijdens den aanval te Luik bekwam. Do jonge officier was 19 jaar oud. Zyne moeder werd verwittigd, dech kwam slechts te Maastricht aan toen haar zoon reeds bezweken was. Eene Generaal Leman straat te Antwerpen. /rtrcirdraws Tro vJéberhar LSTnafTstraaf. Aan (le stedelijke overheid is de bekrachti ging dezer verandering gevraagd. De Duitsehers bewonderen de Belgen Verscheidene Duitsche krijgsgevangenen hebben verklaard.dat zy letterlijk in vernom- ming staan, tegenover den heldenmoed dei- Belgen. Zij bevestigen, dat de Duitsehers zich in 't geheel aan geen tegenstand verwachtten en dat zij zelfs niet wisten in België te zyn. De Duitsehers schatten zelf dat zij reeds meer dan 25.000 man verloren Vele Duitsche soldaten, gekwetsten en krijgsgevangenen, haddon geone enkele kar does meer in hun bezit toen zy in handen der Belgen vielen. Zulks bewijst genoeg, dat in stryd met den bevoorradingsdienst der Belgen, dezen der Duitsehers veel te wenschen laat. den, zeide de sergeant tot Cesar I.iongel Onze boeien knellen te zeer, om deze los te krygen, antwoordde Liongel. Ja, maar zij zijn toch te zwak om niet verbroken te kunnen worden, en daarop wendde en draaide Ralk zich zooveel hij kon. Ten laatste gelukte het hem evenwel eene hand los le krijgen en toen was hij spoedig geheel vrij en dadelijk beproefde hij om Liongel van zijne boeien te bevrijden. Victoria. riep hij, bijna dol van blijd schap, dood aan de wilden, leven de ma joor Thans zag hij rondom zich tomahawks, bogen, pijlen, en alle krijgsbenoodigdheden dor wilden. Hij hing Liongel eenen pijlko ker om en gaf hem eenen knods in de hand. terwijl hij de andere nam. Toen verliet hij de hut, zijnen luitenant uilnoodigende om hem te volgen. Nauwelijks hadden zij eenigo schreden door den verlaten kraal gedaan, in de rich ting van den kant waar zij hoorden vuren, toen een Indiaansch meisje, gekwetst en bijna stervend zich aan de voeten van Lion gel kwam werpen. Ik had gezocht u in het verderf te stor ten, zeide zij, maar nu wil ik u redden. Zij is reeds hij uwe vrienden. Volg mij. Zij, zij, wie zij vroeg de sergeant ongeduldig Ach dwing mij niet haar to noemen Haast u, mijne krachten raken uitgeput volgt mij. Het is Zamilda, zeide Liongel tot den sergeant. Verondersteld, dat zij de Indianen in liet fort gebracht heeft, dan zijn wij zt-ker dut wij geenen verkeerden weg zullen gaan. Die vraag wordt veel gesteld en allerhando gezegden worden er over uitgekraamd. Vast en zeker hebben de Duitsehers Luik niet noodig en de forten evenmin. Zy zouden er weinig belaag in hebben, die forten achter den rag te hebben en zelf de inwendige orde te moeten verzekeren. En dan, indien zij het absoluut willen zullen zij Luik of de forten NIET hebben. Zoolang de Duitsehers te Luik of omstreken w-eerlioutlen worden, moeten zij daar belang rijke troepenafdeelingen onbeweeglijk hou den. Degenen die daar zyn, kunnen onmoge lijk op andore plaatsen togen andere onzer leger afdeelingen optreden. En indien zij overal vijf maal sterker moe iten zijn, om toch nog door de Belgen geklopt te worden, dan kunnen zij gerust geheel het Duitsch leger hierheen zenden. Zy zullen onze 'leeuwen toch niet temmen. Onze klauwen zijn nog niet bot en onze tanden staan niet I EN 10 AUGUSTUS Het Ministerie van Oorlog meldt ons dat de gezinnen van teruggeroe pen soldaten zich niet moeten veront rusten. Er bestaat een buitengewone sneldienst van inlichtingen die zich met de betrokken familiën in betrek king zetten welke dadelijk zullen •verwittigd worden. Wie geen reehtstreeksche verwittiging ontvangt hoeft niets te vreezen noch over iets te treuren. Wij hebben gisteren gemeld, dat de Duit sehers soms gebruik maken van eene Belgi sche vlag, om onze soldaten te doen gelooven De Duitsche soldaten naderen met eene witte vlag aan 't hoofd de Belgische lynen. Wanneer de Belgische soldaten zich toonen, om de anderen gevangen to nemen, worden zij door de Duitsehers aangevallen. Daarom is thans aan de soldaten bevel ge geven, op de Duitsehers die met eene witte vlag naderen, te vuren, tot deze hunne wapens afgelegd hebben... Nog een staalken, dat getuigt van Duitsche eerlijkheid en rechtschapenheid Toen de Fransehe gezant Berlijn verliet werd hem gemeld, dat er geene treins naar do grens reilen. Hij verkreeg een bijzondere trein,doch moest de nota betalen welke 3,G7] mark bedroeg. De Duitsche gezant te Parijs werd ook met -een bijzondere trein naar de Duitsche grens vervoerd. Een salonrytuig werd ter zijner be schikking gesteld, Het Duitsch gouvernement hoeft heel den boel aangeslagen Eene lafheid. Een peloton uhlanen heeft Donderdag mor gend, verscheidene schoten gelost op den buurttram, die om 7 ure 5 uit Hasselt naar Borgloon vertrekt. Drie telegrafisten, die lynen gingen herstellen, bevonden er zich in en een hunner werd door een schot getroffen. De arme man overleed korts nadien. Men verzekert, dat Vrijdag morgend een plan door generaal Leman en generaal Joffre opgemaakt, ten uitvoer is gebracht. ZooalS wij reeds meldden, waren de Fran schen in België, doch niemand zegde waar. Nu terwijl de Duitsehers zioh Vrijdag mor gend, buiten het bereik der forten bereid maakten, om op de Belgen aan te vallen, wer den zij tot hunne verrassing plotselings aan gevallen, door eene Fransehe legerafdeeling. Men oordeele over de opschudding welke de plotselinge verschijning der Franschen op »de Duitsehers teweeg bracht. De aanval der Franschen was zoo geweldig, (lat de Duitsehers moesten wijken, doch nu vielen ook de Belgen het front der Duitsehers aan. vreeselijke verwoestingen aanrichtende, Weldra sloeg dan ook de paniek oiuler de Duitsehers, die langs alle kanten zochten te vluchten, terwijl de Belgen en Franschen maar steeds vuurden en bleven vuren.., Geheel© pelotons Duitsche soldaten stortten- zich in de Maas, om aan het geweervuur te ontsnappen. Talrijken wierpen ook hunne wapens weg en gaven zich gevangen. Het geheel» Duitsche legerkorps is uiteen geslagen. Men schat dat ruim 20,000 Duit sehers buiten gevecht gesteld zyn. De verliezen langs Fransehe eu Belgische zijde waren schier onbeduidend. Om te bewijzen wat weende men mag hechten aan het woord van den Duilschea keizer, laten wij bier den heildronk volgen, dien hij den 25 October 19i0 uitbracht aan onzen koning en onze koningin, toen bij te Brussel zoo luisterrijk ontvangen werd< «Mogen de betrekkingen vol vertrouwen en goede gebuurscbap tusschen Balgie en Duitschland zich nog nauwer toebalen. Mo ge de regeering Uwer Majesteiten het geluk en den bloei verspreiden in het koninklijk huis en tusschen hun volk 't Is de wenseh die opwelt uit het diepst mijns harten La ve Belgi» I Leve de koninklijke familie De duitsöhe keizer legt het er zonderling op aan om-al dat geluk te verzekeren, Al do Duitsche schepen in de haven van Antwerpen liggend, zijn door de Belgische Regeering prijs verklaard -en in bezit genomen. Er liggen vier en dertig Duitsche stoom- en twee zeilschepen. Donderdag kwamen twee Duitsche uhla nen eensklaps het stadje Dinant binnengere den. Met buitengewone kalmte en stoutmoe digheid reden zrj vooruit. Plots verschenen twee ^relrijders-carabi- niers. De uhlanen wilden vluchten, doch twee schoten weerklonken. Een der ulhaneu werd gedood, de andere werd zwaar ge kwetst. Een oarabinier-wielrijder overviel op de baan van Chainape een andere ulilaan, die eveneens werd verwond werd. Garabiniers op verkenning stippen aan dat een belangrijke groep uhlanen de stad naderde. Een briefdrager werd door 7 uhla nen 's morgends bij Boiselles aangehouden. Zijne brieven werden doorzocht. Heel den dag hadden schermutselingen Gij moest uwe wonden laten verbinden zeide de luitenant tot hel meisje. n Mijne wonden, antwoordde zij met een bitter lachje, zijn doodelijk maar ik draag daar roem op. Ik hob deze ontvangen bij de verdediging van den stam mijner va deren. n De beide krijgslieden volgden de wanke lende schreden van het meisje. Meer dan eens waren zij genoodzaakt, stil te staan. Iu een van die oogenblikken zeide zij tot Lion gel Indien mijn volk de overwinning had kunnen behalen, zou ik u niet bevrijd hebbon en haar even zoo weinig maar de overmacht heeft ons overweldigd, en ik wilde, dat gij mij uwe redding zoudt te danken hebben, opdat mijn aandenken u minder hartelijk zou worden. Zeg mij daarom alvorens ik sterf, dat gij mij vergeeft j en dat gij uwen God, dien ik niet ken, voor mij zult bidden. »En zoudet gij Hem dan begeeren te ken nen «Ja, maar het is te laat. «Nooit, zeide Liongel, luister Mijn God is een in zijne imluur, en drievuldig in zijne personen, de Vader, de Zóón en de Heilige Geest. Wilt gij in Hom gëlooven Ik geloof in Hem, antwoordde het meisje met eene stervende stem. Die God heeft een redmiddel ingesteld, hetwelk aan de berouwhebbende ziel den weg naar den hemel moet openen. Gij hebt Hem beloedigd zonder het te woten, en... Ach liet doet mij leed, dat ik Hein belee- digd heb,«» zeid« Zamilda, met vurigen ijver de handen le zamen vouwende. Wilt gij het redmiddel ontvangen, dat uwe misslagen kan uitwisscln-n, en dat u den schoonen hemel kan openen, wuar mijn God heerscht Holland heeft zicli onzijdig verklaard, en blyft onzijdig. Het houdt echter niet op ons zyne genegenheid en zijne bewondering voor onze dappere soldaten te betoonen. Do staf houder der balie van Luik, deelt den (oUet morta san een telegram daJi_lÜLontving Konfrators Koukilow, Charkow en Bieder- back van Amsterdam, met ontroering het vre- deskongres van 1905 herinnerende, zenden aan hunne beste Belgische konfraters de uit drukking hunner hartelijkste genegenheid. Love het gehoonde. geschondene België Leve het edelmoedige FrankrijkLevebetgetrouwe Engeland Volgende officieel bericht is door den konsul der Nederlanden medege- Nederland wapent zich tot de tanden- tegen gebeurlijke verkrachting van hare grenzen en roept Nederlandsclie vrijwilligers op van 17 tot 50 jaar, bij voorkeur ongehuwd. Zich aan te wenden bij garnizoens-komman- do Terneuzen, handgeld 80 gulden. Katho lieken in ordekleeding wordon aangenomen voor verplegingsdienst. De konsul der Nederlanden, te Gent. Onder de vole duitsehers, door onze solda ten gevangen genomen in de laatste gevech ten, bevindt zich, zoo verzekert men, PRINS GEORGES VAN PRUISEN, een neef van den duitsohen keizer. Hij had het bevel over hel paardenvolk. Of ik het wil J maar spoed u.. ik ge loof in uwen God, ik vraag hem vergiffenis uit geheel mijn hart... O mijn God 1... mijn God 1 Liongel snelde naar eene beek, die in de nabijheid vloeide, en kwam terug met eenig water in de holte zijner handen, en stortte het uit op Zamilda's voorhoofd onder deze woorden ik doop u in den naam des Vaders des Zoons en des heiligen Geestes. Haastige schreden weergalmden achter den kleinen heuvel, waar de deelnemers aan dit tooneel zich bevonden. Deze kwamen na der bij, en weldra zag Liongel den majoor, William en vader O'leary aan zijne zijde. «Mag ik mijneoogen gelooven riep hij uit, terwijl hij zich aan zijne voeten wierp. Zijtgij liet, mijn vader!» Ja. mijn dierbaar kind, zeide de vader, hem opheflënde en in zijne armen knellende ik ben het, gelukkig dat ik u wederzie zoo als gq waart voor drie jaar geleden.» Ik bedrieg mij niet, zeide de majoor, na zijnen waarden Gesar omhelsd te hebben, terwijl hij op Zamilda noderzag, dat is de gewezene kamenier van mijne nichten. Mijnheer de majoor laat ons God na volgen. Hij heeft haar vergeven, zij is katho liek geworden. Vergiffenis 1stamelde het meisje, God heeft mij in barmhartigheid aangenomen. Ja, brave meid, zeide de goede majoor haar de hand toereikende, Wij vergeven u van gan8clier harte. Eii, als had Zamilda slechts op dit woord gewacht om te sterven, legde zij hare armen kruiselings over de borst, en hare oogen ten hemel slaande,blies zij den laatsten adem uit. Alhoewel geheel vervuld van het geluk Het gevaar dat ons geliefd Vaderland be dreigt, heeft de Vaderlandsliefde in het hart aller Belgen zoo aangevuurd, dat het een gloed is geworden. Te allen kante ziet men oud en jong wedijveren, om liet op de eene of andere wijze in daden om te zetten.Ziehier hunnen geboortegrond liefhebben en liet hunne willen bijdragen tot 's lands welzijn, in de angstvolle tijden die we beloven. De leerlingen der Aangenomen Jongens school te Lebbeke, hebben eenparig het verlangen uitgedrukt, het geld dat besteed zou worden om hunne prijzen te koopen, to zien storten in de kas die ter plaatse geslicht is tot ondersteuning der huisgezinnen, waar van de vader naar het oorlogstooneel is ge roepen. De schooloverheden en de onderwijzers hebben aan dit verlangen met vreugde eu fierheid voldaan... Kinkhoest, bronohiet en valling, Vroeger stierven jaarlijks duizende kinders van deze ziekten welk huisgezin heeft op het kerkhof geen kind liggen, van deze ziekte gestorven 1 Met Kinkhoest remedie Halewyok, apotheker, •Groenselmarkt, Oostende, ontsnappen zij al len. Verkrijgbaar Aalst, apotheek De Valke. neer Antwerpen, De BeulDendermonde, Roman; GeeraardsbergenVan Damme; Aal ter, Tavernier. Honderde certificaten bij elke remedie. Elke apotheker zal welhaast de Kinkhoestremedie Halewyck moeten bezitten. Prijs 3,50 fr. des wederziens, konden de gevangenen en hunne bevrijders het nochtans niet over zich verkrijgen om de arme Zamilda daar te laten leggen. Zij groeven eenen kuil boven op den heuvel, en legde er Zamilda in. Daarop sloegen zij den weg in naar het kamp, dat was opgeslagen in de vlakte, die door de bergen van Abrow Kor beheerscht werd. Daar smaakten de vrienden,, na eene lange droevige scheiding, de zoetste en zui verste vreugde. De Abrow Kor's waren uitgeroeid. In hunne woede hadden zij zieh zelven van kant gemaakt, en slechts enkele gevangenen zouden naar de nederzetting van Sinte Maria medegevoerd worden. Na een dag rusten moest men andermaal scheiden. De majoor met zijn huisgezin, en Liongel met den dapperen sergeant moesten naar Rama terugkeeren Vader O'leary, William en de Indianen begaven zich weder naar Ste Maria, doch zij verlieten elkander slechts voor eenen korten tijd. De majoor liad zijn woord gegeven, en zijn woord was hem heilig. VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Afzweringen. Vier maanden na de gebeurtenis, die wij zoo even verhaald hebben, hadden de bewo ners van Sto Maria een ongewoon feestelijk gewaad aangetrokken. De straten waren mot wit zand en het plein voor de kerk met bloemen en groen bestrooid van binnen was het gewijde tempelgebouw prachtig ver sierd, en do priester des Heeren smaakte hemelvreugde. (Wordt yoortgezet.)

De Volksstem | 1914 | | pagina 2