Een miljard Staten DE TOESTAND nirË"© l e ra Da enzijtilfliiid van Spanje AMEMMME MEID Be nedöf'aag van Dyilsciiland is GtiMSiiijileiijk Ds Belglschs zenfifno naar de Vsreenlgde Staten. Da verdediging vaa Eeriijn De GüFlspse&attisg te Brsssel Vsroiilwaatólfliiig sar Esgslsslia en tetaseijg &ikp§rs Rusland behaalt sens nieuwe zegepraal op ie Oosiearijk- sclie legers. Men wordt anesiig la Berlijn 23 A. Or 3S 3L. 13 President Wilson van de Vercenigde Staten heeft *aaa' keizer Wilhelm een, telegram gezonden, waarin hij verklaart, dat indien Duitschland nog voortgaat met steden te vernielen en oorlogschattingen te heffen in Belgiëde Veree- nigde Staten tot een bedrag van EEK MILJARD FRAKK. belastingen zullen heften op de in Amerika verblijvende Duitschers ten einde België schadeloos te stellen. Twintigste jaargang n' 203 2 CENTIEMEN HET NUMWEft öfficieele mededeelingen opnieuw gebombardeerd Kaar Ewgeland. Waarom Leisven moest vernield worden. Onderscheidingen Oostenrijk verliest zijn leger Prachtige vangst DeFrsnsche geestslijkheid la 't leger ©e Polen uit Amerika komen strijden voor de bevrijding van tiHii valk. ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken Ean jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureelen van hot land. I" UITSAAF, 4 ij. 's worts 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Peur ton te la publicité coramerciale et financière du journal, addresser exclu'sivemeut k 1'Agence Réclame Goclts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST N< GOUTS, Bcursptaais, 2 s ESle>jcüias traat, Telefoon A Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel=De Gendt. AANKONDIGINGEN KI. annk. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3« bladz. (de regel) fr. 1,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich nitsluitelyk te wenden Agence Pvéclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1,09 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.kerslell. (per regelpfr. Overlijden (per regel) fr. 2,GÓ Boadarda^ S SepSerrsSssr ISfi Belgisch gouvernement Dinsdag avond, 10' ure Maandag had de Duitsche troepen beweging in den omtrek van Assche doen gelooven dat de Duilscliers zin nens waren, naar Denderaionde op te rukken. De noodzakelijkheid om over hel Land van Waas te beschikken, had aanleiding gegeven tot het nemen van belangrijke voorzorgen van onzeut- wege. De vijandelijke treepen hebben echter hunne opmarsch naar het No r- den gestaakt. Ninove is tijdelijk bezet geworden evenals Aalst, doch de Duitschers zijn terug naar Brussel opgetrokken on 's avonds waren allo betrekkingen met Aalst en NinoVo terug in orde. In de provincie Antwerpen en een deel van Limburg:, is de toestand on veranderd gebieven. De Duitschers hebben opnieuw Mecbelec beschoten, hun vuur bijzon derlijk richtend naar St-Rombauts- toren. Fransch gouvernement 1 September In de Vogeezen en in Lorreinen, gaan onze troepen langzaam vooruit, dank aan .de voordeelen behaald rond Toul en Verdun. Tusschen de Maas en Retliol hadden geene belangrijke krijgsverrichtingen plaats. De slag thans aan gang tusschen St. Quentin, Vervius en Han-Péronne, is tot hiertoe onbeslist gebleven. De slag duurt reeds 3 dagen. Onze linkervleu gel is er aan den slag tegen do beste Puitsche legerkorpsen, welke ontel bare verliezen ondergaan. De beknopte samenvatting van den toestand kan aldus gedaan worden Onze rechtervleugel drijft do Duit schers achteruit. In het center houden wij stand or, de slag duurt voort. Onze linkervleugel wijkt langzaam achter uit en tracht de Duitschers naar de door Fransclien er. Engelsche reserve- troepen bezette verschansingen te krij gen. De takliek der verbonden legers lukt uitnemend, Er is verandering gebracht in do samen stelling der Belgische zending die zich naai de Vereenigde Staten vau Amerika zal begeven. Do zending bestaat uit MM. Carton do Wiart, minister van rechtswezen, en de staats ministers Hymans, do Sadele.er en Vander- vohle. Do gezanten zijn Maandag morgend uit Antwerpen naar Londen vertrokken, om van daar naar Amerika over te steken. Drie legerkorpsen verdedigen Berlijn. Al <lo andere soldaten verblijven in ons land, in Frankrijk en don Elzas. In St. Petersburg spreekt men van de loldaten niet die tegen Rusland staan.'t Moot zijn dat de kozakken daar kort spel mode spelen. De Russische bladen schrijven zelfs dat hol maar enkele dagen meer zal duren vooraleer de Czaar zijne voorwaarden aan Dui.'schland zal zenden. Die voorwaarden nllen voorzeker gepeperd zijn. Een Spaansche staatsman heeft verklaard dat Spanje de onzijdigheid moet behouden, zoolang ten minste, er geen gevaar voor de eer en het leven der natie is. De redenaar voedde rrbij Men neme wel in acht, «lat in den huldi gen oorlog, onze sympathie gaat tot frankrijk en Engelanddie de partij vertegenwoordigen, en de zaak voorstaan, van recht en vrede Men mag nriel vergeten dat onze belan gen strooken mot deze van beide voornoemde landen, Ik druk er dus op: indien wij eensdaags aan onze onzijdigheid moeten verzaken, het vveze om krachtdadig op te treden aan de zijde van Frankrijk en Engeland, willen wij onze vernietiging niet te gemoet loopen. Belangrijks schade. De 0. L. Vrouwkerli erg beschadigd Zondag was alles te Mechelen rustig geble ven, zoodat men dacht, dat de Duitschers ein delijk tocli bun vandalen werk zouden staken, doch 't was slechts eene rustpoos welke de Duitschers namen en Maandag werd de stad opnieuw door de Duitschers gebombardeerd. In de Statiestraat werden verscheidene hui zen getroffen, doch, 'j, is bijzonderlijk in den omtrek d« r O. L. Vrouwkork dat de schade belangrijk is. Het huis van dokter Neefs is gedeeltelijk ingestort. De O. L. Vrouwkork werd door verscheide ne houwitsers getroffen, die het dak door boorden en iu de kerk vielen. Daar ligt het vol gebroken stoelen, stukken bouwmateriaal, enz. Van de prachtige rameu blijft nog enkel een hoop glasscherven over. In eene zijkapel bevond zich eone drieluik, «De wonderbare vischvangst» van Rubens. De schilderij is op verscheideno plaatsen door houwitSHrscherven gescheurd, zoodat het zoo goed als onmogelijk zal zyn zo te herstellen. Een half verheven beeldwerk, van F. Fayd' herbe, de oprichting van het Kruis voorstel lende, werd ook vernield. Do O. L. Vrouwkork dagteekonde van de tweede helft der XV® eeuw. In de kerk prijk ton nog de volgende schil derijen "De discipelen van Emmatisvan Huvsmans "Het Laatste Avondmaal», van Jan-Erasmus Queilin De bekoring van den II. Antoniusdoor Michel Coxie Christus naar het graf gedragén», van Rorabouts.enz. Vorsclieideno dezer kunstwerken zyn ook reddeloos verloren. De Eerw. Heer Verschueren. die sinds 011- goveor 40 jaar op de O. L. Vrouwparochie dienstdoet, weende ais oen kind, bij hot. aan schouwen der aangerichte verwoestingen. Do Duitschers hebben ongeveer 100 houwit sers op do stad afgeschoten. Dinsdag middag herbegonnen de Duit schers het bombardement. Do Duit chers zouden gezworen hebben Meubelen met al zijns kunstschatten te yernielen. tint bombardement duurde Dinsdag rond do 2 uren. Ditmaal werd geschoten met brandstichten de bommen, een bewijs, dat do Duitschers er wel op uit zijn de stad in brand to stoken en te vernielen. Hut huis van den meubelhandelaar Van der Amloraa, op den hoek der Sto Catberinastraat vatte vuur, doch de brand kon spoedig om schreven worden. De Duitschers richtten ook bijzonderlijk hunne houwitsers op St. Romboutstoren, doch deze weerstond. Aan do kerk zolf word veel schade veroorzaakt. Men had echter voorzorgen genomon en de bijzonderste kunschatten, zooals do kostbare rclikwiokas van St.Rombout. hot murakuleus beeld van Vrouw. De Aanbidding der Drie Koningen van Rubens, Christus aan het Kruis, van Rubens en anderen zijn in vijlig- heitl gebracht naar Antwerpon. Allen zijn on beschadigd. In het Godshuis van Mcchelen was (le toe stand zeer hachelijk. Een twintig houwitsers waren op do gobouwen der godshuizen, waarin talrijke ongeneesbare», ouderlingen enz. waren. Men kon allon toch iu veiligheid brengen. Woensdag zou men trachten de andere kunstschatten, schilderijen, archieven, enz. ook naar Antwerpen brengen. Het was tegen don eersten September dat do oorlogsschatting moest betaald worden. De som is echter niet beschikbaar. De Duitsche generaal Sixt von Arnici heeft thans de stadsoverheid verwittigd, dat bij gebreke van betaling der som men de kest- bare schilderijen der musea zou aanslaan. Anderzijds wordt gemeld, dat de vier rijk ste Belgen, MM, Solvay, baron Lambert, Raoul Warecque en baron Empain beslaten hebben, samen de oorlogsschatting van 200 miljoen te betalen. De Engelsohe en Amorikaansche drukpers kondigen artikels af vol verontwaardiging over de schelmstukken te Leuven gepleegd door de Duitschers. Zij schrijven zonder omwegen dat de 'krrjgsschat-fcing te Luik geeischt niets anders is dan eene plundering en dat de bombar- deorii/g van Mechelen eene barbuarscho daad is. Duitschland heeft grof gezondigd tegen de beschaving. Het. is een schelmstuk zon der voorgaande, VFomven en onschuldige kinderen te vermoorden en de schoone stad Leuven te vernielen. Uit vertrouwbare bron, kunnen wij mel den Gezien de toestand te Antwerpen, heeft het Gouvernement goedgevonden Hare Ma jesteit Koningin Elisabeth en hare drie kin deren te verzoeken naar Engeland te ver trekken. Daarloe werden Maandag de noo- dige toebereidselen gemaakt. Dinsdag morgend zijn do prinsen en de prinses Marie-José met de postboot Jan Brivydelnaar Engeland vertrokken, waar zij de maand September zullen overbrengen. Onze geliefde Vorstin heeft hare kinderon vergezeld, doei» Hare Majesteit zal binnon enkele dagen te Antwerpen terugkeeren. Dit nieuws is officieel bevestigd door den lieer sekretaris van Z. Majesteit den Koning. Hot Handelsblad beweert dat prins Leo pold te Aniwerpen gebleven is. Een hospitaalselvip van 10.000 ton voor de Belgische gekwetsten. Een schatrijk Amerikaan is te Antworpen aangekomen, 'tis M. Dr Livingsto-ne, oppor- goneesheer van het Rood Kruis van Now- Yor.k; bij biedt aan-België een hospitaalscbip aan van 10,000 ton, volkomen ingericht voor den dienst van hetR,ood Kruis, met genees middelen, verbandvoorwerpen, goneeshoeren en geld. De Bolgen zullen er dus slechts hunne go- kwetsten moeten naartoe brengen; de Ameri kanen zorge» vooral de rest. Die schatrijke, milddadige Amerikaan biedt ook een soortgelijk hospitaal aan Frankrijk en Engeland aan. De drie hospitaalschepon in kwestie hebben Amerika verlaten en mogen tusschen dit on acht dagen te Antwerpen of te Oostende ver wacht worden. Wij hebben reeds,gemeld, wolko afschuwe lijke verwoestingen en brandstichtingen do Duitschers te Leuvon gepleegd hadden. Thans is bewezen, waarom deze laaghedon moesten gepleegd worden. Keizer Willem had in een manifest aan zijne troepen verklaard, dat het eenigo middel om de aanvallen dor bevolking af to weren, dc uiterste stFonglwid was om zoodoende, de Belgische bevolking schrik aan to jagen. De plundering on verwoesting van Leuven is een eerste uitvoering van don wensch van Keizer Wil'em. Do troepen van Attila II hebben te Leuvon eene onherstelbare misdaad begaan en het menschdoin onderging daar oen verlies, dat onmogelijk kau hersteld worden. Een Engelsch blad, ineen artikel over de Engelsche vloot en den strijd van Heligoland waar de Duitsehers van hun pluimen lieten, schrijft als volgt Alhoewel Duitschland de tweede vloot ter wereld bezit, is-(Re vloot totaal onmachtig en Engeland doet wat het wil. Zoo ie-het ens mogelijk duizenden en nog duizenden oitzer troepen uit Australië, Indië, Canada, Nieuw-Zeeland, naar Europa to bren gen, om er aan de krijgsverrichtingen deel te nemen. Dag«iyks on-tsclmpeu wij troepen op het vasteland en Durfescbiaud kau ons zulks onmogelijk beletten. Op het oogenbük dat wy schrijven, verne men wij, dat Boulogne gaat ontruimd worden Tot liiorboe zonden wij onzen voorraad naar Boulogne, doeh rhtar het vervoer naar front dor troepen zou kunnen bedreigd zijn, is er besloten Boulogne te verlaten. Boulogne had awlor krijgskundig opzicht geen de minste waarde en daar wij onze laatston man noodrg hobbon, om den finkor- vleugel van het verbonden leger to versterken mogen wij ons by geeue belauglooze plaatsen ophouden. Kunnen wij ons leger niet bevoorraden Tangs Boulogne, dan doen wij het langs Dioppe, langs Le Havre, langs Cherbourg, langs Bor deaux en desnoods langs Marseille. Daar de Fransclien weten dat wij er zyn om te beletten dat men hen in den rug zoude aanvallen, kunnen de Fransclien strijden zoo lang zij mannen hebben, zelfs indien Parijs moest vallen. Wij zouden voortdurend over- proote vorsterkingen kunnen zonden, in man- schappen, in voorraad, in geld, daar het En gelsch Keizerrijk over fabelachtige inkomsten beschikt. Al die feiten bewijzen, dat dank aan de Engelsche overmacht ter zeede neerlaag der Duitschers onvermijdelijk is, en het verbon den leger zijne vredesvoorwaarden door de Duitschers zal doen aannemen, v Koning Albert, willende een blijk van waardeering en erkentelijkheid geven, aan militairen, die zich bijzonderlijk door bun moedig gedrag onderscheidden heeft be noemd Majoor, de kapitein-bevelhebber Paul- Marie Emiol Reding, van het 2® linie Tweede kapitein, do luitenant Raoul-Gon- stant-Jozef-Ghislain Daufresne de la Clheva- lerie, van het 36 lansiers. Onderluitenant, do sergent Vandenhende, van het 2e linie. Offieier van het Leopoldsorde majoor Ra- demackers, Maximilien-Alfons-Hubert, van het 4° linie. Ridder van het Leopoldsorde reserve luitenant Charles-Emile-Georges-Adolf Hen- kart, van de grenadiers. Luitenant baron Jan-Mario-Leon August- Bruno Korvyn de Lettonhove, van hot 3® lansiers. Uit St-Petersburg wordt geseind, dat do slagen iu het Noord-Ooslcn van Oostenrijk, nabij Lemberg voortduren. Een Oostenrijksch leger, dat in Rusland gedrongen was, werd door de Russen togen- gehouden en teruggeslagen. De Oostenrijkers verloren een duizendtal dooden en krijgsgevangenen. De Oostenrijkere trokken zich dan terug op Lubli», waar zijdoor de Russen omsin geld werden. Hot is te voorzien dat heel het Oostenrijksch legerkorps dat liior aan de krijgsverrichtingen deel nam, zal vernield zijd. Onder de Oostenrijksche troepen, van slavischen oorsprong, heerscht de grootste gisting, daar zij tegen de Russen moeten te velde trekken en zij juist de Russen als hunne redders aanzien. Volgens do Novaïe-Vromia, zou een ge heel Oostenrijksch regiment, met wapens, vaandels, enz., hot front der troepen verla ten hebben en bij de Russen plaats genemen hebben. Volgons de Vorwarts zou de toestand ia Duitschland zeer gevaarlijk zijn, daar de krijgsoverheid gedwongen is troepen uit El zas en België torug te roepen, om ze togen Rusland op te zenden. Zulks zal echter de opmarsch der Russen niet stuiten en dagelijks groeit de onrust der Duitschers te Berlijn aan. Daar ook gaat men reed? cp do vlucht, om zich in Denemarken, Zweden en Noor wegen, of Holland to begeven. Ook uit Maastricht wordt bevestigd, dat aanzienlijke Duitsche legermachten do Maae overtrekken, in de Duitsche richting. Een Duiiscli schip wordt buit gemaakt. Hot stoomschip Roddam, dat te Brix- ham is binnengevallen brengt bijzonderheden over eene vermetele poging van het Duitsche stoomschip Emir om met ammunitie en voorraden voor Goebon en Breslau, door de zeeëngle van Gibraltar aan te bren gen. Onder dekking van de duisternis trachtte de Emir do Engelsche oorlogschepen, die de wacht hielden, te verschalken, maar zij werd door twee torpedobootén ontdekt, die haar in den grond dreigden te boren, als zij niet onmiddellijk bijdraaide. Zelfs toen de Emir al genomen was, poogden de Duitschers nog haar in brand te steken, wat niet gelukte. De Emiris een van de kostbaarste schepen die in dezen oorlog genomen zijn. Want behalve ammunitie en kolen had zij vijf stoombarkassen en 300 ton vleesch aan boord. De Engelschen vermoedden, dat het uitblijven van de Emir de voornaamste reden is gelest, dat de Goeben en do Breslau naar Turksche wateron de wijk moesten nemen. Parijs, 1 September. Er wordt mede gedeeld, dat 15 tot 20,000 priesters van Frankrijk, twee vijfdon van de geestelijk heid, onder de wapens zouden zijn. Do Poolscho federatie in Amerika, dio meer dan anderhalf millioon leden telt, heeft beslo ten de verbondenen ter zijde te staan en een machtig korps vrijwilligers te vowfien, om te strijden voor de bevrijding van het Poolse!» volle. liet comiteit van de Poolscho vrijwilliger^ gevestigd te Parijs, hoeft aan dc Amerikaaa- soho federatie hot volgend telegram gezonden: Daar liet ons onmogelijk is in ons vader land terug te keeron, hebben wij besloten xy aan zij mot de Fransehen te strijden. Polen uit Amerika, komt de rangen der Poolschd vrijwilligers vervoegen, die aangenomen wor den door Frankrijk.» Do Polen uit Amerika seinden Ilebt gij de verzekering gekregen dat d» Polen vrij zal worden Wij komen hulp; biedon». Do voorzitter van liet vrijwilligcrskomiteit kon hierop antwoorden «Wij bobben een onwankelbaar vertrouwen in de bovryding van Puien, dank zij de hulp van Frankrijk on Engeland. Komt du Duit* schers bovechton. Duizendo Polen komen de rangen dor bondeuou versterken.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1