m '-I 33 A O-EL A. 13 Ds slfijd in Belgis en Frankrijk Op list Oosterlijk veoSiifsrreln Oa Paüssisch-Torksclig esrlog Ss Oostenrijkers in Servië Be opstand ia Zuid-Afrika 08 toestand in de Balkanen Twintigste jaargang n' 23S 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zalsrdag 22 Elovesnber 1914 jj£ ~L3 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. WAAROM ens de oorlog ALLE li LES Turkije en Perzië v m KONGO Turkije esi Engeland Gskenöe Sportmannen op het vslil van eer gevallen. Vriendelijke Vijanden Krijgsgevangen soldalen ABONNEMENTEN Zes Maanden 4 franken, Een jaar 8 franken. 3 usclu ij ving in alle postbureelen van bet land. 1° UITGAAF, 4 ti, 's avonds #«f «ff 2« UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour teute Ia publicité commerciale et financière du journal s adresser cxclusivenaent a I'Agence Réclame Godls, 2, Place da la IJourse, Bruxelles. BUREELEN TE ERUSSEL I TE A fl S. S T GO [5 TC, 2, Keursplaats 2 (INT. OKerKstraert. i Telefoon A 3299 j Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. annlc. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3C Lladz. (de regel) fr. 1,00 4r bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 "fr. 1,00 Sport (per regel) Gemengd nieuws por rogel fr. 2,00 Recht.kerstell. (per regel) fr. 2,00 Overlyden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en fmancieele aankondigingen eich uitsluitelük te wenden: Agence Réclame Godts, 2, li uursp laats, Brussel. Waarom wij drankbestrijders zijn Omdat wij rondom ons toch zooveel ellende zien; omdat wij uit aide krach len van ons hart, ons volk beminnen en liet ons leod doet.J dat volk le zien Jijden; omdat wij dat volk zouden wil- Jen gelukkig zien, voor bom oen beter en hooger lenen droomen; droom die kan verwczentlijkt worden na den vroo- Gelijken oorlog', vanneer bande! on e ij verbeid wederom zullen bloeien, en v.'oistandbeerscben zal in ons dierbaar Vaderland. Maar wij weten ook zeker, dat ons werkvolk 'enkel van dien welstand nieten kan, als een andere plaag, bet alcoholismus namelijk, zal verdwenen zijn. De strijd dien wij togen dan alcohol voeren, is eerst en vooral een liefde- merit. Dezen die er zicb mede bezig hou den, kunnen er zeker geen het .mins! profijt uit trekken; zij kunnen zelfs niet hopen, eer of glorie ervan in te oogsten; integendeel, zij stellen zicli noodzakelijk bloot aan beknibbeling en misprijzen; men zal ben uitmaken voor droomors en ben verwijten de vreugde uit do samenleving te bannen Doch, gij weet bet we), zij betrach ten integendeel, dat er meer geluk inoer vreugde boerscbe, dat do arbei der, na veel jaren zwoegen» .een ge biklagen cn rustigen ouden dag slijle en dat in eigen huis En omdat wij weten dat de alcohol bet volk verarmt, bet lichamelijk on zedelijk verzwokt, omdat bij de groole hinderpaal' is tot bot bereiken van bet doel dat wij beoogen, om al die rede nen strijden wij met en voor bet volk. Wij zullen dan ook, in dit geëerd blad, door eene reeks artikelen trach ten klaar en duidelijk de rampen voor oogen to leggen, welke bet overvloe dig gebruik van jenever en hierna zich sleept. .AAT-ST, (Dui'sclie Kommanöantur) 27 Nov. Do toestand op hot Westelijk vechlterein Is onveranderd. In de streek Ililaire-Souvain is eene ster- Ico Fransche legerafdeeling welke ons zwak jes aanviel, met groote verliezen achteruit- geslagen. Nabij Apermont trekken wij vooruit. ïu Oost-Pruisen is de toestand onveranderd. In den strijd tegen do troepen van gene raal von Mackensen, nabij Lods en Lowiezs liebben de Russische eerste, tweede en een deel der vijfde legerafdoelingen zware ver liezen ondergaan. Buiten vele dooden en gekwetsten hebben tie Russen itiet min dan 40,000 krijgsgevan genon verloren, alsmede 70 kanonnen, 160 munitiewagens, 156 machiengeweren, 30 onbruikbaar gemaakte kanonnen werden ge vonden. In dezen hardneklrigen strijd hebben zich •vooral onze jonge troepen onderscheiden, indien de bijval niet nog grooter was, dan is zulks le wij ten aan het feit, dat de Russen eeer groote vorsterkingon kregen uit het Oosten en het Zuiden. Al hunne aanvallen zijn echter afgewezen en den strijd vangt nu voor goéd aan. Fs*ansc8ae foron» PARIJS, 24 November. (Reuter). Het cfficieele bericht van heden avond elf uur luidt De dag is betrekkelijk kalm voorbij ge gaan. Bij tusschenpoozen hebben de Duitschers ons front beschoten. Enkele aanvallen in Argonne zijn afgesla- DARIJS, 25 November. (Reuter). Offi- cieële kennisgeving van middag drie uur: Van do Noordzeekust tot Yperen hebben -de Duitschers geen enkelen aanval gedaan Wij hebben terrein gewonnen tusschon Langemarck en Zonnebeke. In de nabijheid van La Bassóo hebben In dische troepen do loopgraven, die zij den vorigen avond hadden moeten ontruimen hernomen. Bij Berry au Bac on in Argonne eenigszins opgeschoten. Te Béthïncourt, ten noordwesten van Verdun, is eon aanval der Duitschers afg< slagen. zjjn wij Onze artillerie heeft Arnaville, in de buurt van Pont a Moussou, beschoten. (3u55s©Ise bron BERLIJN, 25 November. (Wolff.) Het groole hoofdkwartier deelt heden morgend mede do Engelsche de kust (in België) Gisteren hebben schepen hun actie hervat. Op het westelijk oorlogsterrein is niets in den toestand gewijzigd. Bij Atrecht hebben wij kloine vorderingen gemaakt. Essgelsche Ije*3eij LONDEN, 24 November (Reuter) Do admiraliteit maakt hekend dat twee Engel- sche linieschepen alle uit militair oogpunt van belang zijnde punten van Zeebrugge krachtig beschoten hebben. De Duitschers boden zwakken tegenstand. liet is onbekend welke schade aangericht is. LONDEN, 25 November. Aan de Daily Chronicle wordt van 24 dezer uit noordelijk Frankrijk bericht De vereenigde Fransche en Engelsche troepen zijn door de Duitschers aangevallen ii peren tot La Bassee en er is daarmede een veldslag begonnen op de schaal van de slagen aan Marne of Yser en. van do twee eerste slagen bij Yperen. In dezen schrikke- lijken strijd, waaraan de Duitschers met groote versterkingen en nieuw geschut deel nemen werken liet Fransche en het Engel sche leger onmiddellijk samen. Reeds is het gevecht 48 uur aan don gang. Do machtig ste kanonnen uit 's werelds militaire ge schiedenis zijn aan het werk gezet, dood en erdorf brengend tot op 24 tol 30 kilome ters afstand. Onder beschutting dezer ka nonnen worden er infanterie-aanvallen ge daan. liet doel dor Duitschers is Yperen. De bondgenooten zijn er in geslaagd al do aanvallen der Duitschers af te slaan. Men liet de aanvallen uitwoeden en een nieuw tijdperk van den slag is ingetreden, waarbij do goh eel e linie der Duilscho loopgraven door Engelsche on Fransche infanterie be dreigd wordt. welker ramen oen granaatscherf vloog. Het gerucht, dat ook te Ileyst schade was be rokkend, werd tegengesproken. Russische bron, ST-PETER BURG, 24 Novomber. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf Do veldslag bij Lodz duurt steeds voort. Op een punt van dezen slag heeft onze cava lerie een charge op da teruglrekkende Duit sche infanterie uitgevoerd, haar aanzienlijke; verliezen toegebracht on kanonnen van groot kaliber overmeesterd. Aan het front Gzenstochowa-Krakaont wikkelt do strijd zich op voor ons voor- deelRe wijze. Eergisteren hebben wij meer dan 6000 gevangenen gemaakt. Do pogingen van den vijand om tegenaanvallen te onder nemen mislukten, Quiischs bposs. BERLIJN, 25 November. (Wolff). Ambte lijke mededeeling van heden morgend uit het groote hoofdkwartier In Oost-Pruisen hebben onze troepon alle aanvallen der Russen afgeslagen. Het tegen-offensief der Russische troepen uit do richting van Warschau is iu de streek Lowicz-Strykow-Brzeziny mislukt. Ook in de si-eek ten oosten van C'zenstc- cliowa zijn alle aanvallen van de Russen op ons front mislukt. LONDEN, 25 November. (Reuter). De Engelsche slagschepen, die de Duitschers te Zeebrugge hebben beschoten, zijn naar een Engelsche haven teruggekeerd om voorra den in te nemen. liet vuur heeft groote uit- -erking gehad; elk schip hoeft tal van anaten afgeschoten. S{oSSand@che bron OOSTBURG, 25 November. (Part. d. V.) Omtrent de beschieting van de haven van Zeebrugge door de Engelsche vloot vernam ik heden morgend var. een der vluchtelingen dat de beschieting een ontzettonden indruk op de bewoners maakte. Alles vluchtte in de ichting Knocke en landwaarts in. Vele zochton eene schuilplaats in hnnne kelders. Een dor eerste granaten moot ontploft zijn onder de Duitsche soldaten, welke hij de derzeeërs aan het werk waren. Er vielen 17 dooden en velen werden gewond, vertel de men mij. Het verleden jaar nieuwgebouwdo Palace Hotel werd geheel vernield, het loodsen- gebouw on de brikettenfabriek deelden dat lot. Verder werden getroffen 17 burgerswo- I ningen, 2 hotels, een molen en de kerk, door Russische ST. PETERSBURG, 24 November. (Pot. lol.-Ag.) Mededeeimg van den generalen staf van het Kaukasische leger Aan de Tsjoroch kwam do strijd gisteren tot ontwikkeling. In de richting van Erzeroem is de vijand over het geheele front teruggeworpen en tot een overhaaste vlucht gedwongen. Ilij wordt krachtig vervolgd. In de andere streken is de toestand niet veranderd. Turksche bren KONSTANTINOPEL, 25 Novem.(Wolff). Officieel bericht van het hoofdkwartier liet aanhoudend slechte weder belemmert voor het ©ogenblik onze bewegingen in de bergachtige streken aan de Kaukesische grens. Ook de Russen blijven in hun stellin gen. Onze troepen, die in de streek van de Tsjoroch vooruitkwamon, hebben een nieuwe overwinning behaald. Zij hebben Morgoel bezet, zijn in de nabijheid van Boertsjika over do Tsjoroch getrokken en hebben deze stel ling veroverd. Bij dezo krijgsverrichtingen hebben wij verscheidene snelvuurkanonnen, eon ambulance met alle toebehoorlen, twee auto's, honderd trekpaarden, geschutammu- nulie en een hoeveelheid kruit buitgemaakt. Disflsche b^on. BERLIJN, 25 November (Korr. Norden) Omtrent de mobilisatie van Portugal ver klaart men ons van officieele zijde, dat men reeds sedert weken op deze gebeurtenis waf voorbereid en sedert de Engelsche oorlogs verklaring verwachtte men dat ook Portugal zou meedoen. Men acht den toestand daardoor in goen enkel opzicht veranderd en hecht geen be- teekonis aan een cvenlueele oorlogsverkla ring van Portugal. Ossienrijksche bron* WEENEN, 25 November.(Wolff,officieel) Onze troepen zijn na verwarde gevechten over do Kolubara getrokken, hebben do daaraanhangendo moerassige hoogvlakte bezet on ook bij don aanval op do oostelijk daarvan gelegen heuvels terrein gewonnen. Verschoidone heftige tegenaanvallen der Serviërs zijn onder grooto verliezen voor hen afgeslagen. Ten zuidoosten van Wazjewo zijn onze troepen de met sneeuw bedekte kammen van van liet Mal jen- en Soewohorgebergletiver- gelrokken. In de gevechten in die streek zijn gisteren opnieuw 10 Servische officieren en moer van 300 soldalen gevangen geno men en drie machinegeweren buit gemaakt. EngeEscfra bron. Reuters agentschap seint Nadat generaal De Wet door de rogoe« ringstroepen verslagen was, trok hij orer de A aal met zijne mannen. Eon groot deel va# zijn kommando viel in handen van de Unie troepen, aangevoerd door de bevelhebbers Roux, Grunbeek, Delarey en Swartz. Met het overige zijnor manschappon trok hij naar Boshof. Toen nu de Unie op 12 No vember eene proklamatie uitvaardigde, waarin gemeld werd onder welke voorwaar den de muiters zich konden overgeven, on De Wet zelf verkondigde, dat degenen die naar h*is wilden, zulks vrijelijk konden doen, logden een duizendtal muiters de wa pens neder. IS aderhand hadden nog verscheidene scher- mulselingen plaats tussclien de troepen van Do Wet en deze der Unio, allen eindigende met do overwinning dor regeeringstroopen- Hier ook gaven zich nog vele aanhangers van Do Wet over. Dan ontstondon er ook nog onderlinge twisten in het kommando van De Wet,zoodat een groot dool ervan, waaronder zelfs de twee zoons van De Wet, zich ook aan de Unietroepen overgaven. De opstand is thans zoogoed als geëindigd. WV BUDAPEST, 24 Not. (Wolff.) At, Est verneemt uit Konstanlinopel, dat tussclien de Porie en Riza Bei, den Perzischen gezant te Konstantinopel, onderhandelingen gaande zijn over een Turksch-Perzisch verbond. De gezant heeft zich uitgelaten, dat do opwin ding in Perzië zoo groot is, dat de regeering nauwelijks in staat is het volk in loom to houden. In Boesjir is de Eneelschgezinde gouverneur afgezet. De Engelsehen en Frf.nschen in Kameroen LONDEN, 24 November. (Reuter). Het percAareau maakt hekend dat de troepen der bond »3nooten Victoria (aan de kust van Ka mera Hi) en Buën, den regeeiïngszetel in de Duits !he kolonie Kameroen, hebben bezet. EssgelssTiS bs'oss. LONDEN, 24 November. (Reuter). Do Engelsche troepen hebben te Bassora de Britsolie vlag mot groote plechtigheid gehe- schen. De plaatselijke notabelen waren erbij' tegenwoordig. Do proklamatie, die den volko daarna werd voorgelezee, is mot luide toe juichingen begroet. Naar schatting bedraagt liet aantal Turksche gewonden, na het ge vecht van den 17™ naar Bassora overgo bracht, 2000, De Turken aan liet Suez-kanaal. CAIRO, 24 November. (Reutor). Eene afdeeling van het kameelkorps van Bikanir, dio op patrouilledienst was, is in gevecht geweest met eene vijandelijke orermacht. De afdeeling is tot zijne troepenbasis le- ruggokeerd, na 14 doodon en 3 gewonden verloren to hebbon. Eene afdeeling van de kustwacht, die terzelfdertijd op verkenning uit was, wordt vermist. Turksclie bron. KONSTANTINOPïlL, 25 Novemb. Vol gens de Tanin kunnen de Engelschen het Suez-kanaal krachtig verdedigen. Zij wer ken, zegt hot blad, op koortsachtige wijze aan de verdedigingswerken. Uit Engeland zijn pantsertorens aangeko men; in het kanaal zijn verscheidene oude oorlogschepen opgesteld en langs het kanaal zijn verschansingen opgericht, bestaande uit spoorwegwaggons, zakken met zand en pik keldraad. Grieksche bladen melden dat de pogingen om het verbond van de Balkanstaten, die Turkije hebben bevochten to herstellen, tot dusverre zijn afgestuit op do eischen die Bulgarië ten aanzien van Macedonië heol. gesteld. Griekenland zoo beioogen dezt bladen donkt er niet aan een duimbreed Macedonisch gebied af le staan en do kans op herstel van het verbond moet dan ook gering lioetcn. Tengevolge van oneenighoid met den ministerpresident over de promotie van marine-officioron, is Demertris, do Grieksche minister van marine, afgetreden. Als zijn opvolger is benoemd Miaoulus, afgevaardig de voor Hydra, die ook in 1909 aan het hoofd van hel departement van marino heeft gestaan. De opstand in Albanië. BERLIJN, 25 November. Aan do Cor- riere della Sora wordt uit Bari gemeld, dat le Durazzo Essad pasja's toestand steeds moeilijker wordt. Een deputatie van burgers uit El Bassan verlangde in den vorm van een ultimatum de bevrijding van Kamil hei, dien Essad verantwoordelijk had gesteld voor een samenzwcering tegen zijn regeering. Men verwacht volgens het Italiaansche blad in de eersto plaats een opstand van de bevolking van El Basean. Ook te Tirana ne men do onlusten een steeds bedenkelijker karakter aan. De henden die legen Durazzo willen oprukkon, worden immer sterker. Vier gekende kampioen-wielrijders zijn ia de laatste veldslagen aan den IJzor gesneu veld PFTIT-BRETON, overwinnaar verschei dene koersen in Frankrijk cn België; Parijs- Tours 1906; Milan-San Remo 19C7 Parijs- Brussel 1908, enz. TROUSSELIER, overwinnaar der ronde van Frankrijk in 1905 Parijs Roubaix in 1906, enz. PELÏSSIER, die den tweede aankwam in de ronde van Frankrijk, welke dezen zchh* plaats had. JAN BOVIN, rekordman van het uur werd gedood te Solennes, den 27 Oogst laatst. In de Kreuzzeilung vertelt een Duitsche officier uit de loopgraven, van de goede ver standhouding met de Engelsche vijanden, die daar heerscht in den tijd, dat er niet gevoch ten wordt. Hij bevestigt tevens een verhaal dat reeds vroeger van andere zijde werd ge daan i Avonds, zegt, hij, is het werkelijk vrij gemoedelijk. Ala do schemering valt, doen vriend en vijand elkander geen kwaad! Als wij dan uit de loopgraven komen om ons eon beetje te verzeten, en te verkwikken, of wanneer een van ons om zeker onverbidde lijke reden zich vertoont, dan wordt or aati heide kanton eene spade omhoog gestoken en het is plicht van eer niet te schieten. Begint hot vuur echter loch lo vroeg, dan wordt van alle kanten Halt* geroepen. En het schieten houdt op. Men ziet het is a! niet wreedaardig wat in den oorlog gebeurt en als het zoo voortgaat, zullen wij dezon winter, zooals in 1870-71 ook wel eons go- vechten met sneeuwballen leveren Bij deze berichten wij do belanghebbenden dat wij nieuws kunnen geven, over de go- naamden René Nys, van Lode-Overimpe. Volgens een telegram uit St. Petersburg (Petrograd), is een van de vroegere solda ten van generaal Samsonof er in geslaagd het vaandel van een Russisch rogiment, dat indertijd bij Soldau verslagen was, weer la bemachtigen. Het was ergens begraven, om te voorkomen, dat het in de handen van. do Duitschers viel. De man, die meteeo. wond door een moeras moeet waden, heeHfe het kruis van Sf, George gekregen.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1