Op het Oostelijk vechtterrein Een Engelsoh slaoscliïp in (ie inciit öëvlögsn ID A. OIO 3L, D Ds strijd in Belgie 8n Frankrijk De Oorlog ter Zee Oorlog dissolion Servië Oostenrijk! De oorlog met Turkeye ALLERLEI Maarschalk von der Goltz Het Portugeesch leger Uit AastraÜs Esne vtescherssloep vergaan In het Suez-kanaal Baron von Hansen ziek Het groot Hertogdom-Luxemburg Een krediet voor de Italiaansche marine ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 li, 's avonds 0 0 UITGAAF, 7 's avonds 0 Pour tonte la publicité commerciale et financière du journal sadressër exclusivementi l'Agence Réclame Godts, 2, Place dó. la Bourse, Bruxelles. TE B R UL GODTS, Telefoon A 3291* BestuurderJ. BUREELEN USSEL Beupspiaats, 2 r^r. 9, T E AALST Kerks traat, Telefoon 114 VAN NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Twintigste jaargang n' 238 3 CENTIEMEN HET NUMMER Binsdag I Decesii&er 1914 WK Frasssche bron PARIS, 26 November, (Reuter.) Officieel bericht van 3 uro 's namiddags Do dag van gisteren beeft zich door geen enkel belangrijk feit gekenmerkt. In den omtrek van Arras wordt de béschie ting van do stad en de buitenwijken voort Aan do Aisne beeft de vijand eenen aanval beproefd legen bet dorp Messy, welke ge heel en al is mislukt, mot ernstige verliezen voor de Duitschers. Wij hebben eonige vorderingen gemaakt in de slroek ten Westen van Souain. Er is vrij wat sneeuw gevallen, vooral in de hoogste gedeelten van de Vogeezen. PARIJS, 26 November. (Reuter). Officieel bericht van 11 ure 's avonds liet is zoor rustig aan liet front. In België geschutvuur zonder aanvallen van de infanterie. Van liet centrum en uit Argonne valt niets te vermelden. Ten Oosten van Verdun heoft een klein gevecht plaats gehad. PARIJS. 27 November, (Reuter.) De of- fieieele mededeeling van vanmiddag drie uur luidt Cisteren is overal op liet front eone ver zwakkingvan liet vijandelijk artillerievuur opgemerkt. Twee infanlerieaanvallen, go richt tegen de bruggeboofden, die wij op den rechteroever van do Yser, ten Zuiden, van Dixmuiden opwierpen, zijn teruggeslagen. Op bot overige front geonerlei actie. Alleen is Reims vrij lievig beschoten gedurende bet bezoek van de journalisten uit noulrale lan den. In Argonne liepen eenige infanterie aan vallen uit op verliezen voor de Puilscbers. Door een tegenaanval hebben wij daarop enkele loopgraven veroverd. PARIJS, 27 November. (Reuter Offi- cieclo kennisgeving van vanavond elf uur Do dag is rustig verloopon or is niets van belang le melden. Dc&itscSte 533'Oèt. BERLIJN. 26 November (Wolff) Hot groote hoofdkwartier doelt lieden ochtend mede De toestand op bet Westelijk oorlogster rein is onveranderd. In do streek tusschen St-Hilaire en Sou dan is een aanval dor Fransclien, die met een groote mach! was ondernomen, maar zwak word uitgevoerd, met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Bij Apremont hebben wij vorderingen gemaakt. BERLIJN. 26 November. (Wolfl) De! «Lokal anzeigor» verneemt uit Geneve dal de Fransclien. teneinde hun nieuw ontvan gen zwaar geschut te beproeven, Arnoville. bij Pont-a-Mousson gebombardeerd hebben. BERLIJN, 27 November (Wolff) Ambte lijke mededeeling van heden morgend uit hel groote hoofdkwartier De Engelsclie oorlogschepen bobben ook gisteren de kustplaatsen van Vlaanderen riet lastig gevallen. Op bot westelijk oorlogsterrein is geen verandering van beteekenis ingetreden. Ten Noordwesten van Langemarck is een groep huizen genomen, waarbij een aantal gevangenen zijn gemaakt. In het Argonnorwoud hoeft onze aanval ïende beweging verdere vorderingen ge maakt. Aanvallen van de Fransclien, in de streek ■van Aprémont en ten oosten van St-Michel «worden afgeslagen. BERLIJN, 27 November (E., van Duit «che zijde) Een nieuwe groote slag op het IWestelijke oorlogsterrein wordt voorbe reid. Mollandsche bron OOSTBURG, 27 November (Part. d. V.) Heden wordt wederom in liet zuidwesten lievig kanongebulder vernomen. Naar het geluid te boor en, neemt de Engelsche vloot wok weer deel aan het schieten. Ouittche bron. BERLIJN, 26 November. (Wolff). Het iferoote hoófdk war lier deelt het volgende icnede In Oost-Pruisen is de toestand niet ver anderd. In de gevechten, geleverd door de troopen van generaal von Mackensen bij Lodz en Lowicz, hebben de Russische eerste Bil tweede legers en een deel van liet vijfde jeger zware verliezen geleden. Behalve vele ïooden^ en gewonden verloren de Russen biet minder dan ODgoveer 40,"000 niet ge wonde gevangenen, 70 kanonnen, 160 mu nitiewagens. Honderd zes en vijftig mitrailjeuzen maakten wij buit. Onze troepen maakten 30 kanonnen van don vijand onbruikbaar. Ook in deze gevechten gedroegen zich do jeugdigo soldaten, ofschoon zij groote ver liezen hadden, schitterend. Dat bot, niettegenstaande deze behaalde voordooien, nog niet is gelukt tot eene be slissing le komen, is te wijlen aan liet op treden van nieuwe sterke vijandelijke strijd krachten uit Oostelijke en Zuidelijke rich ting. Hunne aanvallen werden gisteren overal afgeslagen; de eindbeslissing laat echter op zich wachten. Het bureau van Wolff teekent bij dit bericht aan, dat generaal von Mackensen dezelfde is die zicli, volgons de berichten der Fransche bladen, in Augustus zou goselG moord hebben. BERLIJN, 27 November, f Wolff). Ambte lijke mededeeling van heden morgend ui' bet groote hoofdkwartier Op het Oostelijke oorlogsterroin zijn gisteren geene beslissende gevechten ge leverd. Oostenrijksche bs*on. WEENEN, 26 November. (Wolff). Offi cieel wordt van middag bekend gemaakt De veldslag in Russisch Polen hoeft op een groot gedeelte van het front hel karakter van een onbeslisten strijd aangenomen. In West-Gaiicië houden onze troepen de over den benedenloop van de Dunajec trokken Russische strijdkrachten tegen. Ook do gevechten in de Karpathen duren voort. WEENEN, 27 November. (Wolff). Mede deling van dezen middag van don generalen staf Op hot front in Polen is do dag van gisteren betrekkelijk kalm verloopon. In West-Ga licië en do Karpathen duren gevechten voort; oen beslissing is nergens gevallen. CzernoSvitz hebben onze troepen weer ontruimd. Engelsche bron. GRIMSBY, 27 November. (Reuter). Een treiler heeft hier den kapitein en de beman ning van het Engelsche stoomschip Khartoem dat den 26 dezer in de Noordzee op een mijn is geloopen en gezonken, aangebracht. LONDEN, 27 November. Een Lloyd's telegram uit Havre van den 25 dezer meldt Het Engelsche stoomschip Malachite is bui ten Havre door een Duitsche duikboot aan gevallen en gezonken. De bemanning is le Southampton ontscheept. Volgens een ander telegram uit Fécamp is bet Engelsche stoomschip Primo door een Duitsche duikboot bij Antifer (op de Fran sche kust van 't Kanaal, benoorden Havre) in den grond geboord. De bemanning is gered on le Fécamp ontscheept. Aan boord van een der oorlogschepen in de Nore wordt een onderzoek gehouden n.'iar de oorzaken en bet verloop der ramp. Het heeft met gesloten deuren plaats. Vrijdag werden 30 lijken uit de Medwa/ opgehaald. Onder de omgekomenen zijn de leden van het muziekkorps der Excellent Gunnery School. Drie leden van de beman ning waren aan wal, toen de ontploffing ge schiedde. Er zijn 51 scheepsofficieren omge komen, met inbegrip van de adelborsten, kadetien en de machinisten. RsscsiscSse fbs'en, St PETERSBURG, 26 November.- De groote generale staf deelt officieel mede In den veldslag bij Lodz, die zich blijft ontwikkelen, blijft het voordeel aan onzen kant. Do pogingen der Duitschors beoogen den terugtocht van hunne legerkorpsen, dio in de richting van Brzeziny waren opgerukt en nu onder ongunstige omstandigheden in de streek van Strykow terugtrokken, te ver gemakkelijken. Op het Oostenrijksch front hebben wij voordeelen behaald; in de gevechten van den 25en hebben wij 8U00 gevangenon gemaakt, waaronder twee heele regimenten met hun bevelhebbers en officieren. St PETERSBURG^ 27 November. (Pet. Tel. Ag.) Mededeeling van den grooten ge- neralen staf Op het ïinkeroevergebied van den Weich- sel zijn onze troepen van de boneden-Bzura gevorderd to't Gombin. Oos^esenjksche ferosr. WEENEN, 26 November. (Wolff officieel) In de gevechten aan de Kolubara hebben; onze troepen sedert gisteren belangrijke voor deden behaald, Het centrum van Lel vijan delijke front, èene sterke stolling bij Lazarts, is door bet lle, 73° en 102® regiment, welke, zich door hunne onverschrokkenheid reeds vroeger hadden onderscheiden, stormender hand ingenomen. Daarbij zijn 8 Servische officieren en 1200 man gevangen genomen, 3 kanonnen, 4 ain munitiewagens en 3 mitrailjeuzen buiige maakt. Ook ten ZuidojT van het dorp I.jlg is het onze troepen gelukt de ten Oosten van de gelijknamige rivier (rechter bijrivier van de Kolubara) gelogen heuvels te overmeesteren en 300 Serviërs gevangen te nemen. De van Waljewo naar bet Zuiden opge rukte kolonnen staan voor Kozjerici (ten Zui den van hot Maljengebergle). WEENEN, 27 November (Wolff) Over het zuidelijke gevechtsterrein wordt dd. be den officieel gemeld De gevechten aan de Kolubaro nemen voor de Oostenrijksch-I-Jongaarsche wape nen een gunstigen loop, Ook gis'eren maak ten de Öostenrijksch-Hongaarsche troepen bijna op alle gevechtsterreinen vorderingen. De sneeuwstormen, waardoor in de dalen de oet geen steunpunt vindt en die op de koog- ton alle uitzicht benemen, bemoeilijken het krijgsbedrijf. Nochtans wordt van het front gemeld dat de troepen in oen uitstekende stemming verkeeren. Tur*ksclie bron. Konstantinopel, 27 November. (Wolff.) De Tasvi-i-Efkiar meldt, dat in den omtrek van het Suez-kanaal inlandsche troepen in opstand tegen de Engelschon zijn gekomen en oen groot aantal Éngelschen gedood zijn. Vier dagen geloden kwamen verscheidene waggons met gewonde Éngelschen te Cairo aan. Engelsche bron. KAIRO, 27 November (Reuter) Een klein .aantal Turken kampeeren te El Katie,. 30 .kim ten oosten van het Suez-kanaal). Er .beeft verder geen enkele ontmoeting plaats gehad. De Turken hebben veel ophef ge maakt over bet nemen van kanonnen to El Arisj. Het waren echter volstrekt onbruik bare stukken. Duitsche bron. BERLIJN, 27 November. (Korr. Norden.) Naar Kaïro wordt gemeld, is de naar Dzja- rahad voerende Fajoem-weg (ten Weston van de Nijl) door de Éngelschen mei een lange linie van loopgraven en geschutstel- lingen versperd. Het naar het Suez-kanaal i oprukkende Turksche leger, telt 76.000 man en staat onder bevel van Izzet pasja. Bij dit leger boliooren nog 10.000 Bedoeïnen met 500 vrachtkameelen. Do Turken hebben een veldspoorwog naar de waterrijke oase El Nachl aangelegd, die een uitnemend steun punt voor de operaties is. Ter verdediging van de Egyptische grens zijn, ongerekend de overliet laild verdeelde garnizoenen, 5000 man onder generaal Maxwell opgesteld. De inlandsche Egyptische troepen zijn naar Soe dan gozonden. Daarentegon worden de troe pen die tot durver in Soedan stonden, thans ter verdediging van het land naar Egypte gehaald. 3 uiische bron PARIJS, 28 November. (Wolff) De Echo de Paris verneemt uit Havre, dal het En gelsche stoomschip Malachite van 2000 ton op reis van Liverpool naar Havre eenige mijlen ten noordwesten van Havre door een Duitschen onderzeeër in den grond boord. De commandant van de duikboot gaf do bemanning van de Malachite tien minüten tijd om van boord te gaan en spoedig daarop vatte het stoomschip vuur. De onderzeeër verdween. De bemanning van de Malachite wist Havre to bereiken. is ge- Engelsohe fcpjn. LONDEN 25 November. (Reuter).In hot Lagerhuis heeft minister Churchill heden medegedeeld dat hol slagschip Bul wark van ochtend bij Sheerness, in de lucht is gevlogen, 700 tot S00 opvarenden zijn omgekomen. Admiralen die de ramp hebben gezien geven als hunne overtuiging te kennen dal ze veroorzaakt is door eene ontploffing van liet kruitmagazijn. Toen de rook van de ontploffing was opgetrokken was het schip reeds in de golven verdwenen. Het verlies van hel schip benadeelt in het geheel Enge land's militaire positie niet, doch bet verlies aan menschenlevensis zeer ernstig. Er zijn slechts 12 oprarende gered. De Bulwark in 1899 van stapel geloopen, was een slagschip van 15,250 ton met eene snelheid van 18 knoopen. Do bewapening bestond uit 4 kanonnen van 30,5 cm. 12 van 15 cm. 18 van 7,6 cm. 6 snelvuurkanonnen en twee buizen voor 't lanceeren van tor pedo's LONDEN, 26 Novomber. (Reutor). Do ontploffing die de Bulwark heeft vernietigd was zoo lievig dat ze mijlen ver in 't rond gehoord is. Sommige stukken van 't schip zijn zes mijl weggeslingerd en op de kust van Essen te land gekomen. De ontploffing werd gevolgd door dikke rookwolken en vlammen. Hel slagschip is in drie mtnuten gezonkon en niets dan wrakhout bleef drij ven. Alle officieren zijn omgekomen en de man schappen die uit het water zijn opgevischt, zijn vreeselijk verminkt. De andere oorlogschepen, in de buurt van de Bulwark, lieten na do ontploffing onmid dellijk hun torpedonetten zakken, maar het staat vast dat de ramp niet te wijten is aan den aanval door eon duikboot. Eon tragische bijzonderheid is nog, dat toen de ramp gebeurde, het muziekkorps aan boord speelde. Zelfs de huizen in Sheerness schudden op hunne grondvesten. De ontploffing is tot op versoheidene mijlen aan den overkant van de Theems gehoord. BERLIJN, 28 November. (Wolff). Naar wij van vertrouwbare zijde vernemen,is generaal- veldmaarschalk baron von der Goltz van zijn post als gouverneur-generaal van Bolgiii ont heven en aan den sultau van Turkije en diens hoofdkwartier toegevoegd. Als zyn opvolgor in België is benoemd baron Bissing, generaal van do cavalerie. DuitscSie bron. i In do Vossischo Zeitung vertelt een deskun dige liet een en ander over hot Portugeosclie legorvNadat liy beeft medegedeeld, hoe gering de omvang van dit loger is en hoe gebrekkig de uitrusting, gaat hij verder Wij mogen dc Portugeezon als soldaten echter niet onderschatten. Do aangeboren militaire eigenschappen van het volk, dat eeuwen lang do wereld heeft boheerscht, vindt men ook thans nog by do Portugoesche soldaten. Do soldaat is bescheiden in zijn eischen, taai en volharden), dapper en over het algemeen een goed schutter. Ik hob schietoefeningen van de artillerie op beweog- bare schyven bijgewoond, die bewonderens waardige bewyzen van trefzekerheid lever den. Tucht is echter iots, dut do Portugeesch e soldaat ternauwernood bij name kent. Ook in liet gevecht stoort hij zich niet aan tucht, maar verspilt zijne ammunitie op ongehoorde wijze. Daarvan heb ik mij herhaaldelijk, onder andoro bij de revolutie en bii do go- vechten tydens de tegenrovolutio, kunnen overtuigen. Alles bij elkaar genomen zou hot dwaas heid zijn als wjj van liet ingrijpen van Portu gal eenigen nadeeligen invloed zouden vree- zeu. De beslissing zal daardoor geen uur vertraagd worden. Do ware reden, waarom Engeland Portugal in den oorlog lmeft. trach ten moe te slepen, is, dat het daarin ooi» middel ziet om ons eeconomisch te schaden. Onze uitvoer naar Portugal bedraagt ongcv o.- 52 millioen mark en in de haven van Lissabon liggen, 37 Duitsche ei) 10 Oostenryksche schepen. Reuters agentschap meldt uit Londen dat de prokureur-generaal by de Australische re publiek in eene rode heeft ge/egd Wij moe ten nog 100.000 of zelfs 150.000 mannen toe voegen aan de strijdkrachten dio thans voor liet Vaderland vechten. De minister van landsverdediging zegde in den Australische» SenaatOp liet oogeublik zijn 56.000 gewapende mannen gereed voor de verdediging van het Vaderland. Bovendien hebben wij nog eene vloot die loor pa troel jedienston de ryksregeering de noodzakelijkheid bespaart om van do Noord- zeevloot schepen voor dat doel af te nemen. Eene sloep voor de haringvangst uit Yar mouth is met man en muis (9 koppen) ver gaan, door op eono mijn to loopon. Niemand heeft het ongeval gezien, doch eene ontplof fing is gehoord. Volgens een officieel Italiaansch bericht zijn er in 't geheel 15 Duitsche en Oostenryksche schepen uit het Suez-kanaal door Engelsclie oorlogsschepen naar Alexandria opgebracht. De voormalige bevelhebber van hot 3* Du i tsch e 1 ege rko rpsge n era al- veld maa rscli a 1 k Baron von Hauson, bevindt zich thans te Partenlcirchen. Hij lijdt aan overspanning van zenuwen on is bedlegerig. Een Duitsche kapitein vaji don landsturin heeft dezer dagen eene toespraak bij oono parade te Luxemburg gezegd, dat Duitscblund liet Groothertogdom poogde to herwinnen. Do plaatselijke pers uitte over dio woorden baar ongerustheid, waarop de inspekteur van den landsturm haar officieel heeft medegedeeld dat de uitlating van den kapitein beslist strookt met de bedoeling van do Rijksrogeering. In Duitschland is men volstrekt niet van plan Luxemburg in te lijven De Turijnscbe Stampa» meldt, dat bet krediet van 200,000,000 lire voor do Italiaan sche marine voornamelijk zal moeten dienon ter bestrijding van de kosten der inlijving van 10,000 marine reservisten on voor hotbouwen van nieuwe onderzeebooten van verschillend type, waarvan men de buitengewone beteeke- nis voor een zee-oorlog thanslnziet.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1