Oorlogsberichten Gelukkig zijn! De strijd in Belgie en Frankrijk Op het Oostelijk vechtterrein Vreeselijk spoorwegongeluk: Twintigste Jaargang n' 242 Zaterdag 5 December I9T4 Turkyê en de oorlog De Oorlog ter Zee Voor de voeding Benoemingen en bevorderingen in 't leger WEL GEDAAN!!! ALLERLEI De Koningin van België Persjnhel Nuttig werk. Krijgslisten. De Koning vanEngeland in Frankrijk De oorlogskosten van België Een groot-hertog gekwetst Het sluiten der spijshuizen en drank' hulzen te Parijs Eene Engelsche leening aan Rnsland Van Houwaert De Fransche oorlogshons De Belgische rent CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 li. 's avonds 0 0 2= UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publieité commerciale et fiuaucière du journal s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place da Ia Ilourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL I TEAALST GODTS, 2, Beureplaats, 2 IIV. Kerkstraat, i Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DB QEN'DT. KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3" bladz. (de regel) fr. 1,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. I.OO Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commorciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden: Age nee Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Gelukkig zijn Betrachting door den Schepper in ieders gemoed gezaaid en met sijn schitterende pracht begeesterende al do monscl.engeslachten. Gelukkig zijn in de onverwelkbare vreugde eeuwig genoten bij God, gelukkig zijn in 't rechtmatig bezit der stoffelijke welvaart, ook volgens St-Thomas eon vereischte tot de deugd, en, voor do menigte de weg naar den Hemel. Hoe onwelkom dan de hinderpaal, hoe misdadig de boosdoener die welvaart van eenorling en maatschappij verkracht, en wat kan, in een oogenblik van ontmoedigin gen droefgeestigheid, het spook van den oorlog ons sarrend aankijken met zijn verbrande woonsteden en verwoeste lan douwen, met den honger der thuisblijvenden en de ontbinding dergenen die hun bloed vergieten.,... En toch, o wee een geesel bestaat erger dan oorlog, verfoeilijker, verraderlijker. Hij knaagt aan 't geluk niet maanden maar jaren en gansche menschenlevens, hij brengt niet de vrijheid maar zinsgenot, en 't is niet in zijn naakte afschuwelijkheid 't is met een waas van vriendschap dat hij komt tot de menschen, zijn levengevers en zijn slacht offers. Weet ge wel dat het alcoholisme (en niet alleen de dronkenschap met zijn zwijmelend slachtoffer en de schreeuwende ellende van vrouw en kinderen in den armtierigen thuis), dat het overtollige gebruik van bier en toijn zoowel als van genever onze welvaart ver kracht en uitzuigt tot stervens toe Geen land, huiten Frankrijk, is meer gealkoholiseerd dan België noch Holland noch Engeland, noch Duitschland. Elke Belg drinkt gemiddeld per jaar (en 't is gemiddeld 'a geluk voor de matigen, maar wat 'n ramp voor de slachtoffers 5.501. sterken drank, 4,301. wijn, 2261. bief alles doorheen eene zee van 1.636 millioen liters, die ons jaarlijks dreigt te verzwelgen.Wat ons zoo'n verzet kost Wanneer Duitschland mot zijn 70.000.000 inwoners per jaar 3 milliard door de keel giet (eene kolossaale cijfer, 3 maal de begrooting waarmee 't keizerrijk leger en vloot onderhoudt en versterkt), ge ven onze 7.200.000 Belgen 500 millioen uit, 50 aan wijn, 150 aan gedistilleerd, 300 mil lioen aan bier 500 millioen of 1/2 milliard Wat al ver braste weolde, wat vrijwillige armoede Met dat cijfer overtreffen wij het bedrag van al onze budjetten en belastingen (1350 mil lioen) en 't volstaat om op een twaalftal jaren onze nationale schuld (4.5 milliard) kapitaal en intrest af te lossen en ons ter dege tot de gelukkigste menschen van het aardrijk om to scheppen Hebben wij lust op eene vloot In éón jaar bouwen we 15 Dreadnougt's (groote pantserschepen) of 20 Titauic's - We verzekeren ermede een pen sicen van 360 fr. aan eiken bejaarden werk anan, en gaan alle jaren nog'over tot het bouwen van 85.000 eigenbezeten- arbeiders woningen.., Deze ontzettende beschouwingen hebben don afstand niet tot op den bodem gepeild. Millioen en steken we in gevangenissen, met bunne 65 0/0 misdadigers door of onder al- ioholisminvloed, in zothuizen waarvoor hoofdleverancierszedeloosheid en drank lucht; in onderstand der armendat van- -wege Slaat of bijzondere, 1/6 onzer bevol king treft, omdat, zegt BeernaeH, de Belgen *de grootste drinkers blijven van de wereld Wat het alkolisme vermag? De familie TTuke van New-York met hare 709 verwan- *en-alkoholisten kostte aan den Staat ruim <3millioon in een tijdverloop van 75 jaren. Als we dan 't verlies van icerkkracht door «en drank beschouwen, dan rekenen we, met von Bunge, het voor Duitschland (en België lijdt nog meer aan de drankplaag) op 1/5 der algoheele bedrijvigheid 1/10 voor het maken en 't verkoopen, 1/10 voor 't drinken en 't uitslapen van de roes. Fabrieken be ginnen 's Maandags later, vele werklieden werken dan bijna of niet en leveren slechter werk. En wie zal de schade rekenen, wan neer betrekkelijk kleine hoeveelheden alko- liol onder allen vorm reeds de zenuwen aan tasten, de spieren verzwakken, don geest verhinderen, wanneer grooter gebruik de Idealen uitdooft, de zuoht naar vooruitgang bedwelmt, het lichaam doodt en, door de overerving't leven der natie treft tot in de nakomelingschap De Staat is de verzameling der familiën on elk verlies der groote maatschappij slaat terug op de kleinen. Alkoholisme vermindert de inkomsten en vermeerdert de uitgaven, brengt slecht beheer in 't huishouden en leidt allicht den huisvader, door onmacht of onbeschoftheid, buiten werk en naar den ondergang. En wat al families lijden onder alkoholisme. Fortuinen verzwinden erin, en armoede wordt er door miserie. Hoeveel meer nog, is 't niet onder dezen acuten vorm. laten er altijd van hun pluimen En 'k wilde wel vragen of de burgerij die honderden jaarlijks verteerd (maakt de rekening aan bier, wijnen, likeuren, niet heler zou beste den in den dagelijkschen handel of wegleg gen tegen nationale of familiecrisis en of de werkman die met zijn gemiddeld 2 of 3 pinten of borrels daags, jaarlijks 75 a 100 frs, door de keel giet, al geteld hóeft dat hij daarmee kan weg leggen ón een schoon lijfrente (1 fr. per week gestort van af 20 jaar geeft op 60 jaar 306 fr. rente en 200 fr, aan de erfgenamen), ón een appeltje voor den dorst in moeder-spaarkas schoot Gij wilt den drank wegcijferen, hoor ik zeggen, gij overdrijft. Neen dat bedoelen we niet; we zijn geen dweepzieke opzoekers van 't land van Utopera om 't onmogelijke na te jagen en builen degenen die, slim, zwak of broederminnend, geheel onthouding aankleven, gunnen wij de anderen gerust een glas. Maar genever en Clegaan naar de apotheek, bier en wijn worden beperkt tot icare nuttige en aangename. Want drank misbruik is 'n ware plaag, zegde Gladstone, grooter dan pest, hongersnood en oorlog. In Aalst drinken we per jaar voor 2 mil lioen bier (3 mill, gebrouwsel 1 mill, ex- portatie), voor 500,000 fr. gedistilleerd, wel voor 250,000 fr. wijn. Als nu in den benarden toestand 't armenonderhoud weke lijks 15,000 fr. kost, dan is dat voor een jaar oorlog maar 750,000 fr. Hoe gelukkig hadden we op de 2,750,000 fr. verdronken, die 750,000 fr. en nog wel meer uitgespaard, 't Verschiet ware zeker minder bang ge weest, en onze geliefden op 't slagveld zouden met minder vrees denken aan de achtergeblevenen in den heimat Godfbied Fransche bron- Officieele mededeeling van 1 December, 3 ure namiddag (Vaz Diaz) Sedert 20 November is het kanongebulder in België zeer hevig. Geen enkele aanval van wege de Duitsche infanterie heeft plaals ge had. De vijand legt eene groote bedrijvig heid aan den dag ten Noorden van Arras. In de streek van de Aisne is het kanonge- schut minder hëvig. Op het front in het Argonnerwoud duren de gevechten voort, zonder den toestand te wijzigen. In de Wosvre en in de Vogeezen valt niets aan te stippen. Officieele mededeeling van 11 ure 's av. (Vaz Diaz) In België heeft de Duitsche infanterie ge tracht hare loopgrachten te Bixschote te verlaten. Deze poging is ten deele mislukt. Na een verwoed gevecht, hebben wij ons meester gemaakt van een kasteol en het park van Vormelles, gelegen tusschen Bethune en Lens. In Argonne hebben wij buitengewone vorderingen gemaakt, vooral in het bosch van Grunic. Op de andere deelen van het front valt niets aan te stippen. Duitsche bron. BERLIJN, 1 Dec. (Officieele mededeeling van 's middags.) In Oostelijk Pruisen en in het Zuiden van Polen is de toestand in het algemeen kalm. In het Noorden van Polen, ten Zuiden der Vistule, is de oorlogsbuit vermeerderd door het benuttigen van de overwinningen gisteren aangekondigd. Het getal krijgsgevangenen is vermeer derd met 9,500 man en het getal der ge kaapte kanonnen met 18. 26 milrailjeuzen en talrijke ammunilie- wagens zijn in handen der Duitschers geval len. Russische bron, ST. PETERSBURG. (Reuter).1 Aan het Oost-Pruisische front blijven de gevechten in ons voordeel uitvallen. Onze ruiterij zit den vijand, die met achterlating van gewonden en munitie terugwijkt op de hielen. De troepen die aan de vervolging deelnemen, weten op krachtdadige wijze te verhinderen dat de Duischers zich vast klampen, aan de stellingen die zij op hun terugweg vinden. Aan het Galicische front zijn al onze krijgs- Verscheidene van onze troepenafdeelingen zijn reeds tor hoogle van Krakau en trekken er in Zuidelijke richting om heen. De geest van onze troepen is uitmuntend. Oostenrijksche broru WEENEN, 1 Dec. Officieele mededee ling (Vaz Diaa). Op hot front van Westelijk Galicië en Russisch Polen was He dag van gisteren be trekkelijk kalm. De vijand deed pogingen om de reeds ge vorderde stellingen ten Noorden van Przemyls te naderen, maar werd door een aanval van hot garnizoen, achteruitgesla gen. De gevechten in de Karpathen duren voort. LONDEN, (Reuter). Men meldt uit Athene, dat te Bairouth lodgas (Mahome daanscbe priesters) van de Minarets (kerken) de bevolking opruien om bij het eerste ver schijnen van oorlogschepen der Verbonden mogendheden eene algemeene slachting on der de Kristenen en Europeanen te begin nen. LONDEN.' (Reuter). Er wordt gemeld, dat schrijven van den emir van Afgha nistan aan zijne onderhoorige Britsch-Indiërs bevestigt, «Jat Afghanistan vast besloten is zijne onzijdigheid te handhaven. De emir en zijn volk betreuren, evenals alle Mahome- daansche kringen buiten Turkyë, de deel- uame van dit land aan dezen oorlog. Tegen de Dardaneilen De Stampa zegt' dat de Engelsche en Fransche schepen, na hunne stellingen voor Catiaro verlaten te hebben," zich vereenigd hebben in de zee van Egée en dat zij waar schijnlijk een gezaménlijko aanval zullen doen tegen de Dardaneilen. Wij lezen in De Gentenaar «Ten einde het publiek in het voorkomend geval, te leeren andere waren dan meel-als voedsel te bereiden, bij voorbeeld mais en rijst, zal de stad onderrichtingen uitgeven over de wijze, om ze te gebruiken en er zelfs lekkere schotels mede gereed te maken. Volgens do beslissing der Bestendige Deputatie mag de tarwe ten hoogste ver kocht worden aan 30 frank per 100 kilos; de rogge aan 25 frank; de aardappelen aan 8 fr. Men denkt dat tegen einde December de herstolling der kunstwerken over de Schelde zal voltooid zijn, wat de aanvoer van kolen en allerlei waren, veel zal vergemakkelij ken. Vier schepen zijn in onze haven aange komen voor het komiteit der bevoorrading en aan het adres van den Amerikaanschen konsul. Die vier schepen houden in 492 dui zend kilos rijst,. 887 duizend kilos witte bloem, 496 duizend kilos zout, 100 duizend kilos boonen en 30,000 kilos spek. Dat wil zeggen dat er voor het zout geen gevaar van nood meer bestaat. Als feiten van afpersing, zooals werke lijk zijn vastgesteld, voortduren, zal het (Gentsch) stadsbestuur niet aarzelen, om den verkoop in te richten van stadskolen, aan een redelijken prijs, altijd volgens de omstandigheden en volgens de inkoop prijzen. Daar het hier eene beslissing der Besten dige Deputatie van Oost-Vlaanderen geldt, is het zeer belangrijk te weten, of deze ook buiten Gent do andere steden en gemeenten van Oost-Vlaanderen betreft. id, id. Moreels, J. id, id. Boucken, J. L. ser geant-majoor, id. Pirote, J, J. id. id. Delsi- uiie, E id. iil. Claeys, J. id. id. Marette, P., id. id. Fiévet, M.-J.-B 1° sergeant, id. De Weze, G.-G id. id. Blairir, J. J. sergeant foerier, id. Warmoes, F. A. id. id. Wint- gens, J.H.R. adjudant, Gc linie. Vuylsteke De Laps, M.A, id. id. Lammens, A.H. id. id. Dimartinelli, J. idem Gevaerts, J.F. id. id. Bogaerts, J,F. id. id. Chevalier, T, sergeant-majoor, id. Van den Bogaerde, A. C. 1 sergeant-majoor, id. Peynshaert, G. S. id.id De Prez, C. M. A. 1 sergeant id. Do Wilde, A. adj. 7 1.; Moiresonne, F. J. id.; Gauthier, H. J. id.; Bodar, P. E. id.; Joos L. J. id.; VVilmet, O. J. serg. maj. id.; Verschueren C. adj. 6 1.; Peclercs J. id.; komp. wielr., 2 leg.; David 1 serg. 2 gren. Bij de artillerieJacobs adj. 1 reg.; Laporte, wachtm. 6 reg.; Bodard, adj. 3 brig. Hurt, wachtmeester, 4 reg. In den vervoerdienst. Reynaert V. R. M., opper-wachtmeester, 2 legerafdeeling; Coore- man C. L. E., idem; Van Bellinghen J. L. A., idem; Bal J. L., idem; Coeuen E. C. M., eerste opperwachtmeester; Van Overschelde J. J., idem; Gigot J. J. F., wachtmeester-foerrier, Devreese V., wachtmeester; Petit [C., idem; Delfosse A., idem; Chevalier, wachtmeester- fourrier; De Vreese V, wachtmeester; Van Havre H., vrijwilliger voor den duur vau den oorlog, Kolzuet J. O., idem. Zijn benoemd tot hulp-officieren. Bij het voetvolk.—Denis A adjudant, 4° re giment vrijwilligers Foquet L, adjudant, id. Culot, J.-B, adjudant, 13° linie Robert G. 1° sergeant-majoor, id.; Marclial E, id., Gilmet V, sergeant-majoor, id.; Scheirlynck, 1° ser geant, 10 linie Courtonne G. sergeant-ma joor, 2 linieNaniotF. sergeant, id. Moens J. sergeant, id.; Desenfans J. id. id, Van de Cayzeele C.-M.-L lc sergeant-majoor, 4° linieregimeatWauters A.-A.-A adjudant idem Denis II. C. J. le sorgeant-sekretaris, idem Tondy, adjudant, 1° regiment-grenad. Meunier, sergeant-majoor, idem Couvreur, id. idem De NeTe, sergeant, 2eliniereg. Hen- rard, sergeant majoor, 10c 1. Bruneel, ser geant majoor der ambulanciekolom der 6° divisie. Tuerelinck, A. E, adjudant, 4® liniereg. der vernch,l„g6„ gelaUkig Toor ,„3 De gemeenteoverheid van Ledeherg heeft een goeden slag gedaan. Zij heeft namelijk in de zaal Het Bur- gondisch Kruis Brusselschen steenweg, 45 zakken bloem en 4 vaten petrool aan geslagen; kooplieden hadden daar een dépot gemaakt om de verbruikers uit te zuigen. Wij herhalen het, voor de gemeente is het een goed zaakje, doch' 't is spijtig, dat het voor de speculateurs afgeloopeu is met het verlies hunner koopwaren. Er zou daar nog wel eene andere straf mogen hij zijn, al ware het maar om ando ren te beletten ook aan 't spekuloeren te gaan. De bloem welke van den molen van M. Van der Straeten afkomstig was had men verkocht aan 57 frank de 100 kilogrammen de petrool aan 107 fr. liet vat De gemeente zal den prijs van den dag be talen en het aangeslagene ten bate der werkeloozen aanwenden. en hare drie kinderen hebben Donderdag een bezoek gebracht aan het Engelsche Ko ningspaar in het Buckingham palace, waar zij de lunch gebruikten. Dezer dagen herdacht de Times, dat ze honderd jaar met stoom gedrukt is. Den 28 November 1814 werd de pers voor het eerst door werktuiglijke kracht gedreven, en niet meer door de kracht van handen. Het was het eersle blad (in Engeland), dat aldus werd gedrukt. De machine was in alle stilte, in een huis naast het bureel van de Times, ver vaardigd naar de gepatenteerde uitvinding van Friedrich Konig. De geldnood heeft in Brussel reeds vele menschen gedwongen handelseffekten voor een spotprijs van de hand te doen en woeke raars zijn er altijd te vinden, om die onge lukkige» te plukken. Ten einde deze mis bruiken tegen te gaan, is er volgens het laatste verslag van de Handelskamer te Brussel sprake van een tijdelijke kre- kredietinstelling op le richten, door| bemid deling van de Société Générale en een bank- consordura, om voornamelijk aan de midden standers en kleine spaarders voorschotten op effekten te verstrekken. Het Crédit Foncier zal op zijn beurt naar alle waarschijnlijkheid obligaties op onroerende eigendommen uitgeven. Deze obligatios zouden eveneens door bedoelde leenbanken als pand worden aanvaard. In tijd van oorlog worden allerlei midde len gebezigd om don vijand te verschalken. Zoo wordt gemeld dat over eenige dagen de Russen vaststelden dat eenige vooruit springende forten van Przemyls ontruimd waren. Zij betrouwden dat echter niet en vermoedden dat de Oostenrijkers dynamiet- kardoezen in de verlatene forten rondge strooid hadden waarschijnlijk omdat zo ook zulke middelen gebruiken. Zij dreven daarom eene kudde vee voor hen in de forten. De runddieren op de kar doezen trappend deden ze ontploffen en wer den gedood. Dan trokken de soldaten met groote voor zorgen vooruit, den grond met zorg onder». President Poincaró, vergezeld van minis ter Viviani en opperbevelhebber Joflre. heeft zich Dinsdag naar het Engelsche hoofdkwar tier begeven, waar hij eene bijeenkomst had met koning Joris van Engeland. Na een lanjj en hartelijk onderhoud, vertrokken de Ko ning en President Poincaró in auto naar het Engelsch front, overal op hun doortocht geestdriftig toegejuicht Hoor eene ontelbare menigte. De tweenatiehoofden bleven den ganschen dag bij het leger. 's Avonds keerden zij terug naar het hoofd kwartier, waar een ontbijt werd opgediend; Prins van Wallis, generaal French en minis ter Viviani waren ook geooodigd, terwijl generaal Joffre verlof gevraagd had naar zijn po3t terug te keeren. Na het ontbijt keerden president Poincaró en minister Vi viani naar Parijs terug. Tot hiertoe bedragen de oorlogskosten van België ongeveer 700 miljoen frank. Van die som werden 200 miljoen ioor het Bel gisch Parlement gestemd. Het saldo werd ge dekt door de Fransche en Engelsche voor schotten. Uit Milan wordt aan de Duitsche bladen gemeld, zoo zegt de agence Reuter, dat de groothertog Dimilis, eenige [zoon van den groot-hertog Paul Alexandrovitsch, erg ge kwetst werd tijdens liet gevecht aan de War en de Duitsche ruiterij. De prefekt van policie der stad Parijs in gemeenzaam overleg met de militaire over heden, heeft besloten dat do restaurants of spijshuizen te 10 ure 's avonds moeten geslo ten \yorden en dejioffiehuizen Je S ure. Volgens de «Standard», heeft de Engel sche reg6ering besloten aan Rusland een voorschot to doen van ongeveer 12 miljoen pond sterling, te verstrekken vermoedelijk door bemiddeling van de Bank vanEngeland. De bekende Belgische stayer Arthur Van der Stuyft, die le Bergen-op-Zoom vertoeft zegt dat het bericht van Cyriel Van Hou- waerl's dood, onlangs vermeld, onwaar is. Naar do Frankf. Ztg. verneemt, werd tot nu toe voor 700 miljoen franks inge schreven, op de Fransche bons voor do Nalicmale verdediging. Het aantal inschrijvers bedraagt onge^ veer 1 miljoen. De schatkistwissels die voor het uitbreken van den oorlog waren uitgegeven, zullen verlengd worden. De minister van Financiën heeft verder machtiging gevraagd voor da uitgifte van nog 460 miljoen schatkistwissels daar het bedrag van 940 miljoen, waartoo deze waarden mogen worden uitgegeven reeds bereikt is. Volgens e*n bericht uit Parijs aan do Frankfurter Zeitung, zijn de koepons der Belgisch rente betaalbaar bij de firma Rot schild te Parijs. De rente op do grootboek schuld blijft voorloopig onbetaald. TE OLSENE Een Duitsch soldaat gedood en een brouwersgast erg gekwetst. Zooals aan alle bareelen, waar treinen voorbijrijden, staan ook alhier, Duitsche schildwachten. Ongelukkig genoeg, wordon do bareelen nooit toegetrokken; de soldaten verwittigen de menschen bij de komst van eonen trein. Aan de statie alhier kwam de knecht van den heer Versele, brouwor, met eenen wa gen, bespannen met twee paarden. Van ach ter op den wagen zat een tweede knecht. De Duitsche soldaat deed stoppen om het pasport na te zien. De voerman trok dadelijk de paarden stil en juist kwam een trein af. De machinist kon niet stoppen. Eene hotsing was onvermijdelijk. Cardier, de 55jarige knecht werd een been afgeredea en aan het hoofd gekwetst, terwijl de Duit sche soldaat medegeslingerd werd en zijn verminkt lijk een eind verder van onder da wielen werd gehaald. De paarden werden ook gekwetst. Da knecht die van achter op den Wwagen zat, kwam er met den schrik van af. De toestand van Cardier is zeer erg; hij is vader van familie.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1