Hal wil flëreed zijn Oorlogsberichten m Donderdag I O» December 1914 DAGBLAD w De strijd in Belgie en Frankrijk Van list Oostelijk Veciilterein De Oostenrijkst-Servische oorlog NOG DE OPSTAND Nog de Gijzelaars te Genf Onderscheidingen Belgen in Holland De Belgische school in den Haag ALLERLEI Fransche prissterskrijgsgevangeneg Australische Kruiser vermist Generaal Rennenkampf aangehouden Zweedsche stoomers door mijnen vernklJ. Bommen nit vliegtoestellen Turksche kruiser zwaar beschadigd. In de Balkanen Schrikkelijk huurtspoorwegongeval te Meerbeke bij Ninove Twintigste jaargang n' 246 3 CENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN ïas maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. r UITGAAF, 4 ik 's ivends 0 0 V UITMAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la pubücité commerciale et financiers du journal, s'adresser exclusivement l'Agcnce Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Hi GODTS, 2, Beursplaats, g IV. S. KerXstraat, i Telefoon A 329» Telefoon 114 BestuurderJ. VAN NUFFEL-DE OENDT AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3° bladz. (de regel) fr. 1,00 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregcl)fr. 2,00 fr. 1.01 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel tr. 8,00 Recht.lierstell.(per regel) fr. 2,0# Overlijden (per regel) fr. 2#GQ Commerciale en financieele aankondigingen zich ui tsl ui te lijk to wenden Agence Réclame Godts, 2, BourspiaaU, Brussel. Op 3 December had de heropening (ran het Itaiiaansch Parlement plaats. De vergaderzaal was bomvol. M. Salandra, kabinetsoverste las de verklaring van het gouvernement. Vooreerst zegde hij, dat de bonding van het Gouvernement noodzakelijk geworden was door do omstandighe den zelven. De oorlog brak onver wachts uit. Italië deed al wat het kon, em den oorlog te vermijden. Wij hebben zeer nauwkeurig onzo verdragen bestudeerd en alle mogelijkheden ingezien, Wij zijn tot Elotsom gekomen, dat Italië noch den plicht, noclidenoo.izakeüjkheid bad, aan den oorlog deel te nemen. In die voovwaarden, riopeu wij onze onzij digheid uit. a Dit besluit lokte driftige bespre kingen en overwogingen uit, doch ten slotte bekende iedereen, dat Italië enkel zijn recht handhaafde, door zijne fcelangen in te zien. Op het huidige uur is deze onzij digheid niet meer voldoende.Togenover het overgroot konflikt, waarin bijna alle landen betrokken zijn en waarvan de duur onbepaalbaar is, moet Italië aan zijne kolonie^ en aan zijne recht matige eisclien denkon. Op dit oagenblik juicht heel de Kamer rechtstaande den redenaar toe Wanneer het bandgoklap ophield, g-ing'M. Salandra verder n De bijzonderste zorg van het Gouvernement is dus do militaire voor bereiding. De huidige oorlog heeft ons geleerd, dat waar het recLt niet meer niet bestaat, de eenige toevlucht der natiën het geweld is. Italië wil noch gefopt, noch onder de voeten getrappeld worden. Italië moet het aanzien oe.ner groote natie bewaren. {Herhaalde toejuichingen op alle banken). Italië moet voorzichtig blij ven, doch werkzaam, zijn leger ge reed om alle gebeurlijkheden te keeren M. Salandra legt dan uit welke maatregelen bet gouvernement geno men heeft en vraagt dat de Kamer de ze onmiddelijkzou goedkeuren. In at- ■wachting moet het gouvernement den inwendigen vrede van hot land verde digen. Het gouvernement heeft volle vertrouwen in het volk, dat niet ge neigd is, de orde te storen, daar het verstaat, dat de huidige kritische toe stand en het welzijn des lands thans de eendracht vergen en alle geesten be reid zijn tot alle opofferingen. Eindigende doet de kabinetsover- ■ste een oproep tot alle politieke partij en, tot de nationale solidariteit en tot •de vaderlandsliefde van het Parlement. «De toestand eischt thans een sterk .gouvernement, dat van zijn kant zijne •krachtdadigheid niet spaart en voor -plicht heeft, te zorgen dat Italië groot blijft op de wereld. J Verscheidene malen ga ven de republikei nen en de socialisten bet teeken der toejuichingen.Algemeen werd verklaard dat nooit een Itaii aansch minister grooter bijval genoot. M. Comandini stelde dan voor, aan Belgie den groet der vortegenwoordi- K-ftj's van Italië te zenden, j V Eer: telegram uit Korhe melcU, dat de afgevaardigde Bittolo volgende dag orde neerlegde «De Kamer, herkend hebbende, dat de onzijdigheid van Italië in volle recht en na ernstig onderzoek uitge roepen werd, heeft vertrouwen dat het gouvernement, in volle kennis van zijne zware verantwoordelijkheid, zij ne beste krachten zal aanwenden, om eene houding te bewaren, en de noo- dige maatregelen zal nemen om do be langen des lands ten beste te dienen. Deze dagorde, aangenomen door M. Salandra, werd na eene nog al lange bespreking, aangenomen bij naamaf- roeping door 413 stemmen tegen 49. (La Bei.gique.) Duitsche bron. AALST (Duitsche Kommandantur) 9 De cember 1914. Langsheen de kusten van Vlaanderen veroorzaakten de laatste rogei aan de troepenbewegingen groote moeielijk- heden. Ten Noorden van Arras hebben wij eenige kleine vorderingen gemaakt. Het krijgsgasthuis van Rijsel is gisteren afgebrand, waarschijnlijk ten gevolge van brandstichting. Er zijn geene verliezen van menscbenlevens te betreuren. De inzichten der Franschen om in het Ar- gonnenwoud vooruit te komen, zijn niet ver wezen tlijkt. Integendeel winnen wij voort durend veld. Nabij Malancourt, ten oosten v.an Varen nes werd eergisteren een Frausch steunpunt genomen. liet grootste deel der verdedigers, «enige officieren en zoowat 100 man vielen in onzo handen. Een Fransche aanval tegen onze stellingen ten noorden van Nancy werd afgeslagen. Uit het Oosten, aan de Oost-Pruisische grens, zijn goene bijzondere berichten inge komen. In Noord-Polen achtervolgen de Duitsche troepen de terugtrekkende Russen ten Oosten en Zuid-Oosten van Lodz. Behalve de bloedige verliezen welke de vijand er leed, namen wij ook nog 5000 ge vangenen, 16 kanonnnn en munitiewagens Uit Zuid-Polen wordt niets bijzonders ge meld. BERLIJN, 5 December. (Wolff.) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Ten zuiden van Metz werden gisteren Fransche aanvallen afgeslagen. Bij La Bassóe, in hot Argonnenwoud en in do streek ten Zuid-Westen van Altkirch maakten onze troepen vorderingenf^) BERLIJN, 7 December. De in hot bui tenland verspreide geruchten, nopens terug- teruktrekkende bewegingen dor Duitschers aan den IJzer, zijn valsch. BERLIJN, 5 December. De generale staf verklaart Het uit Rome gemelde be richt, dat Franschen bij Ieperen een geheel Duitsch vliegerkorps gevangen genomen zouden hebben, is evenmin waar, als het Londenscho bericht.dat vliegers bommen op de fabriek van Krupp geworpen hebben. Fransche bron. LONDEN, 7 Dec. (Reuter). Iemand, die getuige geweest is van de plechtigheid der uitreiking van de Orde van den Kouse band aan Koning Albert, zegt dat, toen de Vorsten elkaar ontmoetten en begroetten, de aanwezige Belgische soldaten luid juich ten. Dit was de eerste keer sinds het begin van den oorlog, dat hij de Belgische troepen had hoeren juichen. Koning George liep de gelederen langs en sprak verschillende soldaten bemoedigende en prijzende woorden too. Hierna begaven de vorsten zich met de prinsen van Wales, Alexander von Teek, de maharadja's van Pertabsingh en Birhamir naar de plaats, waar de uitreiking zou plaats vinden en waarbij nog slechts zes andere personen te genwoordig waren. Koning Georges hechtte het or.derscheidingsteeken op de eenvoudige generaalsuniform van koning Albert en reikte hem daarna de insignia over. De geheeleplechtigheid duurde nauwelijks een kwartier. LONDEN, 5December. Koning Georges is heden avond in Buckingham Palace te ruggekeerd. Duitsche bron. BERLIJN, December. (Wolff). Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld 'Gij do gevechten ten Oosten van de Masurische meren, is de toestand gunstig. In kleine schermutselingen werden daar £200 Russen gevangen genomen. In Polen hebben onoe operaties een gere geld verloop. Oostenriiksche bron* WEENKN,5 Dec. (Wolff).Officieel wordt uit het hoofdkwartier gemeld In de Karpathen viel Ook heden niets van belang voor. In West-Galicië ontwikkelden zich bij Tymbark kleide gevechten, die een voor ons gunstig verloop hadden. De toestand in Zuid-Polen is niet veran derd. De slag io Noord-Polen duurt voort, Russische bron. PETROGRADE, 7 Decembe?. (Russ. Tel. Agent.) De generale staf meldt De dag van gisteron ging zonder belangrijke wijzigingen voorbij. De strijd duurt voort. Duitsche aanvallen worden afgeslagen. Oosten rij ksche bron. WEENEN.5 Decombar. (Wolff.; Offioi.el wordt bericht De gevechten ten Westen en ten Zuid- Westen van Arandielowatsj worden hard nekkig voortgezet. Er worden zware verlie zen geloden. Tot eene beslissing is het nog niet gekomen. Gisteren werden meer dan 600 man krijgs gevangen gemaakt. WEENEN, 7 December. Officieel. De vijand heef-t nieuwe versterking6troe- pen aangevoerd rond ArandjeJowatsj en valt lievig aan in het Westen. in een kamp van krijgsgevangen te Zeist Holland Men deelt aan de N. Gt. mede, dat de heer Troelstra naar aanleiding van het ge beurde te Zeist, den Minister van Oorlog zou aangeboden hebben te zamen met den sodalis tischen Belgischen volksvertegen woordiger Kamiel Iluysmans naar het inter- neeringskamp te Zeist te gaan. Deze laatste zou alsdan zijn landgenooten daar toespreken en trachten lien tot rede te brengen. De minister zou evenwel het aan bod hebben afgewezen en verklaart zelf voor nemens te zijn strenge maatregelen te nemen om de orde in de kampen te handhaven. Zaterdag namiddag, zoo meldt het Ut rechts Dagblad had op de Roomsch kat holieke begraafplaats te Soesterberg, met militaire eer, de teraadebestelling plaats van acht geïnterneerde Belgen, die bij het verzet in het kamp Donderdag gedood wa ren. 's Morgens had enne afvaardiging van de Belgische geïnterneerden, zes man uit iedere barak, gedefileerd, daarna werd een korte lijkdienst gehouden door den Belgi schen aalmoezenier. De stoet bestond uit een detachement ge leide met omfloerste trommel, onder bevel van tuitenarit Valkhof, vier lijkkoetsen met elk twee kisten, bedekt met kronen van Bel gische officieren en soldaten, een palmtak van Hollandsche officieren on een kroon van de ouders van een der dooden, die uit Rot terdam overgekomen waren. In den stoet volgden zeer vele Belgische officieren, de deputatie van de Belgische geïn terneerden en eenige Hollandsche officieren. Op het kerkhof werden de kisten in een ge meenschappelijk graf gedragen door Hol landsche soldaten. De ter aardebestelling geschiedde door twee Belgische geestelijken en den pastoor van Soesterberg, Zondag wer den lijkdiensten gehouden te Amersfoort en te Soesterberg. Wij hebben, eenige dagen geleden, ge meld dat de Duitsche overheden twintig Gentsche Gijzelaars haddon opgoeischt. Die 20 voorname personen werden ver deeld in twee reeksen van tien, welke beur telings geïnterneerd werden in het huis van M. Van der Haeghen-Snoeck. in de Veld- straat, van Zondag 29 November, tot Dins dag 8 December. De eerste reeks bestond uit do heeren Ed. Anseele en Maur. De Weert, schepenen Jozef Casier, gemeenteraadslid Coppioters, senator Alf. Siffer, volksvertegenwoordi ger Vandurstegen, gemeenteraadslid Alex. Gallier, prokureur-generaalDe Ruy- ver, kanunnik-pastoor Senator Ligy en Arthur Verhaegen, volksvertegenwoordiger. De lieer Anseole werd vervangen door M. Cam. DeBruyne, de heer Van der Ste gen, door M. Fraeys, gemeenteraadslid en kanunnik De Ruyver, door den Z. E. Heer De Baels, Aartspriester. De tweede reeks bestond uit de heeren- Mechelynck, Huyshauvrer en Vergauwen,, volksvertegenwoordigersLeon Leirens„ nijveraar; Eugeen de Hemptinne, nijveraar; Em.Steyaert, voorzitter dor rechtbank, Crufti pastoor en Verbaeys, gemeenteraadslid. De Duitsche overheid heeft eene derde reeks gijzelaars aangeduid welke Woensdag- moesten kinnen zijn. Maken er deel van De heeren Libbreoht, pastoor van St. Ja- kobs E. Dauge, gemeenteraadslid Vani der Linden, beheerder-opziener der Hooge- school Pirenne, hoogleeraar Baron Gre- nier, grondeigenaar Paul Fredericq, hoog leeraar Alfred Glaeys Boüüaert, senator Vercouillie, hoogleeraar; gemeenteraadslid August de Breyne, nijveraar en Alfred de Lanier-van Monckhoven, konsul van Dene marken. Volgendq officieren van het Belgisch leger bekwamen eene onderscheiding Generaal-majoor Lechat is officier van hel eerelegioen benoemd. Werden ridder van het eerelegioem be noemd Tasnier, kapitein; Duquent M.; Michel, kapitein-bevelhebber Gapilion, kapitein bevelhebber; D'Hont en Hage, luitenanten; Schievecamp, onder-luitenantDemoor, bataljonsgeneesheer; Flameng, toegevoegd- geneesheer Rothermel en Genotte, kapi teins-bevelhebbers; Clynans. Boels en Ter linden, luitenanten; Umé en Thys, kapiteins van de genie; Leclercq, Jerome, Huyghe Pétry, Borras, Busine en ridder de Melotte, kapiteins-bevelhebbers Colot, De Decker, Hardy en De Gae, kapiteins; Van Gooi, on der-luitenant; Van der Ghinst, bataljonsge neesheer Censier, Gregoire, Sevrin en Brabant, luitenanten; Pontier en Merchie, majors. Zaterdag namiddag, om half drie, werd de Hollandsch-Belgische school, op de Konin- gin-Emmakade, te 's Gravenhage geopend. Behalve de leerlingen en hunne ouders, waren hij de eenvoudige plechtigheid waar mee dit geschiedde, verscheidene Belgische en Nederlandsche overheidspersonen tegen woordig. In het schoollokaal hingen de portretten van het Belgische Koningspaar en daartus- schen dat van Koningin Wilhelmina. Tal van redevoeringen werden uitgespro ken, waarvan de reeks werd geopend door den heer Gunstberg die in het Vlaamsch aan de Nederlandsche overheden en de Haag- sche onderwijzers dank zegde voor hetgeen zij ter wille van de Belgische kinderen de den. Dank werd ook gezegd, aan de Haagsche overheden voor het afstaan der noodige loka len, boeken die men noodig had, evenals alle andere hulpmiddelen voor het onder wijs. Den hoofdonderwijzers werd ook hulde gebracht evenals aan de Belgische afgevaar digden Van Cauwelaert en Terwagne die aanwezig waren, alsook den Belgischen ge zant, baron Fallon, die tot zijn leedwezen onmogelijk kon aanwezig zijn. Een redenaar sprak met veel waardeeving van de Belgische onderwijzers en onderwij zeressen, die hunne bijzondere lessen hadden verlaten om hunne krachten aan dit onder wijs te wijden. M. Terwagne, Belgisch volksvertegen woordiger, als de oudste der aanwezige Bel gischeafgevaardigden, nam alsdan het woord, en dankte in naam van gansch het Belgische volk, de Nederlanders voor hunne gastvrije hulp, ook in hetgeen de Belgen op zoo hoo- gen prijs stellen het onderwijs. De heer Dupont, voorzitter van het komi- teit, die het laatste sprak richtte zioh in zijne rede ook tot de kinderen en zegde onder de zichtbare ontroering van vele Belgen onder andere ongeveer ook het volgende Velen van u zullen nog niet goed besef fen wat thans gebeurt. Gij hebt onbezorgd geleefd, totdat op oenen goeden, eigenlijk zeer kwaden dag, uw vader bewogen af scheid van u nam, en daarna hebt gij de lucht rood zien worden en de huizen rood, en de straten rood, en gij zijt weggetrokken naar een vreemd land, en met het voorrecht van uwen leeftijd, hebt gij al spoedig weer uwe spelen teruggevonden en schier verge ten wat er gebeurde. Maar wat gij nooit vergeten moogt is de gastvrijheid in dit land ondervonden en de dankbaarheid aan dit land 1 De rede van M. Dupont werd langdurig en geestdriftig toegejuicht. Vervolgens zongen de kinderen een paar strofen van het Belgische volkslied, en daar- jnede werd de plechtigheid gesloten. De Keizer heeft bevel gegeven, «tot ie Fransche priesters, die krijgsgevangen ge nomen werden, op denzelfden voe als de officieren moeten behandeld worden. Z^j zullen echter eerst een examen in godge leerdheid moeten afleggen, om te bewijtea, dat zij wel priesters zijn. Daar bet Australisch gouvernement sinds lang geen tijding meer ontvangen heeft va» den gepantserden kruiser Australiadenkt men dat het schip ton gevolge eener ont ploffing verloren moest gegaan zijn. De Australia was van stapel geloope i Ié 1911. Het schip had eene waterverplaateing van 19,000 ton on eene snelheid van 2» mijlen. Het was gewapend met 8 kanons van 30fc m/m en 16 van 102 m/m. Uit Bucharest wordt gemeld, dat aldaar uit Odessa bericht werd ontvangen, dat de Russische generaal Rennenkampf, wiens af stelling wij gisteren meldden, thans aange houden is. De Zweedsche stoomers «Luna» en «Eve- rilda» uit Stockholm en Helsingborg ver trokken, zijn nabij Maentgluoio op mijne» gebotst en in de lucht gevlogen. De beman ning der «Luna» kon gered worden. Van deze der«Everilda» werd slechte een matroos gered. Uit Karlsruhe wordt geseind, dat vijande lijke vliegtoestellen bommen wierpen nabij Friebourg on Brisgau (Elzas). Uit Sebastopol meldt men aan Reuter, dat dè Turksche kruiser Hamidié, op eene mijn geloopen is en zeer zwaar beschadigd werd. De kruiser kon slechts met de grootste moeite Constantinopel bereiken. Volgens een telegram uit A then en, zo» blijken, dat Griekenland, op vraag van Ser vië en Roumanie, zou verklaard hebben, dat indien er iets aan het statu quo der Bal kanen gewijzigd werd, zulks toch niet zo» geschieden zonderGriekenland's toestemming Volgens een Reotertelegram hebben de gezanten van Rusland, Engeland en Frank rijk, samen een bezoek gebracht aan M. Ve- nizelos. Aldaar zou eene basis gevonden zijn om eene Servisch-Bulgaarsche overeenkomst te sluiten. Men weet dat sedert gister de Duitschers er van afgezien hebben de buurttram Ninove- Brussel te leiden met hun personeel en dat het nu de Belgische maatschappij van buurt spoorwegen is die met eigen personeel zoo als vroeger de lijn exploiteerd, aan veel minderen prijs. De laatste dag der vreemde leiding is voor de Duitschers niet gelukkig geweest. Inder daad toen de tram rond 9 ure in volle vaart van Brussel kwam aangereden des morgens, viel een reiziger van achter uit een rijtuig op het spoor met het ongelukkig gevolg dat het slachtoffer buiten andere verwondingen letterlijk door de wielen werd onthoofd. De dood was natuurlijk oogenblikkelijk. Het is zekere Jozef Van Oudenhove, 70 jaar, afkomstig van Denderhautem bij Ninove; hij laat eene weduwe met verschei dene kinderen achter. Zijn lijk is naar het doodenhuis van Meerbeke overgebracht door de Duitsche soldaten. Men Weet nog niet. hoe het ongeluk overkomen is.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1