Oorlogsberichten De strijd in Belgis sn Frankrijk Twintigste jaargang n' 24? Vrijdag II December 1314 DAQBLAD bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. Een bezoek aan de Belgische krijgsgevangenen Van het Oostelijk Veciitterefn De Oflstennjkscli- Servische oorlog Bulgarië en de Oorlog In Zwitserland. Engeland en de Belgische onzijdigheid L OD Z Opstand in ZuiNfrika ALLERLEI Een Wapenschouw te Ieperen Rond Crakau De Belgische luchtrliegers. Een goede dag De Kanadeezen en de Oorlog De Hindoos Belgische deserteurs in Frankrijk Een Fransche kabinetsraad In Egypte Eene stad op eene Zoutmijn. Lasten in Rusland Generaal Letnan 3 CENTIEMEN HET NUMMER BUREEL-EN TE BRUSSEL I TEAALST GODTS, 2, Beurspiaats, 2 IV. OKerKstraat, j Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aanlr. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4' bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon.(perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1 Ofl Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.lierstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,0 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluilelyk to wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. ABONNEMENTEN i Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle pos.tbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 's avonds T UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publioité commerciale et fiuancière du journal, s'adresser exclusivemeul l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. In de kampen van Munster en Soltau (QUITSCHLANO) Eon medewerker van de Messager de Bruwellcs is een bezoek gaan brengen aan zijn zoon, krijgsgevangene in het kamp van Munsterlager, alsook aaneen zijner vrien den. die zicli als krijgsgevangene in 't kamp van Soltau bevindt. Die medewerker geeft het volgende relaas over zijn reisje Na lange en veelvoudige voetstappen kon ïk er eindelijk in gelukken, een passe-port te krijgen, mij toelatende over de grens te trekken. Ik begaf mij dan naar de Noordstatie om er den trein naar Horhesthal te nemen. Na eenigo uren wachtens vertrok de trein en twee uren later slopten wij te Leuven. De trein ging niet verder meer. Natuurlijk nam ik de gelogenheid waar Om opzoek te gaan naar wat eten. .In een herbergje kreeg ik toch iets onder deli tand. Reeds meenden wij naar Brussel terug te Keer en, wanneer wij eensklaps bemerkten dat een militaire trein, naar Duitschland] rijdend, de statie binnenstoomde. Na heel wat onderhandelingen mochten wij in den fourgon gaan staan en mits 10 centiemen per kilometer zou men ons medevoeren. Gelukkiglijk waren wij niet met te veel in den fourgonslechts met 65 zonder de kinderen Wij namen hel zoo goöd mogelijk op en avonds om 9 ure stonden wij te Luik. Donker was het nu juist in onzen fourgon niet. In eene groote lantaarn brandde een piudje kaars. De reis ging verder en om 6 ure waren wij te Aachen... Alleman afstappen. Men moest het ons geen tweemaal zeggen, Want allen waren we stijf en kreupel. Op zoek naar een hotel,om wat uit te rus ten en 's namiddags om 2 ure opnieuw den trein in, naar Keulen. De trein zou slechts met twee uren vertraging vertrekken. Ik besloot den avond te Keulen door te brengen en slechts 's anderendaags verder te reizen. Zonder verdere incidenten kwam ik 's avonds ten half tien te Munster Lager aan. Dank aan een reisgezel die in 't bezit was ©ener acetvleenlamp vonden wij een goed hotel. 's Anderendaags bij het ontwaken bemerk - ie ik onmiddelijk bet kamp en zag ik de {Belgische soldaten wandelen. Zeggen hoe roerend het was, daar die brave jongens te zien wandelen, nog in hun ne Belgische soldatenkleedij, kan ik schier met. Dadelijk begaf ik mij nu op weg naar de JKommandantur. Men ontving er mij zeer Jbeleefd en eens het doel mijner reis uitge legd, gaf men mij de noodige toelating om het kamp binnen te gaan, doch verzocht mij eerst om 3 ure te gaan, daar het reeds te Jaat in den morgend was. Ik schikte mij daarnaar en weinige sekon- den na 3 ure kon ik mijn zoon in de armen fitfikken. /Spoedig ging hij aan 't vertellen, want de tijd vervloog snel. Hij verhaalde mij dat het eten was als in alle kazernen, wellicht HOg beter, dat de barakken goed verwarmd zijn, dat al de krijgsgevangenen een® goede •warme onderbroek gekregen hebben, dat alle dagen een geneesheer de ronde doet, enz. In de kantien kunnen zij voor weinig geld 'zich nog een «extraatje» koopen. Kortom, zij worden goed verzorgd. Wie werken wil, kan... Natuurlijk is het niet sooals thuis, doch Tele families zullen tevreden zijn te hooren. dat onze jongens or niet al te ongelukkig zijn. 's Anderendaags kreeg ik nog eenigo minuten onderhoud met mijn zoon en dan, na een roerend afscheid verliet ik Munster Lager om naar Soltau te reizen. Daar ligt het kamp ongeveer een uur van de statie. Ook te Soltau werd ik met de meeste be reidwilligheid ontvangen en vond ik er mijn yriend zeer tevreden. Niemand had or te klagen. Zulks ver heugde mij buitenmate en gerust gesteld tfpk ik naar huis terug. Duifsche bron. AALST, 10 December 1914. (Duitsche kommandantur). Ten Westen van Reims, werd eene hoeve, waarop het Roode Kruis wapperde door onze troepen in brand geschoten, daardoor een vliegfalograaf bewezen had, dat daar eene zware Fransche batterij verborgen, was. Fransche aanvallen nabij Souain en in don omtrek van Varennes en Vouquoi, ten Oosten van het Argonnenwoud, werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In het Argonnenwoud zelf weid op ver scheidene plaatsen terrein gewonnen en namen wij een aantal gevangenen. Bij den strijd van Nancy, waarvan wij gisteren melding maakten hadden de Fran- schen sterke verliezen, terwijl onzeverlieze: in evenredigheid gering waren. Uit Oost Pruisen wordt niets nieuws: gemeld. In Noord-Polen zijn onze troepen volop in strijd met de Russen, die in sterke stel lingen ten Oosten der Miacza halt hielden. Rond Lowicz duurt de strijd voort. In Zuid-Polen treden Oostenrijksche en Duitsche troepen samen voordeelig op. BERLIJN, 6 December. (Wolft) O/ïi- cieel wordt uit liet groote hoofdkwartier gemeld: Van het Westelijk oorlogstooneel zijn geene bijzondere berichten ontvangen. Fransche bron. PARIJS, 7 December. (Reuter). Ofiicieele medcdeeling. De aanvallen op de enkole loopgraven, di6 den vijand op den linker oever van het IJzerkanaal nog bezet houdt, worden voortgezet. Van liet overige gedeelte van het front is er weinig nieuws, behalve dat onze artillerie zich de meerdere van die van den vijand betoont. PARIJS, 7 December, (Reuter). De mede- deeliug van 's avonds luidt In Bolgië hebben de Duitschers Oost- Duinkerke gebombardeerd, eene gemeente gelegen 4 kilometers ten Westen van Nieuw - poort. In den omtr "k van Langemark, Zonne- beke, Bixschoolegaan de verbonden legers vooruit. De vijand is verplicht geweest zijne zware artillerie door lichtere te vervangen, daar de eerste door de overstroomingen onbruikbaar geworden waren. De Duitsche ambulancie te Izegem is ont ruimd geworden. Tusschen Bethune en Lens is het ons gelukt Vermelles geheel te ontzetten en eene stelling OostwaarLs in te nemen, waar door wij den spoorweg zijn genaderd. Wij niaakten merkbare vorderingen in de streek bij Rouvroye, Parvillers, Quesnoy en Banterre. Duitsche bron. BERLIJN, 7 Dec. (Wolff.) Officieel wordt uit het groote hoofdkwartier gemeld Van het oorlogsterrein ten Oosten derMasurische moren zijn geene belangrijke berichten ont vangen. tiiNoord Polen hebben wij na langen strijd om Lodz, door liet terugslaan van de noor delijk. westelijk en zuid-westelijk dier stad staande sterke Russische troepenafdeelingen een belangrijk voordeel behaald. Lodz is door ons genomen. De resultaten van den slag zijn, bij de uitgebreidheid van het gevechtsveld nog niet te overzien. Maar de Russische verliezen zijn buiten twijfel zeer groot. Pogingen der Russen, om uit Zuid-Polen hunne legers in het Noorden ter hulp te ko men, werden door het ingrijpen vanDuitsche en Oostenrijkrch-Hongaarsslie legers, in de «treek ten Zuid-Westen van Pelrohof ver ijdeld. Oostenrijksche bron. WEENEN, 8 December. Officieele mede- deeling. De omtrekkende beweging rond het Russische krijgstooneel duurt voort. De Oostenrijksch Hongaarsche en Duitsche troepen drongen bij den aanval Zuid-Weste lijk van Piotkrow de over Novorodonisk vooruitrukkende Russische legermacht terug. In West-Galicië zijn ook hevige gevechten aan gang. I)e irtslag is nog onbekend. Daar namen onze en de Duitsche troepen gisteren 1500 Russen krijgsgevangen. In de Karpat- hen duren de gevechten voort. Op verschei dene plaatsen trok de vijand terug. Sterke legermachten vertoonen zich wederom achter de bergkruin. Russische bron. PETROGRAD, 7 December. Officieele mededeeling van den grooten staf. Een wanhopige strijd duurt voort op het front Lowiez-Lodz en de banen welke naar Protrkoff leiden. Op de baan Pabianice-Lask zijn onze ge blindeerde autos 's nachts in_ eene vijandige kolonne gereden en hebben ze bij middel van kanonvuur en mitrailjeuzen geheel uiteen geslagen. De Dnitschers leden zware verlie zen Oostenrijksche bron. WEENEN, 8 December. Van liet Zuide lijk krijgstooneel wordt .officieel gemeld De na de inndme van Belgrado voortge zette krijgsverrichtingen hebben voorname lijk voor doel eene groepeering onzer strijd krachten. WEENEN, 8 December. OfficieelTon zuiden van Belgrado winnen onze troepen veld. Ten Weston van Arandjelowatz, Dorny en Milanovac, heeft de vijand nieuwe ver sterkingen ontvangen, on blijft aanvallen. SOFIA, 7 December. (Reuter). M. Rados lavoff zegde onlangs, dat naar alle waar schijnlijk voor aanstaande lente geene ver wikkelingen zullen ontstaan die Bulgarië zouden kunnen nopen van hare onzijdige houding af te wijken. Bern 7 December. Heden voormiddag werd de Bondsraad heropend. In den Nationa- len Raad sprak de ouderdomsvoorzitter Facy- Genf de openingsrede uit. Wijzende op de buitengewone ernstige om standigheden richtte by tot de regeering dank betuigingen, wegens de volgens den toestand genomen maatregelen. In het algemeen spre kend van de onzijdigheid zegde Facy onzij digheid beduidt geenszins onverschilligheid Onder bescherming van het Zwitsersche leger, werden de Zwitsersche grenzen tot nu toe geeerbiedigd on het Zwitsersche volk is trots over de genegenheidsblijken die hem en het buitenland toekomen. Het is eensgezind en vast besloten, tot bet behoud zijner onzij digheid alle offers te brengen. LONDEN, 6 December. (Reuter.) Het «Pers bureau bericht Naar aauleiding van mede- deeliugen uit welke valt af te leiden, dat En geland plan zou hebben gehad de Belgische onzijdigheid te schonden, maakt het ministe rie van Buitenlandsche zaken een onderhoud publiek met den Belgischen gezant op 7 April 1913. Minister Grey seinde op dien dag aan den Britschen gezant te Brussel «In een onder houd, dat ik heden had met den Belgischen gezant heb ik gezegd, dat ik vernomen had, dat in België de vrees werd gekoesterd, dat wij het eerst de Belgische ouzydigheid zouden schenden. De gezant deelde mij mede, dat er in een Britsclie bron sprake was geweest, dat Groot- Britannië troepen in België zou ontschepen, ten Duitschland voor te zijn, wanneer dit even- tuëel troepen door Beigie naar Frankrijk zou willen. Ik zegde, dat ik niet geloofde, dat eene Britsche regeering liet eerst zulks zou doen. De openbare meening hier zou liet trou wens ook nooit goedkeuren. Wat wij wen- sclien ten opzichte van Belgie en van andere onzijdige landen is dat hun onzijdigheid ge ëerbiedigd worde. Zoolang deze niet door eene andere mogendheid wordt geschondeu, zullen wij geen troepen naar het Belgisch grondge bied zenden. Wanneer wy het eerst troepen naar België zouden zonden, zouden wy aan Duitschland oen reden geven om dit eveneens te doen riet Ts niet de eorste maal sedert herbegin van den oorlog dat Lodz in de handen der Duitschers is. Er dient opgemerkt te wor den dat Lodz geene militaire standplaats is en dat het geene forten, noch veldverdedi- ging heeft. Dat er langs beide zijden groote verliezen geleden zijn is klaar. Maar dat daarmede de strijd daar niet ten einde is, dat is ook waar. De stad Lodz is eene der nieuwste en be langwekkendste steden van de geheele wereld. Hare geschiedenis is niet lang. In 1821 was ze maar een ellendig gehucht met 800 inwoners, gelegen te midden eener moerassige en onvruchtbare vlakte. In 1823 onder de voorhandneming der Poolsche Bank, gingen zich te Lodz eenige Saksische en Silesische wevers vestigen. De nijverheidsontwikkeling van Lodz werd van dien dag wonderbaar en geleek aan den fantastische» aangroei der groote steden van Noord-Amerika. De bevolking der stad klom in 1850 tot 15,600 inwoners in 1878 tot 100.000; in 1895 tot 315,000 en in 1913 tot 600,000. Eene koortsachtige bedrijvigheid heerscht in de stad de ontelbare fabrieken werken er dag en nacht en brengen voor 350 miljoen roebels (ongeveer 12 miljoen fr.) wollen en katoenen weefsels en breigoederen voort. Reusachtige nijverheidsgestichten, waar onder er zijn die 10 tot 12000 werklieden bezigen, staan in het center zelve der stad. zij omhullen deze met eene rookwolk en ver vullen haar met het geronk der machien. Het meerendeel der fabrieken zijn in han den der Duitsche ingewekenen, die ten ge- lalle zijn van 90,000, zoo werklieden als patronen. Zij zijn werkers, durvors, vol houdend en gedreven door winstbejag. Overgroote fortuinen zijn in korten tijd tot stand gekomen; nevens de werkhuizen zijn prachtige hotels opgerezen.. Ook zijn uit alle hoeken van Rusland en Polen de gelukzoekers naar dat Land van belofte toegestroomd, waar nevens den schitterenden rijkdom de afzichtelijkste el lende woont en waar de strijd voor het be staan eene wilde jacht is geworden. Rondom Lodz i.eeft men zijne bijsteden die van zijne weelde medepaarten Zgurz, 35,000 inwoners Pabiamce, 50,000 Zdunska-Wola, 40,000 Ozorkow, 18,000 Konstan tinow. 15,000. Al die steden te samen maken een nijver heidscentrum uit van eersten rang. Jndien de Russische legermachten, in ste de van al hunne krachten op te voeren tegen do Duitschers in de streek der Weichsel, waar zij geen voordeel behalen, meer hunne pogingen wenden naar de Karpathen en naar Gallicië-Hougarië, heeft zulks ongetwijfeld voor doel de Serviërs ter hulp te komen, wier toestand kritisch is en die van niemand anders dan van Rusland hulp kan verkrij gen. ax Een Engelsch blad meldt als volgt de gevangneming van generaal De Wet. De Wet is verrast geworden. Wanneer hij de gouvernementstroepen zag naderen, sprong hij te paard en poogde nog te ont snappen, doch hij was omsingeld. Kolonel Brits beschikte over eene afdeeling automo bilisten en kon zoo De Wet bemeesteren zonder menschenlevcns te offeren. De automobilisten kwamen tot op 200 meters afstand der Boeren, die dan de witte vlag heescliten. Eenige Boeren wierpen hunne wapens neer, terwijl De Wet zelfde bandon opstak. Meest al de ruiters waren uitgeput. Een telegram uit Kopenhagen meldt, dat Koning Joris, President Poincaré, Koning Albert en de generaals Joffre, Kitchener en French eene bijeenkomst gehad hebben, in den omtrek van Ieperen, en aldaar de troe pen in oogenschouw namen. Een blad van Crakau, de Czas Kondigt aan, dat thans in den omtrek van Craka* onophoudend kanongebulder gehoord wordt. Ook de groote kanonnen der forten va« Crakau bulderen gedurig. De bevolking blijft kalm. De sergeanten Jan .Olieslagers en Ja!eg Tyck, do Belgische militaire luchtvliogers,. zijn in de Leopoldsorde benoemd. Zij zulle» weldra bevorderd worden tot don graad va» luitenant. Onlangs werd te Londen den dag dor Bel gische vlag gehouden. Eene som van onge veer 175,000 fr. voor de Belgische vluchte lingen werd ontvangen. De minister van oorlog in Kanada, kolo nel PIugues, heeft verklaard dat 9 nieuw» regimenten ruiterij en negen regiment®» voetvolk zullen gevormd worden, hetgeea het effektief van de Kanadeesche hulptroe pen op 94,000 man zal brengen. La Belgique, 8 December LONDEN, 7 December Lord Curzon, gewezen onder-koning der Indiën, heeft eene redevoering uitgesproken, waarin hij wijst op de deelneming der Hin- dousche prinsen en hunne stammen, aan den oorlog. Hij kan, zegde hij, geene juiste cijfer» geven, over het getal soldaten, dat uil Indié vertrokken is, doch weet zeker, dat liet gé- tal ver overtreft wat men zou denken. La Belgique, 9 December. Uit Parijs wordt gemeld, dat ingevolge eene overeenkomst tusschen Bolgie en Frankrijk, de Belgische deserteurs welke zich in Frankrijk bevinden, aldaar door de gendarmerie zullen opgezocht en aan het Belgisch gouvernement overgeleverd wor den, zoolang dit gouvernement in Le Havre verblijft. Heden, Vrijdag wordt te Parijs een kabi netsraad gehouden. Al de ministers werdee dringend verzocht aanwezig te zijn. M. Poin caré zal den raad voorzitten tJit Cairo wordt geseind, dat de Engelsch® krijgsoverheden de woestijn ten Oosten va» Port Said, onder water gezet hebben. Er dient aangemerkt te worden, dat deze woestijn het uitgedroogd meer van Pelusio is, hebbende eene lengte van 53 kim. tot. nabij El Canlara. In de laatste dagen werd door de Russen veel gewag gemaakt over de bezetting van Wiclyzka. Deze stad ligt in Oostenrijk, op 9 mijlen ten Zuid-Westen van Crakau. Volgens de Daily Chronicle is de stad op eene zoutmijn gebouwd. De mijn zelf ziet er ook als eene stad uit men treft er zelfs eene kapel aan, waar mis kan gelezen wor den. De soldalen van den Russischen generaal Dmitrijew, om bunnen tijd te passoeren en uit le rusten van de vermoeienissen van den toijg, 8aan nu ©n dan ©ens een toertje ma ken in de onderaardsche zoutstad. Eene vergadering werd gehouden te Pe- trograde doorgevolmachtigde vertegenwoor digers van den Russischen handel en nijver heid. Er werd voorgesteld eene tijdelijke be lasting op het inkomen te heften om het tekort aan te vullen door de mindere op brengst van alkoolbelasting veroorzaakt. Het gerucht liep eenige dagen geleden,dat generaal Leman, de dappere verdediger van Luik, in Duitschland overleden was. Daar ia niets van. De generaal heeft wel is waar veel gele den ten gevolge der verwondingen, wolke hij opliep tijdens de beruchte belegering, doch hij is thans geheel hersteld. Veertien dagen geleden heeft men iiein den grooten teen van den rechtervoet afge zet. Deze heelkundige bewerking leverde niet het minste gevaar op en de generaal zal weldra te been zijn. Generaal Leman heeft zijne gedenkenissen geschreven over| de belegering en de om standigheden van den val van Luik en hoopt se uit te geren.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1