Oorlogsberichten De opstand in Znid-Afrika Een erg voorval te Namen Oudstellardinaal overleden De strijd in Belgie en Frankrijk Vsn list üastolijk Vechtterein Oe Ooslenrijksch - Servische oorlog Turkije en de oorlog De Ieren iu 't leger Opening van het Perzisch Parlement Eene verklaring van den Engelschen minister Runciman Het vergaan van het Engelsch oorlogschip de Audacious In het Belgisch leger De Oorlog ter Zee ALLERLEI Een verzoek van Z. H. den Paus. Onderhandelingen der Bisschoppen met het Vatikaan Italië roept klassen binnen De Fransche Kamer. Deklas van 1916, in Frankrijk Priesters en kloosterzusters Bede' koreerd in Frankrijk Fransche vlieger krijgsgevangen genomen. De Dnitsche keizer ongesteld Twintigste jaargang n' 248 3 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 12 December 1914 ABONNEMENTEN! Eos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1* UITGAAF, 4 u. "s avonds 0 0 V UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN BRUSSEL I TE GODTS, 2, Seursplaats, 2 Telefoou A 3?95l BestuurderJ. VAN TE AALST IV. 9, Kerkstraat, x Telefoon 114 NUFFEL-DE QENDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3° bladz. (de regel) fr. 1,00 4° bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel fr. 8,00 Hecht.herstoll. (per regel) fr. 2,0# Overlijden (per regel) fr. 2,0# Commerciale en flnancieele aankondigingen zich yitsluitelijk t» wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Duiftsche bron. AALST (Duitsche Kommandantar) 11 De cember 1914. In den omtrek van Souain bepaalden de Franschen zich gisteren bij hevige artillerie-aanvallen. Aan hel oosten van Argcvnnertwoud, Rocroi ©n Ecourcelles deden de Franschen nieuwe aanvallen, docb konden niet vooruit. Zij kwamen onder het vuur onzer artillerie en leden zware verliezen. Drie vijandelijke vliegers hebben gisteren 10 bommen geworpen op de open© stad Fri- bourg, buiten onsstrijdgebiod. Erwerdgeene echado aangericht. Hel is niet de eerste maal dat vastgesteld wordt, dat onze tegenstrevers bommen op onene steden werpen. Ten Oosten der Masurische meren hebben artilleriogevechten plaats. In Noord Polen, op don rechteroever dor Weicbsel, word Preasnvza stormenderhand door eene onzer kolonnen ingonomen. Wij maakten GC0 krijgsgevangenen en verover den verscheidene machinegeweren. Langsheen de Weicl.sel worden de aan ▼allen voortgezet. In Zuid Polen werden Russische aanval len afgeslagen BERLIJN, 8 December (Wolff) Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt beden morgend gemeld Aan bet front in Vlaan deren veroorzaken door de regens der laat ste dagen zeer veel slechter geworden ter reintoestanden groote moeilijkheden aan de bewegingen der troepen. Noordelijk van Arras hebben wij eenige kleine vorderingen gemaakt. Het lazaret te Rijssel is gisteren verbrand. Waarschijnlijk heeft men hier te doen mol eengoval van brandstichting. Verlies van menschenlevens hoeft men niet te betreuren. I)e beweringen der Franschen over hunne ▼orderingen in de Argonnen zijn niet in overeenstemming met de feiten. Sedort ge- ruimen tijd trouwens iiad daar goene Fran- sche aanval plaats. Daarentegen winnen wij voortdurend, zij liet ook langzaam, terrein. Bij Malancourt, Oostelijk van Varennes, werd gisteren een Fransch steunpunt geno- mon. Daarbij is liet grootste deel der bezet ting gesneuveld. De overigen, eenige officie ren en ongeveer 150 man werden gevangen genomen. Een Fransche aanval tegen onze stellin gen Noordelijk van Nancy is gisieren afge slagen. Fi'aitsefce bron. PARIJS, 8 December. (Reuter.) öfficieele modedeeling. Gisteren betoonde de vijand meer bedrijvigheid aan den Yaer en rondom Ypereu dan in de afgeloopen dagen. Onze artillerie trok met bijval op Ver- melles, dat weder genomen werd, terug. Het plaatsje was twee maanden geledon bet tooneel geweest van een bevig gevecht. Aan do Aisne en in Champagne hadden artilloriegevechten plaats. Onze troepen drijven in Argonne op verschillende plaatsen de vijandelijko troepen uiteen. Bij Ponl-a-Mousson hebben wij eenig ter; rein gewonnen. PARIJS, 8 December. (Reuter). Mede- deeling van heden avond. In België: Een hevige aanval op Si-Elooi en in liet Zuiden van Yperen is afgeslagen. Er wordt nog steeds hevig gevochten in de bosscben en het Oosten van Argonne. Andere voorvallen van belang vallen niet te vermelden. OtsitscSiC bron. BERLIJN, 8 December. (WolffJ Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wordt beden morgend gemeld Vau de Oost-Pruisische grens zijn geen belangrijke berichten geko men. In Noord-Polen volgen de Duitsche troe pen oostelijk-en zuid-oostelijk van Lodz de snel terugtrekkende vijandelijke troepen op den voet. Behalve de gister gemelde buiten gewone zware en bloedige verliezen, verlo ren de Russen tot dusver ongeveer 5000 gevangenen en zestien kanonnen met muni tie-wagens. InZuid-Polon kwam niets bijzonders voor. Oostenrijksche bron. WEENEN 8 December. (Wolff.) Officieel. De strijd in West-Galiciê neemt in hevigheid toe. Onze troepen die thans ook van bel Westen uit een aanval hebben gedaan, heb ben den vijand uit de stelling Dobczyce- Wieliczka veadreven. Tot dusverre werden meer dan 5000 ge vangenen, waaronder 27 officieren verder gezonden. In Polen werden nieuwe aanvallen der Russen ten Zuid-Westen van Piotrkorf door onze en de Duitsche troepen afgeslagen. In de Karpathen is niets belangrijks voor gevallen. Russische bron. PETROGRAD, 8 December. (Renter) Bericht van den Itussischen generalen staf. Ingezien het Duitsch offensief op de lijn Lodz-Lowiez mislukt is, heeft de verdediging van Lods, alle belangrijkheid verloren. Deze stad bood onder krijgskundig oogpunt vele nadeelen aan. DoDuitscliers bobben verder aan het front Lowicz-Lodz, de aanvallende taktiek moeten prijsgeven. Zij beproefden ook eene aanvallende be" weging in de richting van Mlawaer. Przasmve doch werden met hevige verliezen achteruit- geslageg. Oostenrijksche bron. WEENEN, 8 December. (Wolff.) Officieel wordt bericht De wijzigingen In de groepeering van liet leger geschieden geheel en al volgens liet vastgesteld program. Pogingen van den vijand om ze tegen te houden zijn afge slagen. Daarbij leed liij gevoelige verliezen. Ons aanvallend optreden ten Zuiden van Belgrado maakt goede vorderingen. Hier zijn veertien officieren en 400 man krijgsge vangen gemaakt. Servische bron NISH, 6 December. (Officieel van het pers bureel.) Een strijd welke Woensdag op de Noord wester grens begon, werd a'anderendaags voortgezet. Wij behaalden eenige voordeolen. Evenals de voorige dagen is de toestand on zer troeben uitmuntend. Russische bron. PETROGRAD. Officieels mededeeling van den staf van het Kaukasisch leger Ten gevolge van versoheidene gevechten geleverd op de banen van Dilraan en Kboi, hebben de Russische troepen zich meester gemaakt van Sara! en Baschkal. De Turken die hardnekkig hunne positiën rond die twee steden verdedigden, vluchtten naar Van, vele gekwetsten en krijgsgevan genen achterlatende. Te Baschkal veroverden wij groote voor- raaddepots, alsook munitie. In eene redevoering, te Tuano in Ierland uilgesproken, haalde de Iersclie leider John Redmond, officieel© cijfers aan, waaruit bleek, dat den 30 November 89,000 Ieren, onder wie 52.000 katholieken, in de legers van de kroon dienden, terwijl duizenden rekruten uit Engeland zich bij de vaandels voegden en duizenden uit de dominions kwa men. Men kan gerust zeggen, dat in het ge heel 130,000 Ieren thans in de gelederen staan. Het was nog niet algemeen bekend, dat een uitsluitend Iersche brigade zal worden gevormd, waarvan alle manschappen een band om hot hoofddeksel met het woord Ier land erop zullen dragen. Deze afdeeling zal spoedig voltallig zijn. Het Perzisch gezantschap te 's Gravenha- ge heeft van prins Maos Soltanesh, minister van buitenlandsche zaken in Perzië, het vol gend telegram ontvangen 'Maandag 7 December, is liet Madjless (Perzisch Parlement) met groote plechtig heid geopend door den Shah, in tegenwoor digheid van het diplomatisch korps, de goes lelijkheid en de voornaamste personen en waardigheidsbekleders van het Keizerrijk. «In den aanvang der troonrede werd de in- en uitwendige toestand van het Keizer rijk besproken en daarbij vooral nadruk ge legd op de onzijdigheid van Perzië, in den tegenwoordigen oorlog. «De betrekkingen met alle vreemde mo- gendhedon zoo wordt in de Troonrede verklaard-—zijn van den meest vriendschap- pelijken aard. «De taak van Regeering en Parlement zal vooral zijn om do meest ernstige pogingen aan te wenden tot verbetering en verstevi ging van den financieelen toestand des Rijk. De noodige wetten zullen ook worden inge diend tor verzekering van de ontwikkeling en de vooruitgang van het land.- Wij lezen in l'Ami de VOrdre van Namen, nummer van 9-10 December In eene redevoering heeft de Engelsche minister Runciman er bijzonderlijk op aan gedrongen, dat het Engelsch leger gedurig aangroeit, in gevolge d© versterkingen welke gedurig aankomen uit Engeland zelf, uit Indië en Canada Met Kerstdag, of in de eerste dagen van Januari, zal Engeland nog steeds meer en meer troepen naar het front kunnen zenden. Het is onmogelijk juist te bepalen hoeveel soldaten er zich in de eerste maanden van toekomend jaar op het vaste land zullen bevinden. Docb, zij zullen voldoende zijn, om den toestand daar te wijzigen en uit België te verjagen, de troepen die het land verwoes ten en een gevaar zijn voor Frankrijk en Engeland. Binnen eenige weken zal Duitscbland be grijpen, hoe een inval in zijn land gebeurt en ondervinden wat België sinds drie maan den moet verduren. De minister eindigde als volgt Wat onze viool betreft, iedereen die van nabij weet hoe sterk en vernuft zij is, heeft vertrouwen in hare macht. Zij zal eene groote en beslissende zegepraal behalen. De Kölnische Zeitung van 8 December voegt erbij Reeds dikwijls hebben de Engelsche ministers zegepralen voorspeld, docb er kwam niets van. Indien hunne zegepralen steeds voor de toekomst zijn en deze der Duitscliers voor het tegenwoordige, dan is het goed. Intusschen raden wij den minister aan, eens. de tijdingen van het Westelijk gevechtster rein te lezen. De kapelmeester van liet orkest van den Olympic welk schip op 27 October op de Iersche kust de bemanning redde van den Engelschen superdreadnought Audacious verhaalt als volgt het vergaan van het oor logschip Nadat de Olympic op 21 October uit New-York vertrokkeu was, hoorden wij dat aan de Noordoostkust van Ierland mij neu zouden zijn gevonden *n dat door zeelie den uit New-York weddingscnappon waren aangegaan, dat wij de haven van Glasgow niet veilig zouden bereiken. Alles ging echter goed tot wij op 27 Octo ber 's morgends te 10 ure het Thory-eiland aan de Iersche kust in zicht kregen. Het was een sombere, koude morgend, er woei een scherpe Westenwind en de zee stond hoog. Om 11 ure zagen wij twee oorlogsschepen voor ons. Het grootste rolde zwaar en de golven sloegen over het achterdek. Dat was de Audacious. Eerst dachten wij aan geen kwaad, tot het andere schip de kruiser Liverpool zigzaggewijze voor het oorlogschip op en neer begon te varen, dwars voor den koers van de Audacious Dit duurde ongeveer 15 minuten. Intusschen waren wij dicht genoeg in de nabijheid gekomen om zonder kijker te zien dat het oorlogschip de noodvlag aan den grooten signaalmast geheschen bad. De kruiser had de zigzaglijn voorden dread nought beschreven om zeker te zijn, dat er geen gevaar voor mijnen meer was. Wij stopten op 300 yards afstand van het reddelooze verloren schip en eenige minuten later kwam het bevel in de booten Veertien reddingsbooten werden eerst aan bakboord ingemaakt, doch daarna weder vastgemaakt, terwijl die aan stuurboord neergelaten werden. Zij werden kalm door de matrozen, stokers en stewards van de Olympic bemand. Ondertusschen was ook van do Audacious» een boot met 5 man vertrokken, doch door de zware zee omgeslagen; éen man verdronk en de andere konden gered worden. De reddingsbooten hadden een half uur noodig om het oorlogsschip te bereiken. De bemanning van het reeds gedeeltelijk ge zonken schip sprong in h6t water, toen zij de booten zagen naderen. De tucht op de Audacious was onberispelijk. De mannen wachtten rustig hunne beurt af, terwijl de officieren op de commandobrug op en neer liepen. Gedurende het reddingswerk kwamen verschillende torpedobooten, visscherssche- pen en kruisers opdagen; 250 man werden door de Olympic opgenomen en 450 an dere over do schepen verdeeld; de overige 200 kwamen op het voorschip van de Au dacious bijeen om behulpzaam te zijn bij de pogingen om het schip te bergen. De Audacious lag nu zeer diep. Om 8 ure was door de mijn het lek in het schip ge slagen en 5 a 6 uren lang was het water naar binnen gedrongen. Om 1 uur was de bemanning der Olym pic nadat eenige booten niet min dan drie tochten gemaakt hadden, aan boord terug gekeerd. De 14 reddingsbooten liet men drijven, daar het bij de zware zee niet mo gelijk was, ze weer op te trekken. De mannen van de «Audacious» hadden voor bet grootste gedeelte slechts het leven kunnen redden en moesten op de «Olympic» van kleeding voorzien worden. Een machinist van de «Audacious» ver telde over bet verloop van de ramp het vol gende «Ik boorde plotseling een geweldigen knal als van een kanonschot. Eenige minuten later weerklonk het bevel Torpedo aan bakboord, alle waterdichte schotten dicht. Toen dit bevel uitgevoerd was, ging ik naar hot dok, waarde geheele bemanning kalm bijoen was, en verdere bevelen afwachtte Het andere schip van het eskader stoomde kort na de ontploffiing, volgens een bevel van de admiraliteit weg en keerde eerst la ter terug. Eerst meende men dat de «Audacious door de torpedo van een onderzeeër getroffen was spoedig echter ontdekte men, dat het schip op eene drijvende mijn was geloopen Op draadloos bevel van de admiraliteit liet men het schip des avonds om 9 uur in de lucht vliegen. Daar de diepte op de plaats waar het on geluk gebeurde, 162 voet bedraagt, kan het wrak geen gevaar opleveren voor de scheep vaart. De artillerie der 4° Belgische legerafdee- ling, ingevolge den slag aan den Yzer, gemachtigd geworden, aan de schilden der kanonnen een geel koperen plaat ▼o hechten dragende het opschrift Stuyvekensherhe Ook de artillerie welke streed vóór Diks- muide, Schoorbakke, St-Joris en Nieuwpoort krijgt eene soortgelijke onderscheiding. De artillerie der 4® gemengde brigade krijgt de opschriften Haecht en Kwatrecht. Het batailjon der genie van de 5* legeraf- deeling, is op de dagorde gebracht, voor zijn schoon gedrag sinds het uitbreken van den oorlog en bijzonderlijk, om gedurende zes achtereenvolgende nachten alhoewel in het water slaande, den vijand weerhouden te hebben. Johannesburg, 8 Dec. (Reuter. Officieel) Generaal Beyers, do leider van het oproer in Transvaal, is door een kogel getroffen. Men denkt dat bij gedood werd. PRETORIA,9 December (Reuter-officieel) De dood van Beyers wordt nog niet beves tigd. Naar het schijnt poogde Beyers met eenige zijner mannen, tijdens een hevige trijd aan de Vaal,over dez© rivier te komen. Een salvo werd op hen gelost en men zag Beyers van zijn paard glijden en door den stroom medegesleept worden. Een oogenblik later was hij verdwenen. Alle maatregelen om hem terug te vinden bleven vruchteloos. Russische bron. St PETERSBURG. Pet. Tel. Ag.) 8 De cember Dezer dagen is de kruiser Breslau vóór Sebastopol verschenen. Dagelijks trok ken vliegtoestellen en Russische kruisers ei heen, doch de Breslau verdween. De Paus heeft aan de staatshoofdon van de oorlogsvoerende naties, de bede gericht ter eere van de Kristelijke vredesgedachte op Kerstmis een wapenstilstand van een dag te sluiten. Een telegram uit Rome meldt dat de regeeringen van Oostenrijk-Hongarie, Enge land en Kanada hebben toegestaan dat de briefwisselingen en telegrammen, van al de bisschoppen van hun land wedorkeerig met d«n H. Stoel, zouden onttrokken worden aan de censuur, evenals de diplomatische brief wisselingen. Uit Rome wordt aan een Berlijner blad gemeld, dat het Italiaanscli gouvernement drie klassen ©arabiniera lieeft binnen ge roepen. Bij dekreet van den President der Fransch© Republiek, wordt de Fransoho Kamer va© Volksvertegenwoordigers bijeengeroepen, ii buitengewone zitting te Parijs den 22 Doe. eerstkomende De leden der regeering zullen zich in het begin der toekomende week naar Parijs be geven t)e rekruten, der milicieklas van 1918 t» Frankrijk, zullen in den loop van Februan eerstkomende binnen geroepen worden. Het Fransch gouvernement kondigt ee©« lijst af, bevattende de namen van 87 kadee- lieke priesters en 127 kloosterzusters, die allen met het eerelegioen komen vereerd t© worden. Er wordt gemeld dat de gekende Fransch© vlieger Brindjonc des Moulinais krijgsge vangen genomen is, en zich in Duitscbland bevindt. BERLIJN, 8 December. (Wolff officieel). Keizer Wilhelm, die heden naar het front zou vertrekken, heeft wegens ongesteldheid zijn vertrek voor eenige dagen moeten uit stellen. Hij lijdt aan bronchiaalkatarrh(zwft- re valling) en heeft koorts. Hij kon noch tans de laatste dagen de verslagen van de» generalen staf nazien. Dezer laatste dagen gebeurde een erg voorval te Namen. Den Zaterdag 28 November, verscheen ia l'Ami de VOrdre een gedicht, getiteld L* Ouerre. Bij 't eerste zicht was er aan het letter kundig stukje niets bijzonders te bespeuren, doch bij nader toezicht bemerkte men dat d® woorden, gevormd door samenvoeging der eerste letters der versregels, eene grove be- leëdiging jegens de Duitscliers uitmaakte». De gouverneur van Namen, luitenant- generaal von Hirschborg, nam oogenblikke- lijk zeer strenge maatregelen. L'Ami de VOrdre werd geschorst, en de bestuurder alsook de opstellers werden ge vangen gezet. In eene proklamatie, maakte M. Often- vaux, burgemeester, aan de bevolking de tuchtmaatregelen bekend, tegenover l'Ami de l'Ordre genomen, en keurde, in naam der bevolking volkomen de beledigende daad af, die tot dezelve aanleiding bad gegeven. De proklamatie voegde er evenwel bij Allen kennen genoegzaam het béstuur en den opstelraad van het blad, om met mij te bevestigen dat men hunne goede trouw beeft misbruikt. Zulks is na grondig onderzoek ook aan d© Duitschers als hoogst waarschijnlijk geble ken. Diensvolgens wordende opstellers va» het Naamsche blad in vrijheid geBteld e» mag het blad weer verschijnen. De andere Belgische bladen, waarvan de verkoop ook was geschorst, mogen weer rondgevent worden. Een telegram uit Home aan De Maasbode meldt, dat kardinaal Angelo di Pidtro, liet oudste lid van het II. College, Vrijdag aldaar iu den ouderdom van 85 jaren overledon is. Kardinaal Angelo di Pietro werd den 28 Mei 1828 te Vicovaro, in het kleine bisdom Tivoli, aan de poorten van Rome geboren. Z(jne laatste theologische en juridische stu diën voltooide hij in de Eeuwige Stad. Terwijl hij vicaris-generaal van zyn ge- boorteciocees was, benoemde Pius IX hem den 25 Juni tot titulair bisschop van Nyssa, en hulp-bisschop van Ostïa. Elf jaar werkte Mgr di Pietro in dit diocees, tot lijj den 28 December 1877, in het laatste doorPiusIX gehouden consistorie tot tifulair-aartsbisscliop van Nianja en apostolisch-delegaat in Argen tina benoemd werd. Zijne verdere loopbaan voerde liem in 1879 uls internuntius uaar Brazilië, in 1882 als nuntius naar Munchen en in 1687 als nuntius eerste klasse naar Madrid als opvolger van kardinaal Rampolla. Na eeno bijna zesjarige werkzaamheid in de Spaansche hoofdstad, ontving hij in het consistorie van den 16 Januari 1893 den kardinaalshoed.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1