Oorlogsberichten m LANDBOUWERSBOND van OOST-YLAANDEREN De strijd in Belgie en Frankrijk M. üe Bropevills te Londen Goed en goedkoop voedsel Gë dag van Generaal French Bestuurden J. VAN NUFFEL-DE OENDT. DE STRIJD IN POLEIV Japan en de Europeesche oorlog Een Fransche vliegen boven Antwerpen ALLERLEI Voor de Belgische vluchtelingen Door den Paus gehuwd Een plakkaat Nog Russische Generaals ontslagen Een Duitsch Vliegtoestel werpt bommen: Belgische gekwetste soldaten in Engeland Twintigste jaargang n' 2493 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 13 en Maandag 14 December 1914 ABONNEMENTEN) Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 ei. 's avonds 00 2' UIT6AAF, 7u. *s avonds 0- Pour toute la publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivemeut a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL I T E Al A L S T ihOODTS, 2, Beursplaats, 2 KT. e. Kerkstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 El. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4e bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.04 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.her8tell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Vergadering van Vrijdag 11 December Er was wederom zeer veel volk en er ff aren ook vele nieuwe toehoorders die voor fie eerste maal kwamen, daar ze nog maar Jönlangs de werking van den Landbouwers- fcond vernomen hadden. De heer Maenhaut deelde mede dat de heer De Galuwe, ongesteld zijnde, de ver gadering niet kon bijwonen, doch de acht- hare landbouwkundige kwam eenige minu ien later toch binnen, hoewel het blijkbaar was dat hij niet genezen was. Beide heeren hebben uitleggingen gegeven •over de lijnkoeken en den maïs, twee kwestiën die de landbouwers ten zeerste aanbelangen. LIJNZAADKOEKEN. De gemeenten die reeds eene bestelling voor lijnkoeken gedaan hebben zullen de eerste gediend worden. Zij zullen zooveel bekomen als zij ge vraagd hebben, daar de 3000 ton niet uit- èesteld zijn. Er is voorraad genoeg om aan nog vele vragen te voldoen. Men gelieve echter zoo spoedig mogelijk to bestellingen te doen ge worden aan M. Maenhout, Statiestraat, 18, of aan M. De Galuwe, Toekomstraat, 77, beiden te Gent. Het moet wel verstaan worden dat geene «nkele gemeente lijnkoeken zal ontvangen, die geene bestellingen beeft gedaan. Eerst moet de bestelling gedaan worden, onderteekend door den Burgemeester; die bestelling te zenden als hierboven is gezeg< Dan moet de burgemeester een bon maken, op welken hij de hoeveelheid aan duidt, welke aan den voerman moet afgele verd worden, mits komptante betaling. De betaling geschiedt in de bureelen van de heeren Terryn, Dok, 29, zoodat er in de stad naar geene andere bureelen te loopenis. De bedienden der heeren Terryn hebben jene lijst, waarop de gemeenten zijn aan geduid, die bestellingen hebben gedaan. De voerman eener gemeente die niets he rteld beeft, zou niets bekomen al bood hij :ich aan met eenen kon en het geld. Indien men de geheele bestelling niet in >ens kan vervoeren, dan maakt de Burge- neester eenen bon voor zooveel duizend tilos als men kan meenemen. Als men om liet overige gaat, dan maakt i Burgemeester een nieuwe bon, en zoo oorts tot dat de bestelling uitgeput is. Dat is voor bet gemak dor controol der 'uitsche overheid die vereischt dat de :oeken rechtstreeks aan de verbruikende ndbouwers worden ter band gesteld. De koopwaar mag volstrekt niet in den andel gebracht worden; indien er mis- iruiken vastgesteld werden dan zou de uitscbe overheid de aflevering van veevoe ler kunnen verbieden in het geheel, ofwol 'oor de gemeente waar het misbruik zou astgesteld zijn. De Burgemeester mag in zijnen bon neer lijnkoeken vragen dan hij er besteld leeft zeggende lever ons zooveel in ilaats van zooveel. De aflevering geschiedt van beden Zater- De lijst der aanvragen is aan do heeren 'erryn medegedeeld en dezo hebben ver- Iaard dat zij de gevraagde hoeveelheid in enen dag kunnen leveren. Nochtans voor het gemak neemt men de olgende schikkingen Zullen bediend worden boden Zaterdag de emeenten van do landbouwcomices Gent en loerbeke. Maandag deze derkomicon Bottelare en affelaere. Dinsdagde gemeenten der komïcos evele en Nazareth. Woensdag -. de gemeenten der komices leidingo, Eekloo, Kruishoutem en Wet- iren enz. De heer De Galuwe zet de landbouwers n spaarzaam met de lijnkoeken om te aan één kilo per dag en per koe is vol- oende. Aan eene verschgekalfde koe, die i do volle melkgeving is, kan men tot 1 1/2 ilo geven. Men moet niet denken dat 3000 ton eene roote hoeveelheid is, dat is maar weinig )or eene streek die gewoon is 60,000 Ion verbruiken. De heer Maenhout waarschuwt tegen het ven van vermuft brood aan het vee. Een iearts heeft drie koeien behandeld die ziek n geworden tengevolge van het eten van irmuft en beschimmeld brood. De dieren jjn gestorven. Men zal vragen aan de Duitsche overheid t de booten mot veevoeder door de schip- 'ug te Zwijnaarde zouden mogen varen. Er zïftl drie soorten van Ttjnftoeken Russische, Amerikaanscho en Italiaansche. Ze zijn ontleed en onderzocht. Alle drie zijn goed, xuiver en onvervalschtliunne waar de is nagenoeg dezelfde. MAIS. De maïs -welke te Antwerpen aangekomen is was de helft vermuft en on bruikbaar, dat deel is geweigerd. Duizend ton zijn goed daarvan zijn 300 ton voor Gent bestemd ze zullen toekomende week aankomen; de dagbladen zullen de aankomst melden. De prijs kan niet stipt bepaald wor den van 20 lot 22 frank. Daar er aanvraag is voor 1500 ton zal elkeen in verhouding minder krijgen zijn er die overdrevene aanvragen hebben gedaan. Er zal onmiddelrjk eene nieuwe hoeveel heid aangekocht worden. De konsul van een Amerikaansch land heeft zijne bemiddeling aangeboden om ma s uit zijn land te doen komen. De hartelijkste dank ie hem betuigd. (Toej.) Vriendelijk verzoek nieuwe aanvragen zoo spoedig mogelijk in het Landbouwers huis te doen toekomen. De heer De Caluwe waarschuwt de aan wezigen tegen de zoogezegde nieuwe manier van kolen en petrool te maken. Met sodazout (sel de soude) waler, aarde en kolen maakt men een mengsel dat zooge zegd eene goedkoope brandstof uitmaakt. Welnu sodazout water en aarde kunnen niet branden alleen de kolen verbranden die in het mengsel en ze verbranden dan nog slecht. Petrool gemaakt bij middel van sodazout en naphtaline en petrool deugt ook niet de petrool brandt op en 't is al sodazout en naphtaline geven noch vuur noch licht. 't Is zijn tijd verspillen zulk mengsel te maken. Duitsche bron. AALST (DuitscheKommandantur) 12 De cember 1914. In Vlaanderen maakten wij vorderingen. Ten Westen en ten Oosten der Argonuen werden vijandige artillerie stellingen met goed gevolg bestreden. Fransche aanvallen in Boi3-le-Prêtre, ten westen van Pont-a-Mousson, werden afge slagen. Ten oosten der Masurische meren is er geene verandering. In Noord-Polen vallen wij voortdurend aan. In Zuid-Polen niets nieuws. Engelsche bron. LONDEN, 9 December. (Reuter). De Dagorde, die de Koning van Engeland tot de Engelsche troepen heeft gericht, luidt alsvolgt Officieren, onderofficieren en man schappen. Het heeft mij zeer verheugd mijn leger in het veld te kunnen aanschouwen. Het was mijn innige wensch zulks te doen om een indruk te krijgen van het leven dat gij lijdt. Gaarne zou ik met u allen hebben ge sproken, om mijn bewondering uit te druk ken voor de schitterende wijze, waarop gij hebt gestreden en nog strijdt tegen een ster ken en taaien vijand. Door uw tucht, vuur en uithoudings vermogen, opgeluisterd door den ontemba- ren krijgsmansgeest, hebt gij niet alleen de traditie van het Britsclie leger hoog gehou den, maar zijn geschiedenis nieuwen luister bijgezet. Uw krijgshaftig, gezond en opgewekt voorkomen heeft bijzonderen indruk op>mij gemaakt. Ik kan in uwe beproevingen, gevaren en successen niet deel en; maar ik kan u de verzekering geven van het trotsche vertrou wen en de dankbaarheid van Mij zelf en van uwelandgenooten. Wij volgen u in onze dagelijksche ge dachten op uw zekeren weg tot de overwin ning. GEORGE, R. I. Het is de eerste maal, sedert Georges II (in 1743) dat een Engelsche koning zijne le-, gers te velde bezocht. ST-PETERSBURG, 9 December (Reuter). Een officieel bericht van den grooten gone- ralen staf, geeft de volgende beschrijving over de krijgsverrichtingen den linker oever van de Weichsch Einde October heeft onze achterhoede, welke de Oostenrijkscu-Hongaarsche en Duitsche troepen in Zuidwestelijke richting vervolgde, een tront bereikt langs de Warta en de Nidzica, hetwelk krachtig beschermd werd door onzen rechtervleugel. Het werk ter herstelling van de wegen, welke geheel waren verwoest en het opstellen van de achterhoede onder die omstandigheden, be lemmerde in sterke mate iedere aanvallende beweging onzerzijds. De vijand heeft hier van gebruik gemaakt om Eijn spoorlijnen te herstellen. Allengs vernamen wij van Duit sche troepenverplaatsingen naar 't Noorden en van een samentrekking van belangrijke strijdkrachten aan het front Slupee-Thorn, waardoor onze rechtervleugel on de gemeen schap met onze achterhoede ernstig werden bedreigd. Inmiddels waren de wegen in Silezië in het front van ouze andere legers zwaar bedreigd door Oostenrijksche troepen, die uit Galicië daarheen waren gebracht en ten deele gesteund werden door Duitsche troepen. Daar de Oostenrijksche troepen zich bovendien sterk verschanst hadden op het front Czenstochowa-Krakau, maakte deze nieuwe krijgsverrichting eene gedeel telijke wijziging van ons front noodig door verschuiving van een aanzienlijk deel van onze troepen naar het Noorden. Deze wijzi ging in onze opstelling werd uitgevoerd onder bescherming van onzen rechtervleugel, welke eene reeks wanhopige aanvallen tot zich trok bij Wloclawen, Kutno en Leczyca. Na dez^ Duitsche bewegingen te hebbon verhinderd, hebben wij de noodige strijd krachten ontplooid tot het breken van het offensief dat de Duitschers voornemens waren te ondernemen naar den kant van Thora en Slupee. Later hebben de Duitschers ver scheidene dagen achtereen hardnekkige pogingen gedaan om door ons leger, welks rechtervleugel steuude op de Weichsel, heen te breken. Op 2 December, slaagde de vijand er na ongelooflijke inspanning en opoffering in, door ons front heen te breken in de buurt van Piateck, trokken in de richting van Strykow, Brzeziny, Koluszky, Tushin en Rzgow. Zich koerende tegen den rechtervleugel van onze troepen, die in den omtrek van Lodz en ten Westen van die stad vochten, hebben de Duitschers verwoede aanvallen op onze troepen gedaan,met bedreiging van hun achterhoede. Omstreeks 5 December waren sterke Duitsche kolonnen ten Westen van de Warta reeds tot Lask genaderd. Onder- tusschen bleven de Russen in zeer moeilijke omstandigheden met toenemende kracht doorvechten. In do streek ten noorden van Lodz sloegen de Russen den wanhopigen aanval der Duitschers hardnekkig af en brachten hun reusachtige verliezen toe. Op 6 December was de toestand reeds ganscli ten onzen gunste gekeerd op het front Dnns- kawolaSzadeckLodz. De Duitschers die ontzettende verliezen hadden geleden, acht ten het noodig rust te houden, tot de verde diging over te gaan en zich te verschansen. Wat hun reserves betreft, deze werden allen in de richting van Strykow gezonden, ten einde hulp te bieden aan de troepen die wa ren afgesneden en van het front Rzgow- Tuczin op hunno schreden terugkeerden in de richting van Brzezini-Koliszky. Tegen den 7 December zijn de Duitschers er door ongelooflijk inspanning en door herhaalde lijke nachtelijke aanvallen in geslaagd Stry kow te bereiken. Bij deze krijgsverrichtin gen hebben de Duitschers, gelijk zij zelf be kennen, verschrikkelijke verliezen geleden, welke daaraan zijn toe te schrijven, dat zij zich een doortocht hadden to banen onder kruisvuur en terug te trekken in een gebied dat door onze troepen was ingesloten. voordeed, dat de bondgenooten de nederlaag zouden lijden, zou Japan het als een eere plicht beschouwen, hulptroepen naar Europa te zenden. Deze mogelijkheid schijnt echter thans nog niet van dien aard te zijn, dat een Japansche expeditie in overweging dient te worden genomen. Verders heeft M. Cato, de minister van buitenlandsche zaken, in de kamer van afge vaardigden gezegd dat de betrekkingen met de bondgenooten in de onzijdige staten ten aanzien van alle belangrijke aangelegenhe den vertrouwelijk waren. Er heeft eene openhartige gedachtenwisseling tusschen Japan en China plaats gehad met betrekking tot Kiau-tsjou en de Chineesche regeering heeft den toestand ten volle begrepen. Cato bracht hulde aan de Vereenigde Sta ten voor de bemoeiing in zake de vrijlating van Japanners, die in Dnitschland gevangen waren genomen. Japansche bron TAHIO, 9 December. Het officieuse Japansche blad Hochi Sjimbun moet zich als volgt hebben uitgelaten over de geruchten, dat Japansche troepen naar het Europeesche oorlogsterrein zouden worden gezonden Er is roorhands geen reden voor zulk een expeditie en er is ook niet bepaaldelijk om gevraagd. Er zou van een troepenzending eerst sprake zijn, indien de strijdkrachten der bondgenooten bij die van hun tegenstan ders in de minderheid waren. De strijdkrach ten van Frankrijk en Engeland zijn echter in getal aan die van Duitschland gelijk en die van Rusland zijn zelfs veel sterker dan de Duitsche en Oostenrijksche. Vooralsnog wordt Japansche hulp dus niet vereischt. Wanneer zich het onwaarschijnlijke geval Een Antwerpenaar heeft verklaard, dat de brug, welke de Duitschers overdeSchelde gemaakt hebben, herhaaldelijk ernstig te lijden heeft gehad van het verschil van wa terhoogte en dus in verband daarmede met balkverbindingen was versterkt. De versterking heeft echter niet geholpen, want dezer dagen heeft een Franseh vlieger door het werpen van eene bom, aan de brug dermate schade toegebracht, dat zij gedu rende verscheidene dagen onbruikbaar zal zijn. De Antwerpenaar schatte den noodigen tijd tot horstel op minstens eene week, en voegde erbij, dat dit te Antwerpen algemeen bekende feit, misschien wel oorzaak is van het thans heerschonde volstrekte verbod om de stad le verlaten. LONDEN, 9 December. (Reuter.) De Belgische minister van oorlog de Bro- queville is in Londen aangekomen, waar hij zich op de hoogte komt stellen van de maat regelen, genomen voor het onderbrengen van de Belgische vluchtelingen en van de omstandigheden waaronder zij in Engeland verkeeren. Binnen kort worden ook te Londen 29,000 Belgische vluchtelingen, die nog in Holland verbleven, verwacht, Zij zullen in Engeland geherbergd worden door het Local Govern ment Board, bijgestaan door het Women's Emergency corps. Ook in Nederland is de onbemiddelde be volking thans aangespoord hare voeding ia 't verbruik van mosselen te zoeken. Die voeding wordt aanbevolen als gezond en sterkend. Dat de raad der regeering gevolgd wordt, blijkt uit deze cijfersIn de verloopen maand November werden te Amsterdam, alleen op de Vischmarkt aan de Ruyterkade, 5000 balen mosselen aan den wal gebracht. Een baal wordt geschat op 95 kilogram; 5 kilo mosselen, ontdaan van schelpen en baard, geven 7 nederlandsche ons (of 700 grammen) volledige spijs, en van die 7 ong zijn zoo wat vier voedzame portiën te berei den. Amsterdam nam er 400,000 portiën van in eene enkele maand. In Nederland worden ze op dire wijzen toebereid 1) in de schelp koken, met lau rier of selderij (wij lusten er ook wel fijn gehakte peterselie bij), 2) ontschelpt en onthaard stoven met wat fijn-gewreven be schuit of geroosterd brood en wat specerij 3) ontschelpt en onthaard bakken met boter of vet. De Amsterdammers nemen er een beslag bij van mostaard, peper en zout. Een ooggetuige verhaalt als volgt, hoe generaal French, de opperbevelhebber van het Engelsch leger den dag doorbrengt In de moderne oorlogen, hebben de staf oversten de gewoonte, zich ver achter het front der troepen te houden, bniten het be reik der groote kanonnen. Wanneer men denkt, dat het Engelsch leger een front van 64 km. bezet, zij het ongeveer den afstand Brussel-Namen, dan zal men begrijpen, dat ïeraal French minstens 32 km. van de ui terste punten van het Engelsch l6ger is. Generaal French bevindt zich daar op een rustige plaats verre van het rumoer der slag velden, waar hij op zorgvuldig opgemaakte landkaarten de krijgsverrichtingen volgen kan en nauwkeurig al de punten kan notee- ren, waar zijne troepen en die des vijands zich bevinden. In eene aanpalende plaats werken telefoon en telegraaf onophoudend. Eene bijzondere draad geeft aansluiting met Londen. Daar is generaal French om zoo te zeggen dag en nacht. Soms gaat hij naar het front, om de troepen in oogenschouw te ne- n, en zich persoonlijk te overtuigen of alles in orde is. Het is zelfs niet zeldzaam, hem onder den kogelregen in de loopgraven te zien, om door zijne tegenwoordigheid de troepen aan te moedigen. Men berekent, dat hij zoo wat 2500 beve len daags teekent. s'Avonds komt van ieder korps een officier verslag brengen en de noo dige bevelen medenemen. Zoo is de generaal gedurig op de hoogte van hetgeen er ge beurt. Andere officieren worden dan naar het Fransche hoofdkwartier gezonden en zoo zijn Fransche en Engelschen gedurig veree- nigd en kunnen zij eendrachtig optreden* Ook in Zwitserland is een komiteit ge vormd lot ondersteuning der Belgische vluchtelingen. Aan de familie, vrouwen en kinderen der vluchtelingen wordt kosteloos aangeboden 1° do reis Parijs-Zwitserland, met de noodige eetmalen onderwege 2° het totale onderhoud in Zwitserland, zoolang de oorlog duurt 3° de terugkeer onder de zelfde voor waarden, zoodra de omstandigheden zulks toelaten. Toen Z. H. Paus Benedictus XV nog bis schop was, had hij aan een jong edel meisje beloofd haar huwelijk te zullen inzegenen. Mgr della Chiesa word kardinaal en ver volgens Paus. Aan zijne belofte herinnerd, heeft de H. Vader ze willen houden en liet huwelijk der edelbruid van Bologna met den Bolognerpnns Saletta is eenige dagen gele den door den Paus ingezegend. Ziehier de tekst van een plakkaat, dat te Antwerpen uitgehangen werd Wie zonder toelating puinen, veroor zaakt door den oorlog photographeort, of wel deze photograpliiën uitdeelt, verkoopt of vertoont, of wel dagbladen of postkaarten waarin deze photos afgebeeld zijn, is straf baar met een jaar gevang en 5000 mark boete. - Volgens berichten uit Copenhagen,zouden behalve generaal Rennenkampf, nog zes andere Russische generaals ontslagen en voor een krijgsraad gedaagd zijn. Le Messager de Brdxelles van 11 December, meldt, dat een Duitsch vliegtoe- stol bommen geworpen heeft te Hazebrouck (Frankrijk) waardoor 16 personen gedood of gekwetst werden. De volgende gewonde soldaten wenschen eenig nieuws van hunne familie te krijgen i Leopold Vancrayennest, Kortrijk, 2° linie. Max Grepin, St Joost ten Noode, vri^will. Karei Van HoornickrSt Nikolaas, 1" car. Jan Boddou, St Nikolaas. 21° linie. Oscar Meirschaut, Oudenaarde, 6® j. te v. Karei Van der Eist, Wetteren, 6® linie. Donatus De Fetter, Meirelbeke, 23® linia. Pieter De Villiet, Ruisbroek, 6® linie. Fernand Folien, Luik, 14® linie. Eug. Steylmans, Teralphene, 26® linie. Jozef Serlippens, Hekelgem, 1° carabïq Jules Jacob, Charleroi, 4® jagers. Jules Buntincx, Steevoort, 11® linie. Edg. Smet, St Nikolaas, 5® linie. De betrokken familiën kunnen zich wenden tot M. H. Meert, Spiegelstraat, 20, Gent-

De Volksstem | 1914 | | pagina 1