Oorlogsberichten DAG Van het Oostslijk Vecitlterein Bekendmaking Een Griekseli-Turksch incident Osri&o tussclisn Turkye en Rusland Bestuurder: J. VAN NUFFEL-DE QENDT. Dinsdag 22 December 1614 Provincieraad van Oost-Vlaanderen De strijd in Beigie en Frankrijk DE OORLOG TER ZEE Mag de aanval der EngeSsche kust. Duóische bron. Versterkingen toot Servië Erge handietondaad te Voords hij Nineve. 8s uandietendaden in Vlaandarsn. Aankomst van het Parket. ABONNEMENTEN Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. Is UITGAAF, 4 u. 's avonds 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds f-Jg Pour toute Ia publicité commerciale et financière du journal s'aaresser exr.lusivement l'Agence Réclame Godts, 2, Place dé la Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TEAALST GODTS, 2, Beursplaats, 2 TV. 9, Kierlcstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg\)fr. 0,60 I Sport (per regel) fr. 1,00 3® bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 I Recht.herstell.(per regel) fr. 3;0O Financ.aankon, (perregcl)fr. 2,00 Overlijden (per rogel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitslu»(olijk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Twintigste jaargang n' 256 *=w 3 CENTIEMEN HET NUMMER BEKENDMAKINGEN In govolge hot besluit van het opperbe Yelhebberschap der Duitsche legers, is de slad Kortrijk voroordeeld geworden tot 10 miljoen mark boete, wegens verduistering fan groole wapen voorraden. De overste van het Burgerlijk Beheer, Baron von Keudell, regeeringsraad. Do verkoop van hel «ALGEMEEN HAN DELSBLAD» is van heden af verboden in de Etappen-dislriclen. De Burgerlijke Gouvernementsoverste bij de Inspectie-Etappen, von Keudell, Ilegierungsrat. Zitting van 19 Decembor. Zooufs mon weet, was de provin cieraad bijeciig^oepen op Zaterdag 19 December^fen einde te beraad slagen over de maatregelen te nemen tot betaling van baar aandeel in de oorlogsschatting van 3G0 miljoen franks aan de Belgische provinciën solidair opgelegd. De zitting begon om 11 1/4 ure, Belgische tijd. Bijna al de provincie raadsleden waren aanwezig. De lieer De Riernaecker zat voor; de heer Do Baets nam den gouvor- neurszetel in. De zaal was gelooid met de Belgi sclie kleuren. Aan heide kanton van den Voor- •zilterszelol prijkten de borstbeelden van HU. MM. don Koning 011 de Koningin var. België. De lieer Voorzitter de zitting ge opend verklaard hebbende, gaf bet ■woord aan den lieer De Baots, dd. gouverneur. M. De Baets. Eerst en vooral houd.ik eraan Ie zeggen dat ik gewild heb, dat wij deze zitting houden in aanwezigheid der borstbeelden onzer ■Vorsten aan welke wij vaster dan ooit verkleefd hl ij ven. (Al do leden staan recht roepende Leve de Konin. Leve do Koningin Leve Beigie Hei is een hartroerend oogc-nhiik. M. Lie Baets yee.it dan do redenen der injeenroeping v.m den. Raad op. E. ne oorlogsschatting is de provin cïe opgelegd, het,'is.' nipt (nijpend hart dal wij de middelen, moBlcir stommel om daaraan te voldoen-. Volgens Lel verdrag van den Haag heeft do verovi raar hot recht eene oorlogschatting op tc leggen. Wij onderwerpen ons aan de noodzakelijkheid AVij hebben eenon pijnlijken plicht Ie vervullen maar die toch nog lichter is'dan liet genot van verwijderde viUegiaturps..(Gelach.) Volgens overeenkomst met do Duit sche overheid zulten'vali af 15 Decem ber alle opeisciüngoif of requisition ophouden ofwel betaald worden in geld of in bons gewaarborgd door Buitsche banken en dus verhandel baar. Do oorlogsschatting zal holaald wor den door de Société Générale en do NationafeBauk. Later zal men de middelen beramen om den dienst der schatting te dek ken. Db. heer Do Baets vraagt den raad' de Bestendige Deputatie te machtigen op dien voel te onderhandelen. De heeren Verwilghen, De Saegbor en Wurtb, in naam der katholieke, liberale en socialistische groepen lee- kenen verzet aan tegen de noodzake lijkheid in welke zij zich bevinden, doch verklaren in te stemmen met de zienswijze van den heer De Baets. De gevraagde machtiging wordt aan de Bestendige Deputatie hij eenparig heid verleend. •Gebeurlijke boeten aan gemeenten opgelegd, zijn in de oorlogsschatting niet begrepen die zullen altijd af zonderlijk moeten betaald worden. Duitsche bron. AALST, (Duitsche Koramandantur) 21 December 1914. In het Weston zet de vijand zijne vruch telooze aanvallen nabij Nieuwpoort en Bix- schoote voort. De Fransclie en Engelsche aanvallen nabij La Bassée zijn mot zware verliezen afge slagen geworden. 200 krijgsgevangenen bleven in onze handen en voor onze lijnen la een rond de 600 lijken van Engelsche soldaten. Nabij Notre Dame de Lafette ten Zuid- Oosten van Bethuue werd een Duitsche loopgraaf van 60 meters aan den vijand verloren. Wij hadden slechts geringe ver liezen. In de Argonnon gingen wij vooruit en ver overden drie machinegeweren. Van de Oost- en West-Pruisische grens, niets nieuws. In Polen gingen de Russen zich in nieuwe voorbereide stellingen te verschansen, nabij Rawka en Nida. Zij worden overal aange vallen. WEENEN. (Officieel). Volgens berichten van den berichtgever van het slagveld van Simanowa, hebben de gevechten, tot het terugtrekken der Russen uit West Galicië geleid. liet Oostenrijksch leger maakte 26,000 gevangenen en veroverde veel krijgsmate- De verliezen der Russen zijn zeer groot. Zij worden overal achtervolgd. BERLIJN, 18 December. (Wolff.) Do slag bij Nieuwpoort staat gunstig, maar is nog niet geëindigd. De aanvatten dor Franschen tusschen La Bassée en Arras oowel als die aan beide oevers van de Somme mislukten, mot zware verliezen voor den vijand. Alleen aan de Sommo verloren de Franschen 1200 gevangenen en ongeveer 1800 dooden. De DuKscbo verliezen bodroe- gen nog geen 200 man. In hot Argonnenwoud werden bij onze geslaagdo aanvallen ongeveer 750 krijgs gevangenen gemaakt en krijgsvoorraad ver- rd. Van do overige doelen van het weste lijk gevechtsterrein zijn geene bijzondere ebeurtenissen te melden. Engelsche bran. LONDEN, 17 December. (Reuter). De Fransclie mededeeling luidt .- In do streek van de zeo lot do Loie namen wij met de hajonnet vorsci-iilige loopgraven. Wij hiel don onze stellingen bij Loiribartzijde en St "ooris, richtten ons in op het ten westen van Gheluvolt verovenlo terrein en gingen op enkele punten vooruit in do streelt van Ver- me tics. Op het overigo deel van hst front kwam de infanterie niet in bedrijvigheid, maar ouxa ware artillerie in. de omgeving van Tracy e Val had C9n Krachtige werking, evenals de strook van de Aisiie, in Champagne, do Argonnen en het gebied van Verdun. (Tracy lo Mont vinden wij iu de buurt van Noyon; Tracy le Val zal dus ook wel in die streek gelegen zijn.) LONDEN, 19 Doe. (Reuter.) Toen de roepen dor boudgenooien St. Joris (ten asten van Nieuwpoort. op don linkeroever van do gekanaliseerde Yscr) bereikten, had den do Duitschers zich geheel teruggetrok ken, daarlo9 gedwongen door ons artillerie- uur. De Belgische en Fransclie infanterie ereikle St. Joris door hot overstroomd ter- waarbij het water de suldaten vlak tot hot middel reikte. Geniesoldaten hadden op verschillende plaatsen plankon gelegd en pontonbruggen gostagon. Zes lijnen loopgra- on moesten worden genomen op 500 lol 1000 meters van elkaar verwijderd. Terwijl do Franschen en Belgen opdrongen, beschoot de Duitsche artillerie tovergoefs den weg tusschen Coxyde (ten zuiden van Oost Duin kerken) en Nieuwpoort. Tovons verscheen een Bi itsch eskader voor d? kust én beschoot de Duitsche stellingen. Fransche bron. PARIJS, 17 December. (Reuter). De meuedeoling van 's avonds luidt Wij wonnen terrein ten Noorden var. peren en Meenen en den weg Zuid en Zuid- Oost van Bixschoten; Wij rukten Noord Oostelijk van Arras op en bereikten de eerste huizen van St. Laurent Blangyen maakten (linke vorderingen bij Ovillers, Laboiselle, Mametz, Mariocourt in do streek van Bapaume en Peronne. - Tusschen de Somme en de Vogeezen kwam niets bijzonders voor. PARIJS, 18 December (Reuter) Wij heb ben ons gehandhaafd op het gewonnen ter rein Rond Arras hebben wij ons door krachti ge aanvallen meester gemaakt van verschei dene loopgraven voor Auctyles, La Basséo, Loos, St Laurert, Blangy. Op het laalsge- noemde punt hebben wij over con front van meer dan een kilometer bijna alle loopgra ven in de eerste linie van den vijand geno men. In Argonnen hebben de Duitschers een onzer looggraven ten Noorden van Four de Paris laten springon. PARIJS, IS December. (Reuter. Mede- deeling van heden avond). Wij hebben eeni;_ terrein gewonnen langs de duinen ten noord oosten van Nieuwpoort. Twee hevige vijandelijke tegenaanvallen ten noorden van den weg van Yperen naar Meenen zijn afgeslagen. De Engelsche troepen hebben in de streek van Armentières eenige vorderingen maakt. Onze artiHerie heeft twee zware batterijen in de streek van Verdun vernield. Van het overige gedeelte van het front valt niets belangrijks le vermelden. Do*i$sche bron. BERLIJN, 17 December (Wol/F) Officieel wordt uit het grooto hoofdkwartier gemeld Van de Oost- en West-Pruisische grens is niets nieuws te melden, De door de Russen aangekondigde aanval lende beweging tegen Silezie en Posen volkomen mislukt. De vijandelijke legers zijn in geheel Posen na hardnekkige en verbitterde tegenaanval len tot den terugtocht gedwongen. De vijand wordt overal achtervolgd. Bij de gevechten gisteren en eergisteren, n Noord Polen werd de beslissing behaald door de dapperheid der West Pruissische en Hessische regimenten. De uitslagen dezer overwinningen kunnen nog niet worden overzien. BERLIJN, 18 December. (Wolff) Aan de Oost en West-Pruissische grens is de toe stand onveranderd. In Puien vervolgen wij den verder terugtrekkenden vijand. Oostsnpijksclie. Sspon, WEENEN, 17 December, (Wolff) Offi cieele medodedling Hier vallen onze troe pen aan op de linie Krosno-Zaklitsjin. Op hot ovorige van het front is do achtervolging van den vijand in vollen gang. WEENEN, 18 December (Wolff) Het ver slagen Russisch hoofdlegor wordt van aan Krosuo tot aan de Bsoero achtervolgd. In de Noordelijke Karpathen is de vijand ver dreven. Aan de Beneden Demajec zijn de Duitsch Oostenrijksche troepen in gevecht met de achterhoede van den vijand. In Zuid-Polen geschiedde de opmarch lot dusverre zondergroote gevechten. Piolrkof en Przoaborz zijn stormenderhand ingenomen. De heldhaftige bezetting van Przemysl heeft de gevechten voordeelig voortgezet. Do toestand in de Karpathen is nog niet gewijzigd. &3uss3scfise bron. ST. PETERSBURG, 17 December. (P. T. A.) De groote staf meldt In de richting van Mlawa vervolgen onze ruiterij en vooruitgeschoven troependeelen krachtig de I)uilsein» troepen, die Je neder laag leden, toen zij de grens in overmacht overtrokken. Bij de vervolging vermeesterden wij ge vangenen en vele kanonnen en ander oor- jcmateriaal. Op den linkeroever van de Weichsol en in West-Galicië kwam gisteren geen belang rijk gevecht voor. In de afgoloopen week trachtte het garni zoen van Przemysl verscheidene uitvallen te doon, die echter met groote verliezen wor den teruj Bij een uitval op 15 December maakten wij ©enige honderden gevangenen en ver meesterden eenige milruiljenzon. ST. PETERSBURG. 18 Dec. (P. T. A.) Mededeeling van den grooten generalen ataf. Aan den linkeroever van de Weichsel langs bijna bet geheel© front is een baast volkomen stilt© in do plaats getreden van de aanvallen diode vijanden gedurende verscheiden dagen deed en die wij allen liobbeif afgeslagen. Mot het oog op do beweging van eon ge deelte onzer troopen naar de Bsoera en de dienovereenkomstig de stelling van sommi ge onzer legers wijzigen. Wij hebben gisteren het offensief van den vijand in West-Galicië verhinderd. Aan het front Sanok-Lysko hebben wij met succes aanvallende operaties gedaan en daarbij 3000 man gevangen genomen en vele kanonnen en mitrailjeuzen buitgemaakt. BERLIJN, 17 Decembor. (Wolff.) Offic. Over den aanval op de Engelsche Oostkust worden de volgende bijzonderheden mede- Woensdag 23 December, 1914, mor gends om 10 uur, worden in de stallen vat het Etappen-paardendopot, te Gent, ver scheidene paarden aan de meestbiedende ver kocht. Tentoonstelling aan de eindstatie vai de eleklcieke tramlijn Nr 4. Etappen-paardendepot. Bij de nadering van de Engelsche kust, werden onze kruisers, bij niet helder weder door vier Engelsche torpedojagors zonder eenigen uitslag aangevallen. Een torpedojager werd vernietigd, een ander, erg beschadigd, doch kon ontkomen. De batterijen van Hartlepool werden tot zwijgen gebracht en het gasgeslicht vernie tigd. Verschillige ontploffingen en drio groote branden in de stad, konden aan boord wor den waargenomen. De kustwachtstatio en do waterleiding van Scarborougli en de kustwacht en de signaal statie te Witby werden verwoest. Onze schepen kregen eenige'treffers van de lcustbatterijen, welke enkel slechts ge ringe schade aanrichtten. Op eene andore plaats werd nog een an dere Engelsche torpedojager in den grond geboord. BERLIJN, 17 Dec. (Gorr. E.) Aan den aanval op de drie Engelsche kustplaatsen hebben ook Duitsche slagschepen deelgeuo- men. Alle schepen zijn ongedeerd in de Duitsche havens teruggekeerd. EngsBsche bron. LONDEN, 18 December (Reuier) Offi cisel wordt medegedeeld, dat bij de beschie ting van Hartlepool 82 personen werden gedood en 250 gewond. LONDEN, 18 December (Reüter) De «Ti mes» meldtEr zijn reeds negentig lijken te Hartlepool gevonden. Wellicht worden onder de puinen van de huizen nog anderen aangetroffen. Er zijn ook vele gekwetsten. Ineen hospitaal worden 160 gekwetsten behandeld. De schade is zeer aanzienlijk. Do beschieting van Scarborough en Hart lepool heeft aan de policie in verschillende kuststeden aanleiding gegeven tot nieuwe krachtigo maatregelen tegen de daar woon achtige Duitschers. Te South Shields zijn "twintig Duitschers gevangen genomen, te Sunderland zijn alle genaturaliseerde Duit schers van welken leeftijd ook aangehou den. Uit Saloniki wordt bericht, dat voortdu rend over die stad geschut, munitie, troepei en levensmiddelen naar Servië worden ge zonden. Den 1-1 December zijn door het Fran- sche oorlogschip Waldeck Rousseau troopen ontscheept, welke naar Servië zij* doorgezonden. Een Grieksch zeeofficier aan liet Griek sck gezantschap te Konstantinopel verbonden is door deTurksche politie gevangen genomem op beschuldiging van spionnage. De officier i3 reeds ter dood veroordeeld. De GriekscHe gezant heeft tegen dit vonnis geprotesteerd en eisoht uitlevering van don officier aan hot Grieksche gezantschap. Do pers is van oordeel, dat de betrekkin gen tusschen Grieken laud en Turkyë moe ten worden afgebroken, indien do officier mocht, worden ter doodgebracht. Nog een andere roden geeft da Grieksch* regeering tot vertoogen te Konstantinopel aanleiding, namelijk de vervolging, waaraan de Grieken in Klein-Azië blootstaan. De blokkade van da Dardaneilen Volgens telegrammen uit Alhera, bestaat het Fransch Engelsche eskader, dat de Dardaneilen blokkeert, uit zes dreadnoughls en wel vier Engelsche en tweo Fransche; vorder zijn er bij ingedeeld vier Engelsche en drie Fransclie kruisers, twee Fransche mijnenleggers, acht Engelsche torpedoboot - jagers, vier Fransche torpedobooten, bene vens de noodige onderzeebooten en trans portschepen. Het opperbevel voert eon Fransch admiraal. PETROGRAD. 18 Dcc. (P. T. A.) De Russisch - Turksche operation worden be lemmerd door de hevige koude. De burgemeester van Bakoe, dio naar het frQnt is geweest, om laar kleederen, tabak enz. uit to deelen, vertelt dat do Russen, dio in de dorpen bij Erzoroem liggen, tijde lijk vee iti de loemen hutten hebben gestald, ten einde de woningen voor do troepen te verwarmen. Overdag houden de troepen harddraverijen, de heuvels af en wedstrijden het boksen, om zicli te verwarmen. De terugtrekkende Turken hadden voor raden graan verborgen; dat werd echter door de kozakken. die iu de aarde groeven met stokken, ontdekt. Schapen kan men inde buurt wel krijgen, het zout ontbreekt ochter. Menige hevige aanval op de Russische loopgraven is mislukt; de Russen sehieten eerst, al? de vijand dichtbij genaderd is en openen, dan een verniotigend vuur. De aanvallers stuitten bij hun charges Buiten de menigvuldige dieften welke wijj in liet omliggende van Ninovo, bijna dage lijks aan to stippen hebben, is weeral eene ergo misdaad gebeurd, waarvan de daders misschien onbekend zullen blijven, gezien de omstandigheden. - Verleden nacht to Voorde, dicht bij don grooten steenweg, rond 1 ure, hoorde Eugeen De Mulder, wonende bij zijn broeder on zuster een gerucht welke scheen van de achterdeur te komen. Vooralleer beneden to zijn stond hij in tegenwoordigheid van vier zwartgemaakte kerels welke hem bedreigde» neer te schieten, indien hij liet minste geroep liet hooren. Terwijl de bandieten revol verschot e» losten en hun slachtoffer afsloegen omdat hij niet vlug genoeg aantoonde dë plaats waar het geld verborgen was, was een vijfde kerel bezig mot een koffer open te breken en stool er eene som van 300 fr. uit, voort komende van don verkoop eener koe den- delfden avond geleverd. Zeker moesten misdadigers op de hoogte geweest zijn dezer zaak en der plaats waar de betaling berustte, want de andere meubels bleven onbesclia- digd. Na De Mulder in eene Ttamar geworpen on opgesloten te hebben, namen de bandieten do vlucht langs den hof. Eone muts is ach tergebleven, doch uit het eerste onderzoek zou blijken dat do kerels oen yalsch bevesti- gingsstuk zouden hebben laten vallen om hol gerecht te bedriegen. Wat zeker is een der misdadigers had oen tongval der Geeraordsbergsche streek, de aiidoro welke Eugeen De Mulder zoo vreeaolijk afsloeg, moet de gemeente bewo nen. Verscheidene revolverschoten zijn nog gelost, het slachtolier is aan het hoofd dour eon kogel gekwetst, doch lichtelijk. Het on derzoek door Burgemeester en Schepenen begonnen, wordt voortgezet. voortdurende versterking der Oostenrijksche strijdmacht in do Karpathen, moesten wij [herhaaldelijk op hoopen lijken, Nauwelijks vernamen vij de bandieten- zaak te Voorde bij-Ninove, dat het Parket van Audenaarde, te Nedorbrakel moest af stappen. Terwijl oen hoeveknecht op de wijk Za vel bezig was des avonds to molken in den stal, waren vijf zwartgemaakte kerels, hij pachter in huis gedrongen van zekere Vanderlinden Lode wijk. Alles word opengebroken, en verscheidene kostelijke voorwerpen gestulen, alsook eene som van 12,800 fr*. in actiën en geld. Toen de gob'jren op het hulpgeroep ter plaats kwamm geloopeu, namen de bandie« ten de vluoLt met hun buit. Pachter VanderliDden is een oud man en van Schrik is hij nu bedlegerig de doktors die, hem verzorgen vreezen hot ergste. De plaatselijke policio had een eerste on derzoek geopend, niets nieuws is den heer onderzoeksrechter kunnen Ier ooro komen.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1