Oorlogsberichten In België of ia het Buitenland. De strijd in Boigie en Frankrijk De handMg tier Grieksohe neutraliteit Slouimcedige bandisierij te Lede Een m doodgereden te Meüe. Dinsdag 29 December 1914 ID CS-23 X-. 13 Bekendmakingen Etappeii-lnspehtion Gent, 24 December 1914. Eiappsn-ïnsiiehtion Gent, 26 December 1514. Van hst Oostelijk Vechtterein het Sn Albanië Waloaaficor fls Italianen genomen DE OORLOG TER ZEE De onzijdigheid van Vatikaan. ALLERLEI Een Duitseji vliegtoestel in Denemarken Ds oorlog en de Earopeesclis hoven. De Paus en de krijgsgevangenen Een ongeluksvogel Vluchtelingen in Holland Af te halen Brieven Twintigste jaarcjsng n' 2 Si CENTIEMEN HET NUMMER 4i: ABONNEMENTEN Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds 0 0 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour loute la publicité commcrciale et financière du journal s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place dé Ja Bourse, Bruxelles. BUREELEN TEBRÜSSEL I TE AALST CCDTS, 2, Beursplaats, 2 pff. ^erlcstraat, 3 Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. VAN" NUFFBL-DB QBNDT. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4kl. reg.) fr. 0,60 3e bladz. (de regel) fr. 1,00 4C bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ. aankon, (perregcl)fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Recht.herstoll. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commcrciale en fmanciecle aankondigingen zich uitsluitelijk t« wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaafcs, Brussel. 1. De gemeente Sweveghem is wegens beschadiging van Duitscho telefoonlijnen, door het opperbevel des legers, tot eene geldboete van 4000 mark veroordeeld ge worden. 2. De stad Gent is wegens het beschadi gen van Duitsche telefoonlijnen op haar grondgebied, tot eone geldboete van 100.000 mark veroordeeld geworden. Deze dient tot openbare bekendmaking. De overste van hot burgerlijk beheer, Ilegooringsraad VON KEUDELL. Als gevolg aan de belangrijke wijzigingen in het gebied dor etappe, voor wat betreft de paspoorten van 15, 20 en 21 December, be veel ik op grond van paragraaf 3 der Kei zerlijke bevelen over buitengewone krijgs raden tegen vreemdelingen, van 28 Decem ber 4899, dat vreemdelingen, die hooger vermelde voorschriften overtreden, bijzon derlijk diegenen die op andere wegen en plaatsen dan bun toegelaten is, aangetroffen worden, zonder verlof, zullen gestraft wor den mot eene geldboete van 1000 mark en eene opsluiting van G weken, ofwel tot eene gevangzittiug van een jaar. Freiherr von Seckendorff, Generalleutnant. M.Edmond Carlon deWiart schrijft in een Londensch blad Ik vin het gewenscht en zelfs noodig, het misverstand op te helde ren dat zou kur.nou ontstaan tusschen dezen welke ik zal noemen de Belgen van liet binnenland en de Belgen van het buitenland i> Hij voegt er seffens hij,dat, indien een groot aantal Beigen hun land hebben verlaten, om zich voorloopig inden vreemde te vestigen, zij zulks deden, omdat zij in het buitenland eene plicht to vervullen hadden,omdat hunne woonsteden door de Duitschers worden vernield, of nog omdat zij onder het juk des vijands niet konden leven. Anderen, oneindig talrijker zijn in België gebleven, aldaar door de plich ten van hunnen maatschappelijke!! stand weerhouden, of door de bekom mernis om hunne bezittingen, of nog tengevolge der moeilijkheid, of zells onmogelijkheid der afreis. Men ziet niet in dat daar weder zij dscbe kritieken of verwijtingen zou den kunnen uit voortvloeien.Nochtans heb ik gehoord dat zekere gezegdens van sommige personaliteiten, waarin men eene afkeuring meent te vinden tegenover de in het Vaderland geble ven Belgen, in Bolgiö eene begrijpe lijke ontroering hebben verwekt. Ik ben volkomen overtuigd, dat niemand, die, zooals do Engelschen zicli uitdrukken, eene verantwoor delijke positie bekleedt, er ooit aan gedacht heeft eene afkeuring van dien aard, in het algemeen uit te drukken. Wij mogen hetgene van dien aard in België uit het buitenland en weder- keerig wordt verteld, weinig ver trouwen. ti De moeilijkheid der schriftelijke gemeenschap geeft aan hetgeen mon delings wordt overgemaakt, een zeker inaar uiterst gevaarlijk belang. Men weet hoe zegwoorden opvol- genlijk door verschillende' personen herhaald, soms geheel van hunnen eersten en waren zin worden ver draaid, en hoe de neiging tot over drijving, die veelal min of meer be staat, op tijdstippen van koortsige gejaagdheid zooals wij thans beleven, voorzeker niet minder moet in acht genomen worden. De eenvoudige gezonde reden, zal aan onze bondgenooten in België ge-, hieven, doen begrijpen, dat ver van hunne handelwijze af te keuren, de Belgen die het Vaderland verlieten, hun veeleer beklagen, bewonderen en dikwijls zelfs benijden. M. Edmond Carton de Wiart be sluit eindelijk, dat, behalve zeer zeld zamo uitzonderingen, de redenen die de eenen in België deden blijven en de anderen aanspoorden het land te ver laten, ernstig en billijk waren. AALST, 2G December 1914. Uit het Algemeen hoofdkwartier In Vlaanderen was gisteren alles rustig. Ten Oosten van St Hubert werden de door ons aan de Engelschen ontnomen loopgra ven versterkt. Nabij Chivy, ten Noord-Oost van Vailly werd eene vijandelijke kompa- gnie, welke zich vóór onze stellingen bad genesteld, door onze troepen vernietigd. Wij maakten 172 Franschen krijgsgevangen. Bij eene poging, om ons die stelling weder te ontnemen, had de vijand zware verliezen. Fransche aanvallen nabij Souain en Per thes, alsook kloine schermutselingen ten Noord-Westen van Verdun, en ten Weston van Apremont, werden afgeslagen. In het Oosten bleef de toestand gisteren onveranderd. AALST, 27 December 1914. Nabij Nieuwpoort werden in den nacht van 24 tot 25 December, Fransche en En- gelsche aanvallen afgeslagen. Thans kan men eerst overzien hoe groot het succes der overwinning bij St Hubert was. 19 Engelsche officieren «n 819 Engel- sche en koloniale soldaten werden gevangen genomen, 14 machinegeweren, 12 mijnwer- pors en ander krijgsmateriaal viel in onze handen. De vijand liet meor dan 3000 dqoden op het slagveld. De Engelschen verzochten een wapenstilstand om hunne dooden te he graven, hetgeen toegestaan werd. Onze verliezen zijn in evenredigheid slechts gering. In kleine gevechten, in don omtrek van Lihons, ten Zuid-Westen van Amiens en Tracy-le-Val, ten Noord-Oosten van Com- piègne, maakten wij 200 gevangenen. In de Vogeezen, ton Zuiden van Diedols- hauson en in Hoogor Elzas, ten Westen van Sonnheim, alsook ten Zuid-Westen van Alt- kirch, hadden gisteren ook kleine gevechten plaats. De toestand bleef echter onveranderd. Op 20 December wiorp eon Fransche vlie ger 9 bommen op het dorp Snob, alwaar zeer duidelijk te bemerken lazaretten of veldhos pitalen opgericht waren. Er werd geen mel denswaardige schade aangericht. Als antwoord daarop hebben wij eenige hommen van middelbaar kaliber op de vijan delijke positiën rond Nancy laten vallen. Russische aanvallen op onze stellingen nabij Lodz werden afgeslagen. Wij maakten daarbij 1000 gevangenen. In Noord-Polen, ten noorden der Weich- sel, bleef de toestand onveranderd. Ten zuiden dor Weichsel, aan do Bzura, vorderen onze aanvallen good. Op den rechteroever der Piliza, ten zuid oosten gaan wij ook goed vooruit. Moer in het Zuiden is do toestand onver anderd. Fs«aras©5ï© fos°on. PARIJS, 25 December. (Reuter). Het of- ficieele bericht doelt mede, dat de Duitschers ten noorden der Leie don omtrek van den v/og van Ypéren naar Gommines en die van Langomarck vrij hevig met kanonnen hebben beschoten, doch geen aanval hebben be proefd. Voor La Boiselle, ten N.-O. van Albert, zijn do Franschen een weinig vooruitgeko men. Een aanval der Duitschers op het bosch van St Imard, ten oosten van Tracy-le-Val werd verleden nacht afgeslagen. Do Franschen houden zich bezig met het organiseeren van de loopgraven, welke eer gisteren bij Puisoleino werden bomachtigd. Hot terrein dat bij Ban de Sapt, nabij Lau- nois, ten noorden van St Die werd gewonnen, is behouden. Van bet front is er goen ander nieuws. PARIJS, 25 December. (Reuter). Het avondbericht meldt Er werden lichte vorderingen gemaakt op het front bij Nieuwpoort. De bondgenooten sloegen een Dustschen aanval af ten noorden van Lens. Zij namen nog een loopgraaf bij Puisa- leine en behielden hun terrein, niettegen staande verscheidene tegenaanvallen, Een hevige nachtelijke aanval der Duit schers in de Vogeezen had geen succes. EngeSsshe &ron. Een gevecht in de lucht LONDEN, 25 December (Reuter.) Het ministerie van oorlog deelt mede, dat een Duitsch vliegtuig heden om half een werd gesignaleerd. Het vloog hoog boven Sheer- noss. De Britsche luchtschepen vervolgden het en noodzaakten het tot een strijd. Nadat het Duitsche vliegtuig drie of viermaal was getroffen, dreef het zeewaarts af. Duitsctse BERLIJN, 25 December (Wolff) In bet Oosten bleef gisteren de toestand onveran derd. Oosfenrijkscle fopon» WEENEN, 25 December. In de vallei van Nagyag, te Bekoermozoe,duurt de strijd voort. In de vallei van Latorcza hebben on ze troepen verscheidene Russische aanvallon afgeslagen en den vijand zware verliezen toegebracht. Een vijandelijk bataljon werd regeering met succes, stappen, opdat baar de bedoelde krijgsgevangenen, die zich reeds te Monastir bevinden, weder zouden worden toegezonden. De bier aangekomen krijgsgevangenen worden door de Griekscho overheid met veel zorg behandeld. Er is over gedacht Tien. naar Syra te brengen. In de vallei van Ung vorderen onze aan vallen goed. In bet bergpas van Uzsok maakten wij 650 gevangenen. Op het front in Galicie is nog steeds de slag aan gang. In do streek van jLaag-Nida maakten wij 2000 krijgsgevangenen. Het aantal krijgs gevangenen tusschen 11 en 20 Deeember gemaakt beloopt 43,000. In 't geheel verblij ven thans meer dan 200,000 krijgsgevangen Russen in Oostenrijk. Russische bron. PETROGRAD, 25 Decembor. Op den linkeroever der Weichsel tot aan de rivier Pilitza hadden gisteren eene reeks schermutselingen plaats. Onzo troepen bekleeden voordeele positiën Wij deden een tegenaanval nabij Zahreff en dreven den vijand met zware verliezen achteruit. De toestand tusschen de Pilitza en de Weichsel is nog onveranderd. In de streek van Skovnonno, kwamen de Oostenrijkers over de Nida, doch werden nadien tegen de rivier verdreven. In Galicië vorderen wij goed. Nabij Rijglice vielen wij onverwachts eene Oostenrijksclie afdeeling aan. Deze moest zich in allerijl achteruit trekken. Verscheidene af deelingen troepen van het garnizoen van Przemysl hebben opnieuw etraclit, door onzen kring te breken. Zij werden echter teruggedreven. ROME, 25 December (Reuier) Uit Walo- na wordt gemeld, dat Italiaansche mariniers daar vandaag landden en vreedzaam bezit namen van de stad. Er had geen incident plaats ener heerscht volmaakte orde. Nog het gevecht bij de Falk'andeilanden. Engetsche bi'OEi. LONDEN, 25 December. (Reuter). De bladen maken een telegram bekend uit Bue- nos-Aires, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche vloot do Britsche vloot naderde, die kolen innam. De Britsche vloot schoot onmiddellijk, maar de Duitsche vloot vluchtte met vollen stoom, toon zij de samenstelling zag van do Britsche vloot. De Britsche vloot haalde de Duitsche in en verplichtte haar tot den strijd. Zij bracht het admiraalschip tot zinkon en vervolgens boorde de Kent de Nürnbcrg in den grond. De Glasgoio deed de Leipzig zinken. De Cornwall en de Glasgow sporen de Dresden op. De Invicible verliet Montevideo [gister avond. WEENEN, 25 December. (Wolff bur.) Het Korr.-Bur. meldt uit Salonika d.d. 22 December. De Servische regeering liet kort geleden Oostenrijksch-Hongaarsche krijgsgevange nen over Salonika dus over Grieksch gebied naar Monastir transporteeren. Daar dit in strijd is met het volkenrecht, volgens hetwelk militairen van de oorlog voerende volkeren, wanneer zij het gebied van eon onzijdige mogendheid betreden door dezo moeten worden geïnterneerd en niet aan den tegenstander worden uitgeleverd, deed het kabinet te Athene bij de Servische. Een bijzondere gezondene van de Petit Parisian heeft aan dit blad een artikel la ton geworden, waarin hij meldt, dat hij door kardinaal Gaspari, de nieuwe staatsse- kretaris van den H. Vader is ontvangen ge worden. Jpzo zou hem de volgende verklaring ge daan hebben Ik bon zeer gelukkig, Mijnheer, dat een Fransch dagbladschrijver mij de golegen- heid verschaft de waarheid te schrijven en de lasterpraatjes te niet te doen. Sommi gen hebben beweerd dat het Vatikaan en de Katholieke drukpers van Italië tegenFrank- rijk streden met Duitsohland en Oostenrijk. De H. Stoel en de Italiaanscho katholie ke drukpers welke onze onderrichtingen volgt, zal steeds de striksle onzijdigheid be waren. Dit voor belangrijke redenen, welke zeer gemakkelijk te verslaan zijn Over de onzijdigheid schrijft het Osser- vatore Romano.» Getrouw aan liet programma van slrikto onzijdigheid, dat wij ons van eerst af op gemaakt hadden, kondigen wij enkel de telegrammen en oorlogsberichten af, welke, ons door het agentschap Slefaüi toegezonden worden, zulks ten titol van inlichting, zon der de verantwoordelijkheid op ons te nemen of zonder er kommentariën over te maken. Men zal verstaan, dat indien de kerk in dit verschrikkelijk konflikt goen partij kan kiezen, noch voor de eenen, noch voor de anderen, zulks is, omdat er in beide kampen van hare kinderen zijn. Daarom ook kan de Kerk noch de eenen, noch de anderen be- voordeeligen. Do Kerk kan na enkel den vrede, de eendracht, de liefde wenschen, welke wel dra de oorlog en zijne onheilen zouden ver vangen. Geve God, dat het zoo spoedig mogelijk weze. Kardinaal Gaspari zegde ook nog aan den dagbladschrijver, dat alhoewel de St.Peters penning reeds zwaar beproefd was, er on middolijk eeno som van 16,000 frank, naar Belgio werd gezonden en het gewijd Colle- gie ook 3000 fr. gezonden had. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat een Duitsch vliegtoestel aangeland is in het Deensch eiland Fanoë. De officieren en de soldaat die het bemanden werden aange houden en zullen in Denemarken geinter- noerd worden tot het einde van den oorlog. Do oorlog hoeft op de betrekkingen der Europeesche hoven zonderlinge uitwerkselen gehad. De vorsten der oorlogvoerende mo gendheden hebben aan de eeregraden welke zij in de vijandelijkelegers bezaten, verzaakt. De vorstinnen evenwel hebben liunne graden behouden. Zoo blijft de keizerin van Duitschland overste van het regiment huza ren van Grodno, de czarina blijft overste van hot 2® régiment dragonders der Pruisische wacht en de koningin van Engeland overste van het regiment huzaren van Blücher. Het Osservafore Romano meldt dat de Paus de volgende maatregelen getroffen heeft ten behoeve der krijgsgevangenen. De bisschoppen der bisdommen waar er kampen zijn voor krijgsgevangenen, zullen zoo spoedig mogelijk een of meer priesters aanduiden, die genoegzaam de taai dor op- goslolenen kennen. Zoo noodig kunnen ook priesters van naburige bisdommen gevraagd worden. Deze priesters zullen al hunnen iever aan wenden voor het geestelijk en lijdelijk wel zijn der gevangenenen hen zooveel mogelijk ter hulp komen. Zij zullen ook inlichtingen nemen, om te weten of de krijgsgevangene reeds aan zijne ouders of familie geschreven heoft. Deed de krijgsgevangene het niet, of kan hijzulli* niet, dan zal de priester het in zijne plaat* doen. Ook zullen de priesters al doen wat noodig is. opdat de brieven in handen dee bestemmelingen komen zouden. Tijdens een govecht krijgt een soldaat eoa kogel in het been. Te laag roept bij al gekscheronde. Na een voorloopig verband neemt l.ij het geweer weder op weldra treft hem eea. tweede kogel lichtelijk aan de hand. Te hoog ditmaal roept de dappera jongen. Een derde kogel doorboort hem don schou der. Alsdan genoodzaakt den strijd op te ge ven, tengevolge van het overtollig bloedver» lies, keert hij zich eerst naar den vijand ea roept uit volle long Heila I wat, gij schiet altijd naar demi zelfde Het Hollandscli Gouvernement heeft de dagbladschrijvers uitgenoodigd de kampen voor Belgische vluchtelingen to bezoeken en er ronduit hun gedacht over te zeggen. Het Handelsblad van Amsterdam, dat ook de kampen bezocht heeft, aarzelt niet ze in vele opzichten onvoldoende te noemen. Het zegt onder andere f Wij hebben verstomd gestaan, en zijn geërgerd geweest dat namelijk to Roozen- dael, waar het Gouvernement 30 (Holland- sche) cents per vluchteling betaalt, het voed sel niet eetbaar is, terwijl het te Baarle-Nas- sau en elders waar men maar evenveel be taalt, uitmuntend is. Te Bergen op Zoom, Oostburg, Vlissitigen en Baarlo-Nassau is de kleervoorraad ollen- dig. In dezelfde plaatsen zullen de lokalen ia den winter onbewoonbaar zijn. Het blad hoopt dat nu, dat op a zoovele schandelijke tegemoetkomingen, zoovele misstanden gewezen, liet Gouvernement mannen zal weten te vinden die een bevredi- end resultaat zullen weten te bereiken. We kunnen niet anders dan het Handels blad bedanken omdat liet zonder omwegen de misstanden heeft aangeklaagd. Op Kerstdagnacht zijn drie gemaskerde bandieten in do slaapkamer gedrongen vau Amelia De Smet, Rammelstraat. Do schurken hadden eene ruit der slaapkamer uitgeduwd en wnron zoo binnengeraakfc. Terwijl twee der bandieten plaats namen aan het bed van de:> 17jarigen knecht, Edward Triest, wekte do andere dewoduwe en dwong haar, onder doodsbedreigingen, de plaats aan to duiden waar haar geld verborgen lag. De knecht door hot gerucht gewekt, wilde recht springen, doch werd ook met den dood bedreigd, indien liy dierf roepen. Meer dood dan levend moest de ongelukkige weduwe aan de bandieten eone som van rond de 1000 fr. geven. De schurken stolen ook nog een stuk vleescli, kleoderen, dekens, enz., waarna zy vertrokken. De policie heelt een zeer streng onderzoek geopend. Dezer dagen gebeurde alhier een schrikke lijk ODgeluk aan de openstaande barreel. De voerman Frans De Roeck-Driossens, van Melsen, was zooals gewoonlijk om de autos op do baan to vormijden,met gerief voor apo thekers, 's nachts met zijnen wagen naar Brussel gereden. Aan de barreel te Melle werd zijn gespan door eenen aanstoomenden trein gevat. liet was dan 3 1/2 ure 's morgends. De trein moest stoppen daar de wagon er gansch onder verbrijzeld was. De Roeck was wel veertig meters ver geslingerd. Ilij bleef op den slag dood. Een der paarden bezweek ook; het andcra werd gekwetst. Het lijk van Do Roeck werd in eene nabu rige woning gebracht. De ongelukkige laat eene weduwe rnet versolieidene kindoren ach ter; hij was 48 jaar oud en zijn oudste zoon dient in 't leger. Op ons bureel zijn een aantal brieven toegekomen, van bijzonderen en soldaten, aan de volgende adrefsen. liet is onnoodig dat andere personen komen zien. Wij hebben geeno andere brieven, dan deze bestemd voor de personen wier naam in het blad vermeld is. S. A. La Loutre, Denderleeuw (2). Maria Bnyens, Bredestraat, Wanzelo. Bayens-Mercbier, Oltergem. Modest Simon, Nederwyok, Ninove,

De Volksstem | 1914 | | pagina 1