Oorlogsberichten De strijd in Bsloie en Frankrijk Van het Oostelijk Veolülorein Ou Italianen in Aliianië Een AmBrikaanscfi-Tuikscli incident Twintigste jaargang n' 2C-3 OonderiSag 31 December 1314 33 A.C3-: ZO VAN NUFFEL-DE OENDT. BestuurderJ. Konimandantur Aalst STAD AALST Soldatengeld Vraagt aan onze verkoopers KALI ij N EN BE PRAATJES WANTROUWEN Een Oostenrijksch® ger.eraal in ongenade DE OORLOG TER URE EN IN DE LUCHT Se aanval In üa Duitsche hcclit vau de Noordzue De aanval der Duitsche vliegers op de Engelsche kust Kog een Dultscbe vlieger Doven Dover -v- OP DE KUST ALLERLEI Hongaarsclie vosrsciirifleri Generaal de Gnese Eens leening van 275 milÜGSn In Holland. De naturaliseerlng lu Frankrijk Hospitalen- Muziek. Het journalisme In oorlogstijd De Zwitsers en de Belgische vluchtelingen. 3CENTIEMEN HET NUMMER iSS'S; ',..2 f„li-.-- i r' ABONNEMENTEN! Zgs maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u, 's avonds jjf. jjg 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour toutc la publicity commerciale et fluancióre du journal s'adresser exclusivement a l'Agence ltéclame Godts, 2, Place dé la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE EBÜSSEl I TE AALST Eftj GODTS, 2, Beursplaaüs, Z IV. üerlcstraat, Telefoon 114 Telefoon A 3299 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 ~3® bladz. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel) fr. 0,30 Financ.aankon, (perregol)fr. 2,00 fr. 1,00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel fr. 2,00 Reoht.herstell. (per regel) fr. 2,00, Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en iinancieele aankondigingen zich uilsluitclijk ta wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. SdSKIG IE-X T? Het bureel der Kommandantur zal geslo ten blijven op Zon- en Feestdagen, dus ook op Nieuwjaardag. De Kommandantur. Heden Donderdag 81 December, van 9 tot 52 uren 's u.orgeinJs, wordt bet soldatengeld uitbetaald, to beginnen mot de loiter A tot en mot O; on van 2 tot 4 1/2 uren met P lot en met Z. Er zal op goen andore dag betaald worden. Elk wordt dus vriendelijk verzocht den 31 December lo konion. do boekon met 20 pos'tlcaarten de portretten van onze Belgische krijsge vangenen in Duitschland. Prijs fr. 1.25. In tijd van oorlog heleelt men uit zonderlijke tijden, welke natuurlijk uitzonderlijke toestanden medebren gen. Het gewoon leven is geschorst; de gemeenschap per ijzerenweg, telegraaf of telefoon bestaat niet of is op zijn kleinste minimum gebracht. De toevoer van vreemde bladen is verboden en de bevolking moet zich tevreden houden met eenige plaatse lijke bladen, welke dagelijks de moei lijke en kiesche taak vervullen, hunne lezers op do boogie te houden, vour zooveel bet bun mogelijk is, iets wat met meer dan eene moeilijkheid ge paard gaat, daar de bronnen waaruit de plaatselijke bladen kunnen putten, zeer zeldzaam zijn. Het verschijnen derplaalselijke bla den is, wij hebben het reeds vroeger gezegd, een goed en noodzakelijk werk. Die bladen verschaffen aan de bevol king eene verpozende lezing, waarin baar, binnen de palen van bet moge lijke, al wordt medegedeeld wat baar aanbelangt, en waarin baar moed en kalmte wordt ingesproken. Wij drukken biervooral op dit laat ste punt. Ja, wij spreken onze lezers moed en kalmte in. Moed, om, met geduld, do moei lijkheden en de wederwaardigheden van bet huidig leven te dragen en de erg gestremde bandels- en nijverheids- betrekkingen te trachten te boven te komon, en zooveel mogelijk du ellen de van ben die lijden door do ramp zalige gevolgen van den oorlog, te verzachten, te verminderen. Moed, om den zwaren last van bet kruis, dat ons op de schoudors ge legd is, verduldig te blijven dragen tot aan bet einde van den oorlog, 't is te zeggen, tot op don dag waarop God aan zijne kinderen zeggen zal Het uur van rust, bet uur van vrede is geslagen, leeft in vrede en gebruikt al uwe krachten om het geledon leed te doen vergeten en de vernielde steden en dorpen te herstellen. Kalmte, door, bij elke gelegenheid nan onze lezers te zeggen Woest kalm en hoopt op een nakend einde van den oorlog, Ja, weest kalm, laat u niet opjagen noch zenuwachtig maken door men- Bellen, die allerlei praatjes rond' strooien, die zoogezegde goede of slechte tijdingen rondbrieven, welke zij beweren vernomen te hebben uit den mond van vertrouwbare personen die er niet zouden om liegen,enz. enz. Laat die menschen praten, hebt be trouwen en houdt het oog en bet hart aaar God gericht. BERLIJN, 27 December. (WolfT.) Ambte lijke mededeeling van heden morgend uit het grooto hoofdkwartier In Vlaanderen is gisteren niets van betee- kenis voorgevallen. Heden morgend ver toonden zich Engelache schepen. Ten noordoosten van Albert heeft de vijand een vergeefsche voorwaartsche beweging naar La Boiselle ondernomen, waarop heden in de vroegte met succes een tegenaanval van onze troepen is gevolgd. Aanvallen dor Franschen in het land van Meurissons (Argonne) en ten zuidoosten van Verdun werden door ons vuur verhinderd. In don hoven-Elzas hebben de Franschen aanvallen ondernomen op onze stellingen ten oosten van de lijn Thann-Dammerkirch. Alle aanvallen worden afgeslagen. In de eerste uren van don nacht had da vijand zicb meester gemaakt van den belangrijken heu vel ten oosten van Thann. Hij werd daar door een kraöhtigen tegenaanval echter weer erdreven. De heuvel bleef vast in ons bezit. £>«5scSae feï'on, PARIJS, 27 December. (Reutor). Het officieele bericht van heden middag maakt molding van langzame vorderingen der bond- jenoolen. Een Duitsch bestuurbaar lucht schip beeft tien bommen op Nancy laten vallen, zonder dut daarvoor militaire rede nen bostonden. NANGY, 27 December. (Reuter). E*n Zeppelin heeft boven Nancy gevlogen. Om kwart over vijf wierp do bemanning van bet luchtschip 14 bommen op de atad. Er zijn twee dooden en twoo gekwetsten; enkele particuliere- huizen zijn beschadigd. Open bare gebouwen werden niet getroffen. PARIJS, 2S December. (Reuter). Den 25 dezer verliep kalm tussclien de zeo en de Leie. Do Franschen hebben eenige vorderingen gemaakt in de nabijheid van do duinen. TeNoulette, in de streek van Lens, heb ben zij tweo gepantserde mitrailleurs uer- nield. Te La Boisseile, noordoostelijk van Albert, en to Liiions, westelijk van Ghaul- es, werd een loopgraaf, op de Duilschers genomen, verloren, doch vervolgens, na lievig gevecht, hernomen. Tusschen do Oise en do Aisne. te Nampcel namen de Franschen een loopgraaf, die zo hebben behouden, ondanks eon tegenaanval. In het Aisne dal is een Duitscho aanval op Buulne en Vernouil verijdeld. O&aiSSSÜUS b&*QE3. BERLIJN, 27 December. (Wolff) Amh- telijko mededeeling van boden ochtend uit het groole hoofdkwartier In Oost- en West-Pruisen geen verande ring. In Polen hebben wij mol onze aanvallen aan de Bzura on de Raw ka langzaam vor deringen gemaakt. Ten zuidoosten van Tomaszow werd do aanvallende bewoging voortgezet Aanvallen van de Russen uit zuidelijke richting op Inowlodz (t. O. v. Tomaszow, aan den linkeroever van de Pilica) zijn on der zware verliezen voor do Russen gen. Qostsnpijjkache fos'ors. WEENEN, 27 December (Wolff)' Ambte lijk De toestand in de Karpathen is niet veranderd. Voor het tusschen R3*manow en Tuchow begonnen Russische offensief zijn onze strijd krachten in het voor de Karpathen gelegen Galicische gebied een weinig teruggetrokken Vijandelijke aanvallen aan do beneden- Dunajec en aan de benedon-Nida zijn gansch mislukt. De gevechten in de streek van Tomaszow duren voort. WEENEN, 28 December Wolfjbureau Op het gevechtsterrein in de Balkanen blijft liet rustig. Het gebied der Oostenrijksch Hongaarsche monarchie is vrij van vijanden met uitzondering van zeer kleine stukken langs de grens van Bosnië-IIerzegowina en Zuid- Dalmalië. De smalle strooken tusschen Montenegro en de Adriatische zee van Spiz- za tot Boedooa was door de Montenegrijnen reeds bij het begin van den oorlog bezet hun aanval op Bocche di Cattaro mislukte geheel en reeds geruimen tijd geleden werd door Fransch geschut, dat zij op de hoogten ide g.ren„ iiaddea opgesUld, de strij^ opgegeven tegen het Oostenrijkscbe vesting en scheepsgeschut en met vuren opgehouden. Even weinig retultaat bad, naar bekend is, het beschieten van afzonderlijke kustver- sterkingen door Fransche eskaders on de oorlogsliavens blijven voorgoed in de macht der Oostenrijkers. Ten Oosten van Trebinje bevinden zich zwakke Moptenegrijnsche troopenafdeelin- gen op het grondgebied van Herzegowina en eindelijk staan ten Oosten van de Drina, tus schen Footsja en Visegrad Servische troepen die ook tijdens de aanvallende beweging dor Oostenrijkers van daar niot weken. RlSSSNSCbe PETROGRAD, 27 December. (Potor- burgsch Telegraafagentschap.) De generale staf van den opperbevelhebber doelt het volgende niode: Gedurende den dag van den 2Gn bepaalde dé strijd aan de lijnen langs de rivieren Bzoera en Rewka zich over bet algemeen tot artillerievuur. Wij hebben verscheidene aanvallen van de Duitschors met goed ge volg afgeslagen. Aan den Lenedenloop van de Nida hebben wij legen den avond van den 25n de Oosten rijkers uit bet hardnokkig door hen verde digde dorp Wislica (ten N.W. van Tarnow, op Russisch gebied, dicht bij het punt waar de Nida in den Wcichsel stroomt) gewor- pon. Toen zij zich aan den linkeroever van de Nida trachtten te versterken, bobben wij lien over de rivier gedreven, Ten Zuiden van don bovenloop van den Weichsel in de streek van Tarnow hebben wij in den loop van den 25n de Oostenrijkers van de linie Tochow (ten Z. O. van Tarnow) Olpiny teruggedreven. In de richting van den Dukla pas zijn de Oostenrijkers op 25 en 26 dezer in gevech ten van de linie Zmidgrod (ten N. van den Dukla-pas) Dukla teruggedreven. Zij zijn in vollen aftocht. Bij de laatste gevechten in die streek hebben de Oostenrijkers ontzag lijke verliezen geledon. Zij lieten alleen meer dan tien duizend gevangenen in onze handen. SBssSejBirsjlksch© fei'on. WEENEN, 28 December. (Wolff). Offi cieel wordt uitWeenen gemeld, dat generaal Polioreh, opperbevelhebber van het Oosten rijksch leger dat uit Servië verdreven werd, uit zijn ambt ontslagen is. Aartshertog Eugeen, werd in zijne plaats benoemd. BERLIJN, 27 December (Korr. Norden). Van den aanval der Britten op Cuxhaven kroeg men in Hamburg eerst 's avonds van den tweeden Kerstdag door extra-uitgaven der bladen kennis. Men heeft hot bericht vol komen kalm opgenomen. Het leven op straat is volstrekt niet veranderd en men verheug de zich enkel over het gemak waarmede do aanval was afgeslagen en het feit dat de Duitsche marine bp haar post was. Engelsche bran. Eon dichte mist, bij afwezigheid van wind, maakte het voorden Duitschen vlieger mo gelijk, onopgemerkt de kustwachten voorbij te komen. Toon bij Sheerness de wind optrok, werd hij ontdekt, maar was spoedig weer uit liet oog verdwenen. Daarop werd hij bij Grave- send gesignaleerd; het doel van den Duit- scher was dus blijkbaar Londen. Bij Erith werd hij door Engelache vliegers van Londen afgesneden en langs de Theems teruggejaagd. Achtervolgd, vloog de Duit schor over Essex naar zee, waarbij 't vlieg tuig op verscheidene plaatsen het vuur van luchtkanonnen moest trotseeren. Toeschouwers zagen, op verscheidene plaatsen, diohtbij den Duitschen vlieger, granaatkartetsen springen; ook de Duitscher vuurde. De Duitsche bestuurder Jwist op be hendige wijze zoo te manoeuvreeren, dat hij steeds tusschen de drie hem achtervolgende vliegera geplaatst was, zoodat degene die met een kanon bewapend was, niet schieten kon, zonder dat de beide andere Engelsche vliegers gevaar liepen, mode te worden ge raakt. Toon het zeker scheen, dat fdo Duitsche vlinger over Kent landinwaarts zou worden gejaagd, kwam weer mist opzetten. De Duitscher maakte van de kans gebruik en verdween zeewaarts, fel achtervolgd door de Engelschen, die nog meer vliegers in lijn hadden gebracht. Eindelijk slaagde de Duit scher er tooh in, te ontkomen. De Engelsche vliegtuigen keerden, onbe schadigd, naar hun station terug. Een Duitsche vlieger is boven Dover ge komen en wierper eene bom. Deze kwam in een hof terecht, alwaar zij ontplofte, zonder schade aan te richten. Het vliegtoestel ver dween kort nadien over zee. Stafiaansche bron ROME, 27 December ReuterDe bladen zeggen, dat de ontscheping van matrozen in Walona noodig is geworden door 't weer uit breken der ongeregeldheden en plaats had op verzoek van den Italiaanschen consul al daar. Italië heeft de mogendheden kennis gege ven van zijn voornemen tot deze ontscheping ROME,28 December.(Reuier).De Agence Stefani bericht dat morgen een regiment Bersaglieri te Walona zal aankomen om de matrozen te vervangen. ROME, 28 December (Reuter) Een tele gram uit Walona meldt dat de Italiaansche overheid d9 volgende proclamatie tot de Albaneesche bevolking heeft gericht De ernstige ongeregeldheden die in deze streek zijn voorgevallen, hebben handel en nijver heid verlamd en het loven en de eigendom men der inwoners in gevaar gebracht. De Italiaansche regeering die de immer waak zaamste beschermster is der Albaneesche belangen, wenscht dat u uw rust verzekerd blijvo. In overeenstemming met uwe won- scbon heeft zij Italiaansche matrozen aan land gezet, met het doel de orde te handha ven en voor uw bescherming te zorgen Griefcs&fce bron. ATHENEN, 27 December. (Reuter). De lcommandant van den Amerikaanschen kruiser North Carolina hoeft de Amerikaan- scho stoomboot Virginia gelast naar Tri poli, in Syrië, te gaan, ten einde deTurksche overheid te verzoeken aan de Britscke en Fransche onderdanen en consuls toe te staan de plaats te verlaten. De overheid weigerde echter dien eisch toe te staan. Tntusschen waren verschillige Fransche onderdanen er in geslaagd op de Virginia te klimmen. Hierop drong een bende volk op het schip, welke trachtte de vluchtelin gen te pakken; de bemanning joeg de indringers weg maar de raenigto kwam in grooter getal terug en in de verwarring wer den de eerste en do tweede officier van de Virginia gekletst. De kapitein van de North Carolina dreigde toen op de menigte te vuren, waarop.deze zich in allerijl naar den wal terugtrok. In de Patrie, van Brugge, wordt ge schreven Behalve Zeebrugge, waar do dijk licht geschonden werd, is er van Westende tot Oostende geen andere schade dan een gat in het Majestic-hotel, veroorzaakt door eene Engelsche bom. De schade bedraagt geen 1500 fr. Een officier die in het hotel dineer de, werd gedood en de poortier licht aan den arm gekwotst. M. Liebaert, burgemeester, MM. Serruys en Hamman, volksvertegenwoordigers, als ook de geestelijkheid hebben de stad niet verlaten. Voor hetoverige der zeekust, van Westen- de tot aan de Panne, is alles in puin. Het officieel Hongaarsch blad,kondigt eea dekreet af, waarin de houding voorgeschre ven wordt, welko gemeenteoverboden te nemen liebben, in geval het Hongaar8cli grondgebied door do Russen bezet wordt. De policie moest op baren post blijven, tot de vijand in de nabijheid is, terwijl burge meesters, rechters en notarissen, heel don duur der bezetting moeten op hunnen post zijn, teneinde met den vijand te kunnen onderhandelen. De bevelhebber van Antwerpen, die gé- vangen genomen werd in een der forten van den linkeroever der Schelde, Land van Waas, mot den generaal Werbrouck, is nog altijd krijgsgevangen te Krefeld. Volgens eenen brief te Antwerpen ontvangen, zegt het Handelsblad, zegt generaal de Guese, voldaan to zijn over de wijze op welke hij behandeld wordt. Wij hebben reeds gemeld dat Nederland! enne groote Staatsleeuing zou aangaan van 5 per honderd intrest. De officieele prospectus is gegeven en daar in wordt gezegd, onder andere, dat de in schrijving open is tot 11 Januari en dat die vrijwillige nationale leening geheel moet vol- teekend worden in liet belang van Nederland en van zyneu naam in Europa. Hare majesteit, Koningin Wilhelmina, die weinige weken geleden, aan hot Koninklijk, Nationaal Steunkomileit een tweede gift van honderd duizend gulden heeft gedaan, heeft in dezo omstandigheid een overprachtig voor beeld gegeven v«jn offerwilligheid en vader landsliefde. Wanneer zij de leeningswet onderteekende, stelde zy tevens aan den minister van finan ciën een inschryvingsbillet voor de leening ter hand tot het bedrag van twee en half millioen. Ziedaar twee feiten welke dienden aango- stipt te worden. De Fransche regeering zal aan het Parle ment een wetsontwerp voorleggen dat voor doel hoeft de wet van 1889, betreffende do iiaturaliseering te wyzigen. Volgens dat nieuwe wetsontwerp zou (la regeering do toelating bekomen por dekreet en per persoonlijken maatregel de naturali seering of inburgering te onttrekken aan al le personen die den geest van hunne oor- sprongsnationaliteit zouden behouden hebben of die door hun gedrag ten opzichte der vij andige mogendheden onwaardig zouden ge acht worden de Fransche nationaliteit to behouden. Er zijn nu in Frankrijk 3968 hospitalen ter beschikking van het loger. Een Engelsch orkest zal Zondag uit Londen naar do voorlyn vertrekken om de toekomou- de week, koncerten te geven achter de loop- grachten, als de kanonnen niet schieten na tuurlijk. Eeno militaire heelmeester dio deel uit maakt van het garnizoen dat opgesloten is iu de versterking van Przemysl heeft aan eonen luchtvliegor een brief medegegeven voor eon Berlijusch tijdschrift, waarin hij een genees kundig onderwerp behandelde. Gemeld tijdschrift heeft aan gezegden heel meester de goede ontvangst van zijn schrijven gemeld door de tusschenkomst der Drukpers. De uitgever zegt or onder andere in, dat het hem spijt niet rijk genoeg te zijn om hom per luchtschip een proef van zijn artikel te zendeu M. Jules Deströe. kamerlid van Charleroi, die op dit oogenblik eene propaganda-reis doet in Zwitserland, spreekt in de volgende geestdriftige bewoordingen over de milde gast vrijheid waarvan onze landgenooten het voor werp zijn iu dat land. Niettegenstaande hunne nauwgezet heid in het nakomen hunner onzijdigheid, zyn do Zwitsers oprecht bewonderenswaardig in hunne sympathie en verkleefdheid jegens do Belgen die ln liun land eeno schuilplaats heb ben gezocht. De werken van hulp, bijstanden menschlievendheid zijn in Zwitserland inge richt op eene methodische en tevens milce wijze. Ik heb in Zwitserland talrijko Belgen ontmoet die door eene overhaasto vlucht uit huu vaderland, een weinig van hnn stuk wa ren, daar zij zich daar tegenover machtige hooge bergen en onmetelijke meeren bevon den en die my met tranen in de oogen en oot- roerde stem duizenden trekken en feiten ver haalden vau eene aandachtzorgvolle en broe derlijke herbergzaamheid welke zij nog ner gens hadden aangetroffen.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1